Müəllif: Leyla SƏBZƏLİ Bakı
Müəllif oxuculara hələ başa çatdırmadığı kitabından bir neçə fəsil təqdim edir. Kitab rəvayət, yəni tarixi publisistika janrında yazılır. Mətn xüsusi olaraq «Region plus»un formatına uyğun şəkildə ixtisarla təqdim edilir (Son)
Xun - zer - Albana- Al-Baxus - Bxaqa - Baxau - Baruka - Baqvan - Baquan - Ateşi-Baquan - Baqu- Bade-Kube - Bakı.
Bakının çox adları olub! Və hər birində onun tarixi taleyi əks olunub. Və demək olar ki, hər birində İlahi təyinatı göstərilib.
Xun-zer - Kaspilər şəhəri. Polşa tarixçisi Ayc ekoviç tərəfindən XVIII yüzillikdə yazılmış primitiv əfsanəyə görə, şəhər bu adı onun əsasını qoymuş ilk sakininin adından alıb. Əfsanəyə görə, o, arvadı ilə bu odlu sahilə böyük gəmidə üzüb gəlibmiş. Arvadı bəyan edib ki, o ilahədir və əmr edib, ona tapınmaq üçün qüllə tikilsin. Ümumiyyətlə, «arvad» sözü həmin zamanlarda «qadın» mənası da verə bilərdi. Yəni Xunzar qülləni tikib və ilahə də ora yerləşib. Xunzar da ona qulluq göstərib. Qülləni də və sonra şəhəri də «Xunzar» adlandırıblar.
Əgər türk dilinə müraciət olunarsa, onda bu ad «Günəş parıltılı» kimi tərjümə olunar. Şəhər «Albana» adını sonra soyuq Arktika çöllərindən ari-albanların gəlməsi ilə qazanıb. Bu, sonradan Qafqaz Albaniyasının başında durmuş ari tayfalarından birinin adı ilə bağlıdır. Bu torpaqlara gəlmiş antik yunanlar Albananı «Al-Baxus» adlandırıblar və şəhərin himayəçisinin şərabçılıq tanrısı Baxus olduğunu iddia ediblər. Uzun səfərdən geri dönən Zaratuştra Avestayla birgə onun təlimini birinci qəbul etmiş hindlilərin dili sanskriti gətirib. Bundan sonra şəhər yeni «Bxaqa» adını alır ki, bu da sanskritcə Tanrı deməkdir.
Ari dinini qəbul etmiş pars tayfası şəhəri fars fonetikasına uyğun şəkildə eyni məna verən «Baxau» adlandırıblar. Misirin qədim «Ölülər kitabı»nın əlyazmalarında Bakının adı məhz bu cür çəkilir. Albanların özlərinin ifadəsində isə şəhərin adı «Baq-Van» kimi, yəni Tanrı şəhəri və ya «ilahi şəhər» anlamı verir. Azacıq sonra Baquan adına kaspi-türk «Atəşi», yəni «odlu» sözü də əlavə olunur. Müəyyən müddət Baquan adı «Atəşi-Baquan» kimi səslənir. Ümumiyyətlə, şimali ari dili ilə kaspi-türk dilinin bu jür qarışması Arran ərazilərində həmin çağlarda yetərincə geniş yayılmış hal olub.
Təkcə Arranda deyil, həm də Avrasiyanın çox ərazilərində buna rast gəlinib. Albanların bir hissəsinin xristianlığı qəbul etməsindən sonra, şəhər «Baruka» adını alıb («Barux» Bibliya dilində Tanrıya müraciət ifadələrindən biridir). Şəhərin adı Bibliyada məhz bu cür keçir. Ümumiyyətlə, albanların zərdüşti hissəsi şəhəri Baquan və ya qısaldılmış «Baqu» şəklində adlandırmaqda davam edirdilər. Ərəblərin gəlişi və İslamın yayılması ilə şəhərin adı «Bade-Kubə»yə dəyişdirilir ki, bu da «küləklər şəhəri» kimi tərcümə edilir. Zərdüştiliyin dağıdılmış ruhani mərkəzinin adının bu cür dəyişdirilməsi siyasi və dini məna daşıyırdı. Beləliklə, Tanrı şəhəri külək şəhərinə çevrildi. Sonra Məsudi və əl-Müqəddəsinin şəhadətinə görə, X-XI yüzillilklərdə fars sözü «Bade-Kubə» dəyişdirilərək Bakıya çevrilir. Bununla yanaşı, bir sıra ərəb qaynaqlarında şəhərin adı «Ba - kuh», «Bakuya», «Bakuyə» kimi, Avropa qaynaqlarında isə «Baki», «Bakxi» kimi, rus qaynaqlarında isə «Baka» və hətta «Buka» kimi çəkilir.
«Ateşi-Baquan» isə od Tanrısının şəhəridir. Qafqaz Albaniyasının ruhani mərkəzi, mömin zərdüştilərin ibadət yeridir. Bəlkə də ruhani mərkəz mövqeyinə görə şəhər öz yerləşdiyi əraziyə borcludur? Küləklərin tüğyan etdiyi yüksəklik üç tərəfdən dəniz suları ilə yuyulur. Neftin və təbii qazın üzə çıxdığı yerlərdə öz-özünə yanan alovları var. Yəni bu yer parçasında zərdüştiliyin dörd ruhani stixiyası - Od, Su, Torpaq və Külək (hava) qovuşur. Böyük geopatogen zonanın xüsusi energetikası isə bu zonaya mənəvi cazibə verərək, onu «müqəddəs torpaq» ərazisinə çevirirdi. Mümkündür ki, hər şey əksinə idi.
Şəhər əsl məbəd şəhəri idi, ilk başdan kaspilərin tanrılarına həsr edilmiş dini tikililərinin kompleksi kimi yaradılmışdı. Qobustan qayalarında bu qurğular həkk edilmişdi (şəkil əlavəsində) və bu barədə bir çox antik müəlliflər yazıblar. Təəssüf ki, bu tikililər günümüzə qədər gəlib çatmayıb. Təbii ki, onların çoxunun taleyi islamdanəvvəlki məbəd tikililərinin başına gələnlər kimi oldu, çoxu ərəblərin hücumları, qalanları isə sonrakı dövrlərdə fars şahlarının hüjumları nəticəsində yerlə-bir edildi. Məbədlərin yaxınlığında qədim dinin qulluqçularının, yəni kahinlərin - muğların kiçik məskənləri yerləşirdi.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan xalqının qədim ənənəvi musiqisi - muğam incəsənətinin mənşəyi də qədim magiya biliklərinin qoruyucusu olan kahinlər - muğlarla bağlıdır. Özü də bu yalnız etimoloji bağlılıq deyil. Zaman keçdikcə, Baquan zərdüştilərin - albanların ruhani mərkəzinə çevrilir. Qədim zamanlarda dünyanın bütün yerlərindən unudulmuş qədim dinə iman gətirmişlərin təfəkküründə ali nur tanrısının rəmzi olan qutsal odlara tapınmaq üçün zəvvarların can atdığı şəhər olur. O vaxt hamı istisnasız olaraq ona tapınırmış.
Atəşi Baquan - beşməbədli («beşqülləli») olub. Mərkəzi ibadət yeri «qızıl sifət» Ahura Mazdaya və altılara - ölümsüz qutsal möminlər «Ameşa Spenta»ya həsr edilmiş səkkizmərtəbəli, yeddimehrablı qüllə məbədi (indiki Qız qalası) olub (mehrab sayı uyğun gəlir). Onun ətrafında isə dörd məbəd yerləşib. Onlardan biri yaşıl Veqa ulduzunun ilahəsi olan Vanant Veqanın qülləli Zummuriada məbədi idi (bizim eradan əvvəl V-IV minilliklərə aiddir). Daha sonra suda neft ilahəsi Apam Napata məbədi gəlir (yaşı bizim eradan əvvəl III-II minilliklərə gedir). Həmçinin, Ahura Mazdanın oğlu, yanan hava tanrısı Arta Vaxiştanın (bizim eradan əvvəl III-II minilliklərə aid) məbədi və müdrik fikir Voqu Mana məbədi də bu sıradandır.
Qədimlərdə bildirirdilər ki, təlimin əsasını qoyanın özünün - Zaratuştranın külü səkkizmərtəbəli, yeddimehrablı sərdabənin altında basdırılıb. Qədim şəhərciyin qala divarlarının arxasında aşağıdakılar yerləşirdi: mərkəzdə üçpilləli zikkuratı olan dini qala Sa-ba-il və ikinci Bakı qalası Qaytara varmış; yəqin ki, kahin muğların məskəninin yerində tikilibmiş. Zərdüştilərin müqəddəs şəhəri Baquanda İran şahənşahlarının tacqoyma mərasimi keçirilirmiş. Sasani sülaləsindən olan I Ərdaşir də (224-239-cu illər) burada taxta çıxıb və hər il bu müqəddəs yerlərə piyada zəvvarlıq edirmiş, bu barədə yazılı sübutlar da var.
Şəhər şöhrətli, varlı və inkişaflı günlər yaşayıb. O, dağıntılı və acı günlər də yaşayıb, şöhrətli oğulları - xeyirli Günəş tanrısı Ahura Mazdanın döyüşçülərinin və Zərdüştün ardıcıllarının qula çevrildiyini də öz gözləri ilə görüb. Hər acıdan sonra bu müqəddəs şəhər yenidən dirçəlib. Onun tarixi hissəsi bu gün də qala divarları içində - İçərişəhərdə qalır. Hətta YUNESKO tərəfindən qorunur. Amma son zamanlar getdikcə daha çox qədim görkəmini itirir. Onun gizli sirləri yeni «Bakı memarlığı»nın zövqsüz tikililəri altında basdırılır.
Qız qalası
XIX yüzilliyə aid rus qaynaqlarında tikilinin adı «Xonzar-kalıs» kimi göstərilir. İndi o, «Qız qalası» kimi tanınır. Azərbaycan ərazisində ən qədim və ən sirli tikilidir. Onun yaranma tarixi və təyinatı barədə artıq bir neçə yüzillikdir, mübahisə aparılır (bu barədə kitabda daha müfəssəl verilib). Mən onun adını bir səbəbə görə xatırladım. Məndə həmişə sual yaranırdı ki, niyə nə vaxtsa uca zərdüşti tanrısı Ahura Mazdaya həsr olunmuş məbəd tarixə «Qız qalası» kimi daxil olub? Bu nədir - tarixi unutqanlılıq? Yoxsa əksinə - yaxşı genetik yaddaşdır?
Ola bilər ki, zərdüştilikdən əvvəlki çağlarda, yəni qədim Arran tanrıları panteonunda yeni personaj Ahura Mazdanın peyda olmasına qədər bu məbəd doğrudan da qadın ilahəyə həsr edilibmiş. Məsələn, elə həmin Anna-nneyə? Özü də o, Arran torpağını, hətta sonrakı zərdüştilik dövründə də tərk etməmişdi. Doğrudur, zərdüştilik panteonunda artıq o, yeni adla - Anahit adı ilə tanınırdı. Əlbəttə, başlanmış pədərşahlıq dövründə yeni mövqedə bir qədər arxa plana keçərək, yerini kişi cinsindən olan tanrılara - altı «ameşa spenta»lı Ahura Mazdaya, nurlu Mitraya və hətta buğaya - Qauş Urvana verib. Arxa plana «itələnmiş» ilahənin xarakterində də müəyyən dəyişikliklər yaranıb.
Anahit artıq pozğunluq ilahəsi yox, özünə layiq ərin həsrətində darıxan günahsız bakirə qızdır. Onun döyüşkənliyi də bir qədər yumşalır, amma vəzifələri elə əvvəlki kimi qalır - nəslin davam etdirilməsi məsələsində insanlara yardım etmək, təbiətin dirçəlişinə kömək verməkdir. Həmçinin, ariləri onların əleyhinə şər törətmək istəyən ari olmayanlardan xilas etməkdir. Bəli, indi bütün təmiz su qaynaqları onun sərəncamındadır, çünki indi o, həm də Ardvisura (saf) rolundadır. Bolluq da, mal-qaranın məhsuldarılığı da onunla bağlıdır. Baxmayaraq ki, önəminə və dərəcəsinə görə bir qədər geriləyib, xalqın ona olan sevgisi və bəlkə də alışqanlığı onun özünün səxavətindən geri qalmır.
Bu da mümkündür ki, məhz onun üçün əfsanəvi Xunzar nə vaxtsa dənizin içinə girən qaya parçası üzərində bu qəribə daş qurğunu tikib? Öz daş sarsılmazlığı və memarlıq dayanıqlığı ilə birgə həm də kontrforsa söykənib? Kontrforsun özü də iki daş silindirə söykənir və onların təyinatı hələ də memarlar arasında çox sayda mübahisəyə səbəb olur. Bir qülləyə bu qədər ifrat dayanaqlılıq nəyə lazımdır? Səbəbi aydın deyil. İçəridən boş səkkiz çağdaş mərtəbə. İlk başdan heç bir mərtəbə örtüyü olmadan tikilib və örtüklər yetərincə sonra peyda olub. Qapısı və pəncərəsi də olmayıb.
Bu qalaya qapıları da yetərincə sonra açacaqlar. İç qapıları və quyusu, naməlum yerə aparan yolun olduğu bilinməyən lağımı da var. Divarların qalınlığı 5 metrdir və onun içərisində salınmış pilləkənlərin hündürlüyü yuxarı qalmasında bir qədər çətinlik yaradır. Aydındır, məbəd heç də «kiçik insanlar» üçün tikilməyib, heykəlvari gözəl - ilahə - «atəş qızı» üçün inşa edilib. Qədim əfsanələrə görə, o, mütəmadi olaraq bu qüllədən müxtəlif işlər üçün uçurmuş. Bəzən arilərə təhlükə törədən düşmənlərlə vuruşmağa gedirmiş.
Zaratuştra tərəfindən yeni personajın- Ahura Mazdanın qəbul edilməsi və onun yüksək tanrı sayılması qədim din tərəfindən elə də sadə qəbul edilməyib. Qədim kahinlər və öz köhnə tanrılarına alışmış xalq narazı idi və onları yenilərdən üstün tuturdu. Və bu narazı kahinlərdən birinin, kürəyinə xaincəsinə bıçaq soxmuş Spitamanın əlindən Zara-tuştra da öz ölümünü qəbul edir.
Ola bilər ki, bu qüllənin Ahura Mazda məbədi olduğu müddət onun bütün arilərin anası və xanımı olan qədim ilahəyə malik olduğu uzun müddətdən xeyli qısa olub?.. Zərdüştilik Arranda ərəblər tərəfindən məhv edildikdən və əvvəlki tanrıların adının çəkilməsinə qadağa qoyulduqdan sonra, Ahura Mazdanın bu səkkizmərtəbəli məbədə elə də uzun olmayan aidiyyəti asta-asta xalqın yaddaşından silinib?.. Və yalnız daha əvvəlki uzun minilliklər boyunca daha möhkəm oturuşmuş xatirə yadda qalıb?.. Və bu tikilinin ilkin mənası yerinə qayıdıb. Adını yaddaşlardan zamanın yavaş-yavaş sildiyi qızın məbədi kimi.
Odlu xronologiya
Abşeronun və Bakının yanan odları haqqında xatırlatmalar qədim qaynaqlarda yetərincədir. Onlardan ən qədimi, ingilis misirşünası Flinders Petrinin fikrincə, bizim eradan əvvəl III-II minililklərə aiddir və qədim Misirin «Ölülər kitabı»nda qutsal Tanrı şəhəri «Baxau»nun (Vakhau) təsviri ilə bağlıdır. Bakının odları haqqında Bibliya və İncildə də bəhs edilir. Odlar Yurdu onu görən hər bir adamı heyrətə salıb, sönməz alovları qarşısında onların qəlbində ehtiramlı heyrət və hə-yəcan yaradıb.
Antik dövrlərdə isə Qafqaz Albaniyası və çağdaş Bakının yerində olan şəhərlərin - Qaytara və Barukinin alovları haqqında Apollon Rodoslu "Arqonavtların səfəri"ndə (bizim eradan əvvəl III əsr) və Polibi "Ümumi tarix"də (b. e. ə. II ə.), Stefan Bizanslı "Tayfaların təsviri"ndə (b. e. ə. II ə.) və Strabon öz "Coğrafiyası»nda, Dionisi "Məskun torpaqların təsviri"ndə və Korneli Tasit "Annal"larda ( bizim eranın I əsri), Sekst Yuli Frontin "Hərbi fəndlər" də (b. e. I ə.) və Kvint Kursi Ruf "Böyük İsgəndərin tarixi"ndə (b. e. I ə.), həmçinin, Plutarx, Plini, Ptolemey və başqaları bəhs ediblər.
«Yanan torpaq» haqqında sonrakı tarixi dövrlərin də müəllifləri bəhs ediblər. Bunlardan biri bizim eranın 395-ci ilində döyüşkən hunların Ön Asiyaya, o cümlədən, Midiyaya gəlişi barədə yazmış naməlum müəllifdir. Orada döyüşkən midiyalıların hunların hücumlarının qarşısını aldığı «odlu nizələr»dən bəhs edilir. Qədim tarixçilər Makedoniyalı İsgəndərin Hirkan (Xəzər) dənizinə bizim eradan əvvəl 331-ci ildə etdiyi hərbi səfərlərdən yazıblar. Həm də İsgəndərin qoşunlarına məlum olmayan yanan maddəni gil küpələrlə atan qurğulardan - «naffatin»lərdən də yazıblar, qalaların qoruyucuları bununla Böyük İsgəndərin qoşunlarının hücumunu dəf edirmişlər. Çağdaş napalmın, yəni odsaçan silahlar üçün içində qatı benzin olan qatışığın xüsusiyyətlərinə malik bu maddə Abşeron neftinin kükürd, çaxırdaşı, ağac qatranı və xörək duzu ilə qatışığından ibarət olub, sonradan onu «İsgəndər», yaxud da «yunan» odu adlandıracaqlar. Tarixçilər həm də albanların odlu zərdüştiliyindən, məbədlərdə və bu dinə tapınanların evlərində yanan «dəniz qatranı»ndan bəhs edirlər.
Qafqaz Albaniyasının «əbədi odları»ndan və torpağın üzündən yığılan şəfalı «Midiya yağı»ndan Bizans tarixçisi Prisk Poniyski də yazıb. Kalankatlı Musanın alban salnaməsində isə Kürün yuxarı axarlarında duz və neft çıxarılmasından bəhs edib. Orta yüzilliklərdə bu ərazilərdə İslamın qəbul edilməsi ilə Bakı və Abşeron haqqında daha çox ərəb tarixçiləri yazmağa başlayıblar. 754-cü ildə Əl-Bəzuri Şirvanın duz göllərindən və o qədər də dərin olmayan çalalardan suiti tuluqları ilə çıxarılan neftindən danışıb. Nefti araba təkərlərinə sürtməklə və evlərdə gil çıraqlarda yandırmaqla təsərrüfatda, həmçinin, tikintidə istifadə edirmişlər.
IX yüzillikdən isə daha çox Abşeronda boz və ağ neftlərin olduğu barədə məlumatlar yaranmağa başladı. Tarixçilər Abşeronda neft çıxarılması üsulları barədə də yazıblar - o qədər də dərin olmayan quyulardan onu taxta vedrələrlə çıxarırmışlar. Həm də yazıblar ki, 1594-cü ildə Nur adlı Abşeron sakini tərəfindən dərinliyi 35 qulac, yəni 17,5 metr olan ilk neft quyusu qazılıb. Eşşəklərə, arabalara və dəvələrə yüklənmiş neftin müxtəlif ölkələrə daşındığından da bəhs ediblər. O vaxt neftli Abşeronun rəmzi olan neft fontanlarından və yanan qaz sütunlarından, isti mineral bulaqlardan və palçıq vulkanlardan da yazıblar. Bu barədə Məsudi və Müqəddəsi, əl-İstəxri, Yaqut Həməvi, Balazuri və Əbu Dulaf, Zəkəriyyə əl-Qəzvini Əbdürrəşid Bakuvi də bəhs edib.
Son çağ orta yüzilliklərdə neftli Abşeron torpaqları barədə Avropa səyyahları da - venesiyalı Marko Polo, alman Adam Oleari, holland Yan Streys da yazıb. Fransız missioner rahib Jurden Katalani de Severak odlu stixiyanın əzəmətindən və sadə insanların mehribanlığından heyrətə gəlib, bunu odlu şəhər barədə xatirələrində təsvir edib. Bakı və Abşeron haqqında italyanlar Allessandri və Vekyetti, ingilislər A.Cenkinson, Edvards və Deket, fransızlar J.Şarden, Rafael, Düma və Sanson da yazıblar. «Odlar şəhəri» barədə rus səyyahı Afanasi Nikitin və Fedot Kotov da bəhs ediblər. Yəni bütün qaynaqları sadalamağa imkan yoxdur.
Abşeronun odları bu torpaqlara yalnız səyyahları və tarixçiləri cəlb etməyib. «Odlu torpaq»a böyük səxavətlə Göylərdən bəxş edilmiş var-dövlət uzun illər ona sahib olan xalq üçün böyük sınağa çevrilib, bura çoxsaylı işğalçıları cəlb edib. Abşeron və Bakı öz əzabkeş tarixində dəfələrlə dəhşətli işğalçılıq savaşlarının və saysız siyasi oyunların teatrına çevrilib. Bu sıraya köçəri tayfaların, Makedoniyalı İsgəndərin yunan qoşunlarının, Tiberinin romalı legionerlərinin, ərəb işğalçılarının, Səfəvi qoşunlarının, monqol xanlarının və Nadir şahın, Osmanlı İmperiyasının türk işğalçılarının və I Pyotrun qoşunlarının hücumlarını aid etmək olar.
Bu torpaq iki dəfə rus-türk və rus-fars müharibələrinin maraq mərkəzində olub. Son müharibə nəticəsində Azərbaycan ərazisi iki yerə bölünüb - şimal tərəfi Rusiyaya, cənub tərəfi isə İrana keçib. Keçən yüzilliyin 18-ci illərində Bakı, eyni zamanda, ingilis və türk qoşunları tərəfindən işğal edilib. XXI yüzillikdə isə tarixi Arranın ərazilərinin bir hissəsi Ermənistan tərəfindən işğal edilib. Və bu gün bu ərazilərdə kaspi və arran mədəniyyətinin qədim abidələri vəhşicəsinə məhv edilir! Bu regionun, ağsaçlı Abşeronun bütün tarixinin yenidən yazılmasına cəhd göstərilir.
Son söz. Əfsanə
Qutsal Baquanın mühasirəsi 90 gün çəkdi. Qaranlıq düşən kimi Tanrı şəhərinin bütün sakinləri Qulzum dənizinin sahilindəki qızıl sifət Ahura Mazda məbədinin qapıları ağzına yığıldılar. Orada ali kahin - atropat Yegerband müqəddəs ayin icra elədi və odları sönən məbədin tanrılarına dua oxudu. Böyük Xeyir və Müdriklik tanrısına üz tutaraq, yalnız bir şey - müqəddəs şəhərin xilasını və onun gəmiləri cərgəyə düzülərək şəhərə sabah hücumuna hazırlaşan işğalçı qoşundan qurtarmasını dilədi.
O, həm də Mazdaya yalvardı ki, müqəddəs alov dinsizlərin əlləri ilə kirlənməsin, tanrıların mömin qullarının evlərindəki müqəddəs atəşgahlar sönməsin. O, başqa tanrılarla da danışdı və onların da diqqətini cəlb elədi. Buna görə də məbəddən səhərçağı öz xalqının - atəşpərəstlərin qarşısına çıxan mobedan Yegerband tanrıların iradəsini elan etdi - düşmən öldürülməlidir. Və bu, günahsız od qızının əlindən olacaq. Səhərçağı məbədin başında alov şəfəqləri ilə çevrələnmiş gözəl qız peyda oldu. Onun paltarı alovdan idi, gözəl alov saçları qətiyyətdolu sifətini çevrələyirdi. Qızın əlində alovlu qılınc vardı. Baş kahin dilədi ki, səni də yaratmış od tanrısının məbədini və müqəddəs şəhərini xilas et! Odlu qız havaya qalxdı və əllərində qılınc güclü düşmənin - sərkərdə Nurəddin şahın üstünə getdi. Tanrıların buyruğunu yerinə yetirərək, onu ölümcül yaraladı. Ancaq qılıncı düşməninin sinəsinə sancan anda onun gənc və gözəl sifətinə vuruldu. Qız kədərdən qılıncı öz sevgi və ağrı ilə dolu odlu ürəyi döyünən gəncin sinəsinə yeritdi. Od qızının ruhu bu gözəl bədəni tərk etdi və məbədə qayıtdı. Yeddi gün və yeddi gecə güclü küləklər - xəzri və gilavar əsdi. Və məbədin müqəddəs odları söndü. Amma oradan yeddi fərsəng aralıda yandı. Və məbəd odsuz qaldı. Həmin vaxtdan o, Qız qalası adlanır. Hərdən qızın odları sönmüş məbəddə yaşayan ruhu yüngül küləklə birgə dənizə sevgilisini aramağa uçur. Onu tapmayanda dənizi dalğalandıran dəli küləklər qaldırır.
Bizim eradan əvvəl VII-VI yüzilliklərdə Bakı şəhəri ətrafında güclü zəlzələ baş verdi. Bu, Nurəddin şahın qoşunlarının şəhəri mühasirə alması ilə eyni vaxta düşür. Bakı ərazisində qruntun yerdəyişməsi ilə bir neçə yerdə qazın səthə çıxmasının qarşısı alındı. «Məbədin müqəddəs odları söndü və yeddi fərsəng aralıda yandı», - həmin yer indiyə kimi qədim «Sura - xanı», yəni Ay və Su məbədi adını daşıyır. Və hətta bu gün, bütpərəst tanrılarına ibadətdən odlu zərdüştilkdən keçməklə tək Yaradan dininə qədər yol gəldikdən sonra da.
Yaşayış məntəqələrinin adları hələ də yollarından dönməmiş Atur övladlarına Abşeronun neft hopmuş torpaqlarının çoxdan unudulmuş odlu keçmişindən xəbər verir. Odlar Yurdu xalqının qədim mənşəyinin tarixi faktlarını yada salır...

Facts about the history of the Azerbaijani people
The author of an unfinished book of historical journalism presents readers with a few chapters. The text has been abridged especially for R+ (End)
Hun-zer - Albana - Al-Bacchus - Bhaga-Bahua - Baruka-Bagvan - Baguan - Ateshi-Baguan - Bagu, Bade-Kubeh ... - Baku
Baku has had so many names! Each of them reflects its historic destiny. Almost all of them reflect a divine purpose.
Hun-zer was a city of the Caspians. According to an ancient primitive legend, recorded by the Polish historian Ajrzekowicz in the 18th century, the city received this name from the first settler, who founded it. According to legend, he arrived on the fiery shore on a large ship with his wife who said that she was a goddess and ordered that a tower be built to worship her. However, the word "wife" could mean a woman in those days. Hunzar built a tower where the goddess retired. Hunzar served her. The tower and the city were later called Hunzar. By the way, if we apply the name to Turkic, it means a "shining sun". The city was named Albana later, with the arrival of Aryan Albans from Hyperborean and Arctic lands - after an Aryan tribe that later headed a tribal union - Caucasian Albania. The ancient Greeks, who came to this land, called Albana "Al-Bacchus", putting the city under the protection of the god of wine - Bacchus. Zoroaster, who returned from a long journey with his Avesta, would bring Sanskrit to the land of ancient Albania; this was the language of Indians who were the first to accept his teachings. They also accepted a new name for the city - "Bhaga", which means God in Sanskrit. The Pars tribes, who adopted the Aryan religion, rendered the city's name "Bakhau", in accordance with Persian phonetics - with the same meaning. It was under this name that Baku was mentioned in ancient manuscripts of the Egyptian Book of the Dead. In the pronunciation of the Albanians themselves, the name of the city sounded like "Bag-Van" - a city of God, or later - "Baguan" - the Divine. Some time later, Baguan was supplemented by the Caspian-Turkic word "Ateshi", which means "fiery". And Baguan would be called "Ateshi-Baguan" for some time. Generally, such a mixture of the northern Aryan and Caspian Turkic languages was quite common on the territories of Arran in those days, and not only in Arran, but also in many areas of Eurasia. As some Albanians adopted Christianity, the city began to be called "Baruka" (in the language of the Bible, "Baruch" is one of the addresses to God), a name under which it would be mentioned in the Bible. In any case, the Zoroastrian Albanians continued to call it Baguan or, in short, "Bagu". With the arrival of the Arabs and the spread of Islam, a Persian ruler and governor of the Arab caliphate renamed the city "Bade-Kubeh", which means "a city where the winds strike" in Persian. This change to the name of the destroyed spiritual centre of Zoroastrianism was of a political and religious nature. The city of God became a city of the wind. Later, according to Mas'udi and Al-Muqaddasi, the Persian "Bade-Kubeh" became Baku in the 10th-11th centuries. In addition, in some Arab sources, the city is referred to as "Ba-Kuh", "Bakuya" and "Bakuye", while in European sources it was "Baki" and "Bakhi". In Russian sources, it is mentioned as "Baka" and even "Buka".
Ateshi Baguan is a city of the fiery god - a spiritual centre of Caucasian Albania and a place of worship for true Zoroastrians. Perhaps the city owed its status as a spiritual centre to its location. It is a windy hill washed by the sea on three sides, where fires ignite spontaneously in places where natural gas and oil surface and a place where the four sacred elements of Zoroastrianism - fire, water, earth and wind (air) - converge on a fault line. The special energy of the huge geopathogenic zone lent this area spiritual attraction, making this place a "holy land". Maybe everything was the opposite...
The city was a real temple which emerged initially as a complex of Caspian religious buildings devoted to ancient Caspian deities. These buildings are engraved on the walls of Qobustan (picture attached). They were also mentioned by many ancient authors. Unfortunately, these facilities have not survived. It is obvious that they shared the fate of most of the pre-Islamic temples which were razed to the ground during invasions by Arabs and later, by Persian troops. Near the temple there was a small settlement of ministers of the ancient cult - the Mug priests. In a word, both the name and origin of the ancient traditional musical art of the Azerbaijani people - mugham - are associated with the custodians of ancient magical knowledge - the Mug priests, and not only etymologically. Eventually, Baguan became a spiritual centre for Alban Zoroastrians. It was a city visited by pilgrims from all parts of the world to worship the sacred fire, the shining incarnation of the supreme deity, which was worshipped by everyone without exception, in the minds of the followers of forgotten ancient religions.
Ateshi Baguan had five temples ("Bes Gulla") and a central place of worship - an eight-storey semi-altar, tower temple of "golden-faced" Ahura Mazda (now - Maiden's Tower) - the chief deity in the hierarchy of the cult of Zoroastrianism; six "Amesha Spentas" - immortal, holy and righteous men; and four temples - the tower temple of Zummuriada - Vanant Vega - the goddess of the green star Vega (5th-4th millennia BC); the temple of Apam Napata (3rd-2nd millennia BC) - the goddess of oil in water; the temple of Arta Vakhishta (3rd-2nd millennia BC) - the son of Ahura Mazda - the god of burning air; and the temple of Vogu Mana - a good thought.
Ancient people said that the remains of the religion's founder - Zoroaster - lay in the crypt under the eight-storey, semi-altar temple. Outside the city gates of the ancient settlement there were: the religious fortress of Sa-ba-il, with a three-stage ziggurat in the centre and the second Baku fortress of Gaytara which apparently appeared in place of a settlement of Mug priests. Iranian shahs were crowned in the holy city of Zoroastrians - Baguan. Ardashir I (224-239) of the Sassanid dynasty was also crowned here. Every year, he made a pilgrimage on foot to these holy places, as proven by written sources. The city experienced glory, wealth and prosperity. It survived devastations and the bitter enslavement of its famous sons - warriors of the solar god of Goodness - Ahura Mazda and novices of Zoroaster. And, each time, the holy city was reborn. Its historical part still exists within the walls of Icari Sahar. And it is even under the protection of UNESCO... But lately, it has been losing more and more of its ancient features, hiding its innermost secrets under the mediocre buildings of new Baku architecture.
The Maiden's Tower
In Russian documents of the early 19th century, the building is referred to as Honzar-Kalys. Now it is known as "Qiz Qalasi" or the "Maiden's Tower". Perhaps this is the most ancient and most mysterious building on the territory of Azerbaijan. A debate about its date of construction and purpose has been going on for several centuries (more details in the book). I mention it for the following reason. I suddenly asked myself - why is it that the name of a temple, which was once dedicated to the highest Zoroastrian deity, Ahura Mazda, suddenly entered history under the name of "Maiden's Tower"? What is this - historical forgetfulness? Or, conversely, a good genetic memory? Perhaps in pre-Zoroastrian times, i.e. until a new character - Ahura Mazda - appeared in the pantheon of ancient Arran gods, this temple was indeed dedicated to a female deity? For example, to the same Anna-nna. By the way, she did not, later, leave the land of Arran- at the time of Zoroastrianism. In the Zoroastrian pantheon, she appeared under a new name - Anahit. And in her new important position in the era of patriarchy, she moved slightly into the background, gently giving way to male deities - Ahura Mazda and the six Amesho Spentas, the radiant Mitra, and even the bull - Gaush Urvan. Also, the nature of the goddess who was "pushed" into the background, underwent significant changes. Anahit was no longer a goddess of licentiousness, but an innocent, chaste virgin who was tired of waiting for a good husband. Her belligerence softened slightly, although her duties remained the same - to help people with procreation and nature with recovery, as well as to protect the Aryans from non-Aryans who had evil intentions towards them. All rivers and springs of fresh water were now in her domain, because she was now also Ardvisura (Immaculate). The harvest and the fatness of the herds depended on her. And although she lost her significance and priority, the people's love for her, or perhaps it was a habit, did not abate. And perhaps it was for her that the legendary Hunzar once built this strange stone building on a steep cliff overlooking the sea - despite all its rocky permanence and architectural stability based on a buttress. The buttress itself also rests on two stone cylinders whose purpose has long given rise to many disputes among architects. Why did the tower need such super-steadiness? It is not clear. It is hollow inside and has eight modern storeys. Initially, it had absolutely no storey floors; they appeared much later. It had almost no windows or doors. The doors in this tower were cut out much later. It also has something inside - either a well or an underground passage leading nowhere. The tower has five-metre thick walls with tall steps recessed into them, on which it is not so easy to climb up the tower. Clearly, the temple was not built for "small men", but for a beautiful, majestic and statuesque, goddess - the "fiery maiden" who, according to ancient legend, regularly flew out of this tower to deal with various affairs and sometimes even to fight Aryan enemies.
Zoroaster's innovations, with the recognition of a new character - Ahura Mazda - and his proclamation as a supreme deity did not gain a foothold in the ancient cult so easily. Ancient priests were unhappy, and people who were accustomed to the old gods preferred them to new ones. And Zoroaster would be assassinated by a disgruntled priest who treacherously stabbed Spitam in the back.
Perhaps the tower was used as a temple to Ahura Mazda for a much shorter period than it belonged to the ancient goddess - the mother and mistress of all the Aryans...? And therefore, after Zoroastrianism in Arran was destroyed by the Arabs and the very mention of the names of former gods was banned, the brief involvement of Ahura Mazda with the eight-storey temple gradually faded from people's memory...? What remained is only an idea that had stuck firmly in people's memory many thousands of years earlier... And the building retained its original essence as a temple to a girl whose name would gradually be erased from memory.
Fire chronology
Historical sources of antiquity frequently mention the burning flames of Abseron and Baku. According to the British Egyptologist Flinders Petrie, the earliest of them, from approximately the 3rd-2nd millennia BC, are found in the ancient Egyptian Book of the Dead, in connection with a description of the Holy City of God - Bakhau. The flames of Baku are also mentioned in the Bible and the Gospel. The Land of Fire impressed everyone who saw it, giving birth to delight and reverent awe before the unquenchable sacred flame in their hearts. Since ancient times, Caucasian Albania and the flames of Gaytara and Baruk - cities on the site of modern Baku - have been mentioned by Apollonius of Rhodes in the "Argonautica" (3rd century BC), Polybius in "The Histories" (2nd BC), Stephanus of Byzantium in his "Ethnica" (2nd century BC), Strabo in his "Geographica", Dionysius in his "Description of the World's Population", Cornelius Tacitus in his "Annals" (1st century AD), Sextus Julius Frontinus in his "Strategemata" (1st century AD), Quintus Curtius Rufus in "The History of Alexander" (1st century AD), as well as Plutarch, Pliny, Ptolemy....
The "burning land" was also mentioned by the writers of more recent historical periods - beginning with notes by an unknown author, written in 395 AD in connection with the arrival of the warlike Huns in the Near East, including in Media. The notes told of "fire arrows", with which the warlike Medes repelled Hun attacks. Ancient historians would write about the military enterprises of Alexander the Great in the Hirkan (Caspian) Sea in 331 BC, combustible material unknown to Alexander's army, which fortress defenders used to repel the advancing armies of Alexander the Great, launching clay pots of the burning material from a device called the  "naffatin". This substance, which had the properties of modern napalm and consisted of Abseron oil mixed with sulphur, wine stone, wood resin and sodium chloride, was later called "Alexandrian" or "Greek" fire.
Historians would also write about the fire Zoroastrianism of the Albanians, "marine resin" which burnt in the temples and homes of followers of the ancient religion. The Byzantine geographer Priscus of Panium wrote about the "eternal flames" of Caucasian Albania and healing "Median oil" collected from the surface of the earth. The Albanian annals of Moses Kalankatuklu refer to the production of salt and oil in the upper reaches of the Kura. In the Middle Ages, with the adoption of Islam here, Baku and Abseron would also be mentioned by eastern, predominantly Arab, historians. In 754, Al-Bazuri reported on salt lakes and Sirvan oil extracted from shallow wells in seal waterskins. It was used in the economy to grease the wheels of carts, burn in earthen lamps and was used in construction. From the ninth century, there appeared information about grey and white oil in Abseron. Historians would report how oil was produced in Abseron - from shallow wells with wooden buckets, and record that in 1594, a resident of Abseron named Nur drilled the first oil well to a depth of 35 elbows and that oil was loaded onto donkeys, carts and camels and exported to different countries. They would also write about a fountain of oil and burning gas, hot springs and mud volcanoes, which were signs of oil-rich Abseron at the time. This would be mentioned by Mas'udi, Muqaddasi, al-Istahri, Yaqut Hamawi, Balazuri, Abu Dulaf, Zakariya al-Qazvini and Abdurrashid Bakuvi. Oil-rich Abseron would also be mentioned by European travellers in the late Middle Ages - Marco Polo of Venice, Adam Olearius of Germany and Jan Streiss of Holland. The French monk and missionary - Jordan Catalani de Severac, struck by the grandeur of the element of fire and the gentleness of the common people, would write about all this in his memoirs about the city of fire. Baku and Abseron were also mentioned by Italians - Allessandri and Vechietti, Britons - Jenkinson, Edwards and Duckett, French - Jean Chardin, Raphael Dumas and Samson. Russian travellers Afanasiy Nikitin and Fedot Kotov also wrote about the "city of fire". It is not possible to list all the sources.
The fires of Abseron attracted not only visitors - travellers and historians. The presence of wealth, generously bestowed on the Land of Fire, became a serious challenge to the people who owned it over the centuries, as it attracted multiple invaders to these lands. And, many times in their hard-won history, Abseron and Baku became a testing ground for cruel wars of conquest and dishonest political games. Nomadic raids, the Greek army of Alexander the Great, the Roman legions of Tiberius, Arab conquerors and Safavid troops. Mongol khans, raids by Nadir Shah, Turkish invaders of the Ottoman Empire and the troops of Peter I. This land was the focus of interest twice during the Russian-Turkish and Russian-Persian wars. As a result of the latter war, the territory of Azerbaijan was divided into two - the northern part was ceded to Russia and the southern to Iran. In 1918, Baku was also occupied by British and Turkish troops. In the 21st century, part of the territory of historical Arran is under Armenian occupation. And today, ancient monuments of the Caspian and Arran cultures are being savagely destroyed in these territories! Attempts are being made to rewrite the history of this region and the whole of old Abseron.
Afterword. Legend
The siege of holy Baguana lasted 90 days. Under cover of darkness, all residents of the city of God gathered on the bank of the Kulzum Deniz at the gate of the temple of golden-faced Ahura Mazda, where the hierophant Atropat Egerband performed sacred rites all night and prayed to the gods in the temple with fading flames. Appealing to the Great God of Goodness and Wisdom, he asked him only for one thing - to save the holy city and protect it from the hordes of invaders, whose ships, having lined up, were preparing for a morning attack on the city. He begged Mazda to ensure that the sacred fire was not defiled by impious hands and that the pagan fires in the homes of the faithful servants of the gods would not go out. He talked to other gods as well, and they listened to him. In the morning, coming out of the temple to see his fire-worshipping people, Egerband declared the will of the gods - the enemy must be killed. He would fall at the hands of an innocent fiery virgin. The next morning, a beautiful maiden appeared on top of the temple, surrounded by a fiery glow. Her dress was made of fire, while her beautiful fiery hair framed a beautiful face full of determination. The maiden clutched a fiery sword in her hand. The chief priest proclaimed - save the temple and the holy city of the god of fire, whose product you are! And the fiery virgin soared into the air, flying off with a sword in her hand to attack the powerful enemy - the commander Nureddin Shah. She stabbed him to death, fulfilling the gods' will. But, plunging the sword into the chest of the enemy, she was struck by her love for him - young and beautiful. Out of grief, the maid plunged her sword where her own hot heart, full of love and pain, pounded. The fiery soul of the virgin left her beautiful body and returned to the temple... Strong winds - the Khazri and Gilavari - howled for seven days and seven nights. The sacred fires in the temple went out. But they started to burn again at seven farsangs distance. And the temple was left without fire. Since then, it has been called Qiz Qalasi - the Maiden's Tower. Sometimes the soul of the virgin, inhabiting the abandoned temple, flies to the sea together with a slight breeze - to look for her beloved. As she fails to find him, she calls up the evil winds that raise a storm in the sea...
In the 7th-6th centuries BC, Baku was struck by a devastating earthquake which coincided with a siege of the city by the troops of Nureddin Shah. As soil was displaced on the territory of Baku, the access of gas to the surface was blocked in several locations. "The sacred fires of the temple went out, but started to burn again at seven farsangs distance" - in an area which still bears its ancient name - "Sura - Khani"- the temple of the moon and water.
And even today, having travelled a path from serving cruel pagan gods, through fire-worshipping Zoroastrianism to faith in the Creator... the names of settlements still remind the children of Atur, who once recanted their faith, about the long-forgotten fiery past of the oil-soaked lands of Abseron. They remind us of it as a historical fact of the ancient origin of the people of the Land of Fire.