DƏDƏ QORQUDUN OLDUĞU YERDƏ
Xızıya gedən yolda, Bakı - Rostov şosesindən 10 km aralıda çox maraqlı bir təbiət hadisəsi müşahidə etmək olar: müxtəlif geoloji süxurlar təpəliklərin səthində özünəməxsus rəngi ilə seçilən landşaft yaradır. Deyilənlərə görə, buna oxşar geoloji hadisəyə Yer kürəsində buradakından başqa yalnız bir yerdə rast gəlmək mümkündür: ABŞ-dakı Ölüm Vadisində.
Giləzi qəsəbəsindən Xızıya gedən yol qızılı rəngə çalan Sarafata silsiləsi boyuncadır. Silsilənin ən hündür zirvəsi yüksəkliyi 958 metr olan Saraku dağıdır. Burada elə dağlar var ki, bir tərəfi qışlaq, o bir tərəfi isə yaylaqdır. Rəngbərəng, al-əlvan, xınalı dağların, sayı - hesabı olmayan Xızı bulaqlarının gözəlliyi insanı valeh edir.
Xızı milli ədəbiyyatın güclü simaları, ikisi də siyasi repressiya qurbanı olmuş Cəfər Cabbarlı və Mikayıl Müşfiqin vətənidir.
Əhalisi
Buranın əhalisinə tat və dağlı deyirlər. Danışıqları bakılıların danışıqlarına bənzəyir. Xızı ərazilərinə tatlar IV-VI əsrlərdə İrandan köçürülüb və köçmə prosesi müxtəlif vaxtlarda davam edib. Əsasən ölkənin şimal - şərq hissəsində məskunlaşan tatların ümumi sayı 20 minə yaxındır və bir qismi Xızıda yaşayır.
Xızı toponimi və xəzərlər
Ərəb tarixçisi İbn Fadlanın (VIII əsr) yazdığına görə, xəzərlərin müsəlman toplumuna Xız boyundan olan bir nəfər başçılıq edirdi. Buna əsasən Xızı sözü Xəzər etnonimindən törəyib. Tarixçi S.S. Boquş yazır: «Xəzərlərin hökmranlığı bir neçə əsr Kaspi və Qara dənizdən Baltik dənizinə qədər duyulmuşdu». Xızı tayfa adıdır. Xızılılar türkdillidir. Türkdilli Xızı soyunun e.ə. II minillikdə Şimali Azərbaycanda yaşayıblar. Xızılılar Xızır İlyas Peyğəmbərə, Allaha inanıblar.
Bizim eranın I əsrində yaşamış yunan coğrafiyaçısı Strabon Hindistana gedən ticarət yollarının Azərbaycandan, o cümlədən Xızı - Bərmək mahalından keçdiyini göstərir.
Xızı - Bərmək mahalı
Adını burada yaşayan Bərmək tayfasından alıb. Mahal İpək Yolu ticarətində iştirak edib. Hətta Dədə Qorqudun Xızı - Bərmək mahalından olduğunu iddia edirlər. Xızı - Bərmək mahalında olmuş alman səyyahı Adam Oleari Dədə Qorqud haqda yerli camaatdan eşidib və yazıb ki, dərbəndlilər onun qəbrinin şəhər qəbirstanlığında olduğunu söyləyirlər. Qəbri ziyarət edən Adam Oleari yazır: “İmam Qorqudun qəbri dağda idi. Qorqud haqda söyləyirlər ki, o, Məhəmmədin dostu olub, onun ayaqları yanında oturub, ondan dərs alıb və onun ölümündən sonra 300 il yaşayıb. Qəbri qayalıq bir dağda mağara içindədir“.
Xızı - Bərmək mahalı dağlılarının günəşə sitayiş əlamətləri VII əsrə qədər qalıb. Onlar əkinçiliyi müqəddəs peşə hesab edirdilər. Bərmək dağının ətəyində təbii qazların yanmasından Atəşgah var idi. Xızı - Bərmək dağlıları VII əsrin başlarından İslam dinini qəbul edib.
Deyilənlərə görə, Roma imperiyasının 12-ci “ildırımsürətli” legionu da burada olub.
Turizm
Xızı şimal turist - səyahət marşrutunun birinci dayanacağıdır. Rayon o qədər kiçikdir ki, mərkəzi küçənin belə uzunluğu bir neçə yüz metrdir. Ilk baxışda olduqca darıxdırıcı yer təsiri bağışlayır. Lakin mərkəzdə ləngiməyib ətrafa səyahətə çıxınca bu düşüncələr yerini daha fərqli təssüratlara buraxır. Buranın turizm potensialını təşkil edən bəzi yerlərinə səfər etməyə dəyər.
Xələc kəndi
Rayon mərkəzindən 4 km aralıda yerləşən bu kəndə Xalac da deyirlər. Burada XV əsrə aid edilən məşhur ziyarətgah var. Qədim qəbirstnalıq ərazisindəki bu ziyarətgaha “Ağ pir” deyirlər. Köhnə qəbir daşlarının üstündə Səfəvilər İmperiyasının emblemi sayılan günəş simvolu həkk edilib. Yaxınlıqda XIX əsrə aid “Ağ dəyirman” Xızının yerli əhəmiyyətli tarixi abidələri siyahısındadır.
Xələclər tayfa adıdır. Səlcuq - oğuz türk birliyinə daxil idilər. 12 - 18 -ci əsrlərdə Yaxın Şərqin işğalında iştirak edən türk tayfalarıdır. Xələclərin bir hissəsi indi də İran və Türkmənistan ərazisində yaşayır. 19 -cu əsrdə burada yaşayan xələclər maldarlıqla məşğul idilər. Eyni adlı kənd Azərbaycanın başqa bölgələrində də mövcuddur.
Əlişirin kəndi
15-ci əsr abidəsi Şeyx Heydər türbəsi Şıxlar kəndi yaxınlığında köhnə kənd qəbristanlığının içərisində yerləşir. Müasirlərinin məluamtına görə, Səfəvilər İmperiyasının hökmdarı Şah İsmayılın atası olan Şeyx Heydər son dərəcə cəsur adam idi. Şeyx Heydərin Dağıstana və Şirvana iki uğurlu yürüşü qonşu dövlətləri, həmçinin Sultan Yaqubu da qorxuya salır. O, Səfəvilərin güclənməsindən çəkindiyinə görə 1488-ci ildə Heydərin Şirvana son yürüşü zamanı Şirvanşah Fərrux Yasara kömək edir. Birləşmiş qoşunla toqquşmasının labüd olduğunu görən şeyx cənuba dönür və 1488-ci il iyunun 9-da burada Şahdağın ətəyində Şirvanşahın birləşmiş qüvvələri ilə Qızılbaşlar (Səfəvilər) arasında qanlı döyüş baş verir. Hər iki tərəfin xeyli itkisi olur və Şeyx Heydər öldürülür. Azərbaycanda dəfn edilən şeyxin məzar yeri ilə bağlı müxtəlif versiyalar səslənir. Onlardan birinə görə məzar Xızının Əlişirin (Şıxlar) kəndindəki qədim qəbirstanlıqdadır. Şeyx Heydərin qəbri Pir kimi ziyarət edilir.
Bəyəhməd Yurdu kəndi
Mərkəzdən 10 km uzaqlıqdakı bu kənd Xızının gözəl mənzərəli, yüksək dağ kəndlərindəndir. Yerlilər kəndin adını ərazinin inqilabdan əvvəl Əhməd bəyin şəxsi mülkü olması ilə izah edirlər. Əslində Bəyəhməd yurdu yer adı, tayfa ilə bağlı kənddir. Əhmədli səlcuq tayfasının nümayəndələri Abşerona XI əsrdə gəlib, Xızı - Bərmək mahalına yerləşiblər. Bəyəhməd yurdu tərk edilmiş kəndlər siyahısındadır. Buranın hekayəsi bir az fərqlidir. Böyük Vətən mühribəsi (1941 - 1945) illərinə qədər kənddə qaynar həyat olub. Mühribə başlayınca buradan 36 nəfər müharibəyə gedib. Amma müharibənin getdiyi 4 ildə 400-ə yaxın insan aclıqdan ölüb. Savaş zamanı aclığa tab gətirə bilməyən əhali paytaxta köç etməyə başlayıb. Bakının məşhur Papanin küçəsinin əhalisinin böyük əksəriyyətini ikinci dünya müharibəsi illərində Bəyəhməd Yurdunu tərk etmiş kənd sakinləri təşkil edir. Ümumiyyətlə isə, XIX əsrin II yarısından etibarən Abşerona köçüb gələn Xızı - Bərmək dağlıları Bakı kəndlərində qohum ailələri birləşdirərək məhəllələr təşkil edib. Adət - ənənələrini saxlayan Dağlı məhəlləsi sakinləri əsasən şəhərin yuxarı hissəsində məskunlaşıblar.
Qızılqazma
Xızının ən böyük turizm potensialı hesab edilən bu zona mərkəzdən 8 km aralıda yerləşir. Dəniz səviyyəsindən 1500 - 1600 metr yüksəklikdə quru, təmiz havanın olduğu əraziyə aparan geniş beton yol sıx meşədən keçir. Aşağı ilə yuxarıdakı temperatur fərqinin 8 - 10 dərəcəyə çatdığı bu bölgə çox tanınmır. Qızılqazmada kiçik dağ gölü var. Onun ətrafında bir neçə möhtəşəm villa ucaldılıb. Xızıya gəlmişkən mütləq bu super məkanı görməyə dəyər.
Altıağac
Ölkənin ən tanınmış turizm yerlərindən olan Altıağac Xızıdan 12 - 14 km aralıdadır. Altıağac bir neçə rayonun qovşağında, Quba - Siyəzən - Şamaxı arasında yerləşir. Orta əsrlərdə, Şirvanşahlar dövləti dövründə Şamaxıdan Qubaya gedən yol buradan salınmışdı. IX - XII əsrlərdən başlayaraq Xızı - Bərmək mahalından keçən İpək yolu vasitəsilə Avropa və Asiyanın bir çox şəhərləri ilə ticarət əlaqəsi olub.
Altıağac yolçuların və dəvə karvanlarının ayaq saxlayıb - düşərgə salıb dincəldikləri yer idi. Vaxtilə Şamaxını Dərbəndlə birləşdirən qədim karvan yolu buradan keçib. "Altıağac" adının mənası "altı və ağac" sözləri ilə bağldır. Altıağacdan Şamaxı şəhərinə qədər məsafə 42 km, yəni "6 ağac" olduğu üçün bu yer belə adlandırılıb. «Ağac” vaxtilə çox işlədilən ölçü vahidi olub. Təqribən 7 km-ə bərabər imiş. Yolların uzunluğunu bilmək üçün hər 7 km-dən bir nişan ağaclarının əkildiyini görmək olardı.
Vaxtilə qəsəbədə malakanlar yaşayıb. Köhnə memarlıqda tikilmiş rus evləri - taxta evlər kirayə verilir. Köhnə kilsə fəaliyyət göstərmir. Nəhəng kilsə zəngi kəndin ortasında nümayiş obyekti kimi diqqət çəkir. Pravoslavlıq Azərbaycanda 19-cu əsrin əvvəllərindən rus çarizminin bölgədə yeritdiyi “köçürmə siyasəti” çərçivəsində nüfuz etməyə başlayıb. Rus pravoslav kilsəsində baş verən parçalanmanın ağır nəticələrindən sığortalanmaq üçün sektant xristianların Qafqaza sürgünü başlanır. Azərbaycanda ilk rus köçkünləri 1834-cü ildə Şamaxı qəzasında, Altıağac kəndini salırlar. İki əsr əvvəl dini təriqətlərinə görə Çar Rusiyasından sürgün edilmiş və malakan adlandırılan ruslar Azərbaycanın bir neçə bölgəsində, o cümlədən Xızı rayonunda da məskunlaşıb.
Kəndin sakinləri əsasən heyvandarlıqla məşğul olurlar. Altıağac alma bağlarıyla da məşhurdur. Buradan yuxarı dağ - meşə zonasına kanat yol çəkilib. Piknik üçün ideal şərait var. Altıağac turizm üçün çox əlverişli məkandır. Xüsusilə yay aylarında astma xəstəliyindən əziyyət çəkən çox sayda insan buraya, sadəcə, təmiz hava udmaq üçün gəlir. Burada rahatlıq, gəzinti və turizmin bir növü olan hakinq üçün çox böyük potensial var. Bölgədə gecələmək üçün kirayə verilən 300-ə yaxın evdən istifadə etmək olar. Piyada turizm həvəskarları buradan Şamaxıya və Mərəzəyə turist səfərləri edirlər. Qəsəbənin girişində Altıağac Milli Parkının ofisi yerləşir.
Altıağac Milli Parkı
Bakıdan 120 km məsafədə yerləşən Altıağac Milli Parkı 2004-cü ildə eyniadlı qoruğun bazasında, Xızı və Siyəzən rayonlarının sahəsində yaradılıb. Böyük Qafqazın təbii landşaftının, flora və faunanı qorumaq məasədilə yaradılmış qoruğun ərazisinin 90%-i təbii meşə ilə örtülüdür. Qırmızı kitaba salınmış bitki və heyvanlar: 9 növ məməli heyvan, 12 növ quş yaşayır.
Soyuqbulaq
Şahdağ Milli Parkı ilə qonşuluqda yerləşən bu ərazidə ekoturzim üçün ideal potensial var. Altıağac Milli Parkının ən yüksək zirvəsində Soyuqbulaq adlanan bir yer var. Suyu buz kimi soyuq olan bulaqların çıxdığı Soyuqbulaq dağ başındakı meşəlik ərazidədir. Buranı yalnız yerlilər və milli parkda çalışanlar yaxşı tanıyır və hər fürsətdə piknik üçün Soyuqbulağa gəlirlər. Milli Parkda çalışanların söylədiyinə görə, buralarda sakit otursanız, park ərazisində yaşayan heyvanları görmək şansı var. Çadır qurub gecələmək də mümkündür. Təbiətdən zövq alacağınız, dincəlmək üçün müdhiş bir yerdir. Içəri daxil olmaq üçün Milli Park administrasiyasından icazə almaq lazımdır.
Siyəzən
Quba - Xaçmaz turizm zonasında yerləşən rayon şimal marşrutunun başlanğıc nöqtəlğrindən hesab edilir. Turist obyektləri cəhətdən zəngin olmasa da ölkə əhəmiyyətli iki tarixi abidəyə ev sahibliyi edir. Bunlardan biri Beşbarmaq səddidir ki, Siyəzənin rəmzi və ən önəmli tarixi abidəsi hesab olunur. Digəri isə vaxtilə Azərbaycanda Böyük Çin Səddinə oxşar əzəmətli bir sədd olan Gilgilçay səddidir.
Beşbarmaq
Bakı -Rostov şosse yolunun 90 kmliyindədir. Böyük Qafqaz sıra dağlarının cənub - şərq ətəklərində Zarat kəndindən 3 km şimal - qərbdə yerləşir. Bura həm dağ, həm qədim qala və həm də ölkənin ən məşhur ziyarətgahlarındandır. Ilin bütün fəsillərində bu məkan ziyarət axınına uğrayır. İnsan əlini xatırladan qayanın qeyri - adi forması uzaqdan cəlb edir. Bir - birinə bitişik beş qaya parçasından ibarət olan bu dağın “Beşbarmaq” adlanması quruluşu ilə bağlıdır. Şirvanşahlar dövründə Şamaxıdan Qubaya gedən karvan yolunun keçdiyi bu məntəqə yolçuların istirahət yeri rolunu oynayıb. Qayaların ən yüksək zirvəsindən Xəzər dənizinə möhtəşəm mənzərə açılır.
Beşbarmaq toponimi
Qədim türk dillərindəki “parmak” yəni təpə kəlməsindən gəlir. Azərbaycan ərazisində qədim mənbələrdə qeyd olunmuş ilk termindir ki, IX əsr ərəb səyyahı Əl - Məsudinin əsərində adı çəkilir. Mənası “təpədə salınmış binə” deməkdir.
Elmi ədəbiyyatda Beşbarmaq dağı üzərində yerləşən qala haqqında hələ araşdırma aparılmayıb. Bununla yanaşı, burada bir vaxtlar mövcud olmuş karvansaray binasının və qaya üzərindəki digər tikililərin, möhtəşəm və gözəl istehkamın Makedoniyalı İsgəndər tərəfindən inşa etdirilməsi haqqında rəvayət var. İddiaya görə bunları Əmir Teymur dağıdıb. Başlıcası isə, ilkin orta əsrlərdə “hun qapıları”adlanan dövlət sərhədi məhz Beşbarmaq dağından keçib.
Alman coğrafiyaşünası Adam Oleari 1636 - 1638 -ci illərdə Azərbaycanda olub və Beşbarmaq ziyarətgahında gördüklərini belə təsvir edib:
“Tabutun yanında bir qarı oturub gözətçilik edirdi. Nəzir vermək üçün ziyarət olan gün yerə palaz döşənir. Şəhərdən və uzaq yerlərdən çoxlu qadın və qızlar gəlmişdilər. Onlar ayaqqabılarını çıxarıb mağaraya girərək tabutu öpüb yerdən otururdular ki, istəklərinin yerinə yetməsi üçün dua etsinlər. Dua etdikdən sonra qarıya pay verirdilər. Qarı gecələr də tabutun yanında oturaraq çıraq yandırırdı. Ona pendir, çaxır, süd, çörək, yağ verirdilər. O gecə səhərə qədər müqəddəslərin gömüldüyü yerdən müxtəlif səslər və qışqırıqlar eşidildi. Bütün bunlar bütpərəst bir ayin təəssüratı bağışlayırdı.”
Beşbarmaq piri
Azərbaycandakı ən böyük və məşhur ziyarətgahlardandır. Dağın ən yüksək zirvəsinə çatdığımız zaman ziyarət tamamlanmış sayılır. Əsrlərboyu qayalar arasında yerləşən bu pirə “Xıdırzində” (“Ölməz Xıdır”) deyirlər. Buranın Musa və Xızır peyğəmbərlərin qayası olduğuna inanırlar.
Zində - dirilik suyu deməkdir. Bu da qədim Şərq folklorunda adı tez-tez çəkilən abi-zəmzəm, yəni dirilik suyu mənasına gəlir. Xızır-Zində ilə əlaqədar bir çox əfsanələr yaranıb. Xalq arasında belə rəvayət var ki, bir vaxtlar burada Xızır peyğəmbər yaşayıb. Rəvayətə görə, Xızır zülmətə gedərək dirilik çeşməsindən su içib əbədi həyat qazanmış peyğəmbərdir. Musa Peyğəmbərlə Xızır Peyğəmbərin görüşdüyü yer Şirvan ərazisindəki qayalığın üzərində olub. IX əsr ərəb müəlliflərindən Ibn Xordadbehin yazdığına görə, Xızır Peyğəmbər bu qayada Musa peyğəmbər ilə görüşüb.
Xıdırzində
Islamın hakim dinə çevrilməsinə baxmayaraq, əhalinin dini baxışlarında, dünya görüşündə qədim dini inam qalıqları bu günədək yaşayır. Qədim dinlərlə bağlı müqəddəs yer, ziyarətgah, dini ayinlər İslam dininə uyğunlaşdırılır. Qədim ibadətgahlardan biri olan Xıdırzində pirinə sitayiş xüsusi yer tutur. Xıdırzində hələ antik dövrdə Qafqaz Albaniyası əhalisinin mühüm sitayiş obyektidir. "Qurani-Kərim"in 18-ci, Əl - Kəff (Mağara) surəsində Xızır obrazı Allahın mərhəmət etdiyi və qeybə dair bəzi biliklər öyrətdiyi bəndələrdən biri kimi təqdim olunur.
Əfsanəyə görə Xızır Peyğəmbər Makedoniyalı İsgəndərin müasiri olub, dirilik suyunun sorağında Qafqaza gəlib çıxıb, onu Beşbarmaqda tapıb, içdikdən sonra əbədiyyət əldə edib. Mifologiyada Xızır obrazı daha çox məhsuldarlıqla hərarətli, oyanan təbiətlə bağlıdır. Buna görə Xızır od, istilik gətirən kimi təbiət canlanır, yaz olur.
Heç kəs bu müqəddəs məkanın tarixi haqda tam məlumata malik deyil. Təkcə o məlumdur ki, əsrlərdən bəri insanlar dara və çətinliyə düşəndə müqəddəs Xızırzindədən nicat diləyir, ona inam bəsləyir. 124 min peyğəmbərdən biri olan Xızır, indi də insanların arasında, buralarda yaşayır və çətinə düşənlərə kömək edir. Hər il may ayının 6-da Xızır peyğəmbərin movlud günü ölkənin bütün bölgələrindən yüzlərlə zəvvar buraya ziyarətə gəlir. Dərdlərinə Allahdan şəfa diləyir və istəklərinə çatırlar.
Nuhun tufanından sonra həmin dağda Beş qardaş məskunlaşıb. Böyük qardaş Xızır Zində, kiçik qardaşlar Xızr Nəbi ilə Xızr İlyası dəryaya şirin su dalınca göndərir, üç gündən artıq vaxt ərzində qayıtmayan qardaşlarına qəzəblənən Xızır Zində "sizi görüm, daşa dönəsiniz" deyə qarğış edir. Rəvayətə görə, Beşbarmaq qayası ilə üzbəüz dənizdə bir-birinin ardınca quruya can atan qaya parçaları həmin iki qardaşdır.
Başqa bir əfsanəyə görə isə bura, Xızır İlyas peyğəmbərin adı ilə bağllıdır. Bakir peyğəmbər Xızır İlyas dağın arxasında tapdığı bulağın suyunu içən kimi əbədi həyata qovuşub. Qayanın üzərindəki izlər burada vaxtilə müqəddəs bulağın qoruyucusu məsum Xızır İlyasın ayağının izləridir.
VII əsr coğrafiyaşünasları Beşbarmaq müdafiə səddini Xors - Van adlandırır. Bəzi tədqiqatçılar buranı Şirvan vilayətini Xursan ölkəsi ilə ayıran Xursan qayası kimi göstərirlər.
Beşbarmaq qalası
IV - VII əsrlərdə Qafqaz Albaniyası ərazisində sistem şəklində tikilən müdafiə istehkamlarından birincisi Beşbarmaq müdafiə səddidir. Beşbarmaq dağından Xəzər dənizinə qədər uzanırdı. Alban tarixçisi Moisey Kalankatlı Sasani padşahı Yezdəgirdin dövründə 438 - 457-ci illərdə tikildiyini göstərib. V əsrin sonunda Sasanilər əleyhinə başlayan üsyan zamanı yerli əhali Beşbarmaq qaya divarlarının arasında müdafiə olunub. Orta əsrlərin sonlarınadək əhali çox vaxt burada baqsınlardan müdafiə olunmaq üçün gizlənib. Qala və karvansarayların qalıqlarını ərazidə indi də görmək olur.
XIII əsr fransız səyyahı V.Rubruk Azərbaycanda olarkən burada müdafiə sədlərinin olduğunu göstərir. Gilgilçay səddi və digərləri haqda məlumat verir. XVII əsrin holland dənizçisi, səyyah Yan Streys şimal - şərqi Azərbaycandan keçərkən gördüyü Beşbarmaq abidəsi haqda yazırdı ki, biz dənizin yanından keçəndə bir dağ gördük. Dağ Parmax və ya Barmax adlanır. Zirvəsi düz istiqamətdə uzanan barmağı xatırladır. Vaxtilə burada möhtəşəm qala olub ki, bu ərazinin müdafiəsinə xidmət edib. Indi də həmin divarların özülü dairəvi meydan və onun yaxınlığında daş bulaq qalıb.
Beşbarmaq abidəsinin tikilmə tarixi bilavasitə Sasanilərin öz ərazilərinin Cənubi Qafqaz torpaqları hesabına genişləndirmələri ilə bağlıdır. Sasanilərin ilk cənub müdafiə divarıdır. 452-ci ildə Alban xanları Sasanilər əleyhinə üsyan qaldırırlar. Bu üsyandan sonra Sasnilər xanların hücumunun qarşısını almaq məqsədilə buradan 27 km şimalda yeni bir müdafiə divarı - Gilgilçay müdafiə istehkamını tikdirdilər.
Gilgilçay səddi
Rayonun qədim tarixi, mədəniyyət abidələrindən biridir. Çox hissəsi dağılan səddin 1931-32 və 1963-1964-cü illərdə təqribən 60 kmlik hissəsi tədqiq olunub. Əsasən torpağın altında qalıb. Ərəbdilli qaynaqlarda "Sur ət-Tin" ("Gil divar") adlandırılan bu səddin əsasının Sasani hökmdarı Qubad (488-531) zamanında qoyulduğu bildirilir. Gilgilçayın Xəzərə töküldüyü yerdən başlayan səddin divarları Babadağa doğru 60 km-ə qədər uzanır.
Gilgilçay kompleksi ilk orta əsrlərin ən möhtəşəm dörd müdafiə xəttindən biridir. Qafqaz Albaniyası ərazisində şimaldan köçəri tayfaların hücumlarına qarşı III-V əsrlərdə ucaldılıb. Bu istehkam haqqında ilk məlumat verən ərəb tarixçisi Əl-Bəlazuri (IX əsr) "Ölkələrin fəthi" kitabında yazır ki, Firuzun oğlu Sasani şahı Qubad onlara (xəzərlərə) qarşı iyirmi min döyüşçü göndərdi, sonra Qubad özü də qoşuldu və Şirvanla Aran vilayətlərinin qapısı arasında çiy kərpicdən sədd tikdirdi.
A.Bakıxanov "Gülüstani-İrəm" əsərində qeyd edir ki, bu sədd dənizdən başlayıb Çıraqqalaya bitişir. Oradan da üzərində böyük bir xarabası olan Anta dağından keçərək Qonaqkəndin üstündən Babadağa doğru gedir. Gilgilçay səddinə daxil olan Çıraqqala Azərbaycanın dağ qalaları içərisində ən oynaq silueti olan abidədir.

WHERE DADA QORQUD LIVED
The valley through which the road to Xizi passes - a short section of the Baku - Rostov highway - is really unusual: different geographic deposits give the landscape a range of colour that you won't see anywhere else. It's said to be similar to Death Valley in the USA, but don't be put off by the "life-enhancing" comparison.
It's hard to resist going for a ride round the valley, lined with the red and gold of the Sarafat range. The mountains here are not high - the highest point is Mount Sarak, 958 metres above sea level. In some parts of the range one mountainside provides winter pasture and another summer pasture
Population
Xizi is the birthplace of outstanding Azerbaijani authors and philosophers, Cafar Cabbarli and Mikayil Musfiq, who both fell victim to the Soviet repression.
The people of this Azerbaijani district are called "dagli" - "highlanders". The local dialect is very similar to Baku's. In the 4th-6th centuries, Tats migrated to Xizi from Iran. Today some 20,000 Tats live in Azerbaijan, most of them in the north-eastern regions, including Xizi.
The names Xizi and Xazar
According to historical sources, the place name Xizi comes from the word "xazar" ("khazar"). Historian S.S. Bogush says that over several centuries the Khazars ruled the territories of the Caspian, Black Sea and Baltic Sea. Eighth century Arab historian Ibn Fadlan wrote that the Muslim part of the Turkic-speaking Khazar people was led by a representative of the Xizi tribe. The Xizi tribe lived in the northern part of Azerbaijan in the 2nd century BC. This people believed in God and the prophet Elijah.
Strabo wrote that the route to India passed through Azerbaijan, including the region of Xizi-Barmaq which is part of the Great Silk Road.
Xizi-Barmaq region
The place name Xizi-Barmaq comes from the names of Turkic-speaking tribes. Some sources even say that this was where the hero of the ancient Turkic epic, Dada (Father) Qorqud, lived. German traveller Adam Oleari visited Xizi-Barmaq and wrote that the wise man is buried here in the town cemetery, according to the people of Derbent. The traveller even visited the grave where local people said the great man lay. "The grave of Imam Qorqud was on a hill. He is said to have been a friend of the Prophet Mohammed, to have sat at his feet and studied." According to legend, Dada Qorqud lived around 300 years, much longer than the Prophet himself.
The Dada Qorqud epic also contains tales about Xizi-Barmaq region, the Oguz plateau, the Cigatay lowland and Mount Boybeim. This gives grounds to say that Dada Qorqud came from Xizi-Barmaq region.
The Barmaq tribe worked the land and worshipped fire. They retained elements of sun worship until the 7th century. From this time the people of the region began to convert to Islam. The Roman Empire's 12th Thunderbolt (Fulminata) Legion is said to have been here too.
Tourism
Today Xizi is a small district in northern Azerbaijan. The main street of the town is no more than a few hundred metres long. At first glance, the place looks rather dull. But as soon as you get out of the district centre, everything quickly changes: the local landscape is so rich that boredom vanishes.
Xalac village
This ancient village is 4 km from the town of Xizi. The gravestones in the local cemetery still bear images of the sun - the symbol of the Safavid state. You can meet pilgrims here heading for the Ag Pir (White Shrine). The old Ag Deyirman (White Mill) is another historic monument.
The word Xalac comes from the name of an Oguz tribe. In the 12th-18th centuries these peoples took part in the conquest of the Near East. Descendants of the Xalac tribe still live in Iran and Turkmenistan. Villages with the same name exist in other parts of Azerbaijan too.
Alisirin village
This village is also called Sixlar. It has one of the most interesting of the region's historic monuments - the 15th century tomb of Sheikh Heydar, the father of Shah Ismayil Xatai, founder of the Safavid state. In 1483 and 1487 he went on two campaigns in Dagestan and Sirvan to the horror of all the rulers of the region, including Sultan Yaqub. To prevent Sheikh Heydar from further strengthening his position, Sultan Yaqub helped Sirvansah Farrux Yasar to repel him. In 1488 there was a fierce battle between the Sirvansah's combined forces and the Safavid army. Both sides suffered heavy losses, while Sheikh Heydar died in the battle. There are several stories about the sheikh's burial place. According to one, he is buried in the cemetery in the village of Alisirin (or Sixlar). Today the tomb where Sheikh Heydar is said to lie is a place of pilgrimage.
Bayaxmad Yurdu village
Ten kilometres from the town of Xizi is one of the most attractive mountain villages - Xizi-Bayaxmad Yurdu (the land of Axmad Bay). Many people link the name of the village with the name of the local bays or noblemen who lived here until the October Revolution. This village was founded in the 11th century by the Seljuk tribe Axmadli. Life here was marvellous until the Second World War, but during the war the villagers suffered famine and ruin which claimed 400 lives. The population moved to the capital and today most of the residents of Baku's famous Papanin Street (which has now been renamed) are migrants from this village.
Qizilqazma
Some 1,500-1,600 metres above sea level and 8 km from the town of Xizi is the village of Qizilqazma. The clean mountain air and enchanting landscape make this village especially attractive. It is difficult to convey in words the pleasure of travelling to this village along the modern concrete road through thick forest. The higher you go in the mountains, the lower the temperature - the difference can be as much as 8-10 degrees Celsius. The shores of the mountain lake, dotted by luxury villas, are even cooler. Qizilqazma is a spot where you can hide from the heat of summer, relax from the noise of the city and enjoy the natural beauty.
Altiagac
One of Azerbaijan's best known tourist areas, the village of Altiagac, is 12-14 km from Xizi, where Quba, Siyazan and Samaxi districts meet. In the Middle Ages, during the Sirvansahs' state, the road from Samaxi to Quba passed through here. This gave the village its name - Altiagac - which translates from Azerbaijani as "Six Trees". At one time, an "agac" or "tree" was considered a unit of length, equivalent to 7 km. The distance from Samaxi to Altiagac is 42 km, or six trees. In order to determine the length of a stretch of road, a tree would be planted every 7 km as an indicator.
At one time Molokans lived in this village, resettled by the tsarist government to Samaxi District. The Molokans are a Christian sect. By resettling them, the tsarist government tried to prevent schism in the Orthodox Church. The large bell of the local church and wooden Russian cottages still remain in Altiagac. Today these houses are rented out to tourists.
The villagers mostly keep livestock. Altiagac also used to be known for its apple orchards. A rope way leads from the village to the forest between the mountains. This is an ideal spot for picnics. In the summer Altiagac is a favourite place for people with respiratory problems. Hikers can walk from here to Samaxi.
The National Park office is at the entrance to Altiagac. Altiagac National Park, 120 km from Baku, has been set up on the basis of the nature reserve of the same name and covers Xizi and Siyazan districts. Some 90 per cent of it is wooded. The park is home to nine species of animal and 12 bird species that are on the endangered list.
Soyuqbulaq
Altiagac National Park has all the facilities necessary for ecotourism. The hamlet of Soyuqbulaq, which has a huge number of springs, is at the highest point of the park, surrounded by thick forest. The springs give the hamlet its name, which translates as Cool Spring. Park staff say that if you are quiet, you may see some of the local animals. They are protected so they live side by side with people. So if you are thinking of camping overnight, you've got nothing to fear. Just remember to get permission from the administration as you enter the park.
Siyazan
There's another stop, just as interesting on the Quba - Xacmaz route, Siyazan. This district isn't flush with tourist sites but it does have at least two historical monuments that are well worth a visit. One of them is the symbol of Siyazan District, Besbarmaq fortress wall, and the other is the fortress wall of Gilgilcay, which has been linked with the Great Wall of China.
Besbarmaq
The ancient fortress of Besbarmaq and the shrine of the same name are 90 km from Baku on the Baku - Rostov highway on the south-east slopes of the Greater Caucasus. It is busy here at any time of year - pilgrims stream to the shrine during the frosts of winter and the heat of summer. The cliffs at the top of the mountain look like a human fist and catch the eye from a long way away. This is the Besbarmaq shrine where pilgrims come to bring offerings, seek the mercy of the Almighty and be cleansed of their sins. The name Besbarmaq (Five Fingers) is linked with the appearance of the cliff, which resembles a human fist. There is another interpretation of the name. The toponym is said to come from the ancient Turkic word "parmak" which means "mountain-top residence". This is the first local place name found in the work of 9th century Arab traveller Al-Masudi.
Legend has it that the famous "Huns' Gates" began here. The fortress walls, caravanserai and other buildings at the top of the mountain were built by Alexander the Great and subsequently destroyed by the forces of Tamerlane.
Shrine
It's very difficult to be specific about Besbarmaq's history. It's known that in ancient times Besbarmaq mountain was a place of worship for the people of Caucasian Albania. This is how German traveller Adam Oleari, who visited Azerbaijan in 1636-38, described what he saw: "A woman was guarding the tomb (in the shrine). On the day that offerings were made the shrine was covered in carpets. Many women and girls came here from the town and distant districts. They took off their shoes, entered the cave, kissed the tomb and sat nearby to pray that their wishes might come true. When they had finished their prayers, the women gave the temple guard food that they had brought with them. She spent the night here so the pilgrims brought her bread, cheese, milk, wine and butter. That night different cries and sounds could be heard from the graveyard of the saints. It was all reminiscent of idolatrous rites."
Today Besbarmaq is one of the best known holy places in Azerbaijan and the subject of many legends. According to one, the Prophet Khizir, who was a contemporary of Alexander the Great, became immortal when he drank the living water (zinda) in the dark cave on Besbarmaq mountain. Since then it has been called Khidir-Zinda or Khizir-Zinda (immortal Khizir). Believers think that this was where the prophets Khizir and Moses once met. This can be found in the work of 9th century Arab scholar Ibn Hordadbeh.
Another legend has it that five brothers once settled on this mountain. One day the oldest brother, Xizir Zinda, sent his younger brothers Xizir Nabi and Xizir Ilyas for water. Three days passed but there was no sign of the brothers. Xizir Zinda was furious and cursed them: "May you turn into stone!" And the younger brothers turned into the rocks in the Caspian. They are said to be the two cliffs in the water opposite Besbarmaq.
According to mythology, the image of Khizir is mainly linked with fire, warmth, harvest and the revival of nature after the winter. Despite the dominating role of Islam in modern-day Azerbaijan, elements of early religion are maintained in the people's world view, although Muslims try to adapt to Islam the rites and traditions of worship at this shrine.
As for the fortress wall, which crosses Besbarmaq mountain, 7th century geographers call it the Xors-Van wall. Research shows that this fortress separated Sirvan region from the country of Xursan.
Fortress
Seventeenth century Dutch traveller and seafarer Van Streis wrote: "At sea we saw a mountain. It was called Parmakh or Barmakh. The top of the mountain looked like an outstretched index finger. There was once a magnificent fortress here, which defended these territories. The foundations of this fortress and its stone well have been preserved to this day."
Besbarmaq fortress is the first building in a defensive system built in Caucasian Albania. The fortress wall ran from the mountain to the Caspian Sea. Albanian historian Musa (Moses) Kalankatli said the fortress was built by Sassanid ruler Yazdegerd in 438-457.
The Sassanids waged periodic campaigns in the South Caucasus, trying to extend their territory. However, the Albanian rulers' fierce resistance and attacks in response forced the Sassanids to build a whole network of castles, including Besbarmaq and Gilgilcay, 27 km away.
This castle is mentioned by 13th-century French traveller William Rubruck.
Gilgilcay fortress
Researchers studied some 60 km of ruined walls from this fortress, buried in earth, in 1931-32 and 1963-64. According to Ardabil sources, Sassanid ruler Kavadh (488-531) laid the foundations of Sur et-Tin Fortress (clay wall). The fortress wall runs from the sea to Babadag mountain.
The first reports about the fortress can be found in the book The Conquest of Lands by 9th century Arab historian Al-Baladhuri. He writes that the son of Firuz, the Sassanid shah Kavadh, sent 20,000 troops against them (the Khazars). Then Kavadh himself joined them and built the wall of unfired brick between Sirvan and Aran.
Abasqulu aga Bakixanov writes in his work Golestane Eram (The Blooming Flower Garden) that Gilgilcay fortress wall begins at the sea, joins Ciraqqala fortress and from there heads towards Babadag mountain via Anta mountain.