Çərşənbə axşamı, 05:33
Serbiyanın tərkibinə daxil olmuş Kosovo və Metoxiya muxtar vilayəti parlamentinin Serbiyadan ayrılaraq, müstəqil Kosovo Respublikasının yaradılması haqda qərarından düz bir il ötür. Belqraddan ayrılmanın birinci ildönümü münasibətilə Kosovoda yüzlərlə insan küçələrə çıxıb, Priştinada məktəblilərin paradı keçirilib, açıq meydançalarda konsertlər, atəşfəşanlıqlar təşkil olunub.
Kosovonun "baş naziri" Haşim Taçi "müstəqilliyin ilk ilinin uğurlu alındığını" bildirib. Ölkə "prezident"i Fatmir Seydiu isə Amerikanın "The Christian Science Monitor" qəzetinə müsahibəsində deyib: "Dövlətimiz həyat qabiliyyətli olduğunu sübut edir".
Həm Taçi, həm də Seydiu əmindirlər ki, Kosovoda "bütün xalqların özlərini evlərindəki kimi hiss edəcəkləri" tolerant cəmiyyət qurulur. "Müstəqillik"in ildönümü ilə əlaqədar bəyanatlarda hökumətin 6%-lik iqtisadi artıma nail olduğu da bildirilib. Rəsmilərin sözlərinə görə, bu 1 ildə yeni iş yerləri açılıb, onlarca məktəb binası tikilib və min kilometrlərlə yol çəkilib.
Xarici dövlətlərin təbriklərinə gəlincə, əlbəttə ki, Priştina üçün ən vacibi Kosovonun müstəqilliyinin əsas təşəbbüskarı olan ABŞ-ın səsinin eşidilməsi idi.
"ABŞ Kosovo Respublikasının xalqını müstəqilliklə bağlı tarixi bəyannamənin qəbulunun birinci ildönümü münasibəti ilə təbrik edir. Ötən il ərzində Kosovo demokratik institutların yaradılması istiqamətində effektiv işləyib, BMT-nin xüsusi nümayəndəsi, Nobel mükafatının sahibi Marti Axtisaarinin planında yer almış milli azlıqların hüquqlarının müdafiəsi, dini və mədəni irsin qorunması istiqamətindəki prinsiplərə əməl edib. ABŞ Kosovo xalqı və hökumətinin regionda sabitliyin təmini, gələcəkdə cəmiyyətin çiçəklənməsi üçün təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında etnik və dini qruplarla əməkdaşlığını alqışlayır", - deyə ABŞ Dövlət Departamentinin açıqlamasında bildirilir.
Xatırladaq ki, Birləşmiş Ştatlar Kosovonun müstəqilliyini tanımış dövlətlərin siyahısına rəhbərlik edir. Ümumilikdə isə BMT-yə üzv 192 dövlətin 55-i Kosovonun müstəqilliyini tanıyıb. Onların sırasında Avropa İttifaqının 27 üzvündən 22-nin adına rast gəlinir. Kanada, Avstraliya, Yaponiya, Albaniya, Türkiyə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Əfqanıstan, Malayziya və digər ölkələr də Priştinanı müstəqil dövlət kimi tanıyan ölkələr sırasındadırlar.
Kosovonun müstəqilliyini tanıyan hələlik sonuncu ölkə bu qərarı fevralın 19-da vermiş Maldiv Respublikasıdır.
Əks mövqedə olanlar isə Serbiya, Rusiya, Çin, İspaniya, Yunanıstan, Rumıniya, Slovakiya, Kipr, Bosniya, Azərbaycan və digərləridir.
Maraqlıdır ki, Haşim Taçi yanvarın 20-də Belqradda nəşr olunan "Politika" qəzetinə müsahibəsində Rusiyanın da Kosovonun müstəqilliyini tanımaq fikrində olduğunu bildirib. Lakin Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov deyilənləri dərhal təkzib edərək "cənab Taçinin arzularını reallıq kimi qələmə verdiyini" söyləyib. Lavrov deyib ki, "Rusiya Federasiyası adından kim danışsa da, Taçi danışmasın".
Xatırladaq ki, bu mübahisədə Moskva Belqradın əsas müttəfiqi olsa da, bir il əvvəl Kosovonun Serbiyadan ayrılmasına mane ola bilmədi. Hazırda isə Rusiyanın əlində olan ən effektiv imkan Kosovonun BMT-yə üzvlüyünə imkan verməməkdir. Məsələ ondadır ki, Priştinanın bu quruma qəbulu BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən təsdiqlənməlidir: Rusiyanın isə burada istənilən qərara veto qoymaq hüququ var. Üstəlik, Kosovonun müstəqilliyinə qarşı olan daha bir dövlət - Çin də bu hüquqa malikdir.
Beləliklə, Kosovonun yarımçıq müstəqilliyi 1 ildir ki, davam edir. Odur ki, artıq ilkin nəticələr haqda danışmağın zamanıdır.
Köhnə Dünyanın  Avropa İttifaqı məkanında  yeni qonşunun yaranması ilə bağlı ümumi əhvalını belə xarakterizə etmək olar: Serbiya əyalətinin müstəqilliyini elan etməsindən sonra gözlənilən ən pis variant baş verməsə də, nikbin proqnozlar da özünü doğrultmayıb.
Kosovo rəhbərliyinin bəyanatlarına baxmayaraq, onun iqtisadiyyatı acınacaqlı durumdadır. Bölgədəki layihələrin əksəriyyəti uzunmüddətli olsa da (Kosovo zəngin təbii resurslara malikdir), hələ ki investorlar oraya sərmayə yatırmağa həvəs göstərmir. Sənayedə olduğu kimi, kənd təsərrüfatı sahəsində də bərbad vəziyyət müşahidə olunur. İşsizliyin səviyyəsi çox yüksəkdir və işsizlərin böyük hissəsini gənclər təşkil edir: qeyri-rəsmi statistikaya görə, Kosovonun yaşı 35-dən aşağı olan vətəndaşlarının 75%-nin daimi iş yeri yoxdur. Bütün bunlar isə korrupsiya, kölgə iqtisadiyyatı və mütəşəkkil cinayətkarlığa rəvac verir.
Kriminalın yüksək həddə olmasının daha bir səbəbi müharibə dövründən əhalinin əlində böyük həcmdə silah-sursatın qalmasıdır. Bundan başqa, bildirilir ki, Avropaya daşınan narkotiklərin böyük hissəsi (təxminən 80%) məhz Kosovo ərazisindən keçirilir. Söhbət, ilk növbədə, Əfqanıstan və Pakistanda becərilmiş opiumdan gedir.
Beləliklə, Taçi ilə Seydiunun sadaladıqları uğurlar əgər həqiqətən də baş veribsə belə, bu, yalnız Qərbin maliyyə dəstəyi hesabına mümkün olub. Artıq öz himni, bayrağı və digər atributları olan yeni "dövlət" Avropa İttifaqının əsas problemlərindən biri olaraq qalır. "Frankfurter Rundschau" bildirir ki, "Kosovoda əsl özünüidarəetmə, ən yaxşı halda, 10 ildən sonra yaranacaq, lakin onda da bütün prinsipial məsələlərlə bağlı qərarı Brüssel qəbul edəcək".
Bundan başqa, Priştina Kosova  əhalisinin əksəriyyətini serblər təşkil edən şimalına faktiki nəzarət etmir. Bu hissə isə müstəqilliyini elan etmiş dövlətin, təxminən, dörddəbiridir.
Kosovoda qayda-qanuna NATO, BMT və Avropa İttifaqına məxsus beynəlxalq qüvvələr nəzarət etsə də, onlar da sabitliyin pozulmayacağına zəmanət verə bilmirlər. Avropa İttifaqının Kosovodakı xüsusi nümayəndəsi Piter Feyt deyir: "Durum son dərəcə gərgin olaraq qalır. Axır həftələrdə biz zorakılıq qığılcımlarını müşahidə edirik və bu, təkrarlana bilər. Bizim üçün  problemi birdəfəlik həll etmək vacibdir".
Hələlik söhbət genişmiqyaslı toqquşmalardan getməsə də, insidentlərə kifayət qədər tez-tez rast gəlinir. Kosovo serbləri Belqrad tərəfindən fəal surətdə dəstəklənir. Priştinanın müstəqilliyinin ildönümünü qeyd etdiyi gün Mitrovisa yaxınlığında Serbiyanın Kosovo və Metoxiya vilayətinin Skupşinasının iclası keçirilib. Yeri gəlmişkən, tədbirə Serbiya Xalq Skupşinasının müxalifətdən olan deputatları da qatılıblar.
"Politika" qəzetinin məlumatına görə, iclasda Kosovonun statusunu Serbiyanın sərhədləri daxilində müəyyənləşdirən bəyannamə yekdilliklə qəbul olunub. Tədbir iştirakçıları Priştinadakı müvəqqəti orqanların birtərəfli qaydada müstəqillik və təhlükəsizlik qüvvələrinin yaradılması haqda qəbul etdiyi qərarları separatçılıq kimi qiymətləndirib və rədd edib. Bundan başqa, Serbiya hökumətinə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1244 saylı Qətnaməsinə uyğun olaraq ərizə ünvanlanıb və Belqraddan TŞ-nin təcili toplantısının çağırılması tələb olunub. İclas iştirakçıları hesab edir ki, həmin iclasda Kosovoda Marti Axtisaari planını həyata keçirən EULEX missiyasının yerləşdirilməsi haqda qərarın ləğvinə dair qətnamə qəbul olunmalıdır. Bu çağırışlar Sebiyanın sabiq baş naziri Voislav Koştunisa, radikalların lideri Voislav Şeşel və Serbiya patriarxı Pavel tərəfindən də dəstəklənib.
"Politika"nın məlumatına görə, Serbiya Skupşinasının nümayəndə heyətləri iclasları ayrı-ayrılıqda keçiriblər. Müşahidəçilərin fikrincə, bu, Serbiya siyasətçiləri arasında Kosovonun gələcəyi və onun uğrunda mübarizənin yollarına dair fikir ayrılıqlarının olduğunu göstərir. Düzdür, Serbiya parlamentinin spikeri Slavitsa Cukiç-Deyanoviç heç bir fikir ayrılığının olmadığını, Belqradın Kosovo ilə bağlı siyasətinin vahid və dəyişməz qaldığını bəyan edib.
Lakin fakt faktlığında qalır və fikir ayrılıqları göz qabağındadır. Avropapərəst siyasətçilər hesab olunan Serbiyanın hazırkı prezidenti Boris Tadiç və onun komandasının əsas prioriteti Avropa İttifaqına inteqrasiyadır. Və onlar bu yolda müxtəlif güzəştləri mümkün sayırlar. Öz növbəsində, Serbiya radikallarının mövqeyi tam fərqlidir - onlar Kosovanı qaytarmaq üçün ən sərt tədbirlərə belə hazırdırlar.
Ölkədə keçirilən son seçki isə xalq arasında hər iki tərəfin, təxminən, eyni dərəcədə dəstəkləndiyini göstərib.
Belqradda  fikir ayrılığı digər məqamla bağlıdır: bir qrup siyasətçi Kosovonu yalnız Serbiyanın tərkibində görürsə, digərləri hesab edirlər ki, Kosovo alban və serb hissələrinə bölünməlidir.
Hər halda, daxildə nə baş verməsindən asılı olmayaraq, Serbiyanın mövqeyi ondan ibarətdir ki, Kosovo uğrunda mübarizə hələ bitməyib. Belqrad Kosovonun Müstəqillik Bəyannaməsinin qeyri-qanuni olması ilə bağlı BMT-nin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində də məsələ qaldırıb. Boris Tadiç hesab edir ki, Kosovonun Serbiyadan birtərəfli şəkildə ayrılması BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1244 saylı Qətnaməsinə, BMT-nin Nizamnaməsinə, həmçinin Helsinki razılaşmasına ziddir. Tadiç xüsusi olaraq bildirir ki, bu kontekstdə məsələyə məhkəmədə tam sakit şəkildə, siyasətçilərin prosesə müdaxiləsi olmadan baxılması vacibdir. "Əsas odur ki, biz hamımız Kosovo problemini region dövlətlərinin Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə əlaqələndirməkdən çəkinməliyik. Serbiya regionun Avropa İttifaqına inteqrasiyasında katalizator mövqeyindədir", - deyə o, qeyd edib.
Amma etiraf etmək lazımdır ki, indi Avropa İttifaqı hələ genişlənmə haqda düşünmür.
Bütün bunlar bir məqamı ortaya çıxarır: Priştinanın "müstəqillik"inin bir ilinin tamam olmasına və onun 55 dövlət tərəfindən tanınmasına baxmayaraq, Kosovo münaqişəsinin birdəfəlik həllinə hələ çox var.
Bu isə o deməkdir ki, Balkanlarda sülhün və sabitliyin tam bərqərar olması elə də yaxın zamanlarda baş verməyəcək.

НАСТОЯЩИЕ ПРОБЛЕМЫ НЕНАСТОЯЩЕГО ГОСУДАРСТВА
C тех пор, как парламент автономного края Косово и Метохия в составе Сербии в одностороннем порядке объявил о независимости от Сербии и формировании суверенного государства - Республики Косово, прошел ровно год.
По случаю первой годовщины своего отделения от Белграда тысячи жителей Косово вышли на улицы, в Приштине состоялся парад школьников, были устроены концерты на открытых площадках и фейерверки.
"Премьер-министр" Косово Хашим Тачи назвал "первый год независимого Косово" "полным успехом". "Наша страна доказывает свою жизнеспособность", - в свою очередь заявил "президент" Косово Фатмир Сейдиу в интервью американской газете The Christian Science Monitor. И Тачи, и Сейдиу уверены, что в Косово строится толерантное общество, "в котором все народы чувствовали бы себя как дома". Также было объявлено, что правительство уже успело добиться экономического роста в 6%, создать тысячи новых рабочих мест, построить десятки школ и тысячи километров дорог.
Что касается поздравлений из-за рубежа, то Приштине, конечно, важнее всего было услышать голос главного инициатора косовской независимости - Вашингтона.
"США поздравляют народ Республики Косово с празднованием первой годовщины принятия исторической декларации о независимости Косово. За прошедший год Косово эффективно работало в направлении создания демократических институтов и реализовывало принципы, обозначенные в плане специального посланника ООН, Нобелевского лауреата Марти Ахтисаари, охватывающие действенные механизмы по защите конституционных прав меньшинств и охране религиозного и культурного наследия. США одобряют усилия народа и правительства Косово в деле обеспечения стабильности в регионе и сотрудничества с этническими и религиозными группами для обеспечения системы безопасности и процветания общества в будущем", - говорится в сообщении американского Госдепа.
США возглавляют список стран, признавших независимость Косово. Всего таких государств 55 из 192, входящих в ООН, и среди них 22 из 27 стран Евросоюза, а также Канада, Австралия, Япония, Албания, Турция, Арабские Эмираты, Афганистан, Малайзия и др. 19 февраля этого года, пока что последней, Косово признала Республика Мальдивы.
По-прежнему не признают независимость сербского края сама Сербия, Россия, Китай, Испания, Греция, Румыния, Словакия, Кипр, Босния, Азербайджан и др.
Примечательно, что 20 февраля Хашим Тачи в интервью белградскому изданию "Политика" заявил, что Россия якобы намерена признать независимость Косово. Глава российского МИД Сергей Лавров поспешил опровергнуть это заявление, заявив, что "господин Тачи выдает желаемое за действительное" и что "уж кому-кому, но только не ему выступать от имени Российской Федерации". Помешать отделению Косово от Сербии год назад Москва - главный союзник Белграда в этом споре - не смогла. Самая эффективная мера, на которую сейчас способна РФ, - это не допустить членства Косово в ООН. Дело в том, что решение о вступлении Приштины в ООН должен будет одобрить Совет Безопасности, в котором у России есть право вето. Есть оно и у Китая, который также против самостоятельности Косово.
Итак, половинчатая независимость Косово просуществовала целый год. Пора подводить первые итоги. Общую суть европейских настроений по поводу новоявленного соседа ЕС можно свести к следующему: худшего, что предрекали после провозглашения независимости серб-ской провинции, не произошло, но не сбылись и оптимистические прогнозы.
Экономика Косово, несмотря на заявления местного руководства, продолжает пребывать в плачевном состоянии. Инвесторы пока не горят желанием вкладывать средства, тем более что большинство проектов (край богат природными ресурсами) носят долгосрочный характер. Разруха наблюдается как в сфере промышленности, так и сельском хозяйстве. Уровень безработицы зашкаливает, причем касается она в основном молодежи. Так, согласно неофициальной статистике, 75% населения Косово моложе тридцати пяти лет не имеют постоянного места работы. Все это способствует процветанию коррупции, теневого рынка и организованной преступности. На высоком уровне криминала также в значительной степени сказывается еще и то, что со времен войны у населения осталось на руках большое количество оружия. Кроме того, утверждается, что Косово является главной перевалочной базой большинства (около 80%) поступающих в Европу наркотиков. В основном это опийный мак, выращенный в Афганистане и Пакистане.
Таким образом, практически все из причисляемых Тачи и Сейдиу успехов Косово если и произошли, то только благодаря западным финансовым вливаниям. Новое "государство", у которого теперь есть свои гимн, флаг и прочие атрибуты суверенитета, продолжает оставаться одной из главных проблем Евросоюза. Как отмечает Frankfurter Rundschau, "в лучшем случае лет через десять в Косово появится настоящее самоуправление, хотя и тогда решения по всем принципиальным вопросам будут приниматься в Брюсселе".
Более того, Приштина фактически не контролирует населенный преимущественно сербами север Косово, который составляет около четверти самопровозглашенного государства. Порядок в Косово поддерживается международными силами - НАТО, ООН, Евросоюза, но и они не могут гарантировать, что не произойдет дестабилизации ситуации. "Ситуация остается очень неспокойной, в последние недели мы уже наблюдали вспышки насилия, и они могут повториться. Нам необходимо раз и навсегда решить эту проблему", - считает специальный представитель Евросоюза в Косово Питер Фейт.
Пока дело не доходит до масштабных столкновений, но отдельные инциденты случаются довольно часто.
Настроения косовских сербов активно поддерживаются Белградом. В день празднования годовщины провозглашения "независимости" Косово недалеко от косовской Митровицы состоялось заседание Скупщины сообществ общин автономного края Сербии Косово и Метохия. На нем, кстати, присутствовали и депутаты Народной скупщины Сербии от оппозиции.
Согласно изданию "Политика", на заседании была единогласно принята декларация, подтверждающая конституционный статус края в границах Сербии, и отвергнуты все односторонние сепаратистские акты временных органов власти в Приштине о независимости края и формировании сил безопасности. Правительству Сербии также была направлена петиция с требованием, согласно резолюции СБ ООН №1244 (1999), созвать срочное заседание Совета Безопасности, на котором была бы принята резолюция об отмене решения о размещении в Косово миссии EULEX, претворяющей в жизнь отвергнутый план Марти Ахтисаари. Свою поддержку собравшимся высказали экс-премьер Сербии Воислав Коштуница, лидер радикалов Воислав Шешель и патриарх Сербский Павел.
Примечательно, как отметила "Политика", что делегаты Сербской скупщины заседали раздельно. Это, по мнению наблюдателей, может свидетельствовать о том, что среди сербских политиков наблюдается раскол, спровоцированный различными взглядами на будущее Косово и на то, какими способами за него бороться. Спикер сербского парламента Славица Джукич-Деянович заявила, что никаких разногласий нет, а государственная политика Сербии в отношении Косово остается единой и неизменной.
Между тем расхождения все-таки есть. Нынешний президент Сербии Борис Тадич и его команда относятся к проевропейским политикам, главным приоритетом которых является присоединение к ЕС, и на этом пути возможны различные уступки. В то же время настроения сербских радикалов носят непримиримый характер - в своей решимости вернуть Косово они готовы на многие крайности. Между тем, как показали последние выборы в стране, народная поддержка и тех и других примерно одинакова. Также разногласия заключаются еще и в том, что среди сербских политиков есть те, кто видит будущее Косово только в рамках Сербии, и те, кто, в принципе, согласен на раздел Косово - на его албанскую и сербскую части.
Впрочем, что бы там ни было внутри, официальная позиция Сербии заключается в том, что борьба за Косово еще не окончена. Белград опротестовал законность декларации о независимости в Международном суде справедливости ООН. По словам Бориса Тадича, одностороннее отделение Косово является прямым нарушением резолюции Совета Безопасности ООН №1244, Устава ООН и Хельсинкского соглашения. Тадич особо подчеркивает, что в этом контексте важно, чтобы процесс рассмотрения дела в суде шел спокойно, без вмешательства со стороны политиков. "Главное - всем нам отказаться от увязывания косовской проблемы с вопросом о приеме стран региона в ЕС. Сербия занимает уникальное положение как катализатор вступления региона в ЕС", - подчеркивает Тадич. Однако ЕС сейчас явно не до расширения…
Все это означает только одно: несмотря на первую годовщину "независимости" Приштины и ее признания со стороны 55 стран, косовский вопрос еще далек от своего окончательного урегулирования, равно как и Балканам еще далеко до того, чтобы называться спокойным и стабильным регионом.