ƏNƏNƏLƏR DAVAMÇISI VƏ İSLAHATLAR CARÇISI
Gündoğar ölkədə avqustun 30-da keçirilmiş parlament seçkisi Yaponiyaya yeni eraya çıxış vəd edən siyasi qüvvənin qələbəsi ilə başa çatdı. Bununla da, Tokionun yürüdəcəyi daxili və xarici siyasət bütünlükdə Asiya-Sakit okean regionunda situasiyaya böyük təsir edə, Yaponiyanın dünya siyasəti və iqtisadiyyatındakı onsuz da adi olmayan durumuna əlavə rənglər qata bilər.
"Biz, nəhayət, yapon xalqına inandığımız siyasəti verə bilərik"
Seçki baş nazir Taro Asonun rəhbərlik etdiyi və Yaponiyada 1955-ci ildən hakimiyyətdə olan Liberal-Demokrat Partiyasının (YLDP) böyük fərqli məğlubiyyəti ilə başa çatdı. Qalib isə Yaponiya parlamentinin Aşağı palatasındakı 480 yerdən 320-ni ələ keçirən Demokrat Partiyası (YDP) oldu. Partiyanın lideri Yukio Xatoyamanın ali qanunverici orqanın fövqəladə toplantısında Yaponiyanın yeni baş naziri seçiləcəyi gözlənilir.
Liberal-demokratların məğlubiyyəti əsasən Yaponiyaya ciddi təsir göstərmiş qlobal maliyyə böhranının nəticəsində mümkün oldu. Bu ölkənin iqtisadiyyatı ənənəvi ixrac oriyentasiyasına malikdir, özü də ixrac olunan əsas məhsullar bahalı yüksək texnologiyalardır. Maliyyə böhranı dövründə isə məhz bu tip mallara təlabat kəskin şəkildə aşağı düşüb. Böhranın yaşandığı 1 ildə Yaponyianın nəhəng istehsalçıları və bankları rekord həddə zərərə məruz qalıblar. Parlament seçkisindən 2 ay öncə isə baş nazir Taro Aso bəyan edib ki, ölkə iqtisadiyyatı "batıb". Bununla yanaşı, o, yenidən inkişafa nail olacaqlarına əminliyini də ifadə edib.
Həqiqətən də, bir müddət sonra Yaponiyanın ümumi daxili məhsulunda kəskin artım müşahidə edilməyə başlayıb. Lakin bu faktor adi yaponların yaşayış səviyyəsinə qısa zaman kəsiyində təsir göstərməyib, işsizlik 1953-cü ildən sonra özünün ən kəskin həddinə çatıb - 5,7% (bu isə 3,5 milyon yaponyialının işsiz qalması deməkdir).
Seçkiöncəsi Yapon xalqına müraciət edən Xatoyama isə əhalinin məhz sosial-iqtisadi baxımdan sıxılmış hissəsindən dəstək istəyib. "Yaponiyanın tarixini dəyişmək məqamı çatıb. Yaponiyanı sizin əsas simalar olacağınız ölkəyə çevirmək üçün mənə məhz sizin dəstəyiniz lazımdır", - deyə YDP lideri bildirib. Artıq qalib partiyanın lideri kimi isə o, həmvətənlərinə deyib: "Biz qələbəyədək uzun yol qət etmişik. Lakin indi mən hiss edirəm ki, yalnız start xəttindəyəm. Seçkidə qələbə heç də son nəticə deyil. Biz, nəhayət, indi Yapon xalqına inandığımız siyasəti verə bilərik".
Qeyd edək ki, Yukio Xatoyama zadə xalqın arasından çıxmış şəxs deyil. O, ölkədə məşhur olan dövlət xadimləri sülaləsinin nümayəndəsidir. Yukionun ulu babası Kadzuo Xatoyama 1896-1897-ci illərdə ölkə parlamentinin spikeri olub. Babası İtiro Xatoyama 1954-1956-cı illərdə Yaponiya hökumətinə rəhbərlik edib, atası İitiro Xatoyama isə ötən əsrin 70-ci illərində əvvəlcə maliyyə nazirinin müavini, daha sonra Yaponiyanın xarici işlər naziri postlarını tutub.
Yukio Xatoyama Tokio Universitetini bitirib, Stenford Universitetində isə (ABŞ) mühəndis ixtisası üzrə doktorluq dərəcəsi alıb. Yaponiyaya qayıtdıqdan sonra, 80-ci illərdə əvvəlcə Tokio universitetlərindən birində müəllim kimi çalışıb. Təxminən 40 yaşında o, YLDP-nin sıralarında siyasi karyerasına başlayıb.
Yeri gəlmişkən, bu partiya Yukionun babası tərəfindən yaradılıb.
1986-cı ildə Xatoyama Yaponiya parlamentinə seçilsə də cəmi bir neçə il sonra partiya sıralarını tərk edib. O zaman Xatoyama bu qərarını partiyanın xalqın ümidlərini doğrultmaması, Xatoyamalar tərəfindən yürüdülən "qardaşlıq və sevgi cəmiyyəti ideyalarına" cavab verməməsi ilə əsaslandırıb. Nəticədə YDP-ni yaradan siyasətçi dövlətdə köklü dəyişikliklərin tərəfdarı kimi çıxış edib və hər bir vətəndaşın sosial müdafiəsini təşkil edəcək sistemin yaradılmasını prioritet elan edib.
Onun seçkiqabağı vədlərində iqtisadiyyat üzərində dövlət nəzarətinin gücləndirilməsi və bazar fundamentalizmindən imtina əsas yerlərdən birini tutur. Xatoyamanın fikrincə, hazırkı qlobal maliyyə böhranının yaranmasının əsas səbəblərindən biri məhz bu amildir. Demokratlar əhali üçün sosial zəmanətlə bağlı xərcləri artırmağı, kiçik və orta bizneslə məşğul olan şirkətlərin gəlir vergisinin ildə 18%-dən 11%-ə endirilməsini vəd edir.
Yaponiyanın gələcək baş naziri 2020-ci il üçün atmosferə buxar qazlarının tullanmasını 1990-cı illərin göstəricisi ilə müqayisədə 25% azaltmağa da söz verib. Xatırladaq ki, Taro Aso bu tullantıları cəmi 8% azaltmağa söz verirdi. "Bu göstərici ilə Yaponiya iqlim dəyişikliklərinin qarşısını almaq üçün güzəştlərə getməyə razılaşan sənaye baxımından inkişaf etmiş ölkələrin siyahısına başçılıq edəcək", - deyə BMT-nin iqlim dəyişiklikləri katibliyinin rəhbəri İvo de Boyer bildirib.
Yukio Xatoyama ölkənin xarici siyasətinə də müəyyən dəyişikliklərin ediləcəyini bildirib. O, əsas vəzifələrindən biri kimi ölkənin yaxın müttəfiqi olan ABŞ-la münasibətlərdə bərabərliyin əldə edilməsini göstərib.
"Biz ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi birqütblü dünyadan çoxqütblülük erasına tərəf gedirik"
"İraqdakı müharibənin iflasa uğraması və maliyyə böhranı üzündən Amerikanın dünyadakı üstünlüyü sona çata bilər", - deyə Xatoyama "Mənim siyasi fəlsəfəm" adlı məqaləsində yazır. Yaponiyanın sentyabrda dərc olunan aylıq "Voice" jurnalında çap edilmiş məqalədə demokratların lideri bildirir ki, "biz ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi birqütblü dünyadan çoxqütblülük erasına tərəf gedirik". "ABŞ üslubunda bazar fundametalizmini" tənqid edən siyasətçi hesab edir ki, məhz bu, müxtəlif ölkə və regionların iqtisadi ənənələrini pozmaqla, Yaponiya və bütünlükdə dünyaya zərər vurub. Xatoyama Yaponiya ilə ABŞ-ın təhlükəsizliyə dair müqaviləsini Tokionun xarici siyasətində çox mühüm məsələ adlandırsa da bu siyasəti müxtəlifləşdirməyə də çağırır.
Xatoyamanın fikrincə, İkinci Dünya müharibəsindən qalib çıxmış fövqəldövlətlərin iradəsi əsasında Yaponiyaya Silahlı Qüvvələrə malik olmağı qadağan edən Konstitusiyaya yenidən baxılmalıdır.
Əlbəttə ki, Yaponiyanın müdafiə xarakterli silahlı qüvvələri var. Lakin onun təhlükəsizliyini əsasən, Gündoğar ölkəni özünün "nüvə çətiri"nin altına alan ABŞ təmin edir. Birləşmiş Ştatlar Yaponiyanı kənar təcavüzlərdən qorumaq haqda öhdəlik götürüb və bu məqsədlə ölkə ərazisində amerikalılara məxsus bir neçə hərbi baza yaradılıb, Yaponiyada təxminən 50 min ABŞ hərbçisi daim xidmət çəkir.
Xatoyama Yaponiyanı Amerikanın müdafiəsindən məhrum etməyi düşünmür, lakin hesab edir ki, "milli təhlükəsizlik sahəsində Birləşmiş Ştatlara tabe olmaq arzuolunan deyil": "Biz Yaponiyanın müstəqil şəkildə özünü qoruya biləcəyi münasibətlər sistemi yaratmalıyıq".
Hələ Xatoyamanın partiyasının parlament seçkisində qələbə qazanmasından təxminən 1 ay əvvəl Amerikanın "Project Syndicate" nəşri Vaşinqtonla Tokio arasında münasibətlərində meydana çıxan yeni xətləri təhlil edərək, ortaya belə bir sual atmışdı: "ABŞ-Yaponiya alyansı qorunub saxlanacaqmı?". Yazıda müəllif sualın cavabını da tapmağa çalışırdı: "Gələn il Amerika ilə Yaponiya arasında imzalanmış Təhlükəsizlik müqaviləsinin 50-ci ildönümü tamam olur. Bu müqavilə yarım əsrlik dövrdə Şərqi Asiyanın sabitliyinin əsas faktoru olub. Lakin hazırda Yaponiya daxili siyasi qeyri-müəyyənlik mərhələsinə qədəm qoyub, Şimali Koreyanın nüvə sınaqları və havaya raketlər buraxması isə onların narahatlığını daha da artırır. Belə olan təqdirdə Gündoğar ölkə uzun müddətdir qüvvədə olan qərarından imtina edərək, özünün milli nüvə hədəsi vasitəsini yaratmağa çalışmayacaq ki? Bu, ABŞ-Yaponiya alyansının mövcudluğunun bitməsi anlamına gəlmir ki?"
Xatoyamanın uğuru Amerika-Yaponiya münasibətlərində korrektələrin edilməsi məsələsini gündəmə gətirsə də hər halda, onu alyansın bitməsi kimi qiymətləndirmək də olmaz. Çünki Şimali Koreya ətrafındakı situasiya Vaşinqton və Tokionu bu ölkənin nüvə iddialarını dayandırmaq üçün səyləri daha da birləşdirməyə məcbur edir. Xatoyamanın Şərqi Asiya regionunun gələcəyi ilə bağlı inteqrasiya planları da Amerika-Yaponiya alyansına hər hansı ciddi təhlükə yaratmır. YDP-nin Çinlə yaxınlaşmanı prioritet elan etməsinə baxmayaraq, şübhə yoxdur ki, ÇXR-in artan qüdrəti ABŞ və Yaponiyanı Çin iqtisadiyyatının total şəkildə genişlənməsinin qarşısını almaq üçün əməkdaşlığı gücləndirməyə sövq edən faktordur.
Bundan başqa, Asiya-Sakit okean regionunda həlledici olan daha bir məqam - Rusiya amili də Yaponiyanı təhlükəsizlik məsələlərində ABŞ-la yaxınlığı qoruyub saxlamağa vadar edir.
Kuril müəmması
Yaponiya ilə Rusiya arasında İkinci Dünya müharibəsindən sonra qarşılıqlı münasibətləri müəyyənləşdirməli olan sülh müqaviləsi hələ də imzalanmayıb. Burada əsas maneə müharibədə qələbə qazanmış SSRİ-nin tərkibinə daxil edilmiş Kuril adalarının cənub hissəsidir. Hazırda özünü SSRİ-nin varisi sayan Rusiya bu iddialarını davam etdirir. Tokio isə adaların itirilməsi ilə razılaşmır və təbii ki, imzalanacaq hər hansı sülh müqaviləsində belə ziddiyyət yer ala bilməz.
Rusiya-Yaponiya münasibətlərində yeganə baza sənədi 1956-cı ildə rəsmi Tokio adından Yukio Xatoyamanın babası, o zaman baş nazir postunu tutmuş İtiro Xatoyama tərəfindən imzalanmış birgə bəyannamədir. Sonuncunun nəvəsi partiyasının qazandığı qələbədən dərhal sonra Rusiya ilə möhkəm qarşılıqlı inamın yaradılması kursunu götürəcəyini bəyan edib. Moskva isə öz növbəsində Tokionun dost addımına reaksiyasını gecikdirməyib. Bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi etiraf edib ki, Yaponiyada keçirilmiş parlament seçkisi nəticəsində ərazi məsələsinin həllinə ümidlər yaranıb.
Bununla yanaşı, Rusiya tərəfi Yukio Xatoyamanın Moskva ilə münasibətlərdə babası kimi çıxış etməsini də arzulayıb.
Xatoyamanın Rusiya ilə dialoqu gücləndirmək niyyəti, həqiqətən də, ikitərəfli münasibətlərdə yeni perspektivlər açır. Axı, hələ iyulda bu münasibətlər son dərəcə ciddi böhranın astanasında idi və onda hər iki ölkənin parlamentləri bir-birinin ünvanına sərt bəyanatlar səsləndirməkdən belə çəkinmirdilər. Həmin vaxt Yaponiya parlamentinin Kurilin Gündoğar ölkənin "əzəli torpaqları" olduğunu əks etdirən qanun layihəsini qəbul etməsi rusiyalı qanunvericilər tərəfindən ciddi narazılıqla qarşılanmışdı.
Odur ki, Xatoyamanın Yaponiya ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın böyük potensialından istifadə edilməməsinin "hər iki ölkənin milli maraqlarına ciddi zərər vuracağı" haqda dedikləri Moskva-Tokio əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin tərəfdarları üçün əsl hədiyyə olub.
Belələri isə Yapon dənizinin hər iki tərəfində kifayət qədərdir.
Doğrudur, Rusiyanın ekspertlər cəmiyyətində narahatlıqlar da var. Onlar düşünürlər ki, Yaponiyanın yeni rəhbərliyi ikitərəfli münasibətlərin yaxşılaşdırılması imkanlarının mövcudluğundan danışan zaman qlobal maliyyə böhranı nəticəsində iqtisadi imkanları xeyli zəifləmiş Rusiyanın Kuril məsələsində öz maraqlarından imtina edəcəyinə ümid bəsləyir. Lakin əks fikir də mövcuddur ki, qlobal maliyyə böhranı Rusiya ilə Yaponiya arasında sözügedən məsələ ilə bağlı aparılan dialoqa heç bir təsir göstərməyəcək. Birincisi, ona görə ki, Moskva üçün Kuril "prinsip məsələsi"dir. Digər tərəfdən, Rusiya Yaponiyadan borc götürməyib (məsələn, Rusiyaya 25 milyard dollar kredit ayırmış Çin kimi) və gələcəkdə də bu addımı atmaq niyyətində deyil.
Moskvanın Yaponiya ilə iqtisadi əməkdaşlığı genişləndirmək təklifi isə başqa məsələdir. O, hesab edir ki, bu, dialoqun "istiləşməsi" və ərazi mübahisəsinin qarşılıqlı anlaşma əsasında həllinə yardım edə bilər.
Bu ilin mayında rəsmi səfərlə Yaponiyada olmuş Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin ölkəsinin Şərqi Sibirdə yaponlarla birlikdə nəhəng layihələr reallaşdırmaqda, xüsusilə Rusiya neftinin Asiya-Sakit oken regionuna nəqli məqsədi ilə "Şərqi Sibir - Sakit okean" neft kəmərinin tikintisində maraqlı olduğunu açıqlayıb.
Bundan başqa, Vladimir Putin Yaponiya şirkətlərini 2014-cü ildə Soçidə keçiriləcək Olimpiadaya hazırlıqda iştiraka dəvət edib. Moskvanın irəli sürdüyü bu və digər layihələrin, həmçinin Putinin dediyi kimi, "Yaponiya biznesinin gələcək regional diversifikasiyasına ümidlər"in Yaponiyanın yeni hökuməti dövründə reallaşması ehtimalı var.
Şərqi Asiya əməkdaşlığı
Xatoyamanın xarici siyasət doktrinasının əsasını isə, güman ki, Asiyada ölkələrin iqtisadi və siyasi birliyinin yaradılması təşkil edəcək. Bu işdə, təbii ki, Yaponiya aparıcı rollardan birinə malik olacaq. Qeyd edək ki, region dövlətlərinin Yaponiyanın dominatlığı ilə birləşməsi ideyası ilk dəfə hələ XIX əsrin ikinci yarısında meydana çıxmışdı. 1937-ci ildə Çinlə müharibənin başlanmasından sonra Yaponiya rəhbərliyi imperator Xiroxitonun rəhbərliyi ilə "Şərqi Asiyada yeni düzən"in yaradılmasına başlanıldığını elan etmişdi. Lakin Yaponiyanın İkinci Dünya müharibəsində məğlub olması ilə bu ideya da unuduldu. Yukio Xatoyamanın yeni inteqrasiya layihəsi isə artıq müasir Yaponiya dövlətinin demokratik mahiyyətindən irəli gəlir.
Xatoyama tədricən dünya iqtisadiyyatında aparıcı mövqeyə yüksələn Çinlə sıx əlaqələrin qurulmasını təklif edir. O, Yaponiyanın 1937-1945-ci illərdəki işğalını unutmayan bu dövlətlə birdəfəlik barışığa nail olmaq üçün özündən əvvəlki baş nazirlərdən fərqli olaraq, Yaponiya militarizminin rəmzi sayılan Yasukuni məbədini heç zaman ziyarət etməyəcəyinə söz verib.
Qeyd edək ki, burada Yaponiya imperatoru uğrunda döyüşlərdə həlak olanların ruhuna and içilir. Xatoyama iki ölkə ətrafında iqtisadi cəmiyyətin yaradılmasını və orada kollektiv təhlükəsizlik prinsipinin əsas götürülməsini təklif edir. Yaponiyanın gələcək baş naziri regional inteqrasiya çərçivəsində Şərqi Asiya birliyinin iqtisadi inkişafı üçün "yeganə yol olan" vahid Asiya valyutasının yaradılmasını da təklif edir.
"Regional inteqrasiya yolundakı maneələrin aşılması mümkündür. Lakin bunu yalnız daha güclü inteqrasiya ilə etmək olar. Avropa İttifaqı nümunəsi regional birliklərin ərazi mübahisələrini necə həll edə bildiklərini göstərir", - deyə Xatoyama qeyd edib.
Xatırladaq ki, gələcək baş nazirin layihəsi Çində böyük maraq yaradıb. Lakin o da məlumdur ki, bu fövqəldövlət regional liderliyinin öz maraqlarına zidd şəkildə bölünməsinə razılıq verməyəcək.
Amma hər halda, Çinin Xarici İşlər Nazirliyi Yaponiya tərəfi ilə birlikdə ikitərəfli əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə yönəlmiş cəhdlərin artırılması niyyətini açıqlayıb.

AN HEIR TO TRADITION AND A HERALD OF REFORM
The parliamentary elections in the Land of the Rising Sun on 30 August culminated in the arrival of a political force which promises a new era in Japan. Meanwhile, the changes expected in Tokyo's domestic and foreign policies could have a significant influence on the situation in the Asia-Pacific region and enrich Japan's already unusual position in the global political and economic system with new colours.
"We are finally able to give the people of Japan a policy we believe in!"
The election was marked by a crushing defeat for Prime Minister Taro Aso's Liberal Democratic Party (LDPJ) which had been in power in Japan almost continuously since 1955. The winner was the Democratic Party (DPJ) which won 320 of the 480 seats in the lower house of the Japanese parliament. Its leader, Yukio Hatoyama will, as expected, be appointed Japan's next prime minister at an emergency session of the country's supreme legislative body.
The Liberal Democrats were defeated largely due to the blow dealt to Japan by the global crisis. The country's economy traditionally has a pronounced orientation towards exports, the bulk of them being expensive high-tech goods which suffered most from falling demand during the recession. The largest Japanese manufacturers and banks suffered record losses during the year-long crisis. Two months before the parliamentary elections, Taro Aso's government said that the economy had reached "rock bottom", but expressed confidence in the emerging recovery. Indeed, we soon began to observe a sharp increase in Japan's GDP. However, this fact did not particularly affect the living standards of ordinary Japanese, while the rate of unemployment reached its highest point since 1953, at 5.7 per cent (i.e. 3.5 million Japanese were out of work).
Speaking to the people of Japan on the eve of the elections, Hatoyama called for support, especially from those who, to varying degrees, felt most dispossessed of their socio-economic rights. "It is time to change the history of Japan. I need your support to turn Japan into a country where you will be the main players," said the DPJ leader. As leader of the victorious party, he told his compatriots: "We had a long way to go for victory, but today I feel that I am only at the starting line. Victory in the elections is not the final result. Only now are we finally able to give the people of Japan a policy we believe in!"
Meanwhile, Yukio Hatoyama does not come from the common people. He is descended from a famous Japanese dynasty of statesmen. His great grandfather, Kazuo Hatoyama, was speaker of parliament from 1896-1897. His grandfather, Ichiro Hatoyama, headed the Japanese government from 1954-1956. His father, Iichiro Hatoyama, was first Deputy Minister of Finance and then Minister of Foreign Affairs in the 1970s.
Yukio Hatoyama graduated from Tokyo University and, at Stanford (USA), he received a doctor's degree in engineering. For some time after returning to Japan in the early 1980's, Yukio Hatoyama worked as a teacher at a Tokyo university. He began his political career aged nearly 40, in the LDPJ, which was founded, incidentally, by his grandfather. In 1986, Hatoyama was elected to the Japanese Parliament but a few years later he left the party, explaining his decision by his belief that the LDPJ did not meet the aspirations of the people and Hatoyama's "ideals of a society of brotherhood and love". Having founded the DPJ, he began to advocate the transformation of a state whose main priority is the welfare of corporations, into a system that ensures social protection of each individual citizen. His election promises included the strengthening of state control over the economy and a rejection of so-called market fundamentalism, which, in his opinion, led to the current global crisis in many ways. The Democrats promise to increase spending on social guarantees for the population, reduce tax on the profits of small and medium-sized businesses from 18 to 11 per cent per year and to reduce the aging and shrinking of the population.
The future prime minister of Japan also promised to reduce greenhouse gas emissions to 75 per cent of the 1990s figure by 2020, while his predecessor Taro Aso had promised to cut emissions by only 8 per cent. "With these plans, Japan will top the list of industrialized countries which have agreed to make concessions related to climate change," said Yvo de Boer, head of the UN Secretariat on Climate Change.
Yukio Hatoyama announced his intention to make corrections to the country's foreign policy. He sees one of its main tasks as achieving greater equality in relations with Japan's closest ally - the United States of America.
"We are moving from a unipolar world under US leadership towards an era of multipolarity"
"As a result of the failure of the Iraq war and the financial crisis, the era of American supremacy in the world can come to an end," Hatoyama wrote in his article "My Political Philosophy", published in the September issue of Japan's monthly magazine 'Voice'. The leader of the Japanese Democrats believes that "we are moving from a unipolar world under US leadership towards an era of multipolarity." He criticizes "US-style market fundamentalism, which is called globalization" and which has done much harm to Japan and the rest of the world, destroying the economic traditions of different countries and regions. Although Hatoyama says that the Japan-US security treaty remains the cornerstone of Japanese foreign policy, he calls for this policy to be diversified.
According to Hatoyama, it is necessary to revise the country's constitution, which, by the will of the victorious powers in World War II, forbids Japan to have armed forces. Japan, of course, has its own defensive armed forces, but its security is greatly ensured by the United States which has given the Land of the Rising Sun a place under its "nuclear umbrella" and pledged to protect it from external attack. For this reason, Japan hosts several US military bases, with about 50,000 soldiers. Hatoyama does not intend to deprive Japan of US protection, but proceeds from the belief that "in the sphere of national security, Japan should not remain subordinate to the United States. We must create a system of relations in which Japan can protect itself independently."
A month before the victory of Hatoyama's party in the parliamentary elections, the American publication Project Syndicate, analyzing new accents emerging in relations between Washington and Tokyo, raised the question: "Will the US-Japan alliance survive?" It made the following points: "Next year we will mark 50 years of the Security Treaty between the United States and Japan. This agreement has been a fundamental factor for stability in East Asia for half a century. But, at the present time, Japan has entered a period of domestic political uncertainty, and nuclear tests and missile launches in North Korea only increase their anxiety. Will the Land of the Rising Sun give up its long-term decision and seek opportunities to acquire national nuclear deterrents? Does this mean that the existence of the US-Japan alliance is coming to an end?"
Though Hatoyama's success raised squarely the issue of corrections in US-Japanese relations, it still does not suggest "the end of the alliance". Thus, the situation around North Korea encourages Washington and Tokyo to unite their efforts even more to deter the nuclear ambitions of that country. Neither do Hatoyama's integration plans regarding the future of the East Asian region represent a real danger to the US-Japanese alliance. Despite the DPJ's announced rapprochement with China, it is obvious that the growing power of China will remain a factor that stimulates the US and Japan to expand cooperation to curb the threat of all-out expansion by the Chinese economy. In addition, there is still the Russian factor as one of the determinants in the Asia-Pacific region, which also forces Tokyo to hold on to US assistance with security, in spite of its intended course towards self-identification and its rejection of American globalism.
The Kuril rebus
Japan and Russia have still not signed the peace treaty which was supposed to fix the principles of relations between the two countries after the Second World War. The stumbling block is the question of the southern Kuril Islands which formed part of the Soviet Union, which won the war and from which Russia inherited its territorial rights. Tokyo, however, does not accept the loss of the islands and there can be no talk of a peace treaty, of course, with such disputes.
The sole basic document in Russo-Japanese relations is the Joint Declaration of 1956, which was signed by Yukio Hatoyama's grandfather, the then Prime Minister Ichiro Hatoyama. The latter's grandson declared a policy of establishing a close basis of trust with the leadership of Russia immediately after his party's victory in the elections. Moscow, in turn, responded to the friendly signals from Tokyo. The Russian Foreign Ministry acknowledged that as a result of parliamentary elections in Japan, there is hope for a settlement of the territorial issue. Russia also hoped Yukio Hatoyama would act like his grandfather in establishing relations with Russia.
Hatoyama's intention to intensify dialogue with Russia has really inspired new prospects in bilateral relations. After all, back in July they were on the verge of a very serious crisis, after the parliaments of the two countries exchanged harsh attacks. The upper chamber of the Japanese Parliament approved a bill recognizing the Southern Kurils as "traditional territories" of Japan. This decision provoked angry condemnation from Russia's legislators. So Hatoyama's words about the great potential for cooperation between Japan and Russia, and the failure to use it "is fraught with danger to the national interests of both countries", was a real boon for advocates of a breakthrough in relations between Moscow and Tokyo, on both sides of the Sea of Japan.
True, part of Russia's expert community fears that the new leadership of Japan, speaking about opportunities for improving bilateral relations, hopes that Russia, whose economic potential has significantly weakened during the global crisis, will eventually agree to surrender its interests in the Kuril issue. However, in contrast, there are opinions that the crisis will not affect Russo-Japanese dialogue because, firstly, for Moscow the Kurils are "a matter of principle", and secondly, Russia has not borrowed money from Japan (as it has, for example, from China, which allocated a loan of 25 billion dollars to Russia) and is not going to do so in the future. It is another matter that Russia proposes to expand economic cooperation with Japan, seeing this aspect of bilateral relations as a tool for dialogue and a subsequent mutually acceptable settlement of the territorial dispute.
While on an official visit to Japan in May this year, the Russian prime minister noted Moscow's interest in the joint implementation with Japan of large projects in eastern Siberia, in particular, on the construction of the second stage of the Eastern Siberia-Pacific Ocean oil pipeline to supply Russian oil to the Asia-Pacific region. Furthermore, Putin invited Japanese companies to participate in preparations for the 2014 Winter Olympics in Sochi. It is quite possible that these and other projects put forward by Russia, including, as Putin said, "for the further diversification of the regional presence of Japanese business", will become a reality under the new premier of the Land of the Rising Sun, Yukio Hatoyama.
East Asian Commonwealth
But the quintessence of Hatoyama's foreign policy doctrine will apparently be the establishment of an Asian economic and political union of countries, in which Japan, of course, will play a leading role. The idea of uniting Asian countries under the leadership of Japan was first proposed in the second half of the 19th century.
After the outbreak of the war with China in 1937, the Japanese government led by Emperor Hirohito announced the start of a "new order in East Asia". This idea was put on the back burner after Japan's defeat in the Second World War. The new integration project, voiced by Yukio Hatoyama, stems from the democratic essence of the modern Japanese state and recognizes the "East Asian region, which has demonstrated its growing viability in economic power and strengthened mutual ties", as "the main sphere of Japan's existence" and as "Japan's national task".
Hatoyama proposes to develop close relations with China, which is gradually occupying an important place in the world economy. For the sake of a final historical reconciliation with China, which still remembers the Japanese occupation of 1937-1945, the new Japanese leader, unlike previous prime ministers, promised never to visit Tokyo's Yasukuni Shrine, which serves as a symbol of Japanese militarism, where the souls of those who died fighting for the Emperor of Japan are worshipped. Hatoyama proposes to create an economic community around the two countries, which would act on the principle of collective security. The future prime minister of Japan calls for the introduction of a single Asian currency within the framework of regional integration "as a natural step for the economic development of the East Asian community". "Barriers to regional integration can be overcome, but only through greater integration," Hatoyama says. "The example of the European Union shows how regional integration can solve territorial disputes."
Hatoyama's proposal aroused great interest in China, although it is clear that that country will not agree to share regional leadership to the detriment of its own interests. China's Foreign Ministry expressed its intention to make joint efforts with Japan to further strengthen bilateral cooperation.
Will the ambitious leader of the Japanese Democrats be able to realize his far-reaching plans? It will become clear in the coming months.