Brüssel özünün "Şərq tərəfdaşlığı" siyasətinin nəticələrinə tənqidi yanaşır
Mayın 21-22-də Latviya paytaxtında Avropa İttifaqının "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının iştirakçısı olan dövlətlərin yüksək səviyyədə sammiti keçiriləcək. Sammitdə proqramın nailiyyətləri, çatışmazlıqları, ən başlıcası isə gələcək perspektivləri, həmçinin daha geniş Avropa qonşuluq siyasəti müzakirə ediləcək. Bununla əlaqədar olaraq, Aİ məmurları çoxsaylı raportlar yazır, siyasətçilər, analitiklər və KİV öz təhlillərini, qiymətləndirmələrini ortaya qoyurlar. Aydındır ki, Brüssel və tərəfdaş ölkələrin paytaxtları vəziyyəti fərqli görür. Amma proqram ümumidir və demək, Riqada keçiriləcək sammitdə ictimai dialoq və son diskussiyalar vasitəsilə ümumi nəticəyə gəlinməlidir.
Bu məqalənin müəllifi əvvəlcə vətəndaş cəmiyyətini təmsil edən ekspert qismində Avropa qonşuluq siyasətinin formalaşdırılması ilə bağlı diskussiyalarda iştirak edib. Sonra isə o, Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı ilə bağlı müzakirələrə də qatılıb. 2010-cu ildən indiyədək mən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvü kimi EuroNest Parlament Assambleyasının işində iştirak edirəm. Odur ki, bu proqramın uğurları və obyektiv məhdudiyyətləri haqqında əsaslı fikirlər söyləyə bilərəm.
Sonradan genişlənərək "Aralıq dənizi ittifaqı" və "Şərq tərəfdaşlığı" layihələrini də özündə birləşdirən Avropa qonşuluq siyasəti böyük ruh yüksəkliyilə qarşılanmışdı. Bu ruh yüksəkliyi istər Aİ-də, istərsə də iştirakçı ölkələrdə müşahidə olunurdu. Lakin o andan 10 il keçdikdən sonra təəssüflə qeyd etməliyik ki, proqramla bağlı gözləntilər özünü doğrultmayıb. Məlum olub ki, "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının iştirakçıları müxtəlif mərhələlərdə tamam fərqli məqsədlər güdürdülər və əldə olunan nəticələrin gözləntidən xeyli fərqləndiyinə görə təəccüblənməyə dəyməz.
Şərqi Avropadan olan bir çox iştirakçıların Avropa qonşuluq siyasətinə, xüsusilə də "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına Aİ-nin tamhüquqlu üzvlüyünə aparan yolda hazırlıq mərhələsi kimi yanaşdıqları sirr deyil. Brüsselli məmurlar isə bu fikri inkar etməsələr də, iştirakçıları Kopenhagen meyarlarına cavab vermək üçün uzun-uzadı islahatlar və inkişaf prosesinə yönəlməyə çağırırdılar. Bununla yanaşı, onlar "institutlarda iştirak istisna olmaqla, hər şey" formuluna hazır olmağı məsləhət görürdülər. Axı, Brüssel "Şərq tərəfdaşlığı" proqramını Aİ-nin genişlənməsi məqsədilə irəli sürməmişdi. Brüsselin məqsədi Avropa İttifaqının sərhədləri boyunca onunla siyasi, iqtisadi və mədəni baxımdan sıx bağlı olan dost ölkələrdən ibarət zolaq yaratmaq idi.
Bunun üçün, yəqin ki, tərəfdaş ölkələrdə sabitliyə dəstək vermək, onlarda dövlət institutlarının güclənməsinə, mövcud münaqişələrin həllinə yardım göstərmək, sərhədlərə nəzarətin, miqrasiya prosesinin yaxşılaşdırılmasına yardım etmək, transsərhəd cinayətkarlığı ilə mübarizədə əməkdaşlıq qurmaq lazım idi. Onlarla nəqliyyat, iqtisadi və humanitar sahələrdə əlaqələr də qurulmalı idi. Lakin reallıqda "Şərq tərəfdaşlığı" proqramında əsas diqqət daha çox siyasi-ideoloji müstəvilərə, "Avropa dəyərləri"nin irəli çəkilməsinə yönəldilib. Nəticədə, Brüsselin əməlləri Aİ-nin özünəməxsus nüfuz dairəsinin yaradılması cəhdləri kimi görünməyə başlayıb. Hər halda Moskva Avropa qonşuluq siyasətini və "Şərq tərəfdaşlığı" proqramını məhz bu cür qiymətləndirir və ona Brüsselin postsovet məkanının Avropa hissəsinə nəzarəti ələ almaq cəhdi kimi baxır. Söhbət Rusiyanın öz eksklüziv nüfuz dairəsi saydığı ərazilərdən gedir. Üstəlik, ona əvvəlcədən proqrama digər 6 iştirakçılarla eyni hüquq və statusda qoşulmaq təklif olunmuşdu. Bu, Moskvanın Moldovaya və ya Ermənistana tay tutulması demək idi. Rusiya isə bunu özünə sığışdırmayaraq Brüssellə ikitərəfli əməkdaşlıq formatına üstünlük verdi.
Avropa qonşuluq siyasətinin və "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının gedişinə və məzmununa daxildən təsir etmək imkanı olmayan Rusiya öz alternativ inteqrasiya təşəbbüsünü irəli sürdü. Söhbət Gömrük İttifaqından və Avrasiya İqtisadi İttifaqından (Aİİ) gedir. Bununla, Moskva postsovet ölkələrini çətin seçim qarşısında qoydu. Bu, xüsusilə Ermənistan və Ukrayna üçün ağır oldu. Ermənistan rəhbərliyi əvvəlcə Aİİ-yə qoşulmalarının mümkün olmadığını deyir, Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalamağa hazır olduğunu bəyan edirdi. Lakin prezident Serj Sarqsyanla Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında 30 dəqiqə davam edən təkbətək görüşdən sonra birinci gözlənilmədən ölkəsinin Aİİ-yə üzv olacağını bəyan etdi. Yanukoviçə isə Aİ ilə Rusiya arasında tərəddüd hakimiyyət itkisi bahasına başa gəldi. Bu tərəddüd Ukraynanın Krımı itirməsinə və ölkənin cənub-şərqində böhranın baş qaldırmasına da səbəb oldu. Sonda Kiyev Brüssellə assosiativ üzvlüyə dair saziş imzalasa da, Rusiyanın narazılıqları nəzərə alındı və bu, özünü sənədin müddətində də göstərdi. Gürcüstan və Moldova üçün assosiativ sazişin imzalanması ciddi kataklizmlərsiz ötüşdü. Lakin gələcəkdə belə problemlərin ortaya çıxacağını istisna etmək olmaz. Bunun müəyyən simptomları hiss olunmaqdadır. Ola bilsin ki, Moskva bu istiqamətdə fəal addımlarını sadəcə sonraya saxlayaraq Ukrayna probleminin həllini gözləyir.
"Şərq tərəfdaşlığı" proqramının adıçəkilən iştirakçılarından fərqli olaraq, Azərbaycan Brüssel ilə assosiativ sazişin imzalanması prosesini sürətləndirmədi və diqqəti praktiki əhəmiyyəti olan məsələlərə yönəltdi. Bakı ilə Brüssel arasında viza rejiminin sadələşdirilməsini nəzərdə tutan saziş imzalandı. Bundan başqa, Azərbaycan Aİ ilə əsasən enerji, həmçinin təhsil və turizm sahələrində əməkdaşlığı gücləndirir. Artıq reallaşdırılmış strateji layihəyə - Bakı-Tiflis-Ceyhan neft kəmərinə əlavə olaraq, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin reallaşdırılmasına start verildi. O, özündə Cənubi Qafqaz qaz kəməri, EFTFZ və EFZ-ı birləşdirir. Azərbaycan-Aİ tərəfdaşlığının miqyasını bu layihənin həcmi də göstərir. Onun reallaşdırılmasına 45 milyard avronun xərclənməsi nəzərdə tutulubsa, Brüssel "Şərq tərəfdaşlığı" üçün 2020-ci ilədək 16 milyard avroluq büdcə ayırıb.
Azərbaycanın bu məsələdə ehtiyatlılığı Aİ ilə assosiativ sazişin verə biləcəyi faydalar və zərərləri düzgün qiymətləndirməsindən irəli gəlir. Xoşumuza gəlsə də, gəlməsə də, bu razılaşma Rusiyanın mənfi reaksiyasına səbəb olur. Nə qədər müstəqil xarici siyasət yürütsək də, Rusiyanın Aİ-nin inteqrasiya layihələrinə mənfi münasibətini nəzərə almalıyıq. Bundan başqa, Azərbaycanın, təxminən, 1000 kilometrlik ümumi sərhədə malik olduğu İranın güclü antiqərb fobiyası ilə də hesablaşmaq lazımdır.
Aİ ilə assosiativ sazişin faydalarına gəlincə, hələlik bu faydalar o qədər də nəzərə çarpmır. Məgər, Avropaya inteqrasiya prosesində Azərbaycandan daha irəli getmiş və assosiativ saziş imzalamış Gürcüstan, Moldova və Ukrayna ərazilərindəki münaqişələri çözə, separatçı rejimləri aradan qaldıra biliblər? Tutaq ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində Brüssel ATƏT-in Minsk Qrupunun arxasında gizlənir. Axı, Moldovadakı Dnestryanı münaqişənin, Gürcüstandakı Cənubi Osetiya və Abxaziya problemlərinin, indisə Ukraynanın cənub-şərqindəki böhranın həllində Aİ əsas moderatorlardan biridir. Təəssüf ki, onun bu problemlərin həllindəki vasitəçiliyi nəinki müsbət nəticələr vermir, hətta avropalıların bu münaqişələrin aradan qaldırılmasına yönəlmiş səyləri belə, müşahidə olunmur. Moskva ilə qarşıdurma isə həmin ölkələrdə vəziyyəti yalnız ağırlaşdırıb.
Moldova, Gürcüstan və Ukraynanın Brüssellə yaxınlaşmadan və Moskvadan uzaqlaşmadan ciddi iqtisadi fayda qazandığını da söyləmək olmaz. Bu, onların əhalisinin rifah halının yaxşılaşmasına səbəb olmayıb. Hazırda bu ölkələr Avropanın ən yoxsul dövlətləri arasında yer alırlar. Onların sənayesi və kənd təsərrüfatı getdikcə geriləyir, Avropanın bu ölkələrə birbaşa investisiyaları çox azdır, Aİ-nin qrantları isə onlar üçün vacib olsa da, iqtisadi vəziyyətlərini yaxşılığa doğru dəyişdirmək iqtidarında deyil.
Azərbaycanın vəziyyəti fərqlidir. Ölkənin Avropaya ixracının 97%-i enerji daşıyıcılarının payına düşür və indiki mərhələdə Bakı daxili bazarının qapılarını taybatay açmağı məqsədəuyğun saymır. Xarici investisiyaların həcmi onsuz da yüksəkdir və burada söhbət heç də yalnız neft-qaz layihələrinin maliyyələşdirilməsindən getmir. Azərbaycanın öz maliyyə ehtiyatları da çoxdur (təxminən, 50 milyard dollar) və onun Aİ-nin kiçik qrantlarına ehtiyacı yoxdur.
Bütün sadalananları, o cümlədən Moldova, Ukrayna, Gürcüstan və Belarusdan fərqli olaraq, Aİ ilə birbaşa kommunikasiyalara malik olmadığını, onları Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə həyata keçirdiyini nəzərə alan Azərbaycan qurumla assosiativ saziş imzalamağa tələsmir. Azərbaycan rəhbərliyi Brüsselə strateji tərəfdaşlığa dair ikitərəfli razılaşma imzalamağı təklif edib. Orada tərəflərin qarşılıqlı maraqlarının və istəklərinin əksini tapması təklif olunur. Hazırda bu razılaşma müzakirə və hazırlıq mərhələsindədir. Qeyd edim ki, Bakı Aİ ilə yaxınlaşmada müəyyən təmkin nümayiş etdirməklə yanaşı, Moskvanın təşəbbüskarı olduğu Aİİ-yə də maraq göstərmir. O, bu birliyə də daxil olan ölkələrlə ikitərəfli formatda tərəfdaş münasibətləri qurur.
Nəticədə nəzər salsaq, Avropa qonşuluq siyasətinin və "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının elan edilmiş məqsədlərə nail olmadığını görərik. Aİ ətrafında sabit və firavan qonşular əvəzinə, Tunisdən, Liviyadan, Misirdən, Suriyadan başlayaraq, Cənubi Qafqaza, Ukraynaya, Moldovayadək daxili sabitliyi olmayan, terror təhlükəsinin mövcud olduğu, separatçılığın tüğyan etdiyi, silahlı münaqişələrin yaşandığı bir zolaq formalaşıb. Avropa İttifaqının tərəfdaşı olan əksər ölkələr depressiyadan çıxa bilmir, bəzilərində isə aşkar tənəzzül və eniş müşahidə olunur. Bütün bunların fonunda nəzarətdən çıxmış miqrasiya problemi dərinləşib, Aİ ərazisinə terrorçuların, silahlı cinayətkar qrupların keçməsi kimi təhlükəli hallar müşahidə olunur.
Aydındır ki, Avropa qonşuluq siyasətində köklü dəyişikliklər, praqmatik korreksiyalar aparılmalıdır. Ən vacibi isə onu qarşıdurma xarakteri daşımaqdan xilas etməkdir. O, Aİ ilə Rusiya arasında nüfuz dairəsi uğrunda mübarizə kimi qəbul edilməməlidir. Əlbəttə ki, tərəfdaşların Brüssellə münasibətləri necə qurmasını Rusiyanın müəyyənləşdirməsi qəbuledilməzdir. Amma Moskvanın qanuni maraqlarına da etinasızlıq göstərilməməlidir. Təcrübə bunun səmərəsizliyini göstərib. Rusiya bu proqramda səs hüququna malik olmalı, amma heç kəsə öz iradəsini diktə etməməlidir. Bir çox problemləri Rusiyanın konstruktiv iştirakı olmadan çözmək mümkün deyil.
Avropa qonşuluq siyasətində əsas diqqət münaqişələrin həllinə, sülhün, ictimai təhlükəsizliyin bərqərar olunmasına, yerli özünüidarəetmənin, hüquqi institutların gücləndirilməsinə, sahibkarlığın inkişafına və iqtisadi artıma yönəldilməlidir. Miqrasiya axınının tənzimlənməsi, hərəkət azadlığının təmini, terror və transsərhəd cinayətkarlığının qarşısının alınması da vacib olaraq qalır.

Brussels is critically rethinking the results of the Eastern Partnership policy
On 21-22 May, the Latvian capital will host a high-level summit of the member states of the EU Eastern Partnership programme. It will discuss the achievements, shortcomings, and most importantly, the future prospects of this programme, as well as the broader European Neighbourhood Policy. In this regard, EU officials are writing numerous reports, and politicians, analysts and the media share their own analysis and evaluation. It is clear that the situation is seen differently from Brussels and the capitals of the partner countries. But the programme belongs to everyone, and this means that through public dialogue and final debate at the summit in Riga it will be necessary to come to a common denominator.
The author of the article had the opportunity to participate in discussions as a civil society expert during the formation of the European Neighbourhood Policy and subsequently, the EU Eastern Partnership programme. Since 2010, as a member of the Azerbaijani delegation, I have been involved in the work of the EuroNest Parliamentary Assembly. Therefore, I can quite competently judge the achievements and objective limitations of the programme.
The European Neighbourhood Policy, which was subsequently extended and supplemented by the Union for the Mediterranean and Eastern Partnership projects, was met with enthusiasm, which was unanimously expressed by both the EU and member states. Now after 10 years we have to sadly admit that the expectations of the parties were overstated and largely failed to materialize. As it turned out, participants in the Eastern Partnership programme included in it goals that differed in essential aspects, and it is not surprising that the results achieved were at odds with the expectations to an even greater extent.
It is no secret that many participants from Eastern European countries considered the European Neighbourhood Policy and in particular the Eastern Partnership programme as a preparatory step towards full membership in the European Union. Brussels officials, although they did not deny such claims, called for focus on a long process of reform and development to achieve compliance with the so-called Copenhagen criteria. At the same time, they encouraged a realistic focus on the formula: "Everything but institutions." After all, Brussels did not initiate the Eastern Partnership programme for the further expansion of the EU, but pursued a pragmatic goal of creating along the borders of the European Union a belt of friendly states closely related politically, economically and culturally.
It would seem that in this case, they ought to focus on support for stability in the partner countries, help strengthen their public institutions, resolve existing conflicts, improve border control and migration processes, establish cooperation on combating cross-border crime and develop transport, economic and humanitarian ties. However, in practice the emphasis in the Eastern Partnership programme was often shifted to the political and ideological plane and the promotion of "European values", and as a result, the actions of Brussels began to look like the formation of a kind of sphere of influence of the European Union. This is exactly how Moscow perceived the European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership programme, considering them an attempt by Brussels to establish control over the European part of the former Soviet Union, which Russia is used to seeing as its own exclusive sphere of influence, especially as it received a formal offer to join this programme with the same rights and status similar to the rest of the six participants, i.e. become equal to Moldova and Armenia. Moscow considered it beneath its dignity and chose a bilateral format of cooperation with Brussels.
Not being able to influence the course and content of the European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership programme from inside, Russia put forward its own alternative integration initiative - the Customs Union and the Eurasian Economic Union (EAEU), presenting the post-Soviet countries with a hard choice. This is particularly evident in the case of Armenia and Ukraine. The Armenian leadership initially unanimously stated the impossibility of joining the EAEU and declared its readiness to sign the Association Agreement with the European Union, but then, after 30-minute face-to-face talks between President Serzh Sargsyan and Russian leader Vladimir Putin, they unexpectedly announced that they were joining the Eurasian Economic Union. Hesitations between the EU and Russia cost President Yanukovych power, and Ukraine itself - the loss of the Crimea and the crisis in the south-east. Ultimately, Kiev and Brussels signed the Association Agreement, although they had to take into account certain objections from Russia about the timing of its implementation. In Georgia and Moldova, the process of signing the Association Agreement led to no apparent disasters, but there is no certainty that problems will not arise later. Certain symptoms of this are being observed, and perhaps Moscow only postponed active countermeasures because of its reluctance to spray its forces when the main question - Ukraine - is being resolved.
Azerbaijan, in contrast to the abovementioned members of Eastern Partnership, did not speed up the conclusion of the Association Agreement and emphasized issues of practical importance. Baku signed with Brussels an agreement on visa facilitation and on cooperation mainly in the field of energy security, as well as education and tourism. In addition to the already implemented project of the strategic Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, work has been launched on the Southern Gas Corridor, which includes the South Caucasus Pipeline, TANAP and TAP. The scale of partnership between Azerbaijan and the EU can be characterized by the fact that this project, the driving force of which is Baku, entails financial costs in the amount of 45bn euros, while Brussels has set the overall budget of Eastern Partnership until 2020 at 16bn euros.
The reason for Azerbaijan's restraint stems from the sober consideration of possible benefits and losses from the Association Agreement with the European Union. Whether we like it or not, the fact is that these agreements cause a negative reaction from Russia. Despite all our independent foreign policy, we, Azerbaijan, should not ignore the negative attitude of Russia to EU integration projects and the strong anti-Western phobias of Iran, with which Azerbaijan has a nearly 1,000-kilometre border.
As for the benefits of the Association Agreement with the European Union, it does not yet look convincing. Have Georgia, Moldova and Ukraine, which have advanced further than Azerbaijan in European integration and have signed the Association Agreement, made progress in resolving the conflicts with separatist entities in their territories? Let's assume that in the case of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict Brussels is hiding behind the OSCE Minsk Group. But in the settlement of the Transnistrian conflict in Moldova, the South Ossetian and Abkhazian conflicts in Georgia, and now the conflict in Ukraine, the European Union is one of the main moderators. Unfortunately, not only the positive results of the mediation efforts, but even these efforts themselves are not visible. The confrontation with Moscow has only exacerbated the situation in these countries.
We cannot say that as a result of the rapprochement with Brussels and distancing themselves from Moscow, Moldova, Georgia and Ukraine made visible progress in the economic development and welfare of the population. These countries are among the poorest in Europe. Industry and agriculture continue to decline in them, there is very little direct European investment, and EU grants, though important for these countries, are not able to drastically change the economic situation.
Azerbaijan is in a different position. Energy comprises 97 per cent of the country's exports to Europe and does not need restrictive barriers to be removed. At this stage, Baku does not consider it appropriate to hastily open its domestic market. Foreign investment is coming on a significant scale anyway, and not only for financing oil and gas projects. Azerbaijan's own financial reserves are impressive (about 50bn dollars) and we do not particularly need European Union grants that are small by our standards.
Taking into account these considerations, as well as the fact that, unlike Moldova, Ukraine, Georgia and Belarus, Azerbaijan has no direct communications with the EU and maintains them through Georgia and Turkey, Baku prudently did not show haste in the matter of signing the Association Agreement with the European Union. The Azerbaijani leadership offered Brussels to conclude a separate bilateral agreement on strategic partnership, which would reflect the mutual interests and wishes of the parties. The question is being studied and worked out. I should note that exercising certain restraint in the rapprochement with the European Union, Baku shows no interest in the Moscow-sponsored EAEU and prefers to build partnerships with member countries of the union on a bilateral basis.
Judging by the results, the European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership programme did not achieve its stated goals. Instead of stable and prosperous neighbours around the perimeter of the European Union from Tunisia, Libya, Egypt and Syria to the South Caucasus, Moldova and Ukraine, there is a belt of countries with internal instability, terrorist threats and active centres of separatism and armed conflicts. Most of the partner countries of the European Union cannot get out of the depressive situation, while in some there is clear regression and decline. Against this background, the problem of uncontrolled migration has worsened, and there are dangerous cases of penetration by terrorists and armed gangs into the territory of the EU.
Obviously, the European Neighbourhood Policy requires deep rethinking and pragmatic correction. The most important thing is to free it from confrontation and prevent it from being perceived as a fight between the European Union and Russia for an exclusive sphere of influence. Of course, Russian claims to define instead of partner countries how they build relations with Brussels are unacceptable. But ignoring the legitimate interests of Moscow is erroneous, and as experience has shown, is unproductive. Russia should have its voice in this programme, but not dictate. It is simply impossible to solve many problems without its constructive engagement. It is expedient to shift the emphasis in the European Neighbour-hood Policy to the promotion of conflict resolution, achievement of civil peace and public safety, strengthening of local government and legal institutions, business development and economic growth. The regulation of migration flows, freedom of movement and foiling of terrorist threats and cross-border crime remain important.