SONU BİLİNMƏYƏN ADDIM
Türkiyənin geosiyasi rolunu artırmağa etdiyi cəhdlər dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində qalmaqdadır. Bunu təbii saymaq olar. Ankaranın bu addımlarının birmənalı olmayan reaksiya yaratması da bir o qədər təbiidir. Əgər Türkiyə müxalifəti və ictimaiyyətin xeyli hissəsi Ərdoğan hökumətinin fəaliyyətini milli təhlükəsizlik məsələsində prinsipial mövqelərdən imtina sayırsa, beynəlxalq səviyyədə Ankara bu siyasətindən müəyyən dividendlər qazana bilir.
Bəzi rusiyalı ekspertlərin fikrincə, Türkiyə artıq ABŞ və NATO-nun "əyaləti" və "kiçik qardaşı" yox, regional təhlükəsizliyin vacib komponenti və Avrasiyanın mərkəzidir. Bu mövqeyin öz məntiqi var.
Məsələn, son bir neçə ildə Ankara Suriya ilə münasibətlərdə ciddi irəliləyişə nail olub. Nəticədə, 1950-ci ilin sonlarından Türkiyə-Suriya sərhədi boyunca uzanan genişminalı zolaq aktuallığını itirib. Çünki Suriya ölkə ərazisində terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün ciddi addımlar atıb. Bununla paralel olaraq, iki ölkə arasında viza rejimi də yüngülləşdirilib.
Türkiyə İranla enerji sahəsində əməkdaşlığa dair razılaşma imzalayıb ki, bu da Tehranın "Nabucco" layihəsində iştirakını mümkün edir. Bütün bunlar isə Vaşinqtonun istəklərinin əksinə baş verir.
Türkiyə Afrika qitəsi ölkələri ilə münasibətlərin inkişafına dair strategiya da hazırlayıb. Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Liviyaya son səfəri də bunun göstəricisidir. Xatırladaq ki, onun Müəmmar Qəzzafi ilə danışıqlarından sonra Türkiyənin Liviyadakı diplomatik nümayəndəliyindən "Qara qitə"də maraqlarının inkişafı məqsədilə istifadə etmək fikrində olduğu açıqlanıb.
Ankaranın Balkan regionundakı diplomatik fəallığı və prezident Abdullah Gülün Belqrada səfəri ayrıca qeyd olunmalıdır. Ankaranın Kosovonun müstəqilliyini tanımasına baxmayaraq, bu səfər Serbiya ilə münasibətlərdə yumşalmaya səbəb oldu.
Qeyd edək ki, 2008-ci ilin avqustunda Güney Osetiyada yaşananlardan, həmçinin, İsrailin Qəzzada keçirdiyi əməliyyatdan sonra Ankara önəmli xarici və daxili problemlərin ölkənin mövqelərinin möhkəmlənməsinə mane olduğunu anlayıb. Bu, ilk növbədə, başıbəlalı Kipr problemi, ikincisi, qardaş Azərbaycanın ərazilərini işğal etmiş, həmçinin Ankaranın özünə ərazi iddiaları irəli sürən, "erməni soyqırımı"nın tanınmasını tələb edən Ermənistanla münasibətlər, nəhayət, üçüncüsü, "kürd məsələsi"dir.
Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə bağlı danışıqların dayandırılmasını tələb edən opponentləri də məhz bu arqumentləri əsas gətirirdilər. Bu məqamlar Türkiyəni hər il PKK-nın neytrallaşdırılması məqsədilə sərhəd bölgələrində, həmçinin İraqın şimalında həyata keçirilən əməliyyatlarda milyardlarla dollar xərcləməyə vadar edir. Elə həmin faktorlar Türkiyə diplomatiyasının Osmanlı İmperiyasında 1915-ci ildə baş vermiş hadisələrlə bağlı ermənipərəst qərar çıxarmış ölkələrlə münasibətdə fəaliyyətini məhdudlaşdırır, həmçinin Güney Qafqazda və İraqda Ankaranın mövqelərinin möhkəmlənməsinə mane olur.
Əlbəttə ki, yuxarıda sadalanan əngəllər aradan qalxmadan Ankaranın "regional lider"ə çevrilmə cəhdləri nəticə verməyəcək. Buna görə də Türkiyənin, hətta görüntü xətrinə olsa belə, "ənənəvi" problemlərin həllinin tərəfdarı imicini yaratması vacib idi.
Türkiyə parlamentində bir müddət davam edən səs-küylü müzakirələrdən sonra prezident Abdullah Gülün məhz hakim partiyanın təşəbbüsü nəticəsində "kürd" və "erməni" məsələlərinin ölkənin gündəmindən çıxmasını bəyan etməsi də qeyd olunan fikirlərin təsdiqidir. Hərçənd, bu məsələlərdən heç biri həllini tapmayıb, üstəlik, erməni təşəbbüsləri Yerevanın əsassız iddiaları və Azərbaycan torpaqlarının işğalını davam etdirməsi ucbatından, ümumiyyətlə, dalana dirənib.
Qərb KİV-nə müsahibəsində A. Gül bildirib ki, onun ölkəsi qonşu dövlətlərlə problemlərin aradan qaldırılması kursunu davam etdirmək niyyətindədir. "Ölkədə demokratiyanın səviyyəsi artırsa, tabu yox olur", - deyə Gül "kürd" və "erməni" məsələsini nəzərdə tutaraq bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, müxalifətlə yanaşı, hakim partiyanın sıralarında da müəyyən narazılıq yaratmış "demokratik təşəbbüslər" son aylarda Türkiyənin gündəmində özünə möhkəm yer edib.
Bəs opponentlər tərəfindən sərt tənqidlə müşahidə olunan, həmçinin Ədalət və İnkişaf Partiyasının reytinqində zəifləməyə gətirib çıxaran bu təşəbbüsün reallaşdırılmasına cəhd nə ilə əlaqədardır?
Parlament dinləmələrinin noyabrın 10-na - Türkiyənin yaradıcısı Mustafa Kamal Atatürkün ölümünün növbəti ildönümünə təyin edilməsi heç də təsadüf deyil. Hakim elita bununla Atatürk dəyərlərinə sadiqliyini nümayiş etdirməyə çalışıb. Bununla yanaşı, "demokratik təşəbbüs"ün etnik kürdlərin hüquqlarının artırılması, bununla da terrorçuların ideoloji bazasının zəiflədilməsinə cəhd kimi qəbul olunmasının vacibliyi xüsusi vurğulanır.
"Son məqsəd milli birlik və qardaşlığa nail olmaqdır. Bu, demokratik prosesdir", - deyə Baş nazir parlamentdəki çıxışı zamanı bildirib. Baş nazir müxalifət partiyalarını Şərqi Anadolu sakinlərinə etinasızlıqda da günahlandırıb: "Çoxcəhətlilik zənginlikdir. Bu regionun problemləri də bizim problemlərimizdir. Odur ki, biz onlara əhəmiyyət verməyə bilmərik. Orada baş verənlərə göz yummamız mümkün deyil". Bütün siyasi partiyalara müraciət edən Ərdoğan onları dondurulmuş münaqişələrin həllinə nail olmaq üçün əhatə dairələrini genişləndirməyə çağırıb.
Hökumətin planını təqdim edən daxili işlər naziri Bəşir Atalay isə deyib: "Təşəbbüslər paketi iki məqsəd güdür: terrorizmə son qoyulması və demokratik institutların durumunun yaxşılaşdırılması".
Nazirin sözlərinə görə, dini və sosial sahələrdə ayrı dillərdən istifadəyə qoyulmuş qadağanın aradan qaldırılması, yaşayış məntəqələrinin və coğrafi məkanların əvvəlki kürd adlarının bərpası, milli azlıqların dilində siyasi kampaniyaların aparılmasına icazə verilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, Türkiyə hökuməti yanında İnsan Haqları Departamentinin strukturunun dəyişdirilməsi də nəzərdə tutulub - o, müstəqil qurum olacaq.
Hökumət güc strukturlarına insan haqlarının pozulması sahəsində nəzarət edəcək müstəqil təşkilat yaratmaq fikrindədir. Cənub-Şərqi və Şərqi Anadolu yollarındakı nəzarət-buraxılış məntəqələri yığışdırılacaq ki, burada məqsəd ölkə ərazisində hərəkətin asanlaşdırılmasıdır. "Düzəlişlər və yeni mexanizmlərdə məqsəd ölkənin etnik mənsubiyyəti, cinsi və ya siyasi orientasiyasından asılı olmayaraq, bütün vətəndaşları üçün azadlıq yaratmaqdır", - deyə B.Atalay bildirib. Nazir bunların "Demokratik təşəbbüslər"in heç də bütün maddələri olmadığını söyləyib, onun daim əlavələrin ediləcəyi dinamik proses olduğunu bildirib.
Daxili işlər naziri Türkiyə Konstitusiyasına dəyişikliklərin də zəruri olduğunu qeyd edib: "Bizim insanlarımız belə konstitusiyaya layiq deyillər. Yeni plüralistik konstitusiya geniş müzakirələr nəticəsində hazırlanmalıdır".
B.Atalayın sözlərinə görə, Ədalət və İnkişaf Partiyasının hakimiyyətə gəlməsindən sonra, hökumət daim demokratikləşmə istiqamətində işləyib və bu fəaliyyət davam etdiriləcək. Bununla yanaşı, nazir dövlətçiliyin əsas prinsiplərindən imtina olunmayacağını da söyləyib və onların konstitusiyanın ilk 3 bəndində əks edildiyini xatırladıb - Türkiyə dövlət dili türk dili olan dünyəvi, demokratik, unitar dövlətdir. Atalay himn və milli bayrağın da müzakirə obyekti olmadığını bəyan edib.
Bütün bunlarla yanaşı, "demokratik təşəbbüslər"də əsas diqqət iqtisadi məqamlara yönəldilib. Hökumət PKK-nın fəaliyyəti nəticəsində iqtisadi baxımdan zərər çəkmiş Şərq və Cənub-Şərq regionlarının inkişaf layihəsini hazırlayır. Bəşir Atalay xatırladıb ki, "demokratik təşəbbüslər" hansısa "xüsusi qrup"a yox, bütünlükdə ölkəyə hesablanıb: "Məhz buna görə də "demokratik təşəbbüslər" "hər kəs üçün daha çox azadlıq" şüarı altında həyata keçirilir. Bu, Türkiyəni zəiflətməyəcək, əksinə, daha da gücləndirəcək".
Müxalifətçi Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı bütün bunlara cavab olaraq, 2002-ci ildə ƏİP-in hakimiyyətə gəlişi zamanı terrorizmə son qoyulacağına dair vəd verildiyini, bunun üzərindən 7 il keçdikdən sonra isə onların "Türkiyənin monoetnik quruculuğuna son qoymağa çalışdıqlarını" bəyan edib: "Parlament dağılma planını müzakirə edir. Biz terrorizmin siyasətçilərin vasitəsilə arzularını ifadə etməsini görürük". Baxçalı hesab edir ki, hökumət öz siyasətini terrorçuların tələblərinə uyğun şəkildə qurur. Onun fikrincə, bu, yanlış başa düşüləcək - sanki PKK bütün kürdlərin maraqlarını təmsil edir. Müxalifət lideri "kürd təşəbbüsü"nü qəsd sayır və onun Türkiyə vətəndaşlarına ciddi təhlükə yaratdığını düşünür.
Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Dəniz Baykal isə hökumətin təşəbbüsünün yalan proses olduğuna əmindir. O, bu işdə ƏİP-in tərəfdaş kimi kimi seçməsinin məlum olmadığını bildirib.
Baykalın sözlərinə görə, Türkiyənin hakim partiyası Abdulla Öcalanla (PKK-nın hazırda həbsxanada olan sabiq lideri) onun PKK ilə hökumət arasında vasitəçilik etməsi üçün danışıqlar aparır. Silahlı qruplaşma ilə danışıqlar aparılmasını ciddi səhv adlandıran müxalifət lideri bildirib ki, Türkiyədə yaşayan etnik kürdləri əhalinin digər hissəsindən ayırmaq olmaz".
Qeyd edək ki, bu tənqidlərə baxmayaraq, Türkiyə hökuməti artıq milli azlıqların dilində və dialektində yayımlara qoyulmuş müvəqqəti qadağanı aradan qaldırıb. Bu haqda qərar noyabrın 13-dən qüvvəyə minib. Əvvəllər radioda başqa dillərdə 1 sutkada maksimum 1 saat, həftədə isə 4 saat veriliş aparılmasına icazə verilirdi. Televiziyalarda isə icazə gündə 45 dəqiqə, həftədə isə 4 saatdan çox olmamaqla verilirdi.
Dəyişikliklər Türkiyə dövlət maşınının ən müqəddəs sahəsinə - milli təhlükəsizlik idarəsinə (MİT) də toxundu, oraya indiyə qədər etnik azlıqların təmsilçilərini götürmürdülər. Hökumət bununla da dayanmaq istəmir. Növbədə "ələvi" dini təriqətinin tərəfdarlarının hüquqlarının genişlənməsidir.
Bütün bunlara baxmayaraq, güzəştlər etnik kürdlərin yeganə siyasi ruporu olan Demokratik Toplum Partiyasını (DTP) qane etməyib. Partiya hökumətin addımlarını tənqid edib və onların "kifayət olmadığını" bəyan edib. DTP lideri Əhməd Türk bildirib ki, Ərdoğanın təşəbbüsləri PKK problemini həll etməyəcək. Partiya liderinin fikrincə, hökumət məhz onunla danışıqlar aparmalıdır. Hökumət isə bu tələbdən birmənalı şəkildə imtina edir.
Türkiyənin daxili siyasi həyatının aparıcı oyunçularından biri - Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargahı isə hələ öz sözünü deməyib və məhz bu, Ərdoğan tərəfdarlarını narahat edən əsas məqamlardan biridir.
Bütün qeyd olunan məqamları nəzərə alsaq, Türkiyə hökumətinin apardığı siyasi islahatlar, çətin ki, real nəticələr versin. Noyabrın ortalarında keçirilmiş sosioloji sorğunun nəticələri göstərir ki, hakim partiyanın fəaliyyəti əhali arasında dəstəyini itirir və artıq respondentlərin yarıdan çoxu (51%) "Demokratik təşəbbüslər"ə qarşıdır. Bu təşəbbüsü dəstəkləyənlər 35,4% təşkil edir. Bu, iki ayda təşəbbüsün öz tərəfdarını 13% itirdiyini göstərir. Bu dövrdə həyat şəraitindən narazı olanlar da artaraq, 49,9%-ə çatıb.
Bütün bunlar 2012-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisində koalisiyanın yaradılmasını zəruri edəcəyini də söyləməyə əsas verir. Demək, bundan sonra ƏİP "demokratik təşəbbüslər" və digər bu kimi islahatları reallaşdıra bilməyəcək. Baş nazirin bu islahatlardan əldə olunacaq dividendlərlə bağlı verdiyi vədlər isə müvəqqətidir və daha çox ölkənin xarici siyasi imicinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib.

Where will Ankara’s initiative lead?
Turkey's desire to increase its geopolitical role continues to remain a centre of attention for the international community. And this is natural, as is the fact that the steps Ankara takes to achieve this goal arouse controversial reactions.
While the Turkish opposition and a sizeable section of the Turkish public deem actions by the Erdogan government a deviation from fundamental positions in the field of national security, Ankara manages to score some points with its policy internationally.
In the opinion of a number of Russian experts, Turkey is not a "periphery" or a "younger brother" of the United States and NATO, but a very important component of regional security and a Eurasian centre. And there is logic in this.
For example, in the last few years, Ankara has achieved a major breakthrough in relations with Syria. As a result, a wide strip of minefields, created in the late 1950s along the entire Turkish-Syrian border is no longer relevant because Syria has taken concrete steps to check the activities of the terrorist Kurdistan Workers' Party on its territory. The visa regime between the two countries was also simplified. Simultaneously, Turkey signed agreements with Iran on cooperation in the energy sector, opening the possibility of Iranian participation in the Nabucco project. And all this was done against Washington's wishes.
At the same time, Ankara has developed a strategy of developing relations with countries of the African continent, a clear demonstration being the latest visit by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan to Libya. And most important, after talks with Muammar Qaddafi, Turkey said it wanted to use the network of Libyan diplomatic missions to promote its interests on the "Dark Continent."
Turkish diplomatic efforts in the Balkans and the visit of President Abdulla Gul to Belgrade merit special mention. This made it possible to ease differences with Serbia despite Ankara's recognition of the independence of the Serbian region of Kosovo. However, after the August 2008 events in South Ossetia and Israel's operation in Gaza, Ankara realized that any further strengthening of its positions is hampered by no less important external and domestic problems. First and foremost among them is the unfortunate "Cyprus issue," then there are relations with Armenia, which occupies lands belonging to Turkey's fraternal state Azerbaijan, and which makes no secret of its territorial claims against Turkey itself, demanding that an imaginary "genocide" be recognized and, finally, there is the "Kurdish issue."
After all, precisely these arguments are cited by Turkey's opponents when they talk about the need to halt talks on Ankara's membership of the European Union. These issues force Ankara to spend billions of dollars every year on operations to neutralise the Kurdistan Workers' Party in border provinces and in the north of Iraq. The same factors narrow the scope of Turkish diplomacy in countries which have made pro-Armenian decisions on the "events of the 1915 in the Ottoman Empire" and prevent the consolidation of Ankara's positions in the South Caucasus and Iraq.
Naturally, without eliminating the above barriers, Ankara's attempts to become a recognized "regional leader" are doomed to failure. And, therefore, it is vital for Turkey to project the image of a supporter of solutions to the "traditional" problems.
This conclusion is further corroborated by the fact that, just a few days after the beginning of heated debates in the Turkish Parliament, President Abdulla Gul openly announced that, thanks to the initiative of the ruling party, the "Kurdish" and "Armenian" questions have been removed from the country's agenda. And this was said despite the fact that neither of these issues has been resolved, and Armenia-related initiatives were side-stepped altogether in view of Armenia's unrestrained claims and its continuing occupation of Azerbaijani territory.
In an interview with Western media, the head of the Turkish state said that his country intended to continue pursuing a course of problem resolution with neighbouring states. "If the level of democracy in the country is increased, taboos disappear," Gul said, meaning the "Kurdish" and "Armenian" issues.
It is worth adding here that the phrase "democratic initiative," which stirred so much passion, not only among the opposition, but also in the ranks of the ruling party, has firmly established itself on the Turkish agenda in recent months.
So what is the gist of the initiatives which Ankara strives to implement despite harsh criticism from its opponents and the ruling Justice and Development Party's continuing fall in approval ratings?
It was no accident that 10 November - the anniversary of republic founder Mustafa Kemal Ataturk's death - was deliberately chosen as the date for the start of parliamentary elections. The ruling elite attempted thereby to prove its adherence to the tenets of the founder of the state. Special emphasis is placed on the idea that the "Democratic Initiative" has to be viewed as a desire to extend the rights of ethnic Kurds and thereby weaken the ideological framework of the terrorists.
"The ultimate goal is to achieve national unity and brotherhood. This is a process of democracy," the prime minister stressed, speaking in Parliament. "The goal is to make people happy. Please understand this," Erdogan said, replying to the opposition's objections.
The prime minister also accused the opposition parties of ignoring the residents of Eastern Anatolia. "Diversity - is a precious thing. The problems of our regions are our problems. This is precisely why we cannot ignore them. We cannot turn a blind eye to what is going on there." Addressing all political parties, the prime minister urged them to take broader views of the issues to resolve frozen problems.
For his part, Turkish Internal Affairs Minister Besir Atalay, presenting the government's plan, described it in the following manner: "The package of initiatives has two intertwined objectives - to put an end to terrorism and to "improve democratic institutions."
There are plans to lift the ban on using other languages in the religious and social spheres; old Kurdish place names will be restored; political campaigns in the languages of ethnic minorities will be allowed, said the internal affairs minister.
The government also plans to change the organizational structure of the Human Rights Department of the Turkish Government - it will become an independent organization.
In addition, the government plans to create an independent organ of control over the violations of human rights by executive departments. And checkpoints will be removed from the highways of south-eastern and southern Anatolia to simplify movement across the country. "These amendments and mechanisms are aimed at preventing the infringement of liberties of all our citizens, regardless of their ethnicity, sex, or political orientation," said Atalay.
The minister drew attention to the fact that this is by no means an exhaustive list of the provisions of the Democratic Initiative, which is a dynamic process and which will be amended continuously. The internal affairs minister also said that it was necessary to make changes to the country's constitution: "Our people do not deserve a constitution like this. A new pluralist constitution must be written after the broadest possible public discussion."
In the words of Besir Atalay, ever since the Justice and Development Party came to power, the government has been working continuously on democratization and it will continue to work in this direction. He stressed, at the same time, that the Government does not intend to change the main principles of statehood which are set out in the first three articles of the Constitution, namely: that Turkey is a secular, democratic, unitary state whose language is Turkish. He also said that the "national anthem and flag will also be beyond all discussion."
The key role in the Democratic Initiative, in the mean time, belongs to the economic aspect. The government is drafting development projects for the eastern and south-eastern regions of the country which have suffered economically as a result of the Kurdistan Workers' Party's activities.
Besir Atalay underlined that the Democratic Initiative targets not some "specific group," but covers the entire country. "This is why the 'Democratic Initiative' will be implemented under the slogan "More freedom for everyone." This will not weaken Turkey, on the contrary, it will make it stronger," the minister said.
However, in reply, Devlet Bahceli, leader of the opposition National Movement Party, recalled that in 2002, when the Justice and Development Party came to power, "they promised to put an end to terrorism, and now, seven years later, they want to put an end to the 'mono-ethnic system' in Turkey." "Parliament is discussing a demolition plan. And we are witnesses to how terrorism achieves its aims using politicians," Bahceli said, arguing that the Government is concentrating its efforts on granting the terrorists' demands. This, in his opinion, will lead to misperceptions - that the ruling party represents the interests of all the Kurds. As a result, the politician called the "Kurdish initiative" a plot and a serious threat to Turkish citizens.
And the leader of the Republican People's Party, Deniz Baykal, voiced his certainty that the government initiative is a process of deceit and that it was not clear whom the ruling party wanted as its partner in this process.
Baykal is sure that the ruling party is conducting secret negotiations with Abdulla Ocalan (former leader of the Kurdistan Workers' Party, currently imprisoned) to make him a mediator in talks with the KWP. He said that holding talks with an armed organization was a mistake, stressing that the ethnic Kurds who live in Turkey are "Kurds of the Turkish nation, who cannot be separated from the rest of the population."
Let us note that, despite the above-mentioned criticism, the Turkish government lifted the time limits on broadcasts in the languages and dialects of ethnic minorities. The appropriate decree came into effect on 13 November.
Previously, radio stations were allowed to air programmes in other languages and dialects for no more than 1 hour a day, and no more than 4 hours a week. For television stations, the air time limit for such programmes is 45 minutes a day and 4 hours a week.
Changes were made to the holy of holies of the Turkish government machinery - the National Security Directorate, in which representatives of ethnic minorities were not allowed work, until now. And the Government does not want to stop here. Granting broader rights to the supporters of the Alevi religious movement is the next step.
But even these concessions did not satisfy the only political mouthpiece of the ethnic Kurds - the Democratic Society Party criticized the Government plans, calling them "insufficient." According to party leader Ahmet Turk, Erdogan's initiatives will not resolve the KWP problem: the politician argues that dialogue has to be conducted precisely with that party. However, the government rejects this suggestion categorically.
In the mean time, one of the main players in the domestic political life of Turkey, the General Staff, has not yet had its final say, which is worrying Erdogan's supporters.
Judging by all the above-mentioned facts, the political reforms of the Turkish authorities are unlikely to yield the desired results. Opinion polls of mid-November show that public support for the policy of the ruling party is waning, and more than a half of the population (51%) are against the "Democratic Initiative." Fifty-nine percent of respondents believe that the country's political leaders have lost control of this process. And only 35.4% of the population supports the initiative. This shows that the "initiative" lost 13% of supporters in two months. The number of people who are displeased with government policy in general has also increased, reaching 49.9%.
All this also shows that the parliamentary elections of 2012 will end in the creation of a coalition and, therefore, the ruling party will not be able to propose reforms of the "Democratic Initiative" type. And the quick dividends, as promised by the Turkish prime minister, are quite ephemeral and are intended mostly for enhancement of the country's foreign political image.