"GÖRMƏK ASANDIR, GƏLƏCƏYİ GÖRMƏK ÇƏTİN"
Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsi yekdilliklə Demokratik Toplum Partiyasının (DTP) bağlanması haqda qərar çıxarıb. Söhbət Türkiyədəki yeganə kürdyönümlü siyasi təşkilatdan gedir. Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Haşim Kılıq deyib: "DTP fəaliyyətini dayandırmalıdır. Qərar partiya təmsilçilərinin terrorçu təşkilatla əlaqələrinə əsaslanır".
Məhkəmənin belə qərar çıxarmasına səbəb noyabrın əvvəlində Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) yaraqlılarının 7 türkiyəli hərbçinin qətlinə görə məsuliyyəti üzərinə götürməsi olub. Qeyd edək ki, DTP məhz belə fəaliyyəti ilə qadağan olunmuş təşkilatla əlaqədə ittiham edilir.
Hakimlər yalnız partiyanın qapadılmasına yox, həm də onun rəhbərliyində təmsil olunan 37 nəfərin siyasi fəaliyyətinə 5 illik qadağa qoyulmasına qərar veriblər. Bu isə partiyanın rəhbər elitasının artıq digər siyasi strukturda bir araya gələ bilməyəcəkləri deməkdir.
Qeyd edək ki, DTP qısa müddət ərzində fəaliyyət göstərsə də, bu təşkilat 20 illik dövrün siyasi ənənələrini davam etdirirdi.
Məlum olduğu kimi, Türkiyədə ilk kürdyönümlü siyasi qüvvə (Xalq İşçi Partiyası) hələ 1989-cu ildə yaranmışdı və həmin vaxtdan ölkədə 6 oxşar struktur formalaşıb. Lakin onların hər biri ya PPK ilə əlaqədə, ya da "unitar dövlət quruluşunda və cəmiyyətdə parçalanma yaratmaqda" günahlandırılaraq qapadılıb.
Ümumilikdə isə DTP Türkiyədə fəaliyyətinə qadağa qoyulan 27-ci partiyadır. Onlardan 24-ü 1963-cü ildən sonra məhz Konstitusiya Məhkəməsinin qərarları ilə qapadılıb.
2005-ci il noyabrın 9-da yaradılmış DTP-nin taleyinin hələ 2007-ci il noyabrın 16-da həll edildiyini də söyləmək olar. Xatırladaq ki, həmin vaxt Baş Prokurorluq partiyanın qapadılması təşəbbüsü ilə çıxış etmişdi. Amma Konstitusiya Məhkəməsinin indi çıxardığı bu qərar, vaxt baxımından, o dərəcədə yersiz görünür ki, hətta hakim partiyanın nümayəndələri də Konstitusiya Məhkəməsinin addımının "siyasi xarakter" daşıdığını bəyan etməkdən çəkinmirlər. Axı 21 deputat mandatına sahib olan, parlamentdə fraksiyasının böyüklüyünə görə 4-cü yeri tutan DTP faktik olaraq, Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "demokratik təşəbbüslər"i irəli sürməsindən sonra oyundankənar vəziyyətdə qalmışdı. Qeyd edək ki, bu təşəbbüs etnik azlıqlarla, xüsusilə kürdlərlə dialoqun genişləndirilməsini nəzərdə tuturdu.
Konstitusiya Məhkəməsinin son qərarı isə yalnız bu kürdyönümlü partiyanın fəaliyyətinə yox, həm də güman ki, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının "demokartik təşəbbüslər"inə son qoyub.
Beləliklə, görünür ki, müxalifətin "demokratik təşəbbüslər"in perspektivsizliyinə dair proqnozları özünü doğruldur. Belə düşünmək olar ki, hazırkı situasiyada hakim elita planlarını həyata keçirmək üçün bir müddət gözləməli olacaq.
Əslində, Türkiyə daxilində, həmçinin onun ətrafında belə kardinal islahatların aparılması üçün situasiyanın tam yetişmədiyi əvvəlcədən də bəlli idi. Cəmiyyət kürd separatçıları ilə dialoqa hazır deyil. İslahatlar paketi "kürd məsələsi" və PKK-nın terrorçu fəaliyyətini də gündəmdən çıxarmayıb və sonuncular bu təşəbbüsə 7 hərbçini qətlə yetirməklə cavab veriblər.
Ermənistan - Türkiyə yaxınlaşması ilə bağlı məsələ də eyni vəziyyətdədir. Ankaranın xoşməramlı jestinə cavab olaraq, Yerevan nə qondarma soyqırım iddialarından, nə də Azərbaycana və Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından əl çəkir. Türkiyə Baş nazirinin Vaşinqtona son səfəri və onun Ermənistanla yaxınlaşması ilə Azərbaycanın işğal altındakı rayonlarının boşaldılması məsələləri arasında əlaqənin olduğunu bəyan etməsi göstərib ki, əvvəlcədən də gözlənildiyi kimi, Ankaranın "qonşularla sıfır problemi" təşəbbüsü Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çözülmədən irəliləyə bilməz.
Beləliklə, lap əvvəldən Qərbdəki opponentlərinin əlindəki "kürd" və "erməni" kartlarını zərərsizləşdirməyə çalışan ƏİP, faktik olaraq, dalana dirənib.
Baş verənlərə Qərbin münasibətinə gəlincə, gözlənildiyi kimi, Avropa İttifaqı Türkiyə məhkəməsinin kürdpərəst partiyanın fəaliyyətinə qadağa qoymasını pisləyib.
ABŞ isə məsələnin Türkiyənin daxili işi olduğunu bəyan edib.
Lakin reaksiyaların necəliyindən asılı olmayaraq, Konstitusiya Məhkəməsinin qərarından şikayət verilə bilməz. Odur ki, böhranın dərinləşəcəyi, parlamentin növbədənkənar seçki haqda qərar çıxaracağı istisna edilmir.
Bunun üçün hüquqi baxımdan 28 deputat kürsüsünün boşaldılması lazımdır. DTP-dən olan 21 deputata daha 6 boş qalmış mandatı əlavə etsək, növbədənkənar seçkilər üçün cəmi 1 deputatın qərarı çatmırdı. Son anda isə müstəqil deputat Ufuk Aras da DTP-yə dəstək verib. Bu isə o deməkdir ki, artıq növbədənkənar seçkinin keçirilməsi üçün hüquqi baxımdan tələb olunan şərait mövcuddur.
Lakin növbədənkənar seçki ilə bağlı qərarı parlament rəhbərliyi, yəni hakim partiyanın təmsilçiləri verməlidirlər. Deməli, son söz yenə də onlarındır.
Bu məqamda dəqiq olan bir şey var: Türkiyə kifayət qədər çətin siyasi kataklizmlər dövrünə qədəm qoyur.

"ВИДЕТЬ ЛЕГКО, ТРУДНО ПРЕДВИДЕТЬ"
Конституционный суд Турции единогласно постановил закрыть Партию демократического общества (ПДО) - единственную в стране прокурдскую политическую силу. Председатель Конституционного суда Турции Хашим Килик объявил: "ПДО должна прекратить свою деятельность. Это решение основано на том, что ее представители связаны с террористической организацией".
Поводом для такого решения суда послужило то, что в начале ноября боевики из запрещенной Курдской рабочей партии (КРП), в связях с которой обвиняется ПДО, взяли на себя ответственность за убийство семи турецких военных.
Причем судьи не только закрыли партию, но и ввели пятилетний запрет на политическую деятельность 37 руководящих лиц прокурдской партии. А это означает, что руководящая элита этой партии уже не сможет объединиться в рамках другой политической структуры.
Отметим, что, несмотря на сравнительно короткий период существования, ПДО продолжала политические традиции 20-летней давности. Как известно, первая в Турции прокурдская политическая сила (Народная рабочая партия) была создана еще в 1989 году и ее впоследствии сменили шесть схожих структур, большинство из которых было закрыто ввиду связей с КРП или же из-за попыток "внести раскол в унитарное устройство государства и единство общества". В целом же ПДО стала 27-й запрещенной партией Турции, причем 24 из них были закрыты решениями Конституционного суда после 1963 года.
Впрочем, участь ПДО, о создании которой было объявлено 9 ноября 2005 года, во многом была предрешена уже 16 ноября 2007 года, когда Генпрокуратура инициировала процесс закрытия партии. Однако момент принятия решения Конституционным судом стал настолько "неподходящим", что даже представители правящей партии не преминули заявить о "политическом характере" шагов Конституционного суда. Ведь ПДО, заручившись 21 мандатом и сформировав четвертую по численности фракцию в турецком парламенте, фактически оказалась вне игры именно в тот момент, когда премьер-министр Реджеп Тайиб Эрдоган объявил о "демократической инициативе", подразумевающей расширение диалога с этническими меньшинствами, в частности курдами.
Однако решение Конституционного суда Турции поставило крест не только на деятельности прокурдской политической силы, но, судя по всему, и на "демократической инициативе" правящей Партии справедливости и развития.
Таким образом, похоже, прогнозы оппозиции о бесперспективности "демократической инициативы" Анкары оправдываются. Становится очевидным, что в нынешней ситуации с планами правящей элиты действительно придется повременить. Хотя уже изначально было ясно, что ситуация как внутри Турции, так и вокруг нее еще не созрела для проведения такого рода кардинальных реформ. Общество не было готово к диалогу с курдскими сепаратистами. Да и сам по себе пакет реформ вовсе не устранял "курдский вопрос" и проблему террористической деятельности КРП, которая ответила на "демократическую инициативу" Анкары убийством семи турецких военных.
Ровно так же обстоят дела и с вопросом армяно-турецкого сближения. В ответ на жест доброй воли со стороны Анкары Ереван не отказывается не только от своих требований по вымышленному "геноциду армян", но и от территориальных претензий как к Азербайджану, так и самой Турции. Последний визит турецкого премьера в Вашингтон и его заявление об увязке диалога с Арменией с освобождением оккупированных азербайджанских земель показали, что инициатива "ноль проблем с соседями", как и ожидалось, не может продвинуться вперед из-за нерешенности армяно-азербайджанского конфликта.
Таким образом, Партия справедливости и развития, пытавшаяся с самого начала обезвредить "курдскую" и "армянскую" карты в руках оппонентов на Западе, фактически оказалась в тупике. Что касается реакции самого Запада, то, как и ожидалось, Евросоюз осудил решение турецкого суда о закрытии прокурдской партии. США, между тем, оценили это событие как внутреннее дело Турции.
Но какой бы ни была реакция, решение Конституционного суда пересмотру не подлежит. Поэтому не исключено, что кризис усугубится и парламент примет решение о проведении внеочередных выборов.
Юридически для этого необходимо освобождение 28 депутатских кресел. Если к 21 мандату ПДО приплюсовать еще и 6 пустующих мандатов, то недостает всего одного кресла. Однако в последний момент прокурдскую партию поддержал независимый депутат Уфук Арас. Это означает, что необходимое по законодательству число депутатских мест для проведения внеочередных выборов обеспечено. Однако решение о назначении выборов принимает руководство парламента, то есть представители той же правящей партии, а значит, последнее слово за ней.
Однозначно лишь то, что Турция вступает в довольно трудный период политических катаклизмов, путь из которого даже в среднесрочной перспективе будет найти весьма непросто.