Bu sualın cavabı yalnız Azərbaycan və Ermənistanın yox, həm də Moskva, Vaşinqton, Ankara və Brüsselin mövqeyindən asılıdır
Noyabrın 22-də Mün-hendə Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarkisyan bu il ərzində sayca altıncı dəfə bir araya gəldilər. Fransa konsulluğunun binasında baş tutmuş danışıqlarda iki ölkənin xarici işlər nazirləri - Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan, həmçinin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Robert Bradke (ABŞ), Bernar Fasye (Fransa) və Yuri Merzlyakov (Rusiya), qurumun fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik də iştirak ediblər.
Danışıqların sonunda vasitəçilərin verdiyi bəyanatda deyilir: "Təxminən, 4 saat davam edən danışıqlar konstruktiv keçib. Bəzi sahələrdə irəliləyiş əldə edilib. Bununla yanaşı, bir sıra məsələlər hələ də açıq qalır, çətinliklər mövcuddur".
Həmsədrlərin bəyanatında daha sonra bildirilir ki, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri ölkələrinin xarici işlər nazirlərinə vasitəçilərlə məsələ ətrafında müzakirələrin davam etdirilməsini tapşırıblar. Növbəti addım kimi iki nazirin dekabrın 1-2-də ATƏT-in Nazirlər Şurasının Afinada keçiriləcək iclası ərəfəsində görüşməsi nəzərdə tutulub.
Kişinyovda keçirilmiş bundanəvvəlki görüşlə müqayisədə bu dəfə Bakı və Yerevanın şərhləri ton və məzmun baxımından Minsk qrupunun bəyanatına yaxın oldu. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Elxan Poluxov bildirib ki, həllini tapmamış məsələlər ətrafında dərin və ətraflı müzakirələrdən sonra tərəflərin mövqelərində bir sıra məqamlarla bağlı yaxınlaşma varmış. Ermənistan xarici işlər naziri E.Nalbandyan da Münhen danışıqları nəticəsində müəyyən irəliləyiş əldə olunduğunu söyləyib. Onun fikrincə, bu irəliləyiş prezidentlərin son ilyarımda keçirdikləri 8 görüşdə əldə edilmiş müsbət tendensiyanın qorunub-saxlanılmasına imkan verəcək.
Qeyd edək ki, nə Minsk Qrupunun həmsədrlərinin, nə də Bakı və Yerevanın açıqlamalarında müzakirələrin detallarına toxunulmayıb. Lakin Avropa və Türkiyənin nüfuzlu mətbuat orqanları danışıqların bəzi detallarına dair məlumatlar yayıblar. "Euronews" telekanalının məlumatına görə, danışıqlar nəticəsində tərəflər arasında müəyyən yaxınlaşmaya nail olunsa da, hələ ki yekun razılaşmadan danışmaq tezdir. Telekanal eyni zamanda bildirir ki, tərəflər Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının boşaldılmaına dair razılığa gəliblər. Türkiyənin "Hur-riyet" qəzeti isə məlumatlı diplomatik mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Münhen görüşündə S.Sarkisyan işğal altındakı 5 rayonun boşaldılmasına yekun razılığını verib. Bununla yanaşı, Ermənistan Kəlbəcər və Laçın rayonlarından da qoşunlarını çıxartmağa razıdır. Lakin Yerevan bunu yalnız Dağlıq Qarabağı Ermənistanla birləşdirəcək dəhlizin statusunun müəyyənləşməsindən sonra etməyə hazır olduğunu bildirib. Qəzetin məlumatına görə, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri münaqişənin həllinə dair çərçivə sazişinin imzalanmasına nail olmaq məqsədi ilə danışıqların davam etdirilməsi haqda da razılığa gəliblər.
Bu məlumatlar göstərir ki, Münhen danışıqları pozitiv keçib. Bu danışıqlaradək isə prosesin dalana dirəndiyi hiss edilirdi, irəliləyiş gözləntiləri haqda fikirlər isə məzəmmət və hətta hədələrlə əvəzlənmişdi. Elə Münhen görüşü ərəfəsində İlham Əliyev bu görüşün həlledici olacağını bəyan etmişdi. O, bu il tərəflər arasında bir neçə görüşün keçirildiyini, lakin nəticənin əldə olunmadığını xatırladaraq, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həlli imkanlarının tükənəcəyi təqdirdə, hərbi varianta əl atıla biləcəyini istisna etməmişdi.
Azərbaycan prezidentinin bu açıqlaması ritorik yox, kifayət qədər konkret olduğu üçün adekvat reaksiya ilə müşayiət olundu. Ermənilərin cavab iddiaları, Rusiyanın ermənipərəst mətbuatında hərbi variantın Azərbaycana uğur gətirməyəcəyinə dair fikirlər Ermənistan və himayədarlarının qorxuya düşməsinin üstünü ört-basdır edə bilmədi. Tərəfləri hərbi hədələrdən çəkinməyə çağırmaqla məşğul olan Minsk qrupunun həmsədrləri də danışıqlar prosesi nəticəsiz qalacağı təqdirdə, proseslərin həqiqətən də neqativ ssenari ilə inkişaf edə biləcəyini anlamaya bilməzdilər.
Əlbəttə, burada söhbət Azərbaycanla Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların dərhal başlanacağından getmir. Lakin bu halda silahlanma yarışının yenidən qızışacağı şübhə doğurmur. Ermənistanın hərbi balansı saxlamaq üçün maliyyə imkanlarının, demoqrafik resurslarının olmadığını nəzərə alsaq, yük daim Ermənistana himayədarlıq edən fövqəldövlətlərin, ilk növbədə, Rusiyanın üzərinə düşəcək. Proseslər bu cür inkişaf edəcəyi təqdirdə, BMT və ATƏT meydanında təbliğat müharibəsi, diplomatik toqquşmaların da şiddətlənəcəyini gözləmək olardı. Daim pozulmaqda olan atəşkəs rejiminin də yaşandığı bir vaxtda, bütün bunların baş verməsi gec-tez genişmiqyaslı hərbi əməliyyatların bərpasına şərait yaradardı.
Hər halda, Azərbaycan rəhbərliyinin bu sərt mövqeyi, həmçinin son zamanlar Moskva və Vaşinqton tərəfindən erməni liderlərinə verilən öyüd-nəsihətlər Yerevana müəyyən təsir göstərib. Ermənilər anlayıblar ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında münasibətlərin sərinləşməsinə, həmçinin Ankara-Yerevan münasibətlərinə dair protokolların tezliklə ratifikasiya edilməsi məqsədilə Türkiyənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair prinsipial mövqeyini yumşaldacağına olan ümidlər doğrulmayacaq. Yerevanın son zamanlar danışıqlar prosesinin süni şəkildə uzadılmasına hesablanmış taktikası da nəticə verməyib. Ermənistanın dərin maliyyə və iqtisadi böhranda olduğu, Rusiya ilə birbaşa kommunikasiyaları itirdiyi şəraitdə danışıqların dayandırılması və hərbi əməliyyatların bərpası Ermənistan üçün həddindən artıq riskli olardı.
Bir məqam da aydındır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyişlər yalnız bilavasitə Bakı və Yerevandan yox, həm də Moskva ilə Vaşinqtonun mövqeyindən asılıdır. Bu baxımdan İ.Əliyevin Rusiyaya işgüzar səfəri xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Xatırladaq ki, səfər çərçivəsində İlham Əliyev həmkarı Dmitri Medvedevlə birlikdə Ulyanovskda Heydər Əliyev meydanı və abidəsinin açılışında iştirak edib. Bu səfərdən sonra Azərbaycan prezidenti Moskvanın hansı şərtlərlə və nə dərəcədə Qarabağ probleminin həllinə kömək etməyə hazır olduğunu özü üçün müəyyənləşdirəcək. Belə rçaqlar isə Rusiyada kifayət qədərdir.
Diqqətçəkən məqamlardan biri İ.Əliyevlə S.Sarkisyanın Kişinyov görüşündən dərhal sonra Ermənistan prezidentinin Moskvaya dəvət edilməsidir. Həmin vaxt səfərdən qayıdan Sarkisyan Dağlıq Qarabağa yollanıb, orada separatçı rejimin liderləri və hərbçilərin iştirakı ilə qapalı toplantı keçirib və yenidən Moskvaya səfər edib. Sonuncu səfəri zamanı S.Sarkisyan "DQR"in "prezident"i və "parlamentin spikeri"ni də özü ilə Rusiya paytaxtına aparıb. Çox güman ki, burada məqsəd Moskvanın mövqeyinin birbaşa separatçılara nümayiş etdirilməsi olub. Sarkisyan bununla separatçıların Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonlardan erməni hərbçilərinin çıxarılmasına istiqamətlənmiş kompromis siyasətinə mane olmasının qarşısını almağa çalışıb.
Nəhayət, dekabrın 7-də Vaşinqtonda ABŞ prezidenti ilə Türkiyə Baş naziri arasında görüş olacaq. "Anadolu" agentliyi Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğluna istinadən xəbər verir ki, "Səfər zamanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair də müzakirələr aparacaq". Şübhəsiz, Ankara Ermənistanla münasibətlərinin normallaşdırılmasını Dağlıq Qarabağ probleminin həlli ilə əlaqələndirməyə çalışır. Məhz bununla əlaqədar olaraq, ABŞ-dakı erməni lobbisinin nümayəndələri Türkiyə liderinə mane olmaq üçün səylərini artırıblar. Konqresdə qondarma erməni soyqırımının tanınmasına dair qətnamə layihəsinin gündəliyə gətirilməsinə edilən növbəti cəhd də bunun göstəricisidir. Lakin bu, yeganə məqam deyil. Ərdoğana hücumlar başqa yollarla da həyata keçirilir. Nüfuzlu "The Washington Post" qəzeti Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) rəhbərlik etdiyi Türkiyəni avtoritar islamçı rejimlərlə yaxınlaşmada, ölkənin özündə isə antidemokratik hərəkatların güclənməsində, müstəqil KİV-ə, xüsusilə, "Doğan Media"ya təzyiqlərin artırılmasında günahlandırır.
Amma nəzərə alsaq ki, Obama administrasiyasının 2010-cu ildə İraqdan qoşunların çıxardılması, taliblərlə mübarizə və Əfqanıstanda situasiyanın normallaşdırılması ilə əlaqədar, Türkiyənin dəstəyinə həmişəkindən daha çox ehtiyacı var, onda bədxahların addımlarının nəticə verməyəcəyini düşünmək olar. Əks halda erməni lobbisi Konqresdə Obamaya qarşı isterik tələblər irəli sürməzdi: söhbət ABŞ prezidentindən S.Sarkisyana təzyiq göstərilməməsi, onun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ermənilər üçün arzuolunmaz güzəştlərə getməyə məcbur olunmaması ilə bağlı tələblərdən gedir.
Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Ermənistan-Azərbaycan danışıqlarının finiş xəttinə çatdığını söyləmək olar. İrəliləyiş şansları var və bu şanslar heç də az deyil. Bu şansların əldən verilməsi isə tək münaqişə tərəfləri üçün yox, həm də vasitəçi fövqəldövlətlər üçün bağışlanmaz səhv olardı.
İndi Ermənistan və Azərbaycanın XİN başçıları arasında Minsk qrupu həmsədrlərinin də iştirakı ilə dekabrın əvvəlində Afinada keçiriləcək görüşdən də çox şey asılıdır. Həmin danışıqlar müsbət olacağı təqdirdə Madrid prinsiplərinə əsaslanacaq çərçivə razılaşmasının hazırlanması o qədər də çox vaxt aparmayacaq. Bununla da 2010-cu ilin sülh ili olması mümkündür. Danışıqlarda vasitəçilik edən Minsk qrupunun məxsus olduğu ATƏT-ə sədrliyin Qazaxıstana keçəcəyi də daha bir müsbət məqamdır. Xatırladaq ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə ilk, lakin təəssüf ki, nəticəsiz olan ilk beynəlxalq vasitəçilik 1991-ci ildə məhz Yeltsin-Nazarbayev cütlüyünün təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. Münaqişə tərəflərinin hər biri ilə dost olan Qazaxıstan ərazisində Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh yaradacaq razılaşmanın imzalanması kifayət qədər rəmzi olardı.

The answer to this question depends not only on Azerbaijan and Armenia, but also on positions taken in Moscow, Washington, Ankara and Brussels
On 22 Novem-ber, Munich hosted the sixth meeting this year between the presidents of Armenia and Azerbaijan - Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev. The negotiations, which took place at the residence of the French consul, were attended by the two countries' foreign ministers, Elmar Mammadyarov and Edward Nalbandyan, as well as by the OSCE Minsk Group co-chairs: Robert Bradtke (USA), Bernard Fassier (France) and Yuriy Merzlyakov (Russia) and the personal representative of the OSCE chairman-in-office, Andrzej Kasprzyk.
Following the meeting, the Minsk Group co-chairs issued a statement which read: "The talks, which lasted almost four hours, were constructive. Progress was made in some areas. At the same time, some issues remain open and 'complexities' were discovered."
They also noted that the presidents of Azerbaijan and Armenia instructed their foreign ministers to continue to work with the co-chairs on the issues under discussion. As the next step, it is planned to organize a working meeting of the two ministers ahead of the OSCE Council of Ministers' session, which will be held in Athens from 1-2 December.
This time, unlike the previous meeting in Chisinau, the tone and content of official comments from Baku and Yerevan were similar to the Minsk Group statement. A spokesman for the Azerbaijani Foreign Ministry, Elxan Poluxov, noted that after thorough and detailed discussion of outstanding issues, a shift towards rapprochement on a number of points was noted in the positions of the parties. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan also said that the talks in Munich saw some progress which made it possible to maintain the positive trend observed in the eight meetings between the presidents over the past year and a half.
Neither the statement by the Minsk Group, nor comments by the Foreign Ministries of Azerbaijan and Armenia disclosed details of the talks. However, influential European and Turkish media gave some details. Thus, according to Euronews, although the heads of state made significant progress, they have yet to come to a final conclusion. At the same time, according to the TV channel, the parties reached agreement on an Armenian withdrawal from the occupied territories of Azerbaijan. The Turkish newspaper Hurriyet, referring to informed diplomatic sources, said that at the talks in Munich, Serzh Sargsyan finally consented to withdraw from five of the occupied districts. Armenia is ready to withdraw its troops from Kalbacar and Lacin, but only after the status of the corridor linking Nagornyy Karabakh and Armenia has been determined. According to the newspaper, the presidents of Armenia and Azerbaijan also agreed to continue negotiations to conclude a framework agreement between the parties.
These reports indicate a positive outcome of the meeting, although the negotiating process has been in a kind of impasse recently, and expectations of a breakthrough have been replaced by mutual reproach and even threats. Literally on the eve of the Munich negotiations, Ilham Aliyev said that this meeting would be "decisive" because this year has seen "several meetings", but they had all failed. The president stressed that the negotiating process cannot last forever. The Azerbaijani leader did not rule out a military solution to the problem if all attempts at a peaceful settlement of the Karabakh conflict are exhausted.
This statement by the Azerbaijani president was not rhetoric, but specific, and it provoked an appropriate response. The Armenians' bravado and comments in the pro-Armenian Russian media, which alleged that a military solution would not bring success to Azerbaijan, could not hide the real concern of Armenia and its backers. The co-chairs of the Minsk Group, who, as usual, called upon the parties to refrain from military threats, could not but be aware that in the absence of progress in negotiations, their continuation would be called into question and the situation would develop in line with the worst-case scenario.
Of course, we are not talking about an immediate resumption of hostilities between Azerbaijan and Armenia, but it is obvious that the spiralling arms race would unfold with new vigour. Taking into account the fact that Yerevan does not have the financial or demographic resources to maintain an acceptable military balance, the burden would have to fall onto the shoulders of the powers that traditionally sponsor Armenia, primarily Russia. One might expect an upscaling of the propaganda war and diplomatic clashes at the UN and the OSCE. All this, combined with the frequent violations of the cease-fire, would sooner or later lead to a resumption of full-scale hostilities.
One way or another, the tough stance of the Azerbaijani leadership, as well as exhortations on Armenian leaders, which seem to have been sounded by Moscow and Washington recently, have had an impact on Armenia. The Armenians have been convinced that reliance on a profound alienation of Turkey from Azerbaijan, and on the hope that Ankara would soften its principled stance on a Karabakh settlement to secure swift ratification of Armenian-Turkish protocols, is not viable. The tactic of delaying negotiations artificially, which Yerevan has practised recently, did not work either. They also failed to squeeze the coveted concessions out of Azerbaijan. At a time when Armenia has plunged into deep economic and financial crisis and has lost its direct route to Russia, the risks involved in a failure of negotiations and involvement in military confrontation with Azerbaijan may seem excessive.
It is also clear that progress towards a Karabakh settlement is decided not only in Yerevan and Baku, but also in Moscow and Washington. Great importance is thus attached to President Aliyev's working visit to Russia, when he and Russia's President Dmitriy Medvedev took part in the 24 November opening of a square and monument to Heydar Aliyev in Ulyanovsk. After this meeting, the Azerbaijani leadership will be clearer as to whether Moscow is ready to facilitate a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh and what levers Russia has at its disposal.
It notable that immediately after the meeting between Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan in Chisinau, the Armenian president was invited to Moscow for talks. Upon his return to Yerevan, he went to Nagornyy Karabakh, held private meetings with the separatist leaders and military officials, and then returned to Moscow, taking with him the "president" and "speaker" of the so-called "NKR". Apparently, this was done to make the stubborn Karabakh separatists understand the will of their Moscow boss and not throw a spanner into the workings of Sargsyan's policy to compromise on the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories around Nagornyy Karabakh.
And finally, on 7 December, Washington will host a meeting between the US president and the prime minister of Turkey. The Anadolu news agency quoted Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu as saying that "during Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's visit to the United States, the sides will also discuss the Nagornyy Karabakh conflict." It is obvious that Ankara intends to link the normalization of Armenian-Turkish relations to progress on a settlement of the Karabakh conflict. In this connection, representatives of the Armenian lobby in the United States have intensified their "efforts" to create obstacles for the Turkish leader. This is not only proved by the latest attempt to initiate a congressional resolution to recognize the so-called "Armenian genocide of 1915" in the Ottoman Empire. Erdogan is also coming under attack from another direction. The influential Washington Post criticized him for the fact that Turkey, led by the AKP government, is moving closer to authoritarian Islamic regimes, while anti-democratic trends and pressure on the independent media, in particular the Doьan Media, have intensified there.
However, recalling that President Obama's administration needs Turkish support more than ever for a withdrawal of US troops from Iraq in 2010, as well as for operations against the Taleban and for stabilisation in Afghanistan, we can assume that these moves by the opposition to Ankara are unlikely to yield results. Otherwise, Armenian lobbyists would not be creating hysteria in Congress demanding that the Obama administration not put pressure on Serzh Sargsyan and not force him to make undesirable compromises in a Karabakh settlement.
Thus we can say that the negotiations for a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict are in the home straight. There are opportunities for a breakthrough, and they are not so small; losing them would be an unforgivable mistake by the parties to the conflict and the mediating powers involved in it.
Much will depend on the outcome of negotiations between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, with the participation of the Minsk Group co-chairs, in early December in Athens. If they have a positive outcome, the preparation of a framework agreement based on the Madrid principles should not take too long, and 2010 could be the year of a peaceful breakthrough. An additional positive factor is that the presidency of the OSCE, under whose auspices the Minsk Group carries out its mediatory mission, will be handed over to Kazakhstan. It must be noted that the first, unfortunately unsuccessful, attempt at international mediation towards a peaceful settlement of the Karabakh conflict began with a Yeltsin-Nazarbayev initiative in 1991. It would be highly symbolic if agreements leading to long-awaited peace between Armenia and Azerbaijan were signed on Kazakh soil, a country friendly to both sides in the conflict.