KATININ YENİ QURBANLARI
Aprelin 10-u səhər Smolenskin "Severnı" hərbi aerodromu yaxınlığında "Tu-154M" təyyarəsi qəzaya uğrayıb. Təyyarədə Rusiyaya uçan Polşa prezidenti Lex Kaçinski, onun xanımı, ölkənin ali hərbi rəhbərliyi, həmçinin, siyasi elitanın digər tanınmış nümayəndələri də var idi. Son dərəcə pis hava şəraiti üzündən görünmənin ağır olduğu həmin vaxtda enməyə hazırlaşan təyyarə ağaca çırpıldı və enmə zolağının, təxminən, 300 metrliyində yerə dəydi.
Təyyarənin göyərtəsindəki 96 nəfərdən heç kəs  sağ qalmayıb.
Polşa rəsmilərindən ibarət nümayəndə heyəti Rusiyaya 1940-cı ildə baş vermiş Katın faciəsi zamanı qətlə yetirilmiş 20 min polşalının xatirəsinə həsr olunmuş tədbirə qatılmaq üçün gedirdi. "Biz 15 deputat, 4 nazir müavini, Polşa prezidentliyinə mümkün 3 namizəddən 2-ni, bütünlükdə Baş Qərargahın heyətini itirdik. Prezident Administrasiyası və partiya darmadağın oldu", - deyə Polşanın Avropa məsələləri üzrə naziri Mikolay Dovgileviç bildirib.
O, prezident səlahiyyətlərini icra edən Bronislav Komorovskiyə ordu komandanlığını formalaşdırmağın asan başa gəlməyəcəyini də söyləyib.
Bütün dünya Polşa xalqının halına acıyır. Ölkədə isə 7 günlük matəm elan olundu. Avropa İttifaqının rəhbərliyi  aprelin 12-ni ümummatəm günü elan etdi. Rusiya, Gürcüstan, həmçinin, uzaq Braziliyada da matəm elan olundu. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev, öz növbəsində, Polşanın Bakıdakı səfirliyinə baş çəkərək,  faciə ilə bağlı başsağlığı verdi.
Qeyd edək ki, təyyarənin partlayış nəticəsində qəzaya uğraması versiyası dərhal inkar olunub. Rusiya Baş nazirinin müavini Sergey İvanov bildirib ki, ilkin məlumatlar qəza zamanı, ümumiyyətlə, partlayışın olmadığını göstərir. İvanovun sözlərinə görə, təyyarənin mühərriki onun yerə çırpılmasınadək fəaliyyətdə olub.
Kaçinskinin təyyarəsinin 2009-cu ilin dekabrında təmirdən keçdiyi, yəni, demək olar ki, "təzə" olduğu da məlumdur. Prezidentin "Tu-154M" təyyarəsi 1990-cı il iyunun 29-da keçmiş SSRİ-də istehsal olunub. Ondan Polşa prezidentləri Voysex Yaruzelski, Lex Valensa və Aleksandr Kvasnevski də istifadə ediblər. Lex Kaçinskiyə isə onu Braziliya istehsalı olan "Embrayer"lə dəyişdirməsi təklif olunsa da, dövlət başçısı tələsməməyi lazım bilib.
Demək, texniki problemlər yoxdursa, insan faktoru haqda düşünmək lazımdır. Şübhəli məqam indiyədək, təxminən, 2000 saat uçmuş 36 yaşlı pilot, həyat yoldaşı və 2 uşağı olan Arkadiuş Protasyukun enişə 3 uğursuz cəhddən sonra öz istəyi ilə 4-cü dəfə də cəhd etməsidir. Üstəlik, bu zaman hava şəraitinin pisliyi üzündən 400 metrdən artıq məsafəni görmək mümkün deyildi. Eyni zamanda, aviadispetçer də ona Minsk və ya Moskva aeroportuna enməyi məsləhət bilib.
Bu məqamda bir fakt yada düşür: 2008-ci ilin yayında Kaçinski pilotundan Tbilisiyə eniş etməsini istəsə də, təyyarənin vurula biləcəyindən ehtiyat edən pilot Azərbaycana enmişdi. Bu isə prezidentin pilotu əmrə tabe olmadığı üçün işdən kənarlaşdırılması ilə nəticələnmişdi. Bu səbəbdən  Varşavada bir çoxları düşünür ki, Smolenskə eniş edilməsi göstərişi məhz prezident tərəfindən gələ bilər.
Məlumdur ki, Kaçinski Katına dəvət olunması üçün çox mübarizə aparıb. KİV yazır ki, Rusiya Polşa prezidentini Kremlə dost olmayan siyasətçi saydığı üçün onun bu istəyinə müsbət cavab vermirdi. Başqa hava limanına eniş ediləcəyi təqdirdə, Kaçinski təntənəli mərasimi və yəqin ki, ən vacib siyasi çıxışını reallaşdırmaq imkanını itirəcəkdi.
Məşhur jurnalist Aleksandr Venediktovun "Exo Moskvı" radiosunun efirindən səsləndirdiyi versiya da kifayət qədər maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, Lex Kaçinskini şəxsən tanıyan insanlar deyir ki, Polşa prezidenti Rusiya rəhbərliyinin onu Katında görmək istəmədiyini yaxşı bilirdi: "O, bunu bilirdi. Bizə məlumdur ki, buraya Polşanın Baş naziri Donald Tusku həmkarı Putin rəsmən dəvət etmişdisə, Kaçinskiyə heç kim dəvət göndərməmişdi. Kaçinski onu Rusiya prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsindən başqa heç kimin qarşılamayacağını da bilirdi. Beləliklə, Kaçinski anlayır ki, onu gözləyən yoxdur, Rusiya rəhbərliyi ilə münasibətləri pisdir və aeroporta yaxınlaşan anda ondan ya Minskə, ya da Moskvaya enməsini istəyirlər. Belə olduqda onun ağlına nə gəlir? Düşünür ki, onlar tədbiri pozmaq istəyirlər. Üstəlik, cəmi 3 gün əvvəl bu aeroporta onun siyasi rəqibi Tuskla Putin enmişdi. Yəni, aeroport qaydasındadır. Və buna görə də Polşa prezidenti enmək əmri verir. Ona deyirlər: "Enmək olmaz, biz gərək Moskvaya uçaq", o isə qəti olaraq enmək əmrini təkrarlayır".
Katının rəmzi əhəmiyyətini daha bir fakt da möhkəmləndirir: sovet və Polşa kommunist rejimləri bu cinayəti nasistlərin üzərinə yıxıb. Yeltsin tərəfindən Siyasi Büronun bu məsələyə dair qərarının açıqlanması istiqamətində atılmış addım Katın qətliamında sovet rəhbərliyinin günahını üzə çıxartmışdı və bu, müvəqqəti də olsa, Rusiya - Polşa münasibətlərinin yaxşılaşmasına səbəb olmuşdu.
Britaniyanın "Times" qəzeti isə yazır ki, V.Putin Rusiyanın Katın qətliamına görə məsuliyyətini etiraf etsə də, buna görə üzrxahlıq etməkdən imtina etdiyi üçün bu, Polşanın mənfi reaksiyasına səbəb olurdu.
İstənilən halda, Katın yeni qurbanlar tələb edirdi və bu faciə Rusiya - Polşa münasibətlərinə öz təsirini göstərə bilər. Əksər analitiklər bu məqamda bir sual üzərində düşünür: iki ölkə arasında yenicə başlanmış tarixi barışıq prosesi dondurulmayacaq ki? Onların fikrincə, hadisələr həm bu, həm də digər istiqamətdə inkişaf edə bilər.
Bununla yanaşı, bəzi polşalı ekspertlər "təhlükəsizlik qaydalarının kobud şəkildə pozulması"ndan danışır. Onların fikrincə, birbaşa qadağa olmasa da, ölkənin yuxarı eşalonunda təmsil olunan bu qədər şəxsin birlikdə uçmasına yol verilməməli idi.
ABŞ-da ənənə var: əgər siyasətçi vəzifə başında olarkən ölürsə, onun yerinə çox zaman qohumu gətirilir. Polşada bu baxımdan mərhum prezidentin əkiz qardaşı Yaroslavın da təcrübəli siyasətçi olduğu xatıladılır.
2007-ci ilədək Polşa dünyada prezident və baş nazir postlarını əkiz qardaşların tutduğu yeganə ölkə idi.
Faciəyədək Polşada prezidentliyə əsas namizədlər Lex Kaçinski ilə hazırda konstitusiyaya əsasən, prezident səlahiyyətlərini icra edən Bronislav Komarovski sayılırdı. Sosioloji sorğular göstərirdi ki, qəzayadək ikincinin reytinqi daha yüksək idi. İndi isə mərhum dövlət başçısının qardaşı Yaroslav Kaçinskinin də mübarizəyə qoşulma ehtimalı yüksəkdir. Ümummilli hüzn dalğası fonunda onun qalib gəlmək şansları kifayət qədər yüksək qiymətləndirilir. Amma həlak olmuş prezidentin qardaşının prezidentlik uğrunda mübarizəyə qoşulması ədəbsizlik kimi də dəyərləndirilə bilər və bu zaman o, bütün şanslarını itirər.
İstənilən halda, bunların aydınlaşmasına o qədər də çox qalmayıb. Polşa iyunun sonunadək yeni prezidentini seçməlidir.

KATYN TAKES NEW VICTIMS
On the morning of 10 April, a Tu-154M plane, carrying Polish President Lech Kaczynski and his wife on a private visit to Russia, senior military leaders and other prominent representatives of the Polish political elite, crashed at the Severnyy military airfield in Smolensk. Upon landing in conditions of extremely poor visibility, the airliner hit trees and crashed just 300 metres away from the runway. None of the 96 people on board survived.
The members of the official Polish delegation were flying to participate in memorial events commemorating the 20,000 victims of mass killings in 1940 - the Katyn tragedy. "We lost 15 members of parliament, four deputy ministers, two of three possible candidates for the presidency of Poland and the entire general staff. The presidential administration and the party were destroyed," Polish Minister for European Affairs Mikolaj Dowgielewicz said, noting that the acting president Bronislaw Komorowski will have difficulty forming an army command.
The whole world expressed sympathy for the Polish people. Seven-day mourning was declared in Poland. The EU leadership also decided to declare a day of mourning on 12 April. Mourning was declared in Russia, Georgia and even in distant Brazil. Azerbaijani President Ilham Aliyev visited the embassy of Poland and expressed his condolences on the tragic plane crash.
The version of an explosion on board the plane was immediately discarded. According to Russian Deputy Prime Minister Sergey Ivanov, preliminary information from the flight recorders and the inspection of the wreck showed that there was no explosion or fire on the airplane. According to Ivanov, the airplane engines worked until the plane crashed into the earth.
It is also known for certain that Kaczynski's plane was repaired in December 2009, i.e. it was "almost new". The president's Tu-154M plane was made in the USSR on 29 June 1990. It was consistently used by the Polish presidents Wojciech Jaruzelski, Lech Walesa and Aleksander Kwasniewski. Although the Polish president was asked to replace the Tu-154M with a Brazilian Embraer, Kaczynski decided not to rush.
If there were no technical problems, we must think about the human factor. It is doubtful that the 36-year-old pilot Arkadiusz Protasiuk, who had nearly 2,000 flight hours and was married with two children, independently decided to land after three unsuccessful attempts when visibility was less than 400 metres. Moreover, the air traffic controller had advised him to use the airport in Minsk or Moscow.
In this regard, we should recall another occasion when, during the Caucasian War in the summer of 2008, Kaczynski demanded that his plane land in Tbilisi, although it was dangerous because of bombardment, and the plane landed in Azerbaijan, after which Kaczynski fired the pilot for not obeying his orders. Therefore, many in Warsaw believe that the president insisted on landing in Smolensk.
Kaczynski had been trying to get an invitation to Katyn for too long. According to the Western media, Russia had long denied him an invitation as an unfriendly politician. If the plane had landed at another airport, the president would have missed the ceremony and perhaps his most important political appearance. The rhetoric used when discussing this issue was increasingly becoming a barometer that could determine the state of Polish-Russian relations.
An interesting version was voiced on Radio Ekho of Moskvy by the well-known journalist Aleksandr Venediktov. People who personally knew Lech Kaczynski note that the Polish president was aware of the reluctance of Russia's leadership to see him in Katyn, he said. "That he knew. Because we know that if Prime Minister Tusk was invited by Putin officially, Kaczynski was not invited. He was, roughly speaking, on a private visit, and nobody except a presidential envoy was there to meet him. So, he initially knew that he was not expected and that his personal relations with the Russian leadership were bad. And at the moment when he was approaching the airport, he was told that the Russians were trying to divert him either to Minsk or Moscow. What did he have in mind? He thought they were disrupting the event and playing a bad trick on him. Especially as Tusk, his political opponent, and Putin had landed at this airport three days earlier. That's to say the airport was operational. And then, according to my interlocutors, he ordered landing. 'They say: No, they are diverting us to Moscow.' But he firmly ordered landing."
Although visits to Katyn by top delegations have already demonstrated how much has changed, now the Poles will associate Katyn not only with the former tragedy, but also with the loss of fellow citizens who represent the modern history of Poland.
The symbolic significance of Katyn was also reinforced by the fact that the Soviet and Polish communist regimes had blamed this crime on the Nazis. Yeltsin's decision to declassify the Politburo resolution, which proved the guilt of the Soviet authorities for the killings in Katyn, had briefly improved Polish-Russian relations.
At the same time, The Times says, even Vladimir Putin, who, as far as one can judge, recognizes the responsibility of Russia, has repeatedly refused to repent, which caused sharply negative reaction in Poland.
Either way, Katyn demanded new victims and this tragedy could have an impact on Russian-Polish relations. Many analysts are wondering: will it halt the process of historical reconciliation between the two countries? Events can take place in either direction, they believe.
Nonetheless, the Russians' sympathy for the bereaved Poles - both at the official level and in the streets - did more than any diplomacy to eliminate mutual suspicion since Poland emerged from the shadow of Moscow after the collapse of the Soviet Eastern Bloc.
Meanwhile, some Polish experts spoke about "a serious violation of safety rules". They believe that despite the absence of an explicit prohibition, it was impossible for so many prominent politicians and military elite to fly on one plane.
In the US, if a politician is killed on duty, he is often replaced by his relative. In Poland, it is simplified by the fact that the twin brother of the late President Kaczynski - Jaroslaw - is also an experienced politician. Until 2007, Poland was the only country in the world which was ruled by twin brothers as president and prime minister.
Before the crash, the major presidential candidates were Lech Kaczynski himself and Speaker of Parliament Bronislaw Komorowski, who, according to the Constitution, temporarily heads the country after the tragedy. According to opinion polls, before the plane crash, the latter had more chances of winning. But now chances are high that the race will be joined by the twin brother of the deceased president, Jaroslaw Kaczynski, who may well win in the wake of universal sympathy, although it is possible that the participation of the deceased president's brother in the presidential race may be regarded by society as cynicism, and then he will lose all chances.
Either way, we don't have to wait too long - by the end of June, Poland must choose a new leadership.