SONU BİLİNMƏYƏN ADDIM
Türkiyənin geosiyasi rolunu artırmağa etdiyi cəhdlər dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində qalmaqdadır. Bunu təbii saymaq olar. Ankaranın bu addımlarının birmənalı olmayan reaksiya yaratması da bir o qədər təbiidir. Əgər Türkiyə müxalifəti və ictimaiyyətin xeyli hissəsi Ərdoğan hökumətinin fəaliyyətini milli təhlükəsizlik məsələsində prinsipial mövqelərdən imtina sayırsa, beynəlxalq səviyyədə Ankara bu siyasətindən müəyyən dividendlər qazana bilir.
Bəzi rusiyalı ekspertlərin fikrincə, Türkiyə artıq ABŞ və NATO-nun "əyaləti" və "kiçik qardaşı" yox, regional təhlükəsizliyin vacib komponenti və Avrasiyanın mərkəzidir. Bu mövqeyin öz məntiqi var.
Məsələn, son bir neçə ildə Ankara Suriya ilə münasibətlərdə ciddi irəliləyişə nail olub. Nəticədə, 1950-ci ilin sonlarından Türkiyə-Suriya sərhədi boyunca uzanan genişminalı zolaq aktuallığını itirib. Çünki Suriya ölkə ərazisində terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün ciddi addımlar atıb. Bununla paralel olaraq, iki ölkə arasında viza rejimi də yüngülləşdirilib.
Türkiyə İranla enerji sahəsində əməkdaşlığa dair razılaşma imzalayıb ki, bu da Tehranın "Nabucco" layihəsində iştirakını mümkün edir. Bütün bunlar isə Vaşinqtonun istəklərinin əksinə baş verir.
Türkiyə Afrika qitəsi ölkələri ilə münasibətlərin inkişafına dair strategiya da hazırlayıb. Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Liviyaya son səfəri də bunun göstəricisidir. Xatırladaq ki, onun Müəmmar Qəzzafi ilə danışıqlarından sonra Türkiyənin Liviyadakı diplomatik nümayəndəliyindən "Qara qitə"də maraqlarının inkişafı məqsədilə istifadə etmək fikrində olduğu açıqlanıb.
Ankaranın Balkan regionundakı diplomatik fəallığı və prezident Abdullah Gülün Belqrada səfəri ayrıca qeyd olunmalıdır. Ankaranın Kosovonun müstəqilliyini tanımasına baxmayaraq, bu səfər Serbiya ilə münasibətlərdə yumşalmaya səbəb oldu.
Qeyd edək ki, 2008-ci ilin avqustunda Güney Osetiyada yaşananlardan, həmçinin, İsrailin Qəzzada keçirdiyi əməliyyatdan sonra Ankara önəmli xarici və daxili problemlərin ölkənin mövqelərinin möhkəmlənməsinə mane olduğunu anlayıb. Bu, ilk növbədə, başıbəlalı Kipr problemi, ikincisi, qardaş Azərbaycanın ərazilərini işğal etmiş, həmçinin Ankaranın özünə ərazi iddiaları irəli sürən, "erməni soyqırımı"nın tanınmasını tələb edən Ermənistanla münasibətlər, nəhayət, üçüncüsü, "kürd məsələsi"dir.
Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə bağlı danışıqların dayandırılmasını tələb edən opponentləri də məhz bu arqumentləri əsas gətirirdilər. Bu məqamlar Türkiyəni hər il PKK-nın neytrallaşdırılması məqsədilə sərhəd bölgələrində, həmçinin İraqın şimalında həyata keçirilən əməliyyatlarda milyardlarla dollar xərcləməyə vadar edir. Elə həmin faktorlar Türkiyə diplomatiyasının Osmanlı İmperiyasında 1915-ci ildə baş vermiş hadisələrlə bağlı ermənipərəst qərar çıxarmış ölkələrlə münasibətdə fəaliyyətini məhdudlaşdırır, həmçinin Güney Qafqazda və İraqda Ankaranın mövqelərinin möhkəmlənməsinə mane olur.
Əlbəttə ki, yuxarıda sadalanan əngəllər aradan qalxmadan Ankaranın "regional lider"ə çevrilmə cəhdləri nəticə verməyəcək. Buna görə də Türkiyənin, hətta görüntü xətrinə olsa belə, "ənənəvi" problemlərin həllinin tərəfdarı imicini yaratması vacib idi.
Türkiyə parlamentində bir müddət davam edən səs-küylü müzakirələrdən sonra prezident Abdullah Gülün məhz hakim partiyanın təşəbbüsü nəticəsində "kürd" və "erməni" məsələlərinin ölkənin gündəmindən çıxmasını bəyan etməsi də qeyd olunan fikirlərin təsdiqidir. Hərçənd, bu məsələlərdən heç biri həllini tapmayıb, üstəlik, erməni təşəbbüsləri Yerevanın əsassız iddiaları və Azərbaycan torpaqlarının işğalını davam etdirməsi ucbatından, ümumiyyətlə, dalana dirənib.
Qərb KİV-nə müsahibəsində A. Gül bildirib ki, onun ölkəsi qonşu dövlətlərlə problemlərin aradan qaldırılması kursunu davam etdirmək niyyətindədir. "Ölkədə demokratiyanın səviyyəsi artırsa, tabu yox olur", - deyə Gül "kürd" və "erməni" məsələsini nəzərdə tutaraq bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, müxalifətlə yanaşı, hakim partiyanın sıralarında da müəyyən narazılıq yaratmış "demokratik təşəbbüslər" son aylarda Türkiyənin gündəmində özünə möhkəm yer edib.
Bəs opponentlər tərəfindən sərt tənqidlə müşahidə olunan, həmçinin Ədalət və İnkişaf Partiyasının reytinqində zəifləməyə gətirib çıxaran bu təşəbbüsün reallaşdırılmasına cəhd nə ilə əlaqədardır?
Parlament dinləmələrinin noyabrın 10-na - Türkiyənin yaradıcısı Mustafa Kamal Atatürkün ölümünün növbəti ildönümünə təyin edilməsi heç də təsadüf deyil. Hakim elita bununla Atatürk dəyərlərinə sadiqliyini nümayiş etdirməyə çalışıb. Bununla yanaşı, "demokratik təşəbbüs"ün etnik kürdlərin hüquqlarının artırılması, bununla da terrorçuların ideoloji bazasının zəiflədilməsinə cəhd kimi qəbul olunmasının vacibliyi xüsusi vurğulanır.
"Son məqsəd milli birlik və qardaşlığa nail olmaqdır. Bu, demokratik prosesdir", - deyə Baş nazir parlamentdəki çıxışı zamanı bildirib. Baş nazir müxalifət partiyalarını Şərqi Anadolu sakinlərinə etinasızlıqda da günahlandırıb: "Çoxcəhətlilik zənginlikdir. Bu regionun problemləri də bizim problemlərimizdir. Odur ki, biz onlara əhəmiyyət verməyə bilmərik. Orada baş verənlərə göz yummamız mümkün deyil". Bütün siyasi partiyalara müraciət edən Ərdoğan onları dondurulmuş münaqişələrin həllinə nail olmaq üçün əhatə dairələrini genişləndirməyə çağırıb.
Hökumətin planını təqdim edən daxili işlər naziri Bəşir Atalay isə deyib: "Təşəbbüslər paketi iki məqsəd güdür: terrorizmə son qoyulması və demokratik institutların durumunun yaxşılaşdırılması".
Nazirin sözlərinə görə, dini və sosial sahələrdə ayrı dillərdən istifadəyə qoyulmuş qadağanın aradan qaldırılması, yaşayış məntəqələrinin və coğrafi məkanların əvvəlki kürd adlarının bərpası, milli azlıqların dilində siyasi kampaniyaların aparılmasına icazə verilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, Türkiyə hökuməti yanında İnsan Haqları Departamentinin strukturunun dəyişdirilməsi də nəzərdə tutulub - o, müstəqil qurum olacaq.
Hökumət güc strukturlarına insan haqlarının pozulması sahəsində nəzarət edəcək müstəqil təşkilat yaratmaq fikrindədir. Cənub-Şərqi və Şərqi Anadolu yollarındakı nəzarət-buraxılış məntəqələri yığışdırılacaq ki, burada məqsəd ölkə ərazisində hərəkətin asanlaşdırılmasıdır. "Düzəlişlər və yeni mexanizmlərdə məqsəd ölkənin etnik mənsubiyyəti, cinsi və ya siyasi orientasiyasından asılı olmayaraq, bütün vətəndaşları üçün azadlıq yaratmaqdır", - deyə B.Atalay bildirib. Nazir bunların "Demokratik təşəbbüslər"in heç də bütün maddələri olmadığını söyləyib, onun daim əlavələrin ediləcəyi dinamik proses olduğunu bildirib.
Daxili işlər naziri Türkiyə Konstitusiyasına dəyişikliklərin də zəruri olduğunu qeyd edib: "Bizim insanlarımız belə konstitusiyaya layiq deyillər. Yeni plüralistik konstitusiya geniş müzakirələr nəticəsində hazırlanmalıdır".
B.Atalayın sözlərinə görə, Ədalət və İnkişaf Partiyasının hakimiyyətə gəlməsindən sonra, hökumət daim demokratikləşmə istiqamətində işləyib və bu fəaliyyət davam etdiriləcək. Bununla yanaşı, nazir dövlətçiliyin əsas prinsiplərindən imtina olunmayacağını da söyləyib və onların konstitusiyanın ilk 3 bəndində əks edildiyini xatırladıb - Türkiyə dövlət dili türk dili olan dünyəvi, demokratik, unitar dövlətdir. Atalay himn və milli bayrağın da müzakirə obyekti olmadığını bəyan edib.
Bütün bunlarla yanaşı, "demokratik təşəbbüslər"də əsas diqqət iqtisadi məqamlara yönəldilib. Hökumət PKK-nın fəaliyyəti nəticəsində iqtisadi baxımdan zərər çəkmiş Şərq və Cənub-Şərq regionlarının inkişaf layihəsini hazırlayır. Bəşir Atalay xatırladıb ki, "demokratik təşəbbüslər" hansısa "xüsusi qrup"a yox, bütünlükdə ölkəyə hesablanıb: "Məhz buna görə də "demokratik təşəbbüslər" "hər kəs üçün daha çox azadlıq" şüarı altında həyata keçirilir. Bu, Türkiyəni zəiflətməyəcək, əksinə, daha da gücləndirəcək".
Müxalifətçi Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı bütün bunlara cavab olaraq, 2002-ci ildə ƏİP-in hakimiyyətə gəlişi zamanı terrorizmə son qoyulacağına dair vəd verildiyini, bunun üzərindən 7 il keçdikdən sonra isə onların "Türkiyənin monoetnik quruculuğuna son qoymağa çalışdıqlarını" bəyan edib: "Parlament dağılma planını müzakirə edir. Biz terrorizmin siyasətçilərin vasitəsilə arzularını ifadə etməsini görürük". Baxçalı hesab edir ki, hökumət öz siyasətini terrorçuların tələblərinə uyğun şəkildə qurur. Onun fikrincə, bu, yanlış başa düşüləcək - sanki PKK bütün kürdlərin maraqlarını təmsil edir. Müxalifət lideri "kürd təşəbbüsü"nü qəsd sayır və onun Türkiyə vətəndaşlarına ciddi təhlükə yaratdığını düşünür.
Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CXP) lideri Dəniz Baykal isə hökumətin təşəbbüsünün yalan proses olduğuna əmindir. O, bu işdə ƏİP-in tərəfdaş kimi kimi seçməsinin məlum olmadığını bildirib.
Baykalın sözlərinə görə, Türkiyənin hakim partiyası Abdulla Öcalanla (PKK-nın hazırda həbsxanada olan sabiq lideri) onun PKK ilə hökumət arasında vasitəçilik etməsi üçün danışıqlar aparır. Silahlı qruplaşma ilə danışıqlar aparılmasını ciddi səhv adlandıran müxalifət lideri bildirib ki, Türkiyədə yaşayan etnik kürdləri əhalinin digər hissəsindən ayırmaq olmaz".
Qeyd edək ki, bu tənqidlərə baxmayaraq, Türkiyə hökuməti artıq milli azlıqların dilində və dialektində yayımlara qoyulmuş müvəqqəti qadağanı aradan qaldırıb. Bu haqda qərar noyabrın 13-dən qüvvəyə minib. Əvvəllər radioda başqa dillərdə 1 sutkada maksimum 1 saat, həftədə isə 4 saat veriliş aparılmasına icazə verilirdi. Televiziyalarda isə icazə gündə 45 dəqiqə, həftədə isə 4 saatdan çox olmamaqla verilirdi.
Dəyişikliklər Türkiyə dövlət maşınının ən müqəddəs sahəsinə - milli təhlükəsizlik idarəsinə (MİT) də toxundu, oraya indiyə qədər etnik azlıqların təmsilçilərini götürmürdülər. Hökumət bununla da dayanmaq istəmir. Növbədə "ələvi" dini təriqətinin tərəfdarlarının hüquqlarının genişlənməsidir.
Bütün bunlara baxmayaraq, güzəştlər etnik kürdlərin yeganə siyasi ruporu olan Demokratik Toplum Partiyasını (DTP) qane etməyib. Partiya hökumətin addımlarını tənqid edib və onların "kifayət olmadığını" bəyan edib. DTP lideri Əhməd Türk bildirib ki, Ərdoğanın təşəbbüsləri PKK problemini həll etməyəcək. Partiya liderinin fikrincə, hökumət məhz onunla danışıqlar aparmalıdır. Hökumət isə bu tələbdən birmənalı şəkildə imtina edir.
Türkiyənin daxili siyasi həyatının aparıcı oyunçularından biri - Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargahı isə hələ öz sözünü deməyib və məhz bu, Ərdoğan tərəfdarlarını narahat edən əsas məqamlardan biridir.
Bütün qeyd olunan məqamları nəzərə alsaq, Türkiyə hökumətinin apardığı siyasi islahatlar, çətin ki, real nəticələr versin. Noyabrın ortalarında keçirilmiş sosioloji sorğunun nəticələri göstərir ki, hakim partiyanın fəaliyyəti əhali arasında dəstəyini itirir və artıq respondentlərin yarıdan çoxu (51%) "Demokratik təşəbbüslər"ə qarşıdır. Bu təşəbbüsü dəstəkləyənlər 35,4% təşkil edir. Bu, iki ayda təşəbbüsün öz tərəfdarını 13% itirdiyini göstərir. Bu dövrdə həyat şəraitindən narazı olanlar da artaraq, 49,9%-ə çatıb.
Bütün bunlar 2012-ci ildə keçiriləcək parlament seçkisində koalisiyanın yaradılmasını zəruri edəcəyini də söyləməyə əsas verir. Demək, bundan sonra ƏİP "demokratik təşəbbüslər" və digər bu kimi islahatları reallaşdıra bilməyəcək. Baş nazirin bu islahatlardan əldə olunacaq dividendlərlə bağlı verdiyi vədlər isə müvəqqətidir və daha çox ölkənin xarici siyasi imicinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib.

К чему приведет инициатива, которую стремится реализовать официальная Анкара?
Стремление Турции к увеличению своей геополитической роли продолжает оставаться в центре внимания мирового сообщества. И это естественно, так же как и то, что шаги, предпринимаемые Анкарой для достижения этой цели, вызывают неоднозначные реакции.
Если оппозиция Турции и немалая часть общества считают действия правительства Эрдогана отступлением от принципиальных позиций в вопросах национальной безопасности, то на международном уровне Анкаре своей политикой удается заработать некоторые дивиденды.
По мнению ряда российских экспертов, Турция уже не "периферия" и "младший брат" США и НАТО, а важнейший компонент региональной безопасности и центр Евразии. В этом есть своя логика.
Например, за последние несколько лет Анкара сделала серьезнейший прорыв в отношениях с Сирией. В результате широкая полоса минных полей, созданная в конце 1950-х годов вдоль всей турецко-сирийской границы, уже не актуальна, так как Сирия предприняла конкретные шаги по пресечению деятельности террористической Курдской рабочей партии (КРП) на своей территории. Параллельно был упрощен и визовый режим между двумя странами.
Одновременно Турцией подписаны соглашения по энергетическому сотрудничеству с Ираном, открывающие возможность для участия Тегерана в проекте Nabucco. И все это вопреки желанию Вашингтона.
В то же время Анкара разработала стратегию развития отношений со странами Африканского континента, наглядным свидетельством чему стал последний визит премьера Реджепа Тайиба Эрдогана в Ливию. И, что немаловажно, по итогам переговоров с Муамаром Каддафи было заявлено о желании Турции использовать сеть дипломатических представительств Ливии для продвижения своих интересов на Черном континенте.
Отдельно стоит отметить усилия турецкой дипломатии на Балканах и визит президента Абдуллы Гюля в Белград. Это позволило смягчить разногласия с Сербией, несмотря на признание Анкарой независимости сербского края Косово.
Однако после событий августа 2008 года в Южной Осетии и операции Израиля в секторе Газа Анкаре стало ясно, что дальнейшее укрепление ее позиций тормозят не менее значимые внешние и внутренние проблемы. Это, во-первых, злополучный "кипрский вопрос", во-вторых, отношения с Арменией, оккупировавшей территории братского Турции Азербайджана, не скрывающей территориальные претензии к самой Анкаре и требующей признания вымышленного "геноцида", и, наконец, "курдский вопрос".
Ведь именно этими аргументами пользуются оппоненты Турции, заявляя о необходимости прекратить переговоры по членству Анкары в ЕС. Эти вопросы вынуждают Анкару к ежегодной трате миллиардов долларов на операции по нейтрализации КРП в приграничных провинциях и на севере Ирака. Эти же факторы сужают ареал действий турецкой дипломатии в странах, принявших проармянские решения "по событиям 1915 года в Османской империи", и не позволяют укрепить позиции Анкары на Южном Кавказе и в Ираке.
Естественно, без устранения вышеперечисленных барьеров попытки Анкары превратиться в признанного "регионального лидера" обречены на провал. А посему Турции было жизненно необходимо, пусть даже для видимости, создать имидж сторонника урегулирования "традиционных" проблем.
Данный вывод подтверждает то обстоятельство, что всего через несколько дней после начала бурных дебатов в парламенте Турции президент Абдулла Гюль открыто объявил, что благодаря начинаниям правящей партии "курдский" и "армянский" вопросы сняты с повестки дня страны. И это несмотря на то, что ни один из данных вопросов еще не нашел своего разрешения, а армянские инициативы вообще застопорились ввиду необузданности необоснованных претензий Армении и продолжающейся оккупации территорий Азербайджана.
В интервью западным СМИ глава турецкого государства заявил, что его страна намерена продолжать курс на решение проблем с соседними государствами. "Если уровень демократии в стране повышается, то в стране исчезают табу", - сказал Гюль, имея в виду "курдский" и "армянский" вопросы.
Стоит отметить, что словосочетание "Демократическая инициатива", вызвавшее бурю страстей не только в стане оппозиции, но и в рядах правящей партии, прочно засело в повестке дня Турции последних месяцев.
В чем же смысл инициатив, которые стремится реализовать официальная Анкара, несмотря на резкую критику оппонентов и последовательное снижение рейтинга правящей Партии справедливости и развития (ПСР)?
Не случайно датой начала парламентских дебатов было специально выбрано 10 ноября - очередная годовщина смерти основателя республики Мустафы Кемаля Ататюрка. Тем самым правящая элита попыталась доказать приверженность заветам основателя государственности. При этом особое ударение делается на том, что "Демократическую инициативу" необходимо воспринимать как желание расширить права этнических курдов, ослабив тем самым идеологическую базу террористов.
"Конечная цель состоит в том, чтобы достигнуть национального единства и братства. Это - процесс демократии", - подчеркнул премьер, выступая в парламенте.
"Цель заключается в том, чтобы сделать людей счастливыми. Поймите это", - ответил Р.Эрдоган на возражения со стороны оппозиции.
Премьер также обвинил оппозиционные партии в игнорировании жителей восточной Анатолии: "Многогранность - вот в чем богатство. Проблемы этого региона - наши проблемы. Именно поэтому мы не можем проигнорировать их. Мы не можем закрыть глаза на то, что там происходит". Обращаясь ко всем политическим партиям, премьер призвал их расширить свой кругозор для того, чтобы решить замороженные проблемы.
В свою очередь глава МВД Турции Башир Аталай, представляя план правительства, обрисовал его следующими словами: пакет инициатив имеет две переплетающиеся цели - покончить с терроризмом и "улучшить демократические институты".
Как заявил глава МВД, планируется снять запрет на использование языков в религиозной и социальной сферах; будут восстановлены прежние курдские названия поселений и географических мест; разрешат проводить политические кампании на языке национальных меньшинств.
Также планируется изменить структуру Департамента по правам человека при правительстве Турции - он станет независимым учреждением.
Кроме того, правительство намерено создать независимый орган для контроля над силовыми ведомствами в вопросах, касающихся нарушений прав человека. А с трасс юго-восточной и восточной Анатолии уберут контрольно-пропускные пункты для облегчения перемещений по стране. "Поправки и механизмы нацелены на предотвращение нарушений свобод всех наших граждан, несмотря на их этническое происхождение, пол или политическую ориентацию", - подчеркнул Б.Аталай.
Министр обратил внимание, что это далеко не все пункты "Демократической инициативы", так как она представляет собой динамичный процесс, который будет постоянно дополняться.
Также глава МВД подчеркнул, что необходимо будет вносить изменения в Конституцию страны: "Наши люди не заслуживают такой Конституции. Новая плюралистическая Конституция должна быть подготовлена при самом широком обсуждении".
По словам Б.Аталая, с тех пор как Партия справедливости и развития пришла к власти, правительство постоянно работает и будет работать в направлении демократизации. При этом он подчеркнул, что правительство не намерено изменять основные принципы государства, которые записаны в первых трех статьях Конституции, а именно, что Турция - светское демократическое унитарное государство, государственным языком которого является турецкий. Также, по его словам, "национальный гимн и флаг тоже будут вне всяких дискуссий".
Ключевую роль в "Демократической инициативе", между тем, играет экономический аспект. Правительством разрабатываются проекты по развитию восточных и юго-восточных регионов страны, пострадавших в экономическом плане в результате деятельности КРП.
Башир Аталай напомнил, что "Демократическая инициатива" нацелена не на какую-то "специфическую группу", а имеет целью охватить всю страну. "Вот почему "Демократическая инициатива" проводится под лозунгом "больше свободы для каждого". Это не ослабит Турцию, а, наоборот, сделает ее сильнее", - заявил министр.
Впрочем, в ответ лидер оппозиционной Партии националистического движения (ПНД) Довлет Бахчели напомнил, что в 2002 году, когда ПСР пришла к власти, "они обещали покончить с терроризмом, а теперь, через семь лет, они хотят покончить с "моноэтническим устройством" Турции". "Парламент обсуждает план разрушения. И мы являемся свидетелями того, как терроризм воплощает свои желания с помощью политиков", - заявил Бахчели, считающий, что правительство строит свои усилия вокруг требований террористов. Это, по его словам, приводит к неправильному восприятию - будто КРП представляет интересы всех курдов. В итоге политик назвал "курдскую инициативу" заговором и серьезной угрозой для граждан Турции.
А лидер Республиканской народной партии (РНП) Дениз Байкал выразил уверенность, что инициатива правительства - процесс обмана, и неясно, кого ПСР взяла партнером в этом процессе.
Также лидер РНП выразил уверенность, что правящая партия ведет секретные переговоры с Абдуллой Оджаланом (бывшим лидером КРП, находящимся в тюрьме), чтобы он выступал в качестве посредника с КРП. Он назвал фатальной ошибкой ведение переговоров с вооруженной организацией, подчеркнув, что этнические курды, живущие в Турции, - это "курды турецкой нации, и отделять их от остальной части населения нельзя".
Отметим, что, несмотря на вышеуказанную критику, правительство Турции сняло временные ограничения на вещание на языках и диалектах национальных меньшинств. Соответствующее постановление вступило в силу 13 ноября.
Ранее на радио разрешалось вещание на других языках и диалектах не более одного часа в сутки и не более 4 часов в неделю. Для телевидения - 45 минут в день и 4 часа в неделю.
Изменения коснулись и святая святых турецкой государственной машины - Управления национальной безопасности, куда доселе не принимали представителей этнических меньшинств. И правительство вовсе не желает останавливаться. На очереди - расширение прав сторонников религиозного течения - "алеви".
Но даже такие уступки не устроили единственный политический рупор этнических курдов - Партия демократического общества (ПДО) подвергла критике начинания правительства, назвав их "недостаточными". Согласно лидеру ПДО Ахмету Турку, инициативы Эрдогана не решат проблему КРП - политик считает, что именно с ней надо вести диалог. Однако правительство наотрез от этого отказывается.
Между тем один из главных игроков внутриполитической жизни Турции - Генштаб так и не сказал своего последнего слова, что во многом настораживает сторонников Эрдогана.
Судя по всем перечисленным обстоятельствам, политические реформы турецких властей вряд ли приведут к желаемым результатам. Согласно опросам, проведенным в середине ноября, политика правящей партии теряет поддержку избирателей, и уже более половины (51%) населения высказываются против "Демократической инициативы". 59% респондентов считают, что руководство страны выпустило из рук нити управления этим процессом. Поддерживают же это начинание властей только 35,4% населения. Это свидетельствует о том, что "инициатива" потеряла за два месяца 13% сторонников. Процент недовольных жизнью также повысился, достигнув 49,9%.
Все это говорит также о том, что парламентские выборы 2012 года завершатся созданием коалиции, а значит, ПСР уже не сможет продвигать реформы, подобные "Демократической инициативе". А скорые дивиденды от нее, которые обещает премьер-министр Турции, весьма эфемерны и рассчитаны больше на улучшение внешнеполитического имиджа страны.