DANIŞIQLAR YENİDƏN DALANA DİRƏNİB
Bu ay Ermənistan - Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesi ətrafında xüsusi diplomatik fəallıqla yadda qaldı. Əksər analitiklərin güman etdiyi kimi, Ərdoğan hökuməti Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həlli olunmadan Sürix protokollarının Türkiyə Parlamentində ratifikasiya edilməyəcəyinə, Ermənistanla sərhədlərin açılmayacağına dair vədinə sadiq qaldı. Vaşinqtonla Brüsselin bu iki prosesin əlaqələndirilməməsi üçün Ankaranı dilə tutması da nəticə vermədi. Həm bu, həm də Türkiyənin gələcək planları haqda Azərbaycan rəhbərliyini aprelin 19-da Bakıya qısamüddətli səfər etmiş Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu məlumatlandırıb.
Ankaranın bu sərt mövqeyinə cavab olaraq, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan erməni xalqına aprelin 22-də etdiyi xüsusi müraciətdə Yerevanın Sürix protokollarının ratifikasiya prosesini dayandırdığını açıqlayıb. Bununla yanaşı o bildirib ki, ölkəsi ABŞ prezidenti Barak Obama ilə Rusiyanın dövlət başçısı Dmitri Medvedevin çağırışları və səmimi istəklərinə hörmət əlaməti olaraq, Ermənistan -Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesindən çıxmır. S.Sarqsyan qərarını əsaslandırmağa çalışaraq deyib ki, protokolların ratifikasiyası üçün nəzərdə tutulmuş müddət başa çatıb.
Elə həmin gün Ermənistanın hakim koalisiyasına daxil olan partiyalar Sürix protokollarının Ermənistan parlamentinin gündəliyindən çıxarılmasının vacibliyinə dair bəyanatla çıxış ediblər.
Ola bilsin, Sarqsyan və tərəfdarları bununla opponentlərinin hakimiyyətin diletant və nəticəsiz xarici siyasətinə yönəlmiş tənqidlərini bir qədər zəiflədə bilib. Lakin onlar hadisələrin gedişini dəyişməyə nail olmayıb. Hər halda, aprelin 24-də ABŞ prezidenti Barak Obama ənənəvi müraciətində yenə "soyqırım" ifadəsini işlətməyib. Regional siyasətdə isə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yenidən diqqət mərkəzinə qayıdıb. Bu problemin həlli prosesində irəliləyişin olmaması həqiqətən də Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyi ciddi təhlükə altına qoyur.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də aprelin 23-də Müdafiə Nazirliyində ordu quruculuğuna həsr olunmuş xüsusi iclasda deyib: "Müharibə bitməyib, yalnız birinci mərhələ başa çatıb".
Toplantıda müdafiə naziri Səfər Əbiyevin hesabatı göstərib ki, bu fikir sadəcə xarici ölkələri məzəmmət etmək üçün səsləndirilən adi ritorika deyil.
Nazir konkret faktların köməyi ilə Azərbaycanın hərbi potensialının artdığından danışıb, ordunun işğal altındakı torpaqları azad etməyə qadir olduğunu söyləyib.
Azərbaycan o qədər də xoş olmayan hərbi alternativlərini nümayiş etdirməlidir. İlk növbədə ona görə ki, ermənilər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesini bundan sonra da uzatmaq fikrindədir. Yerevanın guya kompromisə hazır olduğunu nümayiş etdirməsi isə diplomatik oyun idi. Məqsədin onun Türkiyə və Azərbaycana qarşı hədsiz iddialarını maskalamaq olduğu şübhə doğurmur. Şübhəsiz, ermənilər bu məsələdə Azərbaycanla Türkiyənin çeviklik nümayiş etdirməyəcəyinə ümid edirdilər. Onlar hesab edirdilər ki, bu halda danışıqların iflasa uğramasına görə günahı Bakı ilə Ankaranın üzərinə qoyacaq, özləri isə fövqəldövlətlərdən yenə siyasi dəstək və maddi-iqtisadi kömək istəyəcəklər. İndi isə bu plan alt-üst olmaqdadır.
İstənilən halda, fakt ondan ibarətdir ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul etmir. Baxmayaraq ki, bu sənədin hazırlanması üçün 3 il müddətində ciddi iş aparılıb, iki ölkə prezidentləri arasında 10-dan artıq görüş keçirilib, xarici işlər nazirləri arasında saysız-hesabsız danışıqlar aparılıb, vasitəçilər isə mütəmadi olaraq regiona səfərlər ediblər. Yerevanın guya Madrid prinsiplərinə hələ 2007-ci ildə razılıq verməsi haqda açıqlama, çətin ki, kimdəsə yanlış fikir yaratsın. Belə görünür ki, Yerevan indiyədək guya sənədlə razı olduğuna dair imitasiya ilə məşğul olub və bununla sanki konstruktivlik nümayiş etdirdiyinə dair illüziyalar yaratmağa çalışıb. Azərbaycanın Madrid prinsiplərinə "hə" deməsi isə Sarqsyan hakimiyyətinin kartları açmasına səbəb olub. Amma Yerevan faktik olaraq resurslardan məhrum Ermənistanı saxlayan fövqəldövlətlərə birbaşa "yox" da deyə bilmir. Bu üzdən də ermənilər manevrlərə əl atır. Amma bu da çox davam edə bilməz.
Aprelin 21-də ATƏT-in Minsk qrupunun rusiyalı və amerikalı həmsədrləri məsləhətləşmə üçün Bakıya gəlib. Onlar Azərbaycanda prezident İlham Əliyev və xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovla danışıqlar aparıblar və müzakirələrin müsbət, konstruktiv keçdiyini bəyan ediblər.
"Mən həmişəki kimi, bu dəfə də prezident İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə çalışdığını gördüm. Biz də dövlət katibi Hillari Klinton və prezident Barak Obama ilə birlikdə Dağlıq Qarabağ probleminin dinc yolla həllinə böyük önəm veririk", - deyə Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Robert Bradke jurnalistlərə açıqlamasında bildirib. Onun sözlərinə görə, Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantında tərəflərin razılıq əldə etməli olduqları bəzi məqamlar var. Diplomat vasitəçilərin həmin məqamlar üzərində işləri davam etdirəcəklərini söyləyib.
Rusiyalı həmsədr Yuri Merzlyakov üçün isə bu, həmsədr statusunda regiona son səfər idi. Çünki o, yeni diplomatik təyinat alıb və Minsk qrupunda Merzlyakovu təcrübəli diplomat İqor Popov əvəzləyəcək. Qeyd edək ki, Popov vaxtilə Rusiyanın Mozambik və Svazilenddəki səfiri olub, son zamanlar isə MDB ölkələri departamenti direktorunun müavini postunu tutub.
Har halda, bu dəyişikliyin Rusiyanın mövqeyində hər hansısa fərqə gətirib çıxaracı inandırıcı deyil. Çünki məsələ artıq çoxdan Xarici İşlər Nazirliyi səviyyəsindən çıxıb. Son illər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi ilə bilavasitə prezident Dmitri Medvedev məşğuldur. S.Sarqsyan da ABŞ səfərini başa vurduqdan sonra, dərhal məhz Medvedevin yanına qaçıb.
Görünən odur ki, erməni prezident Vaşinqtonda da, bundan bir qədər əvvəl Parisdə olduğu kimi, təsəlliverici heç bir fikir eşitməyib. Ermənilər Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul etməyə, onun əsasında sülh razılaşması imzalamağa və işğal altındakı torpaqları azad etməyə hazır deyil. Amma zaman ötdükcə, Yerevanın vasitəçilərin təkliflərindən diplomatik kazuistika və informasiya-təbliğat kampaniyası ilə yaxa qurtarması çətinləşir. Böyük səslənən bəyanatlara baxmayaraq, Sarqsyan, yəqin ki, son zamanlar Azərbaycan Ordusunun nə qədər gücləndiyini anlayır. Azərbaycan Ordusu düşmənlə birbaşa qarşı-qarşıya gəlmədən də artilleriya və raket-bomba zərbələri ilə, xüsusilə, İranla sərhəd ərazilərdəki kimi düzənlikdə qurulmuş erməni müdafiəsini dağıtmağa qadirdir.
Bəlkə də bir müddət əvvəl Türkiyə KİV-də erməni qüvvələrinin Ağdam və Füzuli rayonunu boşaltması variantı haqda ortaya çıxmış xəbərlərin əsasında bu xəbərdarlıq durur. Əgər bu variant reallaşsa, Ermənistan və Azərbaycan qüvvələri arasında demilitarizasiya olunmuş zolaq yaranacaq. İkinci müdafiə xəttinə çəkilən ermənilər isə özlərini daha böyük təhlükədə hiss edəcək. Amma eyni zamanda, bu halda Ermənistan konstruktivlik nümayiş etdirmək imkanı da qazanacaq. Nəticədə, Ermənistan - Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinin yenidən canlandırılması üçün əsas yaranacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, son zamanlar İran münaqişə tərəflərinə öz vasitəçiliyini israrla təklif edir. İranın xarici işlər naziri Mənuçöhr Möttəki Qarabağ probleminin həll yollarını müzakirə etmək üçün Yerevan, Bakı və Tehranın iştirakı ilə üçtərəfli görüş təşkil etməyə hazır olduğunu açıqlayıb. Bundan bir qədər əvvəl isə Tehranın Dağlıq Qarabağ probleminin həllinə dair təkliflərini Yerevanla Bakıya göndərdiyinə dair xəbərlər yayılıb. Azərbaycan XİN rəsmisi Elxan Poluxov vasitəsilə İranın bu təşəbbüsünə müsbət reaksiya versə də, Ermənistan bu məsələdə də susqunluq nümayiş etdirir. "Armenia Today" isə yüksəkrütbəli diplomatik mənbəyə istinadən, Yerevanın münaqişənin həllini yalnız ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində gördüyünü xəbər verir.
Bu gün Ermənistanın manevrləri üçün meydan xeyli daralıb. Qoşunlarını Azərbaycan torpaqlarından çıxartması ilə nəticələnəcək qərarın verilməsindən yayınmaq Yerevan üçün hər keçən gün daha da çətinləşir. Ermənistanın himayədarı, eyni zamanda ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri olan fövqəldövlətlər də istər-istəməz münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesini necə irəli aparmaq haqda düşünmək məcburiyyətindədir. İranın vasitəçilik təklifindən Yerevan hansısa dərəcədə yayına bilər, amma o, Türkiyəni Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən kənarlaşdırmaq iqtidarında deyil.
Həmsədrlər artıq Moskvada fransalı həmkarları Bernar Fasyenin də iştirakı ilə gələcək fəaliyyətlərini müzakirə ediblər. Amerikalı vasitəçi R.Bradkenin hələ Bakıda olarkən etiraf etdiyi kimi, onlar onsuz da son aylar fəaliyyətsiz qalmaqla, prosesin tempini və irəliləyiş prosesini əldən veriblər. İndi MDB-nin mayda Moskvada keçiriləcək sammitində (onun faşist Almaniyası üzərində qələbənin 65 illiyinə həsr edilməsi nəzərdə tutulub) Medvedevin Azərbaycanla Ermənistanı razılığa gətirməyə daha bir cəhd edəcəyi gözlənilir. Bu, vaxtilə faşizmə qarşı çiyin-çiynə mübarizə aparmış və ümumi qələbəni bayram etmək üçün görüşən tərəflər üçün lap yerinə düşərdi.
Hələ ki, hadisələrin necə inkişaf edəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. Hadisələrin hansı istiqamətdə gedəcəyi daha çox 2 məqamdan asılıdır: birincisi, Ermənistanı başa salmaq və onun iddialarının qarşısını almağa qadir olan Vaşinqton, Paris və Moskvanın özünü necə aparacağından, ikincisi, onların S.Sarqsyana siyasi zəmanət, həmçinin, əlavə maddi-iqtisadi yardım verməyə hazır olmalarından.
Vaxtın münaqişə tərəflərindən hansının - Azərbaycanın, yoxsa Ermənistanın xeyrinə işləməsi, bəlkə də, mübahisəli məsələdir. Amma prosesdəki ləngimənin sülh maraqlarına zidd olduğu tam dəqiqdir...

TALKS DEADLOCKED AGAIN
Last month was marked by diplomatic activity towards the normalization of Armenian-Turkish relations. As most analysts predicted, Erdogan's government remained faithful to its public assurances that without progress towards a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict over Upper Qarabag, the Zurich protocols would not be approved by the Turkish parliament and the border with Armenia would not be opened. Ankara was not too impressed by persistent persuasion from Washington and Brussels that these two processes should not be linked. Turkish Foreign Minister Ahmed Davutoglu, who paid a brief visit to Baku on 19 April, informed the Azerbaijani leadership of this and other Turkish plans.
In response to Ankara's firm stance, Armenian President Serzh Sargsyan said, in an address to the Armenian people on 22 April, that Yerevan had suspended the process of ratifying the Armenian-Turkish protocols. He emphasized that Armenia, while respecting the calls and genuine desire of US President Barack Obama and Russian President Dmitriy Medvedev, is not pulling out of the process of normalizing Armenian-Turkish relations. Sargsyan said further that all reasonable periods envisaged for the ratification of documents had already expired. On the same day, the coalition of parties included in the government majority decided to take the Zurich protocols off the Armenian parliamentary agenda.
In this way, Serzh Sargsyan and his supporters may have softened slightly criticism of the futile "proactive" foreign policy, but they could not reverse developments. On 24 April, President Barack Obama did not pronounce the word "genocide" in his traditional address, while the Armenian-Azerbaijani conflict returned to the centre of regional politics. The lack of progress on a settlement presents the most serious risk to peace and stability in the South Caucasus.
As Azerbaijani President Ilham Aliyev stated explicitly at a special meeting on army construction at the Defence Ministry on 23 April, "The war is not over. Only the first stage is." The fact that this is not just the military rhetoric that Azerbaijan is accused of has been confirmed by a report from Defence Minister Safar Abiyev, who provided specific facts about strengthened military potential and the army's capacity to resolve the task of freeing the country from the Armenian occupying forces.
Azerbaijan has to spell out these unpleasant military alternatives primarily because the Armenians intend to keep on dragging out the process of talks. Yerevan's alleged readiness for compromise has turned out to be a diplomatic game intended to disguise its reluctance to give up its unreasonable claims on both Turkey and Azerbaijan. The Armenians clearly hope that Ankara and Baku will display a lack of flexibility and can then be subsequently blamed for the failure of talks, while Yerevan will continue to seek political support and financial and economic alms from the superpowers. This obvious ploy is now bulging at the seams.
In any case, it is a fact that Armenia is not accepting the updated Madrid principles, which crowned three years of wearisome talks involving more than 10 meetings between the presidents and innumerable meetings and visits by foreign ministers and co-chairmen of the OSCE Minsk Group. The excuse that Yerevan had given its consent to the Madrid principles back in 2007 cannot mislead many people. There is the impression that Armenians deliberately feigned approval at the beginning, trying to create a semblance of constructiveness. When Azerbaijan said yes, the government of Serzh Sargsyan had to show its cards. At the same time, Armenia cannot say an outright no to the superpowers which actually feed it, due to its own lack of resources. This is why Yerevan is trying to manoeuvre. But this can't last forever.
The Russian and US co-chairmen of the OSCE Minsk Group arrived in Baku on 21 April to conduct consultations. They held talks with President Ilham Aliyev and Foreign Minister Elmar Mammadyarov. According to the co-chairmen, the negotiations were quite positive and constructive.
"I have observed, as always, President Ilham Aliyev's aspiration to resolve the Upper Qarabag conflict peacefully. US President Barack Obama and Secretary of State Hillary Clinton also attach special importance to a negotiated settlement of the conflict," US co-chairman Robert Bradtke told journalists.
He added that the updated Madrid principles contain provisions on which the parties are to agree and the co-chairmen will continue to work on that.
This was the last visit for Russian co-chairman Yuriy Merzlyakov, as he has received a new diplomatic appointment. He has been replaced by Igor Popov, an experienced diplomat and formerly Russia's ambassador to Mozambique and Swaziland. More recently, he was deputy director of the department for CIS countries. This rotation, however, is unlikely to change Russia's mediation. It has long been beyond the competence of foreign ministry officials, because Russian President Dmitriy Medvedev has been personally involved in the Upper Qarabag settlement process in recent years. It was to him that Serzh Sargsyan rushed shortly after returning from the USA.
It appears that the Armenian president did not hear anything reassuring in Washington, as had been the case in Paris earlier. The Armenians are not ready to accept the updated Madrid principles, sign a peace agreement on this basis or to begin vacating occupied lands. But the more time passes, the more difficult it becomes for Yerevan to reject the mediators' proposals by diplomatic casuistry and information and propaganda campaigns. Contrary to positive official statements, Sargsyan is well aware that the Azerbaijani army has become considerably stronger and is capable of destroying Armenia's defences by artillery and rocket fire without making direct contact with the opponent, especially in plain areas adjoining the Iranian border.
In order to prevent this, the possibility of withdrawing Armenian troops from the Agdam and Fizuli Districts has emerged, as recently reported by the Turkish media. If this option is realized, there will be a demilitarized zone between the Armenian and Azerbaijani forces. By stepping back to the second line of defence, the Armenians will feel much safer. At the same time, Yerevan could show it was being constructive - there would be grounds for a Turkish-Armenian d?tente, while talks around the Madrid principles could be continued without a requirement for immediate acceptance.
In the meantime, Iran has offered its services as mediator to the parties; Foreign Minister Manuchehr Mottaki has stated Tehran's intention to initiate a trilateral meeting between representatives from Baku, Yerevan and Tehran to discuss the prospects of a Qarabag settlement. It was reported earlier that Iran had sent proposals for a resolution of Upper Qarabag to Yerevan and Baku. Azerbaijan, in the words of Foreign Ministry spokesman Elxan Poluxov, gave a positive response to the suggestion, while Armenia remained tight-lipped. However, a high-ranking diplomatic source has told Armenia Today that Yerevan will only pursue a conflict settlement within the framework of the OSCE Minsk Group.
Today, Yerevan's room for manoeuvre has shrunk considerably. It is becoming increasingly difficult for Yerevan to shy away from decisions leading to a withdrawal of Armenian forces from occupied territories. The superpowers which patronize Armenia and at the same time act as co-chairing countries in the OSCE Minsk Group have to think about ways of reaching a negotiated settlement to the conflict. The Armenians may shy away from Iranian mediation, but they can no longer keep Turkey away.
Meanwhile, the OSCE Minsk Group co-chairmen, joined by their French colleague Bernard Fassier, have held talks on future action in Moscow. The US co-chairman had said in Baku that the mediators were already behind schedule in moving the negotiating process forward, having done nothing in the last few months. Another attempt is to be made by Russian President Medvedev at the CIS summit in Moscow in May (to mark the 60th anniversary of victory over Fascism) to bring Azerbaijan and Armenia closer to an agreement which would open the way for a negotiated settlement to the Upper Qarabag conflict. This would be quite appropriate for parties which fought together, shoulder-to-shoulder, against Nazism and will be meeting again to celebrate a common victory.
So far it is difficult to predict future developments. This will largely depend on two factors: first, on how Washington, Paris and Moscow conduct themselves - they are certainly capable of bringing Armenia to its senses and curtailing its ambition; secondly, it depends on their readiness to guarantee political survival to Serzh Sargsyan and to allocate additional financial and economic assistance to crisis-stricken Armenia. It may not be certain which of the parties to the conflict, Armenia or Azerbaijan, would benefit from a delayed settlement, but the fact that further procrastination is not in the interests of peace is beyond doubt.