SONU GÖRÜNMƏYƏN "TAKTİKİ GEDİŞ"
İyulun 8-də Berndə keçirilmiş Türkiyə-Ermənistan məxfi danışıqlarının son raundu yalnız Cənubi Qafqazda yox, bütün dünyada geniş rezonans doğurdu. Məsələ bundadır ki, iki ölkə arasında diplomatik kontaktların artıq bir neçə ildir davam etməsinə baxmayaraq (Rəcəb Tayyip Ərdoğanın hakimiyyətə gəlməsindən sonra isə bu əlaqələr daha da aktivləşib), iki qonşunun dialoqunda hər hansı irəliləyiş qeydə alınmırdı.
Bütün bu illər boyu ikitərəfli münasibətlərdə təşəbbüskar tərəf kimi Ankara çıxış edib: 2005-ci il aprelin 22-də Ankara qondarma "erməni soyqırımı" məsələsinə dair Ermənistana ilk "diplomatik zərbə" endirdi - Türkiyə hökuməti 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında baş verən hadisələrin araşdırılması üçün birgə tarixi komissiyanın yaradılmasını təklif etdi. Erməni tərəfi bu təklifi rədd etmək üçün arqument tapa bilmədi və Ankara həm Avropada, həm də ABŞ-da antitürk siyasətçiləri "yerində oturtmaq" üçün güclü arqument əldə etdi.
Ötən 3 il ərzində erməni tərəfi dəfələrlə Ərdoğanın təşəbbüsündən yayınmağa çalışıb. Yerevan gah "soyqırım" mövzusunda konfrans keçirilməsini təklif edib, gah 1915-ci il hadisələrinə aidiyyəti olmayan hökumətlərarası komissiyanın yaradılmasını vacib sayıb. Buna cavab olaraq Türkiyə tərəfi dəfələrlə bildirib ki, yalnız beynəlxalq hüquqi komissiyanın çərçivəsində elmi komissiyanın yaradılacağı təqdirdə əməkdaşlığa hazırdır. Lakin Ermənistan bu təkliflə razılaşmayıb.
Ankarada yaxşı anlayırdılar ki, irəli sürdükləri təşəbbüs "erməni faktoru"nu tamamilə aradan qaldırmayacaq, amma bununla belə, Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasından söhbət belə getmirdi. Bütün bu illər ərzində Ermənistan eks-prezidenti Robert Koçaryanın antitürk siyasi kursu diplomatik dalandan çıxmağa imkan vermirdi. R.Koçaryanın iki prezidentlik müddəti zamanı, Türkiyəyə qarşı siyasət birinci prezident Levon Ter-Petrosyanın dönəmindən də sərt forma aldı.
Beləliklə, heç bir beynəlxalq struktur və ya dövlətin Türkiyənin "soyqırım"a münasibətini dəyişməyəcəyini dərk etmək üçün Ermənistana düz 17 il lazım gəldi.
Digər tərəfdən, erməni iqtisadiyyatı ilə müqayisədə Azərbaycanın sürətli inkişafı da Yerevanı narahat etməyə bilməzdi. Üstəlik, ikinci müddətə prezident seçilmiş Gürcüstan lideri Mixail Saakaşvilinin siyasi kursu da Ermənistanın  nəqliyyat blokadasından çıxmaq şansını sıfra endirib.
Dövlət borcu hesabına Rusiyaya güzəştə getdiyi müəssisələrə rus sərmayələrinin axacağını düşünən və "iqtisadi möcuzə" gözləyən "Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı strateji tərəfdaşı" yanıldı. Rusiyanın Ermənistana verdiyi təbii qazın tariflərini dəyişməsi isə artıq səbir kasasını daşdırdı. "Qazprom"la imzalanmış yeni razılaşma Ermənistana nəql olunan "mavi  yanacağın" tədricən dünya qiymətlərinə satılmasını nəzərdə tutur. Bu proses 2012-ci ildə yekunlaşmalıdır. Sıravi ermənilərin böyük əksəriyyətinin yoxsulluq həddində olduğunu nəzərə alsaq, "Qazprom"un qərarının Ermənistanda hansı rezonans doğurduğunu təsəvvür etmək olar. Axı, kasıb Ermənistanda kommunal xərclərin azlığı ölkədə antihökumət çıxışlarının qarşısını alan vacib faktor sayılırdı. Artıq gələn il qazın qiymətində ilk artım nəzərdə tutulub. "Qaz iynəsi"ndən düşməyin mümkünsüz olduğunu başa düşən rəsmi Yerevan tələm-tələsik çıxış yolu axtarmağa başlayıb. Yalnız diasporun maliyyə köməyi ilə regionda qüvvələr balansını qoruyub saxlamağın qeyri-mümkün olduğunu anlayan Ermənistan rəhbərliyi çıxış yolu kimi dövlət sərhədinin açılması müqabilində, Türkiyəyə qarşı siyasəti dəyişmək qərarına gəlib. Erməni siyasətçilərinin qənaətinə görə, bu addım işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini qaytarmadan da ölkəni iqtisadi böhrandan çıxarmağa imkan verəcək.
Bu yaxınlarda prezidentliyinin "100 günü"nü qeyd edən Serj Sarkisyan Yerevanda keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, türkiyəli həmkarı Abdulla Gülü Yerevanda keçiriləcək futbol matçına dəvət etmək "doğru qərar"dır. "Biz nə qədər lazımdırsa, o qədər də cavab gözləməyə hazırıq. Əsas məsələ odur ki, nə Ermənistan, nə də Türkiyə bundan sonra da diplomatik münasibətlər qurmadan yaşaya bilməzlər. Biz bu münasibətlərə hazırıq, indi cavab Türkiyənindir",- deyə Sarkisyan bildirib. Amma eyni zamanda, o, Ankaranın 3 tələbindən hansına əməl etməyə hazır olduğunu açıqlamayıb.
məlum olduğu kimi, Türkiyə 1991-ci ildə Ermənistanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlətlərdən olub, amma artıq iki ildən sonra Yerevanda hökm sürən antitürk əhval-ruhiyyəsi və Azərbaycana qarşı yeridilən işğalçı siyasət Ankara ilə Yerevan arasında münasibətlərin gərginləşməsinə, sonda isə sərhədlərin bağlanmasına gətirib çıxardı. Bu gün Türkiyənin Ermənistana qarşı 1993-cü ildə irəli sürdüyü tələblər dəyişməz qalıb. Bu tələbləri üç maddədə göstərmək olar:
1.Qondarma "soyqırım"ın tanınması siyasətindən imtina;
2.Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından imtina;
3.Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi.
Ermənistan SSR Ali Sovetinin 1990-cı il avqustun 23-də qəbul etdiyi müstəqillik bəyannaməsinin 11-ci maddəsində deyilir ki, "Ermənistan Respublikası 1915-ci ildə Osmanlı Türkiyəsində və Qərbi Ermənistanda ermənilərin soyqırımının dünya tərəfindən tanınması səylərini dəstəkləyir".
1991-ci il sentyabrın 23-də Ermənistan parlamenti bir daha müstəqillik Bəyannaməsinin maddələrinə sadiqliyi elan edib, 1995-ci ildə referendumda qəbul olunmuş Konstitusiyada isə açıq şəkildə vurğulanır ki, "Ermənistan müstəqillik Bəyannaməsində əks olunan ümummilli məqsədlərə daim əməl edəcək".
1991-ci ilin fevralında isə erməni parlamenti 1921-ci ildə Qars müqaviləsi ilə təsdiqlənmiş Türkiyə sərhədlərini tanımadığını bəyan etdi.
Sözügedən bəyannamədə "Qərbi Ermənistan" dedikdə, Türkiyənin cənub-şərqi vilayətləri, həmçinin Qara dənizin Türkiyə sahilləri nəzərdə tutulur. Ermənilərin özlərinin "itirilmiş ərazilərin rəmzi" adlandırdıqları Ağrıdağa (Ararat) iddialarını da nəzərə alsaq, Ankaranın buna sərt reaksiyası başadüşüləndir. Hələ 2004-cü ilin mayında Ermənistanın eks-baş naziri Andranik markaryan rəsmən bəyan etmişdi ki, "rəsmi Yerevanın Türkiyənin üç şərtindən birini belə qəbul etməsi güclü erməni dövlətinin məhvinə səbəb olar". "Əgər biz Türkiyədən torpaqlarımızı geri almaq istəyiriksə, onda nümayişkarcasına Ankaranın erməni soyqırımını tanımalı olduğunu bəyan etməliyik", - deyə hökumət başçısı bildirmişdi.
İndi Ermənistanın Türkiyənin üç şərtindən hansını əməl etməyə hazır olduğu sirr olaraq qalır. Çox güman ki, söhbət birinci şərtdən gedir. Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarkisyanın son bəyanatları da buna işarədir. Xatırladaq ki, hökumət başçısı erməni gəncliyini antitürk ritorikadan uzaqlaşaraq dövlətçilik dəyərlərinə diqqət yetirməyə çağırmışdı.
Son onilliklər boyu erməni təşkilatlarının fəaliyyətinin əsasını "soyqırım" anlayışı təşkil etdiyini nəzərə alsaq, "tarixi vətən"dən gələn bu çağırış diasporaya sarsıdıcı zərbə sayılmalıdır.
maraqlıdır ki, Robert Koçaryanın prezidentliyi dönəmində diaspora daxilində münasibətlər onsuz da gərgin idi. Bu ilin əvvəlində müxalifətə dəstək verən çoxmilyonluq diaspora artıq açıq şəkildə Ermənistan iqtidarı ilə münaqişəyə getdi, martın 1-də baş vermiş qanlı hadisələrdən sonra isə diaspora Levon Ter-Petrosyanın müdafiəsinə çoxminlik mitinqlər başladı. Los-Anceles və dünyanın digər şəhərlərində diaspora nümayəndələri "Levon, Levon", "Sarkisyan, rədd ol" şüarları ilə küçələrə çıxdı.
Bütün bunları nəzərə alsaq, rəsmi Yerevanın "soyqırım"ın tanınması istiqamətində siyasətini qismən belə dəyişməsinin nə ilə nəticələnəcəyini təsəvvür etmək çətin deyil. Odur ki Ermənistanın özündə də Abdulla Gülün Yerevana dəvəti "heç bir nəticəsi olmayacaq taktiki gediş" kimi qiymətləndirilir.
Erməni və türk diplomatları arasında görüşlər indiyədək dəfələrlə keçirilib. məsələn, 2007-ci ilin yanvarında İstanbulda ermənidilli "Aqos" qəzetinin baş redaktoru Qrant Dinkin dəfn mərasiminə Ermənistan xarici işlər nazirinin müavini Arman Kirokosyan da təşrif buyurmuşdu. Türkiyə XİN-in nümayəndələri ilə görüşən Kirokosyan türkiyəli jurnalistlərlə söhbətində ölkəsinin heç bir qeyd-şərtsiz Türkiyə ilə əlaqələrin qurulmasına hazır olduğunu bildirmişdi. Buna cavab olaraq, Türkiyə tərəfi antitürk təbliğatına son qoyulması üçün rəsmi Yerevanın diasporaya təsir göstərməli olduğuna işarə vurub. Ankarada Kirokosyanın "Ermənistanda heç kəs Türkiyənin düşməni deyil" bəyanatını "sakit nikbinliklə" qarşıladılar. Sonrakı hadisələr də göstərdi ki, Ermənistan XİN başçısı müavininin bu bəyanatı elə söz olaraq qaldı. Qondarma "soyqırım"ın tanınması siyasəti davam etdi, Yerevanda isə elə Ermənistan prezidentinin gözü qarşısındaca yenidən türk bayraqlarına od vuraraq, "soyqırım qurbanlarının xatirəsi" yad edildi.
Türkiyə mətbuatının yazdığına görə, rəsmi Ankara dövlət sərhədini dərhal açmağa razılıq verib. Amma bir şərtlə ki, Ermənistan "soyqırım"ın tanınması siyasətindən imtina etsin və iki ölkə arasında hazırkı sərhədləri müəyyənləşdirən Qars müqaviləsini tanısın. Türkiyənin xarici işlər naziri Əli Babacan isə bildirdi ki, Abdulla Gülün Yerevana səfərinin baş tutub-tutmayacağı yaxın aylarda proseslərin gedişindən asılı olacaq. Türkiyəli analitiklər belə hesab edirlər ki, bununla Ankara Yerevana, ola bilsin ki, İsveçrədəki son danışıqlar zamanı irəli sürülən təşəbbüslərlə bağlı düşünmək üçün vaxt verib".
Maraqlıdır ki, siyasi sahədən fərqli olaraq, iki ölkə arasındakı iqtisadi əlaqələr inkişaf etməkdədir. Rəsmi rəqəmlərə görə, hər il Türkiyə kurortlarında 3 milyonluq Ermənistandan 50 minə yaxın turist istirahət edir, iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi isə 160 milyon dolları ötüb. Bundan başqa, Türkiyə rəhbərliyi bu ölkədə 70 minə yaxın Ermənistan vətəndaşının qeyri-qanuni olaraq işləməsi faktına da göz yumur.
Etiraf etmək lazımdır ki, son illər Türkiyədə antierməni ritorika xeyli azalıb. Bu ölkənin KİV-də Ermənistana qarşı məqalələrin sayı məhdudlaşıb, Ermənistan əleyhinə rəsmi çağırış və bəyanatlara isə imkan verilmir. Adi bir misal - aprelin 27-də Yerevanda Türkiyə bayrağının yandırılmasına cavab olaraq, İqdır şəhərində bir qrup Ermənistan bayrağına od vurmaq istəsə də, polis buna imkan verməyib.
Qeyd etmək lazımdır ki, sərhədin açılmasından daha çox Ermənistan udacaq, Türkiyə isə iş dalınca sərhədə axışan çoxminlik ac erməni kütləsi ilə üz-üzə gələcək. Cəmi 3 milyon əhalisi olan Ermənistan bazarı da Türkiyə üçün o qədər cəlbedici görünmür.

"A TACTICAL MOVE GOING NOWHERE"
The latest round of secret negotiations between Turkey and Armenia, held in Bern on 8 July, reverberated strongly, not only through the South Caucasus but around the whole world. Although diplomatic relations between Yerevan and Ankara have been in place for several years and have been stepped up since the ascent to power of Recep Tayyip Erdogan's government, there was no particular progress in the dialogue between the two neighbours.
Throughout these years the initiative in bilateral relations has been on the side of Ankara which, on 22 April 2005, dealt a "diplomatic blow" to the position of Yerevan in the so-called "Armenian genocide" issue by sending a letter to Yerevan on behalf of the head of the Turkish Cabinet suggesting that a joint historical commission be established to investigate the 1915 events in the Ottoman Empire. The Armenian leadership did not come up with any arguments convincing enough to turn down the suggestion, thus giving Ankara a helping hand in throwing cold water on many anti-Turkish politicians, both in Europe and the USA.
Over the last three years the Armenian side has repeatedly tried to evade discussion of Erdogan's initiative, suggesting that either a conference on "genocide" be held, or an intergovernmental commission be established without a focus on the 1915 events. In response, the Turkish side stressed its readiness for cooperation, provided that a scientific group is set up under the intergovernmental commission, something Yerevan was opposed to.
Although it was perfectly clear to Ankara that the initiative was unlikely to eliminate the "Armenian factor" in the hands of Turkey's opponents, an improvement in relations with Yerevan was out of the question. Over the past years the radical anti-Turkish policy of Armenian President Robert Kocharyan left no hope of finding a way out of the diplomatic impasse. Kocharyan's two presidential terms were marked by an even further toughening of the policy of the first Armenian president, Levon Ter-Petrosyan, towards Ankara.
It took Armenia 17 years to understand that no international organization or country is capable of making Turkey change its stance on the "genocide" issue.
The rapid development of Azerbaijan, against the backdrop of Armenia's economy, could not but concern Yerevan, especially since the political course of the re-elected Georgian president, Mikheil Saakashvili, has left no opportunity for Armenia to break out of the transport blockade via the Abkhaz railway.
By counting on an "economic miracle" and Russian capital investment in major Armenian enterprises, "Russia's strategic partner in the Caucasus" (due to the state debt) was backing the wrong horse. The last straw was the reconsideration of tariffs for supplies of Russian gas. The new agreement with Gazprom stipulates that the price of the "blue-sky fuel" delivered to Armenia will be brought into line with international rates. This process is expected to be complete by 2012. Considering the fact that most Armenians live below the poverty line and cheap public utilities are an important factor in containing anti-government sentiment in the country, it is not too difficult to calculate the political repercussions of Gazprom's decision. The first price rise is expected in 2009. Realizing that it might prove too tall an order to overcome their dependence on gas, the Armenian leadership is searching desperately for a way out of its predicament.
Having understood that it will be difficult to maintain the balance of forces in the region by means of contributions from the Diaspora alone, the Armenian administration chose the lesser of two evils - to "reconsider" its approach towards Turkey in exchange for the opening of the state border. The Armenian politicians' plan is to take the country out of economic deadlock without having to return the occupied territories to Azerbaijan.
Armenia's new president, Serzh Sargsyan, who recently marked 100 days in office by conducting a news conference in Yerevan, said that the invitation to Abdulla Gul to attend a football match between the two national teams in Yerevan was a "correct decision". "We will wait for an answer for as long as necessary. It is important to realise that neither Turkey nor Armenia can live without diplomatic relations any longer. We are ready to start them, the ball is in Ankara's court now," said Sargsyan, but stopping short of saying which of Turkey's three demands he was ready to meet.
It is no secret that Turkey was one of the first countries to recognize Armenia's independence in 1991. However, two years later anti-Turkish sentiment in Yerevan, as well as the occupation of Azerbaijani territories, led to a deterioration in bilateral relations with the subsequent closure of the border. Today, as in 1993, Turkey's demands to Armenia are unchanged. They can be summarised as follows: give up the policy of recognition of a trumped-up Armenian genocide, give up territorial claims to Turkey and vacate occupied Azerbaijani territories.
According to Article 11 of the Armenian Declaration of Independence, adopted by the Supreme Council on 23 August 1990, "the Republic of Armenia supports the cause of international recognition of the genocide of Armenians in Ottoman Turkey and Western Armenia in 1915".
At the same time, the Armenian parliament declared, on 23 September 1991, its adherence to the provisions of the Declaration of Independence, while the Armenian Constitution, adopted by the 1995 referendum, clearly states that "Armenia will follow the national objectives approved by the Declaration of Independence". In February 1991, the Armenian parliament announced its non-recognition of the borders with Turkey which were established by the 1921 Kars treaty.
The words "Western Armenia" in the declaration refer to eastern and south-eastern provinces of Turkey, as well as to the Turkish section of the eastern Black Sea coast. The negative reaction of Ankara is quite understandable in the light of Armenian claims to the so-called "symbol of lost Armenian territories" - the Agra mountain (Ararat).
Back in May 2004 the late Armenian prime minister, Andranik Markaryan, publicly stated that "recognition by Yerevan of even one of Turkey's three demands would lead to the destruction of a strong Armenian state". "If we want land from Turkey, we must declare that in public and insist on recognition of the genocide by Ankara with all the consequences this may entail."
It remains to be seen, however, which of Ankara's three demands Armenia intends to reconsider - most likely, the first. This is supported by recent statements by Prime Minister Tigran Sarkisyan, who called on Armenian youngsters to switch from anti-Turkish rhetoric to the protection of Armenian state values. The activities of Armenian organizations over recent decades have largely been based on the concept of "genocide" and a blow from the "historical motherland" will almost certainly cause irreparable damage to the lobby.
It is worth noting that relationships within the Armenian lobby during Robert Kocharyan's presidency were rather tense. Earlier this year, the multi-million strong Diaspora supporting the opposition entered into an open stand-off with the Armenian authorities, while the bloody events of 1 March in Yerevan resulted in thousands of people taking to streets in support of Levon Ter-Petrosyan. Protesters in Los Angeles and other cities around the world were chanting "Levon, Levon" and "Down with Sarkisyan". In this context it is quite easy to imagine what even the smallest changes to the policy of "genocide" recognition could lead to. So even in Armenia itself Gul's invitation to Yerevan is seen as a "tactical move which will not be followed up".
There have always been meetings between Armenian and Turkish diplomats. For example, the Armenian deputy foreign minister, Arman Kirakosyan, visited Istanbul to attend the funeral of the chief editor of the Armenian-language Agos newspaper. While in Istanbul, he held talks with Turkish diplomats. Mr. Kirakosyan told Turkish journalists again that Yerevan was ready to improve relations with Turkey without any preconditions. In response the Turkish side said that Yerevan had to put pressure on the Armenian lobby to stop its anti-Turkish propaganda. Ankara treated with "reserved optimism" Kirakosyan's statement that "there are no enemies of Turkey in Armenia". Subsequent developments showed that there was nothing behind the statement by the Armenian deputy foreign minister. The policy of recognition of a made-up genocide continues, while Turkish flags are still being torn to pieces in the presence of Armenian presidents during days of remembrance for the so-called victims of "genocide".
According to the Turkish media, Ankara has clearly stated its readiness to unblock the state border immediately if Armenia abandons the "genocide" policy and recognizes the Kars agreement which established the current border between the two countries.
Turkish Foreign Minister Ali Babacan has said that a decision on President Abdulla Gul's visit to Yerevan will depend on developments in the coming months. Turkish analysts think Ankara is thus giving "Yerevan time to think over the initiatives which could have been tabled during the latest talks in Switerland".
Unlike in the political sphere, economic relations between the two countries are powering ahead. According to official statistics more than 50,000 of the 3-million Armenian population take their holidays in Turkish resorts every year, while trade turnover between the two countries exceeds $160 million. Turkish authorities also turn a blind eye to the illegal employment of 70,000 Armenian citizens in the country.
At the same time, anti-Armenian rhetoric in Turkey has subsided significantly of late. Pro-Armenian articles in the media are commonplace, while anti-Armenian statements are nipped in the bud. The latest example occurred on 27 April in the town of Iqdir, where the police prevented an attempt by a group of citizens to burn an Armenian flag in response to humiliation of the Turkish flag in Yerevan.
It must be remembered that the opening of the border will play into the hands of Armenia, while Turkey will receive a huge army of semi-starved Armenians flooding the country in search of jobs. Turkey's economic gain from a precarious Armenian market of 3-million would be minute. How would Ankara benefit? Perhaps it will feel proud of having met yet another demand of the US and EU… And it will be worth forgetting about its alliance with Azerbaijan.