TEHRANDA “SAKİTLİKDİR”
Mahmud Əhmədinejad ikinci dəfə İrandakı prezident seçkilərində qalib gəldi. Rəsmi məlumatlara görə, iyunun 12-də keçirilmiş seçkilərdə İran İslam Respublikasının 70 milyonluq əhalisinin, təxminən, 40 milyonu məhz Əhmədinejadı  dəstəkləyib.
Seçki kampaniyasındakı yeniliklər də islahatçılara kömək etmədi
Bu seçkiləri İran üçün tarixi hфadisə adlandırmaq olar. Düzdür, seçkilərin yekunundan danışsaq, nəticələrdə inqilabi və ya qeyri-adi heç nə yoxdur, iqtidar hakimiyyətini qorumağı bacardı. Amma seçki texnologiyalarından istifadə baxımından, budəfəki seçkilər, doğrudan da, yenilik oldu. Bu kampaniyanın gedişində İranda ilk dəfə olaraq İnternetdən istifadə edildi, kütləvi aksiyalar miqyasına görə əvvəlki mitinq və nümayişləri kölgədə qoydu və ən əsası, iranlı seçici ilk dəfə olaraq prezidentliyə namizədlərin, o cümlədən dövlət başçısı Mahmud Əhmədinejadın da öz opponentləri ilə canlı efirdə televiziya debatlarının şahidi oldular.
Seçkilərdə M.Əhmədinejadın rəqibləri istefada olan üç xadim - keçmiş baş nazir Mir-Hüseyn Musəvi, parlamentin sabiq spikeri Mehdi Kərrubi və İslam İnqilabının Mühafizəçiləri Korpusunun keçmiş rəhbəri Möhsün Rizai idi. Maraqlıdır ki, onların hər üçü milli azlıqların nümayəndəsidir. Seçkilərdə Əhmədinejadın əsas rəqibi olmuş Musəvi milliyyətcə azərbaycanlıdır, Kərrubi və Rizai isə  lur  millətinin nümayəndələridir. Amma bu fakt İran İslam Respublikasında mövcud olan siyasi ənənəni pozmadı: namizədlər milli siyasətlə bağlı mövqelərində "sərhədi keçmədilər" və yalnız etnik azlıqların mədəni hüquqlarının qorunması məsələsinə toxundular.
Bununla belə, seçki kampaniyasının gedişində milli məsələ az rol oynamadı. İranın azərbaycanlılar yaşayan şəhərlərində nümayişçilərin gülləboran edilməsinin üçüncü ildönümü ilə əlaqədar, Təbrizin mərkəzi meydanlarından birində çoxminlik etiraz aksiyası keçirildi. Aksiya iştirakçıları milli hüquqların qorunması, ilk növbədə, Azərbaycan dilinin tədrisinə icazə verilməsinə dair şüarlar qaldırdılar.
Amma İran polisi bu dəfə də nümayişçilərə atəş açdı və nəticədə onlarla insan öldürüldü və yaralandı.
Seçki kampaniyası bir daha göstərdi ki, Azərbaycan əhalisi İran cəmiyyətinin ən tərəqqipərvər, demokratikbaxışlı hissəsidir. Və görünür, təsadüfi deyil ki, islahatçıların əsas namizədi, Əhmədinejadın siyasətini kəskin tənqid edən Mir-Hüseyn Musəvi oldu.
Əhmədinejad İrandakı iqtisadi vəziyyətdən danışarkən, daim öz prezidentliyi dövründə ölkədə Ümumdaxili Məhsulun həcminin, əvvəlki illərlə müqayisədə, xeyli artdığını,  inflyasiyanın 15 faizdən aşağı düşdüyünü, ölkədə iş yerlərinin sayının çoxaldığını, təqaüdlərin isə, az qala, 256 faiz artdığını diqqətə çatdırırdı. Amma prezidentlə debatlar zamanı Musəvi onu yalan danışmaqda suçlayaraq, tamamilə fərqli rəqəmlər səsləndirdi: ölkədə inflyasiyanın həcmi 25 faizə çatıb, işçizlik isə 12,5 faizdən çoxdur.
Bundan başqa, Musəvi açıq şəkildə Əhmədinejadı diktator adlandırdı və onun xarici siyasətinin neqativ tərəflərini qabartdı. Halbuki, prezidentin özü xarici siyasətdə ciddi uğurlar qazandığını iddia edirdi. İslahatçı namizədin fikrincə isə, prezidentin yeritdiyi xarici siyasət "avantürizm, müvazinətsizlik, özünəvurğunluq və ekstremizm" toplusudur. Musəvi xüsusi olaraq vurğulayırdı ki, Əhmədinejadın dönə-dönə Xolokostu inkar etməsi İranın beynəlxalq aləmdəki dəstəyini olduqca azaldıb. O, İranın Yaxın Şərqdə, xüsusilə Livandakı siyasətini dəyişməyə, nüvə proqramı siyasətinə yenidən baxmağa çağırır və hətta ABŞ-la rəsmi münasibətlərin qurulacağını da istisna etmirdi. Düzdür, söhbət ondan getmirdi ki, ABŞ-la İran dost ölkələrə çevriləcəklər, sadəcə, Musəvi Tehrana qarşı sanksiyaların aradan qaldırılması və ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın qurulması müqabilində diplomatik münasibətlərin bərpasını mümkün sayırdı.
Yeniliklərə çağırış və islahatçı şüarları hesabına Musəvi qısa vaxt ərzində gənclər və qadınlar arasında populyarlığını artırdı.
İranın siyasi təcrübəsində daha bir yenilik isə Musəvinin xanımı Zəhra Rahnavardın bütün seçkiqabağı mitinqlərdə həyat yoldaşının yanında olması idi.
Amma islahatçı hərəkatın qələbəsi üçün bütün bunlar kifayət etmədi. Müsəvinin seçki qərargahının səsvermə zamanı çoxsaylı qanun pozuntularına yol verildiyinə dair etirazlarına baxmayaraq, Əhmədinejad seçkilərdən qalib çıxdı. Rəsmi açıqlamalara görə, seçki bülletenlərinin 80 faizdən çoxunun hesablanmasından sonra, hazırkı dövlət başçısı səslərin 65 faizini qazanıb, Musəvini isə seçicilərin 32 faizi dəstəkləyib.
Qeyd etmək lazımdır ki, seçkilərin bu cür nəticələnməsi, ilk növbədə, ölkə rühanilərinin, o cümlədən ayatolla Əli Xamneyinin M.Əhmədinejada verdiyi dəstəklə bağlıdır. Digər tərəfdən, etiraf olunmalıdır ki, seçkilərdə islahatçı namizəd qalib gəlsə idi belə, onun seçicilərə vəd etdiyi yeniliklər, çətin ki, həyata keçiriləcəkdi. Çünki İrandakı siyasi sistem tamamilə hakim "mollakratiya"nın nəzarəti altındadır, bu sistemə isə nüfuzlu konservativ qüvvələr rəhbərlik edirlər. Odur ki, Musəvinin qələbəsindən çox şey gözləmək də lazım deyildi, hərçənd, onun "İran Qorbaçovu"na çevrilməsi, yəni, siyasi sistemin yuxarıdan "yenidən qurulmasına" start verməsi, bəlkə də, mümkün idi.
Digər tərəfdən, dünya birliyi, xüsusilə də Qərb üçün seçkilərin nəticələrindən daha önəmlisi, İslam Respublikasında əhalinin əhval ruhiyyəsi və mövqeyini öyrənmək idi. Və demək lazımdır ki, bu haqda aydın təsəvvür formalaşdı. Əhmədinejada qarşı olan bütün faktorlara rəğmən, İran elektoratının böyük əksəriyyəti (onlar, ilk növbədə, "titul millət" olan farsları təmsil edirlər) İranın Şərqin qüdrətli dövlətinə çevrilməsinə yönəlmiş siyasətinin davam etdirilməsini istəyir: Əhmədinejad isə onlara məhz bunu vəd edir.
Qeyri-adekvat ambisiyalar
Əhmədinejadın qələbəsi - iranlılarda imperiya təfəkkürünün olduğunu göstərən faktordur. Faktiki olaraq, ABŞ və Qərbə qarşı "səlib yürüşü" elan etmiş Əşhmədinejad əhalinin böyük əksəriyyətinin gözündə fövqəldövlətçilik ideyasının layiqli ifadəçisidir. Özü də hazırkı prezidenti dəstəkləyən əhali, onun yeritdiyi strategiyanın nəticəsi olaraq, ölkənin dünyadan təcrid olunması, iqtisadi və sosial, eləcə də digər problemlərə, faktiki olaraq, göz yumur.
Digər tərəfdən, çoxları belə düşünür ki, hakimiyyətdə Əhmədinejad kimi "xarici düşmənlərə qarşı mətin və mübariz döyüşçü"nün qalması ABŞ-ın hər hansı hücumundan sığortalanmaq deməkdir. Bu baxımdan, Əhmədinejadın bütün dünya birliyini təşvişə salmış nüvə proqramını sonadək davam etdirmək niyyəti də onun mövqelərini möhkəmlədir.
Əhmədinejadın yenidən prezident seçilməsi o deməkdir ki, yaxın vaxtlarda İranın nüvə proqramı ətrafındakı beynəlxalq böhran nəinki aradan qalxmayacaq, hətta daha təhlükəli həddə çatacaq. Çünki Əhmədinejadın qələbəsi Tehranın ABŞ prezidenti Barak Obamanın uranın zənginləşdirilməsi probleminə dair birbaşa dialoq təklifinə müsbət cavab verəcəyi ehtimalını azaldır. Bu isə o deməkdir ki, Ağ ev özünün İran məsələsinə dair qəti mövqeyini ortaya qoymalı olacaq. Obamanın özü də son vaxtlar dəfələrlə bildirmişdi ki, onun administrasiyası bu problemə dair mövqeyini İrandakı seçkilərdən sonra açıqlayacaq.
Təbii ki, Vaşinqtonda islahatçı namizədin qələbəsinə ümid edirdilər. İndi isə, çox güman ki, İrana qarşı beynəlxalq sanksiyaların daha da artırılması gözlənilir. Üstəlik, İran probleminin hərbi ssenari ilə həlli məsələsi də gündəmdə qalacaq - qeyd edək ki, yalnız ABŞ-dakı "qırğı"lar deyil, Birləşmiş Ştatların Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan İsrailin siyasi elitasının böyük əksəriyyəti də bu ssenarini dəstəkləyir.
Və çoxlarının fikrincə, İrana qarşı mövqeyini birmənalı şəkildə açıqlamayan və bunun üçün seçkilərin nəticələrini gözləməyi məsləhət bilən Barak Obamanın bu davranışı, ilk növbədə, İsraili sakitləşdirmək istəyindən irəli gəlirdi. İndi isə seçkilər başa çatıb və Əhmədinajad yenidən prezident kürsüsündədir - yəni, İran rejiminin mövqeyini öyrənmək üçün zamana ehtiyac yoxdur, çünki bu iqtidar öz mövqeyini son 4 ildə birmənalı şəkildə ortaya qoyub.
Digər tərəfdən, İran cəmiyyətinə ölkənin regional fövqəldövlət statusuna dair ümidinin nə ilə sonuclanacağı da hələlik bəlli deyil. Çünki HƏMAS və "Hizbolla" kimi radikal hərəkatlarla ittifaqa üstünlük verən İranın Yaxın Şərqdəki ambisiyaları əksər ərəb dövlətlərinin, həmçinin Türkiyənin maraqları ilə üst-üstə düşmür. İranın Güney Qafqazda dominantlıq ideyaları isə daha az perspektivli görünür - bu regionda Tehran özünü istədiyi  oyun qaydalarını müəyyənləşdirmək iqtidarında olan geosiyasi oyunçu kimi təqdim etməyə çalışır. Amma etiraf olunmalıdır ki, bunun üçün Tehranın təsir vasitələri o qədər də çox deyil. Elə Xəzərin hüquqi statusuna dair danışıqların gedişi (bu məsələdə İran digər sahilyanı dövlətlərə qarşı dayanıb) və İİR-nin Qafqaz geosiyasətindəki real mövqeləri də bu vasitələrin azlığından xəbər verir. İranın özünün Güney Qafqazdakı ambisiyalarını həyata keçirmək üçün az-çox arxalana biləcəyi yeganə dövlət - işğalçı Ermənistandır. Adı çəkilən ölkənin Azərbaycan ərazilərinin beşdə birini işğal altında saxlamasına baxmayaraq, bu, özünü bütün dünyada müsəlmanların maraqlarının müdafiəçisi kimi təqdim edən Tehranın Yerevanla "qardaşlaşmağına" mane olmur.
Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan-İran münasibətləri indən sonra da mehriban qonşuluq və qarşılıqlı maraqlara cavab verən əməkdaşlıq istiqamətində davam edəcək. Buna əsas zəmanət isə  rəsmi Bakının yeritdiyi balanslaşdırılmış və müstəqil xarici siyasət, güc mərkəzlərinin hamısı ilə bərabərhüquqlu münasibətlərin qurulmasıdır.
Və İranın ayrı-ayrı xadimlərinin vaxtaşırı Azərbaycanın ünvanına lazımsız təhdidlər səsləndirməsinə rəğmən, bu həqiqəti hazırda rəsmi Tehran da anlayır.

В ТЕГЕРАНЕ ПОЧТИ ВСЕ СПОКОЙНО
Иранская оппозиция намерена оспаривать итоги президентских выборов, на которых победил действующий глава государства
Махмуд Ахмадинежад во второй раз одержал победу на выборах президента Ирана. По официальным данным, на состоявшихся 12 июня выборах свою волю выразили около 40 миллионов избирателей почти 70-миллионного населения Исламской Республики.
Новинки предвыборной гонки не помогли реформаторам
Прошедшие выборы стали во многом историческим для Ирана событием. Правда, не столько с точки зрения их результатов, которые, разумеется, не носят в себе никакого реформистского и, тем более, революционного значения, поскольку констатировали сохранение власти в прежних руках, сколько в плане примененных на них избирательных технологий. В ходе предвыборной кампании в Иране впервые широко использовался Интернет, массовость участников различного рода демонстраций превзошла доселе существовавшую в ИРИ планку, и, главное, впервые иранский избиратель стал свидетелем прямых теледебатов с участием кандидатов в президенты, включая и действующего политического лидера страны Махмуда Ахмадинежада.
Соперниками последнего были три отставных деятеля - бывший премьер-министр Мир-Хусейн Мусави, бывший спикер парламента Мехди Карруби и бывший глава Корпуса стражей Исламской революции Мохсен Резаи. Примечательно, что все они являются представителями нацменьшинств. Мусави, ставший главным противником Ахмадинежада в президентской гонке, по происхождению азербайджанец, а Карруби и Резаи имеют лурское происхождение. Впрочем, сей факт не нарушил политическую традицию ИРИ: кандидаты в президенты в своих национальных устремлениях не выходили за границы дозволенного, говоря лишь о поддержке культурных прав этнических меньшинств.
Однако национальный вопрос все же дал о себе знать в ходе избирательной кампании. В третью годовщину расстрела демонстрантов в ряде городов азербайджанских провинций Ирана состоялась многотысячная акция протеста на одной из центральных площадей Тебриза. Ее участники вышли с плакатами в защиту национальных прав, в частности права преподавания азербайджанского языка. Однако иранская полиция вновь открыла огонь по демонстрантам, в результате чего были убиты и ранены десятки людей.
Предвыборная кампания вновь продемонстрировала, что азербайджанское население является самой прогрессивной, демократически настроенной частью иранского общества. И, видимо, не случайно главным выразителем реформаторских взглядов среди кандидатов стал Мир-Хусейн Мусави, подвергший резкой критике политику Ахмадинежада.
Последний, говоря, в частности, об экономической ситуации в Иране, постоянно ссылался на якобы выросший среднегодовой показатель ВВП страны по сравнению с тем, который был до начала его президентства; он также отмечал значительное увеличение рабочих мест, падение инфляции до уровня ниже 15%, рост пенсий почти на 256%. Однако Мусави, дебатировавший с президентом, уличил того во лжи, приведя точные данные, свидетельствующие о том, что уровень инфляции вырос до 25%, а безработица достигла не менее 12,5%.
Боле того, Мусави открыто назвал Ахмадинежада диктатором и раскрыл негативные стороны его внешней политики, которую сам действующий президент выставлял в качестве наиболее успешной сферы своей деятельности. По мнению кандидата-реформатора, внешняя политика президента страдает от "авантюризма, неуравновешенности, склонности к самолюбованию и экстремизма". Мусави особо подчеркнул, что настойчивое отрицание Ахмадинежадом Холокоста существенно уменьшило международную поддержку Ирана. Он призвал к пересмотру политики Ирана на Ближнем Востоке, прежде всего в Ливане, поиску новых подходов к ядерной проблеме и даже не исключил установления официальных контактов с США. Правда, речь и не шла о том, что Тегеран и Вашингтон станут большими друзьями, просто Мусави допустил возможность установления дипломатических отношений с Соединенными Штатами при условии последующего снятия санкций против Ирана и налаживания двустороннего экономического сотрудничества.
Благодаря выражаемой им позиции, призывам к проведению преобразований Мусави обрел сторонников, прежде всего, в среде молодежи и женской части населения страны. Знаковым моментом в иранской политической практике стало непременное участие в его предвыборных митингах супруги Захры Рахнавард.
Однако всего этого оказалось недостаточно для достижения сторонниками реформ победы. Выборы завершились победой Ахмадинежада, хотя штаб Мусави и заявляет о многочисленных нарушениях в ходе голосования. Согласно официально оглашенным предварительным данным, после подсчета 80% бюллетеней нынешний глава государства набрал 65% голосов избирателей, тогда как Мусави получил около 32%.
Подобный исход выборов во многом был предрешен поддержкой, которую оказало Ахмадинежаду иранское духовенство, включая духовного лидера Исламской Республики аятоллу Али Хаменеи. Между тем, следует признать, что даже если бы победил кандидат реформаторов, обещанные им преобразования вряд ли были бы воплощены в жизнь. Поскольку политическая система клерикального иранского государства целиком подконтрольна правящей "муллократии", возглавляющей влиятельные консервативные силы страны. В этом смысле ожидания реформ, связанные с возможной победой Мусави, были чрезмерными, хотя шанс стать "иранским Горбачевым", то бишь "перестройщиком" политической системы сверху, у него, бесспорно, был.
Как бы там ни было, для международного сообщества, в особенности для Запада, гораздо важнее тех или иных итогов президентской гонки в Иране было получить ясное представление об умонастроениях общественности Исламской Республики. И, следует полагать, что это представление получено. Несмотря на все факторы, говорящие против Ахмадинежада и проводимого им курса, большинство иранского электората, представляющее, прежде всего, "титульную нацию" - персов, желает продолжения политики, направленной, по его мнению, на превращение ИРИ в могущественную державу Востока. И не только Востока, если верить обещаниям триумфатора выборов Махмуда Ахмадинежада.
Неадекватные амбиции
Победа Ахмадинежада - ярчайшее подтверждение наличия у иранцев имперского мышления. Действующий президент, фактически бросивший вызов США и Западу, представляется его соотечественникам этаким носителем державной идеи, достойным, в этой связи, всяческого одобрения и поддержки, даже если оборотной стороной осуществляемой им стратегии, способствующей изоляции страны, становятся очевидные проблемы в экономике и социальной сфере Ирана. С другой стороны, сохранение у власти Ахмадинежада как несгибаемого борца с внешними врагами вроде как снижает у иранского общества опасения в связи с угрозой военного удара со стороны США. На руку Ахмадинежаду в этом смысле сыграли его заверения довести до победного завершения разработку ядерной программы страны, продолжающей держать в напряжении все мировое сообщество.
Вторичное избрание Ахмадинежада говорит о том, что международный кризис вокруг ядерной программы Ирана вряд ли сойдет на нет в ближайшем будущем. Более того, он может найти продолжение, чреватое самыми непредсказуемыми последствиями. С учетом победы на выборах Ахмадинежада существенно снижается вероятность того, что Тегеран положительно отреагирует на призыв президента США Барака Обамы приступить к прямому диалогу, посвященному обсуждению возможности приостановления Ираном обогащения урана. Тем самым Белому дому придется принимать окончательное решение по иранскому вопросу. Сам Обама не раз за последнее время говорил, что его администрация определится по данной проблематике после президентских выборов в ИРИ. Правда, в Вашингтоне все же надеялись на успех кандидата-реформатора. Теперь же Иран ожидает, скорее всего, еще большее ужесточение международных санкций, не говоря уже о наличии силового сценария, за реализацию которого выступают не только "ястребы" в самих Соединенных Штатах, но и большая часть политической элиты Израиля - главного союзника США на Ближнем Востоке. Не в последнюю очередь апеллируя именно к израильскому общественному мнению, Барак Обама выражал убежденность в необходимости уяснения позиции Тегерана до конца нынешнего года, когда окончательно определится облик нового президентства. С избранием Ахмадинежада на второй срок этот "облик" вряд ли будет нуждаться в дополнительном определении, поскольку достаточно красноречиво показал себя на протяжении последних четырех лет.
Между тем весьма неопределенно и будущее самих ожиданий иранской общественности касательно утверждения их страны в качестве великой региональной державы. На Ближнем Востоке амбиции Тегерана, делающего ставку на союз с радикальными движениями ХАМАС и "Хезболла", сталкиваются с интересами многих арабских стран, не говоря уже о существенно усилившихся позициях Турции в этом регионе. Однако еще более неубедительными выглядят великодержавные перспективы ИРИ на Южном Кавказе, где Тегеран на протяжении всего постсоветского периода пытается показать себя игроком, обладающим достаточными ресурсами для навязывания своих правил игры. Однако эти ресурсы невелики, что подтверждает как ход переговоров по вопросу определения правового статуса Каспия, в рамках которого Тегерану противостоит совместный подход остальных прибрежных стран к вопросу секторального деления водоема, так и реальные позиции ИРИ в кавказской геополитике. Единственная страна, на которую более-менее может опираться Тегеран при реализации своих амбиций на Южном Кавказе, - это агрессивная Армения. Несмотря на оккупацию ею пятой части территории Азербайджана, Тегеран считает для себя честью брататься с Ереваном, что никак не соотносится с позиционированием им себя в роли радетеля интересов мусульман по всему миру.
Тем не менее сами азербайджано-иранские отношения будут продолжены в русле добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества. Главная гарантия этого - самостоятельная и сбалансированная внешняя политика Баку, не допускающего в отношениях с одним центром силы посягательства на интересы другого. Несомненно, осознание этого есть и у официального Тегерана, хоть отдельные деятели Исламской Республики периодически позволяют себе выражения в адрес нашего государства, не имеющие ничего общего с задачами успешного развития двустороннего диалога.