2008-ci İLİN REGİONU
2008-ci il həm dünya, həm də regional miqyasda çox sayda səs-küylü hadisələrlə yadda qaldı. Təkcə bizim jurnalın saylarına kiçik bir ekskursiya etsəniz, bu ilin siyasi münaqişələr, müharibələr, böhranlar, təbii və qeyri-təbii fəlakətlər baxımından necə "məhsuldar" olduğunu görə bilərsiniz. Doğrudur, 2008-ci illə bağlı müxtəlif proqnozlar verilirdi. Ancaq bədbin öncəgörmələr çin çıxsa da, nikbin öncəgörmələr gerçəkləşmədi.
Axı 2008-ci il Yer siçanı ili idi və astroloqların vədlərinə görə, insanları əməlli-başlı doyuzdurmalı idi. Amma hər şey tam tərsinə oldu - dünya ciddi iqtisadi böhranla üz-üzə qaldı. Amma bu barədə sonra danışarıq, çünki görünür, böhran hələ Öküz ilində də bizə "yoldaş" olacaq. Hələlik isə region üçün Yer siçanı ilinin sonuclarına baxaq.
Azərbaycan
Ötən il Azərbaycan yüksələn iqtisadi inkişafını davam etdirdi, bu, ölkənin regionda, bəzi parametrlər üzrə, hətta dünyada lider mövqeyini gücləndirdi. Bu baxımdan, 2008-ci ilin Azərbaycanın lider rolunun beynəlxalq səviyyədə tanınması ili olduğunu demək olar. Belə ki, Dünya Bankının "Doinq Business-2009" hesabatında Azərbaycan öz reytinqini 64 bənd yaxşılaşdırıb və islahatçı ölkələr arasında liderə çevrilib. Bir qədər əvvəl - ilin başlanğıcında isə Azərbaycan Davos Dünya İqtisadi Forumunda isə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları üzrə lider elan edildi. Ölkə həm də ümumi daxili məhsul (ÜDM) artımı templəri üzrə liderliyini qorudu.
İqtisadi baxımdan 2008-ci il həm də tarixə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Türkiyə hissəsinin tikintisinə başlanılması ilə girdi. Bütün çətinliklərə və maneələrə baxmayaraq, Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu daha bir regional layihə əsas mərhələsinə daxil oldu.
Təbii ki, hadisələrin bu cür gedişi heç də regionun bütün ölkələrinin ürəyincə olmadı. Bakı-Tbilisi-Qars qonşularına qarşı ərazi iddiaları üzündən özünü xarici dünyadan təcrid etmiş Ermənistanın onsuz da zəif olan mövqelərinə zərbə oldu. Azərbaycanın güclü regional oyunçu kimi özünü təsdiqləməsi və bir sıra başqa səbəblər Yerevanı Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamlanması üzrə danışıqlarda "səsini aşağı salmağa" məcbur etdi.
Lakin Qarabağ cəbhəsində Azərbaycanın mövqelərinin güclənməsindən danışarkən, Azərbaycan diplomatiyasının xidmətlərini də unutmaq olmaz. "Martın 14-də Azərbaycan xarici siyasətinin tarixində qeyri-adi hadisə baş verib. BMT Baş Assambleyası 39 "hə", 7 "yox" və 100 bitərəf səsi ilə Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş "İşğal olunmuş ərazilərdə vəziyyət" adlı qətnamə layihəsini qəbul edib. Bizim ölkə, faktik olaraq, MDB-də ilk dövlətdir ki, böyük dövlətlərin dəstəyi olmadan, özü də bu cür kəskin məsələ üzrə, BMT Baş Assambleyasında öz qətnamə layihəsini keçirə bilib",- deyə politoloq Fuad Axundov bizim jurnalda yazmışdı (2008, №7 (51).
Beləliklə, BMT növbəti dəfə Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycana məxsusluğunu və bu ərazinin işğaldan dərhal azad olmasının vacibliyini vurğuladı. BMT-də gerçəkləşən səsvermədə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin növbəti dəfə də "konstruktiv" ikibaşlılıq nümayiş etdirdiyini, sonradan isə buna bitərəfliyi saxlamaq donu geydirməyə çalışdıqlarını xatırlamağa belə dəyməz.
Hər nə olur-olsun fakt faktlığında qalır. BMT Baş Assambleyası növbəti dəfə Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri üzrə qətnamə qəbul edib və bunu ilin önəmli hadisələri sırasına aid etməmək olmaz. Bu çərçivədə daha önəmli hadisə isə bir qədər sonra - 2008-ci il noyabrın 2-də baş verdi. Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentləri Moskvada birgə bəyannamə imzaladılar. Bu, 14 ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması üzrə münaqişə tərəflərinin prezidentlərinin qol çəkdikləri ilk sənəd idi. Sənəddə tərəflər beynəlxalq zəmanətlərlə dəstəklənən "siyasi qərar"ın vacibliyini vurğuladılar.
Önəmli cəhət odur ki, bəyannamənin mətnində sadə və aydın bir tezis dəqqiq göstərilir: əvvəlcə münaqişə nizamlanmalıdır, sonra iqtisadi əməkdaşlıqdan danışmaq olar. Bu, danışıqlarda Azərbaycanın mövqeyini daha da möhkəmləndirdi və əslində, ölkə rəhbərliyinin xidməti sayılmalıdır.
15 oktyabr 2008-ci ildə keçirilmiş prezident seçkilərində Azərbaycan xalqı yenidən indiki rəhbərliyin siyasi və iqtisadi kursunun davam etdirilməsinə səs verdi. Seçicilərin 88,7 faizi ölkə prezidenti İlham Əliyevi dəstəklədi. Özü də biz əvvəl qeyd etdiyimiz kimi, əgər 2003-cü ildə seçicilər İlham Əliyevə gələcək rifah ümidi ilə səs verirdilərsə, 2008-ci ildə sülhün və sabitliyin möhkəmlənəcəyi, islahatların davam etdiriləcəyi gələcəyi inamla seçirdilər.
Ermənistan
2008-ci ildə Ermənistanda da prezident seçkiləri keçirildi. Gözlənildiyi kimi, Ermənistan -Azərbaycan müharibəsinin fonunda hakimiyyəti ələ keçirmiş Robert Koçaryan fevralın 19-da onu Qarabağ klanının heç də az nüfuza malik olmayan başqa bir nümayəndəsinə - Serj Sarkisyana ötürdü. Hakimiyyətin qeyri-demokratik yolla ötürülməsini həm yerli, həm də xarici müşahidəçilər bəyan etdilər.
Ən qorxulusu isə sonra baş verdi. Seçkilərin ertəsi günü Yerevanda müxalifətin əsas namizədi, Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyana dəstək mitinqləri keçirilməyə başlandı. Müdafiə nazirinin iki müavini və br sıra yüksəkçinli məmurlar müxalifətə qoşuldu. Fevralın 21-də mitinqlər müddətsiz və fasiləsiz elan edildi.
Vəziyyətin nəzarətdən çıxdığını görən hakim rejim martın 1-də şəhər küçələrinə ağır texnika çıxardı. Xalq etirazının amansızlıqla yatırılması nəticəsində Yerevanda 10 adam həlak oldu, onlarca insan yaralandı. Fəaliyyətdə olan prezident R.Koçaryan martın 20-nə kimi fövqəladə vəziyyət elan etdi.
Mitinqlər və nümayişlər, tətillər qadağan edildi. KİV-lər siyasi motivli materiallarda yalnız rəsmi versiyaya əsaslanmalı idi. Lazım gələndə partyaların və qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) fəaliyyətinə mane olmağa icazə verilirdi. Martın 2-dən 3-nə keçən gecə müxalifət qəzetlərinin çapının qarşısı alındı, informasiya saytları dayandırıldı.
Hazırda hələ də Ermənistanın türmələrində həmin vaxt siyasi motivlərlə tutulmuş 67 adam saxlanmaqdadır. "Region plus"un proqnozlaşdırdığı kimi, Ermənistanda nə baş verməli idisə, o da oldu.
Azərbaycan ərazisində dinc əhalinin məhv edilməsində böyük təcrübəyə malik Serj Sarkisyan bu təcrübəsini öz xalqına qarşı da tətbiq etdi. Ermənistan rəhbərliyi öz hakimiyyətini saxlamaq və "klandaxili yerdəyişmə" etmək üçün hər şeyə getdi. Bu məsələyə Avropa Şurasının Parlament Assamblayesının 2009-cu ildə keçiriləcək qış sessiyasında baxılacaq. Söhbət ciddi gedəcək və məsələ Ermənistanın, hətta bu təşkilatda səs hüququndan məhrum edilməsinə gətirib çıxara bilər.
Lakin 2008-ci ildə Ermənistan təkcə daxili çəkişmələrlə yadda qalmadı. Həmişə olduğu kimi, erməni məsələsi bu il də regional inteqrasiya cəhdlərinə böyük əngəl olaraq qaldı. Bu dəfə Türkiyənin Qafqazda sabitliyi bərqərar etmək cəhdləri erməni çəpərini aşa bilmədi.
"Dostpərvər" Türkiyə
Beşgünlük Gürcüstan-Rusiya müharibəsindən sonra Türkiyə tərəfindən Qafqaz Sabitlik və Əməkdaşlıq Paktının (QSƏP) yaradılması təşəbbüsü irəli sürülüb, müharibə məsələsinə sonra qayıdacağıq. Öz ideyasını sandıqda saxlamayan Ankara dərhal Moskva, Tbilisi, Bakı və hətta Türkiyə ilə diplomatik əlaqələri olmayan Yerevanla danışıqlara başladı.
Və 6 sentyabr 2008-ci il günündə tarixi sayılmağa haqqı olan hadisə baş verdi. Ermənistanın dünya xəritəsində peyda olmasından sonra ilk dəfə olaraq, Türkiyə prezidenti kimi Abdulla Gül Yerevana səfər etdi, Serj Sarkisyanın hər iki ölkənin futbol yığmalarının Yerevanda keçiriləcək oyununa birgə baxmaq təklifini qəbul etdi. Hətta sadə vətəndaşa da aydın idi ki, futbol sadəcə bu məsələdə görüşmək üçün bəhanə idi.
Rəsmi Ankara Ermənistanla yaxınlaşma kursu götürməklə, ilk növbədə, regionda öz nüfuzunu möhkəmləndirmək, Avropa Birliyinə və ABŞ-a Yerevanla dailoqa hazır olduğunu nümayiş etdirmək məqsədi güdürdü. Ancaq bu zaman ərazisi Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycanın da mövqeyini nəzərə almamaq olmazdı. Məhz buna görə də Abdulla Gül Yerevana etdiyi səfərindən dörd gün sonra Bakıya gəldi.
Gülün özünün dediyi kimi, "Azərbaycanı sakitləşdirmək və Azərbaycan cəmiyyətində gərginliyi azaltmaq" məqsədi daşıyan bu qısamüddətli səfərin sonucları barədə söz demək çətindir. Yalnız bu aydındır ki, Türkiyə prezidenti Azərbaycan ictimaiyyətini tam sakitləşdirə bilmədi.
Türkiyənin özündə də uydurma erməni soyqırımı, həmçinin Azərbaycana və Türkiyənin özünə qarşı ərazi iddialarından imtina etmək istəməyən Ermənistana qarşı bu birtərəli xoşməram münasibətinin tərəfdarları azdır. İstənilən halda, Türkiyə tərəfindən irəli sürülmüş Qafqaz Sabitlik və Əməkdaşlıq Paktının yaradılması təşəbbüsü 2009-cu ildə də öz aktuallığını qoruyacaq, amma bu layihə çərçivəsində Bakı və Yerevanı, Moskva ilə Tbilisini bir araya gətirmək perspektivləri çox dumanlı görünür.
Bir az da Moskva və Tbilisi haqqında
Hələ 2008-ci ilin əvvəlində - 5 yanvarda Gürcüstanda növbədənkənar prezident seçkiləri keçirildi və gözlənildiyi kimi, Mixail Saakaşviliyə qələbə nəsib etdi. Hakimiyyət seçicilərin iradəsinə müraciət etmək qərarını 2007-ci ildə ölkədə yaranmış kəskin siyasi böhran üzündən seçdi. Məlum olduğu kimi, müxalifət qüvvələri kütləvi xalq çıxışları keçirməyə təşəbbüs göstərdilər ki, bu da polis tərəfindən dağıdıldı, fövqəladə vəziyyət tətbiq edildi, "İmedia" və "Kavkasia" kimi telekanalların işi dayandırıldı.
Saakaşvili hakimiyyətinin əməlləri, hətta ona himayədarlıq edən ABŞ və Avropa Birliyi tərəfindən kəskin tənqidə tuş gəldi. Ancaq hər nə olur-olsun seçkilər keçirildi və Gürcüstanın daxili siyasi durumu aydınlaşdı, amma xarici siyasi durumu haqqında isə bunları demək mümkün deyildi. Gürcüstanın separatçı əraziləri Abxaziya və Şimali Osetiya Tbilisi və Moskva arasında münasibətlərin normallaşmasına imkan vermədi.
Fevralın 17-də Avropa ölkələri və ABŞ tərəfindən Kosovonun müstəqilliyinin tanınması vəziyyəti xeyli kəskinləşdirdi. Serbiyanın bu diyarının müstəqilliyinin əleyhinə çıxış edən Moskva bundan dərhal sonra Qərbə adekvat cavab verilə biləcəyi - Gürcüstanın qiyamçı regionlarının müstəqilliyinin tanına biləcəyi xəbərdarlıq etdi. Ancaq Rusiya tələsmək niyyətində deyildi, çünki ölkə prezident seçkilərinin astanasında idi.
Rusiyada növbəti prezident seçkiləri 2 martda keçirildi. Gözlənildiyi kimi, baş nazirin birinci müavini Dmitri Medvedev, yəni əvvəlki prezident Vladimir Putin tərəfindən dəstəklənən namizəd qələbə çaldı. Amma seçkilərin gözlənilən sayılan nəticələrinə reaksiya heç də birmənalı olmadı. Bu günə kimi Rusiya mətbuatında bir məsələ hələ də müzakirə mövzusudur, yeni dövlət başçısı kimdir - Medvedevdir, yoxsa yenə də Putindir? Bu, ayrı söhbətin mövzusudur. Mübahisə ediliməyəcək yalnız bir məsələ var, seçkilərdən sonra Moskvanın həm daxili, həm də xarici siyasətindən heç bir dəyişiklik olmayıb. Özü də bu siyasətin istiqamətlərindən biri - Gürcüstan məsələsi öz zirvəsinə çatdırılıb.
Pekin Olimpiadasının açılışı ərəfəsində, avqustun 7-dən 8-nə keçən gecə Cənubi Osetiya ərazisində Rusiya ilə Gürcüstan arasında döyüşlər başlandı və bu, bütün bölgəni humanitar fəlakət astanasına gətirdi. Daha sonra bu döyüşlər "beşgünlük müharibə" adlandırılmağa başlandı. Məsələyə bütün dünya qarışdı və Avropa Birliyinin o vaxtkı sədri Fransanın prezidenti Nikola Sarkozinin böyük səyləri nəticəsində tərəflər atəşin kəsilməsi və gürcü-osetin münaqişəsi zonasında vəziyyətin sonrakı nizamlanması barədə plana imza atdılar.
Ancaq burası aydın idi ki, Rusiya artıq Cənubi Osetiya və Abxaziyanın legitimləşdirilməsi yolunu tutub. Dmitri Medvedev Moskvada Cənubi Osetiya və Abxaziya separatçılarının liderləri Eduard Kokoyta və Sergey Baqapşla görüşdə aydın və birmənalı şəkildə bildirdi ki, "Cənubi Osetiya və Abxaziya xalqlarının verəcəyi istənilən qərarı dəstəkləyəcək". Və tezliklə, tanınmamış respublikaların parlamentlərinin Rusiyaya müstəqilliklərinin tanınması xahişi ilə müraciətləri səsləndi və Moskva bu müraciətləri dərhal yerinə yetirdi.
Təbii ki, Qərb Moskvanın bu addımından çox əsəbiləşdi və bu, heç də Kosovanın tanınması zamanı Rusiyanın nümayiş etdirdiyi əsəbdən az olmadı. Özü də Kosovodakı vəziyyətdən fərqli olaraq Abxaziyanın və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini bir-iki ölkə tanıdı.
Ancaq hər nə olur-olsun fakt faktlığında qalır. Gürcüstanla Rusiya arasnıda 2008-ci ildə baş vermiş beş günlük müharibə dünyada siyasi qütbləşmə və münaqişə durumlarının kəskinləşməsi prosesini sürətləndirdi. Və dünyanın güclülərinin maraqlarının toqquşduğu episentrlərdən biri də bizim region oldu.

The Year of the Rat was full of wars and political frictions in the South Caucasus
The year 2008 will stick in our mind with numerous sensational events both on the global and regional scale. Even a brief look at our magazine can show that this year was full of political conflicts, wars, crises and natural and manmade disasters. In any case, if we believe superstitions, this was expected because 2008 was a leap year. Thus, pessimistic predictions proved right, while optimistic predictions proved wrong. 2008 was a year of the Rat, and according to astrologists, land was supposed to feed people quite well. But everything was quite the opposite as the world experienced a serious economic crisis. Nor will we be able to stop the crisis in the Year of the Ox, if it is still continuing, and it is not known when it will end. For the time being, let us summarize the results of the Year of the Rat for the region.
In 2008, Azerbaijan continued its progressive economic development which was accompanied by the strengthening of its leading positions in the region and even in the world. From this point of view, 2008 became a year of the international recognition of Azerbaijan's leading role. For example, in the World Bank's "Doing Business - 2009" report Azerbaijan improved its ranking by 64 points and became number one among reformist countries. At the World Economic Forum in Davos earlier this year, Azerbaijan was recognized as the leader of the CIS in the development of information and communications technologies. The country also retained its leadership in the pace of GDP growth.
From an economic point of view, 2008 went down in history also with the beginning of the construction of the Turkish sector of the Baku-Tbilisi-Kars railroad which connects Azerbaijan, Georgia and Turkey. In this way, despite all the difficulties and obstacles, another major regional project initiated by Azerbaijan entered its final stage of implementation.
Naturally, not every country of the region liked such a development of events. Specifically, the Baku-Tbilisi-Kars project was another blow to Armenia and considerably damaged the positions of exhausted Armenia which has isolated itself from the outer world because of its territorial claims to its neighbours. Azerbaijan's status as a strong regional player and a number of other circumstances forced Yerevan to soften its rhetoric in the negotiations on the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. As for the non-economic component of the strengthening of Azerbaijan's position at the Karabakh front, we cannot but mention the contribution of Azerbaijani diplomacy here. "On 14 March, an unusual event happened in the history of Azerbaijani foreign policy. The UN General Assembly adopted a draft resolution on the situation in the occupied territories with 39 votes for, seven against and 100 abstentions. Our country was in fact the first country in the CIS which managed to pass its resolution in the UN General Assembly without the support of great powers on such an important issue," political expert Fuad Axundov wrote in our magazine (2008, No 7 [51]). Thus, the UN again clearly recognized Nagornyy Karabakh as part of Azerbaijan and the need to liberate this territory from occupation. However, the cochairmen of the OSCE Minsk Group demonstrated "constructive" ambiguity during the UN vote, though they tried to excuse themselves later, saying that they were trying to maintain their neutrality. This way or another, the fact remains a fact. The UN General Assembly adopted another resolution on the occupied territories of Azerbaijan, and this is one of the most significant events of the year. An even more significant event occurred later - on 2 November 2008. The presidents of Azerbaijan, Armenia and Russia adopted a joint declaration in Moscow. This was the first document on Nagornyy Karabakh signed by the presidents of the conflicting sides in 14 years. In the declaration the parties confirmed the need for "a political solution" with international guarantees. It is also important that the text of the declaration contains a clear, simple and understandable thesis: it is necessary to solve the conflict first and then talk about economic cooperation. This strengthened Azerbaijan's positions in the negotiating process even more, which can be rightly regarded as an achievement of the country's leadership.
During the presidential elections of 15 October 2008, the Azerbaijani people voted again for the political and economic policy of the incumbent leadership. The country's incumbent president, Ilham Aliyev, was supported by 88.7 per cent of voters. What is more, as we reported earlier, if in 2003 people voted for Ilham Aliyev with hopes for further wellbeing, in 2008 people confidently voted for a guaranteed future, peace, stability and reforms.
In 2008, presidential elections were held in Armenia as well. As was expected, Robert Kocharyan who seized power on the wave of the Armenian-Azerbaijani war handed it over to a representative of the Karabakh clan, Serzh Sagsyan, on 19 February. The anti-democratic handover of power was confirmed by both local and international observers. But the most terrible thing happened later. Literally the next day after the elections, large rallies began in Yerevan in support of the main opposition candidate and the country's first president, Levon Ter-Petrosyan. The opposition was joined by two deputy defence ministers and a number of high-ranking officials. From 21 February, the rallies became open-ended and round-the-clock. On seeing that the situation is getting out of hand, the ruling regime brought heavy military hardware into the streets of Yerevan on 1 March. As a result of the brutal suppression of the people's resistance, 10 people were killed in Yerevan, while dozens were wounded. The incumbent president, Kocharyan, declared a state of emergency until 20 March. Rallies, marches and strikes were banned, and the media were told to base their political reports only on the official version, while the activities of parties and NGOs were restricted. On the night of 2-3 March, opposition newspapers and websites were closed. Sixty-seven people who were arrested for political reasons during those events are still held in Armenian prisons. According to a Region+ forecast, what happened in Armenia was expected.
Sargsyan who has experience in exterminating civilians on the territory of Azerbaijan used his experience against his own people. The Armenian authorities did everything possible to retain power and hand it over "within their clan". This issue will be examined at the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in 2009. The discussions are expected to be quite heated, and Armenia may lose its right to vote in this organization. Meanwhile, the subject of Armenia became topical also in the context of regional integration. This time it manifested itself during Turkey's attempts to implement its initiative on stability in the Caucasus.
"Friendly" Turkey
The initiative to create the Caucasus Pact of Stability and Cooperation (CPSC) was put forward by Turkey after the five-day war between Georgia and Russia, but we will come onto that later. Without putting the idea into cold storage, Ankara immediately began talks with Moscow, Tbilisi, Baku and even Yerevan with which Turkey has no diplomatic relations. A really historic event happened on 6 September 2008. For the first time in the history of Armenia, Turkish President Abdullah Gul visited this country, having accepted Serzh Sargsyan's invitation to watch a football match between the two countries' national teams in Yerevan. Even a man in the street realizes that football was just an excuse. Ankara has started a policy of rapprochement with Armenia, trying to strengthen its positions in the region and show the EU and the USA that it is ready for dialogue with Yerevan. At the same time, it was impossible to ignore the opinion of friendly Azerbaijan whose territory Armenia has occupied. For this reason, Gul arrived in Baku four days after his trip to Yerevan. It is difficult to sit in judgment on the results of this short visit as Gul himself said that the purpose "was to calm down Azerbaijan and ease tensions in Azerbaijani society".
It is only clear that the Turkish president failed to "calm down" Azerbaijani society. In Turkey, there are very few supporters of unilateral good will gestures with regard to Armenia which has no intention of giving up its allegations about the fictitious Armenian genocide and its territorial claims to Azerbaijan and Turkey. In any case, Turkey's initiative to create the Pact of Stability in the Caucasus will remain topical in 2009 as well, though prospects to unite Baku and Yerevan, and Moscow and Tbilisi within this project look quite vague.
Moscow and Tbilisi
In early 2008, on 5 January, extraordinary presidential elections were held in Georgia, and as was expected, Mikheil Saakashvili gained a victory in the elections. He was forced to appeal to voters by an acute political crisis that broke out in the country at the end of 2007. As is known, opposition forces initiated mass protests which were brutally subdued by the police and resulted in a state of emergency and in the suspension of the Imedi and Kavkasia TV channels. The actions of the Saakashvili government caused sharp criticism even from the USA and the European Union. Whatever it is, the elections did take place and the domestic political situation in Georgia started acquiring clear outlines unlike the foreign political situation. The conflicts in the separatist regions of Georgia - Abkhazia and South Ossetia - did not help normalize relations between Tbilisi and Moscow. The situation was exacerbated even more by the recognition of Kosovo's independence by some European countries and the USA on 17 February. Immediately after that, Moscow, which opposed the independence of this Serbian region, issued a warning about a possible response to the West - recognition of the independence of Georgia's breakaway regions. But Russia was in no hurry, especially as presidential elections were just around the corner in the country.
The presidential elections in Russia were held on 2 March. As was expected, the winner was the first deputy prime minister, Dmitriy Medvedev, a candidate supported by the previous president, Vladimir Putin. At the same time, reaction to the results of the elections, which were quite expected, was ambiguous. The Russian press is still actively discussing who is the new head of state - Medvedev or Putin again? But this is a different subject of discussion. The only undisputable thing is that both the domestic and foreign policy of Moscow did not undergo any changes after the elections. What's more, one of the directions of this policy - Georgia - reached its culmination. Ahead of the opening of the Beijing Olympics, Russia and Georgia began hostilities in South Ossetia on the night of 7-8 August, putting the region on the verge of a humanitarian catastrophe. Later these hostilities were called "a five-day war". The whole world intervened, and after strenuous efforts, the sides signed a plan to cease fire and solve the situation in the Georgian-South Ossetian conflict zone with the mediation of French President Nicolas Sarkozy who holds the presidency of the EU. But it was already clear that Russia has decided to legitimize South Ossetia and Abkhazia. At a meeting with the leaders of the South Ossetian and Abkhaz separatists in Moscow Eduard Kokoyty and Sergey Bagapsh, Dmitriy Medvedev clearly said that he will support "any decision supported by the peoples of South Ossetia and Abkhazia". Soon after that, the parliaments of the self-styled republics appealed to Russia for recognition of their independence, and Moscow immediately responded to their appeal. Naturally, the West was irritated by this step as much as Moscow was irritated by the recognition of Kosovo. Unlike Kosovo, the list of countries which recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia turned out to be quite short.
Whatever it is, the fact remains a fact. The five-day war between Georgia and Russia in 2008 expedited the process of political polarization and aggravated conflict situations in the world. And our region was one of the main epicentres where the interests of great powers clashed.