Madrid prinsiplərini müstəqil beynəlxalq sənədə çevirmək istəyirlər?
Yanvarın 25-də Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyev, Dmitri Medvedev və Serj Sarqsyan Soçidə bir araya gəliblər. Danışıqlarda hər üç ölkənin xarici işlər nazirləri - Elmar Məmmədyarov, Sergey Lavrov və Edvard Nalbandyan da iştirak ediblər. Qeyd edək ki, bu, son 2 ildə tərəflər arasında keçirilmiş sayca 5-ci üçtərəfli görüşdür. Onlardan 3-ü müəyyən tədbir çərçivəsində baş tutub, ikisi isə (Soçi danışıqları da daxil olmaqla) xüsusi təşkil olunub.
Xatırladaq ki, ilk belə görüş 2008-ci ilin noyabrında Moskvada baş tutmuşdu. Nəticədə, tərəflər arasında Mayendorf bəyannaməsi imzalanmışdı. Həmin sənəddə tərəflər arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində müəyyən yaxınlaşmaya da nail olunmuşdu.
Qeyd edək ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında atəşkəs razılaşmasının əldə edilməsindən keçən 15 ildə iki ölkə prezidentinin imzası ilə qəbul edilmiş ilk sənəd məhz həmin bəyannamədir.
Əliyev, Medvedev və Sarkisyanın Soçi görüşünə gəlincə, o, təxminən, 2 saat davam edib. Rəsmi görüşdən sonra tərəflər arasında nahar süfrəsi ətrafında qeyri-rəsmi müzakirələr də aparılıb. Daha sonra isə prezidentlər qarlı dağlarda xizək  sürüblər.
Elə həmin gün axşam Soçi Hava Limanının VİP zalında Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin daha bir görüşü keçirilib. Bu dəfə danışıqlarda ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri Robert Bradke (ABŞ), Bernar Fasye (Fransa) və Yuri Merzlyakov (Rusiya), həmçinin ATƏT sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik də iştirak ediblər.
Rusiyanın Soçi görüşünə xüsusi canfəşanlıqla hazırlaşdığını nəzərə alsaq, belə təsəvvür yaranır ki, Moskva, danışıqlarda Qarabağ probleminin həlli istiqamətində konkret nəticənin əldə olunmasına ümidli idi. Xatırladaq ki, yanvarın 13-də Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Yerevana etdiyi səfər zamanı Ermənistan rəhbərliyi ilə məhz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə etmişdi. Bunun ardından Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan və Dağlıq Qarabağ separatçılarının rəhbəri Bako Saakyan Moskvada oldular. Yanvarın 18-də isə D. Medvedev S.Sarkisyanı qəbul etdi.
Bakıya isə Rusiya Prezident Administrasiyasının rəhbəri Narışkinin başçılıq etdiyi böyük nümayəndə heyəti səfər etdi.
Bütün bunlara baxmayaraq, belə təsəvvür yaranır ki, skeptiklər haqlı çıxdılar - Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyiş bu dəfə də baş vermədi.
Soçi görüşü zamanı heç bir sənəd imzalanmadı, heç olmasa, bir problemli məqamın belə razılaşdırılması mümkün olmadı. Görüşdən sonra isə nə Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri, nə də bu ölkələrin xarici işlər nazirləri KİV qarşısına çıxdılar. Heç Minsk Qrupunun həmsədrləri də hər hansı açıqlama ilə çıxış etmədilər. Görüş haqda media mənsublarına yalnız Rusiyanın XİN başçısı S.Lavrov danışdı. Onun sözlərinə görə, tərəflər arasında həmsədrlərin hazırladığı sənədin preambulası haqda ümumi fikir var.
"Bu sənədin mövcudluğu hər kəs tərəfindən səmərəli hal kimi dəyərləndirilib. Çünki o, danışıqların abstrakt yox, konkret formul üzrə aparılmasına imkan verir", - deyə Lavrov qeyd etdi.
Nazir bildirdi ki, mübahisəli məqamlar hələ qalsa da, onlarla bağlı tərəflər konkret ideya və formullarını hazırlayacaqlar. Həmin ideya və formullar ümumi mətnə əlavə ediləcək. Lavrov sənədin detallarını və preambulanı açıqlamaqdan imtina edib: "Bu, tərəflər arasında danışıqlar predmetidir".
Soçi danışıqlarının başa çatmasından sonra Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədri Y.Merzlyakov da qısa açıqlama verdi: "Yerevan və Bakı 2 həftə ərzində hələ razılaşdıra bilmədikləri məqamlarla bağlı təkliflərini təqdim etməlidirlər".
Onun sözlərinə görə, bundan sonra vasitəçilər regiona növbəti səfərlərini edəcəklər.
RİA "Novosti" və "İTAR-TASS" agentlikləri isə Kremldəki mənbələrinə istinadən xəbər verirlər ki, münaqişədən sonrakı dövr Cənubi Qafqazda tarixən mövcud olmuş qüvvələr nisbətini dəyişməməlidir. Açıq ermənipərəst mövqeyi ilə tanınmış "Regnum" agentliyinin məlumatında isə bildirilir ki, prezidentlərin Soçidə apardıqları üçtərəfli danışıqlar nəticəsində guya razılaşdırılmış preambula Dağlıq Qarabağ separatçılarının bundansonrakı müzakirələrə qatılmasını nəzərdə tutur. Agentliyin məlumatına görə, orada münaqişənin həlli üçün xalqların öz müqəddəratını təyinetmə prinsipinin vacibliyi xüsusi vurğulanır.
Bu məlumatlar Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Elxan Poluxov tərəfindən dərhal təkzib olundu. Azərbaycan rəsmiləri Soçi görüşü haqda bundan başqa heç bir şərh verməyiblər.
Erməni tərəfinin şərhləri də qısa olub. Serj Sarqsyanın mətbuat katibi prezidentlərin görüşü ilə bağlı qısa bəyanat verməklə kifayətlənib. Açıqlamada bildirilir ki, "Ermənistan Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçilik cəhdlərini yüksək qiymətləndirir".
Minsk Qrupunun üzvü olan dövlətlər və beynəlxalq təşkilatların Soçi görüşü ilə bağlı mövqeləri də qısadır. Yalnız ATƏT Parlament Assambleyasının Gürcüstandakı münaqişələr və Dağlıq Qarabağ problemi üzrə xüsusi nümayəndəsi Qoran Lenmarker prezidentlərin görüşünü şərh edərək deyib: "Ümid edirəm, tərəflər danışıqlar prosesinin sonundadır. Razılaşmanın imzalanması üçün çoxsaylı görüşlərə ehtiyac var və o, bu gün baş verməyəcək. Amma bu gün biz tərəflərin mövqelərində yaxınlaşmanı görə bilirik. Odur ki, tərəflər arasında razılaşma bu ilin yazında imzalana bilər".
Qeyd edək ki, Lenmarker nikbinliyi ilə tanınır və indiyədək dəfələrlə proqnoz və gözləntilərlə çıxış etsə də, sonradan onun bu fikirləri real həyatda əksini tapmayıb.
Bütün qeyd olunanlara əsaslanan Azərbaycan analitikləri Soçi görüşünün nəticəsiz olduğunu düşünür. Bəziləri isə hətta görüşün iflasa uğradığı qənaətindədir.
İlk baxışdan bu fikirlə razılaşmamaq mümkün deyil. Amma bu məqamda meydana əsaslı sual çıxır: Moskva bu danışıqların nəticələrini əvvəlcədən hesablamadan, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin və şəxsən Rusiya dövlət başçısının da iştirakı ilə belə bir görüş təşkil edərdimi? Qarabağ probleminin həllində guya fəallıq göstərdiyini nümayiş etdirmək üçün onu Moskvada keçirilən hansısa beynəlxalq tədbirlə üst-üstə salmaq və D.Medvedevin nüfuzuna belə zərbə vurmamaq daha məqsədəuyğun olmazdımı?
Bu səbəbdən düşünürəm, Soçi görüşündə ictimaiyyətə açıqlanmayan ciddi danışıqlar olub və Rusya tərəfi ciddi təkliflərlə çıxış edib. Görünür, danışıqların gedişində tərəflər nə "hə", nə "yox" deməyə hazır olmadıqlarından, fikirləşmək üçün vaxt istəyiblər. Siyasi emosiyaları vaxtından əvvəl qızışdırmamaq üçün isə Rusiyanın təklifləri ictimaiyyətə açıqlanmayıb. Amma ara-sıra sızan informasiyalar və dolayı məlumatlarla baş verənlərin mənzərəsini qismən də olsa, müəyyənləşdirmək mümkündür.
Əvvəlcə, başlayaq qeyri-müəyyən sənədin gözlənilmədən peyda olmuş preambulasından. Xatırladaq ki, onun razılaşdırıldığını Soçi görüşünün sonunda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bəyan edib. Bu preambula nəyə gərək idi? Məsələ bundadır ki, bütün bu illər ərzində danışıqlar konkret prinsiplər haqda aparılıb və sonda məhz onların əsasında çərçivə sazişinin imzalanması nəzərdə tutulur. Odur ki, tərəflərin baza prinsiplərini qəbul etdiklərini, XİN başçılarına həmsədrlərlə birlikdə sülh razılaşmasının hazırlanmasının tapşırıldığını açıqlamaq kifayət idi. Bunu hətta şifahi formada da bəyan etmək olardı.
Lakin preambulanın peyda olması göstərir ki, Madrid prinsiplərinin müstəqil beynəlxalq sənəd kimi təsdiqlənməsinə çalışılır. Qeyd edək ki, ATƏT üzvü olan ölkələrin XİN başçılarının Afina sammitində də buna cəhd edilmişdi - Fransanın xarici işlər naziri Bernar Kuşner bunu ağzından qaçırmışdı. Amma Afinada nədənsə, son anda, bu baş tutmadı.
İndi isə işə Rusiya qarışıb, amma o da nəticə əldə etməyib. Bununla belə, mövzu qapanmayıb və tərəflərə yekun düzəliş və təklifləri hazırlamaq üçün 2 həftə vaxt verilib.
Bu, tərəflərə nə verə bilər? Ermənistan Azərbaycanın münaqişənin həllində hərbi yola əl atılmayacağı ilə bağlı öhdəlik götürməsini istəyir. Həmçinin, arzulayır ki, Azərbaycan Dağlıq Qarabağ ermənilərinin danışıqlara qoşulmasına razılıq versin, müqəddəratı təyinetmə prinsipini qəbul etsin. Azərbaycan üçün isə ermənilərin işğal edilmiş rayonlardan qoşunlarını çıxartmaq haqda öhdəlik götürməsi vacibdir.
Bu məsələdə Azərbaycan üçün əsas risk ondadır ki, sənədin qəbulundan sonra işğal olunmuş ərazilərin zor gücünə azad edilməsindən imtina, faktiki surətdə, hüquqi öhdəlik sayılar. Ermənilərin işğal olunmuş ərazilərdən çıxması isə uzana bilər, çünki qoşunların nə vaxt və necə çıxarılması məsələsi sülh müqaviləsi ilə razılaşdırılmalıdır. Lakin Bakı üçün təminat odur ki, o, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonlar işğaldan azad edilməyənədək, kommunikasiyalar açılmayacaq və Ermənistanla heç bir iqtisadi əməkdaşlıq qurulmayacaq.
Bundan başqa, bu sənədin qəbulu Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyişin olduğunu elan etməyə, bu isə öz növbəsində, Ankaraya Ermənistanla sərhədlərin açılmasını nəzərdə tutan Sürix protokollarını ratifikasiya etməyə imkan verəcək.
Dünya fövqəldövlətləri üçün isə Azərbaycanla Ermənistan arasında ilkin razılaşmanın imzalanması regionda arzuolunmaz hərbi əməliyyatların bərpasının qarşısını alacağı üçün sərfəlidir.
İnformasiya pauzasını nəzərə nəzərə alsaq, biz hələ rəsmi Bakının prezidentlərin Soçi görüşündə irəli sürülmüş təkliflərə münasibətin formula olunmadığını deyə bilərik. Amma  Azərbaycan liderinin İsvesrədə baş tutan Davos İqtisadi Forumunda səsləndirdiyi bəyanatlar  müəyyən düşüncələrə əsas verir.  The Wall Street Journal  qəzetinə müsahibəsində Azərbaycan prezidenti bəyan etdi ki, iqtisadi təzyiq Ermənistanı konstruktiv danışıqlar masası arxasında əyləşməyin vacibliyinə inandıracaq başlıca  vasitədir.  "Biz görürük ki, Türkiyə məsələyə çox anlaşıqlı yanaşır və Ermənistan əraziləri boşaltmayınca protokolu ratifikasiya etməyə hazırlaşmır. Əgər bu iki məsələ bir-birindən ayrı götürülərsə  o zaman çox güman ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqları donduracaq. Bundan başqa, bölgədə belə bir ümumi fikir formalaşıb ki, Ermənistan işğal etdiyi əraziləri azad etməklə  birinci addımı atmalıdır"
Ermənistana gəlincə, S.Sarksi-yan məsələni aprelədək uzada bilər. O, Vaşinqton və Brüsselin təzyiqi ilə Ankaranın geri çəkiləcəyinə, Sürix protokollarını ratifikasiya edəcəyinə, Qarabağ problemi həll edilməmiş sərhədləri açacağına ümid edir. Yerevanda güman edirlər ki, Ankaranın güzəştə getməyəcəyi təqdirdə, ABŞ Konqresi "erməni soyqırımı"nı tanıya bilər. Axı bu ilin payızında Nümayəndələr Palatası yenidən seçiləcək. Bu dövrdə isə səsə və maddi ianələrə ehtiyacı olan konqresmenlər erməni lobbisi qarşısında daha üzüyola olacaqlar.
Beləliklə, Yerevanda münaqişənin həllini özlərinə sərf edən istiqamətə yönəltmək və ya status-kvonu qeyri-müəyyən vaxtadək uzatmaq üçün Ermənistanın mövqelərinin güclənəcəyini, Azərbaycanın isə əksinə, zəifləyəcəyini gözləyirlər.
Bu ümidlər isə illüziyadır. Ermənilərsə illüziyalardan yapışmağa, son anadək israr etməyə öyrəşiblər. Amma anlamırlar ki, uzaqbaşı, bir neçə ay dözə bilərlər. Çünki Azərbaycanın və Türkiyənin iqtisadi, beynəlxalq mövqeləri, ermənilərin öz müdafiəsi üçün səfərbər edə biləcəklərindən qat-qat üstündür. Odur ki, Bakının özünə əminliyi, beynəlxalq hüquqa əsaslanması və öz siyasətini Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə cəlb olunmuş dövlətlərin real maraqları ilə əlaqələndirməsi gec-tez öz bəhrəsini verməlidir.

Madrid principles are to be confirmed as an independent international document?
On 25 January, Sochi hosted a trilateral meeting between the presidents of Azerbaijan, Russia and Armenia - Ilham Aliyev, Dmitriy Medvedev and Serzh Sargsyan. The talks were also attended by the foreign ministers Elmar Mammadyarov, Sergey Lavrov and Edward Nalbandyan. This is the fifth trilateral meeting in the last two years and the second meeting which was organized specially, not for any international event. The first such meeting in Moscow in November 2008 adopted the Mayendorf Declaration, which registered some convergence of positions between the parties regarding the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict. For the first time in 15 years after the ceasefire, it was possible to adopt a document signed by the presidents of Azerbaijan and Armenia.
The meeting between Aliyev, Sargsyan and Medvedev lasted about two hours. The official part was supplemented by an informal meeting between the presidents at a joint dinner and skiing on a mountain road. On the same evening, the presidents of Azerbaijan and Armenia held another meeting before their flight at the VIP hall of Sochi International Airport, and this time it was attended by the OSCE Minsk Group co-chairs Robert Bradtke (USA), Bernard Fassier (France) and Yuriy Merzlyakov (Russia). It was also attended by the personal representative of the OSCE chairman-in-office, Andrzej Kasprzyk.
Judging by the thoroughness with which the Russians had prepared the Sochi meeting, Moscow anticipated specific progress in resolving the conflict. On 13 January, Yerevan was visited by Foreign Minister Sergey Lavrov who discussed the Karabakh issue with the Armenian leadership. Then, Moscow was visited by Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan and the head of the separatist "NKR" Bako Sahakyan, while on 18 January Dmitriy Medvedev received Armenian President Serzh Sargsyan. Baku was also visited by a large delegation led by the chief of the Russian presidential administration, Naryshkin. However, apparently, at first glance, the sceptics were right - the expected breakthrough in the Karabakh conflict failed again.
No document was signed during the meeting. Neither was any problem issue agreed upon. Neither the presidents nor the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, and not even the co-chairmen of the Minsk Group spoke to the media. Only Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told reporters that there is a general understanding of the preamble of the document prepared by the Minsk Group co-chairs.
"Everyone admitted that the existence of such a document is useful because it provides an opportunity to talk not abstractly, but in relation to specific wording," Lavrov said. The Russian minister pointed out that although there are contentious issues, the parties will prepare their specific ideas and formulations on them which will be included in the text. The Russian Foreign Ministry declined to specify the details of the document or at least its preamble: "This is a subject of negotiations between the parties."
During two weeks, Yerevan and Baku should submit their proposals to the provisions of the Madrid document on which the parties have yet to reach understanding," Russia's representative in the Minsk Group, Yuriy Merzlyakov, said after the talks in Sochi. Then, the co-chairs will visit the region again.
We can add that the semi-official news agencies RIA Novosti and ITAR-TASS, referring to Kremlin sources, expressed the view that the post-conflict period should not change the historically established balance of forces in the South Caucasus region. At the same time, REGNUM news agency, which is known for its openly pro-Armenian position, said that the preamble of the document, agreed upon during the tripartite meeting of the presidents, supposedly notes Nagornyy Karabakh's involvement in further negotiations and specifies the right of self-determination in resolving the conflict.
This information was denied by Foreign Ministry spokesman Elxan Poluxov. However, Azerbaijani officials have not yet announced any additional information and assessments on the basis of the Sochi meeting.
The Armenian side is laconic as well. The press office of President Serzh Sargsyan made a brief statement on this issue, noting that "Armenia highly appreciates Russia's consistent mediatory efforts in the settlement of the Karabakh conflict."
Representatives of the member states of the Minsk Group and international organizations are also restrained in their assessments. Only the special representative of the OSCE on the conflicts in Georgia and Nagornyy Karabakh, Goran Lennmarker, said while commenting on the meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan: "I hope that the parties are at the end of the negotiations. More meetings will be needed for the signing of an agreement, and it will not happen today. But currently, we can observe that the parties have become closer, and the signing of an agreement on the conflict may be possible this spring." However, Mr Lennmarker is known for his optimism and has repeatedly made such unverified forecasts and expectations.
Based on the above, many Azerbaijani analysts say that the Sochi meeting was futile and some even say that it was a failure. It would seem that it is hard to disagree with such a conclusion. But a reasonable question arises: would Russia be making serious diplomatic efforts to organize a special meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan with the participation of the Russian president himself, entirely without relying on the result? Would it not be convenient hold such a meeting on the sidelines of some international event in Moscow to imitate activity in the Karabakh settlement and to avoid undermining the authority of Russian President Dmitriy Medvedev? Therefore, I would venture to suggest that serious negotiations took place behind the scenes of the Sochi meeting and the Russians made important suggestions. In the course of the meeting, the parties apparently were not ready to say "yes" or "no" and asked for time to take stock. To avoid whipping political tensions ahead of time, the content of the Russian proposals was not made public. But using the bits of information and indirect points, we could try and build a possible picture of the situation.
Let's begin with the sudden appearance of a preamble to a certain document the agreement on which was announced by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov after the Sochi meeting. What do we need this preamble for? All these years saw the discussion of specific principles, and upon completion of the agreement on them, it was planned to prepare and sign a framework peace agreement on their basis. Therefore, it was enough to make a brief joint statement that the parties have basically accepted the proposed basic principles and instruct their foreign ministers to begin working on a peace treaty together the co-chairs of the Minsk Group. This could be done even verbally.
However, the appearance of the preamble indicates that they are trying to confirm the Madrid principles in the form of a separate international document. Something similar was proposed at the OSCE Ministerial Council in Athens, which French Foreign Minister Bernard Kouchner mentioned in passing, but something went wrong at the last moment there. Now Russia is in this business, but they also failed to achieve results at once. However, the issue is still open and the parties have been given two weeks to make final adjustments to the proposed document.
What can it give the parties? Armenia wishes to secure Azerbaijan's obligations not to use force in resolving the conflict, as well as its consent to involve the Armenians of Nagornyy Karabakh in the negotiating process recognizing their right to self-determination by means of free expression. Baku is attracted by the Armenians' obligation to withdraw from the occupied districts.
The risk for Azerbaijan probably lies in the fact that refusal to use force to liberate the occupied territories will legally binding after the adoption of the document, while the timing and procedure for the withdrawal of the Armenian forces have yet to be determined in the peace treaty work on which may last indefinitely. However, Baku is insured by the fact that before the direct liberation of the occupied districts surrounding Nagornyy Karabakh, Azerbaijan will not unlock communications and begin economic cooperation with Armenia.
At the same time, the adoption of this document will make it possible to announce progress in the Karabakh settlement, which will allow Ankara to ratify the Zurich protocols and open the border with Armenia. For world powers, the benefit from the signing of a preliminary document by Azerbaijan and Armenia is that it will minimize the likelihood of unwanted military escalation in the region and provide an opportunity to promote the stalled normalization of Armenian-Turkish relations.
Judging by the information pause, Baku has not yet formulated its attitude to the proposals that emerged in the course of the Sochi meeting between the presidents. But the statements made by the Azerbaijani leader at the World Economic Forum in Davos gave some food for thought. Economic pressure is the primary means to persuade Armenia to sit at the negotiating table, Ilham Aliyev said told The Wall Street Journal in an interview. "We see that Turkey is understanding about the issue and does not intend to ratify the protocol until Armenia withdraws from the occupied territories. If these two issues are separated from each other, Armenia is likely to freeze the talks on the Nagornyy Karabakh conflict. Moreover, there is a common opinion in the region that Armenia should take the first step and withdraw from the occupied territories," the president said.
As for Armenia, Serzh Sargsyan can wait until April in the hope that Ankara will back down under pressure from Washington and Brussels, ratify the Zurich protocols and open the border without progress in the Karabakh settlement. Yerevan cherishes the idea that in the event of Ankara's intransigence, the US Congress may recognize the "genocide of 1915" because the House of Representatives will be re-elected this autumn. The congressmen who need votes and money donations become more amenable to Armenian lobbyists.
Thus, Yerevan is vainly waiting for Armenia's position to get stronger and for Azerbaijan to weaken, which would allow them either to turn the settlement of the Karabakh conflict to their own advantage or freeze indefinitely the status quo which suits the Armenians.
These hopes are illusory in nature, but the Armenians are used to clinging to illusions and persisting until the last possible moment. Well, they can hold out for a month or two, but no more. Obviously, the economic and international positions of Azerbaijan and Turkey greatly exceed everything that nimble and assertive Armenian politicians can mobilize for their support. For this reason, Baku's confidence and the fact that it appeals to international law and connects its own policy to the real interests of the states involved in the settlement of the Karabakh conflict have to produce results sooner or later.