Hazırda ağ ev üçün Azərbaycanla türkiyə daha maraqlıdır, nəinki ermənistan
Ağ evə növbəti, sayca 44-cü rəhbərin seçilməsi prosesi ənənəvi olaraq, hamının maraq dairəsindədir. Bunun öz səbəbləri var.
Birincisi, nə deyilməsindən asılı olmayaraq, ABŞ dünyanın ən güclü dövlətidir və yaxın gələcəkdə bu belə də olacaq. Hamı anlayır ki, yaxın 4 il ərzində Birləşmiş Ştatlara rəhbərlik edəcək şəxs ümumilikdə beynəlxalq iqlimə, həm də Vaşinqtonun bu və ya digər tərəfdaş dövlətlərlə ikitərəfli münasibətlərinə böyük təsir göstərəcək.
İkincisi, ABŞ-da prezident seçkisi əsasən uzun, çətin seçki prosesindən çox, maraqlı televiziya şousunu xatırladır (bu seçki də istisna deyil). Hadisələrin gedişini izləyənlərin ixtiyarına İnternet kimi geniş imkanın da verildiyi şəraitdə isə proses daha maraqlı görünür. Elə Respublikaçılar Partiyasının vitse-prezidentliyə namizədi Sara Peylinin İnternetdə yerləşdirilmiş çılpaq şəkilləri nəyə desən dəyər.
Üçüncüsü, hazırkı seçki iki fərqli cəhəti ilə yadda qalacaq: Demokratlar Partiyasının namizədi, senator Barak Obama ABŞ tarixində ilk qaradərili prezident ola bilər, onun respublikaçı rəqibi, senator Con Makkeynin isə tarixə Ağ evin ən yaşlı sahibi kimi düşmək imkanı var.
Nəhayət, dördüncüsü, seçkiqabağı kampaniyanın sonunun iqtisadi böhranla eyni vaxta təsadüf etməsi əksər amerikalıların diqqətini digər problemlərdən, məsələn, İraq müharibəsindən yayındırıb. Axı bu yarışın qalibinin qarşısında duracaq əsas problem məhz iqtisadi böhranın aradan qaldırılması olacaq.
Əgər 47 yaşlı B.Obama liberal, islahatlar tərəfdarı, "Amerika arzusu"nun bərpasına çağıran siyasətçi kimi tanınırsa, Vyetnam müharibəsinin 72 yaşlı veteranı C.Makkeyn daha çox vətənpərvərlik meyilləri ilə seçilir, öz təcrübəsi və xidmətləri ilə önə çıxır. Yəni, o, hər şeydən əlavə, Corc Buşun prezidentliyi dönəmində nüfuzuna ciddi zərbə dəymiş partiyasının xəttinə qarşı belə çıxa bilər.
ABŞ-ın Obamanı dəstəkləyən nüfuzlu "The New York Times" qəzeti yazır ki, qaradərili namizədin həm iqtisadiyyat, həm də milli təhlükəsizlik sahəsindəki proqramı Makkeynin proqramından daha effektlidir. Qəzet Obamanın beynəlxalq münasibətlərə dair proqramında da daha üstün məqamlar görür. Makkeynə gəlincə, onun "siyasəti və baxışlarının köhnə olduğu" qeyd edilir və bunun bariz nümunəsi kimi, respublikaçı senatorun vitse-prezidentliyə namizəd kimi açıq-aşkar qeyri-peşəkar fiqur olan Sara Peylini seçməsi göstərilir.
Son  sorğularda Makkeynin rəqibi ilə aralarındakı fərqi azaltmağa nail olduğu görünsə də, qaradərili namizəd hələ də öndədir. Özü də yalnız amerikalılar arasında yox.
Jurnalistlər və sosioloqların keçirdikləri araşdırma göstərib ki, ABŞ prezidentinin seçilməsi prosesi bütün dünyada aparılsaydı, qələbə, şübhəsiz, Obamaya qismət olardı.
Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, 2005-ci ildə Barak Obama İndiana ştatından olan respublikaçı senator Riçard Luqarla birlikdə Azərbaycana (həmçinin Rusiya və Ukraynaya) səfər etmişdi. Səfər kütləvi qırğın silahlarının yayılmasının qarşısının alınması məsələsində əməkdaşlığa həsr olunsa da, o, amerikalı siyasətçilərə Cənubi Qafqazın problemləri ilə tanışlıq imkanı da yaratmışdı.
Buna baxmayaraq, bir müddət sonra Obama Azərbaycan və Türkiyəni Ermənistanı blokada vəziyyətinə salmaqda günahlandırdı və Yerevana humanitar yardımın məbləğini əvvəlki səviyyədə saxlayacağına söz verdi. O, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair "öz müqəddəratını təyinetmə" hüququnu nəzərdə tutan qətnamənin qüvvəyə minməsinə çalışacağını da söyləyib. Amerika Erməni Milli Komitəsinin (ANCA) spikeri Elizabet Çulcyan Obamanın mövqeyini "son on il ərzində ortaya qoyulmuş ən qətiyyətli mövqe" adlandırıb.
Demokratlar Partiyasından vitse-prezidentliyə namizəd Cozef Bayden də daha çox ermənipərəst mövqeyi ilə tanınır. Delaver ştatından olan senator "Amerika-Ermənistan əməkdaşlığına töhfə verən insan" adlandırılır. Amerika Erməni Assambleyasının (AAA) məlumatında bildirilir ki, "1989-cu ildə Senatın hüquqi məsələlər komitəsinin sədri olmuş Bayden "epməni soyqırımı"nı təsdiqləyən 212 saylı qətnamənin təşəbbüskarı olub". 1992-ci ildə o, Miçiqan ştatından olan demokrat senator Con Kerrinin təklifi ilə səsverməyə çıxarılan Azadlığa dəstək aktına 907-ci düzəlişə dəstək verib. Xatırladaq ki, 907-ci düzəliş ABŞ büdcəsindən MDB ölkələrinə yardım şərtlərini müəyyənləşdirir. Sənəddə bildirilir ki, Azərbaycan Ermənistanın blokadasını aradan qaldırmayana qədər, Birləşmiş Ştatlar Bakıya yalnız humanitar yardım göstərə bilər. 907-ci düzəlişin fəaliyyətinin müvəqqəti dayandırılmasının əvəzində isə erməni lobbiçiləri ABŞ büdcəsinə Dağlıq Qarabağa birbaşa maliyyə yardımlarının göstərilməsi, həmçinin Azərbaycanla Ermənistana hərbi yardım məsələsində paritetin qorunmasına dair bənd salınması təklifini irəli sürüblər.
Con Makkeynə gəlincə, qeyd edək ki, o da Bakıda səfərdə olub və respublikaçı senator Azərbaycan üçün daha dost münasibətlərinin əks olunduğu qətnamələrin təşəbbüskarı kimi tanınır. Həmin sənədlərdə Azərbaycanın təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsi və ölkənin daha da demokratikləşməsi məsələləri əksini tapıb. Makkeyn ABŞ-ın regiondakı vacib müttəfiqi saydığı Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü də dəstəkləyir.
Azərbaycanı maraqlandıran daha bir məqam amerikalı namizədlərin Ermənistanın Türkiyəyə qarşı irəli sürdüyü qondarma soyqırım iddiasına necə yanaşmalarıdır.
Qeyd edək ki, Ermənistan Con Makkeyndən və ümumilikdə Corc Buşun rəhbərlik etdiyi respublikaçı administrasiyadan narazıdır. Ağ evin hazırkı sahibi seçkiqabağı kampaniyası dövründə "erməni soyqırımı"nı tanıyacağına dair vəd verməkdə, seçkidə Amerika ermənilərin dəstəyini aldıqdan sonra isə "vədindən boyun qaçırtmaqda" günahlandırılır. Xatırladaq ki, Buş ötən il Türkiyə ilə münasibətlərin pozulmasına imkan verməmək üçün Senatı "erməni soyqırımı"nı tanıyan 106 saylı qətnamədən boyun qaçırmağa məcbur edib. Sənəd 2007-ci il yanvarın 30-da Nümayəndələr palatasına respublikaçılar Adam Şif, Corc Radanoviç, həmçinin erməni məsələləri üzrə komitənin həmsədrləri Frenk Palloun və Co Nollenberq tərəfindən təqdim edilmişdi.
Qeyd olunan məsələdə Makkeyndən də anoloji sərtlik gözlənilir.
Yeri gəlmişkən, oktyabrın 18-də ANCA Makkeynlə bağlı sərt bəyanatla çıxış edib. Qurum "məmurların özlərini Azərbaycan səfirliyinin əməkdaşları kimi apardıqlarını" bildirib. "ABŞ-ın vitse-prezidenti Dik Çeyninin Bakıya səfərindən sonrakı həftələr ərzində Birləşmiş Ştatlar administrasiyası xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququ haqda danışmağı unudub və çıxışlarında bu demokratik prinsipi ümumiyyətlə yada salmır", - deyə erməni komitəsinin bəyanatında qeyd olunur.
Bunun fonunda "The Atlantic Monthly" nəşrinin 19 oktyabr 2008-ci il tarixli sayında "Makkeyn və erməni məsələsi" başlıqlı yazıda bildirilir ki, "hələ cənab Buşun səhnədə peyda olmasından xeyli əvvəl Makkeyn "erməni soyqırımı"nı tanımaq arzusunun olmaması və ABŞ-la Ermənistan arasında ikitərəfli münasibətlərə etinasızlığı ilə məşhurlaşıb". Məhz bu məqamlar ermənilərdə şok effekti yaradır.
Qəzet yazır ki, Obama əksinə, "hələ prezidentliyə namizəd olmazdan xeyli əvvəldən 1915-ci il hadisələrinin "soyqırım" kimi tanınmasının tərəfdarıdır". Buna cavab olaraq, hətta Kaliforniyada "Ermənilər Obama uğrunda" adlı təşkilat da yaradılıb.
Lakin heç də bütün ermənilər eyni düşüncədə deyillər. Bəziləri hesab edir ki, prezident seçildikdən sonra Obama da "soyqırım"ın tanınmasına dair vədlərini "unuda" bilər. Çünki əks təqdirdə, Ağ ev sahibi Türkiyə ilə münasibətlərin pozulacağından ehtiyatlanacaq. Xatırladaq ki, Ankara hadisələrin onun istəyinə uyğun olmayan istiqamətdə inkişaf edəcəyi təqdirdə ABŞ-la Türkiyə arasında ikitərəfli münasibətlərin pisləşəcəyini dəfələrlə bəyan edib. Bundan başqa, Türkiyə NATO üzvü olan müsəlman dövlətidir, onun ərazisi isə ABŞ-dan İraq və Əfqanıstana yüklərin daşınmasında vacib tranzit rolu oynayır: İraqa aparılan yüklərin 70 faizi məhz Türkiyə ərazisindən keçir.
Faktları heç bir şey dəyişə bilməz. Və onların gücü də elə bundadır. Hazırda Azərbaycan da Türkiyə kimi, ABŞ üçün daha vacib əhəmiyyət kəsb edir, nəinki Ermənistan. Real situasiya öz şərtlərini dəqtə edir və "siyasətdə dostlar yox, yalnız milli maraqlar var" ifadəsinə tamamilə uyğun gəlir.
ABŞ-ın nüfuzlu "The Washington Times" qəzeti bu haqda yazır: "Rusiyanın Azərbaycana qonşu olan Gürcüstana qarşı həyata keçirdiyi təcavüzə cavab axtaran Vaşinqton Azərbaycanla tərəfdaşlığı genişləndirmək haqda düşünməlidir. Azərbaycan geosiyasi baxımdan vacib olan regionun daha stabil dövlətidir və o, əsaslı tarixi incikliklərə baxmayaraq, daim qonşularla münasibətə böyük məsuliyyətlə yanaşır. Amerikanın 44-cü prezidenti istər Con Makkeyn, istərsə də Barak Obama olsun, bu kiçik, lakin neftlə zəngin Xəzər bölgəsinin vacib ölkəsi ilə strateji razılığın əldə edilməsi Vaşinqton üçün prioritet olmalıdır. Xüsusilə, növbəti prezident ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində diplomatiyasını gücləndirməlidir. Birləşmiş Ştatlar Ermənistanı danışıqlar masasına əyləşdirmək, münaqişəni birdəfəlik çözmək üçün təsir imkanlarından istifadə etməlidir. Çünki Qarabağ müharibəsinin bərpası Xəzər regionundan ABŞ-a neft nəqlinə mənfi təsir göstərə bilər. Gürcüstanın dəstəklənməsi Vaşinqton üçün birmənalı şəkildə vacib olsa da, ABŞ-ın uzunmüddətli maraqları stabil ölkələr və məsuliyyətli liderlərlə strateji alyansın yaradılmasını zəruri edir. Belə ölkələrdən biri isə Azərbaycandır".
Necə deyərlər, əlavə şərhə ehtiyac yoxdur. Şübhəsiz ki, Azərbaycan həm Con Makkeynin, həm də Barak Obamanın rəhbərlik edəcəyi administrasiya ilə qarşılıqlı münasibətlər qurmağı bacaracaq.

The white house is now much more interested in azerbaijan and turkey than in armenia
The elections for the 44th US presidency, as always, leave no one indifferent. And there are reasons for this.
First, the USA, whatever they say or predict, still is, and will remain, the most powerful and influential state in the near future, setting the pace in world politics. Everyone understands that whoever holds the reins of power in the States for the next four years will influence both the international climate as a whole, and bilateral relations between Washington and its partners.
Second, any presidential election in the USA (this one is no exception) often more closely resembles a TV show than the lengthy and laborious process of electing a head of state. Now that all those who follow the development of events have the Internet at their disposal, everything appears much more entertaining, let alone the picture of a young and naked Sarah Palin, the vice-presidential candidate of the Republican Party, posted on the worldwide web.
Third, this election year will stay in our minds for two distinguishing features: the Democratic candidate Barack Obama could become the first black US president, while the Republican candidate Senator John McCain could be the oldest US president.
And finally, fourth, the election campaign was affected by the unplanned world financial crisis in the very home straight, diverting the attention of rank-and-file Americans from other issues such as the war in Iraq. The winner of the elections will inherit all the "beauties" accompanying the fall in economic indicators.
While the 47-year-old Barack Obama positions himself as a liberal and a supporter of reform, calling for the revival of the "American dream", the 72-year-old Vietnam war veteran, John McCain, puts more "emphasis" on patriotism, as well as on his service and experience. This means that, apart from everything else, he can oppose the policy of his own party, which has seen its reputation significantly tarnished during George Bush's presidency. Meanwhile, the influential American newspaper The New York Times, which supports Obama, writes that his programme for the economy and national security is more effective than that of McCain. The newspaper also considers Obama's plans in the sphere of international relations to be the more substantial. As for McCain, it is believed that "his policy and views are stuck in the past" and are "crowned" by the figure of Sarah Palin who is clearly not fit for the post of vice-president.
Although, according to opinion polls, McCain has managed to close up on Obama by several points, the black senator remains at the peak of his popularity, and not just with Americans. Ever-active journalists and sociologists have carried out research, showing that if the US president was elected by the whole world, the black senator would definitely win. Azerbaijan is no exception here.
Incidentally, it must be remembered that Obama and the Republican senator from Indiana, Richard Lugar, visited Azerbaijan (as well as Russia and Ukraine) in 2005. Although the trip was dedicated to cooperation on the non-proliferation of weapons of mass destruction, it also allowed the American politicians to take a closer look at the problems of the South Caucasus.
Despite this, Obama later accused Azerbaijan and Turkey of blockading Armenia and expressed his readiness to maintain the level of humanitarian aid to Yerevan, saying that it is necessary to promote a solution to the Karabakh conflict based on the "principle of self-determination". The speaker of the Armenian National Assembly of America (ANCA), Elizabeth Chouldjian, described Obama's position as "the firmest position of the last 10 years".
The vice-presidential candidate and Democratic senator from Delaware, Joe Biden, is known for a stronger pro-Armenian position. He is known as a person who "promoted American-Armenian cooperation". The Armenian Assembly of America (AAA) says in its report that "while chairman of the Senate commission on legal affairs in 1989, Biden proposed Senate Resolution 212 which confirmed the so-called 'Armenian genocide'." In 1992, Senator Biden voted for Section 907 to the Freedom Support Act proposed by the Democratic senator from Michigan, John Kerry. Section 907 specifies conditions for US government aid to CIS countries, and one of its conditions is that the US government should not provide Azerbaijan with any financial aid, except for humanitarian aid, until Baku lifts the blockade of Armenia. In exchange for their consent to a suspension of Section 907, the Armenian lobbyists suggested the inclusion in the US budget of an article on direct financial aid to Nagornyy Karabakh, as well as the maintenance of parity in US military aid to Armenia and Azerbaijan.
Meanwhile, John McCain, who also visited Azerbaijan, is the initiator of a more friendly resolution on Baku, which supported the strengthening of its security and further democratization in Azerbaijan. McCain spoke out in favour of the territorial integrity of Azerbaijan, a country he regards as an important Washington ally in the region.
Also of special interest to Azerbaijan is the attitude of the US presidential candidates to the so-called "Armenian genocide" which Yerevan blames on Turkey - a friend and important strategic ally of Baku.
For example, Armenia is very unhappy with John McCain and the Republican administration of George Bush. The outgoing president Bush was reminded that in his election campaign he promised to recognize the notorious "genocide", but "did not keep his word" after receiving the votes of American Armenians. Last year Bush insisted that it is unacceptable to fall out with Turkey and forced the Senate to reject Resolution 106 on the recognition of the "Armenian genocide". It must be remembered that the document was submitted to the House of Representatives for consideration on 30 January 2007 by Republicans Adam Schiff and George Radanovich and the co-chairs of the committee on Armenian affairs, Frank Pallone and Joe Knollenberg. McCain is expected to be similarly tough on this issue.
On 18 October, ANCA issued quite a harsh statement, saying that "officials are behaving like employees of the Azerbaijani embassy". "In the weeks following the visit to Baku by US Vice-President Dick Cheney, the US administration stopped mentioning the right of self-determination and has ignored this democratic principle in its statements," the Armenian committee said in its statement.
Against this background, an article "McCain's Armenia Problem", published in The Atlantic Monthly on 17 October 2008, says that "McCain's own stance against genocide recognition and his relative indifference towards bilateral relations with Armenia have been a matter of record since well before George W. Bush emerged on the national stage." This is quite shocking for Armenians.
"Barack Obama, conversely, seemed committed to the affirmation of the events of 1915 as genocide long before he decided on a presidential run," it said. As a sign of gratitude, an organization called "Armenians for Obama" was set up in California. In any case.  It must be remembered that Ankara has repeatedly said that bilateral American-Turkish relations may deteriorate in this event. Meanwhile, Turkey is a Muslim country and a member of NATO, whose territory is a special transit point for US cargo bound for Iraq and Afghanistan (70 per cent of air cargo goes to Iraq).
Facts are quite an obstinate thing. But this is their power. Just like Turkey, Azerbaijan is of greater interest to the USA than Armenia. Real conditions dictate their own rules totally in line with the saying that in politics there are no friends, only national interests.
"As the United States struggles for ways to counter Russia's invasion of Azerbaijan's neighbour Georgia, Washington should consider elevating the US relationship with Azerbaijan into a broader partnership. Within this increasingly important geostrategic region, Azerbaijan is by far the most stable nation and it has acted with utmost responsibility towards its neighbours, despite legitimate historic grievances… When John McCain or Barack Obama becomes America's 44th president, entering into a 'strategic grand bargain' with the small but strategic country of Azerbaijan in the oil-rich Caspian Sea region should be a top foreign-policy priority. Specifically, the next president should make the resolution of the Nagornyy Karabakh conflict a priority of American diplomacy. The United States should use its good will to bring Armenia to the negotiating table for a final settlement of this conflict - resumption of which can negatively affect the flow of oil to the United States from the Caspian Sea region. While it is important for Washington to support Georgia, long-term US interests call for entering into strategic alliances with stable countries and responsible leaders. Azerbaijan is one such country," The Washington Times believes.
As it were, no comment. Azerbaijan will undoubtedly be able to establish mutually beneficial relations with both John McCain and Barack Obama administrations.