Bu sualın cavabı yalnız Azərbaycan və Ermənistanın yox, həm də Moskva, Vaşinqton, Ankara və Brüsselin mövqeyindən asılıdır
Noyabrın 22-də Mün-hendə Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarkisyan bu il ərzində sayca altıncı dəfə bir araya gəldilər. Fransa konsulluğunun binasında baş tutmuş danışıqlarda iki ölkənin xarici işlər nazirləri - Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan, həmçinin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Robert Bradke (ABŞ), Bernar Fasye (Fransa) və Yuri Merzlyakov (Rusiya), qurumun fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik də iştirak ediblər.
Danışıqların sonunda vasitəçilərin verdiyi bəyanatda deyilir: "Təxminən, 4 saat davam edən danışıqlar konstruktiv keçib. Bəzi sahələrdə irəliləyiş əldə edilib. Bununla yanaşı, bir sıra məsələlər hələ də açıq qalır, çətinliklər mövcuddur".
Həmsədrlərin bəyanatında daha sonra bildirilir ki, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri ölkələrinin xarici işlər nazirlərinə vasitəçilərlə məsələ ətrafında müzakirələrin davam etdirilməsini tapşırıblar. Növbəti addım kimi iki nazirin dekabrın 1-2-də ATƏT-in Nazirlər Şurasının Afinada keçiriləcək iclası ərəfəsində görüşməsi nəzərdə tutulub.
Kişinyovda keçirilmiş bundanəvvəlki görüşlə müqayisədə bu dəfə Bakı və Yerevanın şərhləri ton və məzmun baxımından Minsk qrupunun bəyanatına yaxın oldu. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Elxan Poluxov bildirib ki, həllini tapmamış məsələlər ətrafında dərin və ətraflı müzakirələrdən sonra tərəflərin mövqelərində bir sıra məqamlarla bağlı yaxınlaşma varmış. Ermənistan xarici işlər naziri E.Nalbandyan da Münhen danışıqları nəticəsində müəyyən irəliləyiş əldə olunduğunu söyləyib. Onun fikrincə, bu irəliləyiş prezidentlərin son ilyarımda keçirdikləri 8 görüşdə əldə edilmiş müsbət tendensiyanın qorunub-saxlanılmasına imkan verəcək.
Qeyd edək ki, nə Minsk Qrupunun həmsədrlərinin, nə də Bakı və Yerevanın açıqlamalarında müzakirələrin detallarına toxunulmayıb. Lakin Avropa və Türkiyənin nüfuzlu mətbuat orqanları danışıqların bəzi detallarına dair məlumatlar yayıblar. "Euronews" telekanalının məlumatına görə, danışıqlar nəticəsində tərəflər arasında müəyyən yaxınlaşmaya nail olunsa da, hələ ki yekun razılaşmadan danışmaq tezdir. Telekanal eyni zamanda bildirir ki, tərəflər Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının boşaldılmaına dair razılığa gəliblər. Türkiyənin "Hur-riyet" qəzeti isə məlumatlı diplomatik mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Münhen görüşündə S.Sarkisyan işğal altındakı 5 rayonun boşaldılmasına yekun razılığını verib. Bununla yanaşı, Ermənistan Kəlbəcər və Laçın rayonlarından da qoşunlarını çıxartmağa razıdır. Lakin Yerevan bunu yalnız Dağlıq Qarabağı Ermənistanla birləşdirəcək dəhlizin statusunun müəyyənləşməsindən sonra etməyə hazır olduğunu bildirib. Qəzetin məlumatına görə, Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri münaqişənin həllinə dair çərçivə sazişinin imzalanmasına nail olmaq məqsədi ilə danışıqların davam etdirilməsi haqda da razılığa gəliblər.
Bu məlumatlar göstərir ki, Münhen danışıqları pozitiv keçib. Bu danışıqlaradək isə prosesin dalana dirəndiyi hiss edilirdi, irəliləyiş gözləntiləri haqda fikirlər isə məzəmmət və hətta hədələrlə əvəzlənmişdi. Elə Münhen görüşü ərəfəsində İlham Əliyev bu görüşün həlledici olacağını bəyan etmişdi. O, bu il tərəflər arasında bir neçə görüşün keçirildiyini, lakin nəticənin əldə olunmadığını xatırladaraq, münaqişənin danışıqlar yolu ilə həlli imkanlarının tükənəcəyi təqdirdə, hərbi varianta əl atıla biləcəyini istisna etməmişdi.
Azərbaycan prezidentinin bu açıqlaması ritorik yox, kifayət qədər konkret olduğu üçün adekvat reaksiya ilə müşayiət olundu. Ermənilərin cavab iddiaları, Rusiyanın ermənipərəst mətbuatında hərbi variantın Azərbaycana uğur gətirməyəcəyinə dair fikirlər Ermənistan və himayədarlarının qorxuya düşməsinin üstünü ört-basdır edə bilmədi. Tərəfləri hərbi hədələrdən çəkinməyə çağırmaqla məşğul olan Minsk qrupunun həmsədrləri də danışıqlar prosesi nəticəsiz qalacağı təqdirdə, proseslərin həqiqətən də neqativ ssenari ilə inkişaf edə biləcəyini anlamaya bilməzdilər.
Əlbəttə, burada söhbət Azərbaycanla Ermənistan arasında hərbi əməliyyatların dərhal başlanacağından getmir. Lakin bu halda silahlanma yarışının yenidən qızışacağı şübhə doğurmur. Ermənistanın hərbi balansı saxlamaq üçün maliyyə imkanlarının, demoqrafik resurslarının olmadığını nəzərə alsaq, yük daim Ermənistana himayədarlıq edən fövqəldövlətlərin, ilk növbədə, Rusiyanın üzərinə düşəcək. Proseslər bu cür inkişaf edəcəyi təqdirdə, BMT və ATƏT meydanında təbliğat müharibəsi, diplomatik toqquşmaların da şiddətlənəcəyini gözləmək olardı. Daim pozulmaqda olan atəşkəs rejiminin də yaşandığı bir vaxtda, bütün bunların baş verməsi gec-tez genişmiqyaslı hərbi əməliyyatların bərpasına şərait yaradardı.
Hər halda, Azərbaycan rəhbərliyinin bu sərt mövqeyi, həmçinin son zamanlar Moskva və Vaşinqton tərəfindən erməni liderlərinə verilən öyüd-nəsihətlər Yerevana müəyyən təsir göstərib. Ermənilər anlayıblar ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında münasibətlərin sərinləşməsinə, həmçinin Ankara-Yerevan münasibətlərinə dair protokolların tezliklə ratifikasiya edilməsi məqsədilə Türkiyənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair prinsipial mövqeyini yumşaldacağına olan ümidlər doğrulmayacaq. Yerevanın son zamanlar danışıqlar prosesinin süni şəkildə uzadılmasına hesablanmış taktikası da nəticə verməyib. Ermənistanın dərin maliyyə və iqtisadi böhranda olduğu, Rusiya ilə birbaşa kommunikasiyaları itirdiyi şəraitdə danışıqların dayandırılması və hərbi əməliyyatların bərpası Ermənistan üçün həddindən artıq riskli olardı.
Bir məqam da aydındır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyişlər yalnız bilavasitə Bakı və Yerevandan yox, həm də Moskva ilə Vaşinqtonun mövqeyindən asılıdır. Bu baxımdan İ.Əliyevin Rusiyaya işgüzar səfəri xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Xatırladaq ki, səfər çərçivəsində İlham Əliyev həmkarı Dmitri Medvedevlə birlikdə Ulyanovskda Heydər Əliyev meydanı və abidəsinin açılışında iştirak edib. Bu səfərdən sonra Azərbaycan prezidenti Moskvanın hansı şərtlərlə və nə dərəcədə Qarabağ probleminin həllinə kömək etməyə hazır olduğunu özü üçün müəyyənləşdirəcək. Belə rçaqlar isə Rusiyada kifayət qədərdir.
Diqqətçəkən məqamlardan biri İ.Əliyevlə S.Sarkisyanın Kişinyov görüşündən dərhal sonra Ermənistan prezidentinin Moskvaya dəvət edilməsidir. Həmin vaxt səfərdən qayıdan Sarkisyan Dağlıq Qarabağa yollanıb, orada separatçı rejimin liderləri və hərbçilərin iştirakı ilə qapalı toplantı keçirib və yenidən Moskvaya səfər edib. Sonuncu səfəri zamanı S.Sarkisyan "DQR"in "prezident"i və "parlamentin spikeri"ni də özü ilə Rusiya paytaxtına aparıb. Çox güman ki, burada məqsəd Moskvanın mövqeyinin birbaşa separatçılara nümayiş etdirilməsi olub. Sarkisyan bununla separatçıların Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonlardan erməni hərbçilərinin çıxarılmasına istiqamətlənmiş kompromis siyasətinə mane olmasının qarşısını almağa çalışıb.
Nəhayət, dekabrın 7-də Vaşinqtonda ABŞ prezidenti ilə Türkiyə Baş naziri arasında görüş olacaq. "Anadolu" agentliyi Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğluna istinadən xəbər verir ki, "Səfər zamanı Rəcəb Tayyib Ərdoğan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair də müzakirələr aparacaq". Şübhəsiz, Ankara Ermənistanla münasibətlərinin normallaşdırılmasını Dağlıq Qarabağ probleminin həlli ilə əlaqələndirməyə çalışır. Məhz bununla əlaqədar olaraq, ABŞ-dakı erməni lobbisinin nümayəndələri Türkiyə liderinə mane olmaq üçün səylərini artırıblar. Konqresdə qondarma erməni soyqırımının tanınmasına dair qətnamə layihəsinin gündəliyə gətirilməsinə edilən növbəti cəhd də bunun göstəricisidir. Lakin bu, yeganə məqam deyil. Ərdoğana hücumlar başqa yollarla da həyata keçirilir. Nüfuzlu "The Washington Post" qəzeti Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) rəhbərlik etdiyi Türkiyəni avtoritar islamçı rejimlərlə yaxınlaşmada, ölkənin özündə isə antidemokratik hərəkatların güclənməsində, müstəqil KİV-ə, xüsusilə, "Doğan Media"ya təzyiqlərin artırılmasında günahlandırır.
Amma nəzərə alsaq ki, Obama administrasiyasının 2010-cu ildə İraqdan qoşunların çıxardılması, taliblərlə mübarizə və Əfqanıstanda situasiyanın normallaşdırılması ilə əlaqədar, Türkiyənin dəstəyinə həmişəkindən daha çox ehtiyacı var, onda bədxahların addımlarının nəticə verməyəcəyini düşünmək olar. Əks halda erməni lobbisi Konqresdə Obamaya qarşı isterik tələblər irəli sürməzdi: söhbət ABŞ prezidentindən S.Sarkisyana təzyiq göstərilməməsi, onun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ermənilər üçün arzuolunmaz güzəştlərə getməyə məcbur olunmaması ilə bağlı tələblərdən gedir.
Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair Ermənistan-Azərbaycan danışıqlarının finiş xəttinə çatdığını söyləmək olar. İrəliləyiş şansları var və bu şanslar heç də az deyil. Bu şansların əldən verilməsi isə tək münaqişə tərəfləri üçün yox, həm də vasitəçi fövqəldövlətlər üçün bağışlanmaz səhv olardı.
İndi Ermənistan və Azərbaycanın XİN başçıları arasında Minsk qrupu həmsədrlərinin də iştirakı ilə dekabrın əvvəlində Afinada keçiriləcək görüşdən də çox şey asılıdır. Həmin danışıqlar müsbət olacağı təqdirdə Madrid prinsiplərinə əsaslanacaq çərçivə razılaşmasının hazırlanması o qədər də çox vaxt aparmayacaq. Bununla da 2010-cu ilin sülh ili olması mümkündür. Danışıqlarda vasitəçilik edən Minsk qrupunun məxsus olduğu ATƏT-ə sədrliyin Qazaxıstana keçəcəyi də daha bir müsbət məqamdır. Xatırladaq ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə ilk, lakin təəssüf ki, nəticəsiz olan ilk beynəlxalq vasitəçilik 1991-ci ildə məhz Yeltsin-Nazarbayev cütlüyünün təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. Münaqişə tərəflərinin hər biri ilə dost olan Qazaxıstan ərazisində Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh yaradacaq razılaşmanın imzalanması kifayət qədər rəmzi olardı.

Ответ на этот вопрос зависит не только от Азербайджана и Армении, но и отпозиции Москвы, Вашингтона, Анкары и Брюсселя
22 ноября в Мюнхене состоялась уже шестая в этом году встреча президентов Азербайджана и Армении - Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна. В переговорах, которые прошли в резиденции французского консула, приняли участие главы МИД двух стран - Эльмар Мамедъяров и Эдвард Налбандян, а также сопредседатели Минской группы ОБСЕ: Роберт Брадтке (США), Бернар Фасье (Франция), Юрий Мерзляков (Россия) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
По итогам встречи сопредседатели Минской группы распространили заявление, где говорится следующее: "Переговоры, длившиеся почти четыре часа, были конструктивными. В некоторых областях достигнут прогресс. В то же время некоторые вопросы все еще остаются открытыми, выявились "сложности".
Далее отмечается, что президенты Азербайджана и Армении поручили своим министрам иностранных дел продолжить работу с сопредседателями по обсуждаемым вопросам. В качестве следующего шага намечена организация рабочей сессии двух министров в преддверии заседания Совета министров ОБСЕ, которое пройдет 1-2 декабря в Афинах.
На этот раз, в отличие от предыдущей встречи в Кишиневе, официальные комментарии из Баку и Еревана оказались по тону и содержанию близкими к заявлению Минской группы. Так, пресс-секретарь МИД Азербайджана Эльхан Полухов отметил, что после глубокого и подробного обсуждения нерешенных вопросов в позициях сторон по ряду моментов отметились сдвиги в направлении сближения. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян также заявил, что в ходе переговоров в Мюнхене был зарегистрирован определенный прогресс, который позволил сохранить положительную тенденцию, прослеживаемую последние полтора года в ходе восьми встреч президентов.
Ни в заявлении Минской группы, ни в комментариях МИД Азербайджана и Армении не раскрываются детали состоявшихся переговоров. Однако влиятельные европейские и турецкие СМИ дают некоторые подробности. Так, согласно сообщению телеканала Euro-news, несмотря на то, что главы государств достигли значительных сдвигов, они пока не пришли к окончательному решению. Вместе с тем, по утверждению ведущего телеканала, стороны достигли согласия об освобождении армянами оккупированных территорий Азербайджана. Турецкая газета "Hurriyet" со ссылкой на информированные дипломатические источники сообщила, что Серж Саргсян на прошедших переговорах в Мюнхене дал окончательное согласие на освобождение 5 оккупированных районов. Армения готова вывести свои войска из Кяльбаджарского и Лачинского районов, но только после определения статуса коридора, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией. По информации газеты, президенты Армении и Азербайджана также договорились о продолжении переговоров с целью заключения рамочного соглашения между сторонами.
Судя по этим сообщениям, итог встречи оказался позитивным, хотя в переговорном процессе в последнее время образовался некий тупик, а ожидание прорыва сменилось обменом упреками и даже угрозами. Буквально накануне мюнхенских переговоров Ильхам Алиев сказал, что эта встреча будет "решающей", поскольку в этом году уже было "несколько встреч", но они не имели результатов. Президент подчеркнул, что переговорный процесс не может быть бесконечным. В связи с этим руководитель Азербайджана не исключил военного пути решения проблемы, если будут исчерпаны все возможности для мирного урегулирования карабахского конфликта.
Это выступление азербайджанского президента прозвучало не риторически, а вполне конкретно и вызвало адекватную реакцию. Ответная бравада армян, комментарии в проармянских российских СМИ, в которых утверждалось, что военное решение не принесет Азербайджану успеха, не могли скрыть реальную обеспокоенность Армении и ее покровителей. Сопредседатели Минской группы, по обыкновению призвавшие стороны воздержаться от военных угроз, также не могли не отдавать себе отчет, что при отсутствии прогресса на переговорах их дальнейшее продолжение действительно окажется под вопросом и ситуация начнет развиваться в соответствии с негативным сценарием.
Конечно, речь не идет о немедленном возобновлении военных действий между Азербайджаном и Арменией, но очевидно, что спираль гонки вооружений развернется с новой силой. Принимая во внимание, что у Еревана для поддержания приемлемого военного баланса нет ни финансовых, ни демографических ресурсов, бремя должно было бы лечь на плечи держав, традиционно покровительствующих Армении, в первую очередь России. Следовало бы ожидать ужесточения пропагандистской войны, дипломатических столкновений на площадке ООН, ОБСЕ. Все это, в сочетании с участившимися нарушениями режима прекращения огня, рано или поздно могло бы привести к возобновлению широкомасштабных военных действий.
Так или иначе, но жесткая позиция азербайджанского руководства, а также увещевания армянских лидеров, которые как будто в последнее время звучали со стороны Москвы и Вашингтона, оказали определенное воздействие на Ереван. Армяне убедились, что расчет на глубокое отчуждение Азербайджана и Турции, а также на то, что ради скорейшей ратификации армяно-турецких протоколов Анкара смягчит свою принципиальную позицию в вопросе карабахского урегулирования, не оправдываются. Не сработала и тактика искусственного затягивания переговоров, которой в последнее время придерживался Ереван. Выжать от Азербайджана вожделенные уступки не удалось. В условиях же, когда Армения погружена в глубокий экономический и финансовый кризис и утратила прямые коммуникации с Россией, риски срыва переговоров и втягивание в военное противостояние с Азербайджаном могли показаться чрезмерными.
Очевидно и то, что вопрос продвижения карабахского урегулирования решается не только непосредственно между Ереваном и Баку, но также в Москве и Вашингтоне. В этой связи большое значение имел рабочий визит президента Алиева в Россию, где он совместно с российским президентом Дмитрием Медведевым 24 ноября участвовал в открытии площади и памятника Гейдару Алиеву в Ульяновске. После этой встречи у азербайджанского руководства будет больше ясности, насколько Москва, и главное - на каких условиях, готова способствовать урегулированию армяно-азербайджанского конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Рычаги для этого у России имеются.
Обращает внимание то, что сразу же после встречи Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна в Кишиневе армянский президент был приглашен на беседу в Москву. По возвращении в Ереван он направился в Нагорный Карабах, провел закрытые встречи с сепаратистскими лидерами и военными и вновь отправился в Москву, прихватив с собой "президента" и "спикера" так называемой "НКР". По-видимому, это было сделано для того, чтобы упрямые карабахские сепаратисты непосредственно услышали волю московского патрона и не вставляли палки в колеса проводимой Саргсяном политики компромиссов в вопросе вывода войск с оккупированных армянами территорий вокруг Нагорного Карабаха.
И, наконец, 7 декабря в Вашингтоне состоится встреча между президентом США и премьер-министром Турции. Как сообщает агентство "Anadolu" со ссылкой на главу турецкого МИД Ахмета Давутоглу, "в ходе визита премьер-министра Эрдогана в США будет обсужден и нагорно-карабахский конфликт". Очевидно, что сроки нормализации армяно-турецких отношений Анкара намерена увязать с прогрессом в урегулировании карабахского конфликта. В связи с чем представители армянского лобби в США активизировали свои "усилия", направленные на то, чтобы помешать турецкому лидеру. Свидетельство тому очередная попытка инициировать в Конгрессе резолюцию по признанию так называемого "геноцида армян 1915 года" в Османской империи. Но не только. Атака на Эрдогана развертывается и по другой линии. Влиятельная The Washington Post подвергла его критике за то, что Турция, возглавляемая правительством АКП, сближается с авторитарными исламскими режимами, а в самой стране усиливаются антидемократические течения, давление на независимые СМИ, в частности на "Dogan Media".
Однако принимая во внимание, что администрация президента Обамы как никогда ранее нуждается в поддержке Турции при запланированном на 2010 год выводе американских войск из Ирака, а также в операциях против талибов и стабилизации ситуации в Афганистане, можно предположить, что шаги, предпринимаемые недоброжелателями Анкары, вряд ли дадут результат. В противном случае армянские лоббисты не устраивали бы истерик в Конгрессе с требованиями повлиять на администрацию Обамы с тем, чтобы та не оказывала давления на Сержа Саргсяна и не принуждала его к нежелательным для армян компромиссам в карабахском урегулировании.
Таким образом, можно сказать, что переговоры по мирному урегулированию армяно-азербайджанского конфликта вышли на финишную прямую. Шансы на достижение прорыва есть, они не такие маленькие и упустить их было бы непростительной ошибкой как для самих сторон конфликта, так и вовлеченных в него посредничающих держав.
Многое будет зависеть и от результатов переговоров глав внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы в начале декабря в Афинах. При их положительном исходе подготовка согласованного рамочного договора на основе Мадридских принципов не должна занять так уж много времени и 2010 год может стать годом прорыва к миру. Дополнительным позитивным обстоятельством является то, что председательство в ОБСЕ, под эгидой которого осуществляет свою посредническую миссию Минская группа, перейдет к Казахстану. Напомню, что именно с инициативы Ельцина-Назарбаева в 1991 году начиналась первая, к сожалению, неудавшаяся попытка международного посредничества в мирном урегулировании карабахского конфликта. Будет весьма символично, если именно на земле Казахстана, дружественной к обеим сторонам конфликта, окажется возможным подписание соглашений, которые откроют дорогу к долгожданному миру между Арменией и Азербайджаном.