ÖZGƏSİNƏ QUYU QAZAN…
Azərbaycan yataqlarına iddialarını yenidən səsləndirən və rəsmi Bakını məhkəmə ilə hədələyən Türkmənistan özünü əlverişsiz duruma saldı
Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedovun öz sələfi ilə müqayisədə yürütdüyü liberal xarici siyasət kursu, deyəsən, artıq çat verməyə başlayıb. Türkmənbaşını prezident kürsüsündə əvəz edən Q. Berdımuhammedovun ilk addımları, doğrudan da, hamının xoşuna gəlirdi. O, qonşularla, supergüclərlə münasibətləri bərpa elədi, demokratik dəyərlərə müəyyən meyil nümayiş etdirdi. Lakin Türkmənistan prezidenti nədənsə birdən-birə öz siyasətində dəyişiklik etməyə başladı və durma-tutma ayağa qalxaraq,  Xəzərin delimitasiya məsələləri ilə özünün məşğul olmaq qərarını bəyan etdi, təbii ki, birtərəfli olaraq Türkmənistanın xeyirinə. Türkmənistan prezidentinin planına əsasən, Xəzərdəki "Kəpəz" yatağından və ya türkmənlərin "Sərdar" adlandırdıqları yataqdan əlavə 1994-cü ildə Azərbaycanla bir sıra şirkətlər konsorsiumu arasında bağlanmış "Əsrin müqaviləsi" çərçivəsində istismar edilən "Azəri" və "Çıraq" yataqları da Türkmənistana keçməlidir. Q.Berdımuhammedov, hətta Azərbaycanı Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinə verəcəyini də bildirdi və bu, bütün dünya KİV-lərinin diqqətindən yayınmadı. Amma bu ilin mart ayında ölkəmizə gələn Berdımuhammedov səfərinin gedişində Azərbaycana yalnız dost münasibəti nümayiş etdirmşdi.
Gözlənilməz bəyanat
Xəzərin bir neçə qonşu yatağı barədə Azərbaycanla Türkmənistan arasında müzakirələr yaxın zamanın söhbəti deyil. Bu məsələdə hər şey Xəzərin milli sektorlara bölünməsindən qaynaqlanır. Əhvalat SSRİ-nin dağılması ilə başlayıb və bu gün də davam edir. Bu mövzuda yüksək səviyyədə, işçi qruplar səviyyəsində yetərincə çox sayda görüşlər keçirilib, çox sayda məqalələr yazılıb, analitik yozumlar edilib, ararşdırma materialları var, amma heç nə dəyişməyib.
Yalnız iyun ayında Azərbaycanın və Türkmənistanın işçi qrupları arasında bu mövzu ilə bağlı görüş keçirilib və heç bir münaqişəli ifadəyə rast gəlinməyib. Və birdən  iyul ayında Q.Berdımuhammedov öz xarici işlər nazirinə buyurur ki, "münaqişə"li dəniz yataqlarına Azərbaycanın iddialarının hüquqiliyini öyrənmək üçün beynəlxalq ekspertləri cəlb etsin və  bundan sonra əldə edilmiş sənədləri baxılmaq üçün Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinə yollasın. "Yaranmış durum Xəzərin türkmən şelfinin təbii qaynaqlarının tam miqyaslı istifadəsini gecikdirir, bölgənin iqtisadi inkişafı, dənizin və sahilin ekoloji rifahının təmini üzrə irimiqyaslı proqramların gerçəkləşdirilməsini əngəlləyir",- deyə prezident Qurbanqulu Berdımuhammedov vurğulayıb.
Prezidentin sözlərinə görə, hər iki tərəf üçün əlverişli qərarların axtarışı və tapılması daha çox mübahisəli "Ömər" və "Osman" yataqlarının (Azərbaycanın "Azəri" və "Çıraq" yataqlarının - red.) işlənməsinə birtərəfli qaydada başlamış    Azərbaycanın xüsusi mövqeyi üzündən və onun "Sərdar" ("Kəpəz") yatağının kimə məxsus olması barədə iddiaları ilə bağlı ləngiyir.
Azərbaycan-Türkmənistan münaqişəsində adı çəkilən "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı ilə bağlı onu demək gərəkdir ki, bizim ölkə elə ilk başdan, doğrudan da, təmkinli mövqe tutmuşdu. Yataq, doğrudan da, Xəzərin iki sektorunun sərhədində yerləşir. Amma qeyd edək ki, bu yataq sovet vaxtı Azərbaycan geoloqları tərəfindən açılıb. Azərbaycan Respublikası Sənaye və Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, "Kəpəz"in çıxarıla bilən ehtiyatları 50 milyon ton neftə bərabərdir. Hətta sovet vaxtında da onu rusca "Promejutoçnoe", yəni "Aralıq" adlandırırdılar, çünki Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı orta xətdə yerləşirdi. Buna baxmayaraq, Azərbaycan dəfələrlə Türkmənistana bu yatağı birgə işləməyi təklif edib. Bakı əmindir ki, "Kəpəz" yatağında Türkmənistana Azərbaycanla işləmək daha əlverişlidir.
İlk öncə bu, güclü tikinti infrastrukturunun və  çıxarılacaq karbohidrogenlərin daşınması üzrə imkanların olması ilə bağlıdır. Azərbaycanda dənizdən neft və qazın çıxarılışını əhatə edən bir neçə çox iri  neft-qaz layihələri gerçəkləşdirilib. Belə obyektlərin quraşdırılması üçün ölkədə bir neçə xüsusi müəssisə var, onlar lazımi avadanlığa, ixtisaslı işçi heyətinə və iş təcrübəsinə malikdirlər. Türkmənistanda belə infrastruktur yoxdur. Bununla yanaşı güclü nəqletmə infrastrukturu mövcuddur, bu, nefti Aralıq dənizinə çıxaran Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəməridir. Həmçinin Bakı-Supsa və Bakı-Novorossiysk boru kəmərləri, nefti dəmir yolu ilə Qara dənizin Gürcüstandakı Batumi və Kulevi limanlarına çıxarmaq imkanları var. Bundan başqa, Azərbaycanın əlində Güney Qafqaz Boru Kəməri (Bakı-Tbilisi-Ərzurum) var ki, o da təbii qazı Avropa bazarlarına çıxarmağı nəzərdə tutan "Nabucco" kəmərinin tərkib hissəsi kimi nəzərdə tutulur.
"Azəri" və "Çıraq"a gəldikdə isə hələ bundan qabaqkı "Türkmənbaşı" gözəl anlayırdı ki, 1994-cü ildən sonra onları ələ keçirmək cəhdi mənasızdar. Özü də yataqlarda hasilat çoxdan başlayıb və Azərbaycanla Türkmənistan arasında məhkəmə bitən anda ola bilsin ki, bu strukturlardakı neft də bitsin. Bununla bağlı Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov bildirib ki, Azərbaycan hələ keçən yüzilliyin 90-cı illərində - "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasına qədər yataqların işlənməsi üzrə coğrafi, fiziki və huquqi cəhətlər də daxil olmaqla, lazımi araşdırmalar aparıb. "Biz öz hüquq və mövqeyimizi əsaslandırmaq üçün bütün lazımi araşdırmaları apardıq", - deyə X.Xələfov bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Xəzər dənizindəki bütün neft yataqları məsələsində öz hüquqlarını bütün vasitələrlə, o cümlədən diplomatik yollarla qorumaq niyyətindədir. "Məhkəmə prosedurlarına gəldikdə isə, əgər lazım gələrsə, biz ona da baxmağa hazırıq", - deyə X.Xələfov bildirib.
İqtisadçı ekspertlər də bu fikirdədirlər. Belə ki, İctimai Maliyyə Monitorinqi Mərkəzinin (PFMC) başçısı İnqilab Əhmədov hesab edir ki, hətta Türkmənistan Azərbaycanı məhkəməyə versə belə, Azərbaycanın hüquqlarına toxunan heç bir qərar çıxarılmayacaq. "Bu məntiqsizlikdir və türkmən rəhbərliyindən son bir il - il yarım ərzində gördüyümüz münasibətə uyğun gəlmir. Beynəlxalq hüquq baxımından da əsassızdır. Çünki buna paralel olaraq Xəzərin hüquqi statusunun müəyyən edilməsi ilə bağlı işlər görülür", - deyə  Əhmədov vurğulayır.
"Mən düşünürdüm ki, Qurbanqulu Berdımuhammedov öz sələfinin səhvlərini təkrarlamaz. Ancaq çox təəssüf ki, o da həmin yolla gedir. Bu yolun isə sonu yoxdur". Bunu isə professor, Xəzər problemləri üzrə ekspert Rüstəm Məmmədov bildirir. Bu addımın heç nə vermədiyini bildirən ekspert qeyd edib ki, bu yolla Türkmənistan Xəzər barədə danışıqlara son qoyub: "Onlar bizi Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsi ilə hədələyirlər. Əgər bacarırlar, qoy məhkəməyə versinlər. Mən bunda heç bir təhlükə görmürəm. Bu məsələ birmənalı şəkildə Azərbaycanın xeyrinədir və Azərbaycana fayda gətirəcək".
İndi olumdur, yoxsa ölüm?
Göründüyü kimi, məsələ havadan asılı qalıb və 5 dövlətdən heç biri üçün əlverişli deyil. Gündəmdə böyük neft-qaz yataqları var və mövcud  fikir ayrılıqları üzündən onların işlənməsi ləngiyir. Yada salaq ki, "Araz-Alov-Şərq" yatağına da Azərbaycanla yanaşı İran iddia edir. Bizim ölkə hətta bu yataqların işlənməsi ilə bağlı "BP", "ExxonMobil" və "Statoil" ilə saziş bağalyıb. Lakin İran hərbi aviasiyasının Xəzərin Azərbaycan sektoru üzərində "unudulmaz" uçuşlarından sonra layihə donduruldu. Hazırda "Azəri" və "Çıraq" ("Ömər" və "Osman") üzərində məhkəmə istintaqına başlamağa çalışan türkmən tərəfi bunumu istəyir?  İki ölkə arasında münasibətlər yaxşılaşmağa bişlayan bir anda, hər iki ölkənin Avropa Birliyi tərəfindən "Nabukko" qaz kəməri üzrə strateji vacib tərəfdaşlar sayıldığı bir məqamda işləri əngəlləməyə cəhd göstərmək nəyə lazımdır. Axı bu heç nə verməyəcək? Ekspert İ.Əhmədov ehtimal edir ki, yeganə mənfi amil Türkmənistanla yeni başlamış, o cümlədən "Nabukko" üzrə danışıqların müvəqqəti  dondurulması baş verə bilər. Görünür, tez-tez üç qüvvənin təsiri altında qalan türkmən liderinin bu anlaşılmaz adımının əsas məqsədi budur. O, bu qüvvələrin heç birinə dostluq nümayiş etdirmədən, Azərbaycanı zərbə altında qoyaraq, vəziyyətdən çıxmaq istəyir.
Bununla belə, bir çox ekspertlər düşünürlər ki, bu məsələdə türkmən tərəfi kobud səhv edib və beynəlxalq toplum iki Xəzər dövləti arasında hansısa bir məhkəmə keçirilməsinə imkan verməz.
"Azərbaycanla Türkmənistan arasında Xəzərin sərhədyanı yataqları ilə bağlı fikir ayrılıqları Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinin yolu ilə deyil, beynəlxalq vasitəçiliklə həll edilməlidir. Bu məsələdə ən yaxşı vasitəçi Türkiyə ola bilər. Çünki həm Azərbaycanla, həm də Türkmənistanla sıx tarixi, etnik, mədəni və siyasi bağlara malikdir",- deyə Amerikanın "Medly Global Advisors" mərkəzinin Şərqi Avropa və Xəzər regionu üzrə analitiki Kaan Nazlı bildirib.
Analitikin sözlərinə görə, əgər Azərbaycanla Türkmənistan arasında fikir ayrılıqları dərinləşərsə, Transxəzər layihələrinin gerçəkləşdirilməsi dayandırılacaq. "Bu isə Türkiyənin və Avropa Birliyinin maraqlarına qarşı çıxır", - deyə Nazlı bildirib. Buna görə də bu məsələ yalnız qarşılıqlı dialoq hesabına Türkiyənin vasitəçiliyi ilə həll edilməlidir. Lazım olarsa, Avropa Birliyi də məsələyə qarışa bilər. "Regional energetika təhlükəsizliyi və diversifikasiya baxımından Azərbaycan və Türkmənistan çox vacibdirlər", - deyə Nazlı vurğulayıb.
İstənilən halda Türkmənistan özünü çox pis vəziyyətə salıb. Əgər bu ölkənin prezidenti arbitrajdan imtina edərsə, özünün qeyri-ciddi siyasətçi və dövlət başçısı olduğunu göstərər. Məhkəməyə üz tutanda isə Avropanın və ABŞ-ın narazılığı ilə üzləşər, Azərbaycanla münasibətləri kəsilər. Görəsən, bu cür oyunbazlığa dəyərdimi?

"НЕ СУДИ, ДА НЕ СУДИМ БУДЕШЬ"
Вновь заявив о претензиях на азербайджанские месторождения и пригрозив Азербайджану судом, Туркменистан поставил себя не в очень выгодное положение
Относительно либеральная, по сравнению со своим предшественником, внешняя политика президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова, кажется, начала давать трещины. Г. Бердымухаммедов, сменивший Туркменбаши на посту президента,  вроде сначала всем понравился - наладил отношения с соседями, супердержавами, показал некоторую склонность в сторону демократических ценностей. И вдруг он, ни с того ни с сего решил вернуться к тактике покойного Туркменбаши и собственноручно, причем в одностороннем порядке, разделаться с проблемой делимитации Каспия, естественно, в пользу Туркменистана. Согласно плану президента Туркменистана, помимо каспийского месторождения "Кяпяз" ("Сердар" в туркменской интерпретации) его стране должны отойти и небезызвестные структуры "Азери" и "Чираг", разрабатываемые консорциумом компаний на основе подписанного в 1994 году между ними и Азербайджаном "Контракта века". Г.Бердымухаммедов, как уже успели сообщить практически все ведущие СМИ мира, пообещал подать на Азербайджан в Международный арбитражный суд. А ведь еще только в мае тот же Бердымухаммедов в ходе своего визита в Баку показывал лишь дружественное отношение к нашей стране…
Неожиданное заявление
Дискуссии между Азербайджаном и Туркменистаном относительно некоторых смежных каспийских месторождений возникли не сегодня и не вчера. Все в данном случае упирается в раздел Каспия на национальные секторы - история эта начинается с развала СССР и продолжается по сей день. Проведено достаточно встреч на высшем уровне, в рамках рабочих групп и т.д., сказано и написано немало статей, сделаны аналитические выкладки, имеются исследовательские материалы, но, как говорится, воз и ныне там.
Только в июне между рабочими группами Азербайджана и Туркменистана прошла встреча на эту тему, и никаких скандальных высказываний на ней вроде бы замечено не было. И вдруг в июле Г.Бердымухаммедов поручил министру иностранных дел привлечь международных экспертов для изучения правомерности претензий Азербайджана на "спорные" морские месторождения в Каспийском регионе, после чего передать подготовленные документы на рассмотрение Международного арбитражного суда. "Сложившаяся ситуация сдерживает полномасштабное освоение природных ресурсов туркменского шельфа Каспия, тормозит реализацию крупномасштабных программ по экономическому развитию региона, сохранению экологического благополучия моря и побережья", - заявил президент Гурбангулы Бердымухаммедов.
По словам президента, поиск и разработка взаимоприемлемых решений в этой области во многом сдерживаются из-за особой позиции Азербайджана, в одностороннем порядке приступившего к разработке спорных месторождений нефти и газа "Омар" и "Осман" (азербайджанские "Азери" и "Чираг" - Ред.), и его претензиях относительно принадлежности месторождения "Сердар" ("Кяпяз").
Надо сказать, что относительно месторождения "Кяпяз" ("Сердар"), упоминающегося в азербайджано-туркменском каспийском споре, наша сторона изначально придерживалась более сдержанной позиции - оно действительно расположено на границе двух секторов Каспия. Хотя отметим, к слову, что открыта структура была в советское время азербайджанскими геологами. По данным министерства промышленности и энергетики Азербайджана, извлекаемые запасы месторождения "Кяпяз" составляют 50 миллионов тонн нефти. И даже в советское время оно называлось "Промежуточное", так как находилось на срединной линии между Азербайджаном и Туркменистаном. Несмотря на это, Азербайджан неоднократно предлагал Туркменистану совместную разработку этого месторождения. Баку уверен, что Туркменистану выгодно разрабатывать месторождение "Кяпяз" совместно с Азербайджаном. Прежде всего это обусловлено наличием сильной инфраструктуры по строительству, а также транспортировке добытых углеводородов. В Азербайджане реализованы несколько очень крупных морских нефтегазовых проектов, включающих строительство платформ для добычи нефти и газа в море. Для сооружения таких объектов в стране существуют специальные предприятия, оснащенные необходимым оборудованием и имеющие квалифицированный персонал и опыт работы. В Туркменистане такой инфраструктуры нет. Помимо этого, в Азербайджане имеется мощная транспортная инфраструктура: трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан (BTC) доставляет нефть на Средиземное море. Есть трубопроводные маршруты Баку-Супса и Баку-Новороссийск, а также возможность доставки нефти по железной дороге в направлении черноморских портов Батуми и Кулеви в Грузии. Вдобавок, Азербайджан располагает Южнокавказским газопроводом (Баку-Тбилиси-Эрзурум), который рассматривается как составная часть газопровода Nabucco, предполагающего доставку газа в Европу.
Что касается "Азери" и "Чираг", то даже бывший "туркменбаши" прекрасно понимал, что после 1994 года надеяться присвоить их бессмысленно. Тем более что добыча на месторождениях уже начата, а к моменту завершения суда между Азербайджаном и Туркменистаном может и закончиться. Как заметил по этому поводу заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов, Азербайджан еще в начале 90-х годов прошлого века - до подписания "Контракта века" провел необходимые исследования по вопросам разработки месторождений, включая географические, физические и правовые аспекты. "Мы провели все необходимые исследования для обоснования нашей позиции и прав", - сказал Х.Халафов. По его словам,  Азербайджан намерен защищать свои интересы в вопросе разработки нефтяных месторождений в Каспийском море всеми доступными средствами, в том числе и дипломатическими. "Что касается судебных процедур, то в случае, если возникнет такая необходимость, мы готовы рассмотреть и их", - отметил Х.Халафов.
С ним согласны и эксперты-экономисты. Так, глава Центра мониторинга общественных финансов (PFMC) Ингилаб Ахмедов считает, что если даже правительство Туркменистана подаст на Азербайджан в суд, никаких решений, которые могли бы ущемить права Азербайджана, не будет. "Это не логично и не совпадает с тем, что мы наблюдали в последний год-полтора со стороны туркменского руководства, а также беспочвенно и нереализуемо с точки зрения международного права, потому что параллельно ведутся работы по определению статуса Каспия", - сказал Ахмедов.
"Я ожидал, что Гурбангулы Бердымухаммедов не повторит ошибок своего предшественника. К большому сожалению, он тоже пошел этим путем. А этот путь ведет в никуда". Это уже заявил профессор, эксперт по проблемам Каспия Рустам Мамедов. Отметив, что подобный шаг не принесет никакой пользы, эксперт подчеркнул, что таким путем Туркменистан положит конец переговорам по Каспию: "Они угрожают нам Международным арбитражным судом. Путь подают в суд, если смогут. Я не вижу в этом никакой опасности. Этот вопрос однозначно в пользу Азербайджана. Он может принести Азербайджану пользу".
Так быть или не быть?
По сути то, что данный вопрос повис в воздухе, не устраивает ни одно из 5 государств: на кону большие нефтегазовые месторождения, разработка которых задерживается в связи с имеющимися разногласиями. Напомним хотя бы об "Араз-Алов-Шарг", на которые претендуют и Азербайджан, и Иран. Наша страна даже заключила контракт на разработку этих структур с ВР, ExxonMobil и Statoil, но после "памятных" полетов представителей иранской военной авиации над азербайджанским сектором Каспия проект пришлось заморозить. Не этого ли добивается сегодня туркменская сторона, настаивая на судебном разбирательстве по "Азери" и "Чираг" ("Омар" и "Осман")? Но зачем вставлять палки в колеса, когда отношения между странами начали налаживаться, когда обе страны рассматриваются Евросоюзом в качестве стратегически важных поставщиков газопровода Nabucco? Ведь, как считает, к примеру, эксперт И.Ахмедов, единственным отрицательным последствием может стать временное замораживание начинающихся переговоров, в том числе и по проекту Nabucco. Может, именно это и есть цель сего непонятного шага туркменского лидера, часто подпадающего под влияние третьих сторон - таким образом он пытается варьировать между ними, не отказывая в дружбе ни тем, ни другим, ставя под удар Азербайджан.
Между тем многие эксперты полагают, что в данном случае туркменская сторона взяла очень грубый расчет, и международное сообщество попросту не допустит никакого суда между двумя каспийскими государствами.
"Разногласия между Азербайджаном и Туркменистаном относительно пограничных месторождений на Каспии должны решаться не в международном арбитражном суде, а путем международного посредничества, - считает, в частности, аналитик американского центра Medly Global Advisors по Восточной Европе и Каспийскому региону Каан Назлы (Kaan Nazli). - Наиболее удачным посредником в этом вопросе могла бы стать Турция, ввиду тесных исторических, этнических, культурных и политических связей как с Азербайджаном, так и с Туркменистаном". По словам аналитика, если разногласия между Азербайджаном и Туркменистаном углубятся, реализация транскаспийских проектов будет прекращена. "А это противоречит интересам Турции и ЕС", - сказал Назлы. Поэтому этот вопрос может быть решен только с помощью взаимного диалога, с участием Турции, а в случае необходимости, в процесс посредничества может вступить и Евросоюз. "Азербайджан и Туркменистан очень важны с точки зрения региональной энергетической безопасности и диверсификации", - отметил Назлы.
Так что в любом случае Туркменистан поставил себя в весьма неловкое положение - отказавшись от арбитража, президент страны выставит себя несерьезным политиком и главой государства, а пойдя на судебное разбирательство, он вызовет недовольство и Европы, и США, не говоря уже о разладе с Азербайджаном. И стоит ли эта игра свеч?