Təşkilatın Azərbaycanda keçirilmiş forumu postsovet məkanında yeni qüvvələr nisbətini müəyyənləşdirə bilər
Bu yaxınlarda Azərbaycan paytaxtında "GUAM dövlətləri ərazisindəki münaqişələrin həllinin prinsipial əsasları" adı altında keçirilmiş beynəlxalq konfrans reklam-diskussiya forumu yox, işgüzar tədbir kimi yadda qaldı. Düzdür, dünya mətbuatı onu "taleyüklü" tədbir kimi qiymətləndirməyə tələsmədi. Amma buna rəğmən, çox güman ki, yaxın illərdə postsovet məkanında qüvvələr nisbətini məhz bu konfrans müəyyənləşdirəcək. İlk növbədə söhbət "dondurulmuş münaqişələr"lə "zəngin" olan Xəzər və Qara dəniz regionlarından gedir.
Tədbirin məğzinə gəlincə, onun əsas leytmotivini Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov açıqlayıb: "Azərbaycan, Gürcüstan və Moldovanın ərazi bütövlükləri mütləq bərpa edilməlidir. Rəsmi Bakı əmindir ki, yalnız belə yanaşma münaqişələrin tez bir zamanda həllinə gətirib çıxara bilər".
E.Məmmədyarov beynəlxalq qurumlar, həmçinin GUAM çərçivəsində münaqişələrə dair dəfələrlə müzakirələrin aparıldığını xatırladaraq bildirib ki, "problemlərin həllinə ikili standartlarla yanaşılması inamsızlıq yaradır".
Tədbirin təşkilatçılığı - diskussiyaların forması, "işçi masalar", mətbuatla ünsiyyət üçün xüsusi vaxtın ayrılması, yüksək səviyyəli nümayəndələrin iştirakı və s. bu konfransı sovet və postsovet ənənələrindən çox fərqləndirirdi.
"Bu konfrans qeyri-adi forum idi və onun gedişində eyni problemlərlə üzləşmiş ölkələr arasında siyasi müzakirələr aparıldı. Biz bu cür böhran əsasında dünyanın müxtəlif bölgələrində yaranmış münaqişələrin nizamlanması təcrübəsini öyrəndik. Bu konfransla biz bir daha münaqişələrdə qarşı durduğumuz tərəflərin diqqətinə çatdırdıq ki, münaqişələrin dinc yolla nizamlanması arzusu ilə uzun müdət "oynamaq" olmaz" - deyə diskussiyaların yekunlarından söz açan xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov bildirib. O, GUAM dövlətlərinin konfransın nəticələrini "beynəlxalq səviyyədə fəal şəkildə irəli çəkəcəklərini" də qeyd edib. A.Əzimovun sözlərinə görə, "GUAM üzvləri öz ərazilərindəki münaqişələrə dair qətnamənin BMT-də müzakirəyə çıxarılmasını planlaşdırır".
"Qətnamə layihəsi hələ də BMT-nin gündəmindədir. Onun sadəcə müzakirəyə çıxarılması və səsvermənin keçirilməsi qalır. Bütün bunlar hansısa mərhələdə baş tutacaq", - deyə xarici işlər nazirinin müavini bildirib.
A. Əzimovun fikrincə, Bakı "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət" adlı qətnamənin qəbuluna nail olmaqla, artıq bu istiqamətdə ilk addımı atıb. Bu, GUAM ərazilərində "dondurulmuş münaqişələr" məsələsinin BMT-də müzakirə edilməsi üçün yaxşı əsasdır: "Bu, tərəfdaşlarımızın siyasi iradəsini də möhkəmləndirəcək".
Gürcüstanın münaqişələrin həlli üzrə dövlət nazirinin müavini Dmitri Mancavidze isə öz növbəsində bildirib ki, GUAM dövlətləri problemlərinin həlli üçün güclü resurslara malikdirlər: "Yaxşı olardı ki, danışıqlar apardığımız tərəflər danışıqların dialoq xatirinə yox, konkret addımlar atmaq barədə aparıldığını anlasınlar. Bizə danışıqların forması haqqında müzakirələr lazım deyil. İstifadə etdiyimiz ilk hüquqi resurs ərazilərin bölünməzliyi və suverenlikdir. Biz son həlledici məqamadək danışıqlar aparmağa hazırıq".
Həqiqətən də, GUAM-a üzv olan ölkələrin hər biri bu və ya digər formada separatizm problemi ilə üz-üzədir. Rusiya açıq şəkildə Abxaziya və Cənubi Osetiyanı Gürcüstandan qoparmağa çalışır, Moldovanın Dnestryanı bölgəsində separatizmi qızışdırır, Azərbaycan ərazisi olan Dağlıq Qarabağı hələ də işğal altında saxlayan Ermənistana hərbi dəstək verir. Ukrayna ərazisində münaqişə olmayan yeganə dövlətdir. Bununla belə, Kiyevin Qərbə yaxınlaşma cəhdlərinə cavab olaraq, Moskvanın Krımda və ya Donbassda separatizmi qızışdırmağa cəhd göstərməsi, Ukraynanı digər dövlətlərdə baş verən hadisələri diqqətlə izləməyə məcbur edir.
Bakı konfransı "dondurulmuş münaqişələr" olan ərazilərdə gərginliyin ciddi şəkildə artması ilə müşahidə olundu. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Gürcüstanın qiyamçı regionlarının əhalisinə konkret yardımlar edilməsinə dair sərəncamı forum zamanı hələ ki geniş ictimaiyyətə məlum olmasa da, Dövlət Dumasında "tanınmamış respublikalara dair" aparılan dinləmələr artıq baş tutmuşdu. Bundan başqa, Ermənistanda seçki Xocalı soyqırımının iştirakçısı olmuş Serj Sarkisyanın qələbəsi ilə bitmiş, martın 1-2-də isə erməni seçicilər Yerevanda siyasətin bundan sonra hansı vasitələrlə qurulacağının əyani şahidi olmuşdular.
Elə həmin günlərdə cəbhə xəttində də gərginlik kəskin şəkildə artdı. Daha sonra - martın 14-də BMT Baş Assambleyasında Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki durum müzakirəyə çıxarıldı, bunun ardınca isə rəsmi Bakı ilə ATƏT-in Minsk Qrupu arasında dialoqda yeni notlar səsləndirilməyə başlandı.
GUAM üzvləri üçün ərazilərindəki münaqişələrin həlli, şübhəsiz ki, böyük əhəmiyyət daşıyır. Lakin bu, yeganə məqsəd deyil. Qurumun baş katibi Valeri Çeçelaşvili bildirib ki, "Biz GUAM-ın genişlənməsi məsələsini qoymuruq. Lakin təşkilatın Vilnüs bəyannaməsində bildirilir ki, qapılarımız hər kəsin üzünə açıqdır. Bizim məqsədimiz təşkilatımızın dünya proseslərinin iştirakçısı kimi, nüfuzunun artırılmasına nail olmaqdır".
Bununla yanaşı, GUAM Estoniya, Latviya, Litva, Polşa, ABŞ, Yaponiya kimi dövlətlərlə münasibətlərini intensiv şəkildə inkişaf etdirir. Təşkilatın enerji daşıyıcılarına malik üzvləri Avropanın marağını cəlb edir və Moskvanın "boru silahı"ndan istifadə cəhdləri fonunda bu maraq daha da artır.
Bununla yanaşı, onu da unutmaq olmaz ki, məhz Xəzər və Qara dəniz regionları arasındakı qüvvələr nisbəti Avropa üçün Mərkəzi Asiya ölkələri, onların resursları və bazarları ilə fiziki əlaqə imkanlarını müəyyənləşdirəcək.
Məhz bu səbəbdən də əksər analitiklər belə qənaətə gəliblər ki, Bakı konfransı GUAM-ın özünü daha əminliklə "yeni güc mərkəzi" kimi elan etdiyi postsovet məkanındakı yeni siyasi reallıqları üzə çıxarıb. Bu haqda Türkiyənin "Aksam" qəzeti yazır: "Sovet İttifaqının dağılmasından sonra coğrafi baxımdan Şərqi Avropa, Cənubi Avropa (Balkanlar) və Qara dəniz sahillərində yaranmış yeni müstəqil respublikalar bir tərəfdən, Moskvadan uzaqlaşma, digər yandan isə Avropa Birliyinə üzvlük siyasəti yürüdürlər. Bunun sayəsində həmin ölkələr siyasi və iqtisadi sahədə inkişafa nail olublar. Onlar Şimali Atlantika Bloku olan NATO-ya da istiqamət götürüblər və alyans həmin dövlətlər üçün özünəməxsus "təhlükəsizlik çətiri" olacağına zəmanət verə bilər".
Bir məqamı da əlavə edək ki, hazırda GUAM-da təmsil olunan dövlətlər Rusiyanın onlara qarşı separatizm rıçaqları və ərazi iddiaları ilə açıq çıxış etməsi fonunda yaxşı dərk edirlər ki, Moskvanın yaratdığı təhlükəsizlik sistemində özlərini rahat hiss edə bilməyəcəklər. Buna görə də alternativ yaradıldı.
"Məşhur ədəbi aforizmi dəyişdirərək, demək istərdim ki, GUAM-ın dağılması haqda fikirlər şişirdilib", - deyə "Xəbərlər-Azərbaycan" agentliyinin məlumatına görə, GUAM-ın baş katibi bildirib. Həqiqətən də, 1996-cı ilin mayında Vyanada Avropada Adi Silahlar haqqında Müqavilə ilə bağlı toplantıda Qara dəniz regionunun dörd dövlətinin (Gürcüstan, Ukrayna, Azərbaycan, Moldova) qurumun əsasını qoyması, 1997-ci il oktyabrın 10-da isə Strasburqda Avropa Şurasının sammiti zamanı görüşərək, GUAM Siyasi Məsləhətləşmə Forumunu yaratmalarından sonra, KİV-də bu birliyin "ölü doğulmuş uşaq" olması, blokun gələcəyinin yoxluğu, onun "işlək təşkilat" olmayacağı haqda xeyli proqnoz yer aldı. 2005-ci il mayın 5-də quruma 1999-cu ildə qoşulmuş Özbəkistanın onun sıralarını tərk etdiyini açıqlaması isə belə proqnozların daha da "hündürdən" səsləndirilməsinə əsas vermişdi.
Rusiyalı analitiklər mütəmadi olaraq GUAM-ın tezliklə dağılacağına dair proqnozlar səsləndirməklə, sadəcə, arzularını reallıq kimi ifadə edirlər. GUAM isə MDB məkanında özünü real qüvvə kimi əminliklə sübut edir. Çünki məlum olduğu kimi, təşkilata daxil olan dövlətlərin birgə - qısamüddətli və uzunmüddətli maraqları var və onlar beynəlxalq arenadakı nüfuzlu "oyunçu"ların maraqları ilə üst-üstə düşür.

The guam forum in Azerbaijan pretty much determines the distribution of forces in the post-soviet space
01.05.2008
The international conference "A Fundamental Basis for the Settlement of Conflicts in GUAM States", which was held recently in the Azerbaijani capital, was a business, rather than a promotional, forum. Although the world media is in no hurry to recognize its significance, this conference will probably be the one to define the disposition of forces in the post-Soviet area for the next few years. We are principally talking about the Caspian and Black Sea regions, which are littered with so-called frozen conflicts.
The leitmotif of the conference was outlined by Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov. "The territorial integrity of Azerbaijan, Georgia and Moldova must definitely be secured. Baku is convinced that such an approach will bring about a swift resolution of the conflicts," said Mammadyarov, adding that conflict settlement has been discussed repeatedly by international organizations, including GUAM. The Azerbaijani foreign minister added that "the application of double standards to the settlement of conflicts generates distrust".
The format of discussions - "working tables" specially allocated for the press, with maximum openness and high level participants - was noticeably different from Soviet and post-Soviet traditions.
"This conference was an unusual forum which facilitated political discussion between countries facing similar problems. We managed to garner the whole world's experience of settling conflicts emerging from crises. This conference provided an opportunity to let our counterparts know that the desire to settle a conflict by peaceful means cannot be abused and dragged out endlessly," Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov said, while summarizing the discussions in Baku.
He also said that the GUAM countries "will actively promote the results of the conference at international level". According to Azimov, "the GUAM countries are planning to draw up a resolution on the conflicts in their territories for debate by the UN". "The draft resolution is still on the UN agenda. We only have to submit it for consideration and put it to a vote. This will happen at some stage," the deputy foreign minister said.
In Azimov's opinion, Azerbaijan has already taken a first step in this direction, having secured the adoption of the resolution "On the situation in the occupied territories of Azerbaijan", and this provides a basis for proposing a resolution for debate by the UN on the frozen conflicts in GUAM. "This will also strengthen the political will of our partners," said the diplomat confidently.
In turn, Georgian Deputy Minister of State for Conflict Settlement Dmitri Manjavidze pointed out that the GUAM countries have sufficient resources to solve their problems: "It would be better if the parties we are negotiating with realized that we are not negotiating about dialogue, but about concrete steps. We do not need to hold discussions on the form of negotiations. The legal resource we will use is the right to the indivisibility and sovereignty of territories. We are ready to negotiate until the last decisive moment."
Indeed, you cannot help but notice that all member states of GUAM encounter manifestations of separatism in their territories in one form or another. For example, Russia is openly trying to annex the Georgian regions of Abkhazia and South Ossetia, it is inciting separatism in Moldova's Dniester region and is giving military support to Armenia, a country that still holds Azerbaijan's Nagornyy Karabakh. Meanwhile, Moscow's constant attempts to inflame separatism in Crimea and Donbass in response to Ukraine's rapprochement with the West can only force Kiev to at least follow closely the situation in other states.
The Baku conference coincided with an upsurge in tensions in frozen conflict zones. The instruction by Russian President Vladimir Putin to provide specific aid to the population of Georgia's rebellious regions was not known to the wider public when the forum was in progress; however, parliamentary hearings on the "unrecognized republics" had already taken place in the Russian State Duma. Moreover, the presidential elections in Armenia ended in victory for Serzh Sarkisyan, an accomplice in the Xocali genocide and, on 1-2 March, Armenian voters learned from direct, tragic experience the basis upon which Armenia's policy is built. It was exactly at this time that tensions soared on the front line. However, on 14 March the UN General Assembly issued a resolution on the situation in the occupied territories and then a new tone emerged in the dialogue between Baku and the OSCE Minsk Group.
The settlement of conflicts in their territories is certainly an important task for GUAM countries, but it is not the only task. For example, GUAM Secretary-General Valeri Chechelashvili said that "our purpose is not to expand GUAM but, at the same time, the Vilnius declaration of our organization says that our doors are open to everyone. Our purpose is to increase the authority of our organization as a participant in world developments." GUAM is actively developing its relations with Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, the USA and Japan. The "energy component" of the member countries of the organization arouses growing interest in Europe, especially now that Moscow has demonstrated its readiness to use the "pipeline weapon". At the same time, we should not forget that it is the disposition of forces in the region between the Caspian and Black seas which will clarify for Europe the possibility of physical contact with Central Asian states and their colossal resources and markets.
For this reason, most analysts believe that the Baku conference outlined new political realities in the post-Soviet area, in which the new "centre of power" - GUAM - is asserting itself more and more confidently. Specifically, the Turkish newspaper Aksam says: "After the break-up of the Soviet Union, the new independent republics situated in the territory of Eastern Europe, Southern Europe (the Balkans) and on the Black Sea coast have begun to pursue a policy of alienation from Moscow on the one hand and, on the other, a policy of rapid integration into the European Union - thanks to which these countries have managed to ensure political and economic development - and into the North Atlantic alliance NATO, which can guarantee 'an umbrella of security' for the new states." For our part, we should add that the member countries of GUAM realise, at a time when Russia is using separatist levers and territorial claims against them, that they are unlikely to feel comfortable or confident within the security system created by Moscow. And they have created an alternative.
"Rephrasing a well-known literary aphorism, I would like to say that rumours about the break-up of GUAM are slightly exaggerated," Novosti Azerbaijan quotes the GUAM secretary-general as saying. Indeed, since the moment representatives of the four republics of the Black Sea region (Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova) laid the foundations of their organization during a meeting on the Conventional Armed Forces in Europe Treaty, in Vienna in May 1996 and  followed up at a meeting during the Council of Europe summit in Strasbourg on 10 October 1997 by establishing the political-consultative forum GUAM and a new regional organization, the mass media have been full of statements that it is a "stillborn child" with no future and is not destined to become an "operational" organization. When Uzbekistan, a member of the organization from 1999, officially quit GUAM on 5 May 2005, the predictions regained momentum.
Predicting the imminent break-up of GUAM from time to time, Moscow analysts engage in wishful thinking. GUAM is confidently establishing itself as a real force in the CIS area, because the member countries of the organization have common interests, both short-term and long-term, which coincide with the interests of many influential "players" in the international arena.