"Normand formatı" çərçivəsində əldə edilmiş razılaşma Ukraynada sülhə gedən yolda dönüş nöqtəsi ola bilər
Ukraynada artıq, təxminən, 1 ildir davam edən silahlı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə ilk dəfə real ümid yaranıb. Rusiya, Ukrayna, Fransa və Almaniya liderlərinin Minskdə apardıqları 16 saatlıq danışıqlardan sonra tərəflər Ukrayna böhranının uzunmüddətli həllinə imkan verə biləcək sənədə imza atıblar.
Rusiya, Ukrayna və Fransa prezidentlərinin, həmçinin Almaniya kanslerinin iştirakı ilə baş tutmuş "Normand formatı" çərçivəsində, həqiqətən də, tarixi razılaşmaların əldə edildiyinə ümidlər var. Həmin razılaşmalara əməl olunarsa, Ukraynada minlərlə dinc sakinin həyatına son qoymuş silahlı münaqişənin həllində çoxdan gözlənilən irəliləyiş baş verə bilər.
Minsk danışıqlarını presedenti olmayan danışıqlar adlandırmaq mümkündür. Çünki sammit iştirakçıları son dərəcə məzmunlu və gərgin müzakirələr aparıblar. Müzakirələr gecə də davam etdirilib (fevralın 12-nə keçən gecə) və sonda müasir Avropa ərazisində ən öldürücü münaqişənin həllinə imkan verə biləcək qərarlar qəbul olunub.
"Normand dördlüyü"nün sammitilə yanaşı, əlaqə qrupunun toplantısı da keçirilib. Həmin toplantıda tanınmamış "DXR" və "LXR"in rəhbərləri Aleksandr Zaxarçenko ilə İqor Plotnitski, Ukraynanın sabiq prezidenti Leonid Kuçma, Rusiyanın Kiyevdəki səfiri Mixail Zurabov və ATƏT sədrinin şəxsi nümayəndəsi Haydi Talyavini (sonradan sammitin işinə də qoşulub) iştirak ediblər.
Bütün əlamətlər onu göstərir ki, Minsk danışıqlarının iştirakçıları əvvəlcədən formal deyil, real sülhün şərtlərini razılaşdırmaq niyyətində olublar. Yəqin ki, burada onların əvvəlki Minsk razılaşmasının acı təcrübəsini yaşamalarının da rolu var. Xatırladaq ki, tərəflər ötən ilin sentyabrında Minskdə problemin həllinə dair razılığa gəlsələr də, bu, Donbasdakı silahlı qarşıdurmanı qismən sakitləşdirmişdi, son həftələrdə isə tərəflər, ümumiyyətlə, razılaşmaya əməl etmirdilər. Amma nəhayət, Ukrayna münaqişəsinin yorucu gedişi tərəflərdə problemi həll etməyin vacibliyinə əminlik yarada bilib. Yaşananlardan, ilk növbədə, Ukrayna yorulub. Aylardır davam edən qarşıdurma ölkənin cənub-şərqində çoxsaylı insan tələfatına, qardaş qırğınına səbəb olub. Ukrayna üzündən Qərblə sərt geosiyasi mübarizəyə girmiş, iqtisadiyyatı ciddi zərbə almış Rusiya da yorulub. Nəhayət, baş verənlərin Avropanı da yorduğu ortadadır. Onun əsas təmsilçiləri olan Almaniya ilə Fransa Ukrayna böhranının bütünlükdə qitəyə yayıla biləcəyindən son dərəcə narahatdırlar. Bu səbəbdən də, onlar münaqişənin həllində vasitəçilik missiyasını öz üzərlərinə götürüblər.
Minsk danışıqlarının sonunda 2 sənəd qəbul edilib. Birinci sənəd əlaqə qrupu, o cümlədən "DXR" və "LXR" təmsilçiləri tərəfindən imzalanıb. O, Minsk razılaşmasının implementasiyasına yönəlib. İkinci sənəd dörd ölkə liderinin sülhə dəstək bəyanatıdır.
Minsk razılaşmasının əsas məğzi belədir: atəşkəs, ağır silahların geri çəkilməsi, ATƏT tərəfindən effektiv monitorinqin keçirilməsi, atəşkəs rejiminin verifikasiyası, girovların azad edilməsi, Ukrayna ərazisindən bütün əcnəbi silahlıların, silahlı birləşmələrin, texnika və muzdluların ATƏT-in müşahidəçiliyi altında çıxarılması, 2015-ci ilin sonunda Ukraynada Konstitusiya islahatlarının aparılması, Donetsk və Luqansk vilayətlərinin ayrı-ayrı rayonları üçün xüsusi statusu nəzərdə tutan daimi qanunvericiliyin qəbulu.
Bu sənədin təhlili zamanı ortaya bir sıra suallar çıxır. İlk sual Rusiyanın Ukraynanın cənub-şərqində hərbi mövcudluğunu inkar etməsilə bağlıdır. Bu halda onun hərbi qüvvələri və texnikası Donbasdan çıxarılacaqmı? Axı, Kiyev və Qərb bu regionda Rusiya qüvvələrinin olduğunu israrla bildirirdi.
Digər vacib məqam "DXR və "LXR"in fəaliyyətidir. Onların fəaliyyətinə hər hansı formada nəzarət olunacaqmı? Daha doğrusu, Moskva rusiyapərəst separatçıları Ukraynanın Donbas üzərindəki suverenliyinə dair Minsk razılaşmasında nəzərdə tutulmuş bəndi tanımağa məcbur edəcəkmi? Bəs, separatçılar "xüsusi status"la razılaşacaqlarmı? Əslində, Kremlin Ukraynanın cənub-şərqindəki qiyamçılara təzyiq üçün bütün rıçaqlara malik olduğunu Minsk danışıqlarının gedişi də təsdiqləyib. Məlum olub ki, "DXR" və "LXR" nümayəndələri son anadək razılaşmanı imzalamaqdan boyun qaçırıb, ilk olaraq Ukrayna ordusunun mühasirədə olan Debalsevo şəhərindən çıxarılmasını tələb ediblər. Lakin sonda onlar sənədi imzalamağa razılıq veriblər. Bununla əlaqədar olaraq, Fransa prezidenti Olland rusiyalı həmkarına qiyamçılara göstərdiyi təzyiqə görə minnətdarlığını bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, Ukraynanın cənub-şərqindəki qiyamçılarla bağlı siyasi-hüquqi prosesin sonrakı gedişi, ilk növbədə, ölkədə konkret hansı konstitusion islahatların aparılacağından, Donetsk və Luqansk üçün "xüsusi status"un nələri nəzərdə tutacağından asılıdır. Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko ölkəsinin federasiyalaşdırılması, yaxud Donbasa muxtariyyətin verilməsilə bağlı heç bir razılaşmanın olmadığını açıq şəkildə ifadə edib. Rusiya liderisə "Ukraynada Donbas əhalisinin də maraqlarının nəzərə alınacağı Konstitusiya islahatlarının həyata keçiriləcəyini" əminliklə dilə gətirib.
Ola bilsin ki, əslində, Ukraynadaxili nizamlamanın əsas aspektlərilə bağlı bu cür variantlar özlərində hər an partlaya biləcək minalar daşıyır. Rahatlıq verən məqam isə Ukrayna böhranına cəlb olunmuş bütün tərəflərin silahlı qarşıdurmanın yalnız Ukraynanın deyil, bütünlükdə Avropanın və dünyanın sabitliyi üçün təhlükə olduğunu anlamalarıdır ("Normand formatı"nda danışıqların gedişi bunu tamamilə təsdiqləyib).
Bu kontekstdə Rusiya ilə Avropa İttifaqının gələcək münasibətləri xüsusi önəm daşıyır. Aİ fevralın 16-da Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq edib. Lakin Minsk razılaşması və Ukrayna böhranının dinc yolla mümkün həlli fonunda Rusiya ilə Avropa arasında tammiqyaslı əməkdaşlığın bərpa olunacağı istisna deyil. Bütünlükdə qitənin təhlükəsizliyinin həyati maraqları bununla bağlıdır. Fransa prezidenti Fransua Ollandın Belarus paytaxtında əldə edilmiş razılaşmanı "Avropa üçün yüngüllük" adlandırması təsadüf deyil.
Ukrayna probleminin həlli və onun qlobal, o cümlədən Avropanın təhlükəsizliyinə təsiri baxımından ABŞ-ın mövqeyi də böyük əhəmiyyət daşıyır. Amerikanın siyasi elitası əsasən Rusiyaya və onun Ukrayna siyasətinə qarşı aqressiv mövqedədir. ABŞ Rusiyanın ənənəvi nüfuz dairəsinin sıxışdırılması strategiyasını həyata keçirir. Bu mənada Moskva ilə Kiyev arasında, ruslarla ona ən yaxın xalq olan ukraynalılar arasında münaqişə, əlbəttə ki, Vaşinqtonun antirusiya, daha geniş desək, antiavrasiya planlarına uyğundur. ABŞ-da müəyyən dairələrin Kiyevə letal (öldürücü) silahların verilməsinin zəruriliyi mövzusunu gündəmdə saxlaması heç də təsadüf deyil. Avropalılar məhz bu ssenarinin qarşısını almaq üçün münaqişənin tez bir zamanda həllinə yönəlmiş səyləri artırıblar. Göründüyü kimi, Avropa seçim qarşısındadır: bir tərəfdən o Amerikanın hərbi-siyasi dəstəyindən və maliyyə qüdrətindən asılıdır, digər tərəfdənsə özünün az-çox müstəqilliyini qoruyub saxlamaq haqda düşünür. Amma Donbasdakı qarşıdurmanın aradan qaldırılması Vaşinqtonun da xeyrinə ola bilər (ən azı taktiki mənada). Çünki hazırda dünyada amerikalılar üçün Ukraynasız da xeyli problem var.
Ən vacibi isə əlbəttə ki, Ukraynada real atəşkəsə nail olunması, Ukrayna xalqının sülh şəraitində yaşamasının təminidir. Hər halda, bu ölkənin ətrafında yaşananlar göstərir ki, dünyanın güc mərkəzləri üçün Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi o qədər də önəm daşımır. Ukraynanın beynəlxalq qarşıdurma üçün poliqona çevrilməsi kimlər üçün maraqlı olsa da, Ukrayna xalqının maraqlarına qətiyyən cavab vermir. Odur ki, Minsk razılaşması, bəlkə də, Ukraynanın qarşısında qanlı xaosa yuvarlanmanı dayandırmaq üçün bir şansdır. İndi Kiyev anlamalıdır ki, Ukraynanın milli maraqlarını ukraynalılardan başqa heç kəs qorumayacaq.

Соглашение, достигнутое в рамках "нормандского формата", может стать поворотным на пути к миру в Украине
Впервые с начала длящегося уже почти год вооруженного конфликта в Украине замаячил свет реального мирного урегулирования. По итогам состоявшихся в Минске 16-часовых переговоров лидеров России, Украины, Франции и Германии были подписаны документы, способные заложить основу долгосрочного разрешения украинского кризиса.
Есть надежда, что в рамках так называемого "нормандского формата", с участием президентов России, Украины, Франции и канцлера Германии, действительно достигнуты исторические договоренности, которые, в случае соблюдения их условий, могут привести к долгожданному прорыву в разрешении вооруженного конфликта, унесшего жизни тысяч мирных граждан Украины.
Переговоры в Минске, можно сказать, стали беспрецедентными, поскольку участники саммита провели чрезвычайно насыщенные и напряженные обсуждения, не приостановленные даже ночью (с 11 на 12 февраля), по итогам которых были приняты решения, потенциально способные урегулировать самый смертоносный конфликт на пространстве современной Европы.
Одновременно с саммитом "нормандской четверки" проходило и заседание контактной группы, в котором приняли участие главы самопровозглашенных "ДНР" и "ЛНР" Александр Захарченко и Игорь Плотницкий, экс-президент Украины Леонид Кучма, посол России в Киеве Михаил Зурабов и спецпредставитель председателя ОБСЕ Хайди Тальявини (присоединившаяся позже и к работе саммита).
Все указывает на то, что участники минских переговоров изначально преследовали цель согласовать условия реального, а не формального мира. Свою роль, похоже, сыграло и то, что они уже обладают горьким опытом предыдущих минских договоренностей, которые после своего согласования в сентябре прошлого года лишь частично снизили накал вооруженного противостояния в Донбассе, а в последние недели вообще перестали соблюдаться сторонами конфликта. Но главный побудительный к мирному согласованию фактор состоит в том, что от украинского конфликта устали все. Устала, прежде всего, сама Украина, изможденная сопровождающимся многочисленными жертвами братоубийственным противостоянием на юго-востоке страны. Устала Россия, вступившая из-за Украины в жесткое геополитическое противостояние с Западом, серьезно ударившее по ее экономике. Наконец, устала и Европа, ведущие державы которой - Германия и Франция, чрезвычайно обеспокоенные возможным распространением последствий украинского конфликта на весь континент, взяли на себя посредническую миссию при его урегулировании.
По итогам минских переговоров были приняты два документа. Первый был подписан контактной группой, в том числе представителями "ДНР" и "ЛНР", и направлен на имплементацию минских договоренностей. Второй документ - это заявление лидеров четырех стран о поддержке ими мирного процесса.
Основные положения Минского соглашения таковы: прекращение огня и отвод тяжелых вооружений, обеспечение со стороны ОБСЕ эффективного мониторинга и верификации режима прекращения огня, освобождение заложников, вывод с территории Украины всех иностранных вооружений, формирований, техники и наемников под наблюдением ОБСЕ, проведение в Украине конституционной реформы к концу 2015 года, принятие постоянного законодательства об особом статусе отдельных районов Донецкой и Луганской областей.
При анализе данного документа возникают ряд вопросов. Первый связан с тем, что Россия отрицает свое военное присутствие на юго-востоке Украины. В таком случае будет ли проведен вывод ее военных сил и техники из Донбасса, о наличии которых в данном регионе настойчиво утверждают Киев и Запад?
Другая важная проблема - деятельность так называемых "ДНР" и "ЛНР". Будет ли каким-то образом осуществляться контроль над их деятельностью? А вернее сказать - заставит ли Москва пророссийских сепаратистов признать предусмотренный Минским соглашением суверенитет Украины над Донбассом, пусть даже последнему, согласно тому же документу, уготован "особый статус"? О том, что Кремль обладает всеми рычагами воздействия на ополченцев юго-востока Украины, свидетельствует сам ход минских переговоров. Стало известно, что представители "ДНР" и "ЛНР" до последнего не соглашались подписывать соглашение, настаивая на реализации прежде вывода украинских войск из окруженного ополченцами города Дебальцево. Однако затем все же согласились подписать итоговый документ. В связи с этим президент Франции Олланд поблагодарил своего российского коллегу за оказанное на ополченцев давление.
Между тем последующий ход политико-правовых процессов вокруг мятежного юго-востока Украины завяжется, прежде всего, на том, какой именно будет конституционная реформа в стране и что конкретно подразумевает "особый статус" Донецка и Луганска. Президент Украины Петр Порошенко категорично дал понять, что не существует никаких договоренностей о какой-либо федерализации его страны или автономии Донбасса. Российский лидер, между тем, с уверенностью заявил о том, что в Украине "будет проведена конституционная реформа, которая учтет интересы населения Донбасса".
Подобные разночтения, затрагивающие краеугольные аспекты внутриукраинского урегулирования, быть может, и несут в себе мину замедленного действия. Однако утешает то (и это в полной мере подтвердил ход переговоров в рамках "нормандского формата"), что все стороны, задействованные в украинском кризисе, осознают те огромные риски, которые исходят от вооруженного противостояния не только для долгосрочной стабильности в самой Украине, но и для безопасности в Европе и во всем мире.
В данном контексте весьма значимыми представляются дальнейшие отношения между Россией и Евросоюзом. Последний ввел с 16 февраля пакет новых санкций против РФ. Однако в свете минских договоренностей и возможного мирного урегулирования украинского кризиса нельзя исключать восстановление полноценного сотрудничества между Россией и Европой. С этим связаны жизненные интересы всей континентальной безопасности. Не случайно французский президент Франсуа Олланд назвал достигнутые в белорусской столице договоренности "облегчением для Европы".
Огромное значение для украинского урегулирования и его воздействия на глобальную и европейскую безопасность имеет позиция США. Американская политическая элита большей частью агрессивно настроена в отношении России и ее украинской политики. США реализовывают стратегию вытеснения России с пространства ее традиционного влияния, и в этом смысле конфликт между Москвой и Киевом, между русскими и самым близким для них народом, коим, безусловно, являются украинцы, отвечает антироссийским, а шире сказать - антиевразийским планам Вашингтона. Неспроста определенные круги в США продолжают активно муссировать тему возможного предоставления Киеву "летального" оружия. Именно с целью недопущения этого сценария европейцы и активизировали усилия по скорейшему мирному решению украинского конфликта. Как видно, Европа раздирается между зависимостью от американской военно-политической поддержки и финансового могущества и стремлением сохранить хотя бы часть своей самостоятельности перед лицом союзной заокеанской сверхдержавы. Что до последней, то перемирие в донбасском противостоянии также может быть выгодно Вашингтону (как минимум в тактическом отношении), у которого и без Украины достаточно проблем в мире.
Но самое главное, конечно же, - вопрос реального прекращения огня в Украине, спасительного для украинского народа налаживания мирной жизни. Ведь события вокруг этой страны отчетливо показывают, что мировым центрам силы, по большому счету, совершенно безразличны вопросы территориальной целостности и суверенитета Украины. В интересах кого угодно, но только не самого украинского народа, - закрепление за его страной печальной славы полигона междержавного противоборства. Так что Минское соглашение, возможно, открыло перед Украиной шанс остановить безумное падение в бездну кровавого хаоса, осознать, что защита национальных интересов Украины в руках самих украинцев и никого более.