DÜŞÜNMƏYİN VAXTI ÇATIB
D.Varner: "Gürcüstanla Rusiya arasındakı münaqişə təkcə cənubi Qafqaz üçün deyil, bütün dünya üçün ağır nəticələnə bilər"
Müəllif: Almaz NƏSİB Bakı
İsveçrənin Jenevrə Beynəlxalq Tədqiqatlar və İnkişaf İnstitutunda Beynəlxalq İdarəçilik Mərkəzinin direktoru, doktor Daniel Varner Jənubi Qafqazda tez-tez olur. Onun 1997-ji ildən başlayaraq bu regionda keçirdiyi treninqlərdə 250-dən çox hökumət rəsmisi iştirak edib. D. Varner üç güj mərkəzi - Rusiya, Türkiyə və İranın əhatəsində yerləşən Qafqaz bölgəsini müxtəlif dillərin və tarixlərin yaşadığı mürəkkəb bir bölgə hesab edir. Onun fikrinjə, Qərbin Jənubi Qafqaza geosiyasi marağı buradakı təbii ehtiyatlar, boru kəmərləri və s. amillərlə bağlıdır. Curnalımızın xahişi ilə doktor Varner son vaxtlar bölgədə yaranmış gərginliyi də bizim üçün şərh edib.
- Jənubi Qafqazda yenidən qızışan münaqişələr barədə sizin fikrinizi öyrənmək maraqlı olardı, jənab Varner. Mən Jənubi Osetiya və Abxaziya münaqişələrini nəzərdə tuturam...
- Muxtariyyət və müstəqillik məsələləri həmişə mürəkkəb olub. Məsələn, İsveçrə sərbəst federasiyadır ki, bu da Gürjüstan üçün bir həll variantı ola bilər. Bu gün bu münaqişələrə xariji qüvvələrin müdaxiləsini görürük. Hesab edirəm ki, bütün bunlarla onlar heç nəfə nail ola bilməyəjəklər. Yəni onların müdaxiləsi faydasızdır.
- Bu gün bölgədə yaranmış gərginlik hansı nətijələrə gətirib çıxara bilər?
- Rusiya ilə Gürjüstan arasında münaqişənin qızışması, diqqətini İraq, Əfqanıstan, İran və Yaxın Şərqdə jəmləşdirmiş insanlar üçün gözlənilməz hadisə idi. Bunun həm region, həm də bütün dünya üçün dəhşətli nətijələri ola bilər. Regional baxımdan Rusiyanın hərəkətləri jənub sərhədində öz nüfuz və təsir dairəsini qorumaq jəhdidir. Regiondan kənar, yəni dünya miqyasında isə bu, Rusiya hakimiyyətinin qorunma jəhdi və Qərbə sayğısızlığıdır. Sözsüz ki, Gürjüstanda baş verənlərdən sonra Rusiya-Qərb və Rusiya-ABŞ münasibətləri sərinləşəjək. Gürjüstan ABŞ-ın müttəfiqidir və Rusiya göstərdi ki, ABŞ öz müttəfiqini qoruya bilmir. ABŞ-ın bu yaxınlarda Polşa ilə Raketdən Müdafiə Sistemi haqqında müqavilə imzalaması isə əlaqələrin sərinləşməsinin daha bir göstərijisidir.
- Gürjüstanın münaqişə bölgələrindəki vəziyyət Ermənistan-Azərbayjan münaqişəsinin həllinə hansısa formada təsir edə bilərmi?
- Ümid edək ki, Rusiya-Gürjüstan münaqişəsi dünya liderlərini regiondakı dondurulmuş münaqişələrə daha diqqətlə yanaşmağa və Ermənistanla Azərbayjan arasında gərginliyin aradan götürülməsinə səbəb olajaq.
- Yeri gəlmişkən, Azərbayjanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin mümkün həlli yolları barədə nə deyə bilərsiniz?
- Burada bir tərəf uduza, ikinji tərəf isə qələbə çala bilməz. Hər iki tərəf güzəştə getməlidir ki, münaqişənin həlli bütün tərəflər üçün məqbul olsun. Bu gün qaçqın və məjburi köçkünlərin sayını nəzərə alsaq görərik ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbayjan üçün çox ağır daxili məsələdir. Anjaq məsələni güj yolu ilə həll etmək olmaz. ATƏT-in Minsk qrupu və digər beynəlxalq qurumlar problemin həll yolunu tapmağa çalışırlar. Ümidvaram ki, yaxın gələjəkdə hansısa bir həll yolu tapılajaq. Və ümumiyyətlə, jari siyasi ab-havanı nəzərə alsaq, Minsk qrupu qənaətbəxş həllə nail olmasa da, əlindən gələni edib. Hesab edirəm, Dağlıq Qarabağla yanaşı regiondakı digər dondurulmuş münaqişələr də uzun müddət davam etməyəjək. Beynəlxalq birliklər bu problemin həll yollarını arayırlar. Amma bütün hallarda münaqişənin həlli tərəflərdən asılıdır.
- Sizjə, Qafqazdakı münaqişələrin həllinə mane olan əsas faktorlar hansılardır?
- Hər iki münaqişə tərəfi güzəştə getməkdən imtina edir və liderlər tam qələbə iddiasından istifadə edir ki, fikrimizjə bu da yararsızdır. Əslində danışıqlar sadəjə qələbəyə deyil, uduşlu həllə əsaslanmalıdır ki, heç bir tərəf qurban verməsin. Yəni hər iki tərəf yaranmış vəziyyətdən qalib çıxsın. Fikir verirsinizsə, İsveçrədə üç rəsmi dil və birgə yaşaya bilən üç fərqli mədəniyyət qrupu var. Müqayisə etsək, regiondakı münaqişələr eynidir, çünki müəyyən qruplar digər qrupların nümayəndələri ilə yaşamaq istəmir. Odur ki, bu münaqişələr çox yaxın gələjəkdə həll olunsaydı, mən təəjjüblənərdim. Çünki indiki nəsil liderlər yerlərdən gələn siyasi təzyiq üzündən öz mövqeyini dəyişmək iqtidarında deyillər. Anjaq biz bu münaqişələrin qızışmasını da istəmirik. Biz istəmirik ki, bu münaqişələr uzun illər boyu davam etsin.
- Müsahibələrinizin birində demisiniz ki, Gürjüstanda ABŞ-ın, Ermənistanda isə Rusiyanın təsiri güjlüdür. Bəs Azərbayjanı nejə, bölgədə müstəqil xariji siyasət yürüdən əsas ölkə saymaq olarmı?
- Bəli, iqtisadi əhəmiyyətinə və injə diplomatiyasına görə Azərbayjan öz qonşularından daha müstəqil xariji siyasət yürütməyi bajarır.
- Ümumiyyətlə, regionda Azərbayjanın rolunu nejə qiymətləndirirsiniz?
- Azərbayjanın iki əsas xüsusiyyəti var. Birinjisi, Azərbayjanın öz neftinə görə varlı bir ölkəyə çevrilmək üstünlüyü var. Yeri gəlmişkən, ona da deyim ki, son vaxtlar neftin qiymətinin artması da Azərbayjanın xeyrinə olan məsələdir. İkinjisi, joğrafi mövqeyinə görə Azərbayjan həm Asiya ilə Avropa arasında, həm də Asiyanın özündə körpü rolunu oynayır. İqtisadi zənginliyinə və bütün qonşuları ilə müsbət münasibətlərinə görə Azərbayjanın əhəmiyyəti artır. Azərbayjan enerci sahəsində əhəmiyyətli oyunçudur. Amma enerci ehtiyatları tükəndiyi zaman, ölkə sabit inkişaf yolu axtarmalı olajaq. Doğrudur, Azərbayjan dünyada lider dövlət deyil, amma vajib oyunçudur. Avropa bu gün Azərbayjandakı bütün prosesləri diqqətlə izləyir. Avropa üçün azad, bərabər, ədalətli seçkilər, demokratiya və insan haqları da vajibdir. Odur ki, Avropa Azərbayjandakı seçkilərə də çox böyük önəm verir.
- Azərbayjan Avropa üçün daha çox hansı məsələlərə görə tərəfdaş hesab olunur?
- Azərbayjan həm enerci təjhizatçısı, həm də enercisinin nəqli marşrutlarının mərkəzi kimi Avropa üçün çox əhəmiyyətlidir.
- Bu gün Azərbayjan dünya birliyinə fəal inteqrasiya yolu tutub. Sizjə, bu qloballaşma prosesi bizi hara aparır?
- İndi Azərbayjan daha kosmopolit olub. Bakıda olarkən restoranda bizə Jənubi Koreyadan olan ofisiant xidmət edirdi. Mən bundan təsirlənmişdim. Fikrimjə, açıqlıq və səmimilik qayğıları paylaşmaya və əməkdaşlığın daha yaxşı olmasına xidmət edir.

Daniel Warner: "The conflict between Georgia and Russia may have heavy consequences not just for the region but also for the whole world"
The director of the Centre for International Governance at the Graduate Institute of International and Development Studies in Geneva, Dr Daniel Warner, is a frequent guest in the South Caucasus. Since 1997, he has organized training sessions here which have been attended by more than 250 representatives of government agencies. Warner regards the Caucasus as a complicated region which consists of three different countries with different languages and histories and is surrounded by three centres of power - Russia, Turkey and Iran. According to the Swiss scientist, the West's geopolitical interest in the South Caucasus is based on pipelines going through the region, natural reserves of the region and so on. At the request of R+, Warner commented on the situation surrounding conflicts in the region.
- I would like to learn your opinion about the deteriorating conflicts in the South Caucasus. I mean the South Ossetia and Abkhazia conflicts.
- Issues of autonomy and sovereignty have always been complicated. For example, Switzerland is a free federation and can serve as an example to Georgia. Today we can see that foreign forces are interfering in these conflicts. I think that they will not achieve anything in this way, i.e. this interference is useless.
- What may the consequences of the current tensions in the region be like?
- The outbreak of the conflict between Georgia and Russia was unexpected for people who had concentrated their attention on Iraq, Afghanistan, Iran and the Middle East at large. This conflict may have heavy consequences not just for this region but also for the whole world. From a regional point of view, Russia's actions can be assessed as an attempt to maintain its influence on the southern borders. On the global scale, these are defensive steps by the Russian authorities and disrespect for the West's opinion. After this, the already strained relations between Russia and the West, specifically the USA, will deteriorate even more. As is known, Georgia is an important partner of the USA, and Russia proved that Washington could not defend its ally. Another confirmation of deteriorating relations was the signing of the agreement on the deployment of elements of the US missile defence system in Poland.
- Is there any way that this situation in Georgia's conflict regions will affect the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict in Nagornyy Karabakh?
- Let's hope that the deterioration of the conflict between Georgia and Russia will serve to increase the attention of world leaders to the settlement of frozen conflicts in the region, which will help reduce tensions between Azerbaijan and Armenia.
- Incidentally, what can you say about possible ways of solving the Nagornyy Karabakh conflict?
- There can be no losers or winners here. In order to find a solution that is acceptable to everyone, both sides should make a compromise. Taking account of the number of refugees and displaced persons, Nagornyy Karabakh is a harsh domestic issue for Azerbaijan. However, this issue cannot be solved militarily. The Minsk Group and other institutions are trying to find ways of solving this problem. I hope that they will achieve this in the future. On the whole, taking account of the existing political atmosphere, the OSCE Minsk Group is doing everything possible though it has been unable to secure a positive solution to the conflict. International organizations are searching for ways of solving these problems, however in any case the settlement of conflicts depends on the sides involved in them.
- What are the main factors that prevent a solution to conflicts in the Caucasus?
- Both sides reject compromises, while their leaders aspire to a full and unconditional victory, which I think is not rational. In essence, the negotiations should be aimed not just at securing victory, but also at a strong solution without discriminating against one of the sides. In other words, both sides should come out of the current situation with credit. If you pay attention, there are mainly three different languages and three cultures that are capable of co-existing. If we compare, we will find out that all conflicts in the region are identical, because certain groups refuse to live together with representatives of other groups. I would be very surprised if these conflicts were solved in the near future. Under political pressure, the current generation of leaders has no intention of changing their positions. However, we hope that the conflicts in the South Caucasus will not remain frozen, but we would not like them to break out again. We would not like them to last many years.
- In one of your interviews, you said that there is US influence in Georgia and Russian influence in Armenia. Can you say that Azerbaijan is a country that is pursuing an independent policy?
- Yes. Thanks to its economic importance and subtle diplomacy, Azerbaijan has managed to ensure an independent foreign policy.
- How do you see Azerbaijan's role in the region?
- Azerbaijan has two distinguishing features. The first one is that thanks to oil, Azerbaijan has a chance of becoming a rich country. The rapid growth in oil prices in the recent period also speaks in favour of Azerbaijan. The second one is that thanks to its geographical location, Azerbaijan serves not only as a bridge to Central Asia, but also to the whole Asian continent. Its economic potential and friendly relations with almost all neighbouring states increase the importance of this country even more. Azerbaijan is not a world leader, but it is one of important players. Today Europe is closely following all developments in Azerbaijan. Free and fair elections, democracy and human rights are of special importance to Europe, and Europe sees the forthcoming elections in Azerbaijan through this prism.
- On which issues is Azerbaijan regarded as Europe's major partner?
- Azerbaijan is important to Europe as a supplier of energy resources and as a centre where routes of their transportation converge.
- Azerbaijan is now actively integrating into the world community. Where do you think this process of globalization will take us?
- Azerbaijan has become more cosmopolitan. I was very touched when I saw a waiter from South Korea catering for us in a restaurant during our visit to Baku. I think that such openness and sincerity leads to rapprochement and deeper cooperation.