Rusiya-Gürcüstan münaqişəsi dünyanın geosiyasi düzənini dəyişdirdi
Abxaziya və Cənubi Osetiya ətrafındakı qarşıdurma o mərhələyə çatıb ki, artıq ilkin nəticələr çıxarmaq, hadisələrin bundan - sonrakı inkişafı ilə əlaqədar müəyyən proqnozlar vermək olar. Gürcüstan-Rusiya münaqişəsinin vacib faktorlarından biri bu məsələdə fəallıq göstərən ayrı-ayrı düşərgələrin konkret mövqelərinə aydınlıq gəlməsidir. Onlardan ikisi radikal mövqe tutur. Üçüncünün mövqeyini isə şərti olaraq, "mülayim" adlandırmaq, onu "real siyasət"in tərəfdarı saymaq mümkündür.
Üç düşərgə
Düşərgələr arasında ilk yeri məğrur, lakin təklikdə olan Rusiya tutur. Çünki onu dəstəkləyən Nikaraqua, HƏMAS və "Hizbullah" Qərb tərəfindən ciddi qəbul edilmir. Lakin son vaxtlar Qərbin nümayiş etdirdiyi "güclü haqlıdır" prinsipini əsas götürən Rusiya artıq öz oyun qaydalarını diktə edir. Doğrudur, artıq "atla gediş" etmiş Moskva indi bütün səylərini öz mövqeyini müdafiə etməyə yönəldib. Çünki bundan sonra onun manevr imkanları xeyli daralıb. Lakin istənilən halda, Rusiya tədricən öz düşərgəsini genişləndirir və bunun ilkin əlamətləri artıq görünməkdədir. Hələlik söhbət ABŞ-ın rəqiblərinin, ilk növbədə, son illər nəzərəçarpacaq qədər "solçu mövqelərin" gücləndiyi Latın Amerikasının səslərinin satın alınmasından gedir. Hadisələrin inkişafı göstərir ki, Nikaraquanın Moskvanı dəstəkləməsi və Gürcüstanın qiyamçı bölgələrinin müstəqilliyini tanıması əbəs yerə deyilmiş. Artıq sentyabrın ikinci yarısında belə məlumat yayıldı ki, Rusiya Nikaraquaya transokean kanalının tikintisində yardım etməyə söz verib. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, məşhur Panama kanalına ciddi rəqib olacaq yeni kanalın tikintisi 18 milyard dollara başa gələcək. Nikaraqua rəhbərliyi hesab edir ki, kanal Çin və Latın Amerikası ölkələri arasında ticarət dövriyyəsinin artması hesabına dolacaq.
Bundan başqa, Venesuela lideri Uqo Çavesin ölkəsinin neft ixracını ABŞ-dan Çinə istiqamətləndirmək istəyində olması da nəzərə alınır. Odur ki Venesuela neftini nəhəng tankerlərlə daşıya biləcək Pekinin də kanalın tikintisinə vəsait yatırmağa hazır olduğu bildirilir.
Bunun ardınca Nikaraqua prezidenti Daniel Orteqanın Latın Amerikasının digər ölkələrinin rəhbərləri ilə danışıqlar apardığı, onları da Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımağa çağırdığı bəlli olub. Hələlik, buna nə qədər vaxt, səy və vasitələrin "xərclənməli" olduğunu söyləmək çətindir. Lakin Rusiyanın düşərgəsinin konturları artıq bu gün sezilməkdədir.
İkinci düşərgə Rusiyanın addımlarına qarşı sərt tədbirlərin görülməsinin tərəfdarlarıdır. Bu, ABŞ, Böyük Britaniya, Baltikyanı dövlətlər, Şərqi Avropa, həmçinin Ukraynadır. İlk iki dövlət istisna olmaqla, yerdə qalanlar hesab edirlər ki, Rusiya onlar üçün də ciddi hərbi təhlükədir.
Üçüncü düşərgə isə məşhur məsəldə deyildiyi kimi, "pulsuz balıq istəyən"lərdir. Bunlar əsasən iqtisadi baxımdan (daha doğrusu enerji məsələsində) Rusiyadan asılı, lakin siyasi baxımdan Qərb demokratiyasının tərəfində olan ölkələrdir. Burada əsasən Almaniya, İtaliya və müəyyən qədər Fransanın adlarını çəkmək olar.
Hazırkı şəraitdə Abxaziya və Cənubi Osetiya separatçılarının müstəqilliyini tanımış Rusiyanın mövqeyində hər hansı dəyişiklik gözlənilmir. Bunu bir müddət əvvəl - fransalı həmkarı Nikolyə Sarkozi ilə danışıqlarından dərhal sonra - prezident Dmitri Medvedev də bəyan edib. Təbii ki, son addımları ilə ətrafdakıları qorxutmağa nail olmuş (Moskva son illərdə məhz buna çalışırdı) Rusiyanın mövqeyindən geri çəkiləcəyini gözləmək məntiqsizlik olardı. Xüsusilə, BMT tərəfindən təcili və təsiredici mexanizmlərin olmadığı bir şəraitdə bu, ümumiyyətlə gözlənilən deyil.
Üstəlik, Moskva ilə müharibə etməyi də heç kim düşünmür. Axı radikallardan ibarət olan ikinci düşərgə hansısa konkret addım atmaq iqtidarında deyil. Bunun üçün ümumi Qərbin birliyi lazımdır ki, bu da yoxdur və yaxın gələcəkdə də olmayacaq. Hələ ki əməlli-başlı formalaşmamış Avropa İttifaqı son dərəcə amorf və təsirsizdir. BMT Təhlükəsizlik Şurası isə Rusiyanın "barmağı altında olan" "veto düyməsi"ndən asılı vəziyyətdədir və s.
Bundan başqa, qeyd olunan düşərgənin əsas "solisti" olan ABŞ-ın seçkiqabağı gərgin dövr yaşaması ilə əlaqədar olaraq, orada da hələlik hər şey tam aydın deyil. Düzdür, Ağ evin rəhbəri postunu tutmağa əsas namizədlər sərt bəyanatlar səsləndirirlər. Amma hamı yaxşı başa düşür ki, ABŞ-da seçkiqabağı bəyanatlar və vədlər bir, onların həyata keçirilməsi isə başqa məsələdir. Bir sözlə, verilən istənilən vədə baxmayaraq, amerikalıların mövqeyində köklü dəyişikliklər gözlənilmir. Yeni prezidentin seçilməsindən sonra xarici siyasətin əsas vektorlarında köklü dəyişikliklər olmur, sadəcə, bu siyasətin əsas istiqamətlərindən olan antirusiya mövqeyi nisbətən zəifləyə və ya əksinə, güclənə bilər.
Bundan başqa, artıq uzun illərdir ki, ABŞ-ın hakimiyyət strukturu iki "dev"dən - hərbi-sənaye və enerji kompleksləri kimi "boz kardinallar"dan asılıdır. Son dövrlərdə isə Amerika siyasətinə ciddi təsir imkanında olan bu iki komponent arasında münasibətlər kəskinləşib. Müşahidə olunan açıq-aşkar qarşıdurmanı Qərb siyasətçiləri və politoloqları da təsdiq edir. Lakin bu iki cəbhənin heç biri Vaşinqtonun Moskva ilə bərabərhüquqlu əməkdaşlığının tərəfdarı deyil.
Gürcüstana gəlincə. Rəhbərliyinin uzaqgörən fəaliyyəti nəticəsində öz müstəqil səsini qoruyub-saxlamış və neytral xarici siyasət yürütməkdə davam edən Azərbaycandan fərqli olaraq, Tbilisi qarşı-qarşıya duran qüvvələrin əlində manipulyasiya alətinə çevrilib.
Bütün bunlarla yanaşı, yaranmış situasiyanın doğurduğu təhlükəni hiss edən üçüncü düşərgə, rəsmən olmasa da, öz daxilində etiraf edir ki, adekvat addımlar atılmayacağı təqdirdə/, Kosovonun artıq Gürcüstana gedib-çatmış "əks-sədası"nı hələ çox eşidəcəyik. Beynəlxalq normalara etinasızlığın sanki adətə çevrildiyi hazırkı şəraitdə isə nəticələr daha faciəvi ola bilər.
Lakin bir tərəfdən enerji, daşıyıcılarının idxalından asılılıq, digər yandan isə ABŞ-ın yumşaq desək, son dərəcə aqressiv siyasətindən (sonuncunun tam dominantlığı və diktəsi ilə) uzaqlaşmaq istəyi öz işini görür. Bu iki faktor artıq ona gətirib çıxarıb ki, köhnə qitə, hətta özü üçün prioritet elan etdiyi məsələlərdə belə, beynəlxalq normaların pozulmasına təmkinlə yanaşmağa və ölçülüb-biçilmiş addımlar atmağa çalışır.
Gizli kartlar
Qərbin əksər dövlətlərinin Kosovonun müstəqilliyini tanıdığı vaxt Rusiya buna adekvat cavabın olacağını bəyan etmişdi. Elə həmin vaxt çoxları Moskvanın nəyi nəzərdə tutduğunu yaxşı anlayırdı. Sonradan Kremlin Gürcüstan ərazisindəki separatçı rejimlərə verdiyi dəstək bu gümanları doğrultdu.
Bəs görəsən Rusiya dayanacaq, yoxsa daha da "irəli" gedəcək? Məsələn, Ukrayna hər an "partlaya biləcək" Krım ilə əlaqədar narahatlığını gizlətmir. Görəsən, Rusiya Ukraynanın bu yarımadasını zor gücünə Kiyevdən ayıra bilərmi?
Son vaxtlar yaşanan hadisələrə nəzər salanda anlayırsan ki, Rusiya siyasətçilərindən hər şey gözləmək olar. Lakin güman ki, yaxın perspektivdə bu baş verməyəcək.
Birincisi, Moskva hələ də Gürcüstanda törətdikləri ilə bağlı Qərbin cavabını gözləməkdədir. "Qələbə eyforiyası"na baxmayaraq, hazırda Kreml yaranmış vəziyyətdən razıdır və hələlik bununla kifayətlənə bilər.
İkincisi, Ukraynada hazırda elə siyasi proseslər yaşanır ki, onun nəticəsinin nədən ibarət olacağını söyləmək çətindir. Və bu ölkədə hadisələr Moskvanın güc tətbiqi olmadan belə, Kreml üçün arzuolunan sonluqla bitə bilər: axı Ukraynanın qərbpərəst düşərgəsi, yəni hazırkı hakimiyyət daim titrəyir və laxlayır.
Üçüncüsü, Rusiya ordusunu Gürcüstan ərazisinə yeritməklə öz iqtisadiyyatiına elə ciddi zərbə vurub ki, bundan nəticə çıxarmaya bilməz: qiymətli kağızlar bazarında yaşanan böhran, kapitalın kütləvi şəkildə ölkədən "qaçması", ölkə iqtisadiyyatının asılı olduğu neftin qiymətində ciddi eniş və s. Gürcüstan hadisələrinin yenidən, tutalım, Ukraynada təkrarlanacağı təqdirdə, Rusiya hökumətinin artıq öz əhalisinə pensiya və maddi yardımların ödənməsi üçün belə vəsait çatışmazlığı ilə üzləşməyəcəyinə heç kəs zəmanət vermir. Sosial böhranın hansı nəticələrə gətirib çıxara bildiyini isə Rusiyada yaxşı xatırlayırlar.
Bütün bunlarla yanaşı, dünya artıq anlayıb ki, "yatmış ayının oyanması" ən dəhşətli hadisələrə yol aça bilər. Çünki tərəzinin bir gözündə çörək, digərində isə "böyük fövqəldövlətin nüfuzu" dayandığı halda, həmişə ikinciyə üstünlük verilir - hətta bu, birincinin çatışmazlığına səbəb olsa belə.
Qərb artıq bir şeyin şahidi olub ki, Moskva ilə güc dili ilə danışmaq istənilən nəticəni gətirməyəcək. Odur ki hazırkı mərhələdə Gürcüstan Qərb üçün olsa-olsa, yalnız nüfuz məsələsidir. Lakin Tbilisinin şahmat qambitində yekun qələbə üçün qurban verilən fiqura çevriləcəyi də istisna deyil. Xüsusən də, nəzərə alsaq ki, Gürcüstan ətrafında yaşanan son siyasi gərginlik zamanı bir daha aydınlaşdı ki, Qərbin Rusiyaya təzyiq göstərə biləcəyi yeganə vasitə iqtisadiyyatdır.
Və prosesə artıq start verilib. ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Marşal Fondundakı çıxışı zamanı bu məsələyə açıq şəkildə toxunması da təsadüfi deyildi: "Rusiyanın tam inkişafı üçün onun dünyanın iqtisadi və siyasi münasibətlər sisteminə inteqrasiyası vacibdir. Lakin bu gün Rusiya bu inteqrasiyanın yalnız yarısını reallaşdıra bilib. Əgər Moskva sadəcə enerji təchizatçısı olmaqla kifayətlənmək istəmirsə, o, acı reallığı dərk etməlidir: o, dünya ictimaiyyətindən asılıdır və bu asılılıqdan qaça bilməz".
Düzdür, hələ ki heç kəs Rusiyadan enerji asılılığını aradan qaldıra bilməyib. Lakin məhz həmin "asılı" dövlətlərin sayəsində Kreml bu gün öz hərbi-sənaye kompleksinin gücləndirməsi perspektivinə nikbinliklə yanaşır. Axı Rusiyanın dövlət büdcəsi məhz həmin dövlətlərdən gələn vəsait hesabına doldurulur.
Neftin qiymətində azalmanın müşahidə olunduğu son tendensiya düşünmək üçün ciddi əsaslar verir. Bu, daimi prosesə çevrilə, nəticədə Rusiyanın dünya sistemində özünün siyasi qütbünü bərpa etmək üçün son arqumenti və ümidlərini də itirə bilər.
Təsadüfi deyil ki, bir çoxlarının fikrincə, neftin qiymətindəki eniş məntiqi görünmür və bir çox ekspertlər baş verənlərdə Sovetlər dövrünün məşhur ifadəsi olan "imperializm barmağı"nı görür.
Qərbdən, faktik olaraq, "soyuq müharibə"nin bərpası çağırışını almış Rusiya SSRİ-nin dağılması ilə nəticələnmiş hadisələri - silahlanma yarışı və neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşması dərsini unutmamalıdır. Bunların nə ilə nəticələndiyini bilmək üçün 1991-ci ilin Belovejsk razılaşmasını xatırlamaq kifayətdir. Axı Rusiyanın federativ quruluşu və onun çoxmillətli tərkibi keçmiş Sovet İttifaqı modelini çox xatırladır...
ABŞ-ın dövlət katibi Marşal Fondundakı çıxışında diqqəti cəlb edən daha bir fikir səsləndirib: "İstənilən halda, indi ölkənin hansı istiqamətdə irəliləməsindən asılı olmayaraq, hazırkı Rusiya Sovet İttifaqı deyil - nə ərazisinə, nə qüdrətinə, nə məqsədlərinə, nə də mövcud rejiminə görə. Bugünkü Rusiyanın liderləri ideologiyalarının universal olduğunu iddia etmir, demokratik kapitalizmə alternativ ortaya qoymur, sputnik-dövlətlər və rəqib təşkilatlar kimi paralel sistemlər yaratmaq iqtidarında deyillər. Sovet sisteminin əsasları artıq mövcud deyil".
Bəli, bunların hamısı həqiqətdir. Amma bugünkü Rusiyada SSRİ-nin qüdrətinin olmadığını vurğulayan K.Rays eyni zamanda faktiki olaraq bir məsələyə də eyham vurur - Rusiyadan qat-qat qüdrətli dövlət olan SSRİ-nin taleyi göz qabağındadır...
"Proses başladı..."
Hazırda Gürcüstan və Ukraynanın NATO-ya qəbulunun lazım, hətta mümkün olub-olmamasına dair ciddi müzakirələr aparılır. Qərbdə, demək olar ki, əksəriyyət buna "hə" desə də, eyni zamanda bu addımın hələ çox tez olduğunu düşünənlər də az deyil.
Birincisi, Gürcüstan NATO üzvü olan dövlətlərin əsas meyarlarına - xüsusilə Abxaziya və Cənubi Osetiyada baş verənlərdən sonra - uyğun gəlmir.
İkincisi, Ukraynanın gələcəyi ilə bağlı hələ tam aydın fikir söyləmək mümkün deyil.
Üçüncüsü, Qərbdə yaxşı anlayırlar ki, Rusiyanın qalibiyyət eyforiyasında olduğu, onların isə status-kvonun bərpası yollarını tapa bilməməsi fonunda, açıq şəkildə NATO-nun genişlənməsinə qarşı çıxan Moskvanın daha da qıcıqlandırılmasına ehtiyac yoxdur. Axı ona cavab vermək mümkün olmayacaq - nüvə müharibəsini isə heç kim istəmir/...
Bir fakt ortadadır ki, əgər NATO-nun son sammitində Kiyev və Tbilisiyə mütləq alyansa üzvlük vəd edilirdisə, artıq indi onların sadəcə üzvlüklə bağlı fəaliyyət planına qoşulmasından danışılır. Üstəlik qurumda təmsil olunan fövqəldövlətlər bildirir ki, bu proqrama qoşulmaq hələ ölkənin mütləq NATO üzvü olacağı demək deyil. Çünki sözügedən plan ona qoşulmuş dövlətlərin qarşısına çoxsaylı çətin şərtlər qoyur. Ukrayna, xüsusilə Gürcüstan isə həmin şərtlərə əməl etmək iqtidarında olan ölkə təsiri bağışlamır.
Odur ki, əvvəla, Qərbin mövqeyindən geri çəkilməsi açıq hiss olunur. İkincisi isə Kiyevlə Tbilisini, illər boyu Avropa İttifaqının kandarında qalmış Türkiyənin aqibəti gözləyə bilər. Axı Türkiyənin Aİ-yə üzvlüyü qarşısında maneə qoyan hansısa avropalı məmur heç vaxt bunu açıq şəkildə etiraf etmir və bütün iradlara bir cavab verir: "...Heç kəs Ankaranın Avropa İttifaqına qəbul edilməyəcəyini söyləmir ki...".
Odur ki Qərb Rusiyaya qarşı yeganə vasitə olan iqtisadi təzyiqdən istifadə etməklə, asta-asta, lakin inadla işləyəcək. Bu tədbirlərin Moskva üçün nə dərəcədə acınacaqlı olacağı onların inadkarlığından və davamlılığından asılıdır.
Bütün bunlarla yanaşı, bir "əmma" var: Qərbdə "real siyasət"in tərəfdarları da var və onlar bir-iki ildən sonra hamını inandıra bilər ki, Gürcüstan kimi dövlətlər xatirinə əsəbləri korlamağa dəyməz. Bu, xüsusilə antirusiya düşərgəsinin avanqardında olan ABŞ-ın dünyada dominatlıq mövqelərinin zəifləməsi fonunda daha inandırıcı görünür.
Amma Moskvanın hərəkətlərinə bundan sonra göz yumulmayacaq. Əlbəttə ki, Rusiya özü də bunu gözləmir və buna çalışmır: Rusiyanın elektoratı baş verənlərin Kreml üçün törətdiyi nəticələrdən asılı olmayaraq, yaranmış durumdan tam razıdır. Son illərin təcrübəsi isə göstərir ki, Rusiyada yaxın perspektivdə nələrin baş verəcəyi çox az adamı narahat edir. Burada qələbə gətirən qısamüddətli taktika uzunmüddətli strategiyanın hazırlanmasından daha vacib sayılır...

Major changes to international geopolitics
The conflict over Abkhazia and Georgia has reached a stage where it is possible to take stock and predict how the situation will develop.
A not insignificant aspect to the Georgian-Russian conflict is the absolute clarity of the positions of the different camps that are involved. Two of them adhere to radical positions while the third can be provisionally described as "moderate", an adherent of so-called Realpolitik.
Three camps
Russia dominates the first camp in almost splendid isolation, as its supporters - Nicaragua, Hamas and Hezbollah - do not have much clout in the West. But Moscow is dictating its rules of the game. It has adopted the West's principle of taking action with future steps dependent on a position of strength and the current situation taken as an objective given. True, Moscow has already played its "knight" and will have to defend its position in future, as its room for manoeuvre has significantly narrowed. Nevertheless, Russia will gradually expand its camp, and the first signs of how it intends to do this can already be seen. It looks as though it is a matter of buying up the votes of opponents of the USA, in particular the left-leaning countries of Latin America. Events show that Nicaragua did not simply support Moscow and recognize Georgia's mutinous regions. In the second half of September it emerged that Russia had expressed its readiness to help Nicaragua build a transcontinental canal to compete with the Panama Canal. Experts think that construction of the canal will cost 18 billion dollars. The Nicaraguan authorities think that the canal will be used to capacity by the growing trade between China and Latin America. Moreover, Venezuelan leader Hugo Chavez wants to redirect oil exports away from the USA to China. China is ready to ship oil from Venezuela in gigantic tankers and may also invest in construction of the canal.
After this, it emerged that Nicaraguan President Daniel Ortega is holding talks with the leaders of other Latin American countries on the recognition of the independence of South Ossetia and Abkhazia.
It is hard to say how much time, effort and resources this will require, but the outline of the Russian camp is already becoming visible.
In the second camp are the supporters of a tough response to Russia's actions. They are the USA, Great Britain, the Baltic states, Eastern Europe and Ukraine. With the exception of the first two, they all think that they are facing a real military threat from Russia.
In the third camp are the fans of "a free lunch" - they are mainly countries whose economy (or, to be more accurate, fuel supplies) depend on Russia but who are politically part of the Western democracies. Germany, Italy and, to a certain extent, France dominate here.
It is not worth expecting any changes at the moment in the position of Russia, which has recognized the independence of South Ossetia and Abkhazia. This is what President Medvedev said recently, straight after his latest round of talks with his French counterpart Nicolas Sarkozy. It would be illogical to expect the Kremlin to take a step back in the current circumstances when it has made itself feared by its actions (which it has been trying to do all these years) and when the UN has no rapid and effective mechanisms. And no, no-one is planning to fight a war against Moscow.
The second camp - the radicals - is in no state to do anything concrete, as this would require unity in the whole Western democratic camp, which is lacking at present and cannot be expected any time soon. And the European Union, which hasn't taken shape properly yet, is too amorphous and inert, the UN Security Council is hostage to the veto, which Russia wields, etc. And the future of the camp's main leader - the United States - is not clear, as it is going through a complicated election marathon. Despite the tough rhetoric by the main candidates for the White House, we all know full well that in the USA election promises and declarations are one thing and keeping promises in practice is quite another. After the election of the new president, the anti-Russian position may be slightly softened or strengthened, but the foreign policy direction will remain the same.
The power structure in the USA has long depended on two "monsters" - the grey cardinals - the military-industrial and energy complexes. Something akin to mutual understanding that existed between the two has recently been disrupted. Open confrontation can be seen, which does not escape the notice of Western political commentators and politicians. But both these lobbies are no supporters of cooperation as equals between Washington and Moscow.
As for Georgia itself… Unlike Azerbaijan, which thanks to its skilful leadership has managed to maintain its voice and is continuing to conduct an independent, moderate, foreign policy, Tbilisi has turned into a tool to be manipulated by the opposing sides.
The third camp, well aware of the danger of the prevailing situation, admits that if appropriate action isn't taken, the echo of Kosovo, reverberating in Georgia, will ring out and not just once more. In the current circumstances of total, legalized disregard for all the previously existing international norms the consequences could be catastrophic. However, the addiction to imported fuel, on the one hand, and the desire to disassociate themselves from the overheated policy of the USA (in circumstances when the latter has complete domination and dictatorship), on the other, have done their work. These two factors have led to the Old World in true elderly style trying to take considered steps, even to the detriment of all international norms which are supposed to be Europe's main priority.
Cards up their sleeve
When many Western countries recognized Kosovo's independence, Russia said in reply that it had an appropriate response. And even then everyone knew what Moscow meant. These assumptions were confirmed by the Kremlin's action in supporting separatist regimes on Georgian territory.
But could Russia go even further, as Ukraine, with its explosive Crimea, fears? Is Russia capable of seizing the peninsula, perhaps even by force?
After all that we've seen, we have to think that there can be no absolute "no" on any issue involving Russian politicians. But probably this will not happen in the near future.
First, Moscow is still waiting for a response from the West to its action in Georgia. And despite the euphoria of victory, its pride is wholly satisfied at present.
Second, it is very difficult to predict the outcome and consequences of the current political upheavals in Ukraine. It may all turn out to be highly satisfactory to Moscow, even without military intervention: Ukraine's pro-Western, democratic camp, that is, their current leadership, are constantly running a temperature.
Third, Russia has savoured the economic delights of invading Georgian territory and this has been instructive: the terrible fall in the market, the disastrous flight of capital, the fall in the oil price, which its whole economy depends on. Should there be a repetition of the Georgian events somewhere else, for example, in Ukraine, no-one can be sure that in just one month's time the Russian government will have the funds to pay pensions and benefits. And they know from bitter experience in Russia what a social crisis means.
However, the world realizes that the most dangerous thing it could do is wake the sleeping bear. When daily bread is on one side of the scales and "great power prestige" on the other, the latter always weighs the heavier, even if this leads to disaster and shortages for the former. The West has been given a fine example that, in dealing with Moscow, talking from a position of strength does not produce the desired result. The question of Georgia is already a matter of prestige for the West, although Tbilisi may well become the chess piece that is sacrificed for the sake of a greater victory.
The economy is the only more or less fair arbitrator in the latest political crisis over Georgia. The West has got a plan of action against Russia without having to make any special effort: the possibility of economic pressure.
And this process is already under way. US Secretary of State Condoleezza Rice hinted as much in her speech at the Marshall Fund: "To reach its full potential, Russia needs to be fully integrated into the international political and economic order. But Russia is in the precarious position of being half in and half out. If Russia ever wants to be more than just an energy supplier, its leaders have to recognize a hard truth: Russia depends on the world for its success, and it cannot change that."
Yes, but no-one has cancelled their dependence on Russia's fuel reserves yet.
The fuel reserves are the main provider of budget revenue. They allow the Kremlin to look optimistically at boosting the military-industrial complex - one of Russia's main arguments against the West, as the latter tries to surround it with a NATO ring. The recent downward trend in the oil price has given much food for thought. This might become a constant process and knock from under Russia's feet the final argument and hope for the restoration of its own political pole in the international system. The fall in oil prices did not look logical and many experts are inclined to see an "imperialist plot" behind it, as would have been the case in Soviet days.
Moscow, having practically accepted the West's challenge to renew the cold war, should remember the lessons of the collapse of the USSR, which got bogged down in the arms race during a sharp fall in the oil price. It is enough to look at the Belovezhskaya agreement of 1991 to see how it all ended. After all, Russia's federal structure today and its multi-ethnic population are reminiscent of the former Union model…
The US secretary of state made another remark in her Marshall Fund speech, worthy of note: "Whatever its course, though, Russia today is not the Soviet Union - not in the size of its territory, the reach of its power, the scope of its aims, or the nature of its regime. Russia's leaders today have no pretensions to ideological universality, no alternative vision to democratic capitalism, and no ability to construct a parallel system of client states and rival institutions. The basis of Soviet power is gone."
Yes, that's all true. But the remark that Russia does not have the power of the USSR is accompanied by a clear reference to the existence of the USSR and its future fate, even despite all the power and attributes listed by Condoleezza Rice.
"The process has started…"
Whether or not Georgia and Ukraine should be accepted into NATO is now being hotly debated. Almost everyone in the West is nodding in assent, but with the proviso that it is too soon to do it now.
First, Georgia does not meet the main criteria for NATO states, especially with events in Abkhazia and South Ossetia. Second, Ukraine's political future is still uncertain. Third, while the Russian Federation is enjoying the euphoria of victory and the West is hysterically helpless, unable to find any quick way to restore the status quo, the West understands full well that it is not worth annoying Moscow further, which has made plain its opposition to NATO's expansion. It has no way to respond to Moscow, as nobody wants nuclear war…
It's not difficult to see that at the last NATO summit Georgia and Ukraine were practically promised membership, but now are likely to be offered just a membership action plan. Moreover, the NATO powers themselves recognize that this is certainly no guarantee of NATO membership and Ukraine, and especially Georgia, do not look capable of clearing this hurdle.
So first, the backlash from the West is obvious and, second, Ukraine and Georgia are likely to share the fate of Turkey, which has long been knocking at the door of the European Union. "But nobody is saying that Turkey won't eventually join the EU, are they?" Western politicians say as they put up the barriers against Turkey.
So the West will act slowly, but doggedly, using the only effective means of pressure against Russia - economic pressure. Depending on the sustainability and length of this action, the result will be quite lamentable for Moscow.
But there is a "but": supporters of Realpolitik may get the upper hand in the West and in a year or two they may convince the others that it is not worth "stressing themselves out" over countries such as Georgia. This is made more likely by the vanguard of the anti-Russian camp, the USA's, weakening domination of world politics.
However, Moscow will not thaw out completely. True, Moscow does not expect this, nor is it looking for it: the Russian electorate is happy with the current situation in the political arena with all the consequences of this for the Kremlin. And recent history has shown that no-one in Russia is concerned about what will happen in the long term. A short-term tactical victory is far more important there than a long-term strategy which no-one will think about…
But as the last president of the USSR said, "the process has started". And we just have to wait to see where it will lead…