TEHRANDA “SAKİTLİKDİR”
Mahmud Əhmədinejad ikinci dəfə İrandakı prezident seçkilərində qalib gəldi. Rəsmi məlumatlara görə, iyunun 12-də keçirilmiş seçkilərdə İran İslam Respublikasının 70 milyonluq əhalisinin, təxminən, 40 milyonu məhz Əhmədinejadı  dəstəkləyib.
Seçki kampaniyasındakı yeniliklər də islahatçılara kömək etmədi
Bu seçkiləri İran üçün tarixi hфadisə adlandırmaq olar. Düzdür, seçkilərin yekunundan danışsaq, nəticələrdə inqilabi və ya qeyri-adi heç nə yoxdur, iqtidar hakimiyyətini qorumağı bacardı. Amma seçki texnologiyalarından istifadə baxımından, budəfəki seçkilər, doğrudan da, yenilik oldu. Bu kampaniyanın gedişində İranda ilk dəfə olaraq İnternetdən istifadə edildi, kütləvi aksiyalar miqyasına görə əvvəlki mitinq və nümayişləri kölgədə qoydu və ən əsası, iranlı seçici ilk dəfə olaraq prezidentliyə namizədlərin, o cümlədən dövlət başçısı Mahmud Əhmədinejadın da öz opponentləri ilə canlı efirdə televiziya debatlarının şahidi oldular.
Seçkilərdə M.Əhmədinejadın rəqibləri istefada olan üç xadim - keçmiş baş nazir Mir-Hüseyn Musəvi, parlamentin sabiq spikeri Mehdi Kərrubi və İslam İnqilabının Mühafizəçiləri Korpusunun keçmiş rəhbəri Möhsün Rizai idi. Maraqlıdır ki, onların hər üçü milli azlıqların nümayəndəsidir. Seçkilərdə Əhmədinejadın əsas rəqibi olmuş Musəvi milliyyətcə azərbaycanlıdır, Kərrubi və Rizai isə  lur  millətinin nümayəndələridir. Amma bu fakt İran İslam Respublikasında mövcud olan siyasi ənənəni pozmadı: namizədlər milli siyasətlə bağlı mövqelərində "sərhədi keçmədilər" və yalnız etnik azlıqların mədəni hüquqlarının qorunması məsələsinə toxundular.
Bununla belə, seçki kampaniyasının gedişində milli məsələ az rol oynamadı. İranın azərbaycanlılar yaşayan şəhərlərində nümayişçilərin gülləboran edilməsinin üçüncü ildönümü ilə əlaqədar, Təbrizin mərkəzi meydanlarından birində çoxminlik etiraz aksiyası keçirildi. Aksiya iştirakçıları milli hüquqların qorunması, ilk növbədə, Azərbaycan dilinin tədrisinə icazə verilməsinə dair şüarlar qaldırdılar.
Amma İran polisi bu dəfə də nümayişçilərə atəş açdı və nəticədə onlarla insan öldürüldü və yaralandı.
Seçki kampaniyası bir daha göstərdi ki, Azərbaycan əhalisi İran cəmiyyətinin ən tərəqqipərvər, demokratikbaxışlı hissəsidir. Və görünür, təsadüfi deyil ki, islahatçıların əsas namizədi, Əhmədinejadın siyasətini kəskin tənqid edən Mir-Hüseyn Musəvi oldu.
Əhmədinejad İrandakı iqtisadi vəziyyətdən danışarkən, daim öz prezidentliyi dövründə ölkədə Ümumdaxili Məhsulun həcminin, əvvəlki illərlə müqayisədə, xeyli artdığını,  inflyasiyanın 15 faizdən aşağı düşdüyünü, ölkədə iş yerlərinin sayının çoxaldığını, təqaüdlərin isə, az qala, 256 faiz artdığını diqqətə çatdırırdı. Amma prezidentlə debatlar zamanı Musəvi onu yalan danışmaqda suçlayaraq, tamamilə fərqli rəqəmlər səsləndirdi: ölkədə inflyasiyanın həcmi 25 faizə çatıb, işçizlik isə 12,5 faizdən çoxdur.
Bundan başqa, Musəvi açıq şəkildə Əhmədinejadı diktator adlandırdı və onun xarici siyasətinin neqativ tərəflərini qabartdı. Halbuki, prezidentin özü xarici siyasətdə ciddi uğurlar qazandığını iddia edirdi. İslahatçı namizədin fikrincə isə, prezidentin yeritdiyi xarici siyasət "avantürizm, müvazinətsizlik, özünəvurğunluq və ekstremizm" toplusudur. Musəvi xüsusi olaraq vurğulayırdı ki, Əhmədinejadın dönə-dönə Xolokostu inkar etməsi İranın beynəlxalq aləmdəki dəstəyini olduqca azaldıb. O, İranın Yaxın Şərqdə, xüsusilə Livandakı siyasətini dəyişməyə, nüvə proqramı siyasətinə yenidən baxmağa çağırır və hətta ABŞ-la rəsmi münasibətlərin qurulacağını da istisna etmirdi. Düzdür, söhbət ondan getmirdi ki, ABŞ-la İran dost ölkələrə çevriləcəklər, sadəcə, Musəvi Tehrana qarşı sanksiyaların aradan qaldırılması və ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın qurulması müqabilində diplomatik münasibətlərin bərpasını mümkün sayırdı.
Yeniliklərə çağırış və islahatçı şüarları hesabına Musəvi qısa vaxt ərzində gənclər və qadınlar arasında populyarlığını artırdı.
İranın siyasi təcrübəsində daha bir yenilik isə Musəvinin xanımı Zəhra Rahnavardın bütün seçkiqabağı mitinqlərdə həyat yoldaşının yanında olması idi.
Amma islahatçı hərəkatın qələbəsi üçün bütün bunlar kifayət etmədi. Müsəvinin seçki qərargahının səsvermə zamanı çoxsaylı qanun pozuntularına yol verildiyinə dair etirazlarına baxmayaraq, Əhmədinejad seçkilərdən qalib çıxdı. Rəsmi açıqlamalara görə, seçki bülletenlərinin 80 faizdən çoxunun hesablanmasından sonra, hazırkı dövlət başçısı səslərin 65 faizini qazanıb, Musəvini isə seçicilərin 32 faizi dəstəkləyib.
Qeyd etmək lazımdır ki, seçkilərin bu cür nəticələnməsi, ilk növbədə, ölkə rühanilərinin, o cümlədən ayatolla Əli Xamneyinin M.Əhmədinejada verdiyi dəstəklə bağlıdır. Digər tərəfdən, etiraf olunmalıdır ki, seçkilərdə islahatçı namizəd qalib gəlsə idi belə, onun seçicilərə vəd etdiyi yeniliklər, çətin ki, həyata keçiriləcəkdi. Çünki İrandakı siyasi sistem tamamilə hakim "mollakratiya"nın nəzarəti altındadır, bu sistemə isə nüfuzlu konservativ qüvvələr rəhbərlik edirlər. Odur ki, Musəvinin qələbəsindən çox şey gözləmək də lazım deyildi, hərçənd, onun "İran Qorbaçovu"na çevrilməsi, yəni, siyasi sistemin yuxarıdan "yenidən qurulmasına" start verməsi, bəlkə də, mümkün idi.
Digər tərəfdən, dünya birliyi, xüsusilə də Qərb üçün seçkilərin nəticələrindən daha önəmlisi, İslam Respublikasında əhalinin əhval ruhiyyəsi və mövqeyini öyrənmək idi. Və demək lazımdır ki, bu haqda aydın təsəvvür formalaşdı. Əhmədinejada qarşı olan bütün faktorlara rəğmən, İran elektoratının böyük əksəriyyəti (onlar, ilk növbədə, "titul millət" olan farsları təmsil edirlər) İranın Şərqin qüdrətli dövlətinə çevrilməsinə yönəlmiş siyasətinin davam etdirilməsini istəyir: Əhmədinejad isə onlara məhz bunu vəd edir.
Qeyri-adekvat ambisiyalar
Əhmədinejadın qələbəsi - iranlılarda imperiya təfəkkürünün olduğunu göstərən faktordur. Faktiki olaraq, ABŞ və Qərbə qarşı "səlib yürüşü" elan etmiş Əşhmədinejad əhalinin böyük əksəriyyətinin gözündə fövqəldövlətçilik ideyasının layiqli ifadəçisidir. Özü də hazırkı prezidenti dəstəkləyən əhali, onun yeritdiyi strategiyanın nəticəsi olaraq, ölkənin dünyadan təcrid olunması, iqtisadi və sosial, eləcə də digər problemlərə, faktiki olaraq, göz yumur.
Digər tərəfdən, çoxları belə düşünür ki, hakimiyyətdə Əhmədinejad kimi "xarici düşmənlərə qarşı mətin və mübariz döyüşçü"nün qalması ABŞ-ın hər hansı hücumundan sığortalanmaq deməkdir. Bu baxımdan, Əhmədinejadın bütün dünya birliyini təşvişə salmış nüvə proqramını sonadək davam etdirmək niyyəti də onun mövqelərini möhkəmlədir.
Əhmədinejadın yenidən prezident seçilməsi o deməkdir ki, yaxın vaxtlarda İranın nüvə proqramı ətrafındakı beynəlxalq böhran nəinki aradan qalxmayacaq, hətta daha təhlükəli həddə çatacaq. Çünki Əhmədinejadın qələbəsi Tehranın ABŞ prezidenti Barak Obamanın uranın zənginləşdirilməsi probleminə dair birbaşa dialoq təklifinə müsbət cavab verəcəyi ehtimalını azaldır. Bu isə o deməkdir ki, Ağ ev özünün İran məsələsinə dair qəti mövqeyini ortaya qoymalı olacaq. Obamanın özü də son vaxtlar dəfələrlə bildirmişdi ki, onun administrasiyası bu problemə dair mövqeyini İrandakı seçkilərdən sonra açıqlayacaq.
Təbii ki, Vaşinqtonda islahatçı namizədin qələbəsinə ümid edirdilər. İndi isə, çox güman ki, İrana qarşı beynəlxalq sanksiyaların daha da artırılması gözlənilir. Üstəlik, İran probleminin hərbi ssenari ilə həlli məsələsi də gündəmdə qalacaq - qeyd edək ki, yalnız ABŞ-dakı "qırğı"lar deyil, Birləşmiş Ştatların Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan İsrailin siyasi elitasının böyük əksəriyyəti də bu ssenarini dəstəkləyir.
Və çoxlarının fikrincə, İrana qarşı mövqeyini birmənalı şəkildə açıqlamayan və bunun üçün seçkilərin nəticələrini gözləməyi məsləhət bilən Barak Obamanın bu davranışı, ilk növbədə, İsraili sakitləşdirmək istəyindən irəli gəlirdi. İndi isə seçkilər başa çatıb və Əhmədinajad yenidən prezident kürsüsündədir - yəni, İran rejiminin mövqeyini öyrənmək üçün zamana ehtiyac yoxdur, çünki bu iqtidar öz mövqeyini son 4 ildə birmənalı şəkildə ortaya qoyub.
Digər tərəfdən, İran cəmiyyətinə ölkənin regional fövqəldövlət statusuna dair ümidinin nə ilə sonuclanacağı da hələlik bəlli deyil. Çünki HƏMAS və "Hizbolla" kimi radikal hərəkatlarla ittifaqa üstünlük verən İranın Yaxın Şərqdəki ambisiyaları əksər ərəb dövlətlərinin, həmçinin Türkiyənin maraqları ilə üst-üstə düşmür. İranın Güney Qafqazda dominantlıq ideyaları isə daha az perspektivli görünür - bu regionda Tehran özünü istədiyi  oyun qaydalarını müəyyənləşdirmək iqtidarında olan geosiyasi oyunçu kimi təqdim etməyə çalışır. Amma etiraf olunmalıdır ki, bunun üçün Tehranın təsir vasitələri o qədər də çox deyil. Elə Xəzərin hüquqi statusuna dair danışıqların gedişi (bu məsələdə İran digər sahilyanı dövlətlərə qarşı dayanıb) və İİR-nin Qafqaz geosiyasətindəki real mövqeləri də bu vasitələrin azlığından xəbər verir. İranın özünün Güney Qafqazdakı ambisiyalarını həyata keçirmək üçün az-çox arxalana biləcəyi yeganə dövlət - işğalçı Ermənistandır. Adı çəkilən ölkənin Azərbaycan ərazilərinin beşdə birini işğal altında saxlamasına baxmayaraq, bu, özünü bütün dünyada müsəlmanların maraqlarının müdafiəçisi kimi təqdim edən Tehranın Yerevanla "qardaşlaşmağına" mane olmur.
Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbaycan-İran münasibətləri indən sonra da mehriban qonşuluq və qarşılıqlı maraqlara cavab verən əməkdaşlıq istiqamətində davam edəcək. Buna əsas zəmanət isə  rəsmi Bakının yeritdiyi balanslaşdırılmış və müstəqil xarici siyasət, güc mərkəzlərinin hamısı ilə bərabərhüquqlu münasibətlərin qurulmasıdır.
Və İranın ayrı-ayrı xadimlərinin vaxtaşırı Azərbaycanın ünvanına lazımsız təhdidlər səsləndirməsinə rəğmən, bu həqiqəti hazırda rəsmi Tehran da anlayır.

THE SITUATION IS ALMOST QUIET IN TEHRAN
Mahmud Ahmadi-nezhad won the presidential election in Iran for a second time. According to official reports, about 40 million voters from Iran's population of almost 70 million turned out to vote in the 12 June elections.
Election campaign innovations did not help the reformists
This election was a historic event for Iran not so much in terms of its outcome, which is of no reformist or revolutionary importance since it helped the previous administration to concentrate power in its hands, as in terms of new election technologies. The Internet was widely used for the first time during the election campaign in Iran. The turnout at various campaign rallies was unprecedented and most importantly, the Iranian voter witnessed direct TV debates between presidential candidates, including the current political leader of the country, Mahmud Ahmadinezhad.
The president's rivals were three retired statesmen - former Prime Minister Mir-Hoseyn Musavi, former parliament speaker Mehdi Karrubi, and the former commander of the Islamic Revolution Guards Corps, Mohsen Reza'i. It is notable that they are all representatives of national minorities. Musavi, who was Ahmadinezhad's main rival in the presidential race, is of Azerbaijani descent, while Karrubi and Reza'i are of Lor origin. In any case, this did not break the political tradition of the Islamic Republic of Iran: in their ethnic aspirations, the presidential candidates did not go beyond the framework of what is allowed, speaking only about the cultural rights of ethnic minorities.
However, the ethnic issue was quite obvious during the election campaign. On the third anniversary of the suppression of demonstrations in Azerbaijani provinces, a large protest was staged on a central square in Tabriz. Its participants carried posters demanding their national rights, specifically the right to teach the Azerbaijani language. However, the Iranian police opened fire at the demonstrators again, killing and wounding dozens of people.
The election campaign demonstrated again that the Azerbaijani population is the most progressive and democratic part of Iranian society. Apparently, it is no accident that the main mouthpiece of reformist views among the candidates was Mir-Hoseyn Musavi who sharply criticized Ahmadinezhad's policy.
Talking about the economic situation in Iran, Ahmadinezhad pointed to the growing annual GDP indicator compared to the one that existed before his presidency. He also noted a considerable growth in employment, inflation falling to 15 per cent and a 256-per-cent growth in pensions. However, Musavi who had a debate with the president accused him of lying. He quoted accurate information showing that the level of inflation has grown to 25 per cent and unemployment has reached 12.5 per cent.
Moreover, Musavi openly called Ahmadinezhad a dictator and revealed the negative sides of his foreign policy which the incumbent himself described as his most successful sphere of activity. According to the reformist candidate, the president's foreign policy suffers from "adventurism, imbalance, self-admiration and extremism". Musavi stressed that Ahmadinezhad's insistent denial of the Holocaust has significantly reduced international support for Iran. He called for reconsideration of Iran's policy in the Middle East, especially in Lebanon, and for new approaches to the nuclear problem and even said that official contacts might be established with the USA. It does not mean that Tehran and Washington will become good friends. Musavi simply said that Iran may establish diplomatic relations with the United States if they lift the sanctions against Iran and establish bilateral economic cooperation.
Thanks to his position and calls for reforms, Musavi was supported, first of all, by the youth and women. The participation of his wife Zahra Rahnavard in his campaign rallies became a remarkable event in Iran's political practice.
However, all this was not enough for the supporters of reforms to gain a victory. The elections ended in Ahmadinezhad's victory though Musavi's headquarters point to numerous violations during the voting. According to official preliminary information, the incumbent head of state gained 65 per cent of the vote after 80 per cent of ballot papers were counted, whereas Musavi gained only 32 per cent.
Such an outcome was predetermined mainly by the support of the Iranian clergy, including the supreme leader of the Islamic Republic, Ayatollah Khamene'i, for Ahmadi-nezhad. Meanwhile, it must be admitted that even if the reformist candidate had won, it is unlikely that the reforms he promised would be implemented, since the political system of the clerical Iranian state is totally under the control of ruling "mullacracy" which leads the influential conservative forces of the country. In this sense, hopes for reforms following Musavi's possible victory were extreme though he had a clear chance of becoming an "Iranian Gorbachev", i.e. "a perestroika man" of Iran's political system.
Whatever it is, for the international community, especially for the West, it was much more important to get a clear idea of public sentiments in the Islamic Republic rather than the outcome of the presidential race in Iran. They probably now have a clear idea about them. Despite all the factors that speak against Ahmadinezhad and his policy, most of the Iranian electorate which represents the "titular nation" - Persians - wants to continue the policy which they think is aimed at turning the Islamic Republic of Iran into a powerful state in the East, and not only, if we believe in the promises of the winner Mahmud Ahmadinezhad.
Inappropriate ambitions
Ahmadinezhad's victory clearly indicates that the Iranians have an imperial way of thinking. The incumbent president who in fact threw down the gauntlet to the USA and the West seems to be a bearer of the imperial idea in the eyes of his countrymen and deserves all kinds of approval and support in this regard, even if the other side of his strategy which helps isolate the country are clear problems in the economy and social sphere in Iran. On the other hand, Ahmadinezhad's hold on power as an uncompromising fighter against foreign enemies seems to reduce the fears of Iranian society about a possible military strike from the USA. Ahmadi-nezhad's promises to continue to the very end the development of the country's nuclear programme, which is keeping the whole world community in suspense, played into his hands.
Ahmadinezhad's re-election shows that the international crisis around Iran's nuclear programme will hardly subside in the near future. Moreover, it may continue and have unpredictable consequences. In view of Ahmadinezhad's victory, it is unlikely that Tehran will positively react to the call of US President Barack Obama to start a direct dialogue to discuss the possibility of Iran halting its uranium enrichment. The White House will have to take a final decision on the Iranian issue. Obama himself has repeatedly said in the recent period that his administration will make up its mind on this issue after the presidential election in Iran. Washington hoped that the reformist candidate would win the election. Now Iran will see even tougher international sanctions, not to mention the military scenario favoured not only by "hawks" in the United States, but also by most of the political elite in Israel, the main US ally in the Middle East. Appealing to Israeli public opinion, Barack Obama expressed confidence that it is necessary to clarify Tehran's position by the end of this year when the image of the new presidency would take shape. With Ahmadinezhad's re-election, this "image" will hardly need to be clarified because it has clearly proved its worth over the last four years.
Meanwhile, the future of the expectations of the Iranian public from their country asserting itself as a great regional power is quite vague. In the Middle East, the ambitions of Tehran, which stakes on alliance with the radical movements Hamas and Hezbollah, clash with the interests of many Arab countries, not to mention the growing positions of Turkey in the region. However, Iran's imperial prospects in the South Caucasus where Tehran has been trying, during the post-Soviet period, to present itself as a player who has enough resources to force its own rules of the game look even more unconvincing. However, these resources are not that great, which is proved by the course of the negotiations on the issue of determining the legal status of the Caspian in which Tehran is opposed by the joint approach of the other littoral states to the issue of the sectoral division of the sea, and by the real positions of the Islamic Republic in Caucasian geopolitics.
The only country that Tehran can more or less rely upon in its ambitions in the South Caucasus is aggressive Armenia. Despite the occupation of 20 per cent of Azerbaijan's territory, Tehran considers it an honour to fraternize with Yerevan, which is counter to its claims as a promoter of Muslims' interests around the world.
Nevertheless, Azerbaijani-Iranian relations will remain neighbourly and mutually beneficial. The main guarantee for this is the independent and balanced foreign policy of Baku which does not allow one centre of power to attempt on the rights of another in its policy. Of course, Tehran officials understand this as well, though separate politicians of the Islamic Republic regularly dare to make statements against our state, which has nothing to do with the task of successfully developing the bilateral dialogue.