Azərbaycan Madrid prinsiplərinə Ermənistandan cavab gözləyir
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri vasitəsilə aparılan danışıqlar prosesi həlledici mərhələyə qədəm qoyub. Xatırladaq ki, 6 il əvvəl danışıqların Praqada başlanmış raundunda vasitəçilər "mərhələli" və "paket" variantlarının müsbət məqamlarını birləşdirmək təklifi ilə çıxış etmişdilər və bununla da Madrid prinsipləri meydana çıxmışdı.
2007-ci ildə bu prisiplərdən ibarət layihə tərəflərin müzakirəsinə verilib və artıq bir neçə ildir onların ətrafında dialoq aparılır.
Fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasına və münaqişə tərəflərinin mövqeyində yaxınlaşmaya cəhdlər iki ölkə prezidentləri, həmçinin, xarici işlər nazirlərinin çoxsaylı görüşlərində davam etdirilib. Eyni istiqamətdə işlər Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona səfərləri zamanı da davam etdirilir. Nəticədə, Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantı ötən ilin sonlarında Azərbaycana, bu ilin əvvəllərində isə Ermənistana təqdim olunub. Onun əsasını ATƏT-in baza prinsiplərinin reallaşdırılması təşkil edir: ərazi bütövlüyü, öz müqəddəratını təyinetmə, həmçinin, sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi.
Beynəlxalq ictimaiyyət də "G8"in Akvildə keçirilmiş sammiti zamanı ABŞ, Rusiya və Fransa prezidentlərinin simasında Bakı ilə Yerevanı razılaşdırılmamış məqamlarla bağlı da fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmağa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Madrid prinsipləri əsasında birgə razılaşma üzərində işləri yekunlaşdırmağa çağırmışdı. ATƏT XİNŞ-in ötən ilin yayında Afinada qəbul etdiyi bəyanatında da analoji çağırış və dəstək yer almışdı.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Madrid prinsiplərinin məzmunu haqda danışarkən bildirib ki, münaqişənin həlli prosesinin ilk mərhələsində Ermənistan silahlı qüvvələri işğal altındakı 5 rayon və Laçının 13 kəndini boşaltmalıdır. Bundan sonra erməni tərəfinin kommunikasiyaları bərpası nəzərdə tutulur. Yollar isə erməni qüvvələrinin Laçın və Kəlbəcərdən çıxarılmasından sonra açılacaq. Növbəti mərhələdə azərbaycanlı qaçqınların öz torpaqlarına qaytarılması və bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusu ilə bağlı müzakirələrə başlanması nəzərdə tutulub.
E. Məmmədyarov bildirib ki, Azərbaycan Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantına müəyyən düzəlişlər edilməsinə razılıq verib. Müəyyən düzəlişlərin vurğulanması isə lazım gələcəyi təqdirdə, danışıqlarda mövqelərin uzlaşdırılması məqsədini güdən taktiki gediş ola bilər. Başqa sözlə, Azərbaycan tərəfi, sadəcə, Ermənistanın hansısa tələblər irəli sürəcəyi təqdirdə, əks tələblərə malik olmaq üçün ehtiyat görür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də Bakının Madrid prinsiplərini qəbul etdiyini açıq şəkildə söyləyib.
"Danışıqların əsas hissəsi başa çatıb. İrəli sürülmüş təkliflər, cüzi istisnalar olmaqla, ümumilikdə Azərbaycanın maraqlarını, ərazi bütövlüyünü, bütün işğal altındakı torpaqların geri qaytarılmasını təmin edir. Beləliklə, hesab edirik ki, qarşı tərəf konstruktivlik nümayiş etdirərsə və təklif olunan variantla razılaşarsa, biz münaqişənin həlli istiqamətində daha sürətlə irəliləyə bilərik", - deyə İ.Əliyev Novruz Bayramı münasibətilə xalq qarşısında etdiyi çıxışında bildirib.
Azərbaycanın məsələylə bağlı mövqeyi kifayət qədər aydın şəkildə ortaya qoyulduğu halda, Ermənistan haqda eyni fikri söyləmək hələ ki çətindir. Martın ortalarında Minsk qrupunun həmsədrləri Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantına Yerevanın münasibətini öyrənmək məqsədilə Parisdə Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanla bir araya gəliblər. Lakin Yerevandan dəqiq cavabın gözlənildiyi bir məqamda Ermənistan özünü elə aparır ki, sanki adi işçi proses gedir. O, suallara nə "hə", nə də "yox" cavabını verir, düzəlişlər, yersiz təşəbbüslərlə məsələni "batırmağa" çalışır.
E. Nalbandyan Madrid prinsiplərinin danışıqlar masası üzərində olduğunu və bu prinsiplər əsasında müzakirələrin davam etdirildiyini söyləyib: "Biz danışıqları Madrid prinsipləri əsasında davam etdiririk. Minsk qrupunun həmsədrləri bütün bu proses boyunca işçi təkliflərlə çıxış edib və indi də onlar belə təkliflər irəli sürür". Nalbandyan onu da bildirib ki, Ermənistan Madrid prinsiplərinin hələ 2007-ci ildə irəli sürülmüş ilk variantı ilə razılaşsa da, guya o zaman Bakı bunu qəbul etməmişdi. Buradan belə bir məntiqi nəticəyə gəlmək olar ki, Yerevan Madrid prinsiplərinin hazırkı yenilənmiş variantı ilə razı deyil, sadəcə, onu açıq şəkildə rədd etməkdən çəkinir.
Hiss edilir ki, Azərbaycanın Minsk qrupunun son təklifləri ilə razılaşması Ermənistan üçün gözlənilməz olub. Əvvəllər Azərbaycanın prinsipial tələblər irəli sürdüyünü bilən ermənilər saxta konstruktivlik nümayiş etdirirdisə, indi Bakının təkliflərə "hə" deməsi Yerevanın vurnuxmasına səbəb olub. 1998-ci ildə Levon Ter-Petrosyanı kompromislərə hazır olduğu üçün devirmiş Sarqsyan (Köçəryanla birlikdə) Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtina edə bilmir. Bununla yanaşı, Ermənistan hakimiyyəti anlayır ki, Minsk qrupunun dünyanın aparıcı dövlətləri tərəfindən də dəstəklənən təkliflərindən imtina edilməsi, onsuz da iqtisadi baxımdan çətin vəziyyətdə olan və maliyyə yardımına ehtiyac duyan Yerevan üçün ağır nəticələr verə bilər. Bu səbəbdən də ermənilər "1915-ci il soyqırımı"nın tanınması prosesinin reanimasiyası vasitəsilə ona mərhəmət göstərilməsinə çalışır, digər yandan isə dünya KİV-də müxtəlif təbliğat aksiyaları təşkil edirlər.
Buna son misal kimi, S. Sarqyanın "Euronews" telekanalına müsahibəsini göstərmək olar. Bu müsahibədə Ermənistan prezidenti Azərbaycanı güc tətbiq etməmək haqda razılaşmaya imza atmağa çağırıb. O, hesab edir ki, məhz bu, "Ermənistanda və Qarabağda Bakıya inamın yaranmasının əsasını qoyacaq, insanları Azərbaycanın münaqişəni sülh yolu ilə həll etməyə çalışdığına inandıracaq".
Şübhəsiz, Sarqsyan bu cür primitiv demaqoq addım atarkən, heç də müsbət cavab alacağına ümid etmir. Ermənilər üçün vacib olanı yalançı "sülhsevərlilik"lərini nümayiş etdirməkdir. Axı geniş ictimaiyyət Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantında elə həmin güc tətbiq etməmək haqda öhdəliyin, digər təhlükəsizlik addımlarının atılması, həmçinin, ordunun geri çəkilməsi və s. yer aldığını bilmir. Ermənilər isə bu məsələlərə dəqiq və aydın cavab vermək əvəzinə, əslində, özlərinə sərf edən formada yeni danışıqlara başlanmasını təklif edir.
Ermənistan bu demaqogiyasına Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən dərhal lazımi cavabı alıb. XİN rəsmisi Elxan Poluxov bildirib ki, "əvvəlcə Ermənistan işğal altındakı torpaqları boşaltmalıdır".
Amma ermənilərin bütün bu manevrlərinə baxmayaraq, Madrid prinsiplərini arxivə göndərmək hələ tezdir. Ehtimala görə, Moskva ilə Paris Yerevana Minsk qrupundan gələn təkliflərin qəbulunu israrla tövsiyə edir. Yaxın vaxtlarda isə S.Sarqsyan nüvə təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün ABŞ-a yollanacaq. O, yəqin ki, Vaşinqtonda amerikalıların "erməni soyqırımı"nı tanıma perspektivini araşdırmaqla yanaşı, həm də Vaşinqtonun Madrid prinsiplərini qəbul etdirmək üçün hansı addımlar ata biləcəyini müəyyənləşdirəcək. Bundan, həmçinin, şəxsən özünə siyasi dəstək, ölkəsi üçün isə maliyyə yardımı alıb-almamasından asılı olaraq, Sarqsyan aprelin sonunadək Madrid prinsipləri ilə bağlı mövqeyini də müəyyənləşdirəcək.
Bakı isə hələ də Ermənistanın müsbət cavabına ümid edir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun sözlərinə görə, Yerevan Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantını qəbul edib-etmədiyini açıqlamalıdır. Nazir bildirib ki, yalnız bundan sonra Bakı növbəti addımlarının nədən ibarət olacağını müəyyənləşdirəcək: "Amma sizi ona da əmin edirəm ki, biz Xarici İşlər Nazirliyində müxtəlif variantları müzakirə edirik".
Artıq indidən bəllidir ki, ermənilərin süründürməçilik yolunu seçəcəyi təqdirdə, Azərbaycan bu səmərəsiz diplomatik oyunda iştirak etməyəcək. Azərbaycan ərazisinin sonsuzluğadək işğal altında qalması ilə barışmaq niyyətində deyil və bu mövqeyini həm Ermənistanın, həm də onun himayədarı olan fövqəldövlətlərin nəzərinə açıq şəkildə çatdırıb. Hər halda, tərəflər, hətta Minsk qrupunun vasitəsi ilə belə, baza prinsipləri ətrafında razılığa gələ bilmirsə, münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları əsasında necə həll edilməli olduğunu göstərəcək qurum var.
Bu, BMT-dir.
Əslində, BMT Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll prinsiplərini çoxdan müəyyənləşdirib. Bu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının hələ 1993-cü ildə qəbul etdiyi 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrində, həmçinin, BMT Baş Assambleyasının 2006-cı il sentyabrın 7-si qəbul etdiyi 60/285, 2008-ci il martın 14-də qəbul olunmuş A/62/L.42 saylı qətnamələrində ("Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət") öz əksini tapıb. Problem ondadır ki, bu qərarlar Ermənistanın xoşuna gəlmir və o, beynəlxalq aləmin fəaliyyətsizliyi fonunda qətnamələrə əməl etməkdən kobud şəkildə bo-yun qaçırır.
Yerevanın Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantı əsasında aparılan danışıqları ləngitmək və ona mane olmaq istəyində olduğu aşkar şəkildə özünü büruzə verərsə, Bakı BMT Təhlükəsizlik Şurası qarşısında münaqişənin həllində vasitəçi olan ATƏT-in Minsk qrupunun səylərinin heç bir nəticə verməməsi məsələsini qaldırmaq hüququna malikdir. Yaxın zamanlarda BMT TŞ-yə sədrlik Türkiyəyə keçəcək. Odur ki, Ankaranın qurumda əvvəllər qəbul edilmiş qərarlara əsasən, prosesin irəliləməsinə dəstək verəcəyinə ümid bəsləmək olar. Əks halda, regionda sülh üçün əməlli-başlı təhlükə yaranacaq.
Bununla yanaşı, ermənilərin təcavüzkar iddialarının qarşısını almaq üçün diplomatik səylər yeganə vasitə deyil. Prezident İlham Əliyev Novruz Bayramı ilə əlaqədar elə həmin çıxışında açıq şəkildə deyib: "Azərbaycan diplomatik səyləri artırır, danışıqlarda konstruktiv mövqe tutur. Bununla yanaşı, biz imkanlarımızı səfərbər edir, gücümüzü artırırıq. Bu güclənmə özünü həm iqtisadiyyatda, həm siyasətdə, həm də hərbi sahədə göstərir və biz bunu gizlətmirik. Biz müharibə şəraitində yaşayırıq. Dövlət xərclərimizin əsas hissəsinin müdafiə məqsədlərinə xərclənməsi də təsadüf deyil. Bu təbiidir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllindən sonra, əlbəttə ki, bu dərəcədə böyük həcmdə müdafiə xərclərinə ehtiyac olmayacaq. Biz hər il müdafiə xərclərimizi artıracaq, ordunu gücləndirəcək, yeni silahlar alacağıq. Elə edəcəyik ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın əmrini istənilən vaxt qısa müddətdə icra edə bilsin".
Münaqişənin həllində güc yolunun seçilməsi ən yaxşı variant deyil. Lakin Azərbaycanın artan hərbi imkanları və onun lazım gəldiyi təqdirdə ən son tədbirlərə əl atmaq niyyətində olması Ermənistan və onun himayədarlarını konstruktivliyə, reallaşdırılması mümkün olmayan iddialardan əl çəkməyə təhrik etməlidir.

TIME IS RUNNING OUT FOR YEREVAN
Negotiations on a peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict, held with the mediation of the OSCE Minsk Group, have entered a decisive phase. The round of negotiations which began in Prague six years ago, when the mediators proposed combining the positive aspects of the "phased" and "package" approach to a conflict settlement, resulted in the Minsk Group co-chairs preparing the so-called Madrid principles. In 2007, a draft of these principles was submitted for discussion and negotiations on the issue have continued for several years now.
Attempts to overcome differences and bring the parties' positions closer were made in the course of numerous meetings between the presidents and foreign ministers, as well as visits to the region by the co-chairs of the Minsk Group. As a result, at the end of last year Azerbaijan and, earlier this year Armenia, were presented with an updated version of the Madrid principles. Their core principle is to ensure the implementation of the basic principles of the OSCE, namely: territorial integrity and the right to self-determination, as well as strengthening peace and security.
During the G8 summit in Aquila, the international community, represented by the presidents of the United States, Russia and France, called on Baku and Yerevan to overcome the remaining differences and finalize a joint agreement on the Nagornyy Karabakh conflict on the basis of the Madrid principles. Similar support and appeals were contained in the declaration adopted by the OSCE Foreign Ministers' Council in Athens last summer.
Describing the general meaning of the latest version of the Madrid principles, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that in the first stage, the Armenian armed forces should withdraw from five districts plus 13 villages in the Lacin District. Following the withdrawal, the Armenian side should restore all communications. The roads would be opened after the withdrawal of Armenian forces from Lacin and Kalbacar. After the return of Azerbaijani refugees to their homes, the status of Nagornyy Karabakh would be discussed.
Elmar Mammadyarov announced that Azerbaijan had expressed its consent to the updated version of the Madrid principles with a few reservations. The reference to reservations may be a tactical step in order to balance negotiating positions if necessary. The Azerbaijani side simply reserves the right to counter-claims if the Armenians put forward their own counter-claims.
President Ilham Aliyev also publicly confirmed Baku's agreement with the updated Madrid principles.
"...Most of the negotiations have been completed. In general, with certain minor exceptions, the proposals ensure the interests of Azerbaijan, its territorial integrity and the return of all the occupied districts to Azerbaijan control. Thus, we believe that if the other side displays constructiveness and accepts the proposed option, then we can move forward more quickly to address the issue," said the President of Azerbaijan, while speaking to his fellow citizens on the occasion of Novruz.
But if Azerbaijan's position is expressed quite clearly, it is hard to say the same in respect of Armenia. In mid-March, the co-chairs of the Minsk Group met in Paris with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan to hear Yerevan's official reaction to the proposed updated version of the Madrid principles. However, at a time when Yerevan is expected to give a clear answer, the Armenians pretend that it is business as usual - they are not saying "yes" or "no" and are ready to "drown" the question in reservations and irrelevant initiatives.
For example, Nalbandyan said that the Madrid principles remain on the negotiating table: "We continue to negotiate on them. The working proposals, which the co-chairs of the Minsk Group have put forward throughout this process, have been made repeatedly, and now the same working proposals have been made." Then, the Armenian foreign minister decided to recall that the Armenians had agreed with the first version of the principles proposed in 2007 - but, then they were rejected by Baku. It follows logically that Yerevan tends to disagree with the updated version of the Madrid principles, but is afraid to say so explicitly.
One feels that Azerbaijan's consent to the latest proposals of the Minsk Group caught the Armenians unawares. Previously, knowing that the Azerbaijani side had raised fundamental objections, they showed their false "constructiveness". Now that Baku says "yes", Yerevan begins to wriggle out of it. Sargsyan (together with Kocharyan who overthrew President Levon Ter-Petrosyan for his willingness to compromise in 1998) cannot abandon territorial claims to Azerbaijan. But at the same time, the current Armenian authorities understand that rejection of the Minsk Group proposals, backed by the leading countries of the world, could cost Armenia dear, when it is in a difficult economic situation and needs financial assistance. That is why the Armenians are trying to resuscitate the process of recognizing the so-called "genocide of 1915" and to evoke sympathy, organizing in parallel various propaganda activities in the world media.
The latest such example is Serzh Sargsyan's interview with Euronews, in which he called on Azerbaijan to sign an agreement on the non-use of force "to lay the foundations of confidence in Armenia and Karabakh itself and to allow people to understand that Azerbaijan stands for a peaceful solution to the conflict."
It is obvious that, in making such a primitive demagogic move, Sargsyan does not expect a positive response. The most important thing for the Armenians is to demonstrate their false "peacefulness". For the general public is not aware of the fact that the updated Madrid principles offered to the parties, already contain obligations not to use force, coupled with other security measures, the withdrawal of troops etc. But instead of giving a clear and constructive response to them, the Armenians, in fact, propose starting new negotiations in a manner that is of benefit to them.
The Armenians received an immediate response to their demagoguery from the Azerbaijani Foreign Ministry. Foreign Ministry spokesman Elxan Poluxov stated that "Armenia must first withdraw from the occupied territories."
Meanwhile, despite all the unpleasant Armenian manoeuvres, it is too early to put a full stop and shelve the Madrid principles. Presumably, Moscow and Paris strongly recommend that Sargsyan accept the proposals of the Minsk Group. The Armenian president will soon travel to the US to attend an international conference on nuclear security and clearly work out for himself the prospects for American recognition of the so-called "genocide of 1915", as well as how far Washington can go to "push ahead" with the Madrid principles. Depending on this and on whether he can wrest promises of political support for himself and new financial handouts for his country, Sargsyan will make up his mind about Yerevan's position on the Madrid principles by the end of April.
Meanwhile, Baku still hopes to get a positive response from Armenia. According to Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, Yerevan must say whether it accepts this document or not, and then Azerbaijan will determine its next steps.
"But I want to assure you that we, at the Foreign Ministry, are discussing various options, as well as ways to negotiate this year," said the minister.
But it is already clear that if the Armenians resort to delaying tactics, Azerbaijan will not participate in this unproductive diplomatic game.
Baku does not intend to tolerate the continuing occupation of its lands forever and has clearly communicated this to Armenia and its sponsors. After all, even if the parties are unable to agree on the basic principles of a Karabakh conflict settlement with the assistance of the Minsk Group, there is a body authorized to specify how the conflict should be resolved on the basis of international law. That body is the United Nations.
In essence, the UN has already determined the principles for settling the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh in Resolutions 822, 853, 874 and 884, adopted by the Security Council back in 1993 and in UN General Assembly Resolutions 60/285 of 7 September 2006 and A/62/L.42 of 14 March 2008 ("The situation in the occupied territories of Azerbaijan"). The problem is that Armenia does not like these solutions and is flagrantly violating them due to the international community's inaction.
If Yerevan's desire to torpedo or sabotage the negotiations over the updated Madrid principles becomes apparent, Azerbaijan has the right to raise with the UN Security Council the futility of the OSCE Minsk Group's efforts; the body mandated to mediate in the conflict settlement. Turkey will soon take over the presidency of the UN Security Council and we can count on Turkey's support in advancing the issue of implementing the previous decisions, since otherwise, there will be an immediate threat to peace in the region.
But diplomatic initiatives are not the only means of sobering up the Armenians from their annexationist ambitions. President Ilham Aliyev explicitly said in the same recent speech on the occasion of Novruz: "Azerbaijan is intensifying diplomatic efforts and is taking a constructive position in the negotiations and, concomitantly, is increasing its strength by mobilizing its resources. This strengthening is manifested in the economic, political and military spheres. We are not hiding this. We live in a time of war. It is no accident that the bulk of our public spending is aimed at defensive ends. This is natural. After the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict, there will be no need for such large expenditure on defence. But today there is a great need. Every year, we will increase our defence spending, strengthen our army, buy new weapons and make sure that the armed forces of Azerbaijan can fulfil the order of the commander-in-chief at any time and within a short period."
A military scenario is not the best way to solve conflicts, but Azerbaijan's growing military capabilities and its determination to resort to extreme measures must prompt Armenia and its sponsors to display constructiveness and abandon unattainable ambition. There is still time to do this.