ABŞ OLMASIN, RUSİYA OLSUN
B. şafer: "əgər əsas güclər münaqişəni həll etmək istəmirlərsə, onda atət-in, yoxsa bmt-nin bununla məşğul olmasının heç bir fərqi yoxdur"
Brenda Şafer Xəzər bölgəsi ilə yaxşı tanışdır. Elə onun özünü də burada yaxşı tanıyırlar. ABŞ-ın Harvard Universitetinin Xəzər Araşdırmalar Mərkəzinin keçmiş rəhbəri, hazırda isə Hayfa Universitetinin və Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının professoru olan xanım Şafer birinci il deyil ki, bu mürəkkəb regionla bağlı araşdırmalar aparır. Bu səbəbdən bölgənin mövcud durumu və ətrafında gedən geosiyasi proseslər barədə onun rəyini öyrənmək bizim üçün də maraqlı idi.
-ABŞ hakimiyyətində demokratlar respublikaçıları əvəz etdilər. Gələn ildən Vaşinqtonun xarici siyasətində əsaslı dəyişikliklər gözləmək olarmı? Məsələn, bildirilir ki, Obama administrasiyası dünyadakı münaqişələrə, o cümlədən İraq və Əfqanıstana hərbi müdaxiləni tamamilə dayandıracaq...
-Mənə elə gəlir ki, seçki kampaniyası zamanı verilən vədlərlə prezident kimi fəaliyyətə başlayandan sonra görülən işlər arasında fərq olur. Düzdür, demokratların lideri seçkiərəfəsi öz çıxışlarında çoxlu vədlər verirdi, amma gəlin onun kadr seçiminə baxaq. Hazırda kadr seçimində Barak Obama daha geniş, mərkəzçi siyasət yürüdür. Yəni daha geniş spektri əhatə edən kadrlar toplusu ilə işləməyə üstünlük verir. Məsələn, müdafiə naziri Robert Geytsi öz vəzifəsində saxladı, prezidentliyə namizəd olmuş və seçki kampaniyasında ona uduzan Hillari Klintonu dövlət katibi təyin etdi. Bu da onu göstərir ki, Obamanın niyyəti beynəlxalq məsələlərdə məhz orta xətti tutmaqdır. Bizim ümumiyyətlə bütün xarici siyasət sahəsində belə bir fikir, düşüncə var ki, uşağı özbaşına qoymaq lazımdır. Mən bunu təkcə cənab Obamaya aid etmirəm. Belə baxanda, Amerika xalqının özü xarici siyasətdən bir az uzaq düşüb, siyasətə elə də diqqət ayırmır. Odur ki, bəzən siyasi liderlər daha cəsarətli addımları ilə seçilirlər. Məsələn, Buş administrasiyasının müsbət cəhətlərindən biri o oldu ki, Gürcüstan hadisələrində daha doğru xarici siyasət yürütdü. Hətta insanlar düşünürdülər necə oldu ki, birdən-birə belə oldu.
-Konkret olaraq Vaşinqtonun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsilə bağlı siyasətində hansı dəyişiklikləri gözləmək olar? İndiyədək yürüdülən ikili siyasət konkret yanaşma ilə əvəz oluna bilərmi və bu yanaşma nədən ibarət ola bilər?
-Bu münaqişənin həllində ABŞ-ın həlledici qüvvə olduğuna inanmıram. Nəzərə alsaq ki, Rusiya Ermənistanı dəstəkləyən bir ölkədir, onda Rusiyanın bu münaqişənin həlli ilə bağlı nə etdiyi daha vacibdir, nəinki Amerikanın. Mənə elə gəlir ki, bu məsələdə Rusiya-ABŞ münasibətləri böyük rol oynayacaq. Onu da deyim ki, son dövrlərdə bu münasibətlər fərqli bir mərhələyə keçir.
-Sizə elə gəlmirmi ki, artıq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində Rusiya dominantlıq edir? Son 14 ildə münaqişə tərəflərinin birgə sənədə  - Moskva bəyannaməsinə imza atması da məhz Moskvanın vasitəçiliyi ilə baş tutdu. Bu, Vaşinqtonun bölgədəki təsirini zəiflətmir ki?
Mənə elə gəlir ki, bu regionlarda münaqişələrin başlanmasında Rusiyanın rolu olmuşdur. Odur ki, münaqişələrin həlli ilə də bağlı Rusiyanın rolu böyük olacaq. Bu məsələdə ya Rusiya, ya Amerika kimi konkret seçim qoyulmamalıdır. Rusiya bu ölkələrdə böyük rola malik olduğu üçün onun təsiri də böyükdür. Rusiya etnik münaqişələrdən istifadə edərək bu ölkələri öz əlində saxlamağa çalışır. Məsələn, Azərbaycan-Ermənistan və ğürcü-abxaz münaqişələri buna əyani sübutdur. Bu, Rusiyanın özü üçün əslində təhlükəli bir oyundur. Çünki Rusiyanın özündə də çoxsaylı xalqlar yaşayır. Rusiyanın öz siyasi quruluşunda da problemlər var.
-Müsahibələrinizin birində demişdiniz ki, ATƏT-in Minsk qrupu bu münaqişəni çözə bilməyəcək, bunu BMT-yə həvalə etmək lazımdır. Əvvəlki fikrinizdə qalırsınızmı? Xüsusən də nəzərə alsaq ki, qrupun iki həmsədri - ABŞ və Rusiya arasında münasibətlər əməkdaşlıq üçün o qədər də əlverişli deyil...
-Əgər əsas güclər, fövqəldövlətlər bu münaqişəni həll etmək istəmirlərsə, onda fərqi yoxdur ATƏT, yoxsa BMT. Amma mən düşünürəm ki, xüsusilə də ilk illərdə ATƏT-i bu məsələyə qatmaq çox böyük səhv idi. ATƏT çox zəif təşkilatdır. Onun nə sülhməramlı qüvvələr toplamaq imkanı, nə də ki münaqişələrin həlli ilə bağlı təcrübəsi var. Əslində, çox da arzuolunan qərar deyildi ki, dünya Dağlıq Qarabağ münaqişəsini məhz ATƏT-ə həvalə etdi. Bu məsələnin çoxtərəfli həllinə çalışmaq, ayrı-ayrı ölkələrlə əməkdaşlıq etmək lazımdır.
-Sizcə, Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində Azər-baycanın rolunun getdikcə güc-lənməsi Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həllinə təsir edirmi? Təsir edirsə, bu özünü nədə büruzə verir?
-Azərbaycan üçün çox yaxşı bir haldır ki, ölkəniz Avropanın qazla təmin edən böyük bir ixracatçıya çevrilir. ABŞ enerji təhlükəsizliyi məsələsinə qlobal yanaşır və Avropadakı müttəfiqlərinin enerji ilə təmin olunmasına çox sevinir. Amma geosiyasi quruluşun tələbi başqadır. Azərbaycanın stabil qonşulara ehtiyacı var. Elə götürək Gürcüstanı. Neft-qaz daşınması üçün hansısa virtual imkanlardan istifadə etmək qeyri-mümkündür. Təbii qaz, neft ancaq kəmər vasitəsilə gedir. Demək daxili vəziyyəti gərgin olmayan qonşulara ehtiyac var.
-Avropanın enerji təhlükəsizliyindən söz düşmüşkən, Nabucco layihəsinin perspektivlərini necə görürsünüz?
-Mən regionu araşdıran digər tədqiqatçılardan fərqli olaraq bu məsələyə bir qədər bədbin yanaşıram. Sizcə, xüsusilə də Gürcüstanda baş verən hərbi əməliyyatlardan sonra bu layihə necə reallaşa bilər? İnanmıram ki, Qazaxıstan, İran bu tranziti seçsin...
-Və sonda, uzun müddətdir regionla məşğul olan bir araşdırmaçı kimi Xəzərin hüquqi statusunun indiyədək müəyyən olunmamasını necə izah edərdiniz?
-Xəzərin hüquqi statusu beynəlxalq hüquqa əsasən həll olunmalıdır. Amma dövlətlər çox vaxt hüquqi məsələlərin həlli zamanı bu amili yaddan çıxarır və siyasiləşdirirlər. Fikrimcə, Xəzərin statusu ilə bağlı siyasi baxımdan qərar qəbul olunarsa, o zaman bu məsələ həll oluna bilər. Amma inanmıram ki, Xəzərin statusu yaxın vaxtlarda həllini tapsın. İrandan fərqli olaraq, Rusiya və Qazaxıstan arasında problemin həll olunması üçün siyasi istək var. Tutaq ki, ölkə daxilində hüquqi məsələləri tənzimləyən orqan, polis var. Beynəlxalq hüquqda isə belə məsələlərin həlli çətindir.

Б.ШАФЕР: «Если основные силовые центры не стремятся к реше-нию конфликта, то не так уж и важно, кто этим занимается – ОБСЕ или ООН
Бренда Шафер хорошо знакома с Каспийским регионом. Да и здесь ее неплохо знают. Бывший руководитель Центра каспийских исследований Гарвардского университета США, ныне профессор Университета Хайфа и Азербайджанской дипломатической академии (АДА), далеко не первый год занимается исследованием этого непростого региона. Поэтому нам было интересно ознакомиться с ее экспертной оценкой нынешней ситуации и геополитических процессов вокруг нашего региона, а также некоторыми прогнозами на будущее.
- Госпожа Шафер, в руководстве США демократы сменили республиканцев. Можно ли в следующем году ждать основательных изменений во внешней политике США? К примеру, говорится, что администрация Обамы полностью прекратит военное вмешательство в конфликты по всему миру, в том числе в Ираке и Афганистане.
- Мне кажется, что между обещаниями, данными в ходе предвыборной кампании, и последующими действиями в качестве президента, как правило, имеются существенные различия. Хотя лидер демократов и давал в своих предвыборных выступлениях множество обещаний, давайте рассмотрим его кадровую политику. Обама оставил Роберта Гейтса на должности министра обороны, а проигравшую ему в предвыборной кампании Хиллари Клинтон назначил госсекретарем США. Это свидетельствует о том, что он намерен придерживаться серединной линии во внешней политике. По отношению к внешней политике руководства страны в американском обществе в целом превалирует мнение, подход, что "ребенку необходимо предоставить свободу действий". Это касается не только господина Обамы. По сути американский народ немного отдалился от политики и не уделяет ей должного внимания. Поэтому иногда политические лидеры выделяются более решительными шагами. К примеру, довольно позитивными можно считать внешнеполитические шаги администрации Буша в связи с событиями в Грузии. Люди даже пребывали в некоем недоумении в связи с позицией Буша.
- Каких изменений можно ожидать непосредственно в политике Вашингтона в отношении армяно-азербайджанского конфликта? Можно ли надеяться на отказ от политики двойных стандартов?
- Не думаю, что США являются ведущей силой в урегулировании данного конфликта. Учитывая, что Россия поддерживает Армению, важно, что предпримет для решения конфликта не Америка, а именно Россия. Мне кажется, что большую роль в этом вопросе сыграют российско-американские отношения. Отмечу, что в последнее время отношения между Россией и США вступают в новую фазу.
- Не кажется ли вам, что сегодня в процессе решения конфликта вокруг Нагорного Карабаха доминирует Россия? Именно при посредничестве Москвы состоялось подписание первого за последние 14 лет совместного документа (Московской декларации) президентов Азербайджана и России.
- Мне кажется, что Россия сыграла определенную роль в развязывании конфликтов в регионе. Поэтому будет велика ее роль и в их решении. В этом вопросе не должно быть конкретного выбора между Россией и Америкой. Россия обладает большим влиянием на эти страны, так как имеет для них важное значение. Она стремится держать их в руках, используя для этого этнические конфликты. И наглядным примером тому являются армяно-азербайджанский и грузино-абхазский конфликты. На деле это - опасная игра и для самой России. Потому что в самой России множество разных народов. К тому же есть проблемы и в политической структуре этой страны.
- В одном из интервью вы сказали, что Минская группа ОБСЕ не сможет разрешить этот конфликт и его решение необходимо поручить ООН. Остаетесь ли вы при своем мнении? Особенно, учитывая то, что отношения между двумя сопредседателями группы - Россией и США не так уж и благоприятны для сотрудничества.
- Если основные силовые центры, наиболее влиятельные страны не стремятся к решению этого конфликта, то не так уж и важно, кто этим занимается - ОБСЕ или ООН. Однако я думаю, что приобщение ОБСЕ к этому вопросу изначально было ошибочным шагом. ОБСЕ - очень слабая организация. Она не обладает возможностью сформировать миротворческие силы и не имеет никакого опыта в решении конфликтов. По сути возложение мировым сообществом решения конфликта вокруг Нагорного Карабаха на ОБСЕ было крайне неудачным шагом. Необходимо стремиться к многостороннему решению этого вопроса, к сотрудничеству с отдельными странами.
- Как, по-вашему, оказывает ли влияние на решение армяно-азербайджанского конфликта последовательное усиление роли Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европы? И если оказывает, то в чем это проявляется?
- Превращение Азербайджана в крупного экспортера, снабжающего Европу газом, является для него крайне позитивным фактором. США рассматривают вопрос энергетической безопасности в глобальном масштабе и рады тому, что их союзники в Европе будут обеспечены энергией. Однако у геополитического обустройства мира другие требования. Азербайджан нуждается в стабильных соседях. Возьмем хотя бы Грузию. Невозможно использовать для транспортировки нефти и газа какие-то виртуальные средства. Их доставляют только по трубопроводам. Значит, возникает необходимость в соседях, у которых нет напряженной ситуации внутри страны.
- Кстати, об энергетической безопасности Европы, какой вам видится перспектива проекта Nabucco?
- В отличие от других исследователей региона, у меня немного пессимистический подход к данному вопросу. Как, по-вашему, может быть реализован этот проект, особенно в свете военных действий в Грузии? Я не верю, что Казахстан, Иран предпочтут этот путь транзита.
- И в заключение. Чем вы как специалист, длительное время изучающий регион, объясните то, что юридический статус Каспийского моря все еще не определен?
- Вопрос о статусе Каспия должен решаться на основе международного права. Однако часто при решении юридических вопросов государства забывают об этом факторе и политизируют проблемы. Думаю, вопрос может быть решен в случае принятия политического решения о статусе Каспия. Однако я не верю, что это случится в ближайшем будущем. В вопросе делимитации между Россией и Казахстаном, в отличие от Ирана, имеется политическое желание для решения проблемы. Внутри стран существуют органы, например полиция, для урегулирования юридических вопросов. Однако в международном праве решение подобных вопросов довольно сложное дело.