ÖZGƏSİNƏ QUYU QAZAN…
Azərbaycan yataqlarına iddialarını yenidən səsləndirən və rəsmi Bakını məhkəmə ilə hədələyən Türkmənistan özünü əlverişsiz duruma saldı
Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdımuhammedovun öz sələfi ilə müqayisədə yürütdüyü liberal xarici siyasət kursu, deyəsən, artıq çat verməyə başlayıb. Türkmənbaşını prezident kürsüsündə əvəz edən Q. Berdımuhammedovun ilk addımları, doğrudan da, hamının xoşuna gəlirdi. O, qonşularla, supergüclərlə münasibətləri bərpa elədi, demokratik dəyərlərə müəyyən meyil nümayiş etdirdi. Lakin Türkmənistan prezidenti nədənsə birdən-birə öz siyasətində dəyişiklik etməyə başladı və durma-tutma ayağa qalxaraq,  Xəzərin delimitasiya məsələləri ilə özünün məşğul olmaq qərarını bəyan etdi, təbii ki, birtərəfli olaraq Türkmənistanın xeyirinə. Türkmənistan prezidentinin planına əsasən, Xəzərdəki "Kəpəz" yatağından və ya türkmənlərin "Sərdar" adlandırdıqları yataqdan əlavə 1994-cü ildə Azərbaycanla bir sıra şirkətlər konsorsiumu arasında bağlanmış "Əsrin müqaviləsi" çərçivəsində istismar edilən "Azəri" və "Çıraq" yataqları da Türkmənistana keçməlidir. Q.Berdımuhammedov, hətta Azərbaycanı Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinə verəcəyini də bildirdi və bu, bütün dünya KİV-lərinin diqqətindən yayınmadı. Amma bu ilin mart ayında ölkəmizə gələn Berdımuhammedov səfərinin gedişində Azərbaycana yalnız dost münasibəti nümayiş etdirmşdi.
Gözlənilməz bəyanat
Xəzərin bir neçə qonşu yatağı barədə Azərbaycanla Türkmənistan arasında müzakirələr yaxın zamanın söhbəti deyil. Bu məsələdə hər şey Xəzərin milli sektorlara bölünməsindən qaynaqlanır. Əhvalat SSRİ-nin dağılması ilə başlayıb və bu gün də davam edir. Bu mövzuda yüksək səviyyədə, işçi qruplar səviyyəsində yetərincə çox sayda görüşlər keçirilib, çox sayda məqalələr yazılıb, analitik yozumlar edilib, ararşdırma materialları var, amma heç nə dəyişməyib.
Yalnız iyun ayında Azərbaycanın və Türkmənistanın işçi qrupları arasında bu mövzu ilə bağlı görüş keçirilib və heç bir münaqişəli ifadəyə rast gəlinməyib. Və birdən  iyul ayında Q.Berdımuhammedov öz xarici işlər nazirinə buyurur ki, "münaqişə"li dəniz yataqlarına Azərbaycanın iddialarının hüquqiliyini öyrənmək üçün beynəlxalq ekspertləri cəlb etsin və  bundan sonra əldə edilmiş sənədləri baxılmaq üçün Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinə yollasın. "Yaranmış durum Xəzərin türkmən şelfinin təbii qaynaqlarının tam miqyaslı istifadəsini gecikdirir, bölgənin iqtisadi inkişafı, dənizin və sahilin ekoloji rifahının təmini üzrə irimiqyaslı proqramların gerçəkləşdirilməsini əngəlləyir",- deyə prezident Qurbanqulu Berdımuhammedov vurğulayıb.
Prezidentin sözlərinə görə, hər iki tərəf üçün əlverişli qərarların axtarışı və tapılması daha çox mübahisəli "Ömər" və "Osman" yataqlarının (Azərbaycanın "Azəri" və "Çıraq" yataqlarının - red.) işlənməsinə birtərəfli qaydada başlamış    Azərbaycanın xüsusi mövqeyi üzündən və onun "Sərdar" ("Kəpəz") yatağının kimə məxsus olması barədə iddiaları ilə bağlı ləngiyir.
Azərbaycan-Türkmənistan münaqişəsində adı çəkilən "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı ilə bağlı onu demək gərəkdir ki, bizim ölkə elə ilk başdan, doğrudan da, təmkinli mövqe tutmuşdu. Yataq, doğrudan da, Xəzərin iki sektorunun sərhədində yerləşir. Amma qeyd edək ki, bu yataq sovet vaxtı Azərbaycan geoloqları tərəfindən açılıb. Azərbaycan Respublikası Sənaye və Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, "Kəpəz"in çıxarıla bilən ehtiyatları 50 milyon ton neftə bərabərdir. Hətta sovet vaxtında da onu rusca "Promejutoçnoe", yəni "Aralıq" adlandırırdılar, çünki Azərbaycanla Türkmənistan arasındakı orta xətdə yerləşirdi. Buna baxmayaraq, Azərbaycan dəfələrlə Türkmənistana bu yatağı birgə işləməyi təklif edib. Bakı əmindir ki, "Kəpəz" yatağında Türkmənistana Azərbaycanla işləmək daha əlverişlidir.
İlk öncə bu, güclü tikinti infrastrukturunun və  çıxarılacaq karbohidrogenlərin daşınması üzrə imkanların olması ilə bağlıdır. Azərbaycanda dənizdən neft və qazın çıxarılışını əhatə edən bir neçə çox iri  neft-qaz layihələri gerçəkləşdirilib. Belə obyektlərin quraşdırılması üçün ölkədə bir neçə xüsusi müəssisə var, onlar lazımi avadanlığa, ixtisaslı işçi heyətinə və iş təcrübəsinə malikdirlər. Türkmənistanda belə infrastruktur yoxdur. Bununla yanaşı güclü nəqletmə infrastrukturu mövcuddur, bu, nefti Aralıq dənizinə çıxaran Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəməridir. Həmçinin Bakı-Supsa və Bakı-Novorossiysk boru kəmərləri, nefti dəmir yolu ilə Qara dənizin Gürcüstandakı Batumi və Kulevi limanlarına çıxarmaq imkanları var. Bundan başqa, Azərbaycanın əlində Güney Qafqaz Boru Kəməri (Bakı-Tbilisi-Ərzurum) var ki, o da təbii qazı Avropa bazarlarına çıxarmağı nəzərdə tutan "Nabucco" kəmərinin tərkib hissəsi kimi nəzərdə tutulur.
"Azəri" və "Çıraq"a gəldikdə isə hələ bundan qabaqkı "Türkmənbaşı" gözəl anlayırdı ki, 1994-cü ildən sonra onları ələ keçirmək cəhdi mənasızdar. Özü də yataqlarda hasilat çoxdan başlayıb və Azərbaycanla Türkmənistan arasında məhkəmə bitən anda ola bilsin ki, bu strukturlardakı neft də bitsin. Bununla bağlı Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov bildirib ki, Azərbaycan hələ keçən yüzilliyin 90-cı illərində - "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasına qədər yataqların işlənməsi üzrə coğrafi, fiziki və huquqi cəhətlər də daxil olmaqla, lazımi araşdırmalar aparıb. "Biz öz hüquq və mövqeyimizi əsaslandırmaq üçün bütün lazımi araşdırmaları apardıq", - deyə X.Xələfov bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Xəzər dənizindəki bütün neft yataqları məsələsində öz hüquqlarını bütün vasitələrlə, o cümlədən diplomatik yollarla qorumaq niyyətindədir. "Məhkəmə prosedurlarına gəldikdə isə, əgər lazım gələrsə, biz ona da baxmağa hazırıq", - deyə X.Xələfov bildirib.
İqtisadçı ekspertlər də bu fikirdədirlər. Belə ki, İctimai Maliyyə Monitorinqi Mərkəzinin (PFMC) başçısı İnqilab Əhmədov hesab edir ki, hətta Türkmənistan Azərbaycanı məhkəməyə versə belə, Azərbaycanın hüquqlarına toxunan heç bir qərar çıxarılmayacaq. "Bu məntiqsizlikdir və türkmən rəhbərliyindən son bir il - il yarım ərzində gördüyümüz münasibətə uyğun gəlmir. Beynəlxalq hüquq baxımından da əsassızdır. Çünki buna paralel olaraq Xəzərin hüquqi statusunun müəyyən edilməsi ilə bağlı işlər görülür", - deyə  Əhmədov vurğulayır.
"Mən düşünürdüm ki, Qurbanqulu Berdımuhammedov öz sələfinin səhvlərini təkrarlamaz. Ancaq çox təəssüf ki, o da həmin yolla gedir. Bu yolun isə sonu yoxdur". Bunu isə professor, Xəzər problemləri üzrə ekspert Rüstəm Məmmədov bildirir. Bu addımın heç nə vermədiyini bildirən ekspert qeyd edib ki, bu yolla Türkmənistan Xəzər barədə danışıqlara son qoyub: "Onlar bizi Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsi ilə hədələyirlər. Əgər bacarırlar, qoy məhkəməyə versinlər. Mən bunda heç bir təhlükə görmürəm. Bu məsələ birmənalı şəkildə Azərbaycanın xeyrinədir və Azərbaycana fayda gətirəcək".
İndi olumdur, yoxsa ölüm?
Göründüyü kimi, məsələ havadan asılı qalıb və 5 dövlətdən heç biri üçün əlverişli deyil. Gündəmdə böyük neft-qaz yataqları var və mövcud  fikir ayrılıqları üzündən onların işlənməsi ləngiyir. Yada salaq ki, "Araz-Alov-Şərq" yatağına da Azərbaycanla yanaşı İran iddia edir. Bizim ölkə hətta bu yataqların işlənməsi ilə bağlı "BP", "ExxonMobil" və "Statoil" ilə saziş bağalyıb. Lakin İran hərbi aviasiyasının Xəzərin Azərbaycan sektoru üzərində "unudulmaz" uçuşlarından sonra layihə donduruldu. Hazırda "Azəri" və "Çıraq" ("Ömər" və "Osman") üzərində məhkəmə istintaqına başlamağa çalışan türkmən tərəfi bunumu istəyir?  İki ölkə arasında münasibətlər yaxşılaşmağa bişlayan bir anda, hər iki ölkənin Avropa Birliyi tərəfindən "Nabukko" qaz kəməri üzrə strateji vacib tərəfdaşlar sayıldığı bir məqamda işləri əngəlləməyə cəhd göstərmək nəyə lazımdır. Axı bu heç nə verməyəcək? Ekspert İ.Əhmədov ehtimal edir ki, yeganə mənfi amil Türkmənistanla yeni başlamış, o cümlədən "Nabukko" üzrə danışıqların müvəqqəti  dondurulması baş verə bilər. Görünür, tez-tez üç qüvvənin təsiri altında qalan türkmən liderinin bu anlaşılmaz adımının əsas məqsədi budur. O, bu qüvvələrin heç birinə dostluq nümayiş etdirmədən, Azərbaycanı zərbə altında qoyaraq, vəziyyətdən çıxmaq istəyir.
Bununla belə, bir çox ekspertlər düşünürlər ki, bu məsələdə türkmən tərəfi kobud səhv edib və beynəlxalq toplum iki Xəzər dövləti arasında hansısa bir məhkəmə keçirilməsinə imkan verməz.
"Azərbaycanla Türkmənistan arasında Xəzərin sərhədyanı yataqları ilə bağlı fikir ayrılıqları Beynəlxalq Arbitraj Məhkəməsinin yolu ilə deyil, beynəlxalq vasitəçiliklə həll edilməlidir. Bu məsələdə ən yaxşı vasitəçi Türkiyə ola bilər. Çünki həm Azərbaycanla, həm də Türkmənistanla sıx tarixi, etnik, mədəni və siyasi bağlara malikdir",- deyə Amerikanın "Medly Global Advisors" mərkəzinin Şərqi Avropa və Xəzər regionu üzrə analitiki Kaan Nazlı bildirib.
Analitikin sözlərinə görə, əgər Azərbaycanla Türkmənistan arasında fikir ayrılıqları dərinləşərsə, Transxəzər layihələrinin gerçəkləşdirilməsi dayandırılacaq. "Bu isə Türkiyənin və Avropa Birliyinin maraqlarına qarşı çıxır", - deyə Nazlı bildirib. Buna görə də bu məsələ yalnız qarşılıqlı dialoq hesabına Türkiyənin vasitəçiliyi ilə həll edilməlidir. Lazım olarsa, Avropa Birliyi də məsələyə qarışa bilər. "Regional energetika təhlükəsizliyi və diversifikasiya baxımından Azərbaycan və Türkmənistan çox vacibdirlər", - deyə Nazlı vurğulayıb.
İstənilən halda Türkmənistan özünü çox pis vəziyyətə salıb. Əgər bu ölkənin prezidenti arbitrajdan imtina edərsə, özünün qeyri-ciddi siyasətçi və dövlət başçısı olduğunu göstərər. Məhkəməyə üz tutanda isə Avropanın və ABŞ-ın narazılığı ilə üzləşər, Azərbaycanla münasibətləri kəsilər. Görəsən, bu cür oyunbazlığa dəyərdimi?

"JUDGE NOT LEST YE BE JUDGED"
By reiterating its claims to Azerbaijani deposits and threatening to take Azerbaijan to court, Turkmenistan has put itself in an awkward situation
Perhaps, the "throne" on which "the leaders of the Turkmen people" are sitting has some unusual energy - otherwise it is difficult to explain the original thoughts that occur to the presidents of our Caspian neighbour. The extravagance of the late Saparmurat Niyazov, who renamed the months of the year and forced all citizens of his country to learn his "Ruhnama" by heart and culpable officials to crawl on their knees and so on, are still fresh in our memory. His successor, President Gurbanguly Berdymuhammedov seemed to be well-liked by everyone at first, as he mended relations with his neighbours and the superpowers and showed some inclination towards democratic values. Then suddenly, he too was overwhelmed by the same "energy" and decided to deal personally with the problem of delimiting the Caspian Sea - in favour of Turkmenistan, of course. According to the Turkmen president's plan, apart from the Caspian Kapaz deposit (Serdar in Turkmen interpretation), his country should also take over the well-known structures Azari and Ciraq, currently being developed by a consortium of companies, based on the "Contract of the Century" which they signed with Azerbaijan in 1994. Berdymuhammedov, as all major media of the world have already reported, has pledged to take action against Azerbaijan in the International Court of Arbitration. In May, the same Berdymuhammedov displayed only friendliness towards our country during a visit to Baku...
A surprise statement
Discussions between Azerbaijan and Turkmenistan on several adjacent Caspian deposits did not begin today or yesterday. It all depends on the division of the Caspian Sea into national sectors and this story originates with the collapse of the Soviet Union and continues to this day. A fair number of high-level summits, meetings of working groups etc. have been held, many articles have been written and analyses made; there are research materials, but things remain as they were.
In June alone, Azerbaijani and Turkmen working groups held a meeting on the subject, and no disputatious statements were made there. Suddenly, in July, Berdymuhammedov instructed the foreign minister to engage international experts to examine the legality of Azerbaijan's claims to "disputed" offshore deposits in the Caspian region and then to submit documents to the International Court of Arbitration. "The current situation hampers the full development of the natural resources on the Turkmen shelf of the Caspian Sea, hinders the implementation of large-scale programmes for the economic development of the region and the preservation of ecological security in the sea and on the coast," said President Gurbanguly Berdymuhammedov.
According to the president, the exploration and development of mutually acceptable solutions in this area is largely hampered by the particular position of Azerbaijan, which unilaterally began developing the disputed Omar and Osman (Azerbaijani Azari and Ciraq) oil and gas fields, and by its claims concerning the affiliation of the Serdar (Kapaz) field.
I must say that on the Kapaz (Serdar) field mentioned in the Azerbaijani-Turkmen Caspian dispute, our side initially followed a more moderate position - it is actually located on the border between the two sectors of the Caspian Sea. Although we should note that the structure was discovered by Azerbaijani geologists in Soviet times. According to the Azerbaijani Ministry of Industry and Energy, the recoverable resources of the Kapaz field total 50 million tonnes of oil. Even in Soviet times, it was called "intermediate", as it was on the median line between Azerbaijan and Turkmenistan. Despite this, Azerbaijan has repeatedly suggested the joint development of the field to Turkmenistan. Baku is sure that Turkmenistan will benefit from joint development of the Kapaz field with Azerbaijan. First of all, this is due to the presence of a strong infrastructure for construction and for the transportation of hydrocarbon reserves. Azerbaijan has implemented a number of very large offshore oil and gas projects, including the construction of platforms for oil and gas production in the sea. The country has special companies with the necessary equipment and with staff qualified and experienced in the construction of such facilities. In Turkmenistan, there is no such infrastructure. In addition, Azerbaijan has a strong transport infrastructure: the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline delivers oil to the Mediterranean Sea. There are the Baku-Supsa and Baku-Novorossiysk pipeline routes, as well as the possibility of delivering oil by rail to the Black Sea ports of Batumi and Kulevi in Georgia. In addition, Azerbaijan has the South Caucasus gas pipeline (Baku-Tbilisi-Erzurum), seen as an integral part of the Nabucco gas pipeline, which will deliver gas to Europe.
With regard to Azari and Ciraq, even the former "Turkmenbashi" understood full well that, after 1994, there was no point in hoping to take them over, especially as extraction from the oil fields had already begun and by the end of the court hearings between Azerbaijan and Turkmenistan it might have ended. In this regard, Azerbaijani Deputy Foreign Minister Xalaf Xalafov said that prior to the signing of the "Contract of the Century" in the early 1990s, Azerbaijan had conducted the necessary studies on the development of the fields, including their geographical, physical and legal aspects. "We conducted all the research necessary to justify our position and rights," Xalafov said. He said that Azerbaijan intends to defend its interests in the matter of developing oil fields in the Caspian Sea by all available means, including diplomatic ones. "With regard to judicial procedures, if the need arises, we are ready to consider them," said Xalafov.
Economists agree with him. For example, the head of the Public Finance Monitoring Centre (PFMC), Inqilab Ahmadov, believes that even if the government of Turkmenistan takes Azerbaijan to court, no decision that would undermine the rights of Azerbaijan will be adopted. "This is not logical and does not follow from what we have seen from the Turkmen leadership in the last year and a half. It is also unfounded and not feasible in terms of international law, because work to determine the status of the Caspian is going on in parallel," said Ahmadov.
"I did not expect that Gurbanguly Berdymuhammedov would repeat the mistakes of his predecessor. Unfortunately, he has gone along the same route. And that way leads nowhere," said Rustam Mammadov, professor and expert on Caspian issues. Noting that such a move would not bring any benefit, the expert pointed out that, in this way, Turkmenistan will put an end to negotiations on the Caspian Sea: "They threaten us with the International Court of Arbitration. Let them go to court if they can. I do not see any danger in that. This issue is clearly in favour of Azerbaijan. It can be of benefit to Azerbaijan."
So to be or not to be?
The fact that this question is hanging in the air does not suit any of the five states: at stake are large oil deposits whose development is being delayed by disagreements. Let's just recall Araz-Alov-Sarq, claimed by both Azerbaijan and Iran. Our country had even signed a contract on the development of these structures with BP, ExxonMobil and Statoil, but after the "memorable" flights by Iranian military aircraft over the Azerbaijani sector of the Caspian Sea, the project had to be frozen. Is this what the Turkmen side is striving for, by insisting on court hearings on Azari and Ciraq (Omar and Osman)? But why put a spoke in the wheel when relations between the two countries had begun to improve and when the EU sees both countries as strategically important suppliers for the Nabucco gas pipeline? The expert Ahmadov believes that the only negative consequence may be a temporary freeze in negotiations, including on the Nabucco project. Maybe this is the purpose of this incomprehensible step by the Turkmen leader, who often falls under the influence of third parties - in this way he is trying to manoeuvre between them, not denying anyone friendship and putting Azerbaijan at risk.
Meanwhile, many experts believe that, in this case, the Turkmen side has made a very crude calculation and the international community will simply not tolerate any court hearings between the two Caspian states.
"The differences between Azerbaijan and Turkmenistan concerning the border deposits in the Caspian should be resolved not in an international arbitration court, but via international mediation," says Kaan Nazli, an analyst on Eastern Europe and the Caspian region with the American Medley Global Advisors LLC. "The most successful mediator in this matter could be Turkey, because of its close historical, ethnic, cultural and political ties with Azerbaijan and Turkmenistan." According to the analyst, if the differences between Azerbaijan and Turkmenistan deepen, the realization of trans-Caspian projects will be discontinued. "This is contrary to the interests of Turkey and the EU," said Nazli. Thus this issue can be resolved only through mutual dialogue, with the participation of Turkey and, if necessary, the process of mediation can be joined by the European Union as well. "Azerbaijan and Turkmenistan are very important in terms of regional energy security and diversification," noted Nazli.
So, in any case, Turkmenistan has put itself in a very awkward position - if the Turkmen president gives up arbitration, he will present himself as a lightweight politician and head of state, and if he goes to court, he will cause resentment in Europe and the United States, not to mention discord with Azerbaijan. Is this game worth the candle?