ELLADA DÜNYANI LAXLATDI
Artıq bir neçə ildir, Yunanıstanı siyasi təlatümlər və sosial etirazlar dalğası bürüyüb. Amma indi bu ölkənin iqtisadiyyatı əsl defol yaşayır. Dünyanın aparıcı paytaxtları Yunanıstanı üzləşdiyi bu uçurumdan çıxarmağın yolları haqda düşünür. Və bu, təsadüfi deyil. Axı bu ölkədə yaşananların digər ölkələrdə təkrarlanmayacağına zəmanət yoxdur. Xüsusilə, hələ də qlobal maliyyə böhranı ilə bağlı vəziyyətin qeyri-müəyyən qalması bu təhlükənin istisna olmadığını düşünməyə əsas verir.
"Avroailənin dələduzları" "vicdansız alverçilər"ə qarşı
Yunanıstanda 2007-2008-ci illərdə yaşanmış siyasi böhran iqtisadi böhranla əvəzlənib. 2010-cu il martın ortalarına bu ölkənin xarici borcu, təxminən, 300 milyard avroya çatıb və bu, nə az, nə çox - ümumi daxili məhsulun düz 140%-i deməkdir. Ötən əsrin ortalarından sonra Avropada bu həcmdə borca rast gəlinməyib.
Amma Avropa İttifaqının (Aİ) özü bilərəkdən və ya bilməyərəkdən, Yunanıstanı uçuruma doğru itələyib. Ötən əsrin 70-80-ci illəri ərzində Aİ Yunanıstan iqtisadiyyatının turizm, xidmət, yol tikintisi kimi sahələrinə ciddi yardım göstərib və nəticədə onlarca ağır sənaye müəssisəsi bağlanılıb və ya əyləncə mərkəzinə çevrilib. Bundan başqa, Aİ-nin yardımı Yunanıstana lazımi nəzarət olmadan axıb və bu, ölkədə korrupsiyaya, yerlibazlığa əsaslanan siyasi və iqtisadi sistemin formalaşmasına səbəb olub.
90-cı illərdə Yunanıstan rəhbərliyi Aİ-ni ölkənin inkişafda olduğuna böyük məharətlə inandıra bilib. 2002-ci ildə isə Yunanıstan hökuməti 1 milyard avro kredit götürüb və onu büdcənin ümumi balansına daxil etməyib. Bu, Afinaya Aİ-nin ölkənin xarici borclarının ÜDM-nin həcminin 60%-ni ötməməsi haqda tələbinə "əməl etməsinə" imkan verib.
Yunanıstanda real vəziyyət ötən il - qlobal iqtisadi böhranın yaşandığı vaxt Afinanın turizm və bank sektorundan gəlirlərinin ciddi şəkildə azalmasından sonra üzə çıxıb. Bir müddət sonra isə məlum olub ki, Yunanıstan artıq öz borcunu ödəmək iqtidarında deyi.
Defolt sosialist Georgios Papandreunu ölkə iqtisadiyyatında çətin istahatlara qərar verməyə məcbur edib. Afina Avropa Komissiyasına büdcə kəsirinin azaldılacağına söz verib.
Lakin Yunanıstan hökumətinin əməkhaqlarının və istehlak vergilərinin artımının dayandırması tədbirləri Aİ üçün kifayət etməyib. Bu səbəbdən də Papandreu hökuməti büdcə kəsirini daha 4,8 milyard avro ixtisar etməyə qərar verib. Bu, pensiyaların indeksləşdirilməsi, yanacaq, tütün və spirtli içkilərin aksizlərinin artırılması, dövlət qulluqçularına mükafatların azaldılması, ƏDV-nin 21%-dək artırılması yolu ilə həyata keçiriləcək.
Yunanıstan hökuməti Avropa İttifaqının Elladanı xilas edəcəyini gözləyir. Axı Brüssel Afinaya yalnız büdcə kəsirinin aradan qaldırılmasından sonra yardım etməyə söz verib. Yunanlara isə yardım olduqca vacibdir. Çünki hər hansı "şok terapiyası", ən yaxşı halda, 1 ildən sonra nəticə verməyə başlayacaq. Buna qədər isə Afinaya büdcə kəsirini qapamaq üçün yeni kreditlər lazım gələcək.
Papandreu da bu səbəbdən avropalı tərəfdaşlarından yardım istəyib. Amma Avropanın, əsasən, almanların nəzarətində olan Mərkəzi Bankı yunanlara yardım göstərməkdən imtina edib. Almaniya hökumətindən bildirirlər ki, Aİ-dən Afinaya 1 avro belə, yardım kimi daxil olmamalıdır. Berlinin bu mövqeyi, əsasən, iki faktorla bağlıdır. Birincisi, Almaniya Aİ-də maliyyə siyasətinin həyata keçirilməsində vacib rol oynayır. Çünki ümumi avro məkanı büdcəsinin doldurulmasında bu ölkənin payı, təxminən, 15% təşkil edir.
İkincisi, almanlar açıq şəkildə bildirir ki, Yunanıstanı bu vəziyyətə dövlət sistemini təpədən-dırnağadək bürümüş korrupsiya salıb.
Bundan başqa, yunanlar Avropa Komissiyası və Avropa Mərkəzi Bankına yanlış məlumatlar verməkdə də ittiham olunurlar. Almaniya mətbuatı ortastatistik yunanın 1 ildə 1355 avro rüşvət ödəməsi faktından çox narahatdır. Münhenin "Focus" jurnalında çap olunmuş bir kollaj böyük rezonansa səbəb olub - burada məşhur qolsuz Veneranın üzərində "Avroailədə fırıldaqçılar" yazılmış sözlər təsvir edilib.
Kollajın nəşrinə cavab olaraq, Yunanıstanda istehlakçıların hüquqlarını müdafiə təşkilatı əhalini alman mallarını boykot etməyə çağırıb. Yunanıstanın siyasi dairələri isə Almaniyanın milli-sosializm dövründə yunan xalqına qarşı həyata keçirdiyi cinayətə görə, hələ də heç nə ödəmədiyini bəyan edib. Söhbət həmin vaxt həyata keçirilmiş işğal və faşistlər tərəfindən aparılmış xəzinələrə görə ödənişin edilməməsindən gedir.
Maraqlıdır ki, Yunanıstan üzləşdiyi böhrana görə digər ölkələrin və qlobal maliyyə mərkəzlərinin məsuliyyət daşıdığını düşünür. Afina Aİ-ni avronun sabitliyi paktına ciddi nəzarət etməməkdə günahlandırır. Papandreu bununla əlaqədar olaraq bildirib ki, Avropanın statistika idarəsi ayır-ayrı üzv dövlətlər üçün məlumatları açıq etməlidir. "Biz artıq bu təkliflə çıxış etmişik. Lakin belə şəffaflığı heç də bütün ölkələr istəmir", - deyə o, Almaniyanın "Schpiegel" jurnalına müsahibəsində bildirib.
Bundan başqa, Yunanıstan hökuməti müxtəlif hec-fondların yarıtmaz fəaliyyətindən də gileylənib. (Yunanıstanın maliyyə naziri Georgios Papakonstantinunun bəyanatından).
Papandreu ABŞ-a səfəri zamanı xarici bankları da tənqid edib. Baş nazir hesab edir ki, bu qurumlar onun ölkəsinin problemləri hesabına varlanmaqdadır: "Vicdansız alverçilər Yunanıstandakı defoltdan hər gün milyardlar qazanır". Yunanıstan xüsusi xidmət orqanlarının diqqətini xarici bankların iştirakı ilə aparılan genişmiqyaslı spekulyasiyalar da cəlb edib. ABŞ və Böyük Britaniyanın maliyyə institutlarının saysız-hesabsız yunan istiqraz vərəqəsi alması Yunanıstan Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinə şübhəli gəlib.
İstənilən halda, Yunanıstanda baş verənlərin günahkarı kim olsa da, yanlışlıqlara görə əziyyəti adi vətəndaşlar çəkir. Georgios Papandreu xalqı çətin qurbanlara hazır olmağa çağırıb. Hökumət başçısı hesab edir ki, ölkənin çətin vəziyyətdən çıxarılması üçün bu vacibdir. Baş nazirin sözlərinə görə, Yunanıstan, faktik olaraq, müharibə şəraitindədir və milli yaşam uğrunda mübarizə aparır. Hakim Sosialist Partiyasının təcili toplantısında çıxış edən Papandreu bildirib ki, struktur islahatlarının aparılması üçün zamana ehtiyac var, kreditorlar isə gözləmək istəmir.
Yunanıstanın həmkarlar ittifaqları isə ölkə siyasətçilərinin ünvanına sərt tənqidlər yağdırır. Onlar ölkə rəhbərliyinin, işləyən əhalinin 1/3-nin cəmləşdiyi büdcə təşkilatlarında əməkhaqlarının azaldımasını, həmçinin, ilin yekunlarında məzuniyyət müavinətlərinin və bonusların ödənilməsindən imtinanı "müharibə elan olunması" kimi qəbul ediblər.
Afina küçələrində xeyli vaxtdır etiraz aksiyaları davam edir. İqtisadi problemi həll etməyə çalışan Yunanıstan yenidən siyasi təhlükə ilə üz-üzə qalıb. Hələ 2008-ci ilin sonlarında nümayişçilərlə hökumət qüvvələri arasında toqquşmalar Yunanıstan şəhərlərində ölkədə ciddi böhranın olduğunu üzə çıxarmışdı. O vaxtdan indiyədək Yunanıstan gəncləri ilə asayiş keşikçiləri arasında toqquşmalara səbəb olmuş problemləri aradan qaldırmaq mümkün olmayıb. Ölkədə hazırda yaşananlar da bunun sübutudur.
Avropa və bütün dünya üçün dərs
Bütün bunlarla yanaşı, Yunanıstanda yaşananlar, ümumilikdə, Aİ-nin gələcəyi ilə bağlı təhlükə yaradıb. Almaniyanın sabiq xarici işlər naziri Yoşka Fişer Amerikanın "Project Syndicate" nəşrində yer almış "Avropa üçün yunan dərsi" adlı məqaləsində bildirir ki, Aİ "Yunanıstanı Milli iflas yolunda sürünməsinə yol vermək olmaz".
çünki avroməkanın digər üzvləri - konkret olaraq, Portuqaliya, İspaniya və İtaliya maliyyə bazarının hücumuna məruz qalan növbəti ölkələr ola bilər. Bu halda avro iflasa uğramaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalacaq və Avropaya inteqrasiya layihəsinin özü tarixdə ilk dəfə ciddi təhlükə ilə qarşılaşacaq". Fişer düşünür ki, "Aralıq dənizi regionunda avro böhranı dərinləşərsə və vahid valyutanın xilası üçün maliyyə yardımı tələb olunarsa, Almaniya və Fransa hökumətləri, hətta bir, iki və ya üç addım irəli atsalar belə, əvvəlkitək böyük siyasi risklə qarşılaşacaqlar. Çünki bu ölkələrin əhalisi bu cür qurbanlar verməyə hazır deyil və bu, avroskeptizmin daha da güclənməsinə təkan verəcək".
Baş verənlərin fonunda Almaniya və Fransada Yunanıstan kimi dövlətlərə yardım etmək məqsədilə Avropa Valyuta Fondunun yaradılmasına dair müzakirələrin başlanması təsadüf deyil. Bunu "yaxşı və maraqlı ideya" hesab edən Almaniya kansleri Angela Merkelin fikrincə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun Avropa versiyasının yaradılması Aİ-nin 27 üzvü arasında yeni razılaşmanın imzalanması şərtini meydana çıxara bilər. Çünki hazırda qüvvədə olan Maastrixtski müqaviləsinə görə, Avropa məkanı daxilində istənilən dövlətlərarası maliyyə yardımının göstərilməsi qadağandır.
Yunanıstanda yaşanan böhran dünya miqyasında kifayət qədər əhəmiyyətli hadisələrin müjdəçisi ola bilər. London Siti analitikləri bildirir ki, Qərbin aparıcı sənaye ölkələrində nəhəng büdcə kəsirlərinin yaşanması üzündən dünya maliyyə sistemi milli valyutaların iflası ilə qarşılaşa bilər. Belə perspektivin qarşısının alınmasına yönəlmiş tədbirlər isə vaxtilə qloballaşma fenomenini yaratmış proseslərin, tərsinə inkişaf etməsinə səbəb ola bilər. Başqa sözlə, dünya yeni hadisənin şahidi olur - dünya iqtisadiyyatının deqloballaşması.
Bugünkü qlobal reallığın konseptual xarakteristikasından asılı olmayaraq, dünya iqtisadi sistemində ciddi dəyişikliklər anı yetişib. Almaniya kansleri A.Merkel ABŞ-ı da analoji tədbirlər görməyə çağırıb.
Fransa da oxşar mövqedədir. Vaşinqtonda ABŞ Prezidenti Barak Obama ilə görüşmüş Yunanıstanın Baş naziri Georgios Papandreunun sözlərinə görə, Ağ ev sahibi də avropalıların narahatlığını bölüşür
Bundan başqa, məlum olub ki, Obama artıq Konqresə svop əməliyyatları üzrə yeni təşəbbüs irəli sürüb və orada riskli manipulyasiyaların qarşısının maliyyə alətləri vasitəsilə alınması təklif olunur. Təkliflər arasında ticarət sövdələşmələri qaydalarının sərtləşdirilməsi də var.
Papandreu onu da bildirib ki, dünya iqtisadi meydanlarındakı vəziyyətdən öz mənafeyinə görə istifadə edən alverçilərin məsələsi "Böyük iyirmilik"in iyunda Kanadada keçiriləcək növbəti görüşünün gündəliyinə salına bilər.

HELLAS SHAKES THE WORLD
Greece has been shaken by political unrest and social protest for several years, but now its economy is experiencing real default. The leading capitals of the world are considering ways of leading Greece out of the abyss in which it has found itself. This is no accident, because not a single state is immune from what has happened in this country, especially at a time of unresolved global financial crisis.
"Fraudsters in the European family" against "unscrupulous speculators"
The political crisis in Greece in 2007-2008 was followed by an economic one. By mid-March 2010, the level of Greece's external debt had reached almost 300 billion euros, and this is no less than about 140 per cent of national GDP. No such debt has been seen in Europe since the middle of the last century.
In any case, the European Union, willingly or unwillingly, pandered to the unenviable fate of Greece. Throughout the 1970-1980s, the EU provided substantial assistance to the Greek economy in such sectors as tourism, services and road construction, resulting in dozens of heavy industry enterprises closing or being turned into entertainment centres. In addition, EU aid was injected into Greece without appropriate controls, which led to the formation of a political and economic system based on corruption, parochialism and kinship in the country.
In 1990s, the Greek leadership very cleverly deluded the EU into thinking that development in their country was progressive. And in 2002, the government of Greece took out credit of 1 billion euros, without including it in the overall balance of the budget. This allowed Athens to "fulfil" the EU requirement that external debt should not exceed 60 per cent of GDP.
But the true situation in Greece was revealed only last year in connection with the global economic crisis, because of which Athens' income from tourism and the banking sector fell significantly. Soon, Greece was simply unable to service its debt.
The default forced the government of the socialist George Papandreou to take a path of painful reforms to the economy. Athens promised the European Commission that it would reduce the budget deficit, which amounted to 12.7 per cent of GDP at the end of 2009, by four per cent by the end of this year. However, the measures taken by the Greek authorities to freeze growth in wages and to increase consumer taxes have been recognized as insufficient by the EU. Therefore, the Papandreou government decided to reduce the budget deficit by another 4.8 billion euros. This will be done through the indexation of pensions, raising the excise taxes on fuel, tobacco and alcohol, reducing bonus payments to civil servants and increasing VAT to 21 per cent. The Greek government expects the EU to save the country of the Hellenes, since Brussels had promised to help them after Athens had taken effective measures to reduce the national budget deficit. The Greeks really need help, as the ambiguous "shock therapy" will yield results within a year, in the best case scenario and, until then, Athens will need new loans to override the budget deficit.
Thus Papandreou asked their European partners for help. However, the ECB, which is controlled largely by the Germans, refused assistance. Germany's government even stated that not a single euro in aid should go to Athens from the EU. Berlin's position is motivated mainly by two factors. First, Germany has played an important role in implementing the EU's financial policies, as the country contributes about 15 per cent to the overall budget of the euro zone. Second, the Germans openly suggest that the current situation in Greece is due to corruption taking over the state system from head to toe. The Greeks, of course, are also blamed for providing distorted economic information to the European Commission and the European Central Bank. The German press is puzzled by the fact that every Greek pays bribes worth 1,355 euros annually. Great repercussions resulted from a collage in the Munich magazine Focus, which depicted the famous armless statue of Venus de Milo with a pencilled hand, making an offensive gesture, and accompanied by the inscription "Fraudsters in the European family".
In response to the publication of the collage, a Greek consumer protection organization urged the population to boycott German goods, while political circles in Greece recalled that Germany has still not paid their country for the crimes of national socialists, namely, it has not compensated for the damage from the occupation and the treasures taken away by the Nazis.
It is noteworthy that Greece considers other countries and global financial centres more responsible for the crisis it is experiencing. Athens accuses the EU of having no strict monitoring of the implementation of the euro stability pact. In this context, Papandreou expressed the view that the European statistical office should continue to ensure the right of direct access to data from individual member countries. "We have already suggested this, but not all countries want such transparency," he complained in an interview with the German magazine Spiegel.
In addition, the Greek government points to the "negative activities of various hedge funds which engaged in short selling without cover, adding to the budget and debt crisis in Greece" (from a statement by Greek Finance Minister Georgios Papakonstantinou). During a visit to the United States, George Papandreou lashed out at foreign banks, which he said are cashing in on his country's problems: "Unscrupulous speculators earn billions on the default in Greece every day". The attention of the Greek secret services focused on large-scale speculative transactions involving foreign banks. The Greece secret services are also suspicious about the fact that financial institutions from the United States and Britain have been buying Greek bonds in huge volumes.
In any case, whoever is to blame for the current situation in Greece, its ordinary citizens will have to pay for the mistakes. George Papandreou called on his people to make painful sacrifices in order to pull the country out of the pit of debt. The prime minister said Greece is actually in a state of war and is struggling for national survival. It takes time to see the results of structural reforms, but lenders do not want to wait, Papandreou said at an emergency meeting of the ruling Socialist Party.
However, Greek trade unions have sharply criticized the government's policy. They described as a "declaration of war" the decision of the country's leadership to reduce wages in the public sector, in which a third of the employed population works, and to cancel the payment of holiday allowances and annual bonuses. Protests in the streets of Athens have been going on for many days now. Trying to solve its economic problems, Greece once again faces the threat of political unrest. In late 2008, clashes between demonstrators and police in the streets of Greek cities showed the deep crisis affecting Greece. Since then, it has been impossible to eliminate the causes that prompted protesting Greek youth to join battle with the law enforcement authorities. This is graphically proved by current events in Greece.
Lessons for Europe and the world
Meanwhile, the crisis in Greece has raised fears about the future of the European Union. Germany's former foreign minister Joschka Fischer argues in his article "Greek Lessons for Europe", published in the United States' Project Syndicate, that the EU "can neither allow Greece to slide into national bankruptcy nor hand it over to the International Monetary Fund, as other members of the euro zone - namely Portugal, Spain and Italy - may also come under attack from the financial markets. In this case, the euro would be on the verge of failure, and the very project of European integration would be in serious danger for the first time in its history". Fischer believes that "even taking one, two or three steps forward, the German and French governments will be at risk politically in their own countries, if the euro crisis in the Mediterranean worsens and financial assistance is required to save the single currency. Citizens of countries which will have to pay such costs are not ready for such sacrifices, and that will encourage even more Euroscepticism..."
In this situation, it is no accident that Germany and France discussed the possibility of creating a European Monetary Fund whose goal would be to provide financial assistance to states such as Greece. According to German Chancellor Angela Merkel, who found the idea "good and interesting", the establishment of a European version of the IMF may require the signing of a new agreement between all 27 EU members, since any interstate financial assistance within the euro area is banned by the Maastricht Treaty.
The crisis in Greece may herald very important processes worldwide. According to City of London analysts, the global financial system may expect the collapse of national currencies because of the huge deficits in the budgets of the West's leading industrialized countries. Measures aimed at preventing such a perspective may reverse the processes that gave rise to the phenomenon of globalization. In other words, the world is witnessing the birth of a new phenomenon - a deglobalization of the world economy.
Regardless of the conceptual characteristics of today's global reality, it is time for major changes in the world economic system. German Chancellor Angela Merkel supported the banning of the market in default swaps, calling on the US to take similar measures. A similar position is shared by France. According to Greek Prime Minister George Papandreou, who met Barack Obama in Washington, the US president shares European concern about the uncontrolled derivatives market (financial instruments such as futures and options). Moreover, it became known that Obama has already sent a new initiative on swaps to Congress in order to prevent risky manipulations of financial instruments. Among other things, it is proposed to tighten the rules on conducting business transactions.
Papandreou also said that the question of speculators who cash in on the situation on the world economic markets may be included on the agenda of the next G20 meeting, which will be held in June in Canada.