Azərbaycanda keçirilən prezident seçkilərində İlham Əliyev qələbə qazandı
Hələ seçkilərdən əvvəl keçirilən ijtimai rəy sorğuları birmənalı şəkildə seçijilərin kimə üstünlük verdiyini göstərirdi - çoxluq prezident İlham Əliyevə səs verməyə hazırlaşırdı. Bu da təbii və qanunauyğun idi. Xeyli səbəb və arqumentləri ümumiləşdirməklə belə nətijəyə gəlmək olar ki, xalqın rifah və inkişafla bağlı təsəvvürləri məhz bu adamla bağlıdır.
Özü də məsələ təkjə Heydər Əliyevin respublikanın gələjək rəhbərliyi üçün qoyduğu irsdən - inkişaf üçün münbit zəmin, siyasi mədəniyyət, dünya dövlətləri ilə mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq ənənələrində deyil. Hərçənd, məhz ümummilli liderin müdrikjəsinə seçdiyi neft strategiyası, siyasi sabitlik və balanslaşdırılmış xariji siyasəti hesabına Azərbayjan iqtisadi qüdrətini artırmağa başladı.
Yeni yüzilliyin başlanğıjında nüfuzlu "Fitch İbca" reytinq agentliyi, gələjək artım perspektivini də nəzərə almaqla, bizim ölkəyə "BB+" kredit reytinqi verdi və sonrakı illərdə bu göstəriji ildən-ilə yüksəldi. Hərbi münaqişə yaşayan ölkənin belə bir göstərijiyə nail olması dünyada görünməmiş hal idi. 2000-ji ilin yanvarında Azərbayjanın Avropa Şurasına daxil olması dövlət qurujuluğu məsələlərində Avropa prinsiplərinə keçid istiqamətində ilk addım idi. Bu, ölkə rəhbərliyinin çiyinlərinə yeni məsuliyyətlər qoydu və yeni prioritet məqsədlər diqtə etməyə başladı.
2003-jü ildə prezident seçilən İlham Əliyev bu prioritetlərdən ən başlıjasını - ölkə ijtimaiyyətinin həyatının bütün sahələrini mərhələli şəkildə müasirləşdirməyi və bununla da regionun liderinə çevrilməyi hədəf seçdi. Özü də liderlik xətrinə liderlik deyil, regional təhlükəsizliyin möhkəmlənməsi, Jənubi Qafqaz ölkələrinin və xalqlarının dayanıqlı inkişafı, Avropa üçün aktual olan məsələlərin, hər şeydən önjə enerci təhlükəsizliyi məsələlərinin həlli naminə liderlik hədəfə alındı. Bununla da o sübut etdi ki, Heydər Əliyevin siyasi irsi etibarlı əllərdədir. Yeni müstəqil Azərbayjanın qurujusunun oğlu çox tezliklə bütün dünya toplumunda islahatçı lider imiji ilə tanındı.
2003-jü ildən Azərbayjan vətəndaşlarının həyatı göz qabağında dəyişir. Ölkə dünyanın texnoloci zənjirinə qoşulur, xalqın rifah halı yaxşılaşır. Regionlarda çağdaş şəhərlər tikilir. Özünüz qiymət verin, biz artıq kosmik sənayenin inkişafına başlamışıq və 2010-ju ildə iki süni telekommunikasiya peykinin buraxılışı gözlənilir. Yəni Azərbayjanın beynəlxalq kosmik bazara çıxması elə də uzaq deyil. Daha bir irərliləyiş isə Davosda 2008-ji il Ümumdünya İqtisadi Forumunda qeydə alınıb və Azərbayjan informasiya- kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə MDB lideri adlandırılıb.
İnsanların həyat səviyyəsinin yüksəlməsinə gəldikdə isə, bunu rəqəmlərlə daha yaxşı ifadə etmək mümkündür. Beş il əvvəlki seçkiqabağı kampaniya zamanı İlham Əliyev əminliklə 600 min iş yeri açajağına söz vermişdi. Onun prezidentliyinin ilk iki ilində müxalifət qruplaşmaları bu vədin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü şübhə altına almağa çalışırdılar.
Anjaq 2004-jü ildən sonra infrastruktur layihələri gerçəkləşdirilməyə başlandı, tikinti bumu baş verdi, bu da əhalinin məşğulluğunu təmin etməyə imkan yaratdı. Neftdənkənar bölmənin inkişafı və sərmayələrin artması nətijəsində məqsədə nail olundu - 700 mindən çox yeni iş yeri açıldı və bunun 505 mini daimidir.
Azərbayjan yeni və yetərinjə gözlənilməz fenomenin şahidi oldu - işçi qüvvəsinin axını dayandı və başqa ölkələrdən əmək mühajirlərinin buraya axını başlandı. Bu isə Azərbayjan bazarının jəlbedijiliyindən xəbər verir. Hətta əmək miqrantlarının axınını nizamlamaq üçün ölkədə Dövlət Miqrasya Xidməti də yaradıldı.
Əvvəllər qazanj dalınja Rusiyaya getmiş vətəndaşlara gəldikdə isə, onlar getdikjə daha çox Azərbayjanın bu və ya başqa layihələrinə sərmayə yatırmağa başladılar. Onların bu inamına milli iqtisadiyyatın yüksək potensialının indikatoru kimi baxmaq lazımdır.
Özəl biznesin inkişafı da adətən yeni iş yerlərinin açılması deməkdir. Bunun üçün dövlət işgüzar fəallığı stimullaşdırır. Sahibkarlara güzəştli kreditlər verilir, biznesin operativ təşkili üçün "vahid pənjərə" sistemi yaradılıb. Dünya Bankının (DB) "Doinq Business-2009" hesabatına görə, Azərbayjan öz reytinqini bir ildə 64 bənd yaxşılaşdırıb və islahatçı ölkələr arasında liderə çevrilib. Azərbayjan hökumətinin sahibkarlığın inkişafı üzrə gördüyü işlərə beynəlxalq ekspertlərin qiyməti belədir.
Qlobal maliyyə böhranı şəraitində dünyada bir çox iri investisiya layihələri dayandırıldığı halda, Azərbayjan yeni səviyyəyə keçir. İri milli şirkətlərin rəhbərləri yaranmış duruma başqa bazarların əldə edilməsi şansı kimi baxırlar. Hazırda dünyanın çox ölkələrində maliyyə sahəsində iri layihələri minimuma endirməyə çalışırlar, Azərbayjan isə Qara dəniz Tijarət və İnkişaf Bankının fəaliyyətində iştirakını genişləndirir. Bu bankda bizim ölkənin payı 2 faizdən 5 faizə qalxıb ki, bu da Ermənistan və Gürjüstanın göstərijilərindən iki dəfə çoxdur.
İlk beşillik prezidentlik dövründə İlham Əliyevin uğurları yalnız tutarlı statistik göstərijilər, qəbul edilmiş dövlət proqramlarının sayı, gerçəkləşdirilmiş infrastruktur layihələri, xariji siyasi nüfuz səviyyəsi ilə kifayətlənmir. Bütün bunlar həm də Azərbayjan xalqının mənəvi dünyagörüşünü dünya xalqları arasında keyfiyyətjə yeni mövqelərə çıxardı.
Məhz prezident İlham Əliyev öz həmvətənlərinə və bütövlükdə ölkəyə "böyük qardaş" axtarışı sindromundan yaxa qurtarmağa yardım etdi. Və bu milli müstəqillik, gerçək suverenlik və özünəgüvən hissi, şəksiz ki, istənilən maddi nemətdən yüksəkdə durur. Regionun lider oyunçusuna çevrildikdən sonra, biz artıq dünya dövlətlərinə aşağıdan - yuxarıya baxmırıq, çünki artıq güjlü Avropa dövlətlərinin liderləri enerci təhlükəsizliyi strategiyasının gerçəkləşdirilməsində Azərbayjanı öz tərəfdaşı sayırlar.
Bizim ölkə ardıjıl olaraq strateci məsələlərin həllində öz müstəqil və prinsipial mövqeyini nümayiş etdirir. Gürjüstanda baş verən son hadisələr İlham Əliyevin kursunun nə qədər səmərəli olduğunu sübut etdi. Ermənistan Rusiyanın forpostu olduğunu və Gürjüstan Qərbə birmənalı bağlılığını gizlətmədiyi bir halda, bizim prezident jəsarətlə dünya toplumuna bəyan edir ki, suveren Azərbayjanın müstəqil inkişaf yolu var və bu yol milli maraqlara, dinj qonşuluq prinsiplərinə, regional və dünya təhlükəsizliyinə uyğundur.
Öz maraqlarını qorumaq və irəli aparmaq üçün onun yetərinjə arqumentləri, yumşaq güjü və möhkəm mövqeyi var, buna görə də dünya siyasətçiləri Azərbayjan liderinin xariji siyasət konsepsiyasını qəbul edirlər. Regionda baş vermiş son hadisələr Avroatlantik strukturlara inteqrasiya zamanı qonşularla dostluq münasibətlərinin qurulmasına yönəlmiş xariji siyasi kursun doğruluğunu göstərdi.
Bu yaxınlarda böyük qonşu dövlətin qəzəbinə səbəb olmuş və bununla da strateci regional layihələri təhlükə altına atmış Gürjüstandan fərqli olaraq, Azərbayjan geosiyasi məkanda öz siyasətini injə qurur, balanslaşmış və bərabər yaxınlaşmaya üstünlük verir. Məsələn, birmənalı şəkildə Gürjüstanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını bəyan edən Azərbayjan hakimiyyəti diplomatik şəkildə Rusiyanın ünvanına ittihamlar səsləndirməkdən yayındı.
Ermənistan-Azərbayjan münaqişəsinin nizamlanmasında yürüdülən siyasət də dünya ijtimaiyyəti tərəfindən hörmətlə qarşılanır. Bundan başqa, son illərdə iqtisadi jəhətdən güjlənmiş Azərbayjan çəkişmələrdən zəifləmiş Ermənistanı çaşqın vəziyyətə salıb. Çünki bu illər ərzində bizim ölkənin hərbi güjü yetərinjə artıb. Prezident tərəfindən qoyulmuş prioritet öhdəlik - Azərbayjanın hərbi büdjəsini Ermənistanın dövlət büdjəsinə bərabərləşdirmək öhdəliyi uğurla yerinə yetirilib.
Məhz buna görədir ki, "Rusiyanın forpostu" kimi "fəxri" titula layiq görülmüş Ermənistan son zamanlarda NATO üzvü olan Türkiyə ilə münasibətləri yaxşılaşdırmağa çalışır. Bu, görünməmiş bir haldır! Bundan başqa, Ermənistan üstüörtülü şəkildə Azərbayjana iqtisadi əməkdaşlığı bərpa etmək barədə mesaclar göndərir. Məhz bu səbəblərdən müxalifət lideri Levon Ter-Petrosyan "Qafqaz regionundakı mürəkkəb geosiyasi vəziyyət Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həllinə mənfi təsir göstərə bilər", -deyə narahatlığını ifadə edib. Ermənistan KİV-ləri isə artıq hakimiyyətin Qarabağı "qurban verməsindən" danışırlar.
Azərbayjanın mövqeyi isə yetərinjə aydındır və beynəlxalq hüquqa əsaslanır - münaqişə Azərbayjanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində, Dağlıq Qarabağ əhalisinə yüksək muxtariyyət verilməklə həll edilə bilər.
İlham Əliyevin real işlər gördüyü və sosial-iqtisadi göstərijilərin səviyyəsini qaldırdığı son beş il ərzində Xalq Jəbhəsi dövründən qalan bəzi uğursuz siyasətçilər ajiz qəzəb və isterik bağırtılarla özlərinin mövjudluğunu nümayiş etdirməyə çalışırdılar. Keçən beş ili onlar dedi-qodulara, ixtilaflara, partiyadaxili çəkişmələrə həsr etdilər. Bununla da müxalifət deyil, şəxsi maraqlar əsasında fəaliyyət göstərən qeyr-prinsipal, qeyri-jiddi etiraz qrupu olduqlarını göstərdilər.
Xalq Jəbhəsinin birillik hakimiyyəti dövründəki xaos və dağıdıjılıq, vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən sonra bu siyasi partiyanın qalıqları konseptual təklifləri və işgüzar tənqidi olan konstruktiv müxalifətə çevrilə bilmədilər. Onların ittihamları əsassız idi və buna görə də hakimiyyətin qurujuluq fəaliyyətinə qarşı arqument tapa bilmirdilər. Yaxşı ki, bəzi partiyalar seçkilərönjəsi İlham Əliyevin namizədliyinin alternativsiz olmasını açıq bəyan etməyə özlərində qüvvə tapdılar. Buna misal kimi, müxalifət yönümlü Açıq Jəmiyyət Partiyasının hazırkı dövlət başçısının dövlət və xariji siyasət uğurlarını vurğulayan bəyanatını göstərmək olar.
Bu gün Azərbayjanın balanslaşdırılmış xariji siyasət kursu hesabına transmilli iqtisadi layihələr uğurla gerçəkləşdirilir. Azərbayjan ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarda layiqli təmsil edilir. Xariji iqtisadi siyasətin bugünkü vəzifəsi milli iqtisadiyyata dünya bazarlarında mövqe qazandırmaqdır. Bakı - Tbilisi - Jeyhan, Bakı - Supsa, Bakı - Novorossiysk neft kəmərləri və Bakı - Tbilisi - Ərzurum qaz kəməri kimi dörd marşrutun hesabına geniş ixraj infrastrukturu yaradılıb. Bu isə ölkənin çoxvektorlu ixraj potensialından xəbər verir. "Nabujjo" qaz kəməri vasitəsilə isə "Şahdəniz" yatağından çıxarılan qazı Mərkəzi Avropaya ötürmək nəzərdə tutulub.
Bakı - Tbilisi - Axalkalaki - Qars dəmir yolu layihəsi tranzit mərkəzi kimi Azərbayjanın imkanlarını genişləndirəjək. Bu rels kommunikasiyası dəmiryol vasitəsiilə Çini Londonla birləşdirəjək. Bundan başqa, bizim ölkədən keçməklə Şimal-Jənub dəmir yolu çəkiləjək. Onun marşrutu vasitəsiilə Şimali Avropa ölkələrinin Rusiyadan keçməklə İran və Hindistanla birləşdirilməsi düşünülür.
İlham Əliyevin iqtisadi siyasəti özəl bölmənin, istehsalat sahəsinin və neftdənkənar bölmənin səmərəli fəaliyyətini stimullaşıdırır. Ümumi daxili məhsulda (ÜDM) neftdənkənar bölmənin xüsusi çəkisi 11 faizdən 18 faizə qədər yüksəlib. Turizmin inkişafının əsasları möhkəm qoyulub, müvafiq dövlət proqramı qəbul edilb və bütün regionlarda dünya standartlarına uyğun turizm obyektləri şəbəkəsi qurulub. Artıq gələn il bu sahədən 1 milyard dollara yaxın gəlir gözlənilir.
İqtisadiyyatın bazar mexanizmlərini nəzərə alan dövlət tənzimləməsi üsulları maksimum sosial-iqtisadi effekti təmin edib. Ötən müddətin iqtisadi göstərijilərinə kompleks şərh verməyə çalışaq. İqtisadi inkişaf templərinə görə Azərbayjan dünya üzrə lider mövqeyə çıxıb, adambaşına düşən sərmayə həjminə görə MDB üzrə birinjidir. ÜDM-in həjmi 2,7 dəfə artıb, illik ÜDM artımı templəri 25-27 faiz arasında təşkil edib, 2006-jı ildə 35 faizə bərabər olub.
Bu ilin doqquz ayında respublikada adambaşına gəlir ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə 38,2 faiz artaraq, 1079 manata və ya 1252 dollara çatıb. Dövlət büdjəsində də önəmli artım müşahidə edilir, son 5 ildə büdjə 10 dəfəyə qədər artıb və 2009-ju ildə 15 milyard ABŞ dolları səviyyəsində olajağı gözlənilir. Hər il Azərbayjan manatı 5 faiz möhkəmlənir. Bank sistemi yüksək templərlə inkişaf edir, bu il kassa-bank dövriyyəsi 32 faiz artıb.
Azərbayjan hakimiyyətinin regional siyasəti Azərbayjanın XXI yüzillikdə inkişaf strategiyasına uyğun olaraq milli məkanın təşkilinə, ölkənin ayrı-ayrı rayonları arasında inkişaf səviyyəsinin bərabərləşdirilməsinə, daha kəskin sosial və iqtisadi fərqlərin yumşaldılmasına yönəlib. "2004 - 2008-ji illər üzrə dövlət sosial iqtisadi inkişaf proqramı" uğurla yerinə yetirilib.
Respubikanın rayonlarında artıq enercidayışıjıları problemi keçmişdə qalıb. Bakıda, Naxçıvanda, Astara, Şəki və Xaçmaz rayonlarında modul tipli elektrik stansiyaları işə salınıb, paylayıjı şəbəkələr yenidən qurulub. Bir çox rayonlarda qaz və su xətləri çəkilib. Əhalinin regionlardan paytaxta axını dayandırılıb, biznesin inkişafı üçün şərait yaranıb. Yeni 2009-2013-jü illər üzrə regionların inkişafı dövlət proqramında ölkənin hər bir kəndinin problemlərinin həll edilməsi nəzərdə tutulub.
Ərzaq təhlükəsizliyinin təmini üçün fermerlərə vergi tətili verilib, onlar güzəştli şərtlərlə yanajaq və gübrə, taxıl əkininin hər hektarına görə isə 40 manat dotasiya ilə təmin edilir. Lizinq xidmətləri şəbəkəsi də inkişaf etdirilir. 2008-2015-ji illər üzrə ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmini barədə dövlət proqramında ölkənin kənd təsərrüfatının yeni inkişaf perspektivləri bəyan edilib.
Danılmaz liderlik xüsusiyyətlərinə və geniş dünyagörüşünə malik prezident nəqliyyat sahəsinə də islahatçı, kimi yanaşıb və bərbad yolların xüsusilə də regionlarda iqtisadi artımı məhdudlaşdırdığını vurğulayıb. Nəqliyyat sisteminin inkişafı üzrə dövlət proqramı çərçivəsində üç ilə ərzində 3652 kilometr yol tikilib, yenidən qurulub və ya təmir edilib, 25 yeni körpü istismara verilib. Bakıdan Gürjüstan, İran və Rusiya sərhədlərinə qədər dünya standartlarına uyğun yollar çəkilməkdədir.
Son beş il ərzində neft gəlirləri sayəsində ölkənin qızıl-valyuta ehtiyatları 10 dəfədən çox artaraq 15 milyard dollara çatıb. Beynəlxalq institutların qiymətləndirməsinə görə, 2020-ji ilə qədər Azərbayjanın neft-qaz sektorundan gəlirləri 200 milyard dollar təşkil edəjək. Anjaq bu heç də əsas məqsəd deyil. Ölkə prezidenti dəfələrlə yüksək kürsülərdən prioritet məsələ kimi "qara qızılı insan qızılına" çevirməyin vajibliyini bəyan edib.
Dövlət başçısının bu niyyəti planlı şəkildə həyata keçirilir. Son beş ildə əhalinin adambaşına gəlirləri, demək olar ki, 4 dəfə, minimal əmək haqqı 8 dəfə artırılıb. Neft gəlirlərinin hesabına pensiyaların baza hissəsi və tələbələrin təqaüdləri xeyli artıb. Orta aylıq maaş 3,3 dəfə artıb və 254 manat təşkil edib. Yoxsulluq səviyyəsi 49 faizdən 16 faizə düşüb. 100 min ailə ünvanlı sosial yardım alır. 2008 - 2015-ji illər üzrə yoxsulluğun azaldılması barədə yeni dövlət proqramı qəbul edilib.
Sosial ödənişlərin mütəmadi artırılması dövlətin sosial siyasətinin prioritetidir. Müxtəlif sosial proqramlar yerinə yetirilir, şəhid ailələri və Qarabağ müharibəsi əlilləri üçün evlər tikilir. İlham Əliyevin daha bir seçkiqabağı vədi uğurla yerinə yetirilib - ölkədə bütün çadır düşərgələri ləğv edilib, qaçqın və məjburi köçkünlərə rahat mənzillər verilib.
Məktəblərin tikilməsi və təmiri, tədris müəssisələrinin kompyuterləşdirilməsi, istedadlı uşaqların yaradıjılıq potensialının inkişafı üzrə dövlət proqramları səmərəli gerçəkləşdirilib. 1400 yeni məktəbin tikilməsi və 300-nün əsaslı təmir edilməsi ümumi təhsil sisteminin təqdirəlayiq göstərijisidir. Buna əlavə kimi qeyd edək ki, əgər 2003-jü ildə məktəblərdə 1000 şagirdə 1 kompyuter düsürdüsə, indi 29 şagirdə bir kompyuter düşür.
Dünya standartlarına uyğun tibb mərkəzləri və çağdaş əjzaçılıq sənayesi yaradılıb, dövlət tibb müəssisələri yenidən pulsuz tibbi xidmətə qayıdıb. Regionlarda yaxşı təjhiz edilmiş diaqnostika mərkəzləri tikilib, 30-a yaxın reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması mərkəzi yaradılıb.
Gənj dövlətin kadr siyasəti möhkəmləndirilir. Dövlətin kadr siyasəti ölkənin əmək resurslarının formalaşmasına, inkişafına və rasional istifadəsinə, kadr proseslərinin tənzimlənməsinə yönəldilib. 2007-ji ilin yazında 2007-2015-ji illər uzrə Azərbayjan gənjlərinin xariji ölkələrdə təhsil alması barədə dövlət proqramı qəbul edilib. Proqrama görə, 5 minə yaxın tələbəni xarijdə oxumağa yollamaq düşünülür.
Ölkədə olimpiya hərəkatı da geniş vüsət alıb. Pekin Olimpiadasında Azərbayjan idmançılarının yeddi medal alması Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri kimi dövlət başçısının birbaşa qayğısı sayəsində mümkün olub. Hazırda respublikada 18 olimpiya kompleksi fəaliyyət göstərir, 25-i isə tikilir. İdman infrastrukturu həm Bakıda, həm də rayonlarda çağdaşlaşdırılıb və oralarda istənilən beynəlxalq yarış keçirmək mümkündür. Bu, regionların inkişafına güjlü dəstək verir.
Dövlət başçısının daxili siyasətinin əsasında vətəndaş həmrəyliyi və milli birlik ideyası dayanır. 2007-ji ildə insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə milli proqram təsdiq edilib. Tolerantlıq dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırılıb, milliyyətindən və dinindən asılı olmayaraq, hər bir Azərbayjan vətəndaşı bunu hiss edir. Rus və yəhudi ijmaları ijtimai-siyasi həyatda fəal iştirak edirlər, pravoslav kilsələri, sinaqoqlar təmir edilib, katolik kilsəsi tikilib.
İjtimai-siyasi sabitlik daxili siyasətin prioriteti olaraq qalır. Hüquq-mühafizə orqanları paytaxtda və regionlarda islam ekstremizminin peyda olmaması üçün ayıq dayanıb. Məhz hüquq-mühafizə orqanlarının operativ fəaliyyəti hesabına qısa müddətdə Bakıdakı "Əbu-Bəkr" məsjidində partlayış törədənlər həbs edilib, silahlı vəhhabi qruplaşması aşkarlanıb və zərərsizləşdirilib. Bir sözlə, dini azadlığa riayət edilməsi ilə yanaşı, dini ijmaların üzərində daimi nəzarətin gerçəkləşdirilməsi dinj vətənaşların təhlükəsizliyinin qorunmasına yönəlib.
Demokratik prinsiplərə riayət edən hökumət vətəndaş jəmiyyətinin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır. İjra hakimiyyəti orqanlarının fəaliyyəti üzərində ijtimai nəzarət mexanizmləri yaradılıb. Dövlət qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) inkişafını stimullaşdırır. "Azərbayjan Respublikasının qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət yardımı konsepsiyası"nın yerinə yetirilməsi üçün 2008-ji ildə Azərbayjan Respublikasının prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurası yaradılıb. Milli QHT-lərin layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dövlət büdjəsindən 1,5 milyon manat ayrılıb. Dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsi üçün "Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə dövlət proqramı" qəbul edilib və gerçəkləşdirilib, uyğun komissiya yaradılıb.
Çox ölkələrin seçki praktikası göstərir ki, yüksək elektoral reytinq vətəndaşların rifah səviyyəsinə düz mütənasibdir. Azərbayjan xalqının seçimini də onun həyatındakı gerçək müsbət məqamlar müəyyənləşdirib. Və bu seçim - prezident İlham Əliyevdir.

Even before the presidential election in Azerbaijan, opinion polls were unequivocal about voters' preferences: the overwhelming majority of the electorate was going to vote for Ilham Aliyev. Which is quite logical - summoning a whole host of reasons and arguments, one may conclude that people's idea of well-being and development is associated with the name of this man. This is not only because Heydar Aliyev laid the groundwork for the future leadership of the republic and left a legacy of political culture, good neighbourliness and partnership with world superpowers. At the same time, thanks to a well-devised oil strategy, political stability and the balanced foreign political activity of the national leader, Azerbaijan has begun to flex its economic muscle, so to speak. At the dawn of the new century the prestigious Fitch Ibca rating agency awarded our country a credit rating of ВВ+ with prospects for further growth and, in subsequent years, this rating increased consistently. This is unprecedented for a country in a state of war. Azerbaijan's accession to the Council of Europe in January 2000 represented a first step in the transition of the state structure to European principles. This laid additional responsibility on the shoulders of the country's leadership and brought forth new priorities.
After becoming President in 2003, Ilham Aliyev chose one of them - the stage-by-stage modernization of all spheres of life with a view to regional leadership. Leadership was not an end in itself. It was intended to strengthen regional security, facilitate the stable and favourable development of the countries and peoples of the Southern Caucasus and to solve pressing issues on the European agenda, particularly those relating to energy security. He thus proved that Heydar Aliyev's political heritage is in safe hands. As the son of the begetter of a new and independent Azerbaijan, he quickly succeeded in establishing himself as a reformist leader.
Since 2003, the life of Azerbaijani citizens has undergone a clear, qualitative change. The country is part of global technological networks, people's well-being is improving and modern cities are emerging in the countryside. See for yourself: we are now aiming to develop our space industry as two telecommunication satellites are to be launched in 2010. In other words, Azerbaijan's appearance in the international space market is not too far away. Another important change for the better is that the 2008 World Economic Forum in Davos recognized Azerbaijan as the leading CIS country in the development of communication and information technology.
As far as living standards are concerned, figures speak volumes. Five years ago, during the presidential campaign, Ilham Aliyev stated confidently that 600,000 new jobs would be created. For the first two years after his election as President, the opposition tried to cast doubt on the validity of his statement. However, from 2004 the implementation of infrastructural projects began. A boom in the construction sector prepared the way for a rise in the rate of employment. As a result of the development of the non-oil sector and increases in investment, the objective has been met - more than 700,000 new jobs have been created, of which 505,000 are permanent! Azerbaijan is experiencing a new and a rather unexpected phenomenon - the outflow of its workforce has been superseded by an influx of labour migrants from Asian countries, attesting to the attractiveness of the Azerbaijani market. The State Migration Service has been set up to regulate this process. As for those who, earlier, had left for Russia to make money, they are increasingly investing in projects in Azerbaijan, which should also be recognised as an indicator of their confidence in the high potential of the national economy.
The development of private business also means the creation of new jobs. For this, the state is stimulating business activity. Low-interest credit is available to businessmen; a "one-stop" system has been established to simplify the establishment of businesses. The World Bank's Doing Business 2009 Report said Azerbaijan had improved its rating by 64 points to become a leader among reforming countries! This is the assessment international experts are giving to the efforts of the Azerbaijani government to develop entrepreneurship.
In conditions of a global financial crisis many major investment projects are being reversed, while Azerbaijan is moving forward. In fact, the leaders of major national companies are seeing this as an opportunity to enter other markets. Today, when major financial projects are being reined back in many countries, Azerbaijan is expanding its role in Black Sea trade and development banks. Our country's share has risen from 2 to 5 per cent, which is much higher than that of either Georgia or Armenia.
Ilham Aliyev's achievements over the five years of his presidency are not only measured in impressive statistics, the number of state programmes adopted, infrastructure projects implemented or the level of foreign political authority. All this has shaped the moral and ideological foundation of the Azerbaijani people, with a qualitatively new position for itself among world nations. It was Ilham Aliyev who helped his countrymen, and the country as a whole, to rid itself of the "elder brother" syndrome. And this sense of national independence, genuine sovereignty and self-sufficiency is perhaps even more important than any material benefit. Having become a regional leader, we no longer look up to the world powers, because the leaders of strong European nations have already recognized Azerbaijan as their partner in the implementation of a strategy for energy security.
Our country is now capable of displaying a consistent and principled stance in the settlement of strategic issues. The latest developments in Georgia have demonstrated the effectiveness of Ilham Aliyev's foreign policy. While Armenia is Russia's outpost and Georgia makes no secret of its allegiance to the West, our President courageously informs the world community that sovereign Azerbaijan has opted for independent development in accordance with national interests, principles of good neighbourliness, regional and world security. He has the arguments, power and constancy to protect and promote our interests. For these reasons, world politicians accept the foreign political conception of the leader of Azerbaijan. The recent developments in the region have justified the foreign policy of establishing friendly relations with neighbours and integrating into the Euro-Atlantic area. Unlike Georgia, which recently drew fire from a major neighbouring superpower, thus endangering major regional projects, Azerbaijan carefully marshals its ideas in the geopolitical arena, giving preference to balance and neutrality. For example, having openly expressed their recognition of Georgia's territorial integrity, the Azerbaijani authorities diplomatically stopped short of accusing Russia.
The policy for the settlement of the Armenian-Azerbaijan conflict is well received by the international community. In fact, Azerbaijan, having flexed its economic muscle, is beginning to perplex an already precarious Armenia. Our country's military potential has also increased considerably over these years. The priority task of bringing Azerbaijan's military budget to the level of Armenia's total budget has been achieved.
This is why Armenia, having won a "prestigious" award as "Russia's outpost", is now trying to establish relations with a NATO member - Turkey. This is nonsense! Moreover, Armenia is also sending veiled messages to Azerbaijan, offering to begin economic cooperation. Azerbaijan, in its turn, has long made its position on the conflict clear. It is based on the principles of international law - the conflict may be resolved on the basis of Azerbaijan's territorial integrity and the provision of autonomy to the population of Nagornyy Karabakh.
For all his five years in office, Ilham Aliyev has worked to improve the socio-economic indices. In the meantime, the incompetent minions of the People's Front have been helplessly spiteful, attempting to attract attention by hysterical hue and cry. They spent the last five years involved in gossip, strife and party bickering, thus showing that they are no opposition but a Fronde - an unprincipled and flippant group of protesters serving various interests. After the chaos, destruction and threat of civil war which our country faced under the People's Front, the remains of these political parties have failed to emerge as a constructive opposition with conceptual suggestions and businesslike criticism. Their accusations were unfounded because they had nothing with which to substantiate their arguments. It is at least something that, in the run-up to the election, certain parties had the courage to acknowledge that there was no alternative to Ilham Aliyev. An example of this was a public statement by the opposition Open Society Party, which recognized the national and foreign political successes of the incumbent President.
Thanks to the balanced foreign political policy, trans-national economic projects are being undertaken with success. Azerbaijan is duly represented in the most influential international organizations. The current task of foreign economic policy is the promotion of our national economy in world markets. An extensive export infrastructure has been created by four export routes - the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Supsa, Baku-Novorossiysk oil pipelines and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, which is evidence of the diverse export potential of the country. Natural gas from Shah Deniz is to be transported to Central Europe via the Nabucco gas pipeline.
The Baku-Tbilisi-Akhalkalaki-Kars railway line will enhance Azerbaijan's capabilities as a regional transit centre. This railway will link China to London. Further, a North-South railway line will be built through our country. It is to run from Northern Europe via Russia to Iran and on to India.
Ilham Aliyev's economic policy is encouraging the activity of the private sector, manufacturing and non-oil industries. The non-oil sector's share of GDP has risen from 11 to 18.7 per cent. The foundations have already been laid for the development of tourism. An appropriate state programme has been adopted and a network of tourist facilities is unfolding throughout the republic. This sector is expected to generate a profit of $1 billion as early as next year.
The combination of state regulation of the economy with market mechanisms promotes the maximum socio-economic effect. Let us try to provide a comprehensive commentary on the economic indicators over this period.
In terms of the rate of economic development, Azerbaijan has become a world leader, and it is first in the CIS by volume of investment per capita. The volume of GDP has increased 2.7 times, the annual GDP growth rate was 25-27 per cent; reaching 35 per cent in 2006.
In the first nine months of this year, per capita income in the republic rose by 38.2 per cent to AZN 1,079, or $1,252.5, compared with the same period last year.
There has also been a considerable increase in the state budget, almost 10-fold over five years. In 2009, the budget is forecast to be $15 billion.
The Azerbaijan manat is strengthening by 5 per cent every year. The banking system is developing rapidly; bank turnover has increased by 32 per cent this year.
The Azerbaijani government's regional policy is based on the national development strategy for the 21st century and aims to even out levels of development, to eliminate the most acute social and economic disparities between different districts of the country. The State Programme for the Socio-economic Development of the Regions (2004-2008) has been implemented successfully. Energy problems in the countryside are no longer as pressing as they were. Module-type power stations have been commissioned in the districts of Baku, Nakhchivan, Astara, Shaki and Khachmaz. Distribution networks have been reconstructed. Gas and water pipelines have been laid in many districts. The outflow of the population from the regions to the capital has halted and conditions have been created for the development of the business sector. The new programme for the development of the country's regions, covering 2009-2013, intends to resolve the problems of every village.
To ensure food security, farmers have been given tax benefits. They receive fuel and fertilizer on advantageous terms, as well as subsidies to the amount of AZN 40 per hectare of wheat planted. The network of leasing services is also burgeoning. The state food safety programme for 2008-2015 outlines new prospects for agricultural development in the country.
As a man of high leadership calibre and outlook, the President has also tackled the transport problem as a reformer. He is well aware that bad roads are an obstacle to economic growth, especially in the regions. As part of the state programme for the development of the transport system, a total of 3,652 kilometres of roads have been built, reconstructed or renovated in three years. A total of 25 new bridges have been commissioned. Highways are being built to international quality standards from Baku to the borders with Georgia, Russia and Iran.
Over the last five years, oil has multiplied the country's gold and currency reserves by more than 10 times to $15 billion. According to the assessments of international institutions, in 2020 Azerbaijan's cumulative revenues from the oil and gas sector will reach $200 billion. This, however, is also not an end in itself. The President has repeatedly stated that the priority is to convert "black gold" into the golden human resources of the republic.
This head of state's intention is being steadily fulfilled. Over five years, per capita monetary incomes have risen almost fourfold. The minimum wage has increased more than eight times. Thanks to oil revenues, the base pension and scholarships have increased considerably. The average monthly wage has risen 3.3 times to AZN 254. The level of poverty has dropped from 49 to 16 per cent. In total, 100,000 families are receiving targeted social assistance. A new state poverty reduction programme has been adopted for 2008-2015.
The priority of the state's social policy is a gradual increase in social benefits. A number of social programmes have been implemented, houses are being built for the families of those who fell victim or were handicapped in the Karabakh war. Another of Ilham Aliyev's pre-election pledges has been fulfilled - all refugee tent-camps have been removed and the refugees have been housed in normal living conditions.
State programmes for the construction and renovation of schools, the computerization of educational institutions and development of the creative potential of gifted children have been implemented effectively. A total of 1,400 new and 300 renovated schools are an impressive indicator of development in the education system. To crown it all, whereas in 2003 there was only one computer per 1,000 schoolchildren, the figure has now risen to 29.
Medical centres and a modern pharmaceutical industry have been created, while state medical institutions have reverted to the provision of free medical services. Well-equipped diagnostic centres have been built in the districts and about 30 centres of reproductive health and family planning have been established.
The personnel potential of our young state is also strengthening. The state's personnel policy aims to form, develop and ensure the rational use of the country's labour resources and the regulation of personnel processes. In spring 2007, the state programme for the education of young Azerbaijanis abroad from 2007-2015, was adopted. Under the programme, the state will send about 5,000 students to study abroad.
The Olympic movement is also gaining ground. The seven medals won by Azerbaijani athletes at the Beijing Olympics are the result of the direct care and attention of the President, who is also head of the National Olympic Committee. There are 18 Olympic centres in the republic, while 25 more are under construction. There is a modern sports infrastructure in Baku and the districts, where it is possible to host any international competition.
This also gives a powerful impetus to the development of the districts.
The domestic policy of the head of state rests on the principle of civil accord and national unity. In 2007, the national programme for the protection of human rights was adopted. Tolerance is part of state policy and this is experienced by all citizens of Azerbaijan, regardless of nationality or creed. The Russian and Jewish communities are actively involved in the country's public and political life, orthodox cathedrals and the synagogue have been restored, a catholic church has been built.
Public and political stability was and still is the priority of domestic policy. Law-enforcement bodies are on the alert for manifestations of Islamic extremism, both in the capital and in districts. Thanks to the prompt action of law-enforcement agencies, those responsible for the explosion in the Baku Abu-Bakr mosque have been detained, an armed Wahhabi group has been detected and rendered harmless etc. In other words, permanent control over the activity of religious communities in conditions of freedom of religion aims to protect the safety of the population.
By following democratic principles, the government is creating favourable conditions for the development of civil society. Mechanisms for public oversight of the executive branch have been developed. The state is stimulating the development of NGOs. In an effort to execute the concept of state support for NGOs in the Azerbaijan Republic, a Council of state support for NGOs was established under the President of the Azerbaijan Republic in 2008. A total of AZN 1.5 billion has been allocated from the state budget to finance projects of national NGOs. To improve the system of state management, the State Programme for fighting corruption (2004-2006) was adopted and implemented and an appropriate state commission established.
The electoral experience of many countries shows that a high electoral rating is directly proportional to the level of well-being of the population. The tangible positive aspects in the life of the Azerbaijani people predetermine the people's electoral preference. And this preference is Ilham Aliyev.