Çərşənbə axşamı, 03:57
Gürcüstan parlamenti ölkənin Müstəqil Dövlətlər Birliyindən çıxması haqda qərar qəbul edib. Bu haqda məlumatı avqustun 18-də Gürcüstan XİN yayıb.
Gürcüstan hər şeyi qanuna uyğun şəkildə reallaşdırdı. MDB-nin Nizamnaməsinə uyğun olaraq, Birlikdə üzvlüyə xitam bu haqda yazılı müraciətdən bir il sonra verilir. Rəsmi Tbilisi isə bununla əlaqədar müvafiq sənədləri ötən il - hamını şoka salmış 5 günlük müharibədən dərhal sonra təqdim etmişdi.
Amma bununla belə, 1969-cu ilin Vyana konvensiyasına uyğun olaraq, Gürcüstan MDB çərçivəsində imzalanmış və Birlik üzvü olmayan ölkələrə də aid olan 75-dək beynəlxalq razılaşmaya sadiq qalır. Bunların sırasında MDB üzvü olan dövlətlər arasında vizasız gediş-gəliş, azad ticarət zonasının yaradılması (Birlik üzvü olan ölkələr arasında malların sərbəst hərəkəti), müəllif hüququnun qorunması və digər razılaşmalar da var. Bundan başqa, Gürcüstan Dəmiryolları Əməkdaşlığı Təşkilatına üzvlüyünü davam etdirmək və Beynəlxalq Dəmiryolu Yükdaşımaları razılaşmasının üzvü kimi qalmaqda da  qərarlıdır.
Düzü, Tbilisinin MDB-dən çıxmasında təəccüblü heç nə yoxdur. Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, MDB Nizamnaməsinə əsasən, Birlik üzvləri bir-birinə yardım göstərməlidir, o cümlədən ərazi problemlərinin həllində də.
Odur ki, hadisələrin məhz bu istiqamətdə inkişaf edəcəyinə hamı hazır idi. Etiraf edək ki, ötənilki hadisələrdən sonra Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilini MDB sammitində iştirakçılar arasında görmək çox qəribə olardı.
Başqa sözlə, "daşların atıldığı" kimi  "onları yığmağın" da vaxtı çatır.
İndi, Güney Qafqazdakı qanlı hadisələrdən bir il sonra artıq siyasətçilər və ekspertlər Gürcüstanın və ümumilikdə MDB-nin gələcəyi haqda daha dərindən düşünməyə başlayıblar.
Məsələn, bəziləri hesab edir ki, Gürcüstanın MDB-ni tərk etməsi bu ölkənin özünün maraqlarına ziddir, çünki onun iqtisadi və humanitar əlaqələri, məhz bu təşkilat çərçivəsində qurulurdu. Düzdür, yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, Tbilisi MDB çərçivəsində bir çox razılaşmaların üzvü kimi qalmaqdadır, amma istənilən halda, əksər sahədə əlaqələri ikitərəfli relslərə keçirməli olacaq.
Yeri gəlmişkən, Gürcüstanın qonşuları Tbilisini əmin ediblər ki, hadisələrin sonrakı inkişafından asılı olmayaraq, bu ölkə ilə münasibətlər yenə də mehriban qonşuluq xarakteri daşıyacaq.
Amma MDB-dən çıxmaqla Tbilisi Qərbə - Avropa İttifaqı və NATO-ya yaxınlaşa biləcəkmi? İnandırıcı görünmür. Əlbəttə, Gürcüstanı bu təşkilatlara aparan yol açıq olaraq qalır - Tbilisiyə son səfəri zamanı ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef  Bayden də bəyan etmişdi  ki, Gürcüstan tərəfdaşları və alyansları özü seçməlidir.
Amma təbii ki, bu məqsədə çatmaq üçün Gürcüstan xeyli səy göstərməli olacaq.
Özü də bütün bunlar ölkə iqtisadiyyatında yaşanan ağır problemlər fonunda baş verir. İqtisadiyyatla bağlı müxtəlif rəqəmlər gətirmək olar, amma real vəziyyəti göstərən əsas fakt kimi bir müddət əvvəl iqtisadi inkişaf naziri Laja Jvaniyanın istefaya göndərilməsini misal çəkmək olar. Hökumət başçısı onun fəaliyyətindən - xüsusilə, sərmayələrin cəlb edilməsi sahəsindən ciddi  narazılığını bildirib.
Xatırladaq ki, son vaxtlar ərzində bu, Gürcüstanın Nazirlər Kabinetində baş verən ilk dəyişiklik deyil. Özü də yerli KİV-in yazdığına görə, yaxın vaxtlarda biz daha köklü dəyişikliklərin şahidi ola bilərik. "Qruzya Online" "Mteli Kvira" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, Mixail Saakaşvili DİN başçısı Vano Merabişvili və ədliyyə naziri Zurab Adeişvili istisna olmaqla, bütün nazirləri dəyişməyə hazırlaşır.
Rusiya rəsmiləri isə bu fikirdədirlər ki, Gürcüstanın Birlikdən çıxması MDB-dəki vəziyyətə heç bir təsir göstərməyəcək, çünki Tbilisi onsuz da heç vaxt təşkilatın fəal üzvü olmayıb. Bununla belə, Moskvada işarə vururlar ki, Tbilisinin öz fikrini dəyişmək imkanı var.
Amma vəziyyət elə həddə çata bilər ki, "fikrini dəyişən" Gürcüstan daxil olmağa təşkilat tapmasın. Çünki Gürcüstanın Rusiyadan "ayrılmasından" sonra MDB-nin gələcək taleyi haqda ən müxtəlif rəylər səslənir.
Məsələn, MDB-nin oktyabrın 9-da Kişinyovdakı sammitinin Ukrayna prezidenti Viktor Yuşşenkonun iştirakı olmadan keçirilə biləcəyi barədə xəbərlər çoxlarının diqqətini cəlb edib. Yeri gəlmişkən, ukraynalı məmurlar indiyədək dəfələrlə bildiriblər ki,  Kiyev, faktiki olaraq, MDB-nin bərabərhüquqlu üzvü deyil, çünki hələ də bu təşkilatın Nizamnaməsini ratifikasiya etməyib.
V. Yuşşenkonun Kişinyov sammitinə qatılmaqdan imtina etməsinin səbəbi kimi, Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin bu yaxınlarda ukraynalı həmkarına ünvanladığı məktuba reaksiya da göstərilir. Xatıradaq ki, bu məktubda D.Medvedevanti-Rusiya siyasəti yeritdiyinə görə rəsmi Kiyevi sərt tənqid edib.
Amma bu məsələyə başqa tərəfdən də baxmaq olar. Bəlkə də,bu məktubla Moskva Yuşşenkonu başa salmaq istəyib ki, onun Moldovadakı sammitə gəlməsinə ehtiyac yoxdur.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Ukraynada prezident seçkiləri keçiriləcək və sosioloji rəy sorğularının nəticələrinə görə, Yuşşenko hələlik bu seçkinin favoriti deyil. Odur ki, müşahidəçilərin əksəriyyəti Yuşşenkonun Rusiya ilə münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini bildirir, çünki Moskva ilə münasibətlərin Ukrayna elektoratına təsiri çox böyükdür.
Bir sözlə, Ukrayna üçün MDB-dən çıxmaq Gürcüstan üçün olduğu qədər asan olmayacaq. Bu məsələdə Rusiya ilə Ukrayna arasındakı iqtisadi-ticarət əlaqələrini, bu ölkədə çoxlu sayda rusdilli əhalinin yaşadığını, Ukrayna ərazisində Rusiya HDQ-nin  mövcudluğunu, ümumi sərhədin uzunluğunu və digər spesifik məqamları nəzərə almaq lazımdır.
Amma Kiyevin bu tərəddüdləri MDB-nin sabitliyinə heç bir təsir göstərmir. Çünki bir vaxtlar SSRİ-yə daxil olan respublikaların sivil "boşanması" üçün yaradılmış bu təşkilat indi, bir növ, sovet qalığını xatırladır və daha çox inersiya ilə yaşayır.
MDB daxilindəki bir çox razılaşmalar hələ də faktiki gücə malik deyil və əslində, qüvvəyə minməyib.  Buna baxmayaraq, MDB-nin icraçı katibi Sergey Lebedev bu yaxınlarda bildirib ki, MDB dövlət və hökumət başçılarının ötən il qəbul etdikləri qərarların 70%-dən çoxu reallaşdırılıb, yerdə qalan razılaşmalar isə uzun müddətli xarakter daşıdığından, onların həyata keçməsi üçün daha çox vaxt tələb olunur.
MDB-yə üzv dövlətlər arasında xarici siyasətlə bağlı uzlaşdırılmış mövqe yoxdur. Elə təşkilat üzvlərindən bəzilərinin hələ də Birliyin Nizamnaməsni imzalamaması çox şeydən xəbər verir.
Əlbəttə, etiraf etmək lazımdır ki, MDB quruma  üzv dövlətlərin başçıları (həmçinin, nazirlər, ekspertlər və s.) üçün görüş meydanıdır. Ümumi maraq kəsb edən məsələlər məhz bu təşkilat çərçivəsində müzakirə olunur. Düzdür, skeptiklərin bu məsələyə öz yanaşması var: onların fikrincə, bu təşkilat çoxdan "prezidentlər klubu"na çevrilib və liderlərin nə danışmasından asılı olmayaraq, onlar öz mövqelərini dəyişmirlər və çox nadir halda ortaq məxrəcə gəlirlər. Ən əsası isə, MDB üzvü olan dövlətlərin maraqları artıq üst-üstə düşmür. Və söhbət, ilk növbədə, bu dövlətlərin mənafeyi ilə Rusiyanın maraqları arasındakı ziddiyyətlərdən gedir. Çünki artıq "mərkəz" olmadığından, keçmiş SSRİ-nin hər bir respublikasının öz şəxsi milli prioritetləri formalaşıb.
Təsadüfi deyil ki, MDB üzvü olan ölkələrin əksəriyyəti  həm də digər beynəlxalq və regional təşkilatlarda birləşiblər - GUAM (Gürcüstan, Ukrayna, Azərbaycan, Moldova), KTMT (Rusiya, Belarus, Ermənistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Tacikistan, Özbəkistan), ŞƏT (Tacikistan, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Çin) və s.və i.
Rusiyanın özü aktiv şəkildə KTMT ilə məşğuldur və bu təşkilatdan maksimum istifadə etmək istəyir, hətta Kollektiv Operativ Reaksiya Qüvvələrinin yaradılması ideyasını da reallaşdırmağa çalışır - bu qüvvələr, az qala, NATO-nun analoqu kimi təqdim edilir.
Qeyd edək ki, MDB-dən çıxmaqla Gürcüstan Birlik üzrə qonşularından uzaqlaşmaqdan çox, Rusiya ilə münasibətləri nümayişkarcasına pozmaqla diqqəti cəlb etdi.
Moskva üçün MDB postsovet məkanındakı nüfuzunu atırmaq şansıdır. Kreml hələ də ümid edir ki, gec-tez keçmiş SSRİ məkanında reinteqrasiya prosesi başlayacaq və bu prosesin mərkəzində də RF dayanacaq.
Hələliksə, MDB üzvü olan dövlətlərin hamısı bu təşkilata üzvlüyə məhz Moskva ilə münasibətlər prizmasından yanaşır. Və bu baxımdan, MDB daxilindəki istənilən proses Moskvanın uğuru və ya uğursuzluğu kimi dəyərləndirilir. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, hazırda Moskvanın MDB üzvləri ilə ikitərəfli münasibətləri ideal deyil.
Məsələn, Ukrayna ilə münasibətlərdəki gərginliyin səbəbi kimi təbii qaz göstərilir. Hazırda Moskva ilə Kiyev yenidən "qaz müharibəsi" astanasındadırlar. Digər tərəfdən, Kiyev Rusiyanın Qara dəniz Donanmasının Krımda qalmasından narazılığını gizlətmir.
Rusiya-Belarus münasibətlərini də ideal adlandırmaq olmaz. Ələlxüsus da, son vaxtlar yaşanan bir sıra insidentlər, o cümlədən "ət-süd müharibəsi" fonunda. Minsk Gürcüstanın qiyamçı bölgələri olan Abxaziya və Güney Osetiyanın müstəqilliyini tanımaq haqda Rusiyanın çağırışlarını qulaqardına vurur. Yeri gəlmişkən, Gürcüstanda hesab edirlər ki,  MDB üzvlərinin Rusiyanın çaldığı ilə oynamaq istəməməsi və Abxaziya ilə Güney Osetiyanın müstəqilliyini tanımaqdan imtina etməsi də Birliyin tezliklə dağılacağına işarədir.
Moldovada koalisiya qurmuş liberal-demokratik qüvvələr də Kreml üçün başağrısına çevrilə bilər. Məsələn, onlar artıq Kişinyovun öz neytral statusunu dəyişərək, NATO-ya qoşulmaq haqda düşüncələrinin olduğuna işarə edirlər.
Bütün bunların fonunda Rusiya bütün diqqətini Mərkəzi Asiya ölkələrinə yönəldib, amma bu istiqamətdə də ziddiyyətlər  - həm Moskvanın bu ölkələrlə, həm də region dövlətlərinin bir-biri ilə münasbətlərində - kifayət qədərdir. Məsələn, hazırda Özbəkistan RF-in Qırğızıstanda KTMT çərçivəsində hərbi baza yaratmaq niyyətindən narazılığını gizlətmir.
Amma təbii ki, bu, regiondakı çoxsaylı ziddiyyətlərin yalnız bir hissəsidir.
Belə bir vəziyyətdə bəzi rusiyalı ekspertlər MDB-yə Sovet İttifaqının üzvü olmamış dövlətlərin -  məsələn, Monqolustan, Venesuela, Kuba, Nikaraqua, Hondurasın da qoşula biləcəyi barədə fikirlər səsləndirirlər. Amma bu baş versə,  keyfiyyətcə tamamilə fərqli bir təşkilat yaranacaq və əvvəlki MDB istənilən halda "dəfn ediləcək".
MDB-nin gələcəkdə Avropa İttifaqı tipli təşkilata çevrilmək ehtimalına inananların da sayı çox  azdır.
Abxaziya və Güney Osetiyanın Birliyə qoşulmasına gəlincə, bu, yalnız onların MDB-nin bütün üzvləri tərəfindən tanınması halında mümkündür, bu isə inandırıcı görünmür.
Amma istənilən halda, MDB-nin qorunub saxlanmasına ehtiyac hələ ki var: nə qədər ki, vahid dil və mədəniyyət məkanı mövcuddur, bu birlikdən imtina etmək məqsədəuyğyn olmazdı.
Təbii ki, bu məsələdə Gürcüstan istisna təşkil edir.
Azərbycanın MDB-yə yanaşması daim praqmatik və balanslaşdırılmış yanaşma olub. Bakı heç vaxt bu təşkilatdan mümkün olandan daha artıq dividend gözləməyib, amma bununla yanaşı, onun siyasi və iqtisadi baxımdan verdiyi üstünlüklərdən də imtina etməyib.
Gürcüstanın MDB-dən çıxmasından ən böyük zərbəni isə Ermənistan alıb: bununla da Yerevan MDB ilə sərhədi itirib (Azərbaycanla sərhəd isə  Ermənistanın günahı ucbatından bağlıdır); bu isə  Rusiyanın özünün Güney Qafqazdakı "forpostu" ilə əlaqələrini xeyli çətinləşdirəcək.

DIVORCE HAS TAKEN PLACE
It would seem to be time to consider what the future holds for Georgia proper and for the Commonwealth of Independent States
On 18 August, the Georgian Foreign Ministry circulated a report that the country's parliament had passed a resolution on Georgian secession from the CIS. Everything was done in accordance with the law: under the organization's charter, membership of the Commonwealth can only be terminated after one year's notice and upon written notification. The appropriate documents were issued by Tbilisi last year, in the wake of the shocking "five-day" war.
At the same time, according to the 1969 Vienna Convention, Georgia continues to be party to some 75 international agreements within the CIS which also apply to non-member countries. These include an agreement on visa-free travel for citizens between CIS countries, on the establishment of a free trade zone (free movement of goods between countries), a convention on legal assistance in civil, family and criminal law, on legal relations, agreements on cooperation on the protection of copyrights and allied rights, on notification and measures to prevent the issue of false trademarks and geographical names etc. Besides, Georgia has decided not to discontinue membership of the Railway Coope-ration Organization (RCO) and continues to be a party to the Agreement on international railway cargo communication and the Agreement on inter-state transportation of hazardous and explosive cargoes.
It was hard to expect any other decision from Tbilisi than secession, especially since, according to the Commonwealth charter, countries should help each other, including in the settlement of territorial disputes. Thus this turn of events did not come as a surprise. In essence, the secession actually took place a year ago. After last year's developments it would be strange to imagine Georgian President Mikheil Saakashvili attending CIS summits. There are times when one throws stones and there are times to gather them. Now, a year after the bloody developments in the South Caucasus, the time has come for politicians and experts to start thinking about what is in store for Georgia proper and for the Commonwealth of Independent States.
In particular, it is said that Georgia's secession from the Commonwealth runs counter to its own interests, because most of its economic and humanitarian relations have been forged within the organization. And even though, as mentioned above, Tbilisi remains party to many CIS agreements, the Georgian government now faces the task of switching to bilateral relations in many respects. Georgia's neighbours, however, have reassured it that, regardless of future developments, their relations will be of an amicable nature.
Has Tbilisi thus got any closer to the West - the EU and NATO? Hardly. Of course the path to these organizations is still open to Tbilisi - during a recent visit to Georgia US Vice President Jo Biden said that Tbilisi can and must "choose its partnerships and alliances by itself". Actually reaching that goal, however, is not so easy - it will require a great deal of effort.
All this is happening against a backdrop of serious economic problems in the country. Different figures can be cited, but the most graphic symptom is the recent dismissal of economic minister Lasha Jvania, after the Georgian prime minister expressed discontent with his work, primarily in the sphere of attracting investment.
This, in fact, is not the first reshuffle of the Cabinet. Local media maintain that further drastic changes in the government are still to come. Georgia Online reports, with reference to the Mteli Kvira newspaper, that Saakashvili is allegedly planning to replace all ministers except for Interior Minister Vano Merabishvili and Justice Minister Zurab Adeishvili.
On the other hand, Russian officials are saying that Georgia's secession from the CIS will not affect the organization in any way, adding that Tbilisi had never been an active member. They stress that Tbilisi may always change its mind… Provided, of course, that there is still an organization for Tbilisi to join should it change its mind.
Since Georgia became officially divorced from Russia, the future of the CIS has been a popular topic of debate. Many were particularly alarmed by media reports that Ukrainian President Viktor Yushchenko may boycott the ninth CIS summit in Kishinev. Media reports recall many Ukrainian officials saying that Kiev is not a fully-fledged member of the CIS anyway, because it has yet to ratify its charter.
It is said that the possible refusal to attend the Kishinev meeting may be determined by Ukrainian desire to exact revenge on the Kremlin for a recent letter by Russian President Dmitriy Medvedev, in which the Russian leader lambasted his counterpart for his clear anti-Russian policy. However, this situation may be viewed from a different angle: it may have been Moscow itself which made it clear to Yushchenko that attending the Moldovan summit might not be a good idea.
We recall that a presidential election is due in Ukraine soon and, judging by survey results, Yushchenko is not favourite to win. In this light, many observers believe that the Ukrainian leader's decision can be explained quite simply: relations with Russia are of tremendous interest to most of the Ukrainian electorate. It also goes without saying that secession from the CIS will not be as easy for Ukraine as it is for Georgia. There is much greater inter-connection between the trade and the economies of Russia and Ukraine, a huge proportion of Ukraine's population is Russian-speaking, the Russian Navy is on Ukrainian territory, there is a very long common border etc.
However, Kiev's problems do not affect stability in the CIS in any way. It is obvious that the organization, established to achieve a civilized "divorce" of FSU countries, has now become a relic of the Soviet past and functions by momentum, not by necessity. Many CIS agreements have never become effective. Nevertheless, the CIS executive secretary, Sergey Lebedev, stated recently that over 70 per cent of decisions passed by heads of state and government last year have been implemented, while others are long-term and will take more time to fulfil.
Countries of the Common-wealth do not agree on foreign policy - as a matter of fact, not all the states have signed the organization's charter yet. Of course, there is no denying that the CIS is an excellent arena for meetings of heads of state (ministers, experts etc). They are able to discuss issues of common interest within the organization. Sceptics, however, believe that the organization has long since turned into a "Presidents' Club" where they simply talk to each other but rarely come to a common understanding. The main stumbling block is that many interests in the CIS no longer overlap. Due to the lack of a "centre", every independent FSU state has its own national interests and priorities.
This is clear, not least, because many CIS members also participate in other international and regional organizations - GUAM (Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova), OCST (Russia, Belarus, Armenia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan and Uzbekistan), SCO (Tajikistan, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and China) etc. Russia itself is an active member of OCST, trying to benefit from the organization as much as it can. It has even initiated the establishment of CRRF (collective rapid reaction forces), which is portrayed as being analogous to the North Atlantic Alliance.
It is worthy of note that, after dropping out of the CIS, Georgia severed relations not so much with its Commonwealth neighbours as with Russia. For Moscow, the CIS is yet another opportunity to reinforce its influence in the post-Soviet area. The Kremlin is also hopeful that re-integration will start sooner or later in CIS countries and Russia will again be its focal point. Since all CIS members view participation in the commonwealth through the prism of relations with Moscow, the alliance is also seen as a measure of Kremlin success. Moscow's bilateral battles with its neighbours appear quite effective against this background.
For example, as far as Ukraine is concerned, the wrangling is often over Russian gas. It passes through Ukrainian territory to Europe and Kiev needs it. Moscow and Kiev are again on the threshold of a "gas war". Kiev continues to express its discontent over the hanging on of the Russian Black Sea fleet in the Crimea. There are also other negative aspects.
Even Russian-Belorussian relations cannot be described as strong. They have been seriously marred by a number of incidents, including one over the "beef and dairy war". Minsk has never supported Russia's call to recognize the breakaway republics of Abkhazia and South Ossetia. In fact, the "reluctance of CIS members to dance to Russia's tune" and to recognize Abkhazia and South Ossetia is seen by Georgia as yet another indication of the Commonwealth's imminent collapse…
The democratic and liberal forces which have established a ruling coalition in Moldova are also threatening the Kremlin with problems. There is already talk that Kishinev should change its neutral status and consider joining NATO.
With this in the background, Russia has decided to focus on the Central Asian countries, but appears to have lost its way in their interests and relations with each other. Uzbekistan, for example, is currently unhappy about the future establishment of a Russian military base in Kyrgyzstan within the OCST, but this is only one of many contradictions in the region.
Some Russian experts have begun saying that the CIS may, in the future, be joined by countries which were not part of the Soviet Union, such as Mongolia, Venezuela, Cuba, Nicaragua and Honduras. Then it would be a completely different organization and the "demise" of the previous form of the CIS would thus be confirmed. There are very few people who believe that the CIS can develop into an organization similar to the European Union. Abkhazia and South Ossetia can become members of the CIS only if recognized by countries of the Commonwealth, which is highly unlikely.
However, the need for the Commonwealth will remain - as long as there is a common linguistic and cultural area it is not worth abandoning - Georgia, of course, is an exception.
Azerbaijan has always dealt with the issue pragmatically. Baku has never placed too high a stake on the organization, but does not underestimate its political and economic contributions either.
In fact, if anyone has been affected by Georgia's secession, it is Armenia, which has now lost its common border with the Commonwealth (the border with Azerbaijan is closed through Armenia's own fault), which will significantly complicate Russia's communication with its outpost in the South Caucasus.