"YENİDƏNYÜKLƏNMƏSAYAĞI"
İyulun 6-7-də Barak Obamanın ABŞ prezidenti kimi Rusiyaya ilk səfəri baş tutdu. Bu səfərə olduqca böyük önəm verilirdi. Çünki Obamanın səfəri Amerika-Rusiya münasibətlərində yaranmış anlaşılmazlıq və qarşılıqlı inamsızlıq, qlobal və regional siyasətlə bağlı bir sıra məsələlərdə kəskin fikir ayrılıqları, ilk növbədə, təhlükəsizlik kimi həssas bir məsələdə fərqli yanaşmalar fonunda baş tuturdu. Ötən ilin avqustunda Gürcüstanla yaşanmış müharibədən sonra analitiklər sanki yeni "soyuq müharibə" təhlükəsinin yarandığını bildirirdilər. Kreml və Ağ evə yeni və gənc rəhbərlərin gəlməsindən sonra isə onların qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri ikitərəfli münasibətlərdə yığılıb-qalmış problemlərin aradan qaldırılması idi.
Bu prosesin başlanğıcını ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton Vaşinqtonda rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovla görüşdə ona üzərində "reset", yəni "yenidənyüklənmə" yazılmış rəmzi düyməni hədiyyə etməklə qoydu. Barak Obama isə hələ seçkiqabağı dövrdə ABŞ-Rusiya münasibətlərində həmin düyməyə basmağın vacibliyini bildirmişdi.
Daha sonra ABŞ və Rusiya liderləri Londondakı "iyirmilik" sammitində tanışlıq görüşü keçirdilər və həmin görüşdə Obamanın iyulda Moskvaya nəzərdə tutulmuş səfəri zamanı diqqət mərkəzində olacaq məsələlər müəyyənləşdirildi.
ABŞ-Rusiya münasibətlərinin əsas xüsusiyyəti  bu münasibətlərin, demək olar ki, tam şəkildə təhlükəsizlik və geosiyasi problemlərlə əlaqəli olmasındadır. Rusiya ilə Avropa İttifaqı və ya ABŞ-la Çinin münasibətlərindən fərqli olaraq, Vaşinqtonla Moskvanı o qədər də böyük iqtisadi-ticari, mədəni və elmi əlaqələr birləşdirmir. KİV -də bir məqam ayrıca  nəzəri cəlb edir, o da amerikalıların Rusiyaya diqqətinin  azalmasıdır. İranla Şimali Koreyanın nüvə iddiaları, həmçinin Moskvanın Əfqanıstana yük tranzitinə dəstək mövzuları olmasaydı, keçmiş fövqəldövlətlə Vaşinqtonun müzakirə edəcəyi heç bir məqam qalmayacaqdı. Öz növbəsində Rusiyada da son zamanlar antiamerika əhval-ruhiyyəsi xeyli  güclənib. Rusiyalı analitik  Dmitri Trenin hesab edir ki, Moskvanın ABŞ-dan bilavasitə tələbləri üç tezisdə əksini tapır: bizim bostanımıza girməyin (postsovet məkanı nəzərdə tutulur), qlobal HHM sistemi qurmayın (xüsusilə bizim yanımızda) və bizə fövqəldövlət kimi  hörmət edin.
Belə qənaətə gəlmək olar ki, Barak Obamanın səfəri tərəflər arasında yığılıb qalmış problemlərin heç də hamısını həll etmədi. Amerika lideri Dmitri Medvedevlə görüşdü, Rusiyanın geniş təsir imkanlarına malik baş naziri Vladimir Putinlə danışıqlar apardı, Rusiya müxalifəti və ictimaiyyət nümayəndələrini qəbul etdi. Tərəflər bir-birinin ünvanına nəzakətlə təriflər söylədilər. Bir sözlə, səfər pozitiv və konstruktiv atmosferdə keçdi.
Əldə edilmiş nəticələr sırasında Rusiya və ABŞ prezidentlərinin imzaladıqları birgə bəyanatı göstərmək olar. Sənəddə deyilir: "Bizim ölkələrimiz qarşılıqlı hörmət və maraqların nəzərə alınması əsasında strateji münasibətlərin möhkəmlənməsi üçün optimal yolların axtarışını fəallaşdırır. Biz öz ekspertlərimizə XXI əsrin ballistik raket təhlükələrinin analizi ilə bağlı birgə iş aparmağı, siyasi-diplomatik üsulların prioritet olduğu müvafiq tövsiyələrin hazırlanmasını tapşırmışıq".
Prezidentlər strateji hücum silahlarının (SHS) ixtisarına dair də rəqəmləri razılaşdırıblar. Beləliklə, bundan sonra nüvə silahları təxminən iki dəfə azaldıla bilər (SHS-1 əsasında 6000, son danışıqlar çərçivəsində isə 1675 ədəd nüvə başlığı nəzərdə tutulub). Nüvə daşıyıcıları da faiz nisbətində xeyli azaldılır: prezidentlərin sammitində bu rəqəm 1100 müəyyənləşdirilib - SHS-1-də bu rəqəm 1600 idi. Məlum olduğu kimi, Barak Obama bu sahədə daha ciddi ixtisarlar istəyirdi, amma Moskvanın etirazı ilə qarşılaşdı.
Rusiya tərəfindən danışıqlar aparan şəxslər strateji silahların ixtisarını ABŞ-ın Şərqi Avropada HHM sistemi yerləşdirmək planı ilə əlaqələndirməyə cəhd göstərirdilər. Amerika tərəfi isə öz növbəsində Moskvanın bu narahatlığını yalnız İranın nüvə iddialarına qarşı  birgə yanaşma müqabilində nəzərə almağa hazır olduğunu bəyan edir.
Rusiya İqtisad Məktəbində (RİM) çıxış edən Obama deyib: "Mən bilirəm ki, Rusiya Avropada raketdən müdafiə sisteminin planlaşdırdığımız konfiqurasiyası ilə razı deyil. Mənim administrasiyam Amerika, Avropa və bütünlükdə dünyanın təhlükəsizliyinin təmini baxımından, bu məsələyə yenidən baxır. Qəti şəkildə bildirirəm ki, bu sistem İran tərəfindən potensial hücumun qarşısının alınmasına yönəlib və onun Rusiyaya heç bir aidiyyəti yoxdur. Bundan başqa, mən Rusiya ilə birlikdə raketəleyhinə müdafiənin arxitekturasını qurmamızı istərdim. Bu, bizim hamımızın təhlükəsizliyini artırardı. İran tərəfindən nüvə silahı və ballistik raket təhlükəsi aradan qaldırılarsa, Avropada HHM sisteminin yerləşdirilməsi zərurəti də olmayacaq. Bu, bizim ümumi maraqlarımıza uyğundur".
Hələ ki tərəflərin maraqlarının "ümumi məxrəc"ə gətirilməsi mümkün olmayıb. Lakin KİV-də belə informasiyalar yayılıb ki, Moskva ilə Vaşinqton İranın nüvə proqramı ilə bağlı əllərində olan kəşfiyyat materiallarını bir araya gətirmək, real təhlükəni birgə qiymətləndirmək və analiz etmək, daha sonra isə Qəbələ və Armavir RLS, həmçinin Türkiyə və ya İraqdakı raket əleyhinə sistemləri əhatə edən plan hazırlamaq barədə  razılığa gəliblər. Moskva ABŞ-a Rusiya ərazisindən Əfqanıstana hərbi texnika və şəxsi heyət daşımağa da razılıq verib. Şərt kimi isə, lazım gəldikdə, tranzit yüklərə baxışın keçirilməsinə icazə verilməsi nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, Əfqanıstana tranzit məsələsində Azərbaycanın əhəmiyyəti çətin ki, azalsın. Çünki beynəlxalq koalisiya, ən başlıcası isə ABŞ bu ölkədə əməliyyatların miqyasını xeyli artırmağı düşünür.
Rusiyalı analitiklər bildirirlər ki, Corc Buş administrasiyası ilə müqayisədə Obamanın rəhbərlik etdiyi administrasiyanın postsovet məkanında fəallığı azalıb və bu, Moskvanı sevindirməyə bilməz. Bu, siyasi kursa yenidən baxılması yox, mövcud imkanların real qiymətləndirilməsidir. Amma Kremlin ətraf ərazilərdə xüsusi hüquqlar əldə etmək arzusu ilə Amerikanın heç bir administrasiyası razılaşmayacaq. Moskva səfəri zamanı Barak Obama bir daha bəyan edib ki, ABŞ Gürcüstanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir. Ağ ev sahibinin bəyanatına reaksiya verən Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili isə bildirib ki, Obama bu açıqlaması ilə Gürcüstanı Rusiya ordusunun yeni təcavüzündən xilas etmiş oldu.
Qərb mətbuatı Obamanın Rusiyada prezident Medvedev və baş nazir Putinin timsalında ikili hakimiyyətlə dialoq və münasibətləri necə quracağına xüsusi diqqət ayırıb. Burada Amerikanın Medvedevlə iş birliyinə daha meyilli olduğu qeyd olunur. Obama isə Putinlə də saatyarımlıq görüş keçirib. Fox News telekanalına müsahibəsində o, Putinin "sərt, ağıllı, fərasətli, qeyri-sentimental və çox praqmatik insan" olduğunu söyləyib.  Bununla yanaşı o, etiraf edib ki, "bizim fərqli fikirlərimiz olduğu sahələrdə, məsələn, Gürcüstanla bağlı məsələdə tezliklə ortaq məxrəcə gələ bilməyəcəyik".
Putin isə görüşü müəyyən rəmzlərlə təşkil etməklə, öz ənənəsinə sadiq qalıb. Amerikalı qonağa samovarın üzərində "rus çəkməsi" nümayiş etdirilib, dəbdəbəli səhər yeməyi təklif olunub. Məlum olduğu kimi, Corc Buş administrasiyasının "demokratikləşdirmə" planları və onun "rəngli inqilab"lara dəstəyi Moskvanın və bir sıra digər ölkələrin Vaşinqtona münasibətinə mənfi təsir etmişdi. Demokratik dəyərlərə və insan haqlarına  prinsipial dəstəkdən imtina etməyən Barak Obama isə bu siyasətə əhəmiyyətli dəyişikliklər edib. O bildirib ki, Amerika digər ölkələrə hər hansı idarəetmə sistemi yeritməyəcək və yeridə bilməz. Ağ ev sahibi bəyan edib ki, digər dövlətləri idarə edəcək partiya və ya şəxsləri Vaşinqton seçmir.
Obamanın çıxışında daha bir tezis son dərəcə vacibdir: "Dövlət suverenliyi beynəlxalq düzənin təməl daşı olmalıdır. Necə ki bütün ölkələr öz rəhbərlərini seçmək, sərhədlərini qorumaq, həmçinin öz xarici siyasətini qurmaq hüququna malik olmalıdırlar. Bu həm Rusiya, həm də Birləşmiş Ştatlar üçün ədalətli yanaşmadır. Bu hüquqlara əsaslanmayan istənilən sistem anarxiyaya aparır. Bu prinsiplərin, Gürcüstan və Ukrayna da daxil olmaqla, bütün ölkələrdə yayılmasının vacibliyi bununla əlaqədardır. Amerika heç zaman hansısa digər ölkəyə zorla təhlükəsizlik tədbirləri sırımayacaq. İstənilən ölkə NATO-ya üzv ola bilər. Bunun üçün əhalisinin böyük hissəsinin istəyi, orada lazımi islahatların aparılması və həmin dövlətin alyansın missiyasına töhfə vermək iqtidarında olması lazımdır".
Bu fikirlər o anlama gətirir ki, NATO-nun Şərqə doğru genişlənməsi prosesi dayandırılsa belə, Vaşinqton Moskvanın postsovet məkanında eksklüziv rolunu qəbul etmək niyyətində deyil.
Barak Obamanın Moskva səfəri zamanı Dağlıq Qarabağ mövzusuna birbaşa toxunulmayıb və heç bir yekun sənəddə bu haqda fikir yer almayıb. Prezidentlərin mətbuat konfransında da bu problem haqda fikir səsləndirilməyib. Lakin müzakirə edilmiş əsas məsələlər sırasında Qarabağ mövzusunun da olduğuna şübhə yoxdur. Sonrakı hadisələr göstərir ki, tərəflərin məsələyə dair  razılaşdırılmış mövqeyini İtaliyada keçirilən G8 sammitində açıqlamaq qərara alınıbmış. Məhz bu tədbir çərçivəsində həmin mövqe ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri olan ölkələrin prezidentləri - Obama, Medvedev və Sarkozinin birgə bəyanatı kimi açıqlanıb.
Barak Obamanın Moskva səfərini ümumilikdə müsbət qiymətləndirmək olar. ABŞ-la Rusiya arasında fikir ayrılıqları tam aradan qaldırılmasa da, hər halda, yeni "soyuq müharibə" olmayacaq. Çünki qarşıdurmadan və rəqabətdən çəkilmə mürəkkəb regional problemlərin inam və əməkdaşlıq əsasında həlli şanslarını çoxaldır. Bundan isə yalnız Rusiya və ABŞ yox, regionun bütün xalqları və ölkələri qazana bilər.

ЧТО-ТО ВРОДЕ "ПЕРЕЗАГРУЗКИ"…
6-7 июля состоялся первый визит Барака Обамы в Россию в качестве президента США. Визиту придавали большое значение, так как в американо-российских отношениях накопились недопонимание и недоверие, резкое расхождение по многим вопросам глобальной и региональной политики, и в первую очередь в такой чувствительной сфере, как стратегическая безопасность. После прошлогоднего августовского конфликта в Грузии аналитики заговорили о том, что грядет чуть ли не новая "холодная война". Принимая во внимание, что в московский Кремль и вашингтонский Белый дом вселились новые молодые хозяева, "разгребание" накопившихся в двусторонних отношениях "завалов" стало насущной задачей для обеих сторон.
Начало этому положила госсекретарь США Хиллари Клинтон, которая, принимая в Вашингтоне своего российского коллегу Сергея Лаврова, подарила ему символическую кнопку с надписью "reset", то есть "перезагрузка", нажать которую в двусторонних российско-американских отношениях призывал Барак Обама еще в ходе своей борьбы за президентское кресло. Далее прошли ознакомительная встреча и беседа лидеров США и России в Лондоне на саммите "двадцатки", где был очерчен спектр вопросов для обсуждения в Москве в ходе июльского визита Обамы.
Особенностью отношений между США и РФ является то, что они практически полностью сосредоточены на вопросах безопасности и геополитических проблемах. В отличие от отношений между Россией и Евросоюзом или между США и Китаем, США и РФ не связывает сколько-нибудь значительный объем торгово-экономических, культурных и научных связей. СМИ отмечали, что внимание американцев к России падает, и если бы не проблемы, связанные с ядерными амбициями Ирана и Северной Кореи, а также необходимость заручиться поддержкой Москвы в вопросе транзита грузов в Афганистан, то по существу с бывшей сверхдержавой Вашингтону и обсуждать было бы нечего. В свою очередь в России в последнее время заметно усилились антиамериканские настроения, а непосредственные требования Москвы к США, по мнению авторитетного российского аналитика Дмитрия Тренина, сводятся к трем тезисам: не лезьте в наш огород (то есть в постсоветское пространство), не стройте глобальную систему ПРО (тем более у нас под боком) и уважайте в нас великую державу.
Как можно было предполагать, визит Барака Обамы не снял все проблемы, накопившиеся между сторонами. Американский лидер провел переговоры с президентом Дмитрием Медведевым, встретился с влиятельным российским премьером Владимиром Путиным, принял представителей российской оппозиции и общественности. Стороны наговорили друг другу кучу любезностей. Атмосфера визита была позитивной и конструктивной. Среди достижений визита можно отметить подписание совместного заявления президентов РФ и США, в котором говорится следующее: "Наши страны активизируют поиск оптимальных путей укрепления стратегических отношений на основе взаимного уважения и общих интересов. Мы поручили нашим экспертам провести совместную работу по анализу баллистических ракетных вызовов XXI века и подготовить соответствующие рекомендации, имея в виду приоритетное использование политико-дипломатических методов".
Президенты согласовали цифры касательно дальнейшего сокращения стратегических наступательных вооружений (СНВ). Так, ядерных боезарядов может стать практически втрое меньше (в СНВ-1 зафиксирована цифра в 6000 единиц ядерных боезарядов, а в рамках нынешних российско-американских переговоров - 1675 единиц). Носителей же в процентном отношении сокращается значительно меньше: на саммите президенты зафиксировали цифру в 1100 единиц, в то время как в СНВ-1 она составляла 1600 единиц. Как известно, Барак Обама в свое время предлагал более низкие "потолки" ядерных боезарядов, однако натолкнулся на отказ Москвы.
Российские переговорщики упорно стремятся связать вопрос о сокращении стратегических вооружений с планами США по развертыванию ПРО в Восточной Европе. Американская сторона, в свою очередь, готова учесть эту озабоченность Москвы лишь в контексте выработки единого подхода в сдерживании ядерных амбиций Ирана.
Выступая в Российской экономической школе (РЭШ), Барак Обама сказал: "Я знаю, что Россия выступает против планируемой конфигурации системы противоракетной обороны в Европе. Моя администрация проводит пересмотр этих планов в целях повышения безопасности Америки, Европы и всего мира. Я четко заявляю, что эта система направлена на предотвращение потенциальной атаки со стороны Ирана и не имеет никакого отношения к России. Более того, я хотел бы, чтобы мы совместно с Россией разработали архитектуру противоракетной обороны, которая повысит безопасность всех нас. Но если угроза со стороны иранских программ разработки ядерного оружия и баллистических ракет будет устранена, необходимость в европейской системе ПРО отпадет. Это в наших общих интересах".
Пока подвести интересы сторон "под общий знаменатель" не удалось. Однако в СМИ просочилась информация, что стороны договорились сопоставить имеющиеся у них разведывательные данные относительно иранской ракетно-ядерной программы, провести совместную оценку и анализ реальных угроз, а затем наметить план действий, который может включать систему ПВО, использующую Габалинскую и Армавирскую РЛС и противоракеты в Турции или Ираке. Эти планы, в случае их реализации, безусловно, затронут интересы Азербайджана.
Также достигнута договоренность, согласно которой Москва разрешила США транзит через свою территорию в Афганистан американской военной техники и личного состава, оговорив при этом право досмотра в случае необходимости. Тем не менее значение Азербайджана для афганского транзита вряд ли уменьшится, так как международная коалиция и прежде всего США намерены существенно расширить масштабы операции в этой стране.
Российские аналитики отмечают, что по сравнению с командой Джорджа Буша администрация Обамы уменьшила активность на постсоветском пространстве, что не может не радовать Москву. Это не пересмотр курса, а реальная оценка текущих возможностей. Однако с желанием Кремля иметь особые права на прилежащих территориях никакая американская администрация не согласится. В этой связи Барак Обама четко и недвусмысленно высказался о поддержке США суверенитета и территориальной целостности Грузии. Саакашвили в этой связи объявил, что президент США этим спас Грузию от нового вторжения российских войск.
Западные СМИ особенно интересовал вопрос относительно того, как Барак Обама выстроит диалог и отношения с персонами дуумвирата российской власти - президентом Медведевым и премьер-министром Путиным. Отмечалось, что американцы склоняются к тому, чтобы иметь дело именно с Медведевым. Тем не менее Барак Обама провел полуторачасовую встречу и с Путиным. В интервью Fox News он сказал, что нашел в российском премьер-министре "жесткого, умного, проницательного, несентиментального и очень прагматичного человека". "И в тех областях, где у нас есть разногласия, например, по Грузии, единодушия нам в скором времени достичь не удастся", - констатировал Обама. Путин повел себя традиционно, обставив встречу некоторыми символами. Так, американскому гостю был продемонстрирован "российский сапог", хотя и на трубе чайного самовара, а в меню завтрака присутствовали блины с клюквой, намекающей на словоохотливость Обамы (пустые разглагольствования в русском сленге определяются как "развести клюкву").
Как известно, "демократизаторские" планы предыдущей администрации Джорджа Буша и поддержка ею "цветных революций" негативно отразились на отношении к США со стороны России и правительств некоторых других стран. Барак Обама, не отказываясь от принципиальной поддержки демократических ценностей и уважения прав человека, внес в эту политику важные коррективы. Он заявил, что Америка не может и не будет навязывать другим странам какую-либо систему правления и что не Вашингтон выбирает партию или лицо, которые будут руководить другим государством.
Очень важным представляется еще один тезис выступления Обамы в РЭШ: "Государственный суверенитет должен быть краеугольным камнем международного порядка. Точно так же, как все страны должны иметь право выбирать своих руководителей, государства должны иметь право на защиту границ, а также на свою собственную внешнюю политику. Это справедливо как для России, так и для Соединенных Штатов. Любая система, которая отступает от соблюдения этих прав, приводит к анархии. Вот почему этот принцип должен распространяться на все страны, включая Грузию и Украину. Америка никогда не будет навязывать меры безопасности другой стране. К примеру, любая страна может стать членом такой организации, как НАТО, если за это выступит большинство ее населения, в ней будут проведены необходимые реформы и она будет в состоянии вносить свой вклад в миссию Альянса". Это означает, что Вашингтон не намерен признавать эксклюзивную роль Москвы на постсоветском пространстве, хотя расширение НАТО на Восток, возможно, и притормозится.
В ходе визита Барака Обамы в Москву карабахская тематика прямо не прозвучала ни в итоговых документах, ни на пресс-конференции президентов. Однако эта проблема среди обсужденных тем, несомненно, фигурировала. Как показали дальнейшие события, согласованную позицию было решено представить несколькими днями позже на саммите G8 в Италии в форме специального заявления президентов Обамы, Медведева и Саркози - то есть глав трех держав, сопредседательствующих в Минской группе.
Подводя итоги визита президента Барака Обамы в Москву, можно в целом оценить их положительно. Разногласия между США и Россией полностью устранить не удалось, но новой "холодной войны" не будет. Отход от конфронтации и соперничества дает шанс на решение трудных региональных проблем в атмосфере растущего доверия и сотрудничества. От этого могут выиграть не только Россия и США, но и все народы и страны нашего региона.