"GÖRMƏK ASANDIR, GƏLƏCƏYİ GÖRMƏK ÇƏTİN"
Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsi yekdilliklə Demokratik Toplum Partiyasının (DTP) bağlanması haqda qərar çıxarıb. Söhbət Türkiyədəki yeganə kürdyönümlü siyasi təşkilatdan gedir. Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Haşim Kılıq deyib: "DTP fəaliyyətini dayandırmalıdır. Qərar partiya təmsilçilərinin terrorçu təşkilatla əlaqələrinə əsaslanır".
Məhkəmənin belə qərar çıxarmasına səbəb noyabrın əvvəlində Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) yaraqlılarının 7 türkiyəli hərbçinin qətlinə görə məsuliyyəti üzərinə götürməsi olub. Qeyd edək ki, DTP məhz belə fəaliyyəti ilə qadağan olunmuş təşkilatla əlaqədə ittiham edilir.
Hakimlər yalnız partiyanın qapadılmasına yox, həm də onun rəhbərliyində təmsil olunan 37 nəfərin siyasi fəaliyyətinə 5 illik qadağa qoyulmasına qərar veriblər. Bu isə partiyanın rəhbər elitasının artıq digər siyasi strukturda bir araya gələ bilməyəcəkləri deməkdir.
Qeyd edək ki, DTP qısa müddət ərzində fəaliyyət göstərsə də, bu təşkilat 20 illik dövrün siyasi ənənələrini davam etdirirdi.
Məlum olduğu kimi, Türkiyədə ilk kürdyönümlü siyasi qüvvə (Xalq İşçi Partiyası) hələ 1989-cu ildə yaranmışdı və həmin vaxtdan ölkədə 6 oxşar struktur formalaşıb. Lakin onların hər biri ya PPK ilə əlaqədə, ya da "unitar dövlət quruluşunda və cəmiyyətdə parçalanma yaratmaqda" günahlandırılaraq qapadılıb.
Ümumilikdə isə DTP Türkiyədə fəaliyyətinə qadağa qoyulan 27-ci partiyadır. Onlardan 24-ü 1963-cü ildən sonra məhz Konstitusiya Məhkəməsinin qərarları ilə qapadılıb.
2005-ci il noyabrın 9-da yaradılmış DTP-nin taleyinin hələ 2007-ci il noyabrın 16-da həll edildiyini də söyləmək olar. Xatırladaq ki, həmin vaxt Baş Prokurorluq partiyanın qapadılması təşəbbüsü ilə çıxış etmişdi. Amma Konstitusiya Məhkəməsinin indi çıxardığı bu qərar, vaxt baxımından, o dərəcədə yersiz görünür ki, hətta hakim partiyanın nümayəndələri də Konstitusiya Məhkəməsinin addımının "siyasi xarakter" daşıdığını bəyan etməkdən çəkinmirlər. Axı 21 deputat mandatına sahib olan, parlamentdə fraksiyasının böyüklüyünə görə 4-cü yeri tutan DTP faktik olaraq, Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "demokratik təşəbbüslər"i irəli sürməsindən sonra oyundankənar vəziyyətdə qalmışdı. Qeyd edək ki, bu təşəbbüs etnik azlıqlarla, xüsusilə kürdlərlə dialoqun genişləndirilməsini nəzərdə tuturdu.
Konstitusiya Məhkəməsinin son qərarı isə yalnız bu kürdyönümlü partiyanın fəaliyyətinə yox, həm də güman ki, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının "demokartik təşəbbüslər"inə son qoyub.
Beləliklə, görünür ki, müxalifətin "demokratik təşəbbüslər"in perspektivsizliyinə dair proqnozları özünü doğruldur. Belə düşünmək olar ki, hazırkı situasiyada hakim elita planlarını həyata keçirmək üçün bir müddət gözləməli olacaq.
Əslində, Türkiyə daxilində, həmçinin onun ətrafında belə kardinal islahatların aparılması üçün situasiyanın tam yetişmədiyi əvvəlcədən də bəlli idi. Cəmiyyət kürd separatçıları ilə dialoqa hazır deyil. İslahatlar paketi "kürd məsələsi" və PKK-nın terrorçu fəaliyyətini də gündəmdən çıxarmayıb və sonuncular bu təşəbbüsə 7 hərbçini qətlə yetirməklə cavab veriblər.
Ermənistan - Türkiyə yaxınlaşması ilə bağlı məsələ də eyni vəziyyətdədir. Ankaranın xoşməramlı jestinə cavab olaraq, Yerevan nə qondarma soyqırım iddialarından, nə də Azərbaycana və Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından əl çəkir. Türkiyə Baş nazirinin Vaşinqtona son səfəri və onun Ermənistanla yaxınlaşması ilə Azərbaycanın işğal altındakı rayonlarının boşaldılması məsələləri arasında əlaqənin olduğunu bəyan etməsi göstərib ki, əvvəlcədən də gözlənildiyi kimi, Ankaranın "qonşularla sıfır problemi" təşəbbüsü Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çözülmədən irəliləyə bilməz.
Beləliklə, lap əvvəldən Qərbdəki opponentlərinin əlindəki "kürd" və "erməni" kartlarını zərərsizləşdirməyə çalışan ƏİP, faktik olaraq, dalana dirənib.
Baş verənlərə Qərbin münasibətinə gəlincə, gözlənildiyi kimi, Avropa İttifaqı Türkiyə məhkəməsinin kürdpərəst partiyanın fəaliyyətinə qadağa qoymasını pisləyib.
ABŞ isə məsələnin Türkiyənin daxili işi olduğunu bəyan edib.
Lakin reaksiyaların necəliyindən asılı olmayaraq, Konstitusiya Məhkəməsinin qərarından şikayət verilə bilməz. Odur ki, böhranın dərinləşəcəyi, parlamentin növbədənkənar seçki haqda qərar çıxaracağı istisna edilmir.
Bunun üçün hüquqi baxımdan 28 deputat kürsüsünün boşaldılması lazımdır. DTP-dən olan 21 deputata daha 6 boş qalmış mandatı əlavə etsək, növbədənkənar seçkilər üçün cəmi 1 deputatın qərarı çatmırdı. Son anda isə müstəqil deputat Ufuk Aras da DTP-yə dəstək verib. Bu isə o deməkdir ki, artıq növbədənkənar seçkinin keçirilməsi üçün hüquqi baxımdan tələb olunan şərait mövcuddur.
Lakin növbədənkənar seçki ilə bağlı qərarı parlament rəhbərliyi, yəni hakim partiyanın təmsilçiləri verməlidirlər. Deməli, son söz yenə də onlarındır.
Bu məqamda dəqiq olan bir şey var: Türkiyə kifayət qədər çətin siyasi kataklizmlər dövrünə qədəm qoyur.

TIS EASY TO SEE HARD TO FORESEE
The Constitutional Court of Turkey has unanimously resolved to close the Democratic Society Party (DTP) - the country's only pro-Kurdish political force. The chairman of the Constitutional Court of Turkey, Hasim Kilik, declared: "The DTP should stop its activities. This decision is based on the fact that its representatives are connected with a terrorist organization."
The reason for the court's decision was that in early November, militants from the outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK), of connections with which the DTP has been accused, claimed responsibility for killing seven Turkish soldiers.
The judges not only closed the party, but also imposed a five-year ban on political activities by 37 leading officials of the pro-Kurdish party. This means that the leading elite of the party will not be able to unite under a different political entity.
It must be noted that, despite its relatively short period of existence, the DTP continued the political traditions of 20 years ago. As you know, Turkey's first pro-Kurdish political force (the People's Worker's Party) was founded in 1989 and was subsequently replaced by six similar entities, most of which were closed due to their links with the PKK or because of their attempts to "split the unitary structure of the state and the unity of society." In general, the DTP is the 27th party outlawed in Turkey, and 24 of them have been closed by the Constitutional Court since 1963.
However, the fate of the DTP, which was set up on 9 November 2005, in many respects was sealed on 16 November 2007 when the Prosecutor-General's Office initiated the process of closing the party. However, the moment of the decision by the Constitutional Court was so "inappropriate" that even the ruling party noted the "political nature" of the steps taken by the Constitutional Court. The DTP, having secured 21 mandates and formed the fourth largest faction in the Turkish parliament, virtually dropped out of the game precisely at the moment when Prime Minister Recep Tayyip Erdogan announced the "Democratic Initiative", which implied increased dialogue with ethnic minorities, especially Kurds.
However, the decision of the Constitutional Court of Turkey put an end not only to the activities of the pro-Kurdish political force, but, apparently, to the "Democratic Initiative" of the ruling Justice and Development Party.
Thus, it seems, forecasts about the absence of any prospect for Ankara's "Democratic Initiative" proved to be correct. It is obvious that in the current situation, the plans of the ruling elite will really have to wait. Although it was clear from the very outset that the situation both inside and outside Turkey was not yet ripe for this kind of radical reforms. Society was not ready for dialogue with Kurdish separatists. And the reform package would not eliminate the "Kurdish question" and the problem of terrorist activities by the PKK which responded to Ankara's "Democratic Initiative" by killing seven Turkish soldiers.
The situation is exactly the same with the question of the Armenian-Turkish rapprochement. In response to a gesture of goodwill on the part of Ankara, Yerevan refuses not only to give up its claims about the fictitious "Armenian genocide", but also territorial claims to Azerbaijan and Turkey itself. The Turkish prime minister's latest visit to Washington, and his statement linking the dialogue with Armenia with the liberation of the occupied Azerbaijani lands showed that the initiative "zero problems with neighbours", as expected, cannot move forward due to the unresolved Armenian-Azerbaijani conflict.
Thus, the Justice and Development Party, which attempted from the very beginning to neutralize the "Kurdish" and "Armenian" cards in the hands of its opponents in the West, is effectively deadlocked. Regarding the reaction of the West, as expected, the EU condemned the decision of the Turkish court to close the pro-Kurdish party. The United States, meanwhile, assessed it as an internal affair of Turkey.
But whatever the reaction, the decision of the Constitutional Court cannot be revised. For this reason, it is possible that the crisis has worsened and the parliament will decide to hold early elections.
Legally, 28 parliamentary seats need to become vacant for this. If we add the six vacant seats to the 21 DTP seats, one seat is missing. But at the last minute, the pro-Kurdish party was backed by the independent MP Ufuk Aras. This means that there is the necessary number of seats for extraordinary elections. However, the decision to hold elections is made by the leadership of the parliament, i.e. representatives of the same ruling party, which means that they have the last say.
It is only clear that Turkey has stepped into a rather difficult period of political disasters, and it will be very difficult to find a way out of it even in the medium term.