YAXIN ŞƏRQ YOLAYRICINDA
Yaxın Şərq nizamlanması prosesi yeni yolayrıcındadır. ABŞ prezidenti Barak Obamanın vasitəçilik səyləri sayəsində ciddi irəliləyiş şansı yaransa da, müqəddəs torpaqda sülh prosesi birdəfəlik iflasa uğraya bilər.
Keçid müddəaları və 9 aylıq plan
Fələstin-İsrail dialoqu Təl-Əvivin ötən qış Qəzza sektorunda həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatdan sonra dondurulub. Yaxın Şərq nizamlanmasını dalandan çıxarmağa çalışan ABŞ-ın yeni administrasiyası bunun üçün "iki dövlət"in yaradılması planını irəli sürüb. Bu planın əsasında İsrailin İordan çayının qərb sahilində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisini dayandırması və ərəb ölkələrinin İsrail dövlətini tanıması dayanır.
Son vaxtlar keçirilən bir sıra vacib görüşlər Fələstin-İsrail danışıqlarında müəyyən irəliləyişə və sülh danışıqlarının yaxın vaxtlarda bərpa olunacağına ümid yaradır. Ağ evdə Misir prezidenti Hüsni Mübarəklə görüşdən sonra ABŞ lideri Barak Obama da nikbinliyini gizlətməyib və tərəflərin yaxın vaxtlarda danışıqlar masasına qayıdacağına ümidvar olduğunu söyləyib.
Digər tərəfdən, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu və Fələstin muxtariyyətinin lideri Mahmud Abbas da belə perspektivin real olduğunu təsdiqləyiblər. Və ola bilsin ki, artıq sentyabrda BMT Baş Assambleyasının sessiyasında Netanyahu-Abbas görüşü baş tutsun. Amma nə İsrail, nə də Fələstin rəhbərliyi bununla bağlı illüziyalara qapılmırlar. Məsələn, İsrailin xarici işlər naziri Aviqdor Liberman hesab edir ki, Ağ evin müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılması ilə sülh prosesində irəliləyişə nail olmaq istəyi real deyil. Təbii ki, bu, yalnız XİN başçısının şəxsi fikri deyil və İsrail rəhbərliyi də bu mövqeni bölüşür. Bu günlərdə Avropa turnesinə çıxmış və ABŞ-ın Yaxın Şərq üzrə xüsusi təmsilçisi Corc Mitçel ilə görüşmüş B.Netanyahu da analoji fikirdədir. Qərbin təzyiqlərinə baxmayaraq, İsrailin baş naziri Fələstin ərazilərində yəhudi məntəqələrinin tikintisini dayandırmağa razılaşmayıb. Halbuki bu, Fələstin tərəfinin irəli sürdüyü əsas şərtdir. Netanyahu yeni yaşayış məntəqələrinin tikintisini dondurmağa razılaşsa da, hazırda gedən tikintiləri dayandırmaqdan imtina edir və mövcud məntəqələrin genişləndirilməsi planına sadiqliyini nümayiş etdirir. Baş nazir əsas arqument kimi, yəhudi əhalisi arasıdakı demoqrafik artımı göstərir. Bununla əlaqədar belə bir informasiya yayılıb ki, Netanyahu İsrailin İudeya və Samariya ərazilərindəki tikinti işləri ilə bağlı yeni təşəbbüsünü Vaşinqtona və Avropa liderlərinə təqdim edib. Bu plana əsasən, İsrail bu məntəqələrdəki tikinti işlərini 9 ay müddətinə dondurmağa razılıq verir. Amma İudeya və Samariyada başlamış 2500 evin tikintisi davam etdirilməlidir. Bu ərazilərdə poliklinika, məktəb və uşaq bağçalarının tikintisinə isə, ABŞ administrasiyasının razılığı ilə başlanıla bilər. Buna cavab olaraq, Birləşmiş Ştatlar Şərqi Qüdsdə tikinti işlərinin davam etdirilməsinə razılıq verməyə hazır olduğunu bildirib. Düzdür, C. Mitçel vurğulayıb ki, ABŞ bununla yalnız sülh prosesində irəliləyişə nail olmaq xatirinə razılaşır.
Digər tərəfdənsə, Netanyahu ABŞ qarşısında şərt qoyub: əgər qeyd olunan 9 ay ərzində Vaşinqton ərəb ölkələrinin və Fələstin muxtariyyətinin İsraillə münasibətləri normallaşdırmasına nail olmasa, onda Təl-Əviv də üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən azad olacaq.
Əgər bu informasiya həqiqətdirsə, onda biz yenə qapalı çevrənin şahidi oluruq. Çünki ABŞ İsrailin qanunsuz tikinti işlərini birmənalı olaraq dayadırmasına nail olmadığından, ərəbləri İsrail dövlətini tanımağa razı sala bilməyəcək. Həm də unutmaq lazım deyil ki, İsrail Fələstin dövlətini yalnız bir şərtlə tanımağa razıdır ki, muxtariyyət dimilitarizasiya olunsun və İsraili yəhudi dövləti kimi tanısın. Bu şərtlər isə (xüsusilə də, ikinci şərt) ərəblər üçün qəbuledilməzdir, çünki onlar İsraili yalnız yəhudilərin dövləti kimi tanımaqdan imtina edirlər. Üstəlik, Qüds problemi də həll olunmamış qalır - həm yəhudilər, həm də fələstinlilər bu müqəddəs şəhəri öz paytaxtı hesab edirlər.
Ziddiyyətləri artıran daha bir məqam kimi Fələstin Milli Azadlıq Hərəkatının (FƏTH) rəhbərliyində "gənclər qanadı"nın mövqelərinin möhkəmlənməsini göstərmək olar. Çünki bu qanad Yaxın Şərq probleminin həlli prosesinə radikal mövqedən yanaşır. Məsələn, bu qanad İsraillə zorakı metodlarla mübarizədən imtina etdiyinə görə Mahmud Abbası kəskin tənqid edir. FƏTH-in bu yaxınlarda keçirilmiş qurultayında isə bəyan edilib ki, bu təşkilat hələ Yasir Ərəfatın Fələstin Azadlıq Təşkilatı zamanı qəbul edilmiş proqrama sadiqdir. Bu proqram isə fələstinlilərin Qüdsün yalnız Şərq (ərəb) hissəsinə deyil, Qərb (yəhudi) hissəsinə də iddialarını, İsraili yəhudi dövləti kimi tanımamaq və nəhayət, israillilərə qarşı silahlı mübarizə aparmaq hüquqlarını tanıyır.
Yenə İranın adı hallanır
Amma bütün bunlara rəğmən, yaxın vaxtlarda ərəb-İsrail dialoqunda irəliləyişə nail olmaq üçün ciddi bir faktor var. Hərçənd, bu faktorun reallaşması yalnız Yaxın Şərq yox, bütün dünya üçün ciddi fəsadlara da yol aça bilər. Söhbət İran amilindən gedir.
Qərb KİV Barak Obamanın İsrail-Fələstin danışıqlarının bərpa olunacağına olan inamını onunla izah edir ki, Vaşinqtonla Təl-Əviv İrana qarşı kursu sərtləşdirmək haqda razılığa gəliblər. Yəni, İsrailin Fələstin torpaqlarında yaşayış məntəqələrinin tikintisini dayandırmasına cavab olaraq, Vaşinqton İrana qarşı sərt siyasət yeritməyə boyun olub. Doğrudan da, ABŞ və onun avropalı müttəfiqləri - Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya BMT Təhlükəsizlik Şurasında İranın neft-qaz sənayesinə qarşı sərt sanksiyaların qəbuluna nail olmaq istəyirlər. Ekspertlərin fikrincə, əgər bu baş tutarsa, onda İran iqtisadiyyatı iflic vəziyyətinə düşəcək. İsrailin bu şərti qəbul etməsi də məntiqli görünür, çünki yaşayış məntəqələrinin tikintisini dayandırmaq yəhudi dövləti üçün hər hansı qlobal təhlükə törətmədiyi halda, İran İsrail üçün birbaşa təhlükədir.
İsrailin baş naziri ilə danışıqlar zamanı Böyük Britaniyanın baş naziri Qordon Braun və Almaniyanın federal kansleri Angela Merkel də İrana qarşı siyasəti sərtləşdirməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Q. Braun bəyan edib ki, "Tehran nüvə silahından imtina etməlidir", bu tələbə əməl olunmayacağı təqdirdə isə bu, Tehran üçün ciddi fəsadlara gətirib çıxaracaq. Braun hətta vurğulayıb ki, İran dünya birliyinin qərarlarına qarşı gedərsə, Tehrana qarşı istənilən hərəkəti məqbul sayır.
Öz növbəsində A.Merkel də Tehranın beynəlxalq təzyiqlərə tabe olmayacağı və nüvə proqramını dayandırmayacağı təqdirdə, bu ölkəni yeni sanksiyalarla hədələyib.
Tehrana qarşı siyasətin sərtləşdirilməsinin mümkünlüyünü Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi də bildirib.
Bəzi ehtimallara görə, Netanyahu ilə Mitçelin Londonda keçirilən görüşü zamanı İsraillə Qərb arasında İrana dair razılaşmanın detalları müzakirə olunub. Hətta belə bir versiya var ki, tərəflər razılığa gələ bilsələr, yekun razılıq "Böyük İyirmilik"in sentyabrın sonunda ABŞ-ın Pitsburq şəhərində keçiriləcək sammitində açıqlana bilər.
Digər tərəfdən, aparıcı ərəb dövlətləri də İrana qarşı İsraillə birləşə bilərlər, çünki Tehranın regiondakı nüfuzunun artması ərəblərin də maraqlarına cavab vermir. Hətta belə bir məlumat yayılıb ki, Səudiyyə Ərəbistanının da daxil olduğu ərəb dövlətləri koalisiyası İran təhlükəsi ilə bağlı İsraillə məxfi danışıqlar aparır. Bu mənada, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Marakeş kimi ərəb dövlətlərinin İsraillə münasibətləri normallaşdırmağa hazır olduğunu bəyan etməsi artıq təəccüblü görünmür.
Bütün bunların fonunda, Netanyahunun mövqeyindəki yumşalmanı da nəzərdən qaçırmaq olmaz, çünki indiyədək o, fələstinlilərə qarşı ən sərt mövqedən çıxış edən siyasətçi kimi tanınıb. İndi isə o, Təl-Əvivdən yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikintisini dayandırmağı tələb edən ABŞ-ın ünvanına tənqidi fikirlər səsləndirdiyinə görə öz müavini, strateji planlaşdırma naziri Moşe Yaalondan izahat tələb edir. Halbuki Netanyahunun özü də yaşayış məntəqələrinin tikintsini davam etdirməyə tərəfdardır və bunu onunla izah edir ki, "yəhudilər artıq 3 min ildir ki, Qüdsü tikirlər".
Beləliklə, ilk baxışdan, Yaxın Şərq prosesində müəyyən irəliləyiş hiss olunmaqdadır. Və bəlkə də, Qordon Braun ilə birgə mətbuat konfransında "Yaxın Şərqdəki sülh prosesi tezliklə bütün dünyanı təəccübləndirəcək" deyərkən, B.Netanyahu tam səmimi olub//.

MIDDLE EAST CROSSROADS
The Middle East settlement is at a new crossroads. With a chance of a major breakthrough, as a result of mediation by President Barack Obama, the peace process in the Holy Land may result, however, in ultimate collapse.
Breakthrough points and a 9 month plan
Palestinian-Israeli dialogue stalled after the Israeli military operation in the Gaza Strip last winter. The new American administration is trying to ease the Middle East settlement out of impasse, putting forward a plan to create "two states". But the breakthrough points include the ending of Israeli expansion of Jewish settlements in the West Bank and Arab recognition of Israel.
A series of important meetings was held recently, and the outcome leaves hope for some progress in Palestinian-Israeli negotiations, which may resume in the very near future. Barack Obama expressed such a hope after his meeting with Egyptian President Husni Mubarak at the White House. Obama did not conceal his pleasure at the probability that Israel and Palestine would soon return to the negotiating table.
Meanwhile, the existence of such a prospect was also confirmed by Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Palestinian Authority President Mahmud Abbas. It is likely that a meeting between them will be held on the sidelines of a UN General Assembly session in September. However, the leaderships of both Israel and Palestine have no illusions about the prospects. For example, Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman regards as "unrealistic" the White House's desire to achieve a breakthrough in the peace settlement and the establishment of an independent Palestinian state. He has an apparently compelling reason for such a belief, as confirmed by the position of Benjamin Netanyahu, who recently toured Europe and met George Mitchell, US special envoy to the Middle East. Despite Western pressure, the Israeli prime minister did not agree to halt the establishment of Jewish settlements in Palestinian territories, which is an essential step before the leadership of the Palestinian Authority can resume negotiations. Netanyahu seems to be inclined to block the construction of new settlements, but refuses to suspend the ongoing construction and expansion of existing settlements, saying that this is necessary, due to the natural demographic growth of the Jewish population. In this regard, information was leaked that Netanyahu had presented to Washington and European leaders a new Israeli initiative regarding construction in Judea and Samaria. Under this plan, Israel will agree to a temporary freeze on construction in the settlements for a period of 9 months. However, the construction of 2,500 housing units in Judea and Samaria should be continued and the construction of community centres, clinics, schools and kindergartens in the settlements will be carried out with special permission from the American administration. Instead, the United States expressed their willingness to remove East Jerusalem from the list of places where construction should be stopped. Special envoy Mitchell made it clear that the Barack Obama administration does not regard this as permission to construct settlements, but is ready to make concessions for the sake of advancing the peace process. Netanyahu, meanwhile, set a condition that, if during these 9 months the United States is not able to persuade Arab countries and the Palestinian Authority to normalize relations with Israel, the latter will consider itself free from the commitments given to them.
If we believe this information, the circle thus closes. The West has failed to secure Tel Aviv's explicit consent to suspend the construction of illegal settlements in the Palestinian territories and, hence, Washington's chances of persuading the Arabs to recognize Israel have been, in fact, reduced to a minimum. Moreover, we should not forget that the Israelis agree to recognize a Palestinian state only if it is demilitarized and recognizes Israel as a state of the Jewish people. These conditions, especially the second one, are not acceptable to the Arabs, who refuse to consider Israel as a state for Jews alone, not to mention the fact that there is still the issue of Jerusalem - the holy city which Jews and Palestinians both revere as their capital.
Contradictions seem even more intractable in the foreseeable future, given the rise to power of the National Liberation Movement of Palestine (Fatah), the so-called "the youth wing" adhering to a radical approach to the Middle East settlement. This wing, in particular, criticizes the of Mahmud Abbas circle for rejecting the use of force in the struggle against Israel. A recent congress of Fatah declared adherence to the programme developed by Yasir Arafat's Palestine Liberation Organization, which sets out provisions such as the inalienable right of Palestinians not only to the eastern (Arab), but also to the western (Jewish) section of Jerusalem, a refusal to recognize Israel as a Jewish state and the right to conduct armed struggle against the Israelis.
Iran is "in business" again
Yet, potentially, there is a factor that could break the ice in the disrupted Arab-Israeli dialogue, although the consequences of bringing it into effect may be most unpredictable, not only for the Middle East but for the whole world.
The Western media explains Barack Obama's confidence in the resumption of Palestinian-Israeli peace talks by the fact that Washington and Tel Aviv have managed to agree on a stricter policy towards Iran. In any case, the United States has promised such in response to an expected softening of Israel's policy on the settlements. Indeed, the US and its closest European allies - Britain, France and Germany - plan to ensure that the UN Security Council applies sanctions to Iran's oil and gas industry, which could, experts believe, paralyze the economy of that country. The logic according to which Israel will make this political exchange is that Iran is a direct threat to its existence, whereas concessions on the question of settlements will not have fatal consequences for the Jewish state.
During talks with the Israeli prime minister, British Prime Minister Gordon Brown and Germany's Chancellor Angela Merkel expressed their willingness to adopt a tougher policy towards Iran. Brown clearly stated that "Iran must abandon nuclear weapons" as the consequences for Iran will be most serious if it fails to comply with this requirement. Brown even said that "he insists on preserving freedom of action against Iran if it still dares to oppose the decisions of the international community". Angela Merkel, for her part, also threatened Iran with new sanctions if it does not yield to international pressure and does not halt its nuclear programme. The possibility of tightening sanctions against Tehran was also supported by French President Nicolas Sarkozy.
It is believed that the prospects of such an agreement on Iran between Israel and the West were discussed during the London meeting between Netanyahu and Mitchell. It is also quite possible that the deal, if it is concluded, will be unveiled at the G20 meeting in Pittsburgh in late September. Meanwhile, the positions of Israel and a number of leading Arab countries may become closer, based on anti-Iranian sentiment, as the latter are unsettled by the expansion of Tehran's influence in the region. There are even reports that a coalition of Arab states, including Saudi Arabia, is secretly discussing a counter to the common Iranian threat with Israel. In this context, it is interesting that Arab countries such as Bahrain, Qatar, UAE and Morocco have expressed their willingness to normalize relations with Israel.
Nor should we ignore a fact which indicates the possibility of Netanyahu softening his position, although he is considered to be one of the toughest Israeli politicians on the Palestinian question. Israel's prime minister demanded an explanation from his deputy, Minister for Strategic Planning Moshe Ya'alon, who criticized, without permission, the United States for demanding an end to the construction of Jewish settlements. And this is despite Netanyahu's own statements that "we have been building in Jerusalem for 3,000 years already" and that Israel needs more housing to support the growth of its population.
Thus, something like relative progress may be detected in the Middle East settlement. It is possible that the same Netanyahu was sincere when he said, at a joint press conference with Gordon Brown, that "the progress of the negotiations on the Middle East will confuse cynics and surprise the world".