Azərbaycan Madrid prinsiplərinə Ermənistandan cavab gözləyir
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri vasitəsilə aparılan danışıqlar prosesi həlledici mərhələyə qədəm qoyub. Xatırladaq ki, 6 il əvvəl danışıqların Praqada başlanmış raundunda vasitəçilər "mərhələli" və "paket" variantlarının müsbət məqamlarını birləşdirmək təklifi ilə çıxış etmişdilər və bununla da Madrid prinsipləri meydana çıxmışdı.
2007-ci ildə bu prisiplərdən ibarət layihə tərəflərin müzakirəsinə verilib və artıq bir neçə ildir onların ətrafında dialoq aparılır.
Fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasına və münaqişə tərəflərinin mövqeyində yaxınlaşmaya cəhdlər iki ölkə prezidentləri, həmçinin, xarici işlər nazirlərinin çoxsaylı görüşlərində davam etdirilib. Eyni istiqamətdə işlər Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona səfərləri zamanı da davam etdirilir. Nəticədə, Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantı ötən ilin sonlarında Azərbaycana, bu ilin əvvəllərində isə Ermənistana təqdim olunub. Onun əsasını ATƏT-in baza prinsiplərinin reallaşdırılması təşkil edir: ərazi bütövlüyü, öz müqəddəratını təyinetmə, həmçinin, sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi.
Beynəlxalq ictimaiyyət də "G8"in Akvildə keçirilmiş sammiti zamanı ABŞ, Rusiya və Fransa prezidentlərinin simasında Bakı ilə Yerevanı razılaşdırılmamış məqamlarla bağlı da fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmağa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Madrid prinsipləri əsasında birgə razılaşma üzərində işləri yekunlaşdırmağa çağırmışdı. ATƏT XİNŞ-in ötən ilin yayında Afinada qəbul etdiyi bəyanatında da analoji çağırış və dəstək yer almışdı.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Madrid prinsiplərinin məzmunu haqda danışarkən bildirib ki, münaqişənin həlli prosesinin ilk mərhələsində Ermənistan silahlı qüvvələri işğal altındakı 5 rayon və Laçının 13 kəndini boşaltmalıdır. Bundan sonra erməni tərəfinin kommunikasiyaları bərpası nəzərdə tutulur. Yollar isə erməni qüvvələrinin Laçın və Kəlbəcərdən çıxarılmasından sonra açılacaq. Növbəti mərhələdə azərbaycanlı qaçqınların öz torpaqlarına qaytarılması və bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusu ilə bağlı müzakirələrə başlanması nəzərdə tutulub.
E. Məmmədyarov bildirib ki, Azərbaycan Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantına müəyyən düzəlişlər edilməsinə razılıq verib. Müəyyən düzəlişlərin vurğulanması isə lazım gələcəyi təqdirdə, danışıqlarda mövqelərin uzlaşdırılması məqsədini güdən taktiki gediş ola bilər. Başqa sözlə, Azərbaycan tərəfi, sadəcə, Ermənistanın hansısa tələblər irəli sürəcəyi təqdirdə, əks tələblərə malik olmaq üçün ehtiyat görür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Bakının Madrid prinsiplərini qəbul etdiyini açıq şəkildə söyləyib.
"Danışıqların əsas hissəsi başa çatıb. İrəli sürülmüş təkliflər, cüzi istisnalar olmaqla, ümumilikdə Azərbaycanın maraqlarını, ərazi bütövlüyünü, bütün işğal altındakı torpaqların geri qaytarılmasını təmin edir. Beləliklə, hesab edirik ki, qarşı tərəf konstruktivlik nümayiş etdirərsə və təklif olunan variantla razılaşarsa, biz münaqişənin həlli istiqamətində daha sürətlə irəliləyə bilərik", - deyə İ.Əliyev Novruz Bayramı münasibətilə xalq qarşısında etdiyi çıxışında bildirib.
Azərbaycanın məsələylə bağlı mövqeyi kifayət qədər aydın şəkildə ortaya qoyulduğu halda, Ermənistan haqda eyni fikri söyləmək hələ ki çətindir. Martın ortalarında Minsk qrupunun həmsədrləri Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantına Yerevanın münasibətini öyrənmək məqsədilə Parisdə Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanla bir araya gəliblər. Lakin Yerevandan dəqiq cavabın gözlənildiyi bir məqamda Ermənistan özünü elə aparır ki, sanki adi işçi proses gedir. O, suallara nə "hə", nə də "yox" cavabını verir, düzəlişlər, yersiz təşəbbüslərlə məsələni "batırmağa" çalışır.
E. Nalbandyan Madrid prinsiplərinin danışıqlar masası üzərində olduğunu və bu prinsiplər əsasında müzakirələrin davam etdirildiyini söyləyib: "Biz danışıqları Madrid prinsipləri əsasında davam etdiririk. Minsk qrupunun həmsədrləri bütün bu proses boyunca işçi təkliflərlə çıxış edib və indi də onlar belə təkliflər irəli sürür". Nalbandyan onu da bildirib ki, Ermənistan Madrid prinsiplərinin hələ 2007-ci ildə irəli sürülmüş ilk variantı ilə razılaşsa da, guya o zaman Bakı bunu qəbul etməmişdi. Buradan belə bir məntiqi nəticəyə gəlmək olar ki, Yerevan Madrid prinsiplərinin hazırkı yenilənmiş variantı ilə razı deyil, sadəcə, onu açıq şəkildə rədd etməkdən çəkinir.
Hiss edilir ki, Azərbaycanın Minsk qrupunun son təklifləri ilə razılaşması Ermənistan üçün gözlənilməz olub. Əvvəllər Azərbaycanın prinsipial tələblər irəli sürdüyünü bilən ermənilər saxta konstruktivlik nümayiş etdirirdisə, indi Bakının təkliflərə "hə" deməsi Yerevanın vurnuxmasına səbəb olub. 1998-ci ildə Levon Ter-Petrosyanı kompromislərə hazır olduğu üçün devirmiş Sarqsyan (Köçəryanla birlikdə) Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtina edə bilmir. Bununla yanaşı, Ermənistan hakimiyyəti anlayır ki, Minsk qrupunun dünyanın aparıcı dövlətləri tərəfindən də dəstəklənən təkliflərindən imtina edilməsi, onsuz da iqtisadi baxımdan çətin vəziyyətdə olan və maliyyə yardımına ehtiyac duyan Yerevan üçün ağır nəticələr verə bilər. Bu səbəbdən də ermənilər "1915-ci il soyqırımı"nın tanınması prosesinin reanimasiyası vasitəsilə ona mərhəmət göstərilməsinə çalışır, digər yandan isə dünya KİV-də müxtəlif təbliğat aksiyaları təşkil edirlər.
Buna son misal kimi, S. Sarqyanın "Euronews" telekanalına müsahibəsini göstərmək olar. Bu müsahibədə Ermənistan prezidenti Azərbaycanı güc tətbiq etməmək haqda razılaşmaya imza atmağa çağırıb. O, hesab edir ki, məhz bu, "Ermənistanda və Qarabağda Bakıya inamın yaranmasının əsasını qoyacaq, insanları Azərbaycanın münaqişəni sülh yolu ilə həll etməyə çalışdığına inandıracaq".
Şübhəsiz, Sarqsyan bu cür primitiv demaqoq addım atarkən, heç də müsbət cavab alacağına ümid etmir. Ermənilər üçün vacib olanı yalançı "sülhsevərlilik"lərini nümayiş etdirməkdir. Axı geniş ictimaiyyət Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantında elə həmin güc tətbiq etməmək haqda öhdəliyin, digər təhlükəsizlik addımlarının atılması, həmçinin, ordunun geri çəkilməsi və s. yer aldığını bilmir. Ermənilər isə bu məsələlərə dəqiq və aydın cavab vermək əvəzinə, əslində, özlərinə sərf edən formada yeni danışıqlara başlanmasını təklif edir.
Ermənistan bu demaqogiyasına Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən dərhal lazımi cavabı alıb. XİN rəsmisi Elxan Poluxov bildirib ki, "əvvəlcə Ermənistan işğal altındakı torpaqları boşaltmalıdır".
Amma ermənilərin bütün bu manevrlərinə baxmayaraq, Madrid prinsiplərini arxivə göndərmək hələ tezdir. Ehtimala görə, Moskva ilə Paris Yerevana Minsk qrupundan gələn təkliflərin qəbulunu israrla tövsiyə edir. Yaxın vaxtlarda isə S.Sarqsyan nüvə təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün ABŞ-a yollanacaq. O, yəqin ki, Vaşinqtonda amerikalıların "erməni soyqırımı"nı tanıma perspektivini araşdırmaqla yanaşı, həm də Vaşinqtonun Madrid prinsiplərini qəbul etdirmək üçün hansı addımlar ata biləcəyini müəyyənləşdirəcək. Bundan, həmçinin, şəxsən özünə siyasi dəstək, ölkəsi üçün isə maliyyə yardımı alıb-almamasından asılı olaraq, Sarqsyan aprelin sonunadək Madrid prinsipləri ilə bağlı mövqeyini də müəyyənləşdirəcək.
Bakı isə hələ də Ermənistanın müsbət cavabına ümid edir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun sözlərinə görə, Yerevan Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul edib-etmədiyini açıqlamalıdır. Nazir bildirib ki, yalnız bundan sonra Bakı növbəti addımlarının nədən ibarət olacağını müəyyənləşdirəcək: "Amma sizi ona da əmin edirəm ki, biz Xarici İşlər Nazirliyində müxtəlif variantları müzakirə edirik".
Artıq indidən bəllidir ki, ermənilərin süründürməçilik yolunu seçəcəyi təqdirdə, Azərbaycan bu səmərəsiz diplomatik oyunda iştirak etməyəcək. Azərbaycan ərazisinin sonsuzluğadək işğal altında qalması ilə barışmaq niyyətində deyil və bu mövqeyini həm Ermənistanın, həm də onun himayədarı olan fövqəldövlətlərin nəzərinə açıq şəkildə çatdırıb. Hər halda, tərəflər, hətta Minsk qrupunun vasitəsi ilə belə, baza prinsipləri ətrafında razılığa gələ bilmirsə, münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları əsasında necə həll edilməli olduğunu göstərəcək qurum var.
Bu, BMT-dir.
Əslində, BMT Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll prinsiplərini çoxdan müəyyənləşdirib. Bu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının hələ 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrində, həmçinin, BMT Baş Assambleyasının 2006-cı il sentyabrın 7-si qəbul etdiyi 60/285, 2008-ci il martın 14-də qəbul olunmuş A/62/L.42 saylı qətnamələrində ("Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət") öz əksini tapıb. Problem ondadır ki, bu qərarlar Ermənistanın xoşuna gəlmir və o, beynəlxalq aləmin fəaliyyətsizliyi fonunda qətnamələrə əməl etməkdən kobud şəkildə bo-yun qaçırır.
Yerevanın Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantı əsasında aparılan danışıqları ləngitmək və ona mane olmaq istəyində olduğu aşkar şəkildə özünü büruzə verərsə, Bakı BMT Təhlükəsizlik Şurası qarşısında münaqişənin həllində vasitəçi olan ATƏT-in Minsk qrupunun səylərinin heç bir nəticə verməməsi məsələsini qaldırmaq hüququna malikdir. Yaxın zamanlarda BMT TŞ-yə sədrlik Türkiyəyə keçəcək. Odur ki, Ankaranın qurumda əvvəllər qəbul edilmiş qərarlara əsasən, prosesin irəliləməsinə dəstək verəcəyinə ümid bəsləmək olar. Əks halda, regionda sülh üçün əməlli-başlı təhlükə yaranacaq.
Bununla yanaşı, ermənilərin təcavüzkar iddialarının qarşısını almaq üçün diplomatik səylər yeganə vasitə deyil. Prezident İlham Əliyev Novruz Bayramı ilə əlaqədar elə həmin çıxışında açıq şəkildə deyib: "Azərbaycan diplomatik səyləri artırır, danışıqlarda konstruktiv mövqe tutur. Bununla yanaşı, biz imkanlarımızı səfərbər edir, gücümüzü artırırıq. Bu güclənmə özünü həm iqtisadiyyatda, həm siyasətdə, həm də hərbi sahədə göstərir və biz bunu gizlətmirik. Biz müharibə şəraitində yaşayırıq. Dövlət xərclərimizin əsas hissəsinin müdafiə məqsədlərinə xərclənməsi də təsadüf deyil. Bu təbiidir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindən sonra, əlbəttə ki, bu dərəcədə böyük həcmdə müdafiə xərclərinə ehtiyac olmayacaq. Biz hər il müdafiə xərclərimizi artıracaq, ordunu gücləndirəcək, yeni silahlar alacağıq. Elə edəcəyik ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın əmrini istənilən vaxt qısa müddətdə icra edə bilsin".
Münaqişənin həllində güc yolunun seçilməsi ən yaxşı variant deyil. Lakin Azərbaycanın artan hərbi imkanları və onun lazım gəldiyi təqdirdə ən son tədbirlərə əl atmaq niyyətində olması Ermənistan və onun himayədarlarını konstruktivliyə, reallaşdırılması mümkün olmayan iddialardan əl çəkməyə təhrik etməlidir.

ВРЕМЯ ПОДЖИМАЕТ ЕРЕВАН
Переговоры относительно мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, осуществляемые при посредничестве Минской группы ОБСЕ, вступили в решающую фазу. Начавшийся шесть лет тому назад в Праге переговорный раунд, когда посредники предложили соединить положительные моменты "поэтапного" и "пакетного" подходов в урегулировании конфликта, вылился в подготовку сопредседателями Минской группы так называемых Мадридских принципов. В 2007 году проект этих принципов был представлен для обсуждения и вот уже несколько лет вокруг него ведутся переговоры.
Попытки преодоления разногласий и сближения позиций сторон происходили в ходе многочисленных встреч президентов, глав МИД, а также визитов в регион сопредседателей Минской группы. В результате в конце прошлого года Азербайджану и в начале этого года Армении была представлена обновленная версия Мадридских принципов. Их ядро составляет обеспечение реализации базовых принципов ОБСЕ, а именно: территориальной целостности, права на самоопределение, а также укрепления мира и безопасности.
Международное сообщество в лице президентов США, России и Франции в ходе саммита G8 в Аквиле призвало Баку и Ереван преодолеть остающиеся разногласия и завершить работу над совместным соглашением по урегулированию нагорно-карабахского конфликта на базе Мадридских принципов. Аналогичная поддержка и призыв содержатся в заявлении СМИД ОБСЕ, также принятом летом прошлого года в Афинах.
Характеризуя в общих чертах содержание последней версии Мадридских принципов, глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров сказал, что на первом этапе армянские вооруженные силы должны вывести свои войска из пяти районов плюс 13 деревень Лачинского района. После вывода войск армянская сторона должна восстановить все коммуникации. Дороги будут открыты по завершении вывода армянских сил из Лачина и Кяльбаджара. После возвращения азербайджанских беженцев в места своего проживания будет обсуждаться статус Нагорного Карабаха.
Эльмар Мамедъяров объявил, что Азербайджан выразил свое согласие с предложенным обновленным вариантом Мадридских принципов с небольшими оговорками. Упоминание об имеющихся оговорках может быть тактическим приемом, чтобы в случае чего уравновесить переговорные позиции. Азербайджанская сторона просто резервирует право на встречные требования, если таковые выдвинут армяне.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также публично подтвердил согласие Баку с обновленными Мадридскими принципами.
"…Основная часть переговоров завершена. Внесенные предложения в целом, за определенными небольшими исключениями, обеспечивают интересы Азербайджана, его территориальную целостность, возвращение всех оккупированных районов под контроль Азербайджана. Таким образом, мы считаем, что если противоположная сторона проявит конструктивность и согласится с предложенным вариантом, то мы сможем еще быстрее продвигаться в деле решения вопроса", - заявил президент Азербайджана, выступая перед гражданами страны по случаю Новруз байрамы.
Но если позиция Азербайджана выражена вполне определенно, то в отношении Армении сказать то же самое пока трудно. В середине марта сопредседатели Минской группы встретились в Париже с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном, чтобы выслушать официальную реакцию Еревана на предложенную обновленную версию Мадридских принципов. Однако в то время как от Еревана ждут четкого ответа, армяне делают вид, что идет обычный рабочий процесс, - не говорят ни "да" ни "нет" и готовы "утопить" вопрос в оговорках и неуместных инициативах.
Так, Эдвард Налбандян указал на то, что Мадридские принципы продолжают оставаться на столе переговоров: "Мы продолжаем переговоры на их основе. Рабочие предложения, которые предлагались сопредседателями Минской группы в течение всего этого процесса, делались неоднократно, и сейчас были сделаны такие же рабочие предложения". Далее глава МИД Армении решил вспомнить, что армяне были согласны с первой версией этих принципов, предложенных в 2007 году, - мол, тогда именно Баку не согласился. Отсюда логически следует, что Ереван соглашаться на обновленную версию Мадридских принципов сейчас не склонен, но сказать об этом прямо остерегается.
Чувствуется, что согласие Азербайджана на последние предложения Минской группы застало армян врасплох. Ранее зная, что азербайджанская сторона выдвигает принципиальные возражения, они демонстрировали свою мнимую "конструктивность". Теперь же, когда Баку сказал "да", Ереван начинает юлить. Саргсян (вместе с Кочаряном), свергнувший в 1998 году президента Левона Тер-Петросяна за готовность к компромиссам, не может отказаться от территориальных претензий к Азербайджану. Однако при этом нынешние армянские власти понимают, что отказ от поддерживаемых ведущими странами мира предложений Минской группы для находящейся в тяжелом экономическом положении и нуждающейся в финансовой помощи Армении может дорого стоить. Поэтому-то армяне и пытаются через реанимацию процесса признания так называемого "геноцида 1915 года" вызвать к себе жалость и сочувствие, параллельно организуя различные пропагандистские акции в мировых СМИ.
Последний пример такого рода - интервью Сержа Саргсяна телеканалу "Евроньюс", в котором он призвал Азербайджан подписать соглашение о неприменении силы, чтобы "заложить фундамент доверия в Армении и самом Карабахе, позволить людям понять, что Азербайджан стоит на позициях мирного решения конфликта".
Очевидно, что, делая такой примитивный демагогический ход, Саргсян не рассчитывает на положительный ответ. Армянам главное продемонстрировать свое мнимое "миролюбие". Ведь широкая публика не осведомлена о том, что обязательства о неприменении силы, вкупе с другими мерами безопасности, отводом войск и пр., уже содержатся в предложенных сторонам обновленных Мадридских принципах. Однако вместо того, чтобы дать ясный и конструктивный ответ на них, армяне, по существу, предлагают начать новые переговоры в выгодном для них ключе.
Незамедлительный ответ на свою демагогию армяне получили от МИД Азербайджана. Официальный представитель внешнеполитического ведомства Эльхан Полухов заявил, что "Армении сначала необходимо вывести свои войска с оккупированных территорий".
Между тем, несмотря на все нелицеприятные маневры армян, ставить точку и сдавать в архив Мадридские принципы еще рано. Предположительно Москва и Париж настойчиво рекомендуют Саргсяну согласиться на предложения Минской группы. Скоро армянский президент направится в США для участия в международной конференции по ядерной безопасности и более точно определит для себя перспективы по признанию американцами так называемого "геноцида 1915 года", а также то, насколько далеко может пойти Вашингтон, чтобы "продавить" Мадридские принципы. В зависимости от этого, а также от того, удастся ли ему вырвать обещания о политической поддержке для себя лично и новые финансовые подачки для своей страны, Саргсян определится до конца апреля и с позицией Еревана по Мадридским принципам.
Баку все еще рассчитывает на позитивный ответ Армении. По словам главы нашего внешнеполитического ведомства Эльмара Мамедъярова, Ереван должен заявить, принимает он этот документ или нет, и тогда Азербайджан определит дальнейшие шаги. "Однако я хочу вас заверить, что мы в МИД обсуждаем различные варианты, как и пути для ведения переговоров в этом году", - сказал министр. Но как сообщил российский сопредседатель Юрий Мерзляков в Ханкенди, армянская сторона выдвинула принципиальные возражения по четырем пунктам, а по остальным есть согласие. Очевидно, что армянами избрана тактика проволочек. Если это так, то они вряд ли найдут в лице Азербайджана партнера в этой малопродуктивной дипломатической игре.
Бесконечно мириться с продолжающейся оккупацией своих земель Баку не намерен и четко довел это до сведения Армении и покровительствующих ей держав. В конце концов, если стороны даже при содействии Минской группы не в состоянии договориться о базовых принципах урегулирования карабахского конфликта, то есть орган, обладающий полномочиями указать, как должен быть урегулирован конфликт на основе международного права. Этот орган - Организация Объединенных Наций.
В сущности ООН уже определяла в принятых еще в 1993 году резолюциях 822, 853, 874 и 884 Совбеза, а также резолюциях Генассамблеи ООН 60/285 от 7 сентября 2006 года и A/62/L.42 от 14 марта 2008 года ("Положение на оккупированных территориях Азербайджана") принципы урегулирования армяно-азербайджанского конфликта по поводу Нагорного Карабаха. Проблема в том, что Армении эти решения не по нраву, и она на глазах бездействующего международного сообщества их грубо попирает.
Если станет очевидно желание Еревана торпедировать или саботировать переговоры вокруг обновленных Мадридских принципов, то Азербайджан вправе поставить вопрос перед Совбезом ООН о бесплодности усилий Минской группы ОБСЕ, которая уполномочена посредничать в урегулировании конфликта. В Совбезе ООН председательство скоро должно перейти к Турции и можно рассчитывать на ее поддержку в продвижении вопроса об исполнении ранее принятых решений, так как иначе создается прямая угроза миру в регионе.
Но дипломатические инициативы не единственное средство отрезвления армян от аннексионистских амбиций. Президент Ильхам Алиев в том же самом недавнем выступлении по случаю Новруз байрамы прямо сказал: "Азербайджан активизирует дипломатические усилия, занимает конструктивную позицию на переговорах и, наряду с этим, мобилизовав возможности, наращивает свою мощь. Это усиление проявляется в экономической, политической, военной сферах. Мы не скрываем этого. Мы живем в условиях войны. Не случайно основная часть наших государственных расходов направлена на оборонные цели. Это естественно. После урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта необходимости в столь крупных оборонных расходах, конечно же, не будет. Но сегодня в этом есть большая необходимость. Мы с каждым годом будем увеличивать расходы на оборону, укреплять армию, закупать новое оружие, сделаем так, чтобы Вооруженные силы Азербайджана могли в любой момент и за короткий срок выполнить приказ Верховного Главнокомандующего".
Силовые сценарии не лучший способ решения конфликтов, но растущие военные возможности Азербайджана и его решимость прибегнуть к крайним мерам должны побудить Армению и ее покровителей к конструктивности и отказу от недостижимых амбиций. Время для этого еще есть.