Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi əvvəlkitək danışıqlar prosesini ləngidir
Çox vaxt diplomatik danışıqlarda nəticələr nə qədər az olsa, KİV-də bir o qədər fərziyyə və şayiələr yer alır. Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin avqustun 1-də Moskvada keçirilmiş danışıqlarından sonra da bu, bir daha sübut olundu. Qeyd edək ki, Qarabağ üzrə «böyük diplomatiya»nın Moskva raundunda hər iki nazirin Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Andrey Denisovla görüşü də baş tutdu.
Dialoqun nəticələrini şərh edən Azərbaycanın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Elmar Məmmədyarov deyib: «Görüş səmərəli keçdi və biz danışıqları davam etdirmək barədə razılığa gəldik. Lakin hələlik irəliləyişdən danışmaq tezdir. Biz ümumi platformaya çıxdığımızı hiss etsək, demək, mümkün olmayan heç nə yoxdur».
E.Məmmədyarov yaxın vaxtlarda Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında görüşün baştutma ehtmalının olduğunu da söyləyib. Lakin diplomatik dildə səslənən bu «bəlkə», çox güman ki, «yox» deməkdir: təəssüf ki, danışıqlarda tezliklə irəliləyişin əldə ediləcəyinə ümid yoxdur. Bakı isə sadəcə görüş keçirmək xatirinə danışıqlar aparmaq fikrində deyil. XİN rəsmisi Xəzər İbrahimin «hələ ki prezidentlərin görüşü üçün əsas yoxdur» deməsi də bunu bir daha sübut edir.
Ermənistan xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan isə görüşdən sonra bildirib ki, Moskvada ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin tərəflərə Madriddə təqdim etdiyi təkliflər əsasında necə irəliləməyin yolları müzakirə olunub. O, azərbaycanlı həmkarı ilə BMT Baş Ascambleyasının toplantısı çərçivəsində yenidən görüşəcəklərini istisna etməyib. «Çox həssas məsələlər var və onlara kifayət qədər ehtiyatla yanaşılmalıdır. Biz danışıqların davam etdirilməsi üçün lazım olan şəraiti yaratmağa çalışırıq», - deyə erməni nazir qeyd edib.
Beləliklə, Moskva danışıqlarında hər hansı ciddi nəticələr əldə olunmadı və müzakirə iştirakçıları görüşlə bağlı çox «simicliklə» şərh verirlər.
Bununla yanaşı, «İnterfaks» agentliyi ABŞ dövlət katibinin köməkçisi, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri Metyu Brayzanın fikirlərinə də yer ayırıb: «Dağlıq Qarabağ sakinləri özləri müəyyənləşdirəcəklər ki, Azərbaycanın tərkibinə daxil olurlar, yoxsa müstəqillik istəyirlər. Bunun müəyyənləşdirilməsi üçün referendum keçiriləcək, lakin seçimi qarabağlılar edəcək».
Moskvada Azərbaycan və Ermənistan XİN başçılarının görüşünün yekunu ilə bağlı açıqlama verən Brayza tərəflər arasında qarşılıqlı etibarın bərpasını və siyasi iradənin olmasını vacib adlandırıb. O həmçinin, danışıqların dayandırılmasının yolverilməzliyini də vurğulayıb.
Minsk Qrupunun rusiyalı həmsədri Yuri Merzlyakov isə bu qrupun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindəki fəal rolunu qeyd edib. «Prezidentlərin, xarici işlər nazirlərinin görüşlərinin baş tutması Minsk Qrupunun normal işlədiyini göstərir. Münaqişə tərəfləri olan Azərbaycan və Ermənistan da bir-birlərinə qarşı konstruktiv mövqe tuturlar», - deyə o bildirib.
Rəsmi Bakının baş verənlərə reaksiyasını isə Stanislavskinin məşhur «İnanmıram!» ifadəsi ilə xarakterizə etmək olar. İlk olaraq XİN-nin mətbuat katibi Xəzər İbrahim «vəziyyəti gərginləşdirməməyi» məsləhət bilib. O, cənab Brayzanın indiyədək səsləndirdiyi bəyanatları xatırladaraq bildirib ki, amerikalı diplomat dəfələrlə açıqlamalar verib, sonradan isə onun düzgün anlaşılmadığını və ya fikirlərinin təhrif olunduğunu iddia edib. Odur ki, X.İbrahim Brayzanın özünün məsələyə aydınlıq gətirməsini gözləməyi məsləhət bilib.
Ayrıca olaraq, Azərbaycanın münaqişə ilə bağlı mövqeyinin dəyişməz qaldığını qeyd edən XİN rəsmisi vurğulayıb ki, problemin həlli mərhələli şəkildə həyata keçirilməlidir və bu istiqamətdə ilk addım Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla, bütün işğal olunmuş Azərbaycan rayonlarından erməni silahlılarının çıxarılmasıdır. Növbəti mərhələdə məcburi köçkünlər doğma yurdlarına qaytarılmalıdır və yalnız bundan sonra iki icma arasında normal qarşılıqlı münasibətlərin formalaşması fonunda Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşdirilməsi prosesinə keçilə bilər ki, bu da birmənalı olaraq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində mümkündür. Hazırda tərəflər arasında müzakirə edilən sənəddə də məhz bu məsələlər əks olunub. X.İbrahim onu da xatırladıb ki, Azərbaycan Konstitusiyasına əsasən, referendum yalnız ölkənin bütün ərazisində və bütün vətəndaşların iştirakı ilə keçirilə bilər.
Bundan bir neçə gün sonra isə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı mövqeyinin dəyişməz olduğunu ölkə prezidenti İlham Əliyev də bəyan edib. «Rəsmi Bakı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı dəyişməz mövqeyinə sadiqdir və Dağlıq Qarabağa Azərbaycanın ərazisindən kənar heç bir status verilməycək. Azərbaycan rəhbərliyinin razılığı olmadan hər hansı statusun müəyyənləşdirilməsi mümkün deyil. Bunu həm Ermənistan, həm də problemin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri olan ölkələr bilir. Hazırda danışıqlar masası üzərində olan və ətrafında müzakirə aparılan sənəd də məhz bunu nəzərdə tutur», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Prezidentin sözlərinə görə, Ermənistan rəhbərliyi öz əhalisini nə vaxtsa guya Dağlıq Qarabağın müstəqillik əldə edəcəyinə inandırmağa çalışır: «Lakin danışıqlar masası üzərində olan sənəddə bu haqda bir cümlə belə yoxdur. Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılması mexanizmi mövcud deyil, olmayıb və ola bilməz. Təəssüf ki, erməni təbliğatı ilə yanaşı bəzi dövlətlər də beynəlxalq səviyyədə reallığı əks etdirməyən subyektiv fikirlər səsləndirir. Məsələyə dair yalan informasiyanın yayılması isə yalnız situasiyanı daha da qəlizləşdirə bilər».
İ.Əliyevin bəyanatının fonunda belə bir sual meydana çıxır: «İnterfaks»ın məlumatı sadəcə jurnalist diqqətsizliyidir, yoxsa məqsədli şəkildə açıqlanmış fikirdir? M.Brayzanın özü sonradan «Turan»a verdiyi açıqlamada deyib: «İnterfaks» mənim sözlərimi kontekstdən çıxarıb və belə çıxıb ki, guya mən Dağlıq Qarabağ sakinlərinin tezliklə gələcəklərini özlərinin müəyyənləşdirəcəyini demişəm. Əslində isə mən demişəm ki, hazırda təkliflər paketi var və o, masanın üzərindədir. Bu təkliflərdə Dağlıq Qarabağa bitişik 7 rayondan erməni silahlılarının çıxarılmasını, oraya və Dağlıq Qarabağ azərbaycanlı əhalinin qaytarılmasını, regiona sülhməramlı qüvvələrin gətirilməsini, Ermənistanla Dağlıq Qarabağ arasında müəyyən əlaqələrin yaradılmasını nəzərdə tutur. Buraya Qarabağ əhalisinin də iştirak edəcəyi hansısa səsverməni də əlavə etmək olar. Bunun səsvermə, yoxsa referendum olacağı, nə vaxt baş tutacağı isə danışıqlar predmetidir. Biz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirik və bu beynəlxalq prinsipin yüksək statusu var. Eyni zamanda Ermənistan tərəfi üçün vacib olan siyasi prinsiplər də var».
Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin öz əhalisini aldatması üçün ciddi səbəblər var. Artıq mətbuatda dəfələrlə qeyd olunduğu kimi, regionda qüvvələr balansı heç də Ermənistanın xeyrinə dəyişmir. Azərbaycanda «üçüncü neft bumu»nun başlanması ilə qüvvələr balansının dəyişdiyini Ermənistan da dəfələrlə bəyan edib. Daim ermənilər tərəfindən səs-küylə səsləndirilən «Azərbaycanın nefti, bizimsə diasporamız var» kimi şuarlar isə artıq təsdiqini tapmır. Diasporanın «pul kisələri»ndən hansısa birdəfəlik işdə istifadə etmək olar. Ciddi layihələr üçün isə ciddi kapital lazımdır və bunun üçün müvafiq iqtisadi bazisə ehtiyac var. Ermənistan isə bu gün belə bazisdən məhrumdur.
Bakıda Azərbaycan Ordusunun yaradılmasının 90 illiyinə həsr olunan paraddan sonra erməni forumlarında «biz ordumuzdakı ruh yüksəkliyi hesabına onsuz da qələbə qazanacağıq» kimi şərhlərin yer almasına da diqqət yetirmək lazımdır. Demək, artıq erməni strateqləri ortaya «yüksək ruh»dan başqa heç nə qoya bilmirlər. Döyüş meydanında qüvvələr nisbətini empirik yolla yoxlamaq mümkün deyil. Amma görünür, ermənilərin özlərinin şəksiz hərbi üstünlüklərinə olan inamları da artıq sarsılıb. Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Bakıya səfəri isə Moskvanın köhnə tarixi müttəfiqini əvvəlkitək dəstəkləməyə hazır olub-olmamasına dair də suallar yaradıb. Və general Bordyuca bu suallara yalnız qismən aydınlıq gətirə bilir. Doğrudur, o, Ermənistana qarşı «təcavüz»ün olacağı təqdirdə, Yerevanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatındakı tərəfdaşları tərəfindən müdafiə olunacağını bildirib. Lakin Ermənistanın ərazisindən kənarda gedən döyüşləri bu ölkəyə qarşı «təcavüz» saymaq mümkündürmü? Bax, bu sual da cavabsız qalır.
Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyanın Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşmasına cəhdləri də gözlənilən nəticəni vermir. Üstəlik, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Türkiyə ərazisindəki tikintisinin başlanmasının Ermənistan tərəfindən «fəlakət» kimi qiymətləndirilməsi də əsassız deyil: artıq hətta Türkiyənin Ermənistanla sərhədləri açacağı təqdirdə belə, Yerevan regionda nəqliyyat infrastrukturu baxımından əvvəlki mövqeyini bərpa edə bilməyəcək.
Diplomatik sahədə qüvvələr balansı da Ermənistanın xeyrinə dəyişmir. Metyu Brayzanın bəyanatı (əlbəttə ki, söhbət «İnterfaks»ın yaydığı məlumatdan getmir) Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlarda əslində nəyin müzakirə olunduğunu ortaya qoyub. Həmsədrlərin rəsmi bəyanatlarındakı müxtəlif «informasiya sızmaları»nı müqayisə etmək bir məqamı anlamaq üçün kifayətdir: əgər əvvəllər söhbət yalnız 2 rayondan erməni qüvvələrinin çıxarılmasından gedirdisə, hazırda 5 və ya 7 rayonun boşaldılması məsələsi gündəmdədir.
Odur ki hazırkı mərhələdə kimin güzəştə getməli olması sadəcə ritorik sualdır. Üstəlik, beynəlxalq hüququ da hələ ki heç kəs ləğv etməyib.
Bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistan hələ də əmindir ki, «hərbi qələbə» əldə edib və artıq yalnız onun nəticələrinin siyasi yolla möhkəmləndirilməsi qalıb. Ayrı-ayrı «politoloq»lar, deputatlar və digərləri məhz bu haqda danışırlar. Ermənilərin öz müvəffəqiyyətsizliklərini büruzə vermək istəməməsi aydındır: Qarabağda məğlubiyyət «Qarabağ klanı»na çox baha başa gələ bilər.
Həqiqətən də, Ermənistanın yeni prezidenti S.Sarkisyanın mövqeyinin möhkəm olduğunu söyləmək mümkün deyil. Bu il martın 1-2-də Yerevan küçələrində baş vermiş qanlı faciə yalnız keçmiş «səhra komandirləri»nin fəaliyyətinin hansı istiqamətdə qurulduğunu göstərmədi, həm də Sarkisyanın ciddi dəstəyinin olmadığını nümayiş etdirdi. Eyni zamanda ölkə müxalifəti hakimiyyət uğrunda mübarizəni davam etdirir və vaxtaşırı mitinqlər və digər etiraz aksiyaları təşkil edir. Belə olan halda, əlbəttə ki, geniş kompromislər yada düşmür. Xüsusilə də, nəzərə alsaq ki, S.Sarkisyan seçkiqabağı kampaniyasını ultramillətçi şüarlar əsasında qurmuşdu...
Bir sözlə, bu gün danışıqlar, faktik olaraq, «ermənidaxili siyasi tələyə» düşüb. Və bizə yalnız Yerevanda sağlam düşüncənin qalib gələcəyinə ümid etmək qalır.

Неконструктивная позиция Армении по-прежнему тормозит переговорный процесс
Зачастую чем скромнее результаты дипломатических переговоров, тем больше слухов и домыслов появляется в СМИ. Что и доказала встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении, прошедшая 1 августа. Московский раунд "большой дипломатии" по Карабаху также включал встречу министров с первым замглавы МИД РФ Андреем Денисовым.
Комментируя итоги диалога, глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил:
"Встреча была полезной, мы договорились продолжать переговоры, однако до прорыва еще далеко. Если мы почувствуем, что выходим на общую платформу, то нет ничего невозможного". Министр также не исключил возможности проведения в скором будущем переговоров президентов Азербайджана и Армении.
Однако это дипломатическое "может быть" скорее означает "нет": увы, пока что на скорый прорыв в переговорах надеяться не стоит. А проводить встречи ради встреч официальный Баку, по всей видимости, не настроен. Тем более что позже глава пресс-службы МИД Азербайджана Хазар Ибрагим четко заявил: условий для встречи президентов пока что нет.
В свою очередь глава МИД Армении Эдвард Налбандян сообщил, что на переговорах в Москве обсуждалось, как двигаться дальше "в соответствии с теми предложениями, которые были сделаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Мадриде". Глава армянского внешнеполитического ведомства не исключил, что может встретиться с Мамедъяровым во время Генассамблеи ООН. "Есть деликатные вопросы, к ним нужно подходить осторожно. Мы пытаемся создать все условия для продолжения переговоров", - отметил Налбандян.
Таким образом, результаты встречи оказались более чем скромными, а комментарии самих ее участников весьма скупыми.
Между тем агентство "Интерфакс" распространило слова помощника госсекретаря США, сопредседателя МГ ОБСЕ от США Мэтью Брайзы: "Жители Нагорного Карабаха сами решат, пойдет ли республика под юрисдикцию Азербайджана или получит независимость. Будет проведен референдум, и это будут определять сами карабахцы". Выступая в Москве по итогам встречи глав МИД Азербайджана и Армении, Брайза отметил важность установления доверия между сторонами и наличия политической воли. Он также предостерег от опасности блокирования переговоров.
В свою очередь Юрий Мерзляков, сопредседатель МГ ОБСЕ с российской стороны, отметил активную роль Минской группы в урегулировании карабахского конфликта: "То, как проходит процесс, - встречи президентов, министров иностранных дел, означает, что Минская группа действует нормально, и стороны конфликта - Армения и Азербайджан - конструктивно настроены в отношении друг друга".
Однако реакцию официального Баку точнее всего можно выразить знаменитыми словами Станиславского: "Не верю!". Первым не нагнетать страсти посоветовал глава пресс-службы МИД Азербайджана Хазар Ибрагим. Он напомнил, что, судя по предыстории заявлений и комментариев господина Брайзы, американский сопредседатель довольно часто заявляет, что его неправильно поняли или неправильно процитировали. После чего Х.Ибрагим посоветовал обратиться за разъяснениями к самому сопредседателю. За этим читался вполне прозрачный совет подождать, пока сам Мэтью Брайза выступит с опровержениями.
Как подчеркнул Хазар Ибрагим, позиция Азербайджана остается прежней - мирное урегулирование конфликта должно быть поэтапным, и первый шаг подразумевает вывод армянских войск со всех оккупированных азербайджанских земель, включая Нагорный Карабах. Затем должно произойти возвращение к родным очагам вынужденных переселенцев. И только после того как будут восстановлены нормальные взаимоотношения между двумя общинами, можно будет приступить к определению статуса Нагорного Карабаха в рамках территориальной целостности Азербайджана. Именно это указано в документе, который лежит на столе переговоров. Азербайджанский дипломат также подчеркнул, что, согласно Конституции Азербайджана, референдум может проходить только на всей территории страны и с участием всех ее граждан.
Через несколько дней неизменность позиции Азербайджана по карабахскому урегулированию подтвердил уже президент страны Ильхам Алиев. "Официальный Баку в вопросе разрешения конфликта придерживается неизменной позиции и не предоставит Нагорному Карабаху никакого статуса вне территориальной целостности Азербайджана. Без согласия азербайджанского государства никогда никакой статус не будет возможным. Об этом знают и Армения, и занимающиеся данным вопросом страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и это вопрос, который обсуждается за столом переговоров", - заявил президент.
Ильхам Алиев также указал на то, что власти Армении пытаются убедить своих сограждан в том, что когда-нибудь в будущем Нагорный Карабах станет независимым образованием. "Хотя для этого на столе переговоров нет ни одного документа. Механизма отделения Нагорного Карабаха от Азербайджана нет, не было и не может быть. Но, к сожалению, наряду с армянской пропагандой некоторые стороны на международном уровне, высказывая субъективное и не отражающее реальности мнение по этому вопросу, распространяя ложную информацию, могут только еще больше обострить ситуацию", - подчеркнул президент Азербайджана.
По сути заявление И.Алиева - это повод задуматься над тем, было ли сообщение "Интерфакса" просто следствием журналистской небрежности или же намеренного искажения. Тем более что сам Мэтью Брайза в интервью "Турану" заявил следующее: "Агентство “Интерфакс” вырвало мои слова из контекста, и получилось так, будто бы я сказал, что жители Нагорного Карабаха в скором будущем сами определят свое будущее. На самом деле я сказал, что существует пакет предложений, и он на столе переговоров. Эти предложения предполагают вывод армянских сил из семи районов вокруг Нагорного Карабаха, возвращение туда и в Нагорный Карабах азербайджанского населения, ввод в регион миротворческих сил и создание определенных связей между Арменией и Нагорным Карабахом. Сюда же может быть включена какая-то форма голосования, в котором примут участие жители Карабаха. Что это будет за голосование или референдум и когда он состоится - есть предмет переговоров. Мы признаем территориальную целостность Азербайджана. Этот международный принцип имеет высокий статус. В то же время есть политические принципы, которые важны для армянской стороны", - подчеркнул Брайза.
У нынешнего руководства Армении есть причины вводить своих сограждан в заблуждение. Как уже указывалось в прессе бессчетное количество раз, расстановка сил в регионе меняется не в пользу Армении. О том, что с началом "третьего нефтяного бума" в Азербайджане она изменилась, Арменией сказано уже предостаточно. Причем крикливые лозунги типа "у Азербайджана есть нефть, а у нас диаспора" подтверждения не находят. "Денежных мешков" из диаспоры удается "раскалывать" на разовые вливания, но для серьезных проектов нужны серьезные вложения, а их можно получить только при наличии соответствующего экономического базиса, которого в сегодняшней Армении нет.
И если после военного парада в Баку, посвященного 90-летию азербайджанской армии, на армянских форумах появились комментарии вроде "мы все равно победим благодаря высокому духу наших войск" - это серьезная информация к размышлению. Кроме как апелляций к "духу", армянским стратегам уже нечего противопоставить.
Соотношение сил на поле боя - не тот аспект, который рекомендуется проверять эмпирическим путем, но в Армении уверенность в своем непоколебимом военном превосходстве, похоже, пошатнулась. А визит в Баку президента РФ Дмитрия Медведева заставил усомниться в том, намерена ли Россия и дальше поддерживать своего исторического союзника в той же мере, что раньше. Судя по всему, генерал Бордюжа смог развеять эти опасения лишь отчасти. Да, он обещал, что Армению в случае "агрессии" будут защищать все ее партнеры по ОДКБ, но вот посчитают ли, в случае чего, "агрессией" боевые действия вне территории Армении - это еще вопрос.
Предпринятая Сержем Саргсяном попытка договориться с Турцией к ожидаемым результатам тоже не привела. А начало строительства турецкого участка дороги Баку - Тбилиси - Карс не без оснований расценили в Армении как "логистическую катастрофу": теперь даже и в случае открытия границы Ереван не восстановит прежних позиций в региональной транспортной инфраструктуре. Более того, не в пользу Армении меняется и расстановка сил на дипломатическом поле. Заявление Мэтью Брайзы - разумеется, не в версии "Интерфакса" - дает весьма четкие представления о том, что именно обсуждается на переговорах. Достаточно сравнить различные "утечки" информации и официальные заявления сопредседателей, чтобы понять: если раньше вопрос стоял о выводе войск из двух районов, то теперь речь идет о пяти или семи. Словом, кому на нынешнем этапе следует идти на уступки в первую очередь, вопрос риторический. К тому же международное право еще никто не отменял.
Тем не менее в Армении по-прежнему уверены, что одержали "военную победу", и теперь осталось только закрепить ее результаты политическим путем. Именно об этом говорят различные "политологи", депутаты и многие другие. И это не просто желание сделать хорошую мину при плохой игре: поражение в Карабахе может слишком дорого обойтись "карабахскому клану".
В самом деле, положение нового президента Армении Сержа Саргсяна трудно назвать устойчивым. Кровавая трагедия на улицах Еревана 1-2 марта нынешнего года ясно показала не только то, какими методами намерены вести дела в Армении бывшие "полевые командиры" и устроители ходжалинского геноцида, но еще и не оставила сомнений, что серьезной поддержкой Саргсян, увы, не располагает. Оппозиция продолжает вести, скажем так, "беспокоящий огонь" по власти, периодически организует митинги и т.д. В такой ситуации явно не до масштабных компромиссов. Особенно если учесть, что свою предвыборную кампанию Серж Саргсян вел под ультранационалистическими лозунгами. Переговоры, по сути дела, попали в "армянский внутриполитический капкан". И остается только надеяться, что в Ереване восторжествует здравый смысл.