"AZNAR" müəssisəsi nar şirəsi istehsalı üzrə dünya müəssisəsinə çevrilməyi planlaşdırır
Azərbaycan iqtisadi inkişafın elə mərhələsinə qədəm qoyub ki, ölkə kənd təsərrüfatının müxtəlif sahələrini bərpa etməklə yanaşı, yerli məhsulu tələbkar Qərb istehlakçısının önünə də çıxara bilir. Bu məsələdə xüsusi yer bizim meyvə və tərəvəzə, həmçinin onların emalından alınan məhsullara məxsusdur. Axı, Azərbaycanda yetişən onlarca unikal məhsul öz dadı və şəfalı xüsusiyyətləri ilə sevilir. Bu baxımdan, narı, doğrudan da, bizim "meyvələrin şahı" adlandırmaq olar, çünki bizdə yetişdirilən bir sıra sortların dünyada analoqu yoxdur. Xarici istehlakçıya həm də bu meyvədən alınan məhsullar, xüsusilə də 100 faizlik nar şirəsi çox maraqlıdır. Təsadüfi deyil ki, Göyçayda yerləşən AZNAR müəssisəsinin buraxdığı GRANTE nar şirəsi uzaq xarici ölkələrdə çox populyardır, sərgi və müsabiqələrdə çox sayda mükafatlar və qələbələr qazanır. Onlardan biri də 2009-cu ildə Moskvada dünyanın 37 ölkəsinin iştirakı ilə keçirilmiş beynəlxalq PRODEKSPO-2009 sərgisində "Ən yaxşı məhsul - 2009" nominasiyası üzrə mütləq qələbədir.
Zavod direktorunun müavini N.Əsgərovun sözlərinə görə, müəssisənin tarixi 1967-ci ildən başlayır. O, "Sentrosoyuz"un yanında tədarük kontoru kimi fəaliyyət göstərib. Bu bölgədə müşahidə edilən yüksək məhsuldarlıq nar, alma, gilas, albalı və s. emalı üzrə sex yaradılmasına səbəb olub. Sexin adı 1970-ci ildə Şirə Zavoduna dəyişdirilib. 1981-ci ildə Nazirlər Sovetinin sərəncamı, Heydər Əliyevin fərmanı ilə yeni Nar Emalı Zavodu yaradılıb. Müəssisəni xammalla təmin etmək üçün iki sovxoz təşkil edilib, özü də burada məhsuldarlıq 25 min tona çatır. Üç ildən sonra müəssisə nar emalı üzrə üç istehsal xəttində saatda 15 ton xammal emal etmək səviyyəsinə qaldırılıb. 90-cı illərin əvvəlində müəssisə, demək olar ki, dağılmışdı. Ancaq 2005-ci ildə müəssisə sahibkar Fərhad Əhmədov tərəfindən alındıqdan sonra ikinci həyata başladı. Sahibkar bu addımı zavodun ilk direktoru olmuş atasının xatirinə atıb. Sahənin dirçəldilməsi üzrə investisiya proqramı işlənib.
"Biz, doğrudan da, fəxr etməliyik ki, insanlar üçün çox yararlı olan ekoloji təmiz məhsulun - təbii nar şirəsinin istehsalı ilə məşğuluq", - deyə AZNAR şirkətinin baş direktoru Aleksandr Kryuçkov bildirir.
- Azərbaycandan ixrac edilən məhsullar beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun olmalıdır. Bu istiqamətdə AZNAR tərəfindən hansı işlər görülüb?
- İşimlə əlaqədar olaraq, mən müxtəlif ölkələrdə və postsovet məkanında, uzaq xaricdə oxşar zavodlara baş çəkməli oluram. Hər şey müqayisədə ortaya çıxır, təvazökarlıqdan uzaq çıxmasın, amma bizim müəssisənin iş prinsipləri xarici həmkarlarımızdan heç nə ilə geri qalmır.
Hazırda dünyada ərzaq xarakterli məhsullara qarşı bir neçə standart - ISO və HAASP tətbiq edilir. Özü də müxtəlif yerlərdə fərqli standartlara üstünlük verilir. Məsələn, Fransa, Almaniya və İngiltərə əsasən ISO standartları ilə işləyir. Məhsulun keyfiyyəti müxtəlif amillərdən asılı olur. Buraya xammal, avadanlıq, texnologiyalar, kadrlar və əlverişli iş şəraiti daxildir. ISO standartını almağa biz ətraflı hazırlaşmışıq və plana görə bu iş bir aya başa çatmalıdır. Problem ondadır ki, ISO sertifikatlaşdırması ilə postsovet məkanında yalnız bir auditor şirkəti məşğul olur. Onun bizim müəssisəyə səfəri sentyabrın əvvəlinə gözlənilir.
Bildirmək gərəkdir ki, qoyulan tələblər yetərincə sərtdir, amma Yaponiyadan olan həmkarlarla ünsiyyətdən sonra biz bu məsələ ilə bağlı mövqeyimizi bir qədər dəyişmişik. Məsələ bundadır ki, yaponlar xüsusilə də sağlamlıqla bağlı məsələlərdə o qədər tələbkar və irad tutmağı sevəndirlər ki. Odur ki, biz elə yoxlamadan keçirildik ki, hətta ISO-nun da belə ağlına gəlməz. Yaponiyadan gəlmiş komissiyanın tərkibində kimyaçılar, bioloqlar, standartlaşma mütəxəssisləri var idi. Onlar həm quru, həm də yaş torpağın, müəyyən dərinliklərdə suyun nümunələrini götürdülər, butılkanın şüşəsinin tərkibini, həmçinin qapağın məhsulun keyfiyyətinə mümkün təsirlərini öyrəndilər, müxtəlif istehsal mərhələlərində temperatur rejimini yoxladılar. Yalnız havanın nümunəsini götürmək qaldı. Amma bu cür hərtərəfli yoxlamadan sonra saziş bağlandı və hazırda AZNAR bizim məhsulun ilk partiyasını uzaq Yaponiyaya göndərməyə hazırlaşır.
- Hansı ölkələrə nar şirəsi ixracı artıq təşkil edilib?
- Bu gün GRANTE brend adına malik təbii nar şirəsi Azərbaycanın yüksək keyfiyyətli ekoloji təmiz məhsul istehsalçısı kimi mövqe tutmasına imkan verir. İxrac barədə gəlin bir qədər uzaqlardan başlayaq - Yeni Zelandiya, Kanada, Yaponiya, Almaniya, Fransa; yaxın xarici ölkələr isə - Qazaxıstan, Rusiya, Belarus, Ukrayna, Gürcüstan bura daxildir. Bu ölkələrin coğrafiyası genişlənəcək. Son məqsədimiz zavodu təbii nar şirəsi təchizatı üzrə dünya istehsalçısına çevirməkdir.
- Bununla yanaşı, hazırda bazarda böyük rəqabət var. İstehlakçı sizin məhsulun ən yaxşı olmasına necə əmin ola bilər?
- Şirələr iki kateqoriyaya bölünür. Bunlardan birincisi ev şirəsidir, onun hazırlanma texnologiyası sadə və bəllidir. Bundan başqa, sənaye şirələri də var, onlar da iki alt kateqoriyaya bölünürlər: birbaşa sıxılmış şirələr və bərpa olunmuş şirələr. Bu gün dünyanın çox ölkələrində, Avropa Birliyində, Rusiyada və Belarusda bərpa edilmiş şirələrin istehsalı zamanı şirə adından qaçmağa çalışırlar. Çünki bu məhsulu şirə adlandırmaq çətin məsələdir. Bu, süd məsələsinə oxşayır. Əvvəllər dünyanın bütün ölkələrində süd və süd tozundan hazırlanmış süd içkisi istehsal edilirdi, hamısı da süd adlandırılırdı. Amma artıq bir çox ölkələr qanunvericilik səviyyəsində süd və süd içkisi anlayışlarını ayırırlar.
Yaxın zamanlarda qanunvericilik qurumları şirələrlə bağlı da bu fikrə gələcəklər. İstehlakçı məhz hansı məhsulu aldığını və eyni adlı iki məhsulun qiymətinin niyə fərqli olduğunu bilməlidir. Məsələ bundadır ki, şirələr əsasən konsentratdan və ya püredən bərpa edilir. Mən demirəm ki, bu pisdir, amma onları şirə adlandırmaq düzgün deyil. Şirə meyvədən və ya tərəvəzdən birbaşa sıxılır, xüsusi texnologiya ilə emal edilir, süzgəcdən keçirilir, termiki emal edilir. Təbii şirədə bir damcı da su, boyayıcı, şirinləşdirici və şəkər olmur.
Deyilənlərə yekun vuraraq bildirirəm ki, AZNARın şirələri 100% təbiidir, birbaşa sıxılır. Xammal bir neçə emal mərhələsindən keçir. Məhsulun özü qəbuletmə xəttinə götürülür, sonra o, vizual nəzarətdən keçir, yəni sortlaşdırılır. Daha sonra şirə istehsalının bütün texnoloji prosesi gerçəkləşdirilir. Bunun özəlliyi ondadır ki, sıxma prosesinə yalnız narın dənələri düşür. Biz narın qabığını təmizləmək üçün xüsusi avadanlıq almışıq. Bu, bir neçə məqamla bağlıdır. Birincisi, qabıq əczaçılıqda işlədilən aşılayıcı maddə istehsalında istifadə olunur, çünki biz də bütün dünyada olduğu kimi tullantısız istehsala can atırıq.
İkinci müsbət məqam şirənin öz keyfiyyəti ilə bağlıdır, axı, qabıq şirəyə acılıq verir.
Hazır şirə xüsusi sisternlərdə saxlanır, orada bu cür məhsulların saxlanması üçün bütün tələblərə - təzyiqə, temperatur rejiminə əməl edilir. Bu, məhsulu ilkin vəziyyətində iki ilə qədər saxlamağa imkan verir. Biz həm də bərpa olunmuş şirə satan şirkətlər üçün konsentrat istehsal edirik.
Qeyd edək ki, istehsal məqsədləri üçün su iki artezian quyusundan götürülür. Bunlardan biri 120 metr, o birisi isə 160 metr dərinlikdən çıxır. Suyun saxlanması üçün hər birinin tutumu 250 min litr olan, Avropa istehsalçılarının yeyinti istehsalı üçün nəzərdə tutulan vasitələri ilə emal olunmuş iki qurğumuz var.
- AZNAR məhsullarının çeşidi necədir?
- Biz əsasən nar şirəsi istehsalına istiqamətlənmişik: birbaşa sıxılmış 100 faizlik nar şirəsi, birbaşa sıxılmış, süzgəcdən keçirilməmiş 100 faizlik nar şirəsi, narşərab istehsal edirik. Hazırda narşərabın qabının dizaynı üzərində işləyirik, o bardaqşəkilli butılka olacaq. Həmçinin əczaçılıq üçün aşılayıcı maddə istehsal edirik. Yaxın zamanlarda çiyidlərdən nar yağı istehsalı üçün avadanlıq almalıyıq. İstehsalın dövriliyini və tullantısızlığını tam təmin etmək istəyirik. Amma bu da son deyil. Bununla yanaşı, biz heyvadan da birbaşa sıxma şirəsi əldə edirik. Məhsul yetərincə spesifikdir və xarici istehlakçı üçün tanış deyil. Payızda birbaşa sıxma alma şirəsi istehsalına başalyacağıq, daha 5-6 adda təbii şirə istehsal edəcəyik. Həm də müxtəlif meyvələrdən mürəbbə və cem istehsal edirik.
Planda çeşid xəttinin genişlənməsidir, bunun üçün avadanlıq alınır. Məsələn, bu yaxınlarda biz əks osmoslu, yəni süzülmə qabiliyyəti olan yeni su hazırlayıcı avadanlıq almışıq. O, istənilən suyu təmizləməyə qadir avadanlıqdır və bu da texnoloji proses üçün önəmli amildir.
Qeyd etmək lazımdır ki, bütün istehsal prosesi avtomatlaşdırılıb, çalışırıq ki, qeyri-ixtisaslı əl əməyindən uzaqlaşaq. Həm də avadanlıq İnternetə qoşulub və istehsalçı yarana biləcək istənilən nasazlıqdan və boş dayanmalardan xəbərdar olur.
- Göyçay rayonu narın vətənidir, bununla belə xammal təminatı məsələsi necə həll olunur. Axı zavodun istehsal gücü az deyil, həm də şirkətin dünya səviyyəli istehsalçıya çevrilmək ambisiyaları da düşünməyə vadar edir.
- Yüksək keyfiyyətli şirə əldə etmək üçün ilkin material kimi xammal da yüksək keyfiyyətli olmalıdır. Məhsulu zədəsiz, sağlam qəbul etməyə çalışırıq. Bunun üçün 700 hektar yer almışıq, iki il ərzində 400 hektar yerə 10-12 sort nar ağacları əkmişik. Fermer təsərrüfatları ilə də işləyirik. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanındakı nümunə məntəqələri ilə də əməkdaşlıq edirik. Orada, demək olar ki, 80 hektarda mütəxəssislərin nəzarəti altında müxtəlif nar sortları yetişdirilir, öz şəfaverici xüsusiyyətlərinə görə unikal olan bu meyvənin çox tanınmış bir sıra növlərinin bərpası üzərində iş gedir. Qeyd edək ki, zavodun texnoloji imkanları hər mövsümdə 10 min ton xammalın emalına imkan verir.
- Müəssisə menecmentinin qiymət siyasəti necədir?
- Çevikdir. Hər tərəflə, hər müştəri ilə fərdi qaydada anlaşırıq. Müqayisə üçün bildirirəm ki, Yaponiyaya göndərdiyimiz 0,75 litr həcmi olan təbii nar şirəsi 3 avrodur, Azərbaycanda isə 2 manatdır. İstənilən halda biz öz alıcımıza tərəf gedirik.

100 PER CENT QUALITY
Azerbaijan has entered a phase of economic development in which, along with the restoration of various branches of agriculture, the country is able to supply domestic products to demanding Western consumers.
Our fruit and vegetables, as well as the products of processing, are key to this story. Indeed, Azerbaijan does not possess just one plant distinguished for its taste and healing properties. The pomegranate can rightly be called the "king" of our fruit - some kinds of pomegranate grown in our country are unique. The products of this fruit, especially 100 per cent natural pomegranate juice, are of special interest to the foreign consumer. It is no surprise that the products of Goycay's AZNAR plant, which produces the GRANTE brand of pomegranate juice, are widely popular abroad and have won numerous awards, competitions and exhibitions. Among them was overall victory in the Best Product of 2009 category at the 16th PRODEXPO-2009 international exhibition in Moscow, attended by 37 countries.
According to the deputy director of the plant, N. Asgarov, the history of the plant dates back to 1967. It functioned as a buyer within the Central Union. The high productivity of this region led to the creation of industrial plants for processing pomegranates, apples, cherries etc. In 1970 it was renamed a juice plant. In 1981, the Council of Ministers and Heydar Aliyev issued a decree to open a new pomegranate processing plant. Two state farms were set up to provide the raw material, and yield reached 25,000 tonnes. Two years later, it was a pomegranate processing plant, with three lines able to handle up to 15 tonnes of material per hour.
In the early 90s, the plant almost collapsed but, in 2005, after the plant was bought by businessman Farhad Ahmadov in memory of his father, who was its first director, the company was given a second life. An investment programme was designed to revive the industry.
"We can be proud of producing an environmentally clean and very useful health product - natural pomegranate juice," noted AZNAR CEO Aleksandr Kryuchkov. Thus we began our interview with the manager of the pride of Azerbaijan's food industry.
- Export-oriented industries must comply with international standards. What work has AZNAR carried out towards this?
- In the nature of my work i have to visit similar plants in different post-Soviet and other countries. Everything becomes clear by comparison - without false modesty I would say that the principles of production in our enterprise are in no way inferior to those of our foreign counterparts.
Today several standards apply to the world's food products - ISO and HAASP. And preferences are different: for example, France, Germany and Britain work mainly to ISO standards. The quality of a product is made up of different components - raw materials, equipment, technology, personnel and acceptable conditions of work. We have prepared carefully to obtain the ISO. We plan to complete work within the next month. The problem is that there is only one auditing company to certify the ISO in the entire post-Soviet area. We are looking forward to its visit to our company in early September. I must say that the requirements are quite strict, although, after contact with Japanese colleagues, we have changed our opinion slightly on this matter. The thing is that the Japanese are quite picky and demanding, especially when it comes to health, and we had to endure such tests that we did not even dream of the ISO... The commission comprised Japanese chemists, biologists and experts on standardization. They took samples of soil, both dry and wet, samples of water at a certain depth, they studied the composition of glass bottles, as well as the possible impact of the cover on the product, and tested the temperature at different stages of production. In short, it remained only to take samples of the air. But the result of this scrutiny was a contract, and now AZNAR is preparing to supply the first shipment of our products to distant Japan.
- To which countries are you already supplying pomegranate juice?
- Today, natural pomegranate juice under the brand name GRANTE presents Azerbaijan as a country manufacturing environmentally friendly products of high quality. Let us start from afar - New Zealand, Canada, Japan, Germany and France; former Soviet republics - Kazakhstan, Russia, Belarus, Ukraine and Georgia. The geography of our exports will expand. The ultimate goal is to make the plant a world manufacturer and supplier of natural pomegranate juice.
- There is, however, tough competition on the market now. How can a consumer be sure that your product is the best?
- Juices are divided into two categories: home juice, whose technology of preparation is simple and well known. There are also commercial juices, which are also divided into two categories: 100 per cent juices of direct extraction, and recovered juices. Today, many countries, the European Union, Russia and Belarus are trying to avoid using the word juice in the manufacture of recovered juice, because these products can only be called juice by stretching the definition. For an analogy, many countries previously produced milk and milk beverages, and all this was called milk. But, legally, some countries now differentiate between milk and milk beverages.
In the near future, the legislature will come to the same opinion regarding juice. The consumer should know what kind of product he is buying and why the same name attracts a different price. The point is that the vast majority of juices are recovered from concentrates and purees. I will not say that it is bad, but it is not actually juice. Juice is a fruit or vegetable squeezed directly, treated with a special technological method, filtered and heat-treated. Natural juice does not contain a single drop of water, dye, sweetener or sugar.
To sum up, I should note that AZNAR juices are 100 per cent natural juices of direct extraction. The raw material goes through several stages of processing: the reception line receives the product itself and then it undergoes visual inspection, i.e. sorting. The whole technological process of juice production is then carried out; it is a particular process in that during squeezing only the grain goes under the press. We purchased special equipment to peel the pomegranates. This is done for several reasons. First, the peel is used to produce tannin, which is used in the pharmaceutical industry - we strive for a clean product which is welcome around the world. The second positive aspect is that this affects the quality of juice, because the peel adds bitterness. The prepared juice is stored in special tanks which satisfy all requirements for the storage of such products - under a regime to regulate pressure and temperature. This makes it possible to keep the product in its original form for up to two years. We produce concentrate independently to sell to companies that produce so-called recovered juice.
By the way, the water for industrial purposes comes from two artesian wells, one of which is located at a depth of 120 metres and the other at160 metres. There are two buildings with water tanks with capacities of 250,000 litres each and they are treated with products of European manufacture which are used in food production.
- What is the complete range of AZNAR products?
- We focus mainly on the production of pomegranate juice: we produce 100 per cent pomegranate juice of direct extraction, pomegranate juice of 100 per cent unfiltered direct extraction, nar sarab, i.e. pomegranate sauce, (we are currently working on a design for the packaging; it will be a small bottle in the form of a jug) and tannins for pharmaceuticals. Soon we will obtain equipment for the production of pomegranate oil from the seeds. We want to ensure a full-cycle and production without waste. But that is not all. In addition, we produce quince juice of direct extraction - a product which is quite specific and unfamiliar as yet to foreign consumers. In autumn, we will make apple juice of direct extraction and will begin to produce 5 or 6 other types of juice. We also produce jams from various fruit.
We plan to expand the range of products; we have already purchased the equipment. For example, we recently acquired the latest water treatment equipment using reverse osmosis, which is capable of clearing any water - important in the technological process. I must say that the whole production process is automated, as we are trying to avoid using unskilled manual labour. This equipment is connected to the Internet so that its producer will be aware of any emerging problems or failures.
- The Goycay District is the home of the pomegranate. How do you solve the problem of acquiring the raw material, because the plant has a large capacity and the company plans to become a global manufacturer...
- To get juice of high quality, the raw materials, as source material, must also be of the highest quality. We try to use products which are intact. To do this, we purchased 700 hectares of land and planted 400 hectares of pomegranate trees of about 10-12 varieties over 2 years. We work with farmers and cooperate closely with the Ministry of Agriculture base, where we cultivate various varieties of pomegranate on nearly 80 hectares of land under the supervision of specialists. Work is under way to revive a number of very well-known varieties of this unique healing fruit. I would note that today the technological capacity of the plant makes it possible to handle up to 10,000 tonnes of raw materials seasonally.
- What is the pricing policy of the company's management?
- It is flexible. We deal with every country and every client on an individual basis. For comparison, in Japan, a 0.75 litre bottle of pomegranate juice we sell for 3 euros, in Azerbaijan it is 2 manats. We meet our customers halfway.