"Yol xəritəsi", "böyük qətliam" və Qarabağın keçilməz yolları
"Erməni soyqırımı"nın növbəti ildönümü ərəfəsində Ankara ilə Yerevan ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılmasını nəzərdə tutan "yol xəritəsi"nin razılaşdırıldığını bəyan etdilər. Türkiyə KİV-nin məlumatına görə, "yol xəritəsi" 5 maddədən ibarətdir. Orada Ermənistanın 1921-ci ildə SSRİ ilə Türkiyə arasında imzalanmış Qars müqaviləsini tanıması, "soyqırımla bağlı iddiaların araşdırılması" üçün tarixçilərdən ibarət birgə komissiyanın yaradılması (komissiyanın işinə üçüncü ölkə də qoşula bilər), iki ölkə arasında sərhədlərin açılması, ticarətin başlanmasına dair razılaşmanın imzalanması, həmçinin hər iki ölkənin Gürcüstandakı səfirlərinin Ankara və Yerevanda akkreditasiya edilməsi və məhz bundan sonra tərəflər arasında bilavasitə diplomatik əlaqələrin qurulması nəzərdə tutulur.
Türkiyə rəhbərliyi isə Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması ilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin qarşılıqlı əlaqəli olduğunu bildirir. Baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan "yol xəritəsi" haqda danışarkən qeyd etdi ki, "Ankaranın mövqeyi dəyişməz qalır: ermənilər işğal edilmiş əraziləri boşaldır, biz də sərhədləri açırıq. Bu problemin həllində mən başqa yol görmürəm. Türkiyə ilə Azərbaycan Ermənistana maksimum güzəştə gedib və indi növbə onlarındır".
Rəsmi Bakı isə öz növbəsində ümid edir ki, "Türkiyə ilə Ermənistan arasında razılaşdırılmış "yol xəritəsi" Türkiyənin siyasi rəhbərliyinin Yerevanla münasibətlərin Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi şərtilə normallaşdırılacağına dair səsləndirdikləri bəyanatalara əsaslanacaq".
Nəzərə almaq lazımdır ki, "yol xəritəsi" sadəcə niyyət bəyannaməsidir və heç bir hüquqi qüvvəyə malik deyil. R. T. Ərdoğanın dediyi kimi, sənədin "gələcək çərçivə sazişinin paraflanmış layihəsi" mətni hələ konkretləşdirilmə mərhələsindədir. Lakin istənilən halda, bu addım da "erməni soyqırımı" günü - aprelin 24-ü ərəfəsində Türkiyənin Ermənistanla mehriban qonşuluq əlaqələri qurmağa hazır olduğunu üzə çıxarıb və "soyqırım"ın beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmasına nail olmaq istiqamətində çalışanların əlindən ciddi bir kozırı alıb.
Ermənistanda, həmçinin elə Türkiyənin özündə də bir çox siyasətçilər baş verənləri türk diplomatiyasının uğuru kimi qiymətləndirir. Lakin hər şey göründüyü kimi sadə deyil. Doğrudur, Ermənistanla yaxınlaşmanı nəzərdə tutan "yol xəritəsi"ni paraflamaqla Türkiyə hökuməti ABŞ prezidentinin erməni icmasına ənənəvi müraciətində "soyqırım" ifadəsini işlətməməsinə nail oldu. Lakin Obama erməni diasporunu da razı salmalı idi və bunu etdi. ABŞ prezidenti ilk dəfə olaraq erməni dilində danışaraq 1915-ci il hadisələrini "Mets eqern" adlandırdı ki, bu da erməni dilində "Böyük qətliam" deməkdir. Beləliklə, beynəlxalq hüquq nöqteyi-nəzərindən Barak Obama "soyqırım"ı tanımasa da, tarixi baxımdan faktiki olaraq ermənilərin ənənəvi mövqeyini təsdiqləyib.
Elə isə, məntiqi bir sual yaranır: Ankara nəyin müqabilində güzəştə gedərək, Ermənistanla yaxınlaşmağa razılaşdı? Görünür, bu sual rəsmi Ankaranın özünü də düşündürür. Əks halda Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyi Amerika prezidentinin "Mets eqern" ifadəsini işlətməsinə bu qədər kəskin reaksiya verərək rəsmi bəyanatla çıxış etməzdi.
Lakin artıq gecdir və indi başqa suala cavab vermək lazımdır: Ankara ABŞ prezidentinin növbəti dəfə də "soyqırım" ifadəsini işlətməməsi üçün gələn il nəyi qurban verəcək? Bəlkə, Türkiyə hökuməti Obamanın ikinci prezidentlik müddətində erməni dilini tam öyrənməsinədək milli maraqlarını qurban verməkdə davam edəcək?
"Yol xəritəsi" Ermənistanın ictimai-siyasi dairələrinin müəyyən hissəsində də ciddi narazılıq yaradıb və göstərib ki, onlar yalnız Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində güzəştlərə deyil, Türkiyə ilə mehriban qonşuluq siyasətinin qurulmasına qarşı da çıxırlar. Məsələn, hakim koalisiyanı tərk edən "Daşnaqsütun" partiyası hesab edir ki, aprelin 24-ü ərəfəsində "yol xəritəsi"nin meydana çıxması və onun "Türkiyə rəhbərliyinin Dağlıq Qarabağ probleminə dair irəli sürdüyü şərtlər çərçivəsində tərtib olunması/. Ermənistan və erməni xalqının maraqlarına zərbədir".
Bəzi erməni xadimləri bildirir ki, prezident Serj Sarkisyan "böyük məsuliyətsizlik edib", "öz siyasi karyerası üçün qəbir qazıb" və "milli xəyanətə yol verib".
Amma bütün bu reaksiyalar bir daha göstərir ki, Ermənistanın aqressiv siyasəti gec-tez iflasa uğrayacaq. Aparıcı fövqəldövlətlər, ATƏT-in Minsk Qrupuna həmsədrlik edən "üçlük" - ABŞ, Rusiya və Fransanın geosiyasi maraqları onları Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesini sürətləndirməyə məcbur edir. "Nə müharibə, nə sülh" şəraiti isə Güney Qafqazda sabitliyin bərqərar olması və regional inteqrasiyanın güclənməsini vacib sayan həmsədrlərin maraqlarına ziddir. Çünki bu şərait Qarabağda hərbi əməliyyatların bərpa olunması perspektivini də saxlayır. Axı yaxşı məlumdur ki, vəziyyət belə davam edərsə, Azərbaycan mütləq işğal altındakı torpaqlarını azad etməyə başlayacaq. Hadisələrin bu cür davamı isə vasitəçi dövlətlərin planlarına heç cür uyğun gəlmir.
Bir sözlə, onların Ermənistanı işğal olunmuş ərazilərin boşaldılmasına çağırmaq və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri də daxil olmaqla, beynəlxalq hüquq normaları əsasında həllinə nail olmaqdan başqa yolları qalmır.
Qlobal siyasətin nəhəng güc mərkəzləri Azərbaycanın beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmış əraziləri ilə bağlı qanuni hüquqlarını bundan sonra da qulaqardına vura bilməzlər. Həm də ona görə ki, bu dövlətlər Güney Qafqazın ən nüfuzlu ölkəsi olan Azərbaycana, Ermənistandan fərqli olaraq, özlərinin ciddi tərəfdaşı kimi baxırlar. Bakı isə öz növbəsində vasitəçi "üçlük"dən Yerevana qarşı əlindəki təzyiq imkanlarından istifadə etməsini, bununla da Ermənistanın işğalçılığına son qoyulmasına nail olunmasını gözləyir.
Odur ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində yox, həm də münaqişədən sonrakı siyasi-iqtisadi təminatda maraqlı olduğunu bəyan edən fövqəldövlətlərin öz addımlarında nə dərəcədə ardıcıl olduqları tezliklə aydınlaşacaq. Hələliksə maraqlı qüvvələrin, demək olar ki, birağızdan Azərbaycan torpaqlarının tezliklə işğaldan boşaldılmalı olduğunu söyləməsi bu perspektivin real olduğunu göstərir.

The "road map", the "big massacre", and the Karabakh bend
Ahead of another anniversary of the so-called "Armenian genocide", Ankara and Yerevan announced agreement on a "road map" providing for the normalization of bilateral relations. The Turkish media reports that the "road map" contains five points, specifically: Armenian recognition of the 1921 Treaty of Kars between Turkey and the Soviet Union, the establishment of a joint commission of historians "to investigate allegations of genocide" (third countries can also join the commission), the opening of the border between Turkey and Armenia and the signing of agreements on trade and on the accreditation of the two countries' ambassadors to Georgia in Ankara and Yerevan, "after which direct diplomatic relations will be established".
Meanwhile, the Turkish leadership confirmed that the normalization of Armenian-Turkish relations and settlement of the Nagornyy Karabakh conflict are mutually linked. Speaking about the "road map", Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said that "Turkey's position remains unchanged: the Armenians withdraw from the occupied territories and we open the border. I see no other formula for solving this problem. Turkey and Azerbaijan have done their best to meet Armenia halfway, and now it is Armenia's turn."
For its part, Baku expressed its hope that "the road map drawn up by Armenia and Turkey will be implemented in the context of statements made by representatives of the Turkish political leadership that relations between Turkey and Armenia will be established following withdrawal from the occupied Azerbaijani territories".
It must be noted that the road map is just another declaration of intent and is not legally binding. Erdogan stressed that as "an initialled draft of a frame for future agreement", the text of the road map is currently being clarified. Nevertheless, this was enough for Turkey to express its readiness to establish good neighbourly relations with Armenia, thus countering, ahead of the so-called "Armenian date", the trump card held by forces seeking international recognition for the "Armenian genocide".
Some politicians in Armenia and Turkey assessed this as the success of Turkish diplomacy. But things are not as simple as they seem. Yes, by initialing the "road map" of rapprochement with Armenia, the Turkish authorities ensured that the US president does not recognize the "Armenian genocide in Ottoman Turkey" in his traditional address to the Armenian community. But Obama had to please the Armenian diaspora, which he did. The US president spoke in Armenian for the first time and called the events of 1915 "Mets Yegern", which means "Big Massacre". Thus, even though Obama did not recognize the "genocide" in terms of international law, he confirmed the traditional Armenian position from a historical point of view. A question arises: why did Ankara make a sacrifice by pursuing a policy of rapprochement with Armenia? It seems that Turkey itself is raising this question as its Foreign Ministry issued an official statement about the unacceptability of the US president mentioning the phrase "Mets Yegern". But it was too late, and another question arises: what will Ankara sacrifice next year to ensure that the US president does not pronounce this phrase? Or will the Turkish leadership continue sacrificing its national interests until Obama totally learns the Armenian language by his second term in office?
The true intentions of the Armenian leadership in agreeing the "road map" with Ankara will soon become clear. However, its appearance gave rise to an ambiguous reaction from a significant section of Armenian public-political circles, demonstrating that they are not ready for good neighbourly dialogue with Turkey, not to mention the necessary concessions in a Karabakh settlement. For example, the Dashnaktsutyun party spoke about the expediency of its membership of the ruling coalition since, it thinks, the appearance of the "road map" ahead of 24 April and "following statements by Turkish leaders about the Karabakh problem… deal a blow to the interests of Armenia and the Armenian people." A number of Armenian spokesmen said that President Serzh Sargsyan had "displayed terrible irresponsibility", "dug a grave for his political career" and "committed high treason".
However, such reactions only confirm the inevitable failure of Armenia's aggressive policy. The geopolitical interests of leading states - the USA, Russia and France, members of the OSCE Minsk Group "troika" - force them to expedite a settlement of the Armenian-Azerbaijan conflict. These interests, which require stability in the South Caucasus and an acceleration of regional integration, are in contrast to the growing prospect of a resumption of hostilities in Karabakh in the current conditions of "neither war, nor peace". This may result from the continuing Armenian occupation of Azerbaijani territories. It would inevitably prompt Azerbaijan to begin a war of liberation, running counter to the aims of the mediators, who would have no choice but to urge Yerevan to withdraw its troops from the occupied territories and secure a solution based on the norms of international law, including UN Security Council resolutions.
The major centres of global political power can no longer ignore Azerbaijan's legitimate rights to the whole of its internationally-recognized territory. Further, unlike Armenia, our country is a significant partner for them and is the most influential state in the South Caucasus. In turn, Baku expects the co-chairmen to exert their mechanisms of pressure on Yerevan in order to force it to give up its policy of occupation of Azerbaijani land. So we might very soon see how consistent the great powers are in their actions, as they express their interest, not only in a swift solution to the Karabakh conflict, but also in political-economic support for a post-conflict peace. For the time being, the fact that the forces involved unanimously favour the return of the occupied territories to Azerbaijan shows that there is a real chance of expectations being realised in practice soon.