MOSKVA ALVERƏ HAZIRLAŞIR
Qırğızıstan parlamenti (Joqorku Keneş) ölkənin "Manas" beynəlxalq hava limanında ABŞ-a məxsus hərbi bazanın mövcudluğuna dair Vaşinqtonla qüvvədə olan razılaşmanın pozulmasına səs verib. Xatırladaq ki, bu baza Qırğızıstanda 2001-ci ilin dekabrında BMT mandatı əsasında Əfqanıstanda koalisiya qüvvələrinin keçirdiyi antiterror əməliyyatlarının dəstəklənməsi məqsədilə yaradılmışdı. Aviabazada ABŞ-a məxsus 1,2 minədək hərbçi, həmçinin hərbi-nəqliyyat, yanacaqdaşıyan təyyarələr var.
Bazanın ölkədən çıxarılmasına dair qanun layihəsinin Qırğızıstan prezidenti tərəfindən imzalanması və ABŞ tərəfindən rəsmən təsdiqlənməsindən sonra kontingentin, hərbi texnika və avadanlığın oradan çıxarılması prosesi 180 gün ərzində başa çatdırılmalıdır. Bunun ardınca "Manas"da bazanın yaradılması haqda koalisiya üzvü olan daha 11 ölkə ilə müqavilələr pozulacaq.
Hələ 2005-ci ildə Qırğızıstanın yeni seçilmiş prezidenti Kurmanbek Bakiyev Amerikadan bazaya görə kirayə haqqının 2 milyondan 200 milyon dollaradək qaldırılmasını tələb etmişdi. ABŞ isə bundan imtina edərək, əvəzində Qırğızıstana hər il 150 milyon dollarlıq yardım paketi vəd vermişdi. Eyni zamanda, aviabazanın istifadəsinə görə bilavasitə ödəniş 17,5 milyon dollar həcmində müəyyənləşdirildi. Amma Qırğızıstan rəhbərliyi bu təklifdən razı qalmamışdı. Bişkeki qıcıqlandıran o idi ki, razılaşmaya əsasən, Qırğızıstana o qədər də vacib olmayan layihələr təklif edilir üstəlik, bu layihələrlə bağlı amerikalı ekspertlərə hesabat verilməli və əksər məsələlər onlarla razılaşdırılmalı idi. Qırğızıstan hökuməti davamlı olaraq Amerikadan icarə haqqının həcminin artırılmasını və ödənişin şəffaf şəkildə həyta keçirməsini tələb etsə də, istəyinə nail olmamışdı. Nəticədə, gözləməkdən bezən Qırğızıstan rəhbərliyi Rusiyanın əks təklifi ilə razılaşmalı oldu: Moskva Bişkekə 150 milyon dollar həcmində yardım təklif edir (əlavə olaraq 1,7 milyard dollarlıq investisiya və 180 milyon dollarlıq borcun silinməsi), əvəzində isə Qırğızıstan Amerikanın hərbi bazasını ölkədən çıxarır.
Barak Obamanın rəhbərlik etdiyi yeni ABŞ administrasiyası ilə dialoqa və münasibətləri normallaşdırmağa hazırlaşan Moskva alver üçün mövqelərini möhkəmləndirməyə çalışır. Onun qarşısına iki məqsəd qoyduğu aydındır: birincisi, Vaşinqtonun Şərqi Avropada Rusiyanın nüvə-raket potensialını dəyərdən sala biləcək hava hücumundan müdafiə sistemləri (HHM) yerləşdirməkdən imtinasına nail olmaq, ikincisi, Rusiyanın postsovet məkanında xüsusi rolu və məsuliyyətinin olduğunu qəbul etdirməkdir. Bu isə faktik olaraq, MDB-nin Rusiyanın nüfuz dairəsi kimi qəbul edilməsi, NATO-nun və onun Moskva üçün sərfəli olmayan siyasi və iqtisadi layihələrinin bu məkana müdaxilə etməməsi deməkdir.
Öz növbəsində isə Rusiya rəhbərliyi Vaşinqtonla Əfqanıstan, Yaxın Şərq, İran, Şimali Koreya və digər problemlərə dair konstruktiv əməkdaşlıq vəd edir.
Belə görünür ki, Kremlin ilin əvvəlində Ukrayna ilə "qaz müharibəsi" təşkil etməsi, Abxaziya və Cənubi Osetiyada hərbi bazalar yerləşdirmək niyyətini açıqlaması və faktik olaraq, Qırğızıstandan ABŞ hərbi bazalarının çıxarılmasına nail olması, məhz Qərblə "alverdə" öz mövqelərini möhkəmləndirmək üçün vacibdir. Bununla paralel olaraq, rəsmi Moskva ABŞ-ı Rusiya ərazisindən Əfqanıstana yükdaşımaları ətrafında dialoqa da dəvət edir.
Moskva bütün bu addımları ilə diqqəti özünə çəkməyi bacarsa da, ABŞ, Avropa İttifaqı və NATO-nun reaksiyası, çətin ki, Rusiya rəhbərliyinin ümidlərinə tam uyğun olsun. ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geyts NATO-ya üzv ölkələrin müdafiə nazirlərinin Polşanın Krakov şəhərində təşkil olunan görüşündən əvvəl verdiyi açıqlamada bildirib ki, Rusiya Qırğızıstandakı "Manas" hərbi bazasının bağlanmasının bütün aspektlərindən xeyir götürməyə çalışır. "İTAR-TASS"ın bildirdiyinə görə, Pentaqon rəhbəri deyib: "Rusiya, bir tərəfdən, Əfqanıstan məsələsində bizimlə əməkdaşlığa hazır olduğunu deyir, digər yandan, bizə qarşı addımlar atır. "Manas" bazasının bizim üçün son dərəcə vacib olduğu hər kəsə bəllidir".
Avropa Beynəlxalq Münasibətlər Şurası Tədqiqat Mərkəzinin (London) elmi əməkdaşı Niku Popeskunun fikrincə, ABŞ, Avropa və NATO "Manas"a alternativ axtarışına başlayacaq. "Mərkəzi Asiyadan yükboşaltma məntəqəsi kimi istifadə imkanının tam itirilməsi ABŞ-ın Əfqanıstanda sabitlik yaratmaq siyasətini poza bilər. Biz hansı nəticələrin meydana çıxacağını bilmirik, amma onlar çox pis ola bilər. Özü də bazanın bağlanmasının fəsadlarını, ilk növbədə, Rusiyanın özü və regiondakı müttəfiqləri, məsələn, Tacikistan hiss edə bilər", - deyə ekspert bildirib. - "Artıq Rusiya postsovet məkanındakı problemləri ilə təkbaşına bacarmayacaq. Bu, əsasən, onunla bağlıdır ki, postsovet ölkələrinin əksəriyyəti Rusiya ilə təkbətək qalmaq istəmir. Onların hamısı Rusiya ilə başqa dövlətin arasında manevr etmək üçün alternativ mərkəz axtarır. Mərkəzi Asiyada bu, Çin və müəyyən mənada, ABŞ-dır. Qafqazda isə bu, ABŞ, müəyyən qədər də Avropa İttifaqıdır".
Moskvanın bütün cəhdlərinə baxmayaraq, yalnız postsovet məkanında yox, həm də özünün rəhbərlik etdiyi Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatında (KTMT) da istədiyi tabeliyə nail ola bilməməsi təəccüblü deyil. "Reuters" agentliyi amerikalı admiral Mark Harniçekə istinadən xəbər verir ki, KTMT-yə daxil olan Tacikistan artıq öz avtomobil və dəmir yollarından Əfqanıstana qeyri-hərbi yük daşımalarında istifadəyə razılıq verib. "Biz hər həftə Özbəkistan və Tacikistan ərazisindən keçməklə Əfqanıstana 50-200 konteyner daşımaq fikrindəyik", - deyə kontradmiral bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ artıq yüklərin tranziti ilə bağlı Özbəkistandan da razılıq alıb.
Yeri gəlmişkən, Daşkənd Moskva ilə münasibətlərdə özünü kifayət qədər müstəqil aparır və onun yenidən öz ərazisində, Əndican hadisələrinə qədər olduğu kimi, NATO bazasının yerləşdirilməsinə razılıq verəcəyini istisna etmək olmaz.
ABŞ Qırğızıstandan çıxaracağı hərbi bazasının Qafqaz ölkələrinin birində və ya Türkiyədə, daha dəqiqi, Trabzon şəhərində yerləşdirilməsi məsələsini də nəzərdən keçirir. Məlumatı Türkiyənin "Hurriyet" qəzeti Pentaqona istinadən yayıb. Digər qəzet - "Yeni Safak" da bildirir ki, Özbəkistan və Tacikistan variantları alınmasa, diqqətlər Trabzona yönələcək. ABŞ Silahlı Qüvvələri Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri Devid Petreusun Türkiyəyə səfər etmək niyyəti də bununla əlaqələndirilir.
Lakin həm Trabzondaki virtual, həm də İncirlikdəki real hərbi baza Əfqanıstandan çox uzaqdır və bu baxımdan onlar "Manas"a tam əvəz ola bilməz. Bu işdə Gürcüstan, daha çox isə Azərbaycan və Türkmənistan işə yarayardı. Rəsmi Tbilisi artıq ABŞ və NATO-ya bu sahədə dəstək verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Gürcüstanın müdafiə naziri David Sixarulidze bildirib ki, söhbət ölkə ərazisində NATO bazalarının yerləşdirilməsindən yox, sadəcə Əfqanıstana uçuşların həyata keçirilməsi üçün Gürcüstanın hava məkanından istifadəyə razılıq verilməsindən gedir.
Azərbaycan və Türkmənistana gəlincə, bu ölkələrin rəsmi şəxsləri və hərbi rəhbərliyi hələ ki susur. Vaşinqton və Brüsselin Əfqanıstandakı hərbi əməliyyatlara dəstək üçün hərbi-hava infrastrukturundan istifadə ilə bağlı onlara müraciət edib-etmədiyi də məlum deyil.
Şübhəsiz ki, adıçəkilən digər ölkələrlə müqayisədə, Bakı və Aşqabad üçün situasiya daha çətindir. Bu ölkələr ABŞ və NATO-nun hərbi komandanlığına "hə" deyərsə, yalnız Rusiyanın yox, həm də İranın neqativ reaksiyası ilə üzləşəcəklər. Enerji resurslarının satışından kifayət qədər pul qazanan Azərbaycan və Türkmənistan üçün hərbi bazalara görə ödəniləcək icarə haqqı və "demokratiya dərsləri" o qədər də cəlbedici deyil. Əgər ABŞ və NATO Ermənistanın işğalının aradan qaldırılması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması məsələsində, birmənalı şəkildə, Bakını dəstəkləyərlərsə, bu başqa məsələdir. Lakin görünən odur ki, Vaşinqton və Brüssel hələ ki bunu etmək niyyətində deyil. Bu şərtlərlə ABŞ və NATO tranzit üçün hava dəhlizi, nəqliyyat aviasiyasının enişi və yanacaq götürməsinə icazə, həmçinin Əfqanıstandakı Azərbaycan hərbi kontingentinin sayının rəmzi artırılmasından başqa heç nəyə ümid edə bilməz.
Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, Rusiya ilə İran ABŞ və NATO-ya qarşı yeritdikləri siyasətdə Azərbaycanı öz tərəfinə çəkə bilməsə də, heç olmasa, Bakıdan da Türkmənistan kimi neytral mövqe tutacağına dair təminat almağa çalışırlar. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun bu yaxınlarda Bakıya səfər etməsi, həmçinin Rusiya və Azərbaycan prezidentləri Dmitri Medvedevlə İlham Əliyev arasında telefon danışığı da bunun göstəricisidir. Mətbuat xidmətinin rəsmi məlumatına görə, Rusiya lideri azərbaycanlı həmkarını KTMT sammitinin nəticələri haqda məlumatlandırıb. Xatırladaq ki, məhz bu tədbirdə "birgə çevik reaksiya qüvvələri"nin yaradılması haqda qərar qəbul olunub.
Güman ki, bu, sadəcə informasiya yox, həm də Kreml sahibi tərəfindən müəyyən mənada məsələyə aydınlıq gətirmək cəhdi olub. Məsələ ondadır ki, tək Ermənistanın yox, həm də Rusiyanın bəzi siyasətçiləri, hərbçiləri və analitikləri dərhal spekulyasiya edərək bildiriblər ki, Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsini hərbi yolla həll etməyə qərar verəcəyi təqdirdə KTMT daxilində yaradılan birgə hərbi qüvvələr Ermənistana dəstək verəcək. Şübhəsiz ki, Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı "forpost"u olan Ermənistana təmənnasız olaraq 800 milyon dollarlıq silah-sursat verməsi haqda informasiyalar Azərbaycanın ABŞ və NATO ilə daha sıx əməkdaşlığına təkan verə bilər.
Aydındır ki, Moskva Azərbaycanın Qərbin hərbi-siyasi nüfuz dairəsinə tam keçməsini istəmir. Bu gün Güney Qafqazda və Mərkəzi Asiyada ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi Qərblə Rusiya arasında "böyük oyun"un növbəti mərhələsinin nəticəsi haqda birmənalı fikir söyləmək çətindir. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, bu oyuna Çin də asta-asta qoşulmaqdadır.
Odur ki, Azərbaycan kimi kiçik ölkələrin rəqabət aparan nəhənglərin arasında əzilməməsi və öz problemlərinin həlli üçün yaranan imkanlardan doğru istifadə etməsindən ötrü fəaliyyətini tarazlaşdırması vacibdir.

MOSCOW GETS READY TO BARGAIN
The parliament (Jo-gorku Kenesh) of Kyrgyzstan has voted by an overwhelming majority (78 in favour, one against and two abstentions) to revoke the agreement with the USA on the air base at Manas international airport. The base was opened in Kyrgyzstan in December 2001 under a UN mandate to support the coalition forces' anti-terror operation in Afghanis-tan. Around 1,200 US servicemen are stationed at the base, along with military transport planes and refuelling planes.  After the bill has been signed by the president of Kyrgyzstan and the US side has been officially informed, the USA will have 180 days to withdraw its troops, hardware and equipment. Agreements are expected to be revoked on the stationing of troops at Manas from another 11 countries that are members of the anti-terror coalition.
Back in 2005, Kyrgystan's newly elected president, Kurmanbek Bakiyev, demanded an increase in the rent for the base from $2 million to $200 million. The American side refused, suggesting instead an annual aid package worth $150 million overall, but with the direct payment for use of the air base limited to $17.5 million. Bishkek was very annoyed that the agreement included various projects, not terribly important ones at that, on which they would have to reach agreement with American experts and report back to them. The Kyrgyz authorities demanded a large, transparent rental payment for the use of the military site, but did not receive an acceptable proposal. Tired of waiting, the Kyrgyz government succumbed to a tempting Russian counter-offer to allocate the government $150 million (in addition to investments of $1.7 billion and the writing off of debt of $180 million) in return for expelling the American military from the country.
Readying itself for dialogue and the establishment of relations with Barack Obama's new American administration, Moscow is reinforcing its bargaining position. It is obvious that it has set itself two goals. First, to get Washington to give up the roll-out of its global missile defence system (this refers to the anti-missile system in Poland and the radar in the Czech Republic) which could devalue Russia's nuclear missile potential. Second, Moscow wants recognition of its special role and responsibility in the post-Soviet area which would practically mean tacit acceptance that the CIS is Russia's sphere of influence, and that NATO or indeed political and economic projects that do not suit Russia should not be advanced in this direction. In response the Russian leadership is ready to collaborate constructively with Washington on Afghanistan, a Middle East settlement, the Iranian nuclear programme, North Korea and other issues. This is why, in order to raise the stakes in the eyes of the West, the Kremlin contrived the gas war with Ukraine at the start of the year, announced its intention to put military bases in Abkhazia and South Ossetia and, finally, achieved the closure of the American air base in Kyrgyzstan. At the same time, Russia invited the USA to talks on the transit of freight to Afghanistan across its territory.
All this manoeuvring by Moscow has not gone unnoticed, although the reaction of the USA, the European Union and NATO will not necessarily be the one that the Russian authorities are expecting. US Defence Secretary Robert Gates said in Krakow, Poland, before the meeting of NATO defence ministers, that Russia is trying to derive benefit from all aspects of the closure of the American airbase at Manas in Kyrgyzstan. The Pentagon chief said the following, according to ITAR-TASS: "On one hand Russia is making positive noises about working with us in Afghanistan and on the other hand is working against us in terms of that airfield which is clearly important to us."
Nicu Popescu, a research fellow at the European Council on Foreign Relations (London) thinks that the USA, Europe and NATO will look for alternatives to the Manas airbase. "The final exhaustion of the possibility of using Central Asia as a transit point will undermine US policy on stabilizing Afghanistan," the expert said. "We don't know what the consequences might be. They could be bad. The consequences of the closure of the base might be felt first by Russia itself and its allies in the region, for example Tajikistan. Russia will not manage to cope alone with all the problems in the post-Soviet area. This is partly because the majority of post-Soviet states do not want to remain alone with Russia. They are all actively looking for alternative centres in order to tack between Russia and other states. In Central Asia this is China, in the Caucasus the USA and to a lesser extent the European Union."
It is no surprise that for all its efforts Moscow is not managing to maintain the necessary obedience not only in the post-Soviet area but even within the ranks of the Collective Security Treaty (CST), a military-political organization under its patronage. Tajikistan, which is a signatory to the CST, has already agreed to the use of its railways and roads for the transit of non-military cargo to Afghanistan, American Rear Admiral Mark Harnitchek has said, according to Reuters news agency. "Washington plans to send 50 to 200 containers weekly from Uzbekistan into Tajikistan and then by land into neighbouring Afghanistan," the rear admiral said, adding that the USA has also received agreement from Uzbekistan to the transit. Moreover, Tashkent is behaving quite independently in relations with Moscow and it is possible that it might again allow NATO forces to be based on its territory, as was the case before the Andijan events.
The USA is also considering basing the air forces it withdraws from Kyrgyzstan in one of the Caucasian countries or Turkey, to be more exact in Trabzon. This was reported by Turkish newspaper Hurriyet, quoting a source in the Pentagon. Another newspaper, Yeni Safak, also claims that if the Tajikistan and Uzbekistan options do not work out, Trabzon will be next and this is why the commander of the USA's Central Command, David Petraeus, intends to visit Turkey.
However, the possible air base in Trabzon and the existing base at Incirlik are not that close to Afghanistan and in this respect cannot fully replace the closing Manas air base. Georgia would have been more suitable and Azerbaijan or Turkmenistan even better. Official Tbilisi has already expressed its readiness to support the USA and NATO. This was stated by Georgian Defence Minister David Sikha-rulidze, who was referring to the provision of air space for flights to Afghanistan, rather than the location of NATO military bases in Georgia. As for Azerbaijan and Turk-menistan, officials and the top brass of these countries are keeping quiet about this for now. There is not even any information on whether or not they have been approached by Washington or Brussels to provide the air force infrastructure to support the operations of the anti-terror coalition in Afghanistan.
Clearly, the situation is more complex for Baku and Ashgabat than for the other countries. Azerbaijan and Turkmenistan will have to take account of the negative reaction from Iran as well as Russia to any agreement to put bases at the disposal of the US command and NATO. The rental payments and free "lessons in democracy" are not all that attractive to Turkmenistan and Azerbaijan which have significant financial reserves from the export of energy resources. It would be another matter if the USA and NATO were to come out decisively on Azerbaijan's side in stopping Armenia's occupation of its territory and would guarantee the country's territorial integrity and security. But it does not look as though Washington and Brussels are inclined to do that at present. In these conditions the USA and NATO should not hope for anything more than the provision of an air corridor and a symbolic increase in the Azerbaijani peacekeeping contingent in Afghanistan.
Moreover, Russia and Iran are not giving up their attempts if not to win over Azerbaijan to their anti-American and anti-NATO policy, at least to extract a promise from Baku to keep to a neutral line, similar to Turkmenistan's. Evidence of this is Russian Federation President Dmitriy Medvedev's lengthy phone conversation with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the eve of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's visit to Baku. The Russian leader briefed his Azerbaijani counterpart on the outcome of the CST summit and its decision to roll out "collective rapid reaction forces", official press services reported.
This was probably not just a briefing but a specific explanation on the part of the Russian leader. Some politicians, army officers and analysts,  Russian as well as Armenian, immediately began to speculate on the possible use of the CST mobile armed forces to support Armenia against Azerbaijan if circumstances should force Baku to resort to liberating its occupied territories by force. Clearly, the scandal over reports of the free transfer by Russia of some 800 million roubles' worth of weapons to its bridgehead in the South Caucasus, Armenia, could push Azerbaijan into closer cooperation with the USA and NATO. It is understandable that Moscow is trying in any way it can to neutralize any of Azerbaijan's fears and not let it move decisively into the Western military political orbit.
Today it is difficult to draw definite conclusions about the results of the new stage of the Great Game in the South Caucasus and Central Asia between the West, led by the USA, on the one side and Russia on the other. Especially since China is cautiously entering the game too. It is important for small countries like Azerbaijan to weigh up their actions accurately so that they don't fall under the grinder of the competing great powers and do make good use of the available opportunities to solve their own problems.