Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Demokratik Respublikası müasir Azərbaycana çox qiymətli dünyəvi dövlət quruculuğu təcrübəsini irs qoyub
Demək olar ki, iki il mövjud olmuş Birinji Respublika Azərbayjan xalqının milli-demokratik hərəkatının inkişafında zirvə nöqtəsi olub. Bu hərəkatın təkamülünə təsir edən xariji amillər belə Azərbayjan jəmiyyətinin liderlərinin siyasi yönümü ilə üst-üstə düşürdü. Onlar milli dövlət qurujuluğu təjrübəsini və ideologiyasını azərbayjanlıların bağlı olduğu üçlük əsasında formalaşdırıblar. Bu üçlük Türk Dünyası ilə etnik, İslam Dünyası ilə dini və Avropa dəyərləri və idealları ilə mədəni bağlılıqdan ibarətdir.
Bu xüsusiyyət Birinji Respublikanın dövlət qurujuluğunun fəlsəfəsində əks olunub. Bu fəlsəfənin əsas rəmzi olan azərbayjançılıq türkçülük, islamçılıq və müasirliyin, yəni birbaşa azərbayjanlıların etnik, dini və mədəni bağlılığının sintezidir.
Azərbayjanın yeni tarixinin araşdırıjısı, Amerika tarixçisi Tadeuş Svietoxovski Azərbayjan milli özünü dərkinin müəyyən edilməsində Avropa və Rusiya təsirləri ilə yanaşı "İslam Dünyası ilə vəhdətin, türklərlə etnik qohumluğun və İran azərbayjanlıları ilə eyniliyin dərk edilməsinin" də təsirinin olduğunu qeyd etməklə yanaşı, həm də etiraf edib ki, "həmin dövrdə azərbayjanlı liderlər öz milli xüsusiyyətləri ilə daha çox seçilirdilər və bu da onları Ümumrusiya Müsəlmanlar Birliyi, pantürkizm  və Jənubi Qafqaz federalizmi kimi geniş miqyaslı hərəkatlara tabe olmaqdan saxlayırdı".
Azərbayjanın dövlətçilik ideologiyası o qədər də uzun çəkməyən inkişaf dövründə mürəkkəb və dolambaj yollardan keçib. Hələ 1917-ji ilin payızında Azərbayjanın aparıjı partiyalarının və  hərəkatlarının proqramlarında dövlət müstəqilliyi məqsəd kimi nəzərdə tutulmurdu. Məsələn, ADR parlamentində 28 yer qazanmış və 18 bitərəf deputatla birgə ən iri parlament fraksiyası təşkil etmiş (parlamentdəki 96 yerdən 46-nı götürmüş) Türk Federalistlər Partiyasının ("Müsavat"ın) proqramının "Dövlət qurujuluğu" bölməsində qeyd edilirdi ki, partiya aşağıdakıları qarşısına məqsəd qoyur: "a) bütövlükdə Rusiya əraizində milli-ərazi-federativ əsaslarda demokratik respublikanın yaradılması; o jümlədən, b)Azərbayjan, Türküstan, Qırğızıstan və Başqırdıstan ərazi muxtariyyətlərinin yaradılması; v) Volqaboyu və Krım tatarlarının və bütövlükdə türk xalqlarının milli muxtariyyətlərinin yaradılması". Ərazi muxtariyyəti Azərbayjan jəmiyyətinin digər siyasi qüvvələrinin də məqsədlərinin yuxarı həddi idi.
Anjaq Rusiyada mərkəzdənqaçma meyllərinin güjlənməsi və Jənubi Qafqazda  dövlət inzibati idarəetməsinin pozulması "ərazi muxtariyyəti", yəni Azərbayjan jəmiyyətinin demokratik federativ Rusiya çərçivəsində müstəqilliyinin dəyişdirilməsinə səbəb oldu. Bunun yerini Jənubi Qafqaz respublikalarının konfederasiyası çərçivəsində Azərbayjan ijmasının müstəqilliyi ideyası tutdu. Bu da 1918-ji ilin aprel-may aylarında Zaqafqaziya Federasiyası kimi sınaqdan keçirildi. Zaqfederasiyanın ləğv edilməsindən sonra keçmiş federasiyanın seymindəki Azərbayjan nümayəndəliyi Azərbayjan Milli Şurasını təşkil etdi ki, Şura da mayın 28-də ADR-in yaradılmasını elan etdi.
Anjaq müstəqillik elan edildikdən sonra da - Paris konfransına qədər və onun gedişi zamanı da Jənubi Qafqaz respublikalarının ittifaqı ideyası ADR-in proqram sənədlərində, onun rəhbərlərinin və diplomatlarının rəsmi yanaşmalarında mərkəzi yer tutub. Əlimərdan bəy Topçubaşov  tərəfindən 1918-ji ilin noyabr ayında hazırlanmış və İstanbulda Antanta dövlətlərinin diplomatik nümayəndəliklərinə təqdim edilmiş "Memorandum"da da bu ideya aşağıdakı şəkildə ifadə edilmişdi: "Jənubi Qafqaz millətləri arasında sıx əlaqələr,  xüsusilə də iqtisadi sahədə ümumi maraqların olması israrla indi mövjud olan İsveçrə İttifaqının əsasında duran konfederasiya prinsiplərinə əsaslanmış siyasi birliyin yaradılmasını tələb edir... Jənubi Qafqazın konfederativ quruluşu haqqında fikirlər yalnız mötədil liberallar, Azərbayjan, gürjü və erməni millətçiləri arasında deyil, həm də indi Jənubi Qafqaz diyarında yaşayan bütün millətlərin itifaqını istəyən sosial-demokratlar arasında da sürətlə tərəfdarlar tapmağa başlayır".
Yanlış olaraq Paris konfransında gürjü və erməni nümayəndələri tərəfindən Zaqafqaziya konfederasiyası ideyasının dəstəklənəjəyini düşünən və onun "tərkibinə həm də Şimali Qafqazın yeni yaranmış dövlətlərinin daxil olması ilə" inkişaf edəjəyinə inanan Ə.Topçubaşov ümid edirdi ki, bu "xilasediji ittifaq" Avropa dövlətləri tərəfindən də dəstəklənəjək və bəyəniləjək. 90 il keçəndən sonra bu gün ADR liderlərinin "konfederativ Qafqaz" ideyasına israrlı sadiqliyinin səbəblərini araşdırarkən qeyd etmək lazımdır ki, Birinji Respublikanın rəhbərliyi ADR-in müstəqilliyinin sazlanması üçün əlverişli regional və beynəlxalq şərait yaratmağa çalışırdılar. Azərbayjanın vəziyyəti Avropa dövlətlərinin sosialist partiyalarının liderləri tərəfindən himayə edilən və Rusiyanın dözümlü yanaşdığı Gürjüstandan, həmçinin "erməni məsələsinin" həllində maraqları naminə iştirak edən Avropa dövlətləri tərəfindən güjləndirilmiş diasporun siyasi fəallığı hesabına dəstəklənən Ermənistandan fərqlənirdi. Gənj Azərbayjan dövləti xariji siyasət, hərbi və iqtisadi sahələrdə müstəqilliyinin təmin edilməsi üçün möhkəm və səmərəli resurslara malik deyildi.
Belə olan şəraitdə ADR liderlərinin Qafqaz xalqlarının ittifaqına və Qafqaz Respublikalarının konfederasiyasına çağırması tamamilə əsaslandırılmış və qanunauyğun idi. Onların fikrinjə, bu addım ən azı iki məsələni həll edəjəkdi. Birinjisi,  artan bolşevik təhlükəsi qarşısında birləşmiş müdafiə təşkil ediləjəkdi və "xilasediji ittifaq" tezisi də buradan qaynaqlanırdı. İkinjisi isə siyasi-diplomatik məsələ idi ki, bu da Paris konfransında müttəfiq dövlətlər tərəfindən Gürjüstanın, Erməistanın və Azərbayjanın müstəqilliyinin tanıması məsələsini asanlaşdırmaq məqsədi daşıyırdı.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbayjan rəhbərliyində məsələyə ümumi yanaşma olsa da, belə konfederasiyanın gələjəyinə müxtəlif baxışlar mövjud idi. Paris konfransında ADR nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş, özündə ümummilli idealları, Avropa meylini və Şərq praqmatizmini harmonik şəkildə birləşdirmiş, heç bir partyanın tərkibində olmamış və 1917-20-ji illər ərzində həmişə bitərəf qalmış Ə.Topçubaşov, həmçinin Azərbayjan hökuməti və Xariji İşlər Nazirliyi üçün əsas məsələ respublikanın müstəqilliyinin tanınması idi. ADR-də ən yüksək dövlət vəzifəsi olan parlament sədri seçildiyindən həm də dövlət başçısı olan Topçubaşov ölkənin gələjəyi üçün Rusiyanın önəmini anlayırdı. Onun anlamında konfederasiya daha çox yardımçı önəm dayşıyırdı və ADR-in Avropa ölkələri və Rusiya tərəfindən tanınmasından sonra onun aktuallığı arxa plana keçə bilərdi.
Başqa siyasətçilər, ilk növbədə Məmmədəmin Rəsulzadə və ölkə rəhbərliyinin bolşevik  Rusiyasına etibar etməyən və başlıja olaraq Türkiyəyə istiqamətlənmiş sağ, radikal qanadı üçün isə konfederasiyanın müdafiəediçi rolu önəmli idi. Onların fikrinjə, Rusiya tərəfindən daimi təhlükə şəraitində Qafqaz uzun müddətə konfederativ şəkildə olmalıdır. Rəsulzadə Türkiyədə mühajirətdə olduğu zaman 30 noyabr 1922-ji il tarixdə İstanbulda çıxan "Yeni Şark" qəzetinə verdiyi müsahibəsində Jənubi Qafqaz respublikalarının SSRİ-yə daxil olması ilə bağlı sualı aşağıdakı kimi javablandırıb: "İndiki federasiya onların özünün Rusiyaya birləşmə istəyi olmadan yaradılıb. Anjaq qafqazlıların düşündüyü federasiya Qafqazı şimaldan gələn daşqından qoruyan bənd olmalı idi". O, bu fikrə Paris mühajirəti günlərində də sadiq qalırdı.
1930-ju ildə Parisdə nəşr olunmuş "Panturanizm haqqında. Qafqaz problemi ilə bağlı" kitabçasında ADR-in keçmiş rəhbərlərindən biri əvvəlki kimi konfederasiyanın birləşdiriji və müdafiə jəhətlərindən bəhs edir: "Əgər köhnə zamanlarda Qafqaz qonşu xalqların qarşılıqlı mübarizəsi üçün meydan idisə, son dövrlərin birgə yaşayışı və çəkilən iztirablar açıq-aşkar göstərdi ki, ayrı-ayrı Qafqaz xalqlarının separat fəaliyyəti yalnız bu xalqın özü üçün deyil, həm də Qafqazın qalan xalqları üçün bədbəxtçilik mənbəyinə çevrilirdi.  Birgə tarix, oxşar əzab-əziyyətlər, daha doğrusu oxşar talelər Qafqazın bütün xalqlarında ümumi və biri birinə az da olsa bənzər psixologiya formalaşdırıb. Bütün Qafqaz xalqlarının məruz qaldığı dəhşətli terror və qırmızı imperializm illəri bu xalqları daha da yaxınlaşdırdı və onlar ümumi milli-siyasi maraqları dərk etməyə başladılar".
Anjaq Qafqaz xalqlarının siyasi xadimlərinin və Qafqaz mühajirətinin ümumi əhval - ruhiyyəsini ifadə etdiyini düşünən Rəsulzadə həm də öz ənənəvi yanaşmasından fərqlənən və daha geniş əhatəli nətijələr də çıxarırdı: "Azad Qafqaz yalnız onun xalqlarının xoşbəxt həyatına zəmanət deyil, həm də  beynəlxalq aləm üçün jiddi amil deməkdir. Bizim daima şimal təhlükəsi ilə üz-üzə qalan jənub qonşularımız yalnız bufer dövlət kimi azad və konfederativ Qafqaz formalaşdıqdan sonra öz talelərindən arxayın ola bilərlər. Şübhə yoxdur ki, Ümumqafqaz dövlətçiliyi uğrunda bizim fəaliyyətimiz gerçək uğurlar gətirsə idi, Jənub qonşularmızın da bizə və bizim işimizə hörməti artardı".
Göründüyü kimi, Qafqaz konfederasiyası ideyası artıq iqtisadi və siyasi əlverişlilik çərçivəsindən kənara çıxır. Öz müdafiə və diplomatik funksiyaları ilə "Jənub qonşularını", yəni Türkiyə  və İranı "Şimal təhlükəsindən", yəni sovet Rusiyasından qorumağa yönəlik "bufer" mənasında daha geniş geosiyasi önəm qazanır.
Anjaq Jənubi Qafqazda 1918-1921-ji illərdə baş verən real hadisələr ADR rəhbərlərinin bölgənin konfederativ quruluşu barədə çağırışlarının gerçəkləşdirilməsinə heç bir ümid yeri qoymurdu. 1918-1920-ji illərdə Ermənistan həm öz ərazisində sıx yaşayan dinj azərbayjanlı əhaliyə qarşı, həm də Azərbayjanın Göyçə-Zəngəzur və Qarabağ bölgələrində yaşayan azərbayjanlılara qarşı fasiləsiz olaraq terror və deportasiya siyasəti yürüdürdü. Bundan başqa, 1918-ji ildə Ermənistan silahlı qüvvələri Gürjüstan ərazisinə girərək, bu respublika ilə qanlı müharibəyə başlamışdı. Bu hadisələr üç Qafqaz respublikasının konfederativ birləşməsi jəhdlərini yalnız mümkünsüz etməklə və xəyali nəzəriyyəyə çevirməklə bitmirdi, həm də beynəlxalq aləmdə respublikaların müstəqilliyinin tanınması sahəsi öndə olmaqla, bütün sahələrdə birgə diplomatik fəaliyyətin hazırlanmasına imkan vermirdi.
Birinji Respublikanın hökumətinin daxili və xariji siyasətdə əsas istiqamətlərinin və uğurlarının təhlilini aparmadan da qeyd etmək olar ki, o, dünyəvi demokratik dövlət qurujuluğu ilə bağlı həm müsbət, həm də mənfi məqamlarla və uğursuzluqlarla zəngin çox qiymətli irs qoyub. ADR bütün müsəlman dünyasının ilk demokratik parlament respublikası idi.
Onun daxili və xariji siyasəti Azərbayjan xalqının və onun ziyalı elitasının XX-ji yüzilliyin başlanğıjına xas olan proqressiv ideallara və dəyərlərə, mədəni plüralizmə bağlılığını, dini və siyasi dözümlülüyünü əks etdirib. Bu da qanunauyğun idi ki, ADR Şərqin qadına seçki hüququ verən ilk ölkəsi idi. Həm də Avropada birinjilərdən olaraq jinsindən, dilindən və milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar üçün bərabər seçki hüququ vermişdi. Bu, 20 noyabr 1918-ji il tarixli "Azərbayjan parlamentinin yaradılması haqqında" qanunda və  21 iyul 1919-ju il tarixli "Azərbayjan Respublikasının Müəssislər Məjlisinə seçkilər haqqında qaydalar"da öz əksini tapıb.
Bu baxımdan ADR-in demokratiya və plüralizm prinsiplərinə əsaslanan siyasəti daşnak Ermənistan hökumətinin siyasətinin tam əksi idi. Ermənistan mövjud olduğu müddətdə -  1918-ji ilin may ayından 1920-ji ilin dekabr ayına kimi öz ərazisində yalnız azərbayjanlılara qarşı deyil, həm də ruslara və kürdlərə qarşı deportasiya və soyqırım siyasəti yürüdüb.
Təsadüfi deyil ki, Böyük Britaniya Xariji İşlər Nazirliyi tərəfindən 1919-ju il dekabrın 24-də Ermənistanın və  Azərbayjanın daxili siyasi vəziyyəti ilə bağlı hazırlanmış məxfi məruzədə bildirilirdi ki, Ermənistanın hakim "Daşnaksutyun" partiyası  öz marağından çıxış edrək ifrat sosial görüşlərə meyl edib, yəni prinsipsizlik göstərərək həm bolşeviklərlə, həm də irtija ilə birləşib.
1919-ju il aprelin 14-dən 1920-ji ilin aprel ayına kimi hakimiyyətdə olmuş Usubbəyov hökuməti ilə bağlı isə qeyd edilib ki, o, "yetərinjə uğur qazanıb". ADR-in iqtisadi və siyasi vəziyyətin sabitləşməsində uğurları nəzərə alınaraq, məruzədə həm də qeyd edilib ki, azərbayjanlılar ingilislərin rəhbərliyi altında "bölgənin vahiməli polis qüvvəsinə çevrilə bilərlər".
Bir faktı nəzərə almaq lazımdır ki, Britaniya diplomatiyasının qiymətləndirməsi Rusiya bolşeviklərinin, o jümlədən Qafqaz diyar bolşevik təşkilatının rəhbərlərindən biri olan Antanas Mikoyanın fikirləri ilə üst-üstə düşür. Mikoyan 1919-ju ildə yazdığı və səjiyyəvi ad verdiyi "Erməni imperializmi" məqaləsində qeyd edir ki, "erməni imperializminin olması faktı erməni xalqı üçün maraqlı və gülməlidir, hətta tragikomikdir".
Bu məsələnin "səjiyyəviliyini, irtijaçı xüsusiyyətini və məzmununu" göstərən müəllif aşağıdakı nətijəyə gəlir: "İndi Ermənistan faktik olaraq müsəlman əhalisi ermənilərdən jüzi az olan İrəvan quberniyasının ərazisini tutur. Anjaq bu yeganə ərazidir ki, ermənilər nisbətən yığjam yaşayırlar və əhalinin çoxunu təşkil edirlər. Erməni hökumətinin irtijaçı-şovinist siyasəti nətijəsində əhalinin beşdə ikisini təşkil edən müsəlmanlar nəinki hakimiyyətdə və ölkənin idarə edilməsində istənilən formada iştirakdan məhrum ediliblər, həm də xarijilərlə yanaşı hüquqsuz vəziyyətə düşüblər".
ADR-in süqutunun əsas səbəblərinə toxunarkən ilk önjə qeyd etmək lazımdır ki, nə müstəmləkəçilikdən sonrakı inkişaf dövrünə xas olan sosial-iqtisadi böhran və daxili siyasi çaxnaşma ilə üz-üzə qalmış Azərbayjanda, nə həll edilməmiş sərhəd problemləri, qonşu ölkələrin bir-birinə ərazi iddiaları səjiyyəvi olan regionda, nə də iri dövlətlərin maraqlarının toqquşduğu benəlxalq əhatədə Azərbayjan dövlətçiliyinin dayanıqlı inkişafı üçün şərait və ADR-in uzunmüddətli mövjudluğu üçün zəmin olmayıb.
Lakin Birinji Respublikanın taleyi üçün daha vajib və önəmli məsələ onun müstəqil yönümünün, ideologiyasının və praktikasının məntiqi baxımdan sovet Rusiyasının uzunmüddətli geosiyasi və iqtisadi maraqlarının əleyhinə olması idi. Ölkəni bürümüş xaos və dağıntılara, vətəndaş müharibəsinə, xariji müdaxiləyə və iqtisadi blokadaya baxmayaraq, Rusiya Jənubi Qafqaz regionunda vəziyyətə və ADR-də dövlət qurujuluğu prosesinə təsir baxımından aparıjı amil olaraq qalırdı.
Xammal resursları ilə zəngin olan Azərbayjan Birinji dünya və Vətəndaş müharibələrində zəifləmiş Rusiya iqtisadiyyatı üçün çox qiymətli idi. Ölkə həm də geostrateci Rusiya-İran-Türkiyə üçbujağının ortasında yerləşirdi və bu amil bolşevik Moskvası üçün çar Rusiyasının bütün jənub sərhədi boyunja möhkəmlənmək üzrə geosiyasi məqsədlərinin səmərəli gerçəkləşdirilməsi baxımından çox önəmli idi. Həmçinin Orta Asiyaya Xəzər vasitəsi ilə qapı rolunu oynayan Azərbayjan Ermənistan və Gürjüstana baxanda daha vajib nişangaha çevrilmişdi.
Burası da qanunauyğundur ki, Rusiya imperiyasının xarabalıqları üzərində, xaos və çoxhakimiyyətlilik şəraitində yaranmış Birinji Respublika anarxiya başa çatdıqdan və ölkə ərazisində bolşeviklərin mərkəzi hakimiyyəti bərqərar olduqdan sonra öz fəaliyyətini dayandırıb. Başqa sözlə, ADR-in mövjudluğu Sovet Rusiyasına burcua-demokratik Azərbayjan hökumətini yıxmaq üçün öz hərbi və siyasi qüvvələrini səfərbər etməyə lazım olan vaxt qədər olub.
Yuxarıda göstərilən amillər ADR-in bütün fəaliyyəti boyunja respublikaya və onun diplomatik tanınması məsələsinə xariji hərbi-siyasi təzyiq siyasətinə imkan verirdi. Bu da öz növbəsində Azərbayjan dövlətçiliyi üçün əlverişsiz olan bir sıra məsələləri daha da güjləndirirdi. Həmin məsələlər sırasında ölkə daxilində sabitliyin olmamasını və hökumətlərin tez-tez dəyişməsini göstərmək olar, 23 aylıq fəaliyyət dövründə beş hökumət formalaşdırılmışdı. Burada Azərbayjan bolşeviklərinin çox güjlü pozujuluq fəaliyətini də göstərmək lazımdır. ADR-in son aylarında bolşeviklərlə taktiki ittifaq qurmuş Türkiyə kommunistlərini və millətçiləri də yada salmaq yerinə düşər. Bu amillərin təsiri o qədər güjlü idi ki, hətta bütün Jənubi Qafqazın sovetləşməsindən sonra da Azərbayjan hələ uzun müddət Sovet Rusiyasının regional və Şərq siyasətində xüsusi statusa malik olub.
Həmçinin nəzərə almaq gərəkdir ki, müstəqil Azərbayjan ideyasının əleyhinə yalnız bolşeviklər deyil, onlara müxalif olan Rusiya hərəkatları və partiyaları da çıxırdılar. ADR-ə "bizə düşmən olan Azərbayjan" kimi münasibət göstərən Denikinin ətrafında geniş partiyalar spektri - kadetlər, menşeviklər və eserlər toplaşmışdı.  Denikin "vahid, böyük və bölünməz Rusiya" tərəfdarı idi və bu çərçivədə yalnız "əyalətlərin muxtariyyəti" ifadəsinə imkan verirdi. Onun prioritetlər şkalasında bu hətta "kazak qoşunlarının tarixi xidmətlərinə görə qazandıqları geniş muxtariyyətdən" də aşağıda dururdu. "Kənar əyalətlərin" müstəqilliyi məsələsinə dözülməz münasibətinə görə ona ünvanlanmış ittihamlara öz memuarlarında javab verən Denikin qeyd edib ki, "bu, dözümsüzlük deyil, sadəjə Rusiya dövlətinin yüksək maraqlarına xidmət göstərməkdir və bu, heç də dinj yanaşı yaşamaq imkanlarının üstündən xətt çəkmir".
Jənubi Qafqaz azərbayjanlılarının öz müqəddəratlarını təyin etmək və müstəqil dövlət yaratmaq hüququnu faktiki olaraq inkar etmək bu qüvvələri, siyasi yönümündən asılı olmayaraq, regiondakı - Rusiya, Gürjüstan, Azərbayjan və Türkiyədəki erməni hərəkatları ilə, həmçinin beynəlxalq erməni qüvvələri ilə yaxınlaşdırmışdı.
Həmçinin Ermənistan Respublikasının özünün təjavüzkar səylərini və Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan regionlarında onun dəstəklədiyi erməni seperatizmini də göstərmək yerinə düşər. Bütün bu amillər, şübhəsiz ki, bir yerdə ADR-in süqutuna səbəb oldu.

The ADR, wich existed for 23 months, gave modern Azerbaijan valuable experience in how to biuld a secular democratic state
The "First Republic", which existed for almost two years, marked a summit in the development of the national-democratic movement among the Azerbaijani people. Foreign influences on the evolution of this movement combined with the particular ideological-political orientation of the leaders of Azerbaijani society to shape the ideology and practice of state building based upon Azerbaijanis' threefold affiliations: their ethnic links to the Turkic world, confessional links to the Islamic world and their civic links to European values and ideals. These characteristics were reflected in the philosophy of the building of the "First Republic", based upon and identified as "Azerbaijanism" - a synthesis of the principles of Turkism, Islamism and modernism, i.e. a consistent combination of the ethnic, confessional and European origin of the Azerbaijanis. Noting that, apart from European and Russian influences, other aims determining national self-consciousness in Azerbaijan were the "establishment of unity with the Islamic world, an ethnic relationship with the Turks and community with Persian Azerbaijanis", the American researcher into Azerbaijan's modern history, Tadeusz Swietochowski, writes that "at the same time, Azerbaijani leaders were distinguished by national characteristics which prevented them from submitting to wider movements such as the All-Russian Union of Muslims, pan-Turkism and Transcaucasian federalism".
The ideology of Azerbaijani statehood followed a difficult and twisting path during its short development. In autumn 1917, state independence was not identified as an aim in the programmes of leading Azerbaijani parties and movements. For example, the programme of the Turkic Federalist Party (Musavat), which gained 28 seats in the ADR parliament and formed the largest parliamentary faction (46 of the 96 deputies) together with independent deputies (18 seats), said in the chapter "The State System" that the party's goal was to establish: "a) a democratic republic on a national-territorial-federal basis within Russia and, in particular, b) territorial autonomy for Azerbaijan, Turkestan, Kyrgyzstan and Bashkiria and c) national autonomy for the Volga and Crimean Tatars and all Turkic peoples in general." Territorial autonomy was also the end goal for other political forces in Azerbaijani society.
However, the development of centrifugal tendencies in Russia and the disorganized administrative system in Transcaucasia resulted in the goal of "territorial autonomy" (i.e. independence for Azerbaijani society within a democratic and federal Russia) being replaced by the idea of the independent development of Azerbaijan within a confederation of Transcaucasian republics; this idea developed as the Transcaucasia Federation in April-May 1918. After the break-up of the Transcaucasia Federation, Azerbaijani representatives to the Sejm of the defunct federation formed the Azerbaijani National Council, which proclaimed the ADR on 28 May.
Even after the proclamation of independence, however - until the holding of the Paris conference - the idea of an alliance between the Caucasian republics was central to ADR programmes and the work of its leaders and diplomats. In a "Memorandum" drawn up by Ali Mardanbay Topcubasov (November 1918), which was delivered to the diplomatic representatives of Entente countries in Istanbul, this idea was expressed thus: "Close relations between the nations of Transcaucasia… coupled with the community of their interests, which are especially significant in the economic sphere, insistently require the establishment of a political alliance based upon the principles of confederation which underlie the current Swiss union… The idea of a confederation for Transcaucasia is rapidly gaining support, not only among moderate liberals, Azerbaijani, Georgian and Armenian nationalists, but also among social democrats who also desire an alliance of all nations in the Transcaucasian region." Believing, wrongly, that this idea would not only be supported by the Georgian and Armenian delegations at the Paris conference but would also evolve through the transformation of the confederation "by including the newly-established states of the North Caucasus", Topcubasov expressed the hope that "this salvational alliance" would be supported and approved by European states.
Analyzing now - 90 years later - the reasons for such a strong belief among ADR leaders in the idea of a "Caucasian confederation", it should be noted that the leadership of the "First Republic" was trying to create favourable regional and international conditions for the preservation of the independence of the ADR. Georgia enjoyed greater support from the leaders of the socialist parties of European states and was treated more tolerantly by Russia; Armenia was supported by the political activity of its diaspora and benefited from the interest European countries had in solving the "Armenian question". The Azerbaijani state, however, did not have the strong and effective resources necessary to ensure its foreign policy, military and economic independence. In these conditions, the appeal of the ADR leaders to the alliance of Caucasian peoples and the confederation of Caucasian republics, which they believed would fulfil at least two functions, was quite explicable and natural. The first function was a unifying-protective one (this is the origin of the idea of a "salvational alliance") in the face of the growing Bolshevik threat, and the second function was a political-diplomatic one, intended to facilitate a joint solution for Georgia, Armenia and Azerbaijan in their attempts to achieve recognition of their independence at the Paris peace conference.
It has to be said that the Azerbaijani leadership itself, despite the unity of its approach, had different views on the future of such a confederation. For Topcubasov, an intellectual who headed the ADR delegation at the Paris conference and who embodied the allegiance to national ideas (he was not a member of any party and remained non-partisan in 1917-1920), a European orientation and oriental pragmatism, as well as for the government and Foreign Ministry of Azerbaijan, the issue of paramount importance was the achievement of recognition of the republic's independence. Also, being chairman of parliament and head of state (the post of chairman was the highest state position in the ADR), Topcubasov realized the special importance of Russia to the future of his country. In his view the confederation was of secondary importance and would no longer matter once the European countries and Russia had recognized the ADR.
For other politicians, first of all Mammad Amin Rasulzada and representatives of the right-wing radical section of the country's leadership, who did not trust Bolshevik Russia and oriented themselves mainly towards Turkey, the main consideration was the protective function of the confederation that could and should determine the confederative nature of the Caucasus in the face of the permanent (in their view) threat from Russia. On 30 November 1922, while in exile in Turkey and commenting on the issue of the incorporation of the Transcaucasian republics into the USSR in an interview with the Turkish newspaper Yeni Sark (New East), Rasulzada formulated his own approach to the issue in the following way: "The current federation was created against the will of those who joined Russia. Meanwhile, the federation that the Caucasians dreamt of was to be a wall that would protect the Caucasus from the avalanche descending from the north." He expressed the same views later - while an immigrant in Paris. In the booklet "On Pan-Turanism - In Connection With the Caucasus Problem", which was published in Paris in 1930, one of the former leaders of the ADR still emphasized the consolidatory and protective aspect of the confederation: "Whereas in the good old days the Caucasus was an arena of joint struggle for neighbouring peoples, the recent period in our joint lives and the suffering of this region have graphically proved that separate action by individual Caucasian peoples brings trouble not just to one people, but to all people of the Caucasus. The community of history and suffering or, to be more precise, the community of fate has created a common and more or less similar psychology in all the peoples of the Caucasus. The terrible years of terror and red imperialism, which has had a similar bloody impact on the peoples of the Caucasus, brought these peoples even closer and strengthened within their consciousness the community of their national-political interests."
However, expressing what he thought was the mood of politically aware Caucasian peoples and Caucasian emigration, Rasulzada drew far-reaching conclusions different from his traditional approach. "An independent Caucasus is the key not just to the welfare of its peoples, but also an important component of international peace," he wrote. "Our southern neighbours, who constantly face danger from the north, could be confident about their fate only if there was a free, confederated Caucasus. There is no doubt that our work to secure statehood for the whole Caucasus could instil in our southern neighbours appropriate respect for us and our work." As we can see, the idea of the Caucasian confederation here goes beyond economic and political expediency, its protective and diplomatic function and acquires wider geopolitical importance as a "buffer" to protect "southern neighbours" (probably Turkey and Iran) from "the northern danger" (probably Soviet Russia).
However, events that actually occurred in Transcaucasia in 1918-1921 left no hope for the implementation of the desire of ADR leaders for a confederation in the region. From 1918-1920, Armenia continued its policy of deportation and terror with regard to the peaceful Azerbaijani population in regions heavily populated by Azerbaijanis, both in Armenia itself and in the Goyca-Zangazur and Karabakh regions of Azerbaijan. Moreover, in November 1918, its armed forces invaded Georgian territory, provoking a bloody military conflict with that republic. These events made illusory in theory, and impossible in practice, not only any attempt to form a confederation of the three Caucasus republics, but also any joint diplomatic action in the international arena, principally towards securing recognition of their independence.
Without analyzing the main directions and achievements of the domestic and foreign policy of the government of the "First Republic", it must be noted that it left a valuable legacy of the building of a secular, democratic state, combining positive gains with failures and defeats. The ADR became the first democratic parliamentary republic in the Muslim world. Its domestic and foreign policy reflected the allegiance of the Azerbaijani people and their intellectual elite to the progressive ideas and values of the early 20th century, cultural pluralism and religious and political tolerance. Thus it was that the ADR was the first country in the East to grant electoral rights to women and one of the first European countries to secure electoral rights for all citizens, irrespective of sex, language or national affiliation (the 20 November 1918 law "On the establishment of the Azerbaijani parliament" and the 21 July 1919 statute "On elections to the constituent assembly of the Azerbaijan Republic")
In this respect, the policy of the ADR, based on principles of democracy and pluralism, was in stark contrast to the policy of the government of Dashnaktsakan Armenia which conducted a policy of deportation and genocide against the Azerbaijani and also the Russian and Kurdish populations on its territory throughout the whole period of its existence from May 1918 to December 1920. Thus it is no accident that a confidential report on the domestic political situation in Armenia and Azerbaijan in 1919, written by the British Foreign Office for the government on 24 December 1919, said in part that Armenia's ruling party Dashnaktsutyun held extreme social views and, according on its own interests, associated itself either with Bolshevism or with reaction in an unprincipled manner. Regarding the Usubbayov government which was in power from 14 April 1919 to April 1920, the report said that "it had achieved significant success". Taking into account the achievements of the ADR in stabilizing the economic and political situation, the report also came to the conclusion that the Azerbaijanis, led by the British, "could turn into a powerful police force of the region".
It is notable that the British diplomatic assessment coincided with that of Russian Bolshevik leaders, specifically Anastas Mikoyan, a leading light in the regional organization of Bolsheviks in the Caucasus. In an article with the characteristic headline "Armenian Imperialism" (1919), he stressed that "the presence of Armenian imperialism is surprising and comic and even tragicomic for the Armenian people". Pointing out the "specific and reactionary nature and content" of this phenomenon, the author also drew the following conclusion: "Currently, Armenia in fact occupies the territory of the Iravan region, the Muslim population of which is slightly outnumbered by Armenians. But this is the only territory which is heavily populated by Armenians and where Armenians form the majority of the population. As a result of the reactionary-chauvinist policy of the Armenian government, Muslims, who comprise two fifths of the entire population, have not only been sidelined from any form of participation in the government and rule of the country, but have also ended up in a situation where they have no rights, along with foreigners."
Touching on the main reasons for the fall of the ADR, we should note first of all that there were not the conditions for the development of a stable Azerbaijani state or the prerequisites for the lasting existence of the ADR either in Azerbaijan itself (which was at a stage of post-colonial development in typical socio-economic crisis, with domestic political instability), in the region (unsettled border problems, territorial claims by neighbouring republics on each other) or in the wider international environment (conflicting interests of the world's leading powers).
But what was much more important for the fate of the "First Republic" was the fact that its independent orientation, ideology and practice conflicted with the long-term geopolitical and economic interests of Soviet Russia, which remained the leading influence on the regional (Transcaucasian) situation and on the process of ADR state building, amidst chaos, devastation, civil war, foreign invasion and economic blockade.
Azerbaijan was a much more significant "target" for Soviet Russia than Georgia and Armenia, being rich in the natural resources which were especially valuable for a Russian economy weakened by world and civil wars. Azerbaijan held a unique position in the centre of the Russia-Persia-Turkey geo-strategic "triangle" which was extremely important in terms of the effective implementation of the geopolitical interests of Bolshevik Moscow along the entire length of the southern borders of tsarist Russia; it also held the Caspian "key", giving access to Central Asia. It was inevitable that, having emerged from the ruins of the Russian Empire and the surrounding chaos, the "First Republic" ended its historical path at the moment this anarchy ended and the Bolshevik centre consolidated its independent power in the country. In other words, the ADR lived as long as the leadership of Soviet Russia needed to mobilize its military and political resources to overthrow the bourgeois-democratic Azerbaijani government.
During the life of the ADR, the above-mentioned factors applied military-political pressure and ensured diplomatic isolation, "encouraging" internal instability, frequent changes of government (five governments emerged in that short period), the effectively subversive role of Azerbaijani Bolsheviks, as well as the Turkish communists and nationalists who forged a tactical alliance with them in the last months of the ADR. These factors were so strong that, even after the Sovietization of the whole of Transcaucasia, Azerbaijan retained a special status in the regional and eastern policy of Soviet Russia.
It should also be recalled that, as we said above, the idea of an independent Azerbaijan was unacceptable not just to the Bolsheviks, but also to a wide range of the Russian opposition - Denikin, who said "Azerbaijan, which is hostile to us", the Cadets, Mensheviks and Social Revolutionaries. For example, Denikin was in favour of a "united, great and indivisible Russia" and would allow "autonomy for the periphery" only within the constraints of this formula. This autonomy was even lower in status than the "broad autonomy for Cossack troops justified by their historical services". Responding in his memoirs to accusations of intolerance towards the independence of "the periphery", he said that "this is not intolerance, but observance of the high interests of the Russian state, and this does not at all rule out the establishment of neighbourly relations". The actual denial to the Azerbaijanis of Transcaucasia of the right to self-determination and to establish their own independent state, brought all these forces closer to regional (in Russia, Georgia, Azerbaijan and Turkey) and international Armenian movements, regardless of their political orientation. It is also necessary to highlight the aggressive aspirations of the Armenian Republic and the Armenian separatism in the Karabakh, Zangazur and Naxcivan regions which it supported. All these factors together accelerated the fall of the ADR.