MÜTTƏFİQ GÜNAHKAR OLANDA
Yaxın Şərq böhranının kulminasiya nöqtəsinə çatdığını söyləmək olar. İsrail hökumətinin Şərqi Qüdsdə yəhudi yaşayış məntəqələri tikmək qərarı Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli üçün sülh danışıqlarının bərpasını, demək olar ki, mümkünsüz edib.
Hərçənd ki, mart ayı Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli prosesi üçün ümidverici başlamışdı. Ayın əvvəlində ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Bayden regiona səfər etdi. O, Fələstin və İsrail tərəfi ilə apardığı danışıqlardan sonra tərəflər arasında danışıqların bərpa olunduğunu açıqladı. Xatırladaq ki, tərəflər danışıqları İsrailin 2008-ci ilin sonu, 2009-cu ilin əvvəlində Qəzzada keçirdiyi hərbi əməliyyatdan sonra dayandırmışdı.
Amma Baydenin danışıqların bərpasına dair bəyanatına baxmayaraq, İsrailin Qüdsün şimal-şərqində yerləşən Ramat-Şlomo məhəlləsində 1600 ev tikmək qərarı, sülh prosesini yenidən pozub. Qeyd edək ki, Təl-Əvivin yaşayış məntəqəsi tikmək istədiyi bu ərazi Fələstin ərazisi sayılır. Üstəlik, Təl-Əvivin bu qərarı hələ Bayden İsraildə səfərdə olan zaman açıqlandı...
Fələstinin bu açıqlamaya reaksiyası isə göstərdi ki, hələlik sülh danışıqlarından söhbət belə gedə bilməz. Bundansonrakı hadisələr artıq Yaxın Şərq münaqişəsi üçün ənənəvi sxemlə inkişaf etdi. Fələstinlilər İsrailin cənubuna reaktiv mərmilər atdı, İsrail Hərbi Hava Qüvvələri isə Qəzza zolağına raket zərbələri endirdi.
Və bu dəfə də tələfatsız keçinmək mümkün olmadı.
Dünya ictimaiyyəti Yaxın Şərq münaqişəsində yaranmış növbəti gərginliyi sərt şəkildə tənqid edib. Əsas məsuliyyət isə İsrailin üzərinə qoyulub. Təl-Əvivin siyasi qərarı, hətta, onun ən yaxın müttəfiqi olan Birləşmiş Ştatları da özündən çıxarıb. Məsələ o həddə çatıb ki, ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton ABŞ - İsrail ikitərəfli münasibətlərinin taleyindən narahatlığını ifadə edib. ABŞ Silahlı Qüvvələri Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri general Devid Petreus da ciddi bəyanatla çıxış edib. Təl-Əvivin əməlindən hiddətini dilə gətirən general bildirib ki, Yaxın Şərq münaqişəsi ABŞ üçün bu regionda problemlər yaradır, ABŞ-ın Asiyadakı hərbçiləri üçün  təhlükəni daha da artırır.
Vaşinqtonun İsrailin siyasətini tənqid etməsi iki ənənəvi müttəfiqin münasibətlərində böhranın yarandığını söyləməyə əsas verib. Doğrudur, ABŞ prezidenti Barak Obama dərhal Vaşinqton - Təl-Əviv dostluğunun möhkəmliyi haqda danışıb, istənilən dostlar arasında fikir ayrılığının mümkünlüyünü bəyan edib. Amma iki müttəfiq arasındakı budəfəki fikir ayrılığının daha ciddi olduğunu İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahunun ABŞ-a səfərinin nəticələri də  təsdiqləyib. Vaşinqton Yaxın Şərq münaqişəsinin həllinə dair irəli sürdüyü planın reallaşdırılmasında israrlı olduğunu göstərib. Bu plan isə yaxın zamanlarda Fələstin dövlətinin yaradılmasını və İsrailin təhlükəsizliyini, ilk növbədə, ərəb dövlətləri ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılması vasitəsilə təminini nəzərdə tutur. İsrailin bu planın icrasına imkan verməməsi isə Vaşinqtonu hiddətləndirir. O, hesab edir ki, Təl-Əviv gələcək Fələstin dövlətinin ərazisi sayılacaq torpaqlarda yəhudi yaşayış məntəqələri tikməklə, sülh planının icrasına əngəl yaradır.
Qeyd edək ki, beynəlxalq ictimaiyyət də bu məsələdə eyni cür düşünür. Bu səbəbdən, Amerika İsraili Qüdsün yekun statusunun yalnız danışıqlar vasitəsilə həll edilməli olduğuna inandırmağa çalışır. Amma Şərqi Qüdsdə yəhudilərin tikinti apardığı şəraitdə bu danışıqların bərpası mümkün deyil.
Netanyahunun Vaşinqton səfərinə qayıdaraq qeyd edək ki, onun ABŞ-da Obama ilə görüşünə yarım saat qalmış Ağ ev İsraildən daha bir yaşayış məntəqəsi planına dair izahat tələb edib. Söhbət Şərqi Qüdsdə yerləşən Şeyx-Carrah rayonunda 20 yeni mənzilin tikintisini nəzərdə tutan plandan gedir.
Obama ilə Netanyahu arasında keçirilən görüşdən sonra isə ABŞ Dövlət Departamenti çox qısa açıqlama ilə kifayətlənib. Obama Netanyahuya ABŞ-la İsrail arasında inamın möhkəmlənməsi üçün konkret addımları nəzərdən keçirməyi təklif edib.
Bu məsələ ilə bağlı ABŞ-ın mövqeyi daha geniş formada Hillari Klinton tərəfindən açıqlanıb. Vaşinqtonda keçirilən Amerika - İsrail ictimai əlaqələr komitəsinin toplantısında o, bir daha tərəfləri münaqişəni "iki xalq üçün iki dövlət" prinsipi əsasında həll etməyə çağırıb. Dövlət katibi bildirib ki, "Şərqi Qüdsdə yeni tikinti işlərinin aparılması dialoqun qurulması səylərini zəiflədir; bu isə danışıqların tammiqyaslı bərpası üçün ilk addım olmalıdır". Klinton əmindir ki, İsrail fələstinlilərlə sülh istəyirsə, çətin, lakin zəruri qərar verməlidir.
Netanyahunun isə elə həmin konfransdakı çıxışı İsrailin bir qədər fərqli düşüncədə olduğunu göstərib. Hər halda, İsrail hökumətinin başçısı Şərqi Qüdsdə yəhudi yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsi planından imtina etmək fikrində olmadıqlarını göstərib: "Yəhudi xalqı Qüdsü 3000 il əvvəl qurub və bu gün də qurur. Qüds yaşayış məntəqəsi deyil. Bu bizim paytaxtımızdır".
Bir sözlə, İsrail 1967-ci il müharibəsi zamanı, işğal edilmiş ərəb rayonları da daxil olmaqla, Qüdsü özünün "yeganə və bölünməz" paytaxtı sayır. Beynəlxalq hüquqda isə Şərqi Qüds də İordan çayının qərb sahili kimi, işğal olunmuş ərazi hesab olunur və onların statusu münaqişə tərəfləri arasında aparılan danışıqlar vasitəsilə müəyyənləşdirilməlidir. Bu səbəbdən də dünya ictimaiyyəti Təl-Əvivi statusu müəyyənləşməmiş ərazilərdə yaşayış məntəqələri tikdiyi üçün beynəlxalq hüquq normalarını pozmaqda günahlandırır.
Artıq bu pozuntu ilə uzun illərdir beynəlxalq strukturlarda İsrailin əleyhinə qərarların qəbuluna imkan verməyən Birləşmiş Ştatlar da barışa bilmir. Nəticədə, İsrail, faktiki paytaxtı, Qüdsü dünyanın heç bir ölkəsi tərəfindən tanınmayan yeganə dövlətdir.
Doğrudur, İsrail rəhbərliyi Mahmud Abbasın rəhbərlik etdiyi Fələstin administrasiyası ilə birbaşa danışıqlara hazır olduğunu bildirir. Lakin ona danışıqlar masasına hər hansı ilkin şərt irəli sürmədən əyləşməsi təklif olunur. Fələstinin əsas tələblərindən biri isə İsrailin qeyri-qanuni yaşayış məntəqələri tikintisindən imtinasıdır. Nəticədə elə vəziyyət yaranıb ki, dalandan çıxmağın yeganə yolu, H.Klintonun da dediyi kimi, İsrailin "çətin, lakin zəruri qərar" verməsidir.
İsraili bu "çətin" seçimi etməyə "Yaxın Şərq dördlüyü"nün digər üzvləri - BMT, Avropa İttifaqı və Rusiya da çağırır. "Dördlük" Moskvada səsləndirdiyi son bəyanatında İsraillə Fələstini dərhal birbaşa danışıqları bərpa etməyə çağırıb. Bununla yanaşı, vasitəçilər Fələstin dövlətinin maksimum 2 ilə elan edilməsində qərarlı olduqlarını da bildiriblər.
Beynəlxalq vasitəçilər birbaşa və ya dolayı yolla bildirirlər ki, Yaxın Şərq münaqişəsinin uzanması, ilk növbədə, İsrailin öz maraqlarına ziddir. Fələstinlə sülh danışıqları inkişaf etmədən müsəlman dünyasında getdikcə qızışan antiisrail əhvalının qarşısını almaq mümkün deyil. Misal kimi, bu günlərdə Səudiyyə Ərəbistanının səsləndirdiyi sərt bəyanatı göstərmək olar. "Ər-Riyad dördlüyü" İsraildən "beynəlxalq hüququn pozulması və dünya ictimaiyyətinin çağırışlarına etinasızlıqla bağlı" hesabat tələb etməyə çağırıb. Səudiyyə Ərəbistanı İsrail hökumətini "Qüdsdə ərəb və müsəlmanların hüquqlarını kobud şəkildə pozmaqda" günahlandırıb. Bu səbəbdən də o, dünya ictimaiyyətinin Təl-Əvivə təzyiq göstərməsini vacib sayır. Bəyanatda bildirilir ki, dünya ictimaiyyəti İsraili "sülh prosesinə mane olan birtərəfli addımlardan çəkinməyə məcbur etməlidir".
Hər halda, qlobal təhlükəsizliyə problem olan ərəb - İsrail münaqişəsi ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyət yekdil rəyə malikdir. Söhbət bu münaqişənin yaratdığı sivilizasiyalararası qarşıdurmadan gedir - bu, bütünlükdə bəşəriyyətin gələcəyini təhlükə altına qoyur.
Barak Obamanın İsraillə aralarında fikir ayrılığının olduğunu etiraf etməsi, həmçinin, general Petreusun səs-küylü bəyanatı sübut edir ki, belə qaranlıq perspektiv özünü beynəlxalq təhlükəsizlikdə aparıcı qüvvə sayan ABŞ-ın maraqlarına cavab vermir. Axı bu, müsəlman Şərqində yalnız antiisrail deyil, həm də antiamerika əhvalının güclənməsinə səbəb olur. Səbəb isə sadədir: İsrailin əsas müttəfiqi və təhlükəsizliyinin qarantı kimi məhz Vaşinqton çıxış edir.
Onu da qeyd edək ki, ABŞ-ın bu yarımrəsmi statusu Birləşmiş Ştatların yeni administrasiyasının qarşıya qoyduğu hədəflərə o qədər də uyğun gəlmir. Axı Vaşinqton beynəlxalq imicini yaxşılaşdırmağa, müsəlman dünyası ilə yaxşı münasibətlər qurmağa çalışır.
Odur ki, iki strateji məqsəd - İsrailin müdafiəsi və müsəlman dünyası ilə dostluq arasında qalmış Vaşinqton, müttəfiqinə təsir göstərmək qərarına gəlib. Və bu, qətiyyən, təəccüblü deyil: yaranmış vəziyyətdə dost olmayanlara təzyiq göstərməyin heç bir mənası yoxdur, çünki buna cavab olaraq, münaqişənin genişlənməsinə görə bütün ittihamlar məhz sənə qarşı yönələcək...

WHEN THE ALLY IS TO BLAME
The Middle East crisis has, apparently, reached a climax. The Israeli government's decision to build Jewish settlements in East Jerusalem has provoked a situation from which a return to peace talks seems almost impossible.
In fact, the beginning of March was very promising for the Middle East peace process. Earlier in the month, the region was visited by US Vice President Joseph Biden, who said after meetings with the Palestinian and Israeli sides, that the negotiations terminated after Tel Aviv's military operation in Gaza Strip in late 2008 - early 2009 had resumed.
However, the prospect of peaceful dialogue suddenly dissipated after Israel announced the construction of 1,600 housing units in the Jewish quarter of Ramat Shlomo in the north-east of Jerusalem, which is considered Palestinian territory. This decision was made public at a time when Joe Biden was visiting Israel.
The Palestinian reaction to the announcement of another Israeli settlement in East Jerusalem showed that there can be no talk of peace negotiations yet. Subsequent events took a course familiar to the Middle East conflict. The Palestinians fired rockets into southern Israel, while the Jewish state launched air strikes against the Gaza Strip. Again, there were human casualties...
The international community strongly condemned yet another escalation of the Middle East conflict. The primary responsibility was placed on Israel. Israel's political decisions frustrated even their ally - the United States. Things reached such a point that US Secretary of State Hillary Clinton expressed serious concern about the fate of bilateral US-Israeli relations. A serious statement was issued by the chief of Central Command of the US Armed Forces, General David Petraeus. Not hiding his resentment of Tel Aviv's actions, he noted that the Middle East conflict creates problems for the United States in the region and creates even greater danger for US Army soldiers in Asia.
Washington's criticism of Israeli policies allows us to talk of a possible crisis in relations between the two traditional allies. US President Barack Obama hastened to note the steadfastness of US-Israeli friendship, adding that there can be differences, even between friends. However, the seriousness of these differences was demonstrated by the succeeding visit of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to the United States.
Washington made it clear that it insists on its peace plan for the Middle East conflict, which provides for the establishment of a Palestinian state in the near future and ensures Israel's security through the normalization of its relations with Arab countries. But the Americans are not satisfied with the fact that Israel is creating obstacles to the implementation of this plan, building illegal settlements for Jews on territory considered part of a future Palestinian state. Therefore, the US is trying to convince the Israelis that the final status of Jerusalem should be determined by the negotiations on a Middle East settlement. But the resumption of negotiations is impossible in a situation in which Jewish settlements continue to be built in East Jerusalem.
Half an hour before the meeting between Obama and Netanyahu in the White House, the US administration demanded that Israel explain another settlement plan, namely the construction of 20 new housing units for Jews in the Sheikh Jarrah area of East Jerusalem. Following the meeting of the two leaders, the US State Department limited itself to a statement that President Obama had invited Prime Minister Netanyahu to consider concrete steps "to build confidence between the US and Israel".
A more complete confirmation of the US position was reflected in Hillary Clinton's speech to a conference of the American Israel Public Affairs Committee in Washington. Calling again for a settlement of the Palestinian-Israeli conflict based on the principle of "two states for two peoples", she noted that "new construction in East Jerusalem or the West Bank undermines that mutual trust and endangers the proximity talks that are the first step towards the full negotiations that both sides say they want and need." Clinton believes that Israel needs to make difficult but necessary choices if it wants peace with the Palestinians.
However, Netanyahu's speech at the same conference clearly showed that the Israeli leadership thinks a little bit differently. In any case, the Israeli prime minister made it clear to the US authorities that he would not give up on the idea of expanding Jewish settlements in East Jerusalem. "The Jewish people were building Jerusalem 3,000 years ago and the Jewish people are building Jerusalem today. Jerusalem is not a settlement. It is our capital," said Netanyahu.
Thus Israel continues to consider Jerusalem, including Arab areas occupied during the 1967 war, to be its "single and indivisible" capital. But according to international law, East Jerusalem, like the West Bank, belongs to the occupied territories, whose status should be determined in peace negotiations between the parties to the conflict. Therefore, the international community is accusing Israel, which is building settlements in territories whose status is still uncertain, of violating international law. Such violations can no longer be ignored, even by the United States - a superpower which has for many decades blocked the adoption of measures condemning Israeli policies in international organizations. As a result, Israel is the only country in the world whose actual capital, Jerusalem, is not recognized by any other country.
Yes, the Israeli leadership is willing to hold direct talks with Palestinian Authority Chairman Mahmud Abbas. However, Israel proposes negotiations without conditions, while the main condition is that Israel should give up the policy of illegal resettlement. The Palestinian side cannot recognize what Israel considers to be entirely consistent with its "historical legacy". As a result, there is a situation of no return to peace, which can only be reversed if Israel accepts what Hillary Clinton called "difficult but necessary choices".
The other members of the Middle East Quartet - the UN, EU and Russia - are also encouraging the Israelis to make this choice. At their latest meeting in Moscow, they also called for an immediate resumption of peace talks between Israel and the Palestinian Authority. The "Quartet" of Middle East peace process sponsors expressed determination to secure the proclamation of a Palestinian state within two years.
The international mediators made it clear, directly or indirectly, that the further deterioration in the Middle East conflict threatens, above all, the interests of Israel itself. Without progress in negotiations with the Palestinians, it is more and more difficult to curb growing anti-Israeli sentiment in the Muslim world. It is significant that Saudi Arabia recently made a statement calling on the "Quartet" to demand an explanation from the Israeli leadership about "the violation of international law and ignoring the will of the international community." Riyadh accuses the Israeli government of flagrantly violating the rights of Arabs and Muslims in Jerusalem and urges the international community to exert pressure on Israel to force it to "stop all unilateral actions that are contrary to the peace process."
Apparently, the world has reached consensus about the main threat that the Arab-Israeli conflict poses to the global order. The point is that it provokes a clash of civilizations and represents a great threat to the future of mankind. Barack Obama's recognition of differences with Israel and the sensational statement by General Petraeus prove that such a very bleak prospect is not at all in the interests of the United States, which positions itself as a leading force in the international security system. However, the further deterioration in the Middle East conflict brings this prospect forward, contributing to the spread not of only anti-Israeli, but anti-American, sentiment in the Muslim East. After all, the US is Israel's main ally and guarantor of its security. But this semi-official status of the United States is not entirely consistent with the goals that the new American administration has set itself - namely, to raise the international prestige of the United States and to establish good relations with Muslim countries, some of which are active and potential allies of the superpower.
Torn between the two strategic objectives - the defence of Israel and friendship with the Muslim world, Washington decided to influence its ally. This is not surprising, because pressure on enemies of the ally is pointless in a situation in which the latter allows itself to be blamed for the spread of the conflict.