"Normand formatı" çərçivəsində əldə edilmiş razılaşma Ukraynada sülhə gedən yolda dönüş nöqtəsi ola bilər
Ukraynada artıq, təxminən, 1 ildir davam edən silahlı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə ilk dəfə real ümid yaranıb. Rusiya, Ukrayna, Fransa və Almaniya liderlərinin Minskdə apardıqları 16 saatlıq danışıqlardan sonra tərəflər Ukrayna böhranının uzunmüddətli həllinə imkan verə biləcək sənədə imza atıblar.
Rusiya, Ukrayna və Fransa prezidentlərinin, həmçinin Almaniya kanslerinin iştirakı ilə baş tutmuş "Normand formatı" çərçivəsində, həqiqətən də, tarixi razılaşmaların əldə edildiyinə ümidlər var. Həmin razılaşmalara əməl olunarsa, Ukraynada minlərlə dinc sakinin həyatına son qoymuş silahlı münaqişənin həllində çoxdan gözlənilən irəliləyiş baş verə bilər.
Minsk danışıqlarını presedenti olmayan danışıqlar adlandırmaq mümkündür. Çünki sammit iştirakçıları son dərəcə məzmunlu və gərgin müzakirələr aparıblar. Müzakirələr gecə də davam etdirilib (fevralın 12-nə keçən gecə) və sonda müasir Avropa ərazisində ən öldürücü münaqişənin həllinə imkan verə biləcək qərarlar qəbul olunub.
"Normand dördlüyü"nün sammitilə yanaşı, əlaqə qrupunun toplantısı da keçirilib. Həmin toplantıda tanınmamış "DXR" və "LXR"in rəhbərləri Aleksandr Zaxarçenko ilə İqor Plotnitski, Ukraynanın sabiq prezidenti Leonid Kuçma, Rusiyanın Kiyevdəki səfiri Mixail Zurabov və ATƏT sədrinin şəxsi nümayəndəsi Haydi Talyavini (sonradan sammitin işinə də qoşulub) iştirak ediblər.
Bütün əlamətlər onu göstərir ki, Minsk danışıqlarının iştirakçıları əvvəlcədən formal deyil, real sülhün şərtlərini razılaşdırmaq niyyətində olublar. Yəqin ki, burada onların əvvəlki Minsk razılaşmasının acı təcrübəsini yaşamalarının da rolu var. Xatırladaq ki, tərəflər ötən ilin sentyabrında Minskdə problemin həllinə dair razılığa gəlsələr də, bu, Donbasdakı silahlı qarşıdurmanı qismən sakitləşdirmişdi, son həftələrdə isə tərəflər, ümumiyyətlə, razılaşmaya əməl etmirdilər. Amma nəhayət, Ukrayna münaqişəsinin yorucu gedişi tərəflərdə problemi həll etməyin vacibliyinə əminlik yarada bilib. Yaşananlardan, ilk növbədə, Ukrayna yorulub. Aylardır davam edən qarşıdurma ölkənin cənub-şərqində çoxsaylı insan tələfatına, qardaş qırğınına səbəb olub. Ukrayna üzündən Qərblə sərt geosiyasi mübarizəyə girmiş, iqtisadiyyatı ciddi zərbə almış Rusiya da yorulub. Nəhayət, baş verənlərin Avropanı da yorduğu ortadadır. Onun əsas təmsilçiləri olan Almaniya ilə Fransa Ukrayna böhranının bütünlükdə qitəyə yayıla biləcəyindən son dərəcə narahatdırlar. Bu səbəbdən də, onlar münaqişənin həllində vasitəçilik missiyasını öz üzərlərinə götürüblər.
Minsk danışıqlarının sonunda 2 sənəd qəbul edilib. Birinci sənəd əlaqə qrupu, o cümlədən "DXR" və "LXR" təmsilçiləri tərəfindən imzalanıb. O, Minsk razılaşmasının implementasiyasına yönəlib. İkinci sənəd dörd ölkə liderinin sülhə dəstək bəyanatıdır.
Minsk razılaşmasının əsas məğzi belədir: atəşkəs, ağır silahların geri çəkilməsi, ATƏT tərəfindən effektiv monitorinqin keçirilməsi, atəşkəs rejiminin verifikasiyası, girovların azad edilməsi, Ukrayna ərazisindən bütün əcnəbi silahlıların, silahlı birləşmələrin, texnika və muzdluların ATƏT-in müşahidəçiliyi altında çıxarılması, 2015-ci ilin sonunda Ukraynada Konstitusiya islahatlarının aparılması, Donetsk və Luqansk vilayətlərinin ayrı-ayrı rayonları üçün xüsusi statusu nəzərdə tutan daimi qanunvericiliyin qəbulu.
Bu sənədin təhlili zamanı ortaya bir sıra suallar çıxır. İlk sual Rusiyanın Ukraynanın cənub-şərqində hərbi mövcudluğunu inkar etməsilə bağlıdır. Bu halda onun hərbi qüvvələri və texnikası Donbasdan çıxarılacaqmı? Axı, Kiyev və Qərb bu regionda Rusiya qüvvələrinin olduğunu israrla bildirirdi.
Digər vacib məqam "DXR və "LXR"in fəaliyyətidir. Onların fəaliyyətinə hər hansı formada nəzarət olunacaqmı? Daha doğrusu, Moskva rusiyapərəst separatçıları Ukraynanın Donbas üzərindəki suverenliyinə dair Minsk razılaşmasında nəzərdə tutulmuş bəndi tanımağa məcbur edəcəkmi? Bəs, separatçılar "xüsusi status"la razılaşacaqlarmı? Əslində, Kremlin Ukraynanın cənub-şərqindəki qiyamçılara təzyiq üçün bütün rıçaqlara malik olduğunu Minsk danışıqlarının gedişi də təsdiqləyib. Məlum olub ki, "DXR" və "LXR" nümayəndələri son anadək razılaşmanı imzalamaqdan boyun qaçırıb, ilk olaraq Ukrayna ordusunun mühasirədə olan Debalsevo şəhərindən çıxarılmasını tələb ediblər. Lakin sonda onlar sənədi imzalamağa razılıq veriblər. Bununla əlaqədar olaraq, Fransa prezidenti Olland rusiyalı həmkarına qiyamçılara göstərdiyi təzyiqə görə minnətdarlığını bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, Ukraynanın cənub-şərqindəki qiyamçılarla bağlı siyasi-hüquqi prosesin sonrakı gedişi, ilk növbədə, ölkədə konkret hansı konstitusion islahatların aparılacağından, Donetsk və Luqansk üçün "xüsusi status"un nələri nəzərdə tutacağından asılıdır. Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko ölkəsinin federasiyalaşdırılması, yaxud Donbasa muxtariyyətin verilməsilə bağlı heç bir razılaşmanın olmadığını açıq şəkildə ifadə edib. Rusiya liderisə "Ukraynada Donbas əhalisinin də maraqlarının nəzərə alınacağı Konstitusiya islahatlarının həyata keçiriləcəyini" əminliklə dilə gətirib.
Ola bilsin ki, əslində, Ukraynadaxili nizamlamanın əsas aspektlərilə bağlı bu cür variantlar özlərində hər an partlaya biləcək minalar daşıyır. Rahatlıq verən məqam isə Ukrayna böhranına cəlb olunmuş bütün tərəflərin silahlı qarşıdurmanın yalnız Ukraynanın deyil, bütünlükdə Avropanın və dünyanın sabitliyi üçün təhlükə olduğunu anlamalarıdır ("Normand formatı"nda danışıqların gedişi bunu tamamilə təsdiqləyib).
Bu kontekstdə Rusiya ilə Avropa İttifaqının gələcək münasibətləri xüsusi önəm daşıyır. Aİ fevralın 16-da Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq edib. Lakin Minsk razılaşması və Ukrayna böhranının dinc yolla mümkün həlli fonunda Rusiya ilə Avropa arasında tammiqyaslı əməkdaşlığın bərpa olunacağı istisna deyil. Bütünlükdə qitənin təhlükəsizliyinin həyati maraqları bununla bağlıdır. Fransa prezidenti Fransua Ollandın Belarus paytaxtında əldə edilmiş razılaşmanı "Avropa üçün yüngüllük" adlandırması təsadüf deyil.
Ukrayna probleminin həlli və onun qlobal, o cümlədən Avropanın təhlükəsizliyinə təsiri baxımından ABŞ-ın mövqeyi də böyük əhəmiyyət daşıyır. Amerikanın siyasi elitası əsasən Rusiyaya və onun Ukrayna siyasətinə qarşı aqressiv mövqedədir. ABŞ Rusiyanın ənənəvi nüfuz dairəsinin sıxışdırılması strategiyasını həyata keçirir. Bu mənada Moskva ilə Kiyev arasında, ruslarla ona ən yaxın xalq olan ukraynalılar arasında münaqişə, əlbəttə ki, Vaşinqtonun antirusiya, daha geniş desək, antiavrasiya planlarına uyğundur. ABŞ-da müəyyən dairələrin Kiyevə letal (öldürücü) silahların verilməsinin zəruriliyi mövzusunu gündəmdə saxlaması heç də təsadüf deyil. Avropalılar məhz bu ssenarinin qarşısını almaq üçün münaqişənin tez bir zamanda həllinə yönəlmiş səyləri artırıblar. Göründüyü kimi, Avropa seçim qarşısındadır: bir tərəfdən o Amerikanın hərbi-siyasi dəstəyindən və maliyyə qüdrətindən asılıdır, digər tərəfdənsə özünün az-çox müstəqilliyini qoruyub saxlamaq haqda düşünür. Amma Donbasdakı qarşıdurmanın aradan qaldırılması Vaşinqtonun da xeyrinə ola bilər (ən azı taktiki mənada). Çünki hazırda dünyada amerikalılar üçün Ukraynasız da xeyli problem var.
Ən vacibi isə əlbəttə ki, Ukraynada real atəşkəsə nail olunması, Ukrayna xalqının sülh şəraitində yaşamasının təminidir. Hər halda, bu ölkənin ətrafında yaşananlar göstərir ki, dünyanın güc mərkəzləri üçün Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi o qədər də önəm daşımır. Ukraynanın beynəlxalq qarşıdurma üçün poliqona çevrilməsi kimlər üçün maraqlı olsa da, Ukrayna xalqının maraqlarına qətiyyən cavab vermir. Odur ki, Minsk razılaşması, bəlkə də, Ukraynanın qarşısında qanlı xaosa yuvarlanmanı dayandırmaq üçün bir şansdır. İndi Kiyev anlamalıdır ki, Ukraynanın milli maraqlarını ukraynalılardan başqa heç kəs qorumayacaq.

The agreement reached within the framework of the "Norman format" may be a turning point towards peace in Ukraine
For the first time since the beginning of the armed conflict in Ukraine, which has been going on for almost a year, the light of a real peace settlement is looming. According to the results of 16-hour talks between the leaders of Russia, Ukraine, France and Germany, which took place in Minsk, documents that can lay the foundation for a long-term solution to the Ukrainian crisis were signed.
It is hoped that within the framework of the so-called "Norman format" involving the presidents of Russia, Ukraine and France and the German chancellor, historic agreements were indeed reached, which, in case of compliance with their conditions, can lead to a long-awaited breakthrough in resolving the armed conflict that has killed thousands of Ukrainian citizens.
The talks in Minsk, we can say, were unprecedented since the summit participants had extremely rich and tense discussions that were not suspended even during the night (from 11 to 12 February), on the basis of which the sides adopted decisions that can potentially resolve the deadliest conflict in modern Europe.
Simultaneously with the summit of the "Norman Four", the contact group held a meeting, which was attended by the leaders of the self-proclaimed "DPR" and "LPR", Aleksandr Zakharchenko and Igor Plotnitskiy, former President of Ukraine Leonid Kuchma, the Russian ambassador in Kiev, Mikhail Zurabov, and the special representative of the OSCE chairman-in-office, Heidi Tagliavini (who joined the summit later).
All indications are that the participants in the Minsk talks originally intended to agree on the terms of a real, not formal peace. The fact that they already have the bitter experience of the previous agreements in Minsk, which, after their agreement in September last year, only partially reduced the intensity of the armed conflict in the Donbass and were no longer respected by all parties to the conflict in recent weeks, seems to have played its role here. But the main incentive to the peace agreement is that everyone is tired of the Ukrainian conflict. First of all, Ukraine itself is tired as it is exhausted by the fratricidal confrontation in the south-east of the country accompanied by numerous victims. Russia is tired as it entered a tough geopolitical confrontation with the West because of Ukraine, which dealt a serious blow to its economy. Finally, Europe is tired too as its major powers - Germany and France - are extremely concerned about the possible spread of the consequences of the Ukrainian conflict to the entire continent and undertook the mediation mission in its settlement.
According to the results of the Minsk talks, two documents were adopted. The first one was signed by the contact group, including representatives of the "DPR" and "LPR" and was aimed at implementing the Minsk agreements. The second document is a statement by the leaders of the four countries about their support for the peace process.
The main provisions of the Minsk agreement are as follows: a ceasefire and the withdrawal of heavy weapons, effective monitoring and verification of the ceasefire by the OSCE, the release of hostages, withdrawal of foreign weapons, units, equipment and mercenaries from the territory of Ukraine under the supervision of the OSCE, constitutional reform in Ukraine before the end of 2015 and the adoption of a permanent law on the special status of the separate districts of Donetsk and Luhansk regions.
The analysis of this document raises a number of questions. The first one relates to the fact that Russia denies its military presence in south-eastern Ukraine. In this case, will it withdraw its military forces and hardware from the Donbass, the presence of which in the region is insistently claimed by Kiev and the West?
Another important issue is the activity of the so-called "DPR" and "LPR". Will there be some control over their activities? Or rather will Moscow make the pro-Russian separatists admit Ukraine's sovereignty over the Donbass, as stipulated by the Minsk agreement, even if the latter, according to the same document, will get a "special status"? The fact that the Kremlin has all the levers of influence on militias in the southeast of Ukraine is proved by the very course of the Minsk talks. It became known that representatives of the "DPR" and "LPR" did not agree to sign the agreement to the very end, insisting first on the withdrawal of Ukrainian troops from the city of Debaltseve surrounded by militias. But then they nevertheless agreed to sign the final document. In this regard, French President Francois Hollande thanked his Russian counterpart for the pressure exerted on the militia.
Meanwhile, the subsequent course of political and legal processes around the rebellious south-east of Ukraine will first of all depend on what exactly the constitutional reform in the country will be and what the "special status" of Donetsk and Luhansk implies. Ukrainian President Petro Poroshenko categorically made it clear that there is no agreement on any federalization of his country or the autonomy of Donbass. The Russian leader, meanwhile, stated with confidence that Ukraine "will conduct constitutional reform that will take into account the interests of the population of Donbass".
Such discrepancies that affect the cornerstones of the Ukrainian domestic settlement, perhaps, carry a time bomb. However, the good news is (and this is fully confirmed by the course of the negotiations within the framework of the "Norman format") that all parties involved in the Ukrainian crisis are aware of the enormous risks that originate from the armed confrontation not only for long-term stability in Ukraine itself, but also for security in Europe and throughout the world.
In this context, further relations between Russia and the European Union seem very important. The latter introduced a package of new sanctions against Russia from 16 February. However, in light of the Minsk agreements and possible peaceful settlement of the Ukrainian crisis, the restoration of full cooperation between Russia and Europe is possible. This is related to the vital interests of all continental security. It is no accident that French President Francois Hollande called the agreements reached in the Belarusian capital "a relief for Europe".
The US position is of great importance for the Ukrainian settlement and its impact on global and European security. The American political elite are largely aggressive towards Russia and its Ukrainian policy. The USA is implementing its own strategy to oust Russia from its traditional sphere of influence, and in this sense, the conflict between Moscow and Kiev, between the Russians and a people closest to them, i.e. Ukrainians, meets Washington's anti-Russian and anti-Eurasian plans. It is not in vain that certain circles in the United States continue to actively play up the theme of possible "lethal" weapons supplies to Kiev. It is precisely with the aim of preventing this scenario that the Europeans stepped up efforts for the early peaceful solution to Ukrainian conflict. As can be seen, Europe is torn between dependence on American military-political support and financial power and the desire to keep at least part of its independence from the allied overseas superpower. As for the latter, the truce in the Donbass confrontation can also be beneficial to Washington (at least tactically), which already has enough problems in the world even without Ukraine.
But the most important thing, of course, is the question of a real ceasefire in Ukraine and the saving establishment of a peaceful life for the Ukrainian people. After all, the events around the country clearly show that the world centres of power, by and large, are quite indifferent to the question of territorial integrity and sovereignty of Ukraine. It is in the interest of anyone, but not of the Ukrainian people, to secure the country's image as a testing ground for a confrontation between the great powers. So the Minsk agreement may have given Ukraine a chance to stop the mad fall into the abyss of bloody chaos and realize that the protection of the national interests of Ukraine is in the hands of the Ukrainians themselves and nobody else.