HƏQİQƏT ANI YAXINLAŞIR
Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri normallaşmadan Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin düzələcəyi mümkün deyil…
Avqustun 31-də Ermənistan və Türkiyənin Xarici İşlər nazirlikləri İsveçrənin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlarda imzalanmış iki ilkin sənəd ətrafında daxili məsləhətləşmələrə başlanmasına dair birgə bəyanatla çıxış ediblər: "İki dövlət arasında diplomatik münasibətlərin qurulması " və "İkitərəfli münasibətlərin inkişafına dair"  protokollar nəzərdə tutulur.
Bəyanatda qeyd olunur ki, bu siyasi məsləhətləşmələr 6 həftə davam edəcək və bundan sonra  iki protokol imzalanacaq və ratifikasiya üçün iki ölkənin parlamentinə təqdim olunacaq. "İkitərəfli münasibətlərin inkişafına dair protokol"un qüvvəyə minməsindən sonra, iki aydan gec olmayaraq, Ermənistan və Türkiyənin xarici işlər nazirlərinin rəhbərliyi ilə işçi qrup yaradılacaq. İşçi qrupun vəzifəsi hökumətlərarası komissiya və onun alt komissiyasının fəaliyyətini tənzimləməkdən ibarət olacaq.
Elə həmin vaxt Türkiyə-Ermənistan sərhədinin də açılacağı güman edilir.
Bu xəbər yalnız Türkiyə və Ermənistanın yox, Azərbaycanın da siyasi və ictimai dairələrində narahatlıq yaradıb. Xatırladaq ki, hələ bu ilin yazında Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması üçün "yol xəritəsi"nin qəbuluna dair məlumat yayılan zaman bu, Bakının sərt reaksiyasına səbəb olmuşdu. Azərbaycan rəhbərliyi Ankaranın bu addımının ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlıq münasibətləri ilə bir araya sığmadığını açıq şəkildə bəyan etmişdi. Axı, Türkiyə vaxtilə Ermənistanla sərhədlərini məhz bu ölkənin Azərbaycana qarşı silahlı təcavüzü və apardığı etnik təmizləmə siyasətinə görə bağlayıb.
Yazda həm Azərbaycanda, həm də Türkiyədə ciddi ictimai dəstək alan Bakının bu demarşı nəticəsini vermişdi. Nəticədə Bakıya səfər edən Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan burada açıq şəkildə bəyan etmişdi ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyiş olmadan, Türkiyə-Ermənistan sərhədləri açılmayacaq.
Türkiyə prezidenti Abdullah Gül və ölkənin digər rəhbər şəxsləri də təxminən eyni fikirləri səsləndirmişdilər.
Bundan sonra Ermənistan-Türkiyə danışıqları faktik olaraq dayandı və sanki hər kəs Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk Qrupundan xoş xəbər gözləməyə başladı. Bu isə Yerevanın planlarını qarışdırdı. Axı, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan və xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan Ankara ilə diplomatik oyuna başlamaqla, məhz Qarabağ münaqişəsində əlavə bonus əldə etməyə çalışırdılar. Onlar güman edirdilər ki, Türkiyə tərəfindən "satıldığını" düşünən Azərbaycan özünü itirəcək, vurnuxmağa başlayacaq və səhvlərə yol verəcək. Bu isə Yerevana Madrid prinsipləri adlı danışıqlar partiyasının endşpilini öz xeyrinə tamamlamağa imkan yaradacaq.
Alınmadı və görünür, bundan sonra da alınmayacaq. İndi Sarqsyanın komandası beynəlxalq arenada qeyri-konstruktiv tərəf kimi iflasa uğramamaq, eyni zamanda ölkə daxilində tənqid hədəfinə tuş gəlməməyin yollarını tapmalıdır. Ağır iqtisadi böhran və xarici maliyyə donorlarından ciddi asılılıq isə Ermənistanın hazırkı rejiminin durumunu daha da ağırlaşdırır.
Məsələyə dərindən yanaşsaq, hətta ermənilər üçün ən pozitiv ssenari halında belə, ratifikasiyaya hazırlanmış protokolların reallaşmasına hələ 2-3 ay var. O vaxtadək Minsk Qrupunun təklifləri ilə bağlı situasiyaya aydınlıq gələcək: razılaşma əldə edilsə, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşması prosesi qrafik üzrə gedəcək. Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarını boşaltmaq istəməyəcəyi təqdirdə isə təmas xəttində elə bir gərginlik yarana bilər ki, Yerevanla Ankaranan münasibətlərindən danışmaq belə mümkün olmaz.
Bunu Türkiyə rəhbərliyi də yaxşı anlayır. "Radikal" qəzetinin məlumatına görə, Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu ABŞ, Fransa və Rusiyadan olan həmkarları ilə telefon danışığı zamanı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyiş qeydə alınmadan, Türkiyə parlamentinin sözügedən protokolları ratifikasiya etməyəcəyinə işarə vurub. Bundan başqa, Minsk Qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin dalana dirənəcəyi təqdirdə, Türkiyənin məsələni Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasında qaldıracağı, BMT-nin müvafiq qətnamələrinə əməl etməyən Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiqi təşəbbüsü ilə çıxış edəcəyi də istisna olunmur.
Prezident Administrasiyasının beynəlxalq şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov da buna işarə edərək bildirib ki, Azərbaycan Türkiyə liderlərinin bununla bağlı vədlərinə əməl edəcəyinə inanır.
Qeyd edək ki, Ankara Bakıya söz verdiyi kimi, mütəmadi olaraq Ermənistanla apardığı danışıqların gedişi haqda Azərbaycan tərəfini məlumatlandırır. Bu haqda prezident İlham Əliyevlə Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında da ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında baş tutmuş telefon söhbəti zamanı Əhməd Davutoğlu Elmar Məmmədyarovu əmin edib ki, Türkiyə heç zaman Azərbaycana zərər verə biləcək addımlar atmayacaq. E.Məmmədyarov isə öz növbəsində bildirib ki, Bakı Türkiyə ilə Ermənistan arasında yaşanan son proseslərdən narahat deyil: "Biz inanırıq ki, Türkiyənin baş naziri və xarici işlər naziri Azərbaycan xalqına işğal altındakı torpaqların azad edilməyəcəyi təqdirdə sərhədlərin açılmayacağına dair verdikləri sözlərinin  üstündə dayanacaqlar".
Bakı bu məsələdə yalnız Gül-Ərdoğan hökumətinin vədlərinə yox, həm də Türkiyənin siyasi elitasına və geniş ictimaiyyətinə güvənir. Türkiyə parlamentində böyük fraksiyalara malik müxalifətçi Cümhuriyyət Xalq Partiyası və Millətçi Hərəkat Partiyasının Ermənistanla paraflanmış protokollara qarşı sərt reaksiya göstərməsi son dərəcə xoş təsir bağışlayır. Onların tənqidi, ilk növbədə, sənədlərdə Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarından ermənilərin çıxması ilə bağlı məsələnin əksini tapmaması ilə əlaqədardır.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesi ermənilərin özləri tərəfindən də dayandırıla bilər. Axı, protokollarda nə yazılmasından asılı olmayaraq, onlar hələ də "1915-ci il soyqırımı" ilə bağlı Türkiyəyə qarşı irəli sürdükləri maliyyə və ərazi xarakterli iddialardan əl çəkməyiblər. Üstəlik qarşılıqlı etnik ziddiyyət həm Ermənistanın özündə, həm də xarici ölkələrdəki erməni diasporu arasında yüksək səviyyədə qalmaqdadır.
Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşmasını nəzərdə tutan protokolların ratifikasiyasına Ermənistan parlamentində təmsil olunan "Daşnaksütyun" və "İrs" partiyaları da kəskin etiraz edir. Sonuncular hətta bununla bağlı referendumun keçirilməsini də tələb edirlər. Özü də onların fikrincə, referendumla bərabər ölkənin xarici siyasətinə birbaşa cavabdeh olan prezidentə etimad məsələsi də səsverməyə çıxarılmalıdır.
Daşnaklar isə öz növbələrində hakimiyyəti kütləvi etiraz aksiyaları ilə hədələyirlər. Bu partiyanın terrorçu ənənələrini, eks-prezident Robert Koçaryanla gizli əlaqələrini nəzərə alsaq, ölkədə yeni siyasi qətlləri, parlayış və qanlı aksiyaları istisna etmək olmaz.
Hər halda, Ermənistanın yeni tarixində belə hadisələr kifayət qədər çoxdur.
Hazırda Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşmasına yalnız sabiq dövlət başçısı Levon Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi erməni milli konqresi etiraz etmir. Lakin onun da Serj Sarqsyan rejimini dəstəkləyəcəyi inandırıcı deyil.
Yuxarıda qeyd olunanlarla yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan münasibətləri normallaşmadan Ermənistan - Türkiyə münasibətlərinin qaydaya düşməsinə mane olan digər səbəblər də var. Çünki Yerevanla Bakının münasibətləri qaydaya düşməsə, Ermənistan-Türkiyə əlaqələrinin normallaşması perspektivsiz mezalyansdan başqa bir şey olmayacaq. Ermənistanla Türkiyə arasında ticarət dövriyyəsi cəmi 80-100 milyon dollardır (Azərbaycanla Türkiyə arasındakı ticarət dövriyyəsindən 15-20 dəfə az) və nəzərə alsaq ki, Ermənistan iqtisadiyyatı bərbad haldadır, bu rəqəmin, hətta sərhədlərin açılmasından sonra da ciddi şəkildə artacağını gözləmək olmaz. Gürcüstan-Rusiya və Ermənistan-Azərbaycan sərhədləri bağlı qaldığı halda, Ermənistanın tranzit ölkə kimi çıxış etməsi və nəhəng regional layihələrə qoşulması mümkün deyil.
Ermənistan-Türkiyə münasibətlərindəki cüzi normallaşma da "dondurulmuş" Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzündən Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi əməliyyatların başlanmasına mane ola bilməz.
Odur ki, yalnız problemlərin paralel həlli müsbət və davamlı nəticənin əldə olunmasını mümkün edə bilər.
Beləliklə, son dərəcə mürəkkəb olan Azərbaycan-Türkiyə-Ermənistan üçbucağında həqiqət anı yaxınlaşır. Yerevanın Bakı ilə Ankara arasında mübahisənin yaranacağına ümidləri doğrulmadı. Azərbaycan bu dəfə də özünü sakit və əmin apararaq Bakı ilə Ankara arasındakı strateji tərəfdaşlığına xələl gətirmək istəyən bədxahlara sevinmək üçün əsas vermədi. Ermənilərin və onların maliyyələşdirdikləri Rusiya KİV-nin (bu məsələdə "REGNIUM" xüsusilə fərqlənir) informasiya diversiyaları heç bir effekt vermir, hər şeyi anlayan insanlarda sadəcə gülüş yaradır. Bununla paralel olaraq, Gürcüstan və Azərbaycandan (!?) İran, Ermənistan və Türkiyəyə boru xətləri və nəqliyyat layihələri ilə bağlı fantastik sxemlər uydurulmaqdadır. Lakin regionun coğrafi xəritəsinə gözucu baxmaq bu sxemləri təkzib etmək üçün kifayət edər.
Bir sözlə, ermənilər və onların himayədarlarının təbliğat cəhdləri olsa-olsa, yalnız onların özlərini maraqlandıra bilər. Çünki ilk görünüşdən hiyləgər və çox şey vəd edən sxem və kombinasiyalar, əslində, real demoqrafik və iqtisadi əsaslar üzərində yox, qum üzərində cızılıb. Və reallığa gələn kimi dağılıb yox olur.
Serj Sarqsyanın özünü aldadılmış sayması və türkiyəli həmkarlarına ziddiyyətli siqnallar göndərməsi təəccüblü deyil. Məsələn, bir müddət əvvəl o, növbəti dəfə iki ölkənin futbol üzrə milli komandaları arasında keçiriləcək cavab qarşılaşmasını izləmək üçün Türkiyəyə səfər edəcəyini şübhə altına qoyub. Ərdoğanın buna reaksiyası isə soyuqqanlı oldu. O bildirdi ki, Ermənistan prezidenti Türkiyəyə gəlməzsə, nəsə ciddi hadisə olmayacaq, amma bununla Yerevan Ankara ilə münasibətlərin normallaşdırılmasına hazır olmadığını nümayiş etdirəcək.
Dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərinin, həmçinin NATO, Avropa İttifaqı, Avropa Şurasının Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində ehtimal normallaşma hallarına müsbət münasibətini nəzərə alsaq, tərəflər üçün konstruktiv mövqedən çıxış etmək və beynəlxalq dəstək qazanmaq olduqca vacibdir.

MOMENT OF TRUTH APPROACHING
Normalization of Turkish-Armenian relations is impossible without a simultaneous normalization of Armenia-Azerbaijan relations…
On August 31, the foreign ministries of Armenia and Turkey issued a joint statement on the launching of domestic consultations on two documents agreed during Swiss-brokered talks - a Protocol on establishing diplomatic ties between the two countries and a Protocol on developing bilateral relations. The statement said that the political consultations are expected to take six weeks, after which both protocols will be signed and submitted for ratification to the Turkish and Armenian parliaments. No later than two months after the protocol on developing bilateral relations goes into effect, a working group will be set up under the leadership of the two countries' foreign ministers to oversee the proper operation of the intergovernmental commission and its sub-commissions. The re-opening of the Turkish-Armenian border is expected at about the same time.
The news has disturbed political circles and the public not only in Armenia and Turkey but also in Azerbaijan. When the adoption of a roadmap for normalizing Armenian-Turkish ties was announced this spring, the news sparked a terse reaction from Baku. The Azerbaijani government indicated that Turkey's steps are inconsistent with the essence of the strategic partnership between the two fraternal states. It is enough to recall that Ankara closed its border with Armenia in response to the Armenian military aggression and occupation of Azerbaijani territories and large-scale ethnic cleansing. Baku's tough response, widely supported by the public, both in Azerbaijan and Turkey, produced results. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan visited Azerbaijan and gave public assurances that the Turkish-Armenian border would not be opened before progress is reached in settling the Upper Garabagh conflict. President Abdullah Gul and other Turkish officials made similar statements.
In fact, the Turkish-Armenian negotiating process faced a roadblock pending good news from the OSCE Minsk Group, which is dealing with the Garabagh settlement. This entangled Yerevan's plans, as Armenia's President Serzh Sarkisian and Foreign Minister Eduard Nalbandian, having embarked on a diplomatic game with Ankara, sought to secure an additional advantage for themselves in the conflict settlement process. They hoped that Azerbaijan, believing itself to have been "betrayed" by Turkey, would lose ground and begin making mistakes, allowing Yerevan to make final moves in its favour in its negotiating game dubbed the "Madrid principles."
But Yerevan did not succeed and, evidently, this is not going to happen. Sarkisian's team now faces the mind-boggling task of ensuring that it does not fail on the world stage as a non-constructive party and, simultaneously, Armenia has to avoid pressure and criticism at home. The woes of the incumbent regime in Armenia are aggravated by its having to manoeuvre amidst a severe economic crunch and an acute reliance on the helping hands of foreign financial donors.
If we get to the bottom of the matter, it is clear that, even in the best case-scenario for Armenia, at least two to three months will go by before the afore-mentioned protocols begin to be enforced. By that time, the situation regarding the Minsk Group's proposals will become clear: if the parties come to an agreement, the process of normalizing Turkish-Armenian relations will proceed according to the agreed timetable. But if Armenia shows an unwillingness to vacate the occupied Azerbaijani territories, one could expect such an enormous escalation of tension on the frontline that normalization of Turkish-Armenian relations will be out of the question altogether.
Turkish leaders understand this, as well. According to the Radical newspaper, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu made clear during recent phone conversations with his US, French and Russian counterparts that the Turkish parliament will not endorse the protocols on mending ties with Armenia until advances are achieved in the resolution of the Garabagh conflict. Besides, it cannot be ruled out that, with a perceived deadlock in the Minsk Group-brokered negotiating process, Turkey would push for a debate at the United Nations on Armenia's failure to honour standing UN Security Council resolutions, and call for deadlines to be set and sanctions imposed. This hint was dropped by Novruz Mammadov, head of the Azerbaijan Presidential Administration international relations department, who also said that Azerbaijan believes Turkish leaders will deliver on their promises.
Ankara regularly informs Azerbaijan about the course of the Turkish-Armenian dialogue, reiterating its previous assurances to Baku. Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan have held a detailed discussion on the issue. The foreign ministers of Azerbaijan and Turkey have also had a phone conversation, during which the Turkish minister, Ahmet Davutoglu, assured his counterpart, Elmar Mammad-yarov, that his country would never take steps that could potentially harm Azerbaijan. Mammadyarov, for his part, said the Azerbaijani side is not concerned over the latest rapprochement in Turkish-Armenian relations.
"We believe that Turkey's prime minister and foreign minister will keep the promise given to the Azerbaijani people: that the border will not open without the liberation of the occupied territories," said Mammadyarov.
Baku is relying not only on the assurances of the Gul and Erdogan administration, but also on Turkish political circles and the general public. It is quite natural that the opposition Republican People's Party and National Action Party, which command large factions in the Turkish parliament, have severely criticized the protocols agreed with Armenia. Their criticism is primarily due to the fact that the agreements reached are not linked to the pullout of the Armenian armed forces from the occupied Azerbaijani territories.
The process of normalizing Turkish-Armenian relations may be derailed by the Armenians themselves. Regardless of what the protocols in the making say, they are sticking to their claims against Turkey in relation to the so-called 1915 genocide, both financial and territorial.
Ethnic hostility between Turks and Armenians remains high and continues to be nurtured both in Armenia and within Armenian communities abroad. The Dashnaksutyun and Heritage parties, represented in the Armenian parliament, are vehemently opposed to ratifying the protocols on mending ties. The latter are calling for a referendum to determine whether or not the protocols should be approved, in which citizens would also vote on the issue of trusting their president as the person responsible for the country's foreign policy. The Dashnaks, for their part, have threatened to launch mass protests. Considering the party's record of staging acts of terror, its covert links to Armenia's former president, Robert Kocharian, new assassinations, explosions and other bloody acts, many of which have already gone down in contemporary Armenian history, cannot be ruled out.
Only the opposition Armenian National Congress, headed by the former president Levon Ter-Petrosian, does not object to the normalization of ties with Turkey, but this bloc is unlikely to rise to the defence of the Sarkisian administration either.
In addition to the above-mentioned factors, there are more profound reasons that make the normalization of Turkish-Armenian relations without a simultaneous normalization of Armenia-Azerbaijan ties a misalliance with no prospects. Turkish-Armenian trade turnover is only $80-100 million, 15 to 20 times less than that between Azerbaijan and Turkey and, considering that the Armenian economy is tiny, it is unlikely to grow significantly even after the proposed opening of the border. In the situation that Georgia-Russia and Armenia-Azerbaijan borders remain shut, Armenia will not be able to become a transit state and join large-scale regional projects. Also, the fragile seeds of normalization in Turkish-Armenian relations will succumb to the possibility of fresh hostilities between Armenia and Azerbaijan in conditions of a "frozen" Garabagh conflict.
Only a simultaneous solution of outstanding problems represents a chance of ensuring fruitful and sustainable results, though this is not mentioned in the Turkish-Armenian protocols.
Thus, the moment of truth is approaching in the complicated relations of the Azerbaijan-Turkey-Armenia triangle. Yerevan's hopes for a Baku fall out with Ankara have been shattered. Azerbaijan has again acted calmly and confidently, and given no reason for ill-wishers of its strategic partnership with Turkey to rejoice. The propaganda provocations that the Armenians are trying to stage and the Russian media outlets they are sponsoring (the REGNIUM news agency stands out particularly in this respect) are yielding no fruit and causing well-informed people to smile.
At the same time, euphoric schemes are being drawn up to redirect pipeline and transport projects from Georgia and Azerbaijan (?!) to Iran, Turkey and Armenia. But these schemes, too, prove to be unfeasible just with a look at a map of the region.
The lobbying efforts of Armenians and their benefactors mislead only the Armenians themselves. Political schemes and moves once imagined to be crafty and promising begin to fall apart once faced with reality, because they are as shifting as sand and do not have a realistic demographic or economic basis.
It comes as no surprise that President Serzh Sarkisian senses his failure and is sending contradictory signals to his Turkish counterparts. Recently, Sarkisian again questioned his planned visit to Turkey, where he is to attend a return soccer match of the two countries' national teams. Prime Minister Erdogan simply replied that if the Armenian leader does not pay the visit, nothing out-of-the-ordinary will happen and that Yerevan will merely demonstrate that it is not ready for real normalization of its relations with Ankara.
Considering the welcoming messages from superpowers, as well as from NATO, the European Union and the Council of Europe regarding the anticipated normalization of Turkish-Armenian relations, it is important that the sides avoid appearing non-constructive and retain international backing.