"YAZIQ" VƏ "BAŞIBƏLALI XALQA" KİM KÖMƏK EDƏCƏK?..
Yəhudi lobbisi ətrafında intriqa toru hörməyə çalışan Erməni diasporu, qondarma soyqırımın tanınmasında onun dəstəyinə ümid edir
Erməni diasporu qondarma "soyqırım"ın tanınmasına nail olmaq üçün səyləri dayandırmır. Bu istiqamətdə fəal şəkildə aparılmış işin daha bir göstəricisi ABŞ Konqresi Numayəndələr Palatasının Xarici əlaqələr komitəsi və İsveç Parlamentində qəbul edilmiş qətnamələrdir/.
Bu dəfə ermənilər Türkiyə ilə İsrailin qarşılıqlı münasibətində yaranmış gərginlikdən maksimum yararlanmağa və ABŞ-ın yəhudi lobbisini öz tərəfinə çəkməyə çalışıb. Görünən odur ki, onlar bu niyyətlərinə müəyyən qədər nail ola biliblər.
Lakin erməniliyin yəhudi lobbisinə qarşı mübarizəsinin tarixinə kiçik ekskursiya göstərir ki, ermənilər məşhur niyyətlərini gerçəkləşdirmək üçün kimin dəstəyinə bel bağlasalar da, yəhudilərdən belə dəstəyi gözləyə bilməzlər.
Ermənilərin yəhudi lobbisinə qarşı mübarizə tarixinə qısa ekskurs göstərir ki, onlar məqsədlərinin reallaşdırılması üçün heç zaman yəhudilərə arxalana bilməyiblər. Dünyada gücünə görə, yəhudi lobbisindən sonra ikinci olan erməni diasporu imkansızlıq üzündən (lobbiçilik və maliyyə çatışmazlığı) uzun illər yəhudi diasporuna qarşı açıq mübarizə aparmaqdan çəkinsə də, zaman-zaman onların bu sahədə təxribatlarına rast gəlinib.
Ermənilərin fikrincə, ideyaların gerçəkləşdirilməsi üçün bu yoldakı 2 əsas maneəni neytrallaşdırmaq və nüfuzdan salmaq lazımdır: İsraili və yəhudiləri, daha doğrusu, yəhudi diasporunu. Məhz bu üzdən, İsrailin Cənubi Qafqazda mövqelərini möhkəmləndirmək cəhdləri əksər erməni ekspertlərini hiddətləndirir. Onlar bu regionda baş verən bütün hadisələrə görə, Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan-İsrail ittifaqını, həmçinin, bu "dördlük"ün müttəfiqi olan ABŞ-ı günahlandırır. İsrail Gürcüstan və Azərbaycana hərbi dəstək verməkdə də ittiham olunur. Ermənilər regionda bu siyasətin əsas əleyhdarı kimi İranı görür.
Erməniliyin müasir ideoloqları iddia edirlər ki, bəzi İsrail təşkilatları və erməni elminin "satın alınmış" nümayəndləri ABŞ və Avropadakı elmi-tədqiqat mərkəzlərinə ayaq açaraq, erməni etnosunun yəhudi xalqı ilə oxşarlığı haqda yalançı nəzəriyyəni əsaslandırmağa çalışırlar. Ermənilərin fikrincə, İsrail bu nəzəriyyəni yaymaqla ABŞ-ın erməni icmasının "soyqırım"ın tanınması istiqamətindəki fəaliyyətinə maneə yaradır, Qafqazın, kiçik Asiyanın erməni xalqının doğma torpaqları olmadığı haqda rəy formalaşdırır.
Nəhayət, həmin qüvvələrin fikrincə, İsrail ABŞ və Avropada erməni və yəhudi diasporunu kütləvi şəkildə qarışdırmaqla, erməni icmasının böyük kapitalı üzərində nəzarəti ələ almağa çalışır.
Erməni ekspertlər iddia edir ki, ABŞ və Avropa erməniliyinin "yəhudiləşdirilməsi" layihəsi 1930-cu illərdə türk və yəhudi tarixçiləri ilə psixoloqları tərəfindən hazırlanıb. Bu layihəni "ifşa edənlər"in fikrincə, erməni cəmiyyətində kosmolit və açıq-aşkar yəhudipərəst (?) əhval-ruhiyyənin artması böyük təhlükə deməkdir; çünki bu əhval-ruhyyənin təsiri altına düşən gənc təbəqə ermənilərin "qədim millət və dövlət" kimi dirçəlməsinə yönələn milli strategiyanı deyil, Türkiyə və Azərbaycanla dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin qurulmasını əsas götürür.
Sən demə, tarixi faktları araşdırmağa çalışan yəhudi tarixçilər, əslində, erməniləri yəhudilərlə eyniləşdirməyə, onları "doğma vətən"dən mərhum etməyə çalışırlar. Yəhudi diasporunun son məqsədi isə erməni lobbisinin "böyük varidatını mənimsəmək" imiş. Turklər, azərbaycanlılar, yəhudilər və digər xalqlarla qardaşlıq münasibətlərinin qurulmasına cəhdlərə gəlincə, beyni "milli eynilik, keçmiş qüdrətin, böyük erməni xalqı və dövlətinin dirçəlməsi" haqda nağıllarla zəhərləndirilən gənclər, başqalarına qarşı necə dost münasibət göstərə bilər?
Hətta Ermənistanın yəhudi icmasının tam ermənipərəst mövqedə olan rəhbəri R. Varjapetyan da (bu vəzifə üçün kifayət qədər qəribə soyad deyilmi?) 2003-cü ilin mayında Ermənistan xarici işlər nazirinin müavini R. Şuqaryana məktubla müraciət edərək, ölkədə antisemitizm əhvalının artdığını bildirmişdi. Bundan əvvəl - 2002-ci ilin fevralında isə Yerevan yazıçılar evində R. Yepiskoposyanın "Milli sistem" kitabının təqdimetməsi keçirilmişdi. Qeyd edək ki, erməni və rus dillərində nəşr olunmuş bu kitabda türklər "qatil xalq", yəhudilər isə "dağıdıcı xalq" kimi göstərilir. "XX əsrin böyük saxtakarlığı" fəslində müəllif bildirir ki, Holokost mifdən başqa bir şey deyil. Varjapetyanın Ermənistan prezidentinin məsləhətçisi R.Davoyana milli ayrı-seçkilik yaradan bu kitabın pislənməsi, onun satışdan yığışdırılması ilə bağlı müraciəti isə təəccüb, hətta ironiya ilə qarşılanıb.
İsrailin bəzi rəsmilərinin "erməni soyqırımı"nı tanımadıqları haqda bəyanatlarından sonra isə yəhudilər həm Ermənistanda, həm də erməni diasporu arasında daha güclü antisemitizm meyilləri hiss edib. Holokost qurbanlarının xatirəsinə Yerevanda ucaldılmış abidəyə və yəhudi icmasının yerləşdiyi binanın qapılarına faşist svastikası çəkilib, telefon vasitəsilə hədələr səsləndirilməyə başlanılıb, hətta mətbuatda antiisrail və antisemitizm fikirlərini əks etdirən şərhlər də yer alıb. Bu aksiyalarda "daşnaksütun" partiyası tərəfindən idarə olunan gənclər də fəal iştirak ediblər.
Ermənistanın ozamankı xarici işlər naziri Vardan Oskanyan, onun müavini R. Şuqaryan və prezidentin məsləhətçisi R.Davoyan tələm-tələsik bildirmişdilər ki, ayrı-ayrı gənclərin emosional addımları bütövlükdə ermənilərin mövqeyi deyil. Onlar ermənilərin yəhudi xalqına və yəhudi vətəndaşlarına daim hörmətlə yanaşdıqlarını iddia ediblər.
Amma erməni rəsmilərinin bu sözləri həqiqətə nə qədər yaxındır? Gəlin faktlara nəzər salaq.
Yepiskoposyanın "Milli sistem" kitabının təqdimetmə mərasimində iştirak edən müəllimlər (gənc nəsli tərbiyə edən şəxslər) bu "şedevr"ə belə qiymət veriblər: "Nəhayət, gənc nəsli tərbiyə etmək üçün lazım olan kitabımız var ". Bu fikirləri, çətin ki, ayrı-ayrı emosional ifadə, səhlənkarlıq, savadsızlıq və ermənilərin yəhudilərə sevgisi ilə əsaslandırmaq mümkün olsun.
Hələ 2002-ci ildə "Qolos Armenii" qəzetində "Keçmişin əlamətləri: onlar, sadəcə, mövcud olmaq deyil, dünyanı idarə etmək istəyirlər" başlıqlı yazı dərc edilmişdi. Yazıda müəllif İsrail siyasətçilərini Ermənistanın yəhudi icması ilə şübhəli əlaqələrdə günahlandırırdı. Lakin o, bununla kifayətlənməyərək, "antierməni" addımlara görə, İsrailin ünvanına bir sıra iddialar da səsləndirirdi: söhbət "İsraildə hökm sürən ermənifobiya"dan, yəhudi siyasi və ictimai dairələrinin "ermənilərin soyqırımını" tanınmasına qarşı çıxmasından, Ermənistana qarşı yönəlmiş "türkpərəst siyasət"dən gedir. Məqalə müəllifinin fikrincə, "soyqırım" zamanı Türkiyə hökumətində yəhudilər də təmsil olunurdular və bu gün İsrailin "soyqırımı" tanımaqdan imtina etməsi, həm də bununla əlaqədardır. "Tədqiqatçı" "Sionizm ağsaqqallarının protokolları" və gənc türklər haqda da danışır: "Birinci Dünya müharibəsi zamanı Osmanlı İmperiyasında aparıcı mövqe tutmuş "Gənc türklər" təşkilatının müxtəlif millətlərin nümayədələrindən təşkil olunması Türkiyə hökumətinin Ermənistana qarşı cinayət törətməsi ilə birbaşa bağlıdır.
Məlum olduğu kimi, pantürkizmin əsas ideoloqu və rəhbəri türk deyildi. Bununla bağlı olaraq, erməni soyqırımının tanınmasına qarşı çıxan müasir sionist ideoloqlara demək istəyirəm: sizin hərəkətləriniz də, dünyanı öz uydurmanız olan Holokosta inandırmaq cəhdləriniz qədər həyasızlıq və mənəviyyatsızlıqdır".
Qeyd edək ki, vaxtilə elə bu qəzet A. Şvarantsın "Pantürkizm və Türkiyənin Qafqazdakı strateji strategiyası" kitabından hissələr dərc edirdi. Kitabda müəllif sevinclə "pantürkizm və sionizm ittifaqı"nı ifşa etdiyini yazır və bildirir ki, ittifaq "Azərbaycanı müdafiə edən ABŞ-ın rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərirmiş". Orada İsrail dövlətinin yaradılması "digər insanların qarəti və alçaldılması" kimi qiymətləndirilir, pantürkizmin köklərinin "sionist nəzəriyyə"sinə əsaslandığı iddia olunur.
Ermənistan rəsmiləri ölkədə antiyəhudi əhvalının kütləvi olmadığını iddia etsələr də, nəinki Ermənistanda yaşayan ermənilər, bütünlükdə erməniliyin əksəriyyəti (xüsusilə, xarici diaspor və "daşnaksütun") 1915-ci il hadisələrində, birmənalı olaraq, yəhudiləri günahlandırır. Bu məsələdə tarixi faktları "böyük erməni xalqı"nın xeyrinə saxtalaşdıran erməni alim və ekspertlərinin "xidməti" də danılmazdır - söhbət "böyük Ermənistan" və bütün bəşəriyyətə nəzarət ideyası ilə xəstələnmiş şəxslərdən gedir.
Ermənilərin beyninə bu millətin müstəsnalığını yeridən Eçmiədzinin rolunu da unutmaq olmaz. Kilsə "avtoritet"lərinin iddialarına görə, 1915-ci il hadisələri zamanı yəhudilər Osmanlı İmperiyası ilə birbaşa əlbir olublar və bunun əvəzində onlara Fələstində yəhudi dövlətinin əsasını qoymağa razılıq verilib. Sən demə, Ermənistanın türklərə verilməsi əlverişli sövdələşmə imiş - razılaşmaya əsasən, Türkiyə Fələstindən Britaniya mandatının xeyrinə imtina etdi, britaniyalılar isə öz növbəsində, Balfur bəyannaməsi ilə yəhudi dövlətinin qurulmasına zəmin yaratdılar.
Məhz bu səbəbdən ermənilər hesab edirlər ki, İsrail dövləti yalnız fələsinlilərin deyil, həm də milyonlarla erməninin qanı hesabına qurulub.
Bundan başqa, əksər erməni "tədqiqatçılar"ının iddiasına görə, Türkiyə ilə bolşevik Rusiyası arasında da razılaşma var idi. Bu razılaşmanın baş tutması isə, Oktyabr inqilabından sonra Rusiyada hakimiyyətə gələn yəhudi inqilabçılarının səyi nəticəsində mümkün olub. Sən demə, Lenin-Bronşteynin bolşevik hökuməti 1918-ci ildə Almaniya və Türkiyə ilə biabırçı Brest sazişinə imza atmaqla, qədim rus torpaqlarından imtina etməklə yanaşı, həm də qardaş erməniləri osmanlılara "qurban" veribmiş.
Amma bütün bunlarla yanaşı, ermənilər bəzi xırda, amma məntiqi sualların üzərindən sükutla keçir: əgər belədirsə, bolşeviklərin sıralarında çoxlu sayda erməninin olması nə ilə izah edilir? Onlar hansı məqsədə qulluq edirdilər? Onlar qəddarlığı sovet Rusiyasının, yoxsa daşnak Ermənistanının maraqlarına görə həyata keçiriblər? Ermənilər 1918-ci ildə Azərbaycanın dinc sakinlərinə, həmçinin, yəhudilərə qarşı Stepan Şaumyan tərəfindən təşkil olunmuş soyqırım haqda niyə susur? Əgər bolşevik hakimiyyəti ermənilərə bu qədər düşmən münasibətdə idisə, niyə indiyədək Ermənistan Şaumyan, Mikoyan, Kamo, Karaxan, Myasnikyan və digər inqilabçı ermənilərin ifşa olunması üçün heç bir addım da atmayıb?
Bu suallara, təbii ki, cavab almayacağıq.
Tarix göstərir ki, ermənilər əsrlərboyu yəhudiləri özlərinə rəqib və düşmən gözündə görüblər. Elə həmin Osmanlı İmperiyasında yəhudilər ermənilərdən yaxşı vəziyyətdə idi və bu, sonuncuları son dərəcə qıcıqlandırırdı. Hakimiyyətin həm ticarətdə, həm də sənətkarlıqda xristianlara rəqib olan yəhudilərə üstünlük verməsi erməniləri narazı salırdı və onlarda antiyəhudi əhvalının artmasına səbəb olurdu. Məsələn, 1545-ci ildə Amasda bir erməni uşağının itməsindən sonra, onun yəhudilər tərəfindən öldürülməsinə dair şayiələr yayılmışdı. Ermənilərin təzyiqi ilə yerli hökumət yəhudi icmasının bir neçə üzvünü həbs etdi, işgəncə verərək cinayəti onların boynuna qoydu və edam etdi. Talanla üzləşəcəklərindən ehtiyat edən digər yəhudilər isə qonşu Tokata köçdülər.
Lakin bir müddət keçdikdən sonra itmiş oğlan tapıldı...
Təxminən, XIX əsrin ortalarınadək Osmanlı İmperiyasında maliyyə sahəsində əsas dövlət vəzifəsini yəhudilər tuturdular və bu da erməni icması rəhbərliyini son dərəcə qıcıqlandırırdı. Nəticədə, ermənilər yəhudilərin hörmətdən salınması üçün onlara qarşı intriqalar qurmaqla məşğul idi.
Daha bir maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, ermənilərin yəhudilərə qarşı mübarizə apardıqları vaxt elə həmin Osmanlı İmperiyasında türklər İspaniyadan qovulmuş yəhudilərə sığınacaq verirdi. Müasir münasibətlərin əsası da bütün bu məqamlarla bağlıdır.
İranda və Rusiyada antisemitizmin yaranmasında da erməni icmasının rolu az olmayıb. Rusiyada ilk böyük miqyaslı qırğınlar erməni general Mixail Loris-Melikovun (1881) himayəsi altında baş verib. Təbrizdə isə yerli ermənilərin təhriki ilə, 4 mindən artıq yəhudi öldürülüb.
Ermənilərin özlərini dünyanın "mərkəzi" elan etməsinin daha bir nümunəsi 2004-cü ildə ortaya çıxdı - Moskvada "Ermənilər - qurucu xalq" adlı kitab buraxıldı. İngilis dilində dərc olunmuş kitabın müəllifi Devid Lenq, tərcüməçisi isə Levinadır. "Prezumpsiya" hüquq müdafiə təşkilatının direktoru A.Qayamyan bununla əlaqədar Rusiyanın baş prokuroruna müraciət edərək, kitabın adının düzgün tərcümə olunmaması ilə bağlı araşdırmaya başlanılmasını istəyib. Onun iddiasına görə, kitab ingilis dilindən hərfi tərcümədə "Ermənistan - sivilizasiyaların beşiyi" adlanmalıdır. Amma Levina (milliyyətcə yəhudi) onu "Ermənilər - qurucu xalq" kimi tərcümə edib. Qayamyan tərcüməçinin bunu bilərəkdən etdiyini düşünür. O, hesab edir ki, Levina "sivilizasiyaların beşiyi hüququnu monopoliyaya götürmüş" İsrailə Ermənistanın timsalında "rəqib" görmək istəməyib/.
Bu gün Ermənistanın İsraili məhv etmək niyyətində olan terrorçu təşkilatlarla əlaqələrinə heç kəsin şübhəsi yoxdur. Məsələn, 2009-cu ildə İtaliyanın "Corriere della sera" qəzeti yazmışdı ki, Tehran-Yerevan marşrutu ilə uçarkən qəzaya uğramış "Tu-154" təyyarəsinin göyərtəsində silah və çoxlu sayda detonator olub. Bu silah-sursat "Hizbullah" üçün nəzərdə tutulubmuş.
Fələstin təşkilatları tərəfindən törədilmiş bir sıra terror aktlarının, əslində, etnik ermənilər tərəfindən planlaşdırıldığı və törədildiyinə dair də çoxsaylı faktlar var.
"1972-ci ildə Münhendə keçirilən Olimpiada zamanı "Qara sentyabr" təşkilatının üzvləri tərəfindən İsrail idmançılarının girov götürülərək öldürülməsi, ASALA-nın yaradıcılarından olmuş Akop Akopyanın fəal iştirakı ilə baş verib", - deyə Day.Az agentliyinə müsahibəsində NANA İnsan Hüquqları İnstitutunun böyük elmi əməkdaşı Moisey Bekker bildirib. Onun sözlərinə görə, 1987-ci ildə "MOSSAD" əməkdaşları erməni ASALA ilə "Hizbullah" arasında sıx əməkdaşlığın olması faktını da üzə çıxarıblar. Bekker bu haqda deyir: "İki terror təşkilatı səylərini birləşdirərək dəqiqliklə işlənmiş əməliyyat hazırlayıb. Məsələn, 2001-ci il mayın 11-də şimali Təl-Əvivin bir neçə kilometrliyində İsrailin Hava Hücumundan Müdafiə Qüvvələri "Sessna" təyyarəsini vurublar. "Hizbullah"ın press-relizində yer almış məlumata görə, onu Stefan Oqanes Nikolyan idarə edirmiş. Milliyyətcə erməni olan bu şəxs terroçu kamikadze idi. Onun məqsədi İsrail ərazisindəki yaşayış məntəqələrindən birini məhv etmək imiş. Bu, müəyyən mənada, 2001-ci il sentyabrın 11-də Nyu-Yorkda baş vermiş məşhur terror aktını xatırladır!".
Bütün bunlar, həmçinin, çoxlu sayda digər faktlar bu gün İsrailin Ermənistana etibar etməməsi üçün əsas yaradıb. Sübutsuz danışmamaq üçün Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarkisyanın İsrailə səfərinin təxirə salınması səbəblərinə nəzər yetirək. Mətbuatda yer almış məlumatlara görə, Sarkisyan İsraildə həbs edilə biləcəyindən ehtiyatlandığı üçün səfərə getməyib. Sən demə, o, Ermənistan milli bankına rəhbərlik edən zaman bank sistemi vasitəsilə Ermənistanda nəhəng həcmdə "çirkli pullar" yuyulub ki, onun da bir hissəsi ərəb ölkələrinə "axıb". Nəzəri baxımdan həmin pulların beynəlxalq terrorun maliyyələşdirilməsinə yönəlməsi də mümkündür. "İsrail-Azərbaycan" Beynəlxalq Assosiasiyasının prezidenti, İsrail parlamentinin sabiq deputatı İosif Şaqalın bu haqda düşüncəsi isə fərqlidir: "Tiqran Sarkisyanın İsrailə səfərinin təxirə salınmasına səbəb İsrailin yüksək-rütbəli siyasi xadimlərindən birinin onunla görüşmək istəməməsidir".
Yeri gəlmişkən, Sarsqsyanın İsrail səfərinin təxirə salınmasına baxmayaraq, bütün ermənilərin katolikosu II Qaregin yəhudi dövlətinə yollanıb. Bu səfərdən sonra Yerusəlimin eks- Latın Patriarxı Mişel Sabbah və Ümumdünya Kilsə Şurası proqramının rəhbəri Mişel Niseyra Kilikiya katalikosu Birinci Arama Yerusəlim Kilsələri adından nota təqdim edib. Sənəddə İsraildə xristianlara qarşı ayrı-seçkilik edildiyi bildirilir və dünya ictimaiyyətində yəhudi dövlətinə sanksiyaların tətbiq olunması istənilir. Görünür, sənəd müəllifləri intriqanın canlanması üçün kimə müraciət etməli olduqlarını yaxşı bilirlər.

WHO WILL HELP THE "POOR" AND THE "LONG-SUFFERING"?
With intrigue against the jewish lobby, the armenian diaspora calls for its support for recognition of the fictional "armenian genocide"
15.03.2010
The Armenian lobby continues its attempts to have the so-called Armenian genocide recognized, trying to force Turkey to capitulate. A further manifestation of its activity was the recent adoption of decisions by the US Congress foreign relations committee and the Swedish parliament.
This time, the Armenians have tried to make the best of strained Turkish-Israeli relations to win the support of the US Jewish lobby. And they have apparently succeeded in doing that, albeit only in part.
However, a brief overview of the history of Armenia's relations with the Jewish lobby shows that Armenians can rely on anyone but the Jews in the implementation of their notorious plans.
The Armenian lobby, which has been regarded as the second strongest in the world for some time (after the Jewish lobby), has avoided open confrontation with the Jewish diaspora for years due to its relatively limited resources (lobbying and financial). But intrigue and provocation have still been apparent at times.
According to Armenian representatives, to advance their ideas they need to neutralize and discredit two major obstacles: Israel and the Jews (the Jewish diaspora). That is why many Armenian experts resent Israel's wish to strengthen its position in the South Caucasus and in all developments in the region, criticising the Azerbaijan-Turkey-Georgia-Israel alliance and the quartet's ally - the United States. Israel is also accused of giving military support to Georgia and Azerbaijan. They see Iran as the main adversary in this regional policy.
Modern Armenian ideologues claim that a number of Israeli organizations, together with some "subverted" representatives of Armenian science, are actively infiltrating various research structures in the United States and Europe in order to justify the false theory that the Armenians belong to the Semitic race and have strong similarities with the Jewish people. According to them, by promoting this theory, Israel suppresses the desire of the Armenian community in the US to continue the process of seeking recognition of the Armenian genocide and creates the view that the Caucasus and Asia Minor are not the native homeland of the Armenian people. Ultimately, Israel is trying to take control of the powerful capital of the Armenian community by a mass mixing of the Armenian and Jewish diasporas in the US and Europe.
Armenian experts argue that the project to "Judaise" Armenians in the United States and Europe was developed by Turkish-Jewish historians and psychologists in the 1930s. In their view, the most dangerous phenomenon would be a sharp increase in cosmopolitan and openly pro-Jewish sentiments in Armenian society, which are supplemented by the desire of impressive numbers of youth to create friendly and fraternal relations with Turkey and Azerbaijan, forgetting national identity and national aspirations to restore the former power and greatness of the Armenian state and nation.
It turns out that Jewish scholars who seek to understand historical facts, in fact want to liken the Jews to the Armenians in order to deprive them of their "ancestral homeland", not to mention the fact that the ultimate goal of the Jewish diaspora is to "pocket the incalculable riches" of the Armenian diaspora. As for the desire to establish fraternal relations with the Turks, Azerbaijanis, Jews and other peoples, how can young people, who are constantly brainwashed by the theory of "national identity and the desire to restore the former power and greatness of the Armenian state and nation", be friendly with others?
Even the clearly pro-Armenian chairperson of the Jewish community of Armenia, R. Varzhapetyan (strange name for such a post, isn't it?) was forced to send a letter to Armenia's Deputy Foreign Minister R. Shugaryan in May 2003, complaining about growing anti-Semitism in the country. Prior to that, in February 2002, a book by R. Yepiskoposyan entitled "The National System", published in Armenian and Russian, was presented at the Yerevan writers' house. The book calls the Turks "a killer nation" and the Jews "a destroyer nation". In the chapter "The Greatest Falsification of the 20th Century," the author claims that the Holocaust is a myth. When R. Varzhapetyan asked Armenian presidential adviser R. Davoyan to condemn this book, which causes ethnic strife, and to withdraw it from sale, her appeal was met with surprise and even irony. After a series of harsh statements by Israeli officials that they do not recognize the "Armenian genocide", the Jews experienced anti-Semitic sentiments in Armenia and among the Armenian diaspora more than ever. A Nazi swastika was painted at the Holocaust memorial in Yerevan and on the doors of the office of the Jewish community, threats were made by telephone, and the press published anti-Israeli and anti-Semitic comments. Youth motivated by the Dashnaktsutyun party took an active part in these actions. The then Armenian Foreign Minister, Vardan Oskanyan, his deputy Shugaryan and presidential adviser Davoyan hastened to assure all that individual emotional actions by young people do not represent the attitude of the Armenian people towards their Jewish fellow citizens and the entire Jewish people, whom the Armenians have always treated with respect and sympathy. How consistent are the officials' words with Armenian reality? Let's turn to the facts. During the presentation of Yepiskoposyan's book "The National System", teachers (people who raise the younger generation) present at the event expressed their admiration for this "masterpiece" as follows: "Finally, we have a book with which we can educate the younger generation." It is unlikely that this can be explained by individual emotional manifestations, negligence, illiteracy, and Armenians' love for the Jews. Back in 2002, the newspaper "Golos Armenii" published an article entitled "Ghosts of the Past: They do not want to simply exist, they want to rule the world", in which the writer accuses Israeli politicians of suspicious links with the Jewish community of Armenia. But the author does not stop there. He accuses Israel of a litany of "anti-Armenian" actions: "Israeli Armeniaphobia; attempts by Jewish political and public circles to attract attention through a persistent campaign of opposition to the recognition of the Armenian genocide; a pro-Turkish policy aimed against Armenia." According to the writer there is a direct link between the refusal of the Israeli government to recognize the "Armenian genocide" and the fact that Jews were members of the government of Turkey at the time of the alleged "genocide". The "researcher" writes about the "Protocols of the Elders of Zion" and the Young Turks: "The leaders of the Young Turks, who were of different ethnic origins and held key positions in the Ottoman Empire during the First World War, were directly connected with the Turkish government's atrocities against Armenia. But as you know, the chairman and chief ideologue of pan-Turkism was hardly a Turk. In this connection, I would like to say something about modern Zionists who have built a wall of mistrust about the genocide of the Armenians: your actions are as cynical and immoral as your endless attempts to convince certain circles of the Holocaust, although this is an invention by the Jews." At one time, this same newspaper published a review of a book by Shvarants called "Pan-Turkism and the Geopolitical Strategy of Turkey in the Caucasus." The article praises Shvarants for "exposing the alliance of Pan-Turkism and Zionism, led by the United States, which defends Azerbaijan". The establishment of the State of Israel is regarded as a "robbery and humiliation of others," and it is noted that the roots of pan-Turkism lie in "Zionist doctrine." No matter how the Armenian authorities deny mass anti-Jewish sentiment in the country, not only the Armenians living in Armenia, but the absolute majority of Armenians in the world (especially the overseas Armenian diaspora and Dashnaktsutyun) clearly blame the events of 1915 in the Ottoman Empire on the Jews. In this regard, an invaluable "contribution" has been made by Armenian scientists and experts who falsify historical facts in favour of the "great Armenian nation", which is seriously infected by the idea of creating a "Greater Armenia" and governing all mankind.
We should not forget about the exclusive role of Echmiadzin, which specifically deludes the Armenians into thinking that their ethnic group is exclusive. According to some church "officials", during the events of 1915 the Jews were directly in cahoots with the Ottoman Empire, for which they were promised the highest level permission to lay the foundations of a Jewish state in Palestine. It turns out that the handover of Armenia to the Turks was a deal under which Turkey abandoned Palestine in favour of a British mandate which, according to the Balfour Declaration, paved the way for a Jewish state. That is why the Armenians believe that the State of Israel was built not only on the blood of "Sha'ab al-Falestin", but also on the blood of 1.5 million Armenians. Moreover, according to most Armenian "researchers", there was collusion between Turkey and Bolshevik Russia, where Jewish revolutionaries played a leading role during the October Revolution. It seems that the Bolshevik government of Lenin and Bronstein (the power of the Jews) concluded the infamous Brest-Litovsk Treaty with Germany and Turkey in 1918, giving the adversary ancient Russian lands and abandoning Armenian brothers to the mercy of the Ottomans.
At the same time, the Armenians were silent about a few sensitive, but logical questions: what can explain the fairly large number of Armenians in the ranks of the Bolsheviks? What purposes did they serve? Were they rampant in the interests of Soviet Russia or in the interests of Dashnak Armenia? Why do Armenians prefer to keep silent about the genocide arranged by Stepan Shaumyan and the Dashnaks in 1918 against the civilian population of Azerbaijan, including the Jews? If the Bolshevik government was so hostile to Armenians, why is it that so far the Armenian side has not taken a single step to expose the Armenian revolutionaries S. Shaumyan, A. Mikoyan, Kamo, Karakhan, Myasnikyan, etc.? Of course, we will not get answers to these questions.
History shows that the Armenians have seen the Jews exclusively as rivals and enemies for centuries. In the same Ottoman Empire, the Jews were in a better position than the Armenians, which greatly annoyed the latter. The preference which the authorities gave to Jews, who actively competed with the Christians in trade and craft, caused discontent among the Armenians and promoted growing anti-Jewish sentiment in their midst. In 1545, the disappearance of an Armenian boy in Amasya led to a rumour that he had been killed by Jews for ritual purposes. Under pressure from the Armenians, the local authorities arrested several members of the Jewish community, tortured and forced them to "confess" to the crime, and then executed them. The remaining Jews, fearing pogroms, moved to the nearby town of Tokkat. However, some time later the missing boy was found. Until almost the middle of the 19th century, major public posts in finance in the Ottoman Empire were occupied by Jews, which also greatly annoyed leaders of the Armenian community; this gave rise to intrigues against the Jews in order to discredit them.
It is notable that while the Armenians fought against the Jews, in the same Ottoman Empire the Turks took in the Sephardim (Jews) expelled from Spain. All these circumstances form the historical basis of modern relationships.
Anti-Semitism in Iran and Russia also manifests itself under the influence of the Armenian community. In Russia, the first large-scale pogroms took place under the patronage of the Armenian general Mikhail Loris-Melikov (1881). In Tabriz, over 4 thousand Jews were killed following bloody slander by local Armenians.
Another element of the Armenian struggle for the right to be the "navel of the earth" made itself felt in 2004 when the Tsentropoligraf company in Moscow issued a book entitled "Armenians: Creator Nation." The author of the book, published in English, is David Lang, and the book was translated by Levina. The director of the Presumption human rights committee, A. Gayamyan, appealed to Russia's prosecutor-general, urging him to investigate the incorrect translation of the title of the book. He claimed that in English the title of the book literally means "Armenia: Cradle of Civilization", while Levina's (a Jew by nationality) translation is "Armenians: Creator Nation". Gayamyan saw Levina's actions as being deliberate in intent, manifesting itself in her unwillingness to see Armenia as a "rival" of Israel, which "has monopolized the right to be the cradle of civilization."
Today it is no secret that Armenia maintains an active relationship with terrorist organizations that seek to destroy Israel. For example, in 2009 the Italian newspaper Corriere della Sera circulated information that the crashed Tehran-Yerevan Tu-154 aeroplane carried weapons and a large number of detonators for Hezbollah.
There is also a lot of evidence that a number of terrorist acts, carried out under the name of Palestinian organizations, were, in fact, designed and developed by ethnic Armenians.
"For example, the capture and killing of Israeli athletes by members of Black September during the Munich Olympics on 5 September 1972 was implemented with the active participation of one of the founders of ASALA, Hakob Hakobyan," said Moisey Bekker, a senior fellow at the Human Rights Institute of the Azerbaijani National Academy of Sciences, in an interview with Day.az. According to him, in 1987 the Israeli secret service Mossad revealed evidence of close cooperation between the Armenian terrorist organization ASALA and Hezbollah. "Together, the two terrorist organizations started to plan very sophisticated operations. For example, on 11 May 2001, a few dozen miles north of Tel Aviv, Israel's air defence forces downed a Cessna plane which, according to a press release by Hezbollah, was being flown by Stephen Hovhannes Nikolyan - an ethnic Armenian and a suicide bomber by calling. The aim was to destroy a settlement in the territory of Israel. This is reminiscent of the 11 September 2001 events in New York when the twin towers of the World Trade Centre were destroyed," the scholar said.
All these and many other facts laid the groundwork for distrust of Israel in Armenia. To provide evidence, let's consider the reasons for the cancellation of Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan's visit to Israel. According to information leaked to the press, the head of the Armenian government refused to pay this visit because of the possibility of his arrest in Israel. It turns out that when Sargsyan headed the Central Bank of Armenia, huge sums of money were laundered through the country's banking system and some of it flowed to Arab countries. These amounts could, theoretically, have been used to finance international terrorism. But the president of the International Israel-Azerbaijan Association and former deputy of the Israeli parliament, Joseph Chagall, has another point of view: "Tigran Sargsyan's visit to Israel was cancelled due to the fact that none of the senior political leaders of Israel expressed a desire to meet him."
By the way, despite the fact that Sargsyan's visit to Israel was cancelled, the Promised Land was visited by the Catholicos of All Armenians, Garegin II - most likely to brief the Armenians of Israel on how to cause trouble over public prayers in the Holy Sepulchre. Perhaps it is no accident that after this visit, the former Latin Patriarch of Jerusalem, Michel Sabbah, and the programme manager of the World Council of Churches for the Middle East, Michel Nseir, handed the Cilician Catholicos Aram I a note of protest on behalf of all the churches of Jerusalem. The document speaks of discrimination against Christians in Israel and urges the world community to impose sanctions against Israel. It seems that the authors of the document knew who they should talk to in order for the intrigue to get a start in life.