TARİXİN 2009-cu SƏHİFƏSİ
2009-cu ildə qlobal maliyyə və iqtisadi böhran beynəlxalq ictimaiyyətin həyatının bütün sahələrinə hakim kəsildi, və bu, ilk növbədə əlbəttə ki, siyasətə də aid idi. Yüksək səviyyədə təşkil olunmuş bütün sammitlər, forumlar, konfrans və görüşlərdə söhbət böhranın nəticələrinin aradan qaldırılması ətrafında aparılırdı. Dünya liderləri həyəcanla vəziyyətdən çıxış yolları axtarırdılar. Və axırda aşkar nigarançılıq, kifayət qədər inamlı və nikbin əhvalla əvəzləndi. Amma bəzi ölkələrdə, məsələn, bir sıra Avropa dövlətlərində böhran, təəssüf ki, daxili siyasi qeyri-sabitliyin də yaşanmasına gətirib çıxardı. Xüsusilə, Yunanıstanda bu özünü daha ciddi şəkildə göstərdi.
Bəzilərinə isə böhran, hətta, demək olar ki, beynəlxalq çəkisini bir daha nümayiş etdirməyə imkan yaratdı. Məsələn, dünyada tüğyan edən maliyyə və iqtisadi problemlər burulğanında Çin özünü kifayət qədər rahat hiss edirdi. Bu, bir sıra faktorlarla əlaqədardır və əlbəttə ki, bu faktorların ən başlıcası, Çinin nəhəng əmək resurslarıdır.
Çin mövqelərini möhkəmləndirir
Əksər ekspertlərin fikrincə, Çin yaxın zamanlarda iqtisadi göstəricilərinə görə daha da irəli gedəcək. Xüsusilə, Çin yuanı inamlı təsir bağışlayır və o, dünyanın ehtiyat valyutalarından birinə çevrilmək istiqamətində inamla irəliləyir. Bu yenilik, ilk növbədə, ABŞ-a zərbə vura bilər. Axı Çin bu ölkə üçün artıq indidən nəhəng kreditordur. Böhranlı dövrdə isə bu faktorun təsiri daha da artır. Pekinin getdikcə dünyanın, demək olar ki, bütün bölgələrindəki enerji resurslarına marağının gücləməsi, həmçinin bu ölkənin hərbi qüdrətinin daim artmaqda olması Qərbdə xüsusi narahatlıq yaradır. Amma əlbəttə ki, Çinin əsas silahı yenə də çoxişlənən mallardır. ABŞ-dan alınmış Azadlıq heykəli suveniri və ya Vaşinqtonun əsas yerlərinin şəkilləri üzərində "Made in China" yazısını gördükdə, bu faktın qüdrəti daha yaxşı başa düşülür...
İş o yerə çatıb ki, əksər Qərb KİV ABŞ prezidenti Barak Obamanın 2009-cu ildə Çinə etdiyi səfərinin tonunda, az qala, yaltaqlıq  izləri axtarırdı.  "Özü ilə müharibədə: Amerika niyə yaxşı dünya qurmaq şansını qaçırır?" kitabının müəllifi Maykl Hirş məşhur "Newsweek" dərgisində yazır ki, "ABŞ artıq Asiyada tələb irəli sürmür və sadəcə, xahiş edir".
Müşahidəçilər bildirir ki, Vaşinqton bu dəfə Çində insan haqlarının pozulması mövzusunda həmişə olduğu kimi, fəal və hirsli danışmayıb. Amma bu onsuz da Pekinin vecinə deyil - Çin heç zaman ona ünvanlanmış məzəmmətlərə əhəmiyyət vermir.
Digər tərəfdən, Vaşinqton Çindən asılılığının ikitərəfli xarakter almasından məmnundur. Bu baxımdan, (dolların "əhvalı" və ticarətin həcmi) Çini öz iqtisadi təhlükəsizliyi narahat etməyə bilməz - iki ölkə arasında sərt rəqabət bitmək bilmir. Bunun fonunda bir məqam aydındır - məhz Çinin sayəsində Qərb Şərqi yeni rakursda görüb. Məsələn, insan resursları baxımından böyük üstünlüyə malik olan qonşu Hindistan da ÇXR-dən örnək götürməyə çalışır.
Uyğur böhranı
Bundan əlavə, bu il Çin Sintzyan-Uyğurdakı iğtişaşları ilə də yadda qaldı. Xatırladaq ki, muxtariyyətdə baş vermiş toqquşmalar nəticəsində onlarca insan həlak oldu, yüzlərlə yerli sakin yaralandı. Aranın qarışmasına isə Qaundun vilayətinin Şaoqun şəhərindəki oyuncaq fabrikində iki uyğurun qətlinə etiraz olaraq keçirilmiş aksiya rəvac vermişdi. Pekin, qanlı olaylara görə məsuliyyəti Qərbdə yaşayan Ümumdünya Uyğur Konqresinin rəhbəri Rəbiyə Qədirin üzərinə qoydu. Xatırladaq ki, o, 1999-cu ildə Çində "milli təhlükəsizliyi sarsıtmaq"da günahlandırılaraq həbs olunsa da, 2005-ci ildə girov müqabilində azadlığa çıxıb.
Sintzyan-Uyğur Muxtariyyəti Qazaxıstanla sərhəddə yerləşən dağlıq rayondur. Əhalisi 21 milyon nəfərdir ki, onlardan 9 milyonu islama ibadət edən türkdilli xalq  (Çinin qərbində ən böyük etnik azlıq) olan uyğurlardır. Uzun illər müstəqillik uğrunda mübarizə aparan uyğurlar 1930-cu illərdə Şərqi Türküstan İslam Respublikası, 1940-cı ildə isə Şərqi Çin İnqilab Respublikasını yaratsalar da, 1950-ci illərdə yenidən Çinin tərkibinə qatılıblar. İndi uyğurların bir hissəsi muxtariyyətin genişləndirilməsini, bəziləri isə ümumiyyətlə, Çindən ayrılmasını istəyir və sonuncu fikir "Şərqi Türküstan İslam Hərəkatı" tərəfindən də dəstəklənir. Çin hökumətindən gələn məlumatlara görə, yerli xüsusi xidmət orqanları bir neçə terror aktının qarşısını alıb. Məlumata görə, separatçı uyğurlar bir neçə dəfə təyyarələrin partladılmasına da cəhd ediblər. Rəbiyə Qədir isə bu işlərə aidiyyətinin olduğunu birmənalı şəkildə rədd edib və "The Wall Street Journal" qəzetinə müsahibəsində bildirib ki, qarışıqlıq nəticəsində həlak olmuş uyğurların sayı Çin hökuməti tərəfindən dəfələrlə azaldılıb.
Obamanın Amerikası
2009-cu il Barak Obama üçün ABŞ prezidenti postundakı ilk il oldu. Əvvəlcədən onun Ağ evə rəhbər seçilməsi böyük maraq və müsbətə doğru dəyişikliklərə gözlənti yaratmışdı. "Daily Mail" yazır ki, Obama prezidentliyinin ilk ilində özünə "müsbət dörd" qiyməti yazıb. Belə ki, o, iqtisadi və beynəlxalq məsələlərdəki irəliləyişlə bağlı loğvalığını gizlətmir, özünə daha yüksək qiymət verməməsinin yeganə səbəbi isə gündəmə gətirdiyi bəzi məsələlərin hələ də həllini tapmamasıdır. Söhbət, ilk növbədə, səhiyyədə islahatlar və çoxlu sayda yeni iş yerlərinin yaradılmasından gedir.
Səhiyyədə islahatlar sırf amerikalıların problemidirsə, beynəlxalq ictimaiyyətin digər üzvlərini Amerika liderinin daha çox xarici siyasi fəaliyyəti maraqlandırır. Yeri gəlmişkən, o artıq Nobel sülh mükafatını almağa da macal tapıb. Bəziləri üçün bu, gözlənilməz, digərləri üçün isə vaxtından əvvəl verilmiş qərar olsa belə.
Maraqlıdır ki, bəzi müşahidəçilər Obamanın builki çıxışlarında, hətta ABŞ-ın "dünya idarəedicisi" rolundan imtina və Amerikanın təşəbbüslərinə digər tamhüquqlu tərəfdaşları cəlb eləmək istəyini də duyub. Bu il Obama Misirdə etdiyi çıxışında bildirib ki, Vaşinqton islam dünyası ilə  Corc Buşun Ağ evə rəhbərliyi dövründə pozulmuş münasibətləri də normallaşdırmaq istəyir.
ABŞ prezidenti Yeni il ərəfəsindəki müsahibəsində Vaşinqtonun İraqdan qoşunlarının çıxarılmasına qərar verməsini, həmçinin Əfqanıstanda sabitliyə nail olmaq niyyətini müsbət məqamlar kimi qiymətləndirib.
Əfqanıstan dərsi
Dekabrın əvvəllərində Barak Obama uzun-uzadı götür-qoydan sonra, nəhayət, ABŞ-ın Əfqanıstanla bağlı yeni strategiyasını açıqlayıb. Yeni strategiyaya əsasən, yaxın 6 ay ərzində bu ölkəyə əlavə 30 min hərbçinin göndərilməsinə qərar verilib. Obama etiraf edib ki, Əfqanıstana əlavə hərbi kontingent göndərmək qərarı onunçün asan olmayıb: "Hesab edirəm, Əfqanıstan və Pakistanda təhlükəsizliyimizə böyük təhdid var. Qərarım da məhz bununla bağlıdır".
Obamanın sözlərinə görə, ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması üçün şərait yarananadək təşəbbüsü əldə saxlamaqdan ötrü məhz əlavə resurslara ehtiyac var. Xatırladaq ki, bundan bir qədər əvvəl ISAF qüvvələrinin komandanı, amerikalı general Stenli Makkristal Əfqanıstandakı  hərbçilərin sayının 40 minə çatdırılmasını  istəmişdi. Bütün bunların fonunda Əfqanıstanda amerikalıların itkisinin sayı artmaqdadır.
Obamanın strategiyasına gəlincə, o, əsasən, taliblərə qarşı mübarizə, BMT, beynəlxalq partnyorlar və əfqan xalqı ilə əməkdaşlıq, həmçinin Pakistanla sıx tərəfdaşlığa əsaslanır.  Vaşinqton sonuncuya  problemli regionda əsas müttəfiq kimi baxır. Əfqanıstanla Pakistan sərhədindəki əlçatmaz dağ rayonlarında məskunlaşmış "Taliban" və "Əl-Qaidə" hərəkatı yaraqlıları ilə mübarizədə İslamabadın töhfəsi vacib və arzuolunan sayılır. Yeri gəlmişkən, terrorçular nüvə dövləti olan Pakistanı da hədələyir. Bu il ölkə ordusu taliblərin fəal hücumlarının qarşısını almaq üçün xeyli tər tökməli olub.
ABŞ Pakistana 7,5 milyard dollar yardım ayırmağı da düşürür. Bununla Ağ ev ölkənin uzunmüddətli inkişafına ümid bəsləyir.
"Məğlubedilməz" Kərzai
Əfqanıstandakı amerikalılar taliblərin ölkədə hakimiyyəti devirməsinin qarşısını almaq üçün əlindən gələni edir. Bu baxımdan Əfqanıstanda 2009-cu ilin avqustunda keçirilən prezident seçkisi zamanı risk böyük idi. Xatırladaq ki, seçki kütləvi saxtakarlıq və zorakılıqla müşayiət olunmuşdu və nəticədə ölkədə çox mürəkkəb vəziyyət yaranmışdı. Amma bütün bunlara baxmayaraq, Həmid Kərzai öz postunda ikinci müddətə qala bildi. Seçkidə Kərzainin əsas rəqibi, sabiq xarici işlər naziri, 2001-ci ildə terrorçular tərəfindən qətlə yetirilmiş Şimal Alyansının lideri Əhməd Şah Məsudun yaxın silahdaşı olmuş 49 yaşlı doktor Abdulla Abdullanın öz namizədliyini geri götürməsi nəticəsində prezident seçkisinin ikinci turu baş tutmadı. Abdulla bu addımını səsvermənin şəffaf keçiriləcəyinə şübhə etməsi  ilə əsaslandırdı.
İkinci turun keçirilməsi Vaşinqtona da sərf etmirdi. Çünki səsvermənin təşkilində ciddi səylər tələb olunurdu. Çoxları anlayırdılar ki, Kərzai ilə Abdulla arasında qarşıdurmanın davam etməsi ölkədə situasiyanı daha da qəlizləşdirəcək, Kərzaini dəstəkləyən puştunlarla Abdullanın arxasında dayanan taciklər arasında milli münaqişəyə çevriləcək. Onsuz da zorakılığın baş alıb getdiyi Əfqanıstan üçün isə bu, son damla ola bilərdi.
Bütün bunlarla yanaşı, Əfqanıstanda prezident kürsüsünün həqiqətən ən ali kürsü olub-olmadığının özünə də xeyli şübhələr var. Çünki əksər müşahidəçilərin iddia etdiyi kimi, bu gün mərkəzi hakimiyyət, faktik olaraq, yalnız Kabilə tam nəzarət edir.
ABŞ-ın regiondakı siyasətinə qayıdaraq, Ağ evin terrorizmlə mübarizəyə yanaşmasını dəyişməsini də vurğulamaq lazımdır.
Terrorizm ABŞ üçün hələ də təhlükə yaradır və yalnız diqqət yox, həm də ciddi maliyyə vəsaiti tələb edir. Konqresin Təhqiqat Xidmətinin analitikləri bildirirlər ki, 2001-ci ildən indiyədək ABŞ-ın dünyada terrorla mübarizəyə xərclədiyi vəsaitin məbləği 1 trilyon dolları ötüb.
"Yenilənmə"
Bundan başqa, ABŞ son zamanlar Rusiya ilə münasibətlərini "yeniləməyə" nəzərəçarpacaq dərəcədə cəhdlər göstərir. Çoxlarının fikrincə, Obamanın 2009-cu ildə verdiyi ən səs-küylü qərarlarından biri - Avropada HHM sistemini yerləşdirmək planından imtina da məhz bu məqsədi daşıyır. Obama komandası HHM sahəsində öz variantını təklif edir. Bu il ərzində Moskva ilə Vaşinqton strateji hücum silahlarının ixtisarına dair yeni müqavilənin imzalanması üzərində də iş aparıb. Bu isə bütün dünya üçün vacib sənəd sayılır.
Avropa piroqu
Avropa bu il bütün diqqətini Lissabon müqaviləsinin qüvvəyə minməsi istiqamətinə yönəltmişdi. Xatırladaq ki, bu sənəd Avropa İttifaqında ciddi islahatları (ilk növbədə, səsvermə sahəsində, yəni qurumda kollektiv qərarların qəbulunu) nəzərdə tutur.  Sənəd Avropa İttifaqında yeni postların - prezident və xarici işlər naziri postlarını da tətbiq edir.
Lissabon müqaviləsi dekabrın 1-dən qüvvəyə minib. Bunun  üçün Brüssel, əhalisinin sayı o qədər də çox olmayan İrlandiyaya ciddi güzəştlərə getməli olub. Qeyd edək ki, İrlandiyada sənədin qəbulu ilə əlaqədar keçirilən referendumda əhali buna "yox" demişdi (yeri gəlmişkən, bütün digər ölkələrdə sənədin ratifikasiyası ilə parlamentlər məşğul olub). Lakin iş Dublinin sakitləşdirilməsi ilə bitmədi və İrlandiyanın ardınca Çexiya da müəyyən güzəştlər tələb etdi.
Bununla yanaşı, 2009-cu ilin hadisələri göstərdi ki, Kosovonun Aİ ölkələrinin əksəriyyətinin də dəstəyi ilə Serbiyadan birtərəfli şəkildə ayrılması, avropalılar üçün hələ uzun müddət başağrısı olacaq. Məsələn, bu ilin iyununda Danimarkanın tərkibinə daxil olan Qrelandiya geniş muxtariyyət statusu əldə edib və çoxları bu hadisəni dünyanın ən böyük müstəqil adası olmaq istiqamətində növbəti addım kimi qiymətləndirib. İndi Qrelandiya hökuməti hüquq-mühafizə orqanları və məhkəmə sistemi ilə bağlı özü qərar verəcək, adanın bütün faydalı qazıntılarının (almazdan neftədək) taleyini özü müəyyənləşdirəcək. Xarici siyasət, müdafiə və pul siyasəti isə hələ ki Danimarka tərəfindən tənzimlənir.
Bundan başqa, dekabrda keçirilmiş qeyri-rəsmi referendumda Kataloniya sakinləri də İspaniyadan ayrılmağa səs veriblər.
Bunların fonunda Haaqa Beynəlxalq Məhkəməsi Kosovonun elan etdiyi birtərəfli müstəqilliyin qanuni olub-olmamasına dair açıq dinləmələr keçirib. Sonda qurum tövsiyə xarakterli qərar da çıxaracaq. Amma bu qərarın 2010-cu ilin aprelindən tez çıxarılmayacağı bildirilir.
Yəni bu il bir daha göstərib ki, bəziləri üçün Avropa ilə birlikdə olmaq heç də sevindirici və məmnunedici deyil, "aborigenlər"lə "yenilər" arasında münaqişə var və bu, yaxın vaxtlarda aradan qalxmayacaq. Baş verənlər Avropa İttifaqının perspektivinə inananlarla "avroskeptiklər" arasındakı fərqi də üzə çıxarıb.
Bununla yanaşı, bir məqamı da yaddan çıxarmaq olmaz ki, Aİ, təxminən, yarım milyard insanı özündə birləşdirir və dövlətlərin nəhəng birliyi olan bu qurumun dünyanın siyasi sistemində özünü necə hiss etməsindən çox şey asılıdır.
Amma istənilən halda, Aİ-nin həyat qabiliyyətli olub-olmayacağına dair suallar hələ də açıq qalır. Ələlxüsus,  XXI əsrin yeni onilliyinin gətirə biləcəyi təhlükələr fonunda...
İran bombası
Əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu ilin gedişində də dünya ictimaiyyəti İranı nüvə proqramını dayandırmağa razı salmaq üçün səylərini davam etdirdi. Amma Tehrana qarşı səsləndirilən müxtəlif ultimatumlar heç bir nəticə vermədi. Müəyyən mərhələdə beynəlxalq ictimaiyyətdə müəyyən nikbinlik yaransa da, sonda ümidlər doğrulmadı.
Sonradan belə informasiyalar yayılıb ki, hazırda İran yeni nəsil IR4 və IR3 sentrifuqaların yaradılması ilə məşğuldur və onların növbəti ilinin sonunadək, yəni 2011-ci il martın 21-dək istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub. Bununla paralel olaraq, Tehran atom bombasının komponentlərinin - neytron partlayıcılarının sınaqdan keçirilməsində də ittiham olunub.
Eyni zamanda, dünya birliyi bu ilin mayında Şimali Koreyanın daha bir nüvə sınağını da həzm etməli oldu. Vəziyyəti mürəkkəbləşdirən amil həm də odur ki, bu dövlətin nə etmək istədiyini heç kəs anlaya bilmir. Şimali Koreya lideri Kim Çen İrin səhhəti ilə bağlı da heç kəsdə dəqiq məlumat yoxdur. Qərb KİV isə onun mümkün varisi - kiçik oğlu Kim Çen Un haqqında ətraflı məlumat toplamaq üçün əlindən gələni edir.
İransayağı seçki
2009-cu ildə yaşanmış hadisələr sırasında uzun müddət yaddan çıxmayacaq məqamlardan biri də, şübhəsiz, İranda iyunun 12-də keçirilmiş prezident seçkisidir. Hazırkı dövlət başçısının 62,6, müxalifət lideri Mirhüseyn Musəvinin 33,7, digər iki namizədin isə hərəyə 2%-dən bir qədər artıq səs topladığı bu seçkidən sonra ölkədə kütləvi aksiyalar dalğası yaşandı. Musəvi nəticələrin açıqlanmasından əvvəl özünü seçkinin qalibi elan elədi, sonra nəticələrin saxtalaşdırıldığını bəyan etdi, cəmi bir gün sonra isə Tehran və digər şəhərlərdə yüz minlərlə tərəfdarını küçələrə çıxardı. Qeyd edək ki, 1979-cu il inqilabından sonra, ilk dəfə idi, İranda bu cür genişmiqyaslı aksiyalar keçirilirdi.  Nümayişçilər iqtidarın seçkinin nəticələrinin saxtalaşdırıldığını etiraf etməsini, həmçinin təkrar seçki keçirilməsini tələb edirdilər. Hüquq müdafiəçilərinin məlumatına görə, İranda bir neçə həftə davam edən qarışıqlıq nəticəsində onlarca dinc sakin həlak oldu, çoxsaylı müxalifətçilər isə həbsxanaya salındı.
Açığı, İranda ehtirasların bu cür coşacağını və intriqanın yaşanacağını heç kəs gözləmirdi. Hamı düşünürdü ki, İranda hadisələrin bu cür inkişafı mümkün deyil. Hakimiyyət isə əlbəttə ki, baş verənləri "imperialistlər"in boynuna qoymağa çalışır. Amma ABŞ prezidenti Barak Obama seçkilər zamanı açıq şəkildə bəyan etmişdi ki,  Əhmədinejatla Musəvinin siyasi proqramları bir-birindən elə də fərqlənmir. Doğrudan da, unutmaq lazım deyil ki, islam respublikasında hər şey dini liderin iradəsinə bağlıdır və o, çətin ki, Qərbə güzəştə getsin...
Müqəddəs Torpaq hələ də od içindədir
2009-cu ildə ərəb-İsrail münaqişəsini ölü nöqtədən tərpətmək də mümkün olmadı. ABŞ-ın Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli istiqamətindəki səyləri heç bir müsbət nəticə vermədi, baxmayaraq ki Vaşinqton həqiqətən də prosesi canlandırmağa çalışdı. "Biz daha "bir addım irəli, iki addım geri" təcrübəsini davam etdirə bilmərik. Belə şəraitdə uğurun qazanılması hər kəsdən asılıdır və bu situasiyada hər kəs təxirəsalınmaz addımlar atmalıdır", - deyə Barak Obama bildirdi. Şahidlərin sözlərinə görə, o, BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçirilmiş toplantısı çərçivəsində İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu və Fələstin lideri Mahmud Abbasla baş tutan  görüşlərindən sonra əsəbi təsir bağışlayıb.
Yanvarda Fələstin rəhbəri postuna, həmçinin qanunverici orqanına seçkilər keçiriləcək. Lakin HƏMAS liderləri Qəzza zolağı ərazisində keçiriləcək seçkini, artıq indidən qanunsuz elan edib. Muxtariyyət ərazisində humanitar vəziyyət isə pisləşməkdə davam edir.
Buz dövrü,  dünyanı məhv edəcək daşqınlar, yoxsa Böyük quraqlıq?
2009-cu ilin son həftələrində birdən-birə, qlobal istiləşmə bəşəriyyətin əsas problemlərindən biri, bəlkə də birincisi kimi qəbul edilməyə başlandı. Onun bütün sahələrdə - ekoloji, iqtisadi və siyasi problem olduğu bəyan olundu.
Amma bununla belə, məsələyə dair dünya liderləri ilə alimlər arasında yekdil fikir yoxdur. Onların bəziləri qlobal istiləşmənin antropogen faktorlarla əlaqədar olduğunu, digərləri isə bunun  tamam əksini düşünürlər. Dekabrın ortalarında BMT-nin iqlim dəyişikliklərinə dair Kopenhagendə 190-dan artıq ölkə liderinin iştirakı ilə keçirilmiş konfransı da əksər ekspertlərin fikrincə, iflasa uğradı. Tədbirin, demək olar ki, son dəqiqəsində qəbul edilmiş bəyannamədə ümumi ifadələrdən başqa heç nə yoxdur. Ən əsası, bu sənəddə atmosfer tullantılarına konkret məhdudiyyətlə bağlı heç bir fikir yer almayıb. Demək, o, dövlətlər üzərində heç bir öhdəlik qoymur.
Bundan başqa, Qərb KİV əmindir ki, Kopenhagen toplantısı "tox" və "ac" ölkələr arasındakı fərqi bir daha ortaya çıxardı, söhbətin həqiqətən aktual və həlliçətin məsələlərdən getdiyi zaman BMT-nin aciz olduğunu bir daha görsəndi.
Rusiya diqqət mərkəzindədir
Bu il Rusiya ən nəhəng texnogen faciələrdən birini yaşadı. Söhbət Sayano-Şuşensk HES-dəki qəzadan, "Nevsk ekspress" qatarının partladılmasından və səhlənkarlıq üzündən yaşanmış böyük faciə - Permdəki gecə klublarının birindəki yanğından gedir. Bütün bunlar ölkədə çoxsaylı problemlərin olduğunu bir daha üzə çıxarır.
2009-cu il Rusiya üçün Şimali Qafqazda zorakılığın artması ilə də yadda qaldı. Yaraqlılar əməlli-başlı "məmur ovu"na çıxaraq, xüsusilə hüquq-mühafizə orqanlarında çalışan yüksəkrütbəliləri hədəfə götürməyə başladılar.
Maraqlıdır, prezident Dmitri Medvedevin simasında Kreml müasir Rusiyanın nasaz olduğunu açı şəkildə etiraf edir - "primitiv xammal iqtisadiyyatı", "çoxdankı xroniki korrupsiya", "hələ möhkəmlənməmiş demokratiya".
Medvedev əmindir ki, bu problemlərin həllini gələcək nəsillərə saxlamaq lazım deyil ...
Nəticə çıxarmaq vaxtı
Beləliklə, dekabrın 31-də yalnız il başa çatmır, həm də  XXI əsrin ilk onilliyi arxada qalır. Bu onilliyi gələcək nəsillər necə adlandıracaq - bunu indidən söyləmək çətindir, çünki bunun üçün indi yaşadığımız dövrə 20-30 ildən sonra baxmaq lazımdır.

2009TH PAGE OF HISTORY
The global financial and economic crisis dominated all aspects of international life in 2009 and this was true, first and foremost, in politics. The agendas of all the high level summits, forums, conferences and meetings organized in 2009 included the need to combat consequences of the crisis.
The world's leaders thought hard about what could be done. Finally, straightforward panic gave way to rather more confident and optimistic sentiments. However, in some countries, within Europe for example, the difficult economic situation resulted, alas, in domestic political instability. Greece, in particular, was affected. If there was a country helped by the crisis, one might say, to reassert its international standing, this was China which, in troubled financial and economic waters, remained quite calm: this was due to a variety of factors; its huge workforce not the least important.
China saddling up
Many analysts predict that the People's Republic of China will soon take the lead in all economic indicators and the yuan's claims to become an international reserve currency are increasingly asserted.
These developments may become particularly painful for the USA, as the PRC is already its largest creditor, especially in the current crisis. The West is also worried by Beijing's ever-increasing appetite for energy resources from practically all regions of the world and its constantly expanding military might. However, Chinese mass-produced consumer goods remain the Middle Kingdom's main weapon. You realize the sheer size of this phenomenon when you read "Made in China" on souvenirs like a small copy of the Statue of Liberty, or a badge showing Washington's main tourist attractions, on sale in the United States...
Things got so bad that many Western media described US President Barack Obama's tone during his visit to China in 2009 as all but fawning. Michael Hirsch, author of "At war with ourselves. Why America is squandering its chance to build a better world," wrote in Newsweek magazine that "in Asia, the USA no longer makes demands, it only asks." At least this time around, Washington did not speak about violations of human rights in the Celestial Empire so much, or in the irritated manner it usually adopts. However, there is little point in doing this: Beijing never reacts to criticism.
On the other hand, Washington is calmed by the fact that its dependence on Beijing is mutual. In this light (the "health" of the dollar and trade), the PRC is bound to be worried about its own economic security: there is fierce competition between the two countries.
Against this backdrop, only one conclusion can be reached: thanks to China, the West now views the East from a new perspective. For example, neighbouring India, which also has a huge workforce, is trying to catch up with the PRC.
The Uyghur crisis
In the mean time, China also attracted attention this year for the major disorders in the Xinjiang-Uyghur Autonomous Region, in which dozens of people died and hundreds were wounded.
The tragedy started with protest actions when two ethnic Uyghurs were killed at a toy factory in the town of Shaoguan in the province of Guangdong. China laid responsibility for developments on Rebiya Kadeer, chairwoman of the World Uyghur Congress, who lives in the West and who was arrested in 1999 by the Chinese authorities on charges of "undermining national security" and released on bail in 2005. The Xinjiang-Uyghur Autonomous Region is a mountainous province on the border with Kazakhstan, with a population of 21 million, of which 9 million are Uyghurs, a Turkic ethnic group predominantly Muslim by faith (and the largest ethnic minority in the west of China). They fought for independence for many years, and founded the Islamic Republic of East Turkestan in the 1930s and the East China Revolutionary Republic in the 1940s, but in the 1950s they area came under Chinese control. At present, some of the ethnic Uyghurs want wider autonomy, and some of them want complete separation from the PRC; this is also demanded by the Islamic Movement of East Turkestan. According to reports from the Chinese authorities, the local special services prevented several terrorist acts, including some using aircraft, which Uyghur separatists were trying to organize. Rebiya Kadeer categorically rejected any association with such acts and said in conversation with The Wall Street Journal that the number of Uyghurs killed was dramatically underreported by the Chinese authorities.
Obama's America
Meanwhile, 2009 was the first year of Barack Obama's presidential tenure: his election to the post of White House tenant a few months before the year began drew huge interest and raised huge expectations for positive change throughout the world. The Daily Mail reports that Obama would give himself a "solid" B+ grade for his first year in office. For example, the US president is proud of progress on economic and international issues, and the only reason he did not give himself a higher grade is that some items on his agenda - health care reforms and the creation of a large number of jobs - remain unfulfilled so far. However, while health care reform is a purely American problem, other members of the international community are most interested in the foreign political activities of the US leader who, has already managed, quite unexpectedly and, as many people think, a little prematurely, to win the Nobel prize.
It is noteworthy that some observers even inferred from Obama's speeches this year that the United States wants to give up its role as "world's manager," which manifests itself in invitations to other full-fledged partners to participate in US initiatives. Also in 2009, Obama said, in a speech in Egypt, that Washington wishes to normalize relations with the Muslim world, which were badly damaged during the tenure of Obama's predecessor, George Bush.
In his Christmas interview, Obama also stressed that Washington's final decision to withdraw US troops from Iraq and to achieve stabilization in Afghanistan was, in his opinion, a positive development.
The Afghan lesson
In early December, after several months of painful reappraisal, the US leader announced a new US strategy for Afghanistan, in which additional 30,000 troops will be deployed over the next six months. Obama admitted that the decision to deploy additional troops in Afghanistan was not an easy one for him: "I reached this decision because I am certain that our security is threatened in Afghanistan and Pakistan." Additional resources, in his words, are "needed to seize the initiative while it is still possible to withdraw our troops from Afghanistan in a responsible manner."
Let us remind readers that earlier, the commander of the International Security and Assistance Forces, ISAF, US General Stanley McChrystal, had asked for an increase in the international military contingent in Afghanistan of 40,000 personnel. However, the number of US losses in Afghanistan continues to rise. As for the Obama strategy, it will be based on military operations against the Taleban, cooperation with the United Nations, international partners and the Afghan people and a close partnership with Pakistan. Washington considers the latter to be the key ally in this problematic region: Islamabad's contribution to the fight with the Taleban and Al-Qaida organizations, which have entrenched themselves in barely accessible mountainous regions on the Afghan-Pakistani border, is considered very important and desirable. Terrorists pose a threat to Pakistan itself, which is, incidentally, a nuclear power. The Pakistani Army had to work hard this year to repel a large-scale offensive by the Taliban.
At the same time, the United States is going to allocate $7.5 billion to Islamabad over a five year period - in this way the White House is promoting the long-term development of the country.
"Invincible" Karzai
The Americans are trying their best to prevent the Taleban from toppling the government in Afghanistan. The presidential elections which took place there in August in very difficult circumstances and which were accompanied by mass rigging and violence, posed great risks. However, Hamid Karzai managed to secure the post for a second five-year term. The run-off election was cancelled when Karzai's rival, 49-years-old Dr Abdulla Abdulla, former foreign minister and a close friend of the Northern Alliance leader Ahmad Shah Massoud, who was assassinated by terrorists in 2001, refused to take part in the election because the vote was not fair and transparent.
A run-off was not in Washington's interests, because the election process required major support. Many people realized that a continuing confrontation between Karzai and Abdulla would lead to a worsening of the situation in the country and acquire the form of ethnic strife between the Pashto, who supported Karzai, and the Tajik, who backed Abdulla. And for Afghanistan, which is in the grip of violence anyway, this could have been the last straw. However, there are doubts as to whether the presidential office is really the top post in the country. After all, many observers say that the central government effectively only controls Kabul. Going back to the United States, it should be noted that the White House administration has revised its fight against terrorism. Terrorism still poses a threat to the United States and requires not only permanent vigilance, but also major financial investment. For example, analysts' reports from the Congressional Research Service read that US expenditure on the fight against terrorism since September 2001 has already exceeded $1 trillion...
"Reset"
In addition, the United States has been trying to "reset" its relations with Russia. Many people think that this too was not the least important reason why Obama made one of his most controversial decisions in 2009, to halt the Bush initiative to deploy a US missile defence system in Europe. The Obama team has proposed its alternative to deployment of the missile defence system. Throughout the year, Moscow and Washington have also been working on a new Strategic Arms Reduction Treaty (START), which is an important document for everyone in the world.
European pie
This year, Europe concentrated on keeping the Lisbon treaty alive; this envisages quite serious reforms of the EU (first and foremost, a reform of voting, that is, of the process of reaching collective decisions in the organization) and introduced new posts - a European Council president and foreign minister.
The Lisbon agreement came into effect on 1 December. To achieve this, Brussels had to make major concessions to Ireland, whose small population had earlier rejected the document in a referendum (incidentally, in all other countries, the document was ratified by parliaments). However, placating Dublin was not enough - after Ireland the Czech Republic turned difficult and demanded some benefits...
In the mean time, developments in 2009 show that the unilateral secession of Kosovo from Serbia in 2008, which was supported by most EU member states, might yet cost Europe dear. For example, in June 2009, Greenland, which is part of Denmark, declared broader autonomy for itself - many people view this event as yet another step towards independence for the world's largest island. The Greenland government will now make independent decisions on law enforcement and its judiciary systems and will manage all the island's natural resources (from diamonds to oil). For now, Denmark remains in control of foreign policy, defence and monetary policy.
In addition, a majority of Catalonians supported secession from Spain in an unofficial referendum held in December.
Within this context, the international court in The Hague organized a public hearing on the issue of the legitimacy of the unilateral declaration of independence by the provisional self-governing institutions of Kosovo. Then the international court will issue its advisory opinion on this issue - it is not expected before April 2010.
In other words, this year has demonstrated once again that not all is well with European unity, that conflict remains between the "natives" and "newcomer countries" and is not going to disappear in the near future, and that there is a gap between those who believe in bright prospects for the European Union and the so-called "Eurosceptics." In the mean time, we should bear in mind that the EU is almost half a billion people, and the well-being of this mega-union of states in the international political system is very important to all. In principle, however, the viability of the EU remains moot, if we are mindful of the threats which may arise in the second decade of the 21st century...
The Iranian bomb
As in previous years, the international community spent the whole of 2009 trying to dissuade Iran from further development of its nuclear programme. Tehran received various ultimatums which yielded no results whatsoever. At some points the international community waxed optimistic, but nothing was achieved... In the mean time, reports were disseminated that the Islamic Republic of Iran was manufacturing the new generation IR4 and IR3 centrifuges and planned to put them into operation by the end of the next Iranian year, on 21 March 2011. At the same time, accusations were made against Tehran that it had tested a component of a nuclear bomb, a neutron detonator.
The world also had to "digest", in May 2009, the latest nuclear tests and missile launch exercises by the Democratic People's Republic of Korea. This situation is worsened by the fact that no one knows for certain what that country's plans are, just as no one knows exactly what state of health irreplaceable leader Kim Jong-il is in. At any rate, the Western media attempted to sniff out all possible information on the North Korean leader's most likely successor - his younger son Kim Jong-un. However, by the end of the year, the DPRK, where the majority of the population is on the verge of starvation, had again restrained its nuclear ambitions...
Elections Iranian style
What the year of 2009 will certainly be remembered for is the presidential election in Iran, which took place on 12 June and which resulted in mass rallies in the country. Incumbent President Mahmud Ahmadinejad received 62.63% of the votes, former Prime Minister Mir-Hossein Mousavi received 33.75%, and two other candidates attracted more than 2%. However, Mousavi announced that he had won long before the official results were announced and he later claimed that the vote was rigged and brought hundreds of thousands of his supporters onto the streets of Tehran and other cities. Iran had not seen large-scale protest rallies of this extent since the Islamic Revolution of 1979. The protesters demanded that new elections be held and that the authorities should admit that they rigged the election. According to human rights activists, dozens of civilians were killed by law enforcement officers in several weeks in Iran, and many opposition leaders were put behind bars.
No one expected such a flight of passion and intrigue: it had seemed an impossibility in Iran. Naturally, the incumbent authorities blamed it all on "wanton imperialists." In the mean time, US President Barack Obama noted that in fact, the political programmes of Mir-Hossein Mousavi and Mahmoud Ahmadinejad were not very different. Indeed, no one should forget that everything in the Islamic Republic is done as the supreme spiritual leader wishes, and he is unlikely to make concessions to the West...
The Holy Land is still on fire
The Arab-Israeli conflict did not break its deadlock in 2009. US efforts to regulate the Near East conflict have not yielded any positive results, although Washington did try to revive the peace process. Barack Obama, who, as eyewitnesses say, looked irritated after talks between Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Palestinian Administration President Mahmud Abbas during the UN General Assembly in New York, said that the process of taking one step forward and two steps backward could not continue and that success in this case depended on everyone, so action in this situation was an urgent necessity. Elections for the head of the Palestinian authority and members of the legislative assembly are scheduled for January. In the mean time, in the Gaza strip, Hamas leaders have already declared the election illegal. The humanitarian situation in the autonomous entity continues to worsen too.
The Ice Age, the Deluge, or the Great Drought?
Global warming was suddenly declared one of mankind's most important problems and, possibly, the most important of its problems, covering all areas - the environment, economy and politics - in the last few weeks of 2009. And this happened despite the fact that there is no consensus between world leaders and researchers on whether global warming is really anthropogenic. The UN conference on climate change, which assembled leaders of more than 190 countries in mid-December in Copenhagen, ended, as many experts say, in downright fiasco. Issued literally at the last moment, the final declaration turned out to be very indecisive; its greatest shortcoming being that it does not include any specific limitations on emissions and, therefore, does not imply any specific commitments. Furthermore, the Western media declare that the Copenhagen conference has once again exposed the difference between the "well-fed" and the "hungry" countries and demonstrated the United Nation's helplessness in the face of truly pressing and difficult problems.
Russia in focus
This year Russia survived yet another major man-made disaster - the accident at the Sayano-Shushenskaya hydroelectric power station, a heinous terrorist act - the blowing-up of the Nevskiy Express train, and a major tragedy arising out of negligence - the fire at a night club in the city of Perm, which laid bare many of the country's problems. The year 2009 in Russia was also marked by an intensification of violence in the Caucasus. Gunmen declared open season on officials and especially on law enforcement officers. It is notable that the Kremlin, in the person of President Dmitriy Medvedev, began to discuss openly the ills of present-day Russia - the "primitive raw materials-based economy," "chronic, centuries-old corruption," "weak democracy." Medvedev is sure that none of this is worth lugging into the future...
Time to tally the results
This is not just the end of the year - it is already possible to summarize the first decade of the 21st century. We can only guess what our descendants will call this period - we would need to look back at our time after another couple of decades. For now, we are all alive, despite the fact that, just as before the start of year 2000, we again expect the "end of the world" (this time round it was apparently the Mayans who made the gloomy prophecy). And this is perhaps the most important result of 2009. We can only hope that we will be able to say the same in another 12 months' time...