DÜŞÜNMƏYİN VAXTI ÇATIB
D.Varner: "Gürcüstanla Rusiya arasındakı münaqişə təkcə cənubi Qafqaz üçün deyil, bütün dünya üçün ağır nəticələnə bilər"
Müəllif: Almaz NƏSİB Bakı
İsveçrənin Jenevrə Beynəlxalq Tədqiqatlar və İnkişaf İnstitutunda Beynəlxalq İdarəçilik Mərkəzinin direktoru, doktor Daniel Varner Jənubi Qafqazda tez-tez olur. Onun 1997-ji ildən başlayaraq bu regionda keçirdiyi treninqlərdə 250-dən çox hökumət rəsmisi iştirak edib. D. Varner üç güj mərkəzi - Rusiya, Türkiyə və İranın əhatəsində yerləşən Qafqaz bölgəsini müxtəlif dillərin və tarixlərin yaşadığı mürəkkəb bir bölgə hesab edir. Onun fikrinjə, Qərbin Jənubi Qafqaza geosiyasi marağı buradakı təbii ehtiyatlar, boru kəmərləri və s. amillərlə bağlıdır. Curnalımızın xahişi ilə doktor Varner son vaxtlar bölgədə yaranmış gərginliyi də bizim üçün şərh edib.
- Jənubi Qafqazda yenidən qızışan münaqişələr barədə sizin fikrinizi öyrənmək maraqlı olardı, jənab Varner. Mən Jənubi Osetiya və Abxaziya münaqişələrini nəzərdə tuturam...
- Muxtariyyət və müstəqillik məsələləri həmişə mürəkkəb olub. Məsələn, İsveçrə sərbəst federasiyadır ki, bu da Gürjüstan üçün bir həll variantı ola bilər. Bu gün bu münaqişələrə xariji qüvvələrin müdaxiləsini görürük. Hesab edirəm ki, bütün bunlarla onlar heç nəfə nail ola bilməyəjəklər. Yəni onların müdaxiləsi faydasızdır.
- Bu gün bölgədə yaranmış gərginlik hansı nətijələrə gətirib çıxara bilər?
- Rusiya ilə Gürjüstan arasında münaqişənin qızışması, diqqətini İraq, Əfqanıstan, İran və Yaxın Şərqdə jəmləşdirmiş insanlar üçün gözlənilməz hadisə idi. Bunun həm region, həm də bütün dünya üçün dəhşətli nətijələri ola bilər. Regional baxımdan Rusiyanın hərəkətləri jənub sərhədində öz nüfuz və təsir dairəsini qorumaq jəhdidir. Regiondan kənar, yəni dünya miqyasında isə bu, Rusiya hakimiyyətinin qorunma jəhdi və Qərbə sayğısızlığıdır. Sözsüz ki, Gürjüstanda baş verənlərdən sonra Rusiya-Qərb və Rusiya-ABŞ münasibətləri sərinləşəjək. Gürjüstan ABŞ-ın müttəfiqidir və Rusiya göstərdi ki, ABŞ öz müttəfiqini qoruya bilmir. ABŞ-ın bu yaxınlarda Polşa ilə Raketdən Müdafiə Sistemi haqqında müqavilə imzalaması isə əlaqələrin sərinləşməsinin daha bir göstərijisidir.
- Gürjüstanın münaqişə bölgələrindəki vəziyyət Ermənistan-Azərbayjan münaqişəsinin həllinə hansısa formada təsir edə bilərmi?
- Ümid edək ki, Rusiya-Gürjüstan münaqişəsi dünya liderlərini regiondakı dondurulmuş münaqişələrə daha diqqətlə yanaşmağa və Ermənistanla Azərbayjan arasında gərginliyin aradan götürülməsinə səbəb olajaq.
- Yeri gəlmişkən, Azərbayjanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin mümkün həlli yolları barədə nə deyə bilərsiniz?
- Burada bir tərəf uduza, ikinji tərəf isə qələbə çala bilməz. Hər iki tərəf güzəştə getməlidir ki, münaqişənin həlli bütün tərəflər üçün məqbul olsun. Bu gün qaçqın və məjburi köçkünlərin sayını nəzərə alsaq görərik ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbayjan üçün çox ağır daxili məsələdir. Anjaq məsələni güj yolu ilə həll etmək olmaz. ATƏT-in Minsk qrupu və digər beynəlxalq qurumlar problemin həll yolunu tapmağa çalışırlar. Ümidvaram ki, yaxın gələjəkdə hansısa bir həll yolu tapılajaq. Və ümumiyyətlə, jari siyasi ab-havanı nəzərə alsaq, Minsk qrupu qənaətbəxş həllə nail olmasa da, əlindən gələni edib. Hesab edirəm, Dağlıq Qarabağla yanaşı regiondakı digər dondurulmuş münaqişələr də uzun müddət davam etməyəjək. Beynəlxalq birliklər bu problemin həll yollarını arayırlar. Amma bütün hallarda münaqişənin həlli tərəflərdən asılıdır.
- Sizjə, Qafqazdakı münaqişələrin həllinə mane olan əsas faktorlar hansılardır?
- Hər iki münaqişə tərəfi güzəştə getməkdən imtina edir və liderlər tam qələbə iddiasından istifadə edir ki, fikrimizjə bu da yararsızdır. Əslində danışıqlar sadəjə qələbəyə deyil, uduşlu həllə əsaslanmalıdır ki, heç bir tərəf qurban verməsin. Yəni hər iki tərəf yaranmış vəziyyətdən qalib çıxsın. Fikir verirsinizsə, İsveçrədə üç rəsmi dil və birgə yaşaya bilən üç fərqli mədəniyyət qrupu var. Müqayisə etsək, regiondakı münaqişələr eynidir, çünki müəyyən qruplar digər qrupların nümayəndələri ilə yaşamaq istəmir. Odur ki, bu münaqişələr çox yaxın gələjəkdə həll olunsaydı, mən təəjjüblənərdim. Çünki indiki nəsil liderlər yerlərdən gələn siyasi təzyiq üzündən öz mövqeyini dəyişmək iqtidarında deyillər. Anjaq biz bu münaqişələrin qızışmasını da istəmirik. Biz istəmirik ki, bu münaqişələr uzun illər boyu davam etsin.
- Müsahibələrinizin birində demisiniz ki, Gürjüstanda ABŞ-ın, Ermənistanda isə Rusiyanın təsiri güjlüdür. Bəs Azərbayjanı nejə, bölgədə müstəqil xariji siyasət yürüdən əsas ölkə saymaq olarmı?
- Bəli, iqtisadi əhəmiyyətinə və injə diplomatiyasına görə Azərbayjan öz qonşularından daha müstəqil xariji siyasət yürütməyi bajarır.
- Ümumiyyətlə, regionda Azərbayjanın rolunu nejə qiymətləndirirsiniz?
- Azərbayjanın iki əsas xüsusiyyəti var. Birinjisi, Azərbayjanın öz neftinə görə varlı bir ölkəyə çevrilmək üstünlüyü var. Yeri gəlmişkən, ona da deyim ki, son vaxtlar neftin qiymətinin artması da Azərbayjanın xeyrinə olan məsələdir. İkinjisi, joğrafi mövqeyinə görə Azərbayjan həm Asiya ilə Avropa arasında, həm də Asiyanın özündə körpü rolunu oynayır. İqtisadi zənginliyinə və bütün qonşuları ilə müsbət münasibətlərinə görə Azərbayjanın əhəmiyyəti artır. Azərbayjan enerci sahəsində əhəmiyyətli oyunçudur. Amma enerci ehtiyatları tükəndiyi zaman, ölkə sabit inkişaf yolu axtarmalı olajaq. Doğrudur, Azərbayjan dünyada lider dövlət deyil, amma vajib oyunçudur. Avropa bu gün Azərbayjandakı bütün prosesləri diqqətlə izləyir. Avropa üçün azad, bərabər, ədalətli seçkilər, demokratiya və insan haqları da vajibdir. Odur ki, Avropa Azərbayjandakı seçkilərə də çox böyük önəm verir.
- Azərbayjan Avropa üçün daha çox hansı məsələlərə görə tərəfdaş hesab olunur?
- Azərbayjan həm enerci təjhizatçısı, həm də enercisinin nəqli marşrutlarının mərkəzi kimi Avropa üçün çox əhəmiyyətlidir.
- Bu gün Azərbayjan dünya birliyinə fəal inteqrasiya yolu tutub. Sizjə, bu qloballaşma prosesi bizi hara aparır?
- İndi Azərbayjan daha kosmopolit olub. Bakıda olarkən restoranda bizə Jənubi Koreyadan olan ofisiant xidmət edirdi. Mən bundan təsirlənmişdim. Fikrimjə, açıqlıq və səmimilik qayğıları paylaşmaya və əməkdaşlığın daha yaxşı olmasına xidmət edir.

ПРИШЛА ПОРА ЗАДУМАТЬСЯ
Д.Варнер: "Конфликт между Грузией и Россией может иметь тяжелейшие последствия не только для региона, но и для всего мира"
На Южном Кавказе директор Центра международного управления Женевского института международных исследований доктор Даниэль Варнер частый гость. С 1997 года он организует здесь тренинги, которые на сегодняшний день посетили более чем 250 представителей государственных структур. Д.Варнер считает Кавказ сложным регионом, который состоит из трех стран с различными языками и историями и находится в окружении трех силовых центров - России, Турции, Ирана. По мнению швейцарского ученого, геополитический интерес Запада к Южному Кавказу обусловлен проходящими здесь трубопроводами, природными ресурсами региона и т.п. По просьбе R+ Д.Варнер прокомментировал ситуацию с конфликтами в регионе.
- Хотелось бы вначале узнать ваше мнение о резко обострившихся конфликтах на Южном Кавказе. Имеются в виду югоосетинский и абхазский конфликты.
- Вопросы автономии и суверенитета всегда отличаются своей сложностью. Так, Швейцария является свободной федерацией и может служить примером также для Грузии. Сегодня мы являемся свидетелями вмешательства в эти конфликты внешних сил. Думаю, они этим ничего не добьются, т.е. это вмешательство бесполезно.
- К чему же может привести сегодняшняя напряженность в регионе?
- Возгорание конфликта между Грузией и Россией было неожиданным для людей, внимание которых было сконцентрировано на Ираке, Афганистане, Иране и вообще на Ближнем Востоке. Этот конфликт может иметь тяжелейшие последствия не только для данного региона, но и всего мира. С региональной точки зрения действия России можно расценить как попытки сохранить свое влияние на южных границах. В мировом же масштабе - это оборонительные шаги российских властей и проявление неуважения к мнению Запада. После этого и без того негладкие отношения России с Западом, в частности с США, еще больше обострятся. Грузия, как известно, важный партнер США, и Россия показала, что Вашингтон не смог защитить своего союзника. Еще одним подтверждением ухудшения отношений стало подписание соглашения о размещении элементов системы американской ПРО в Польше.
- Может ли данная ситуация в конфликтных регионах Грузии как-либо сказаться на урегулировании армяно-азербайджанского конфликта в Нагорном Карабахе?
- Будем надеяться, что обострение конфликта между Грузией и Россией послужит усилению внимания мировых лидеров к урегулированию других замороженных конфликтов в регионе, и это поможет снизить напряженность между Азербайджаном и Арменией.
- Кстати, что вы можете сказать о возможных путях решения конфликта вокруг Нагорного Карабаха?
- Здесь не может быть выигравшей и проигравшей стороны. Для приемлемого для всех решения конфликта обе стороны должны пойти на компромиссы. Учитывая число беженцев и вынужденных переселенцев, Нагорный Карабах является для Азербайджана крайне тяжелым внутренним вопросом. Однако силовым путем вопрос решать нельзя. Минская группа и другие структуры стараются найти пути решения этой проблемы. Надеюсь, в будущем они добьются этого. В целом, учитывая существующую политическую атмосферу, Минская группа ОБСЕ хоть и не добилась положительного решения конфликта, но делает все от нее зависящее для этого. Международные организации ищут пути решения данных проблем, однако в любом случае решение конфликтов зависит от участвующих в них сторон.
- Каковы, по-вашему, основные факторы, препятствующие решению конфликтов на Кавказе?
- Обе стороны отказываются от компромиссов, а их лидеры претендуют на полную и безоговорочную победу, что, по-моему, нерационально. По сути переговоры должны основываться на достижении не просто победы, а выигрышного решения без ущемления одной из сторон. Другими словами, обе стороны должны с честью выйти из создавшейся ситуации.
Если вы обратили внимание, здесь в основном существуют три различных языка и три способные сосуществовать культуры. Если сравнить, то окажется, что все конфликты в регионе идентичны, т.к. определенные группы не желают жить вместе с представителями других групп. Я бы очень удивился решению этих конфликтов в ближайшем будущем. Ведь под политическим давлением с мест нынешнее поколение лидеров не намерено менять свои позиции. Правда, мы надеемся, что конфликты на Южном Кавказе не останутся в законсервированном состоянии, но и не хотелось бы их возгорания снова. Не хотелось бы, чтобы они длились многие годы.
- В одном из своих интервью вы сказали, что в Грузии присутствует влияние США, а в Армении - России. Можно ли считать Азербайджан страной, проводящей самостоятельную политику?
- Да. Благодаря своему экономическому значению и тонкой дипломатии Азербайджан сумел добиться проведения независимой внешней политики.
- Каким вы видите роль Азербайджана в регионе?
- Азербайджан обладает двумя отличительными особенностями. Первая - благодаря нефти Азербайджан имеет шанс стать богатой страной. К слову, в пользу Азербайджана и стремительный рост цен на нефть в последнее время. Второе - благодаря своему географическому расположению Азербайджан выполняет роль моста не только в Центральной Азии, но и на всем Азиатском континенте. Экономический потенциал и дружеские отношения почти со всеми соседними государствами еще более усиливают значение этой страны. Да, Азербайджан не является мировым лидером, но он один из важных игроков. Сегодня Европа внимательно прослеживает все происходящие в Азербайджане процессы. Свободные и справедливые выборы, демократия и права человека имеют для Европы важнейшее значение и именно в этом плане она рассматривает предстоящие выборы в Азербайджане.
- В каких вопросах Азербайджан считается партнером Европы в первую очередь?
- Азербайджан важен для Европы как поставщик энергоресурсов и как центр пересечения маршрутов их транспортировки.
- Сегодня Азербайджан активно интегрирует в мировое сообщество. Как, по-вашему, куда нас ведет нынешний процесс глобализации?
- Азербайджан стал более космополитичным. Меня очень тронуло, что во время нахождения в Баку в ресторане нас обслуживал официант из Южной Кореи. Думаю, такая открытость, искренность ведут к сближению и углублению сотрудничества.