Moskvanın etirazına baxmayaraq, NATO-nun Gürcüstan təlimləri baş tutdu
NATO-nun "Sülh naminə tərəfdaşlıq" proqramı çərçivəsində Gürcüstanda Coope-rative longbow 09/cooperative lancer 09 çoxmillətli təliminə start verilib. Orada NATO-ya üzv ölkələrlə yanaşı, alyansın tərəfdaşı olan dövlətləri də təmsil edən ümumilikdə 1000-dən artıq hərbçinin iştirakı nəzərdə tutulub. Onların arasında Albaniya, Azərbaycan, Bosniya və Herseqovina, Kanada, Xorvatiya, Çexiya, Gürcüstan, Macarıstan, Yunanıstan, İspaniya, Makedoniya, Türkiyə, BƏƏ, Böyük Britaniya və ABŞ var.
Təlimin hazırlıq mərhələsi Tbilisidə baş tutsa da sonradan o, Vazianiyə keçib (mayın 11-dən 19-dək). Qərargah təlimləri zamanı qərargah təcrübələrinin öyrənilməsi və məşqi gerçəkləşdirilib, NATO prosedurları, həmçinin tərəfdaş ölkələrin böhranlı situasiyalarda çoxmillətli briqadalar halında  birgə fəaliyyəti məşq edilib. Təlimlərin ssenarisi NATO-nun BMT mandatı altında böhranlı vəziyyətə reaksiyası və əməliyyatlarını nəzərdə tutur.
Mayın 21-dən iyunun 3-dək elə Vaziani bazasının ərazisində Cooperative lancer 09 səhra təlimləri keçiriləcək. O, çoxmillətli qüvvələrin batalyonlar səviyyəsində sülhməramlı əməliyyatlara hazırlığını nəzərdə tutur.
Şimali Atlantika Alyansının nümayəndəsi Robert Pşel təlimlərin hərbi-qərargah xarakteri daşıdığını söyləyib və bildirib ki, "silahdan və  tanklardan istifadə edilməyəcək, ssenari isə BMT mandatı ilə keçirilən əməliyyatlarla əlaqədardır".
Lakin bu bəyanata baxmayaraq, Rusiyanın Gürcüstanda keçirilən təlimlərə reaksiyası son dərəcə neqativdir. Təlimlərin başlanması ərəfəsində Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev də şəxsən xəbərdarlıq bəyanatı səsləndirib: "Bu və ya digər blok bir müddət əvvəl yüksək gərginliyin olduğu və hazırda da situasiyanın tam sakitləşmədiyi yerdə təlimlər keçirirsə, burada daha mürəkkəb vəziyyətin yaranma  təhlükəsi var. Əgər Rusiyanın Şimali Atlantika Alynası ilə münasibətlərindən danışsaq, belə addımlar məyusedicidir və o, Moskva ilə NATO arasında mükəmməl əlaqələrin qurulmasına xidmət etmir. Biz orada baş verənləri son dərəcə diqqətlə izləyəcək və lazım olacağı təqdirdə bu və ya digər qərarlar qəbul edəcəyik".
Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin öz növbəsində Yaponiya KİV-ə müsahibəsində açıq şəkildə bildirdi ki, təlimlərin prezident Saakaşviliyə dəstək təsiri bağışlaması onu əsəbiləşdirir: "Nümayişçilərin dağıdılması, müxalifət liderlərinin yaralanması, onların rezin güllələrlə atəşə tutulması, küçələrdə qan, siyasi məhbusların artması, silahlı qüvvələrdə qiyam  -  bütün bunların fonunda hərbi təlimlər keçirməyə qərar verilir. Əlbəttə ki, bu, hakim rejimin dəstəklənməsindən başqa bir şey deyil".
Amma Rusiyanın etirazları heç bir nəticə verməyib və NATO Gürcüstan ərazisində keçirməyi çoxdan planlaşdırdığı təlimlərdən imtina etməyib. Bununla yanaşı, bəzi dövlətlər (Moldova, Qazaxıstan, Ermənistan və Serbiya) Rusiyanın təzyiqi, bəziləri isə (Estoniya və Litva) maliyyə çətinlikləri və təlimin keçirildiyi yerin uzaq olduğunu əsas gətirərək, tədbirə qatılmaqdan imtina ediblər.
MDB üzvlərindən yalnız Azərbaycan Gürcüstana 8 nəfərdən ibarət kiçik zabit qrupu göndərib. Burada vacib olan məqam odur ki, Azərbaycan bu addımı ilə yalnız iqtisadi sahədə yox, həm də təhlükəsizliklə bağlı müstəqil kurs və çoxistiqamətli siyasət yürütdüyünü nümayiş etdirib. Son anadək təlimlərə mütləq qatılacağını bəyan edən Ermənistan isə son  anda "patron"u Moskvanın tələbindən imtina edə bilməyərək, Tbilisiyə hərbçi göndərməyib. Bu, Yerevanın minimal müstəqilliyə belə malik olmadığını aşkar şəkildə göstərir.
Güman etmək olar ki, həm Brüssel, həm də Şimali Atlantika Alyansının üzvü olan dövlətlər Bakı ilə Yerevanın NATO ilə tərəfdaşlıq öhdəliklərinə bu cür fərqli yanaşmasını diqqətdən qaçırmayıblar. Azərbaycanın NATO-nun "Sülh naminə tərəfdaşlıq" proqramına qoşulmasının 15 illiyi ilə bağlı təbrik müraciətində alyansın baş katibi Yaap de Hoop Sxeffer bildirib ki, Azərbaycanla NATO ikitərəfli münasibətlərin möhkəm özülünü formalaşdırıblar və bu, gələcəkdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün əsas rolunu oynaya bilər. O, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin NATO standartlarına uyğunlaşdırılması üçün islahatların davam etdirilməsinin vacibliyini söyləyib və Bakının beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlarda iştirakını yüksək qiymətləndirib. Prezident İlham Əliyevin bir müddət əvvəl Brüsselə səfəri və orada NATO rəhbərliyi ilə keçirdiyi görüşdə Yaap de Hoop Sxefferin alyansın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllini dəstəkləməsi haqda bəyanatı da, çətin ki, Yerevanda nikbinlik yaratsın. Yeri gəlmişkən, Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan ölkəsinin Gürcüstandakı NATO təlimlərində iştirakdan imtinasını həm də bununla əlaqələndirib.
Daha bir diqqətçəkən məqam ABŞ administrasiyasının 2010-cu il üçün nəzərdə tutulmuş dövlət büdcəsi layihəsində Ermənistana yardımı 30 milyon dollara endirməsidir. Xatıladaq ki, 1 il əvvəlki büdcədə bu rəqəm 48 milyon dollar idi. Eyni zamanda, büdcədə Dağlıq Qarabağa maliyyə yardımı ümumiyyətlə nəzərdə tutulmayıb, halbuki, ötən il ABŞ bu məqsədlə 8 milyon dollar ayırmışdı. Bununla yanaşı, ABŞ administrasiyası 2010-cu ildə Ermənistana 3, Azərbaycana isə 4 milyon dollar həcmində hərbi yardım göstərilməsini təklif edir. Hərbi təlimlər proqramı (IMET) çərçivəsində Azərbaycana 900, Ermənistana isə 450 min dolların ayrılması nəzərdən keçirilir.
Əlbəttə ki, bu, sadəcə qanun layihəsidir və büdcənin Konqresdə müzakirəsi zamanı erməni lobbisinin vəziyyəti öz xeyirlərinə dəyişmək üçün səfərbər olacağına şübhə yoxdur. Lakin görünən odur ki, Vaşinqton destruktiv siyasət yürüdən və regionda qarşıdurmanın səbəbkarı olan Ermənistana səxavətlə maliyyə yardımı göstərilməsinin  absurdluğunu tədricən anlayır.
Moskvaya gəlincə, o, Gürcüstanda keçirilən təlimlərə sadəcə etiraz bəyanatı səsləndirməklə kifayətlənməyib və əvvəlcədən planlaşdırılmış NATO-Rusiya Şurası iclasına qatılmaqdan nümayişkaranə şəkildə imtina edib. Rusiya hakimiyyəti ölkənin sərhəd xidmətinin Abxaziya və Güney  Osetiya sərhədlərinə nəzarəti ələ alacağını da bəyan edib. Prezident Medvedev isə təcili olaraq Moskvaya dəvət edilmiş marionet "prezidentlər" Baqapş və Kokoytı ilə birlikdə bu məsələni imzası ilə rəsmiləşdirib.
Bu da son deyil. Rusiyanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Dmitri Roqozin NATO təlimləri zamanı Gürcüstanda alyans hərbçilərinə qarşı təxribatın istisna olunmadığını bəyan edib: "Sonra barmaqlarını bizə tərəf uzadaraq, bunu guya bizim təşkil etdiyimizi söyləyəcəklər. NATO-çulara müraciət edirik - bizi dinləyin, əgər xəbərdarlığımıza baxmayaraq bu təlimlərə gedirsinizsə, hərbçilərinizin təhlükəsizliyinə görə yalnız özünüz məsuliyyət daşıyacaqsınız. Onların başına bir iş gəlsə, nəzərə alın ki, biz sizi xəbərdar etmişdik".
NATO təlimlərinin başlanmasına lap az qalmış Gürcüstanda hərbi qiyama cəhd baş verən zaman Tbilisidə dərhal Roqozinin bu xəbərdarlığını xatırladılar. Rəsmi açıqlamaya görə, hərbi təlimlərin keçiriləcəyi yerdən 5 mil məsafədə yerləşən Muxrovanidəki əlahiddə tank batalyonu ali ordu komandanlığının tabeliyindən çıxdığını bəyan etdi. Batalyonun 500 hərbçisi bazaya girişi bağlayaraq Müdafiə Nazirliyinin məmurlarına içəri girməyə imkan vermədi. Batalyonun komandiri isə onlara rusların hücuma keçdiyini bildirərək, hərbi mövqe tutmaq haqda göstəriş verdi.
Bundan dərhal sonra qiyamçı hərbi hissənin zərərsizləşdirilməsi üçün operativ tədbirlər görüldü. Əsgərlər isə televiziya xəbərlərindən komandirləri tərəfindən aldandıqlarını dərk etdikdən sonra, könüllü olaraq hökumət qüvvələrinə təslim oldular. Batalyonun qiyamçı komandanlığı qaçıb və onların barələrində axtarış elan edilib.
Baş verənlərlə bağlı istintaq gedir.Görünən odur ki, Moskvaya Qərbdən, xüsusilə də ABŞ-ın yeni administrasiyasından digər vacib qlobal problemlə bağlı konstruktiv əməkdaşlığın əvəzində, postsovet məkanına eksklüziv hüquq almaq mümkün olmayacaq. Bir müddət əvvəl ABŞ dövlət katibi köməkçisinin müavini Metyu Brayzanın "Exo Moskvı" radiosuna müsahibəsində söylədiyi kimi: "ABŞ heç zaman Abxaziya və Güney  Osetiyanın müstəqilliyini tanımayacaq. Hazırda biz Gürcüstana ordunun peşəkarlığının artırılmasında və hərbi doktrina qismində strateji düşüncə tərzinin bərpasında yaxından  kömək edirik".
Bizə də yaxşı tanış olan amerikalı diplomat fikrini belə davam etdirib: "Rusiya avqustun 12-si və sentyabrın 8-də əldə edilmiş razılaşmalar əsasında üzərinə düşən öhdəliklərə, həmçinin BMT-nin 1866 saylı qətnaməsinə əməl etmir. Rusiyanın üzərində qoşunlarını müharibəyəqədərki mövqelərə çəkmək haqda öhdəlik var. O isə bunun əvəzində bölgədəki qoşununun sayını artırır. Əvvəl orada rus hərbçilərinin sayı 4,5 min idisə, indi bu rəqəm 10 mini üstələyir. Rusiya başqa istiqamətdə gedir".
Amma Qərbin özü də elə bu istiqamətində hərəkət edir - NATO-nun regionda keçirdiyi təlimlər tam gücü ilə davam edir. Gürcüstanda isə nə müxalifətin etirazı, nə də narazı hərbçilərin qiyamı sabitliyi pozmayıb. Və bu, çox yaxşıdır. Çünki Güney Qafqazda sabitliyin möhkəmlənməsindən sonda hamı qazanacaq.

RAPID RESPONSE - 2009
NATO's multinational Cooperative Longbow 09/Cooperative Lancer 09 exercises have be-gun in Georgia as part of the Partnership for Peace initiative. More than 1,000 servicemen from NATO member states and alliance partners are scheduled to take part. They include Albania, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Canada, Croatia, the Czech Republic, Georgia, Hungary, Greece, Spain, Macedonia, Turkey, the UAE, Great Britain and the USA.
The preliminary stage of the exercises took place in Tbilisi, then they moved to Vaziani (from 11 to 19 May). The command post exercise focused on training and exercising NATO staff skills and procedures and improving interoperability between NATO and partner nations for crisis response operations at the multinational brigade level. The scenario is based on a fictitious United Nations mandated, NATO-led crisis response operation. The Cooperative Lancer 09 field exercises will be held in the same place, the Vaziani base, from 21 May to 3 June. They envisage the preparation of multinational forces for peacekeeping operations at battalion level.
North Atlantic alliance representative Robert Pszczel described the exercises as command staff and stressed that "no-one will be using weapons or tanks, and the scenario is concerned with operations that are carried out under a UN mandate". Despite this statement, Russia's reaction to the NATO exercises was extremely negative. On the eve of the exercises, Russian Federation President Dmitriy Medvedev issued warnings: "When one military bloc or another holds exercises close to areas that were until very recently the scene of a very high degree of tension, and where even today the situation is far from simple, this creates the danger of all sorts of complications arising." "If, let's say, we are talking about Russia's relations with the North Atlantic alliance, such decisions disappoint and do not promote the renewal of full contacts between the Russian Federation and NATO. We will follow very carefully what is going on there and, if need be, will take the appropriate decisions," the Russian president said.
For his part, Russian Federation Prime Minister Vladimir Putin said directly in an interview with the Japanese press that he is annoyed that the exercises look like support for President Saakashvili. "The violent dispersal of demonstrators, the wounding of opposition activists, shooting at them with rubber bullets, blood on the streets, a growing number of political prisoners, mutiny in the armed forces and with all this going on they decide to hold military exercises. Of course, this cannot be seen as anything but support for the ruling regime."
But Russia's fears have had no result - NATO did not give up its long planned exercises in Georgia, although under pressure from Moscow some countries did decide not to take part (Moldova, Kazakhstan, Armenia and Serbia), while others could not take part because of financial difficulties and the geographic distance from the location of the exercises (Estonia and Latvia). Of the CIS countries only Azerbaijan sent to Georgia a small group of eight officers. The fact that they went is what's important as it clearly shows the independence and multi-directional nature of Azerbaijan's policy not only on the economy but on security too. When it came down to it, Armenia, which said it would definitely take part in the exercises, could not refuse its patron, Moscow, and did not send its representatives to Tbilisi. This clearly showed that Armenia does not have even a modicum of independence.
I think that the difference in attitude between Baku and Yerevan towards their responsibilities as NATO partners will not have gone unnoticed in Brussels or in the capitals of the leading NATO member states. In his congratulatory video message to mark the 15th anniversary of Azerbaijan joining NATO's Partnership for Peace programme, alliance secretary general Jaap de Hoop Scheffer said that Azerbaijan and NATO have created a firm foundation of bilateral relations which could serve as a basis for strengthening collaboration in the future. The secretary general stressed the need to continue reforms in Azerbaijan's armed forces in order to bring them to NATO standards and praised Baku's participation in international peacekeeping operations. During President Ilham Aliyev's recent visit to Brussels and his meetings with the NATO leadership, Jaap de Hoop Scheffer announced the alliance's support for the Karabakh settlement process within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan, something that can hardly have been a cause for optimism in Yerevan. Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan said that this was the reason for his country's refusal to take part in the NATO exercises in Georgia.
It is very significant too that in its draft budget for 2010 the US administration has reduced the amount of financial assistance to Armenia to $30m, compared with $48m in the 2009 fiscal year. The budget does not include a provision on providing humanitarian aid to Nagornyy Karabakh either, which was $8m this year. In addition, the administration proposes in 2010 giving Armenia military assistance of $3m and Azerbaijan $4m. The military training programme (IMET) envisages $450,000 for Armenia and $900,000 for Azerbaijan. Of course, this is just a draft law and there is no doubt that Armenian lobbyists will mobilize all their potential to change the situation in their favour during the budget debates in Congress. However, it is emerging that Washington is gradually beginning to realize the absurdity of a situation in which Armenia, which carries out a destructive policy and is a source of confrontation in the region, also enjoys generous financial assistance from the USA.
As for Moscow, it has not stopped at just one public expression of its indignation at the exercises in Georgia and has refused to attend a previously planned sitting of the NATO-Russia council. The Russian authorities announced that Russia's border service was taking responsibility for protecting the Abkhazian and South Ossetian borders. President Medvedev publicly signed the relevant "agreement" together with the puppet "presidents" Bagapsh and Kokoiti, who had been hastily summoned to Moscow for this purpose.
It gets worse. Russia's permanent representative to NATO, Dmitriy Rogozin, said that he does not rule out the possibility of provocations against NATO servicemen during the exercises in Georgia. "Then they will point the finger at us as though we organized it," the envoy said. "We are saying to NATO - listen, if, despite our warnings, you still go ahead with these exercises, you must bear full responsibility for the safety of your servicemen. If anything should happen to them, then remember, we have warned you."
Later, Tbilisi really did remember Rogozin's words, when right before the start of the NATO exercises there was an attempted army mutiny in Georgia. According to the official report, a tank battalion based in Mukhrovani, five miles from the military exercises, announced its withdrawal from subordination to the higher army command. Some 500 servicemen from the battalion cut off access to the base and did not allow officials from the Defence Ministry in. Under the pretext that they were under attack from the Russians the battalion commander ordered the battalion onto a war footing. Operational steps were taken and the mutinous military unit was surrounded. After the soldiers learnt from the news that they had been deceived by their commanders, they voluntarily agreed to be taken by bus and dispersed amongst military units loyal to the authorities. The battalion's mutinous command fled and are on the run. An investigation has begun.
It has emerged that the actions of the mutineers were not an isolated incident but part of a wider plan aimed at overthrowing Saakashvili's government. Many Georgian generals and officers in the reserve were involved. Georgian TV showed secretly filmed footage of Gia Gvaladze, a former major in the Georgian special forces, saying that the battalion would be supported by a column of 250 pieces of armoured hardware and 5,000 Russian servicemen, who would move from South Ossetia straight to Tbilisi. Gvaladze himself and another 13 people suspected of organizing the army mutiny have been arrested. President Saakashvili initially directly accused Moscow of fomenting and organizing the subversive actions but slightly toned down his rhetoric in his later speeches.
It is difficult to say how justified these accusations are. All that is clear is that Moscow will not manage to get from the West, and specifically from the new Obama administration, recognition of Russia's exclusive rights in the post-Soviet area in exchange for constructive cooperation on the remaining package of world problems. Matthew Bryza, the deputy assistant to the US secretary of state, said on Ekho Moskvy Radio recently: "The USA will never recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia. We are now helping Georgia to raise the professionalism of the army and to restore strategic thinking as military doctrine." The American diplomat, who is no stranger to us either, continued: "Russia is not meeting its obligations under the agreements of 12 August and 8 September and UN Resolution 1866, because Russia is obliged to withdraw its troops to their pre-war positions and levels. Russia has even increased the number of troops. There were 4,500 troops before and now there are more than 10,000. Russia is going in the opposite direction."
The West too is going in its own direction - the NATO exercises in the region are in full swing. And there has been no destabilization in Georgia either as a result of opposition protests or the revolt of the discontented military. And this is a good thing. In the final analysis, everyone is a winner when stability is reinforced in the South Caucasus.