Çərşənbə axşamı, 08:11
Qərblə Türkmənistan arasında strateji münasibətlərin qurulmasında Azərbaycanın üzərinə böyük vəzifə düşür
Coğrafi baxımdan Xəzərin əks sahillərində yerləşən Azərbaycanla Türkmənistan uzun illər "barrikadanın əks tərəfləri"ndə olublar. İki ölkə arasında münasibətlərin gərgin keçdiyi dövrdən sonra, hazırda onlar arasında yaxınlaşma prosesi başlayıb. Ötən ay Bakıda keçirilən Azərbaycan-Türkmənistan danışıqlarını hər iki dövlət başçısının siyasi iradəsinin göstəricisi hesab etmək olar. Təsadüfi deyil ki, ekspertlər artıq Bakı görüşünü regional birliyin yaranması perspektivi baxımından vacib görüş adlandırıblar.
Bakı ilə Aşqabad arasında diplomatik əlaqələrin olmadığı bir neçə il ərzində xeyli sayda mübahisəli məqamlar yaranıb və onların müzakirəsi yalnız Türkmənistanda siyasi kursun dəyişməsindən sonra mümkün olub. Qurbanqulu Berdımuhammedovun hakimiyyətə gəlməsi ilə ölkə təcrid durumdan çıxmağa başlayıb və çoxvektorlu siyasi münasibətlər yolunu seçib. Bakı ilə əlaqələrin bərpası da, bir tərəfdən, məhz bu siyasətin göstəricisidirsə, digər tərəfdən, Türkmənistanın mümkün enerji layihələri ilə Avropaya çıxması üçün Cənubi Qafqaz dəhlizi yeganə vasitədir. Brüssel və Vaşinqton Türkmənistanla belə tərəfdaşlığa böyük ümidlər bəsləyir. Aşqabad onlara qarşılıq versə də, hələ ki hər hansı dəqiq və konkret cavabla çıxış etməyib.
İlk addım
Qayıdaq Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinə. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, bu gün tərəflər arasında həll olunmamış  xeyli məsələ var və onların hamısı bir-biri ilə əlaqəlidir. Konstruktiv dialoq istəyinin olduğu şəraitdə isə kiçik bir nöqtədən başlayaraq, bütün düyünü açmaq olar.
Yada salsaq ki, mərhum Türkmənbaşının "incikliyi"nin rəsmi səbəbi Bakının Aşqabada borcu ilə əlaqədar olub, yəqin ki, konstruktiv dialoqun aparılmasına əsas maneə kimi məhz bu məqamı göstərmək olar. Xatırladaq ki, bu borc, əsasən, Türkmənistan qazından istifadəyə görə yığılıb. XX əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan Türkmənistandan "mavi yanacaq" idxal edirdi və onun pulunu dərhal ödəmək iqtidarında deyildi. Sonradan Bakı borca görə, faizin hesablanması sistemindən narazılığını bildirdi və onun ödənməsi üçün qarşılıqlı sərfəli variantdan istifadə təklifi ilə çıxış etdi. Tərəflərin inadcıllığı və prinsipial olaraq, geri çəkilməməsi neft yataqları ətrafındakı fikir ayrılıqları ilə əlaqədar daha da artdı. Bu isə Saparmurat Niyazovun 2001-ci ildə ölkəsinin Bakıdakı diplomatik missiyasını geri çağırması ilə nəticələndi.
İndi isə tərəflər dövlət borcu məsələsini aradan qaldırmaqla, vacib regional layihələrlə bağlı mövqe yaxınlaşmasına nail ola bilər. Bakı artıq bu istiqamətdə ilk addımını atıb və dialoqa başlamazdan əvvəl borcu ödəməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Beləliklə, bu borcun qaytarılması ilə bağlı sxem və qrafiklərə dair qısa sürən danışıqların məntiqi yekunu olaraq, martın əvvəlində Bakıda miüvafiq sənəd imzalandı.
Türkmənistandan baş nazirin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov və baş nazirin digər müavini Xıdır Saparlıyevin rəhbərlik etdiyi iki nümayəndə heyəti Bakıya gəldi. Səfərdə məqsəd sözügedən razılaşmanın imzalanması, həmçinin 2007-ci ildə başlanmış hökumətlərarası dialoqun davam etdirilməsi idi.
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Xəzər İbrahimin sözlərinə görə, iki ölkənin xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Elmar Məmmədyarov və Rəşid Meredovun təkbətək görüşündə ikitərəfli siyasi, regional və qurumlararası münasibətlərin geniş spektri müzakirə edilib, ölkələrin regionun nəhəng enerji layihələri ilə bağlı mövqeləri ifadə olunub.
Nazirlər Kabinetində isə Azərbaycan və Türkmənistan hökumətləri arasında borc öhdəlikləri və maliyyə tələbatlarına dair öhdəliklərin yerinə yetirilməsini özündə əks etdirən razılaşma imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfdən baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov, qarşı tərəfdən isə Türkmənistan hökuməti başçısının müavini Xıdır Saparlıyev imzalayıb.
Y.Eyyubovun sözlərinə görə, iki ölkə başçıları hökumətlər qarşısında sözügedən razılaşmanı hazırlamaq və imzalamaq vəzifəsini qoymuşdular. Bununla əlaqədar, ekspertlər böyük işlər görüblər. Nəticədə, kompromislər və tərəflərin bir-birinə hörməti uzun müddət həll edilməmiş qalmış problemin aradan qaldırılmasına imkan verib.
"Azərbaycan iqtisadiyyatı dinamik inkişaf edir və bizim bundan sonra heç bir dövlətə borcumuz yoxdur", - deyə Y.Eyyubov qeyd edib. X.Saparlıyev isə öz növbəsində bildirib ki, o, iki ölkə arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın canlandırılacağına ümid edir.
Türkmənistan mənbələri yazır ki, Bakıda tərəflər hökumətlərarası iqtisadi komissiyanın ikinci iclasının keçirilməsi məsələsini də müzakirə ediblər. Yeri gəlmişkən, bu məsələ Türkmənistan hökumətinin martın 3-də keçirilmiş iclasında da diqqət mərkəzində olub.
Bakıda isə hesab edirlər ki, borc məsələsi ilə bağlı iki ölkə arasında əldə edilmiş prinsipial razılaşma heç də az vacib olmayan, hətta geostrateji nöqteyi-nəzərdən daha əhəmiyyətli digər problemlərin aradan qaldırılmasına yol açacaq. Belə problemlər sırasında Xəzərin statusuna dair vəziyyəti, sərhəd ərazidə yerləşən "Kəpəz" yatağı ilə bağlı durumu, Transxəzər qaz kəmərinin tikintisini göstərmək olar.
Mərkəzi Asiya qazının Cənubi Qafqaz dəhlizi və Türkiyə vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxarılmasını nəzərdə tutan bu layihə Vaşinqton və Brüsselin ciddi diqqət ayırdığı və marağında olan məsələdir. Faktiki olaraq, iddialı və prinsipial Avropa layihəsi olan Nabucco-nun taleyi də Transxəzər qaz kəməri və onun "mavi yanacaq"la doldurulmasından asılıdır.
Yollar Azərbaycanda kəsişir
Şübhəsiz ki, Qərbin Xəzər regionu ilə bağlı diplomatiyasında məhz enerji faktoru üstünlük təşkil edir. Avropa İttifaqı və ABŞ-ın yeganə etibarlı müttəfiqi olan Bakı isə artıq layihəyə yeni iştirakçıların, xüsusilə Türkmənistanın cəlb olunmasında tərəfdaşlarına kömək etməlidir. Türkmənistanın nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfərinin ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya ölkələri ilə enerji məsələləri üzrə koordinatoru Stiven Mənnin regiona baş çəkməsi ilə eyni vaxta düşməsi də təsadüfi sayıla bilməz.
Xatırladaq ki, S.Mənnin regiona Azərbaycan-Türkmənistan danışıqlarının Bakı raundundan əvvəl baş tutan səfəri zamanı hər iki paytaxtda söhbət, təbii ki, eyni məsələdən gedirdi: Mərkəzi Asiya və Azərbaycan qazının istehlakçılara ixracatçı və nəqledici ölkələrin, həmçinin Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinin gələcək kreditorlarının maraqlarının birləşdirilməsi vacibdir. Gözlənildiyi kimi, bu işdə dirijor funksiyasını Ağ ev öz üzərinə götürür, Stiven Mənnə isə "konsert"i son akkordunadək aparmaq həvalə olunur.
Lakin bu planların həyata keçirilməsinə mane olan məqam da var. Söhbət Avropa Parlamentinin Avropa İttifaqı ilə Aşqabad arasında Türkmənistanda insan haqlarının pozulması ilə əlaqədar ticari münasibətlərin qurulmasına qoyduğu qadağadan gedir. İndi bu maneəni Aİ-nin maraqlarına və mənliyinə toxunmadan "aşmaq" lazımdır. Bunun üçün isə yenə də prosesə üçüncü tərəfin cəlb olunması zəruridir. Və yenə də ön plana Azərbaycan çıxır, çünki onun iştirakı olmadan məsələnin həlli mümkünsüzdür.
"Vremya novostey" qəzeti yazır ki, hazırda Aşqabadla Brüssel arasında Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinə dair "niyyət protokolu"nun imzalanması əvəzinə, tərəflərin mərhələ-mərhələ atacağı addımlar müzakirə olunur. İlkin mərhələ kimi, Türkmənistan ilə Azərbaycan arasında belə bir sənədin imzalanması, daha sonra isə oraya, məsələn,  Qazaxıstanın, sonra Türkiyənin qoşulması, bununla da müəyyən "zəncir"in qurulması  mümkündür.
Göründüyü kimi, Qərblə Türkmənistan arasında strateji münasibətlərin qurulmasında Azərbaycanın üzərinə vacib rol düşür. Bu səbəbdən də Brüssel və Vaşinqtonun Xəzər regionundakı maraqlarının əhəmiyyətli hissəsi məhz Bakı-Aşqabad münasibətlərinin şəffaflığı və etibarlılığından asılıdır.

КАСПИЙСКИЙ ПЕРЕКРЕСТОК
Географически расположившись на противоположных берегах Каспия, Азербайджан и Туркменистан долгие годы были и "по разные стороны баррикад". Дипломатические отношения двух государств после пикирования на стыке веков сейчас начинают набирать обороты.
Очередной раунд азербайджано-туркменских консультаций по широкому спектру вопросов прошел в марте в Баку и явился еще одной наглядной демонстрацией политической воли глав государств к укреплению двусторонних отношений. Бакинскую встречу политологи уже окрестили ключевым этапом в формировании перспективного регионального союза.
За несколько лет разрыва дипломатических связей в отношениях между Баку и Ашгабатом накопился целый ряд спорных тем, поиск компромисса по которым стал возможен после смены политического курса в Туркменистане. С приходом к власти Гурбангулы Бердымухаммедова страна стала выходить из оболочки изолированности от всего окружающего мира и выбрала курс на многовекторность политических отношений. Восстановление связей с Баку, с одной стороны, является прямым плодом такого подхода, а с другой - Южно-Кавказский коридор является единственно возможным при нынешнем мироустройстве выходом для Туркменистана с возможными энергетическими проектами на Европу. Брюссель и Вашингтон очень надеются на такое партнерство с Туркменистаном, Ашгабат отвечает им взаимностью, но пока все же не дал четкого утвердительного ответа.
Шаг первый
Итак, вернемся к азербайджано-туркменским отношениям. Как уже было отмечено, на сегодня накопился целый ряд нерешенных вопросов, которые, если разобраться, взаимосвязаны. И главным образом - на желании строить конструктивный диалог: распутать клубок можно, развязав один лишь узелок.
Если вспомнить, что формально причиной "обиды" покойного Туркменбаши был конфликт вокруг объема долга Баку перед Ашгабатом, то именно этот вопрос можно, наверное, считать ключевым камнем преткновения, препятствовавшим ведению конструктивного диалога.
Долг образовался в основном из-за поставок туркменского газа. В начале 90-х годов ХХ века Азербайджан экспортировал "голубое топливо" из Туркменистана, за который не смог сразу расплатиться. Затем Баку выразил несогласие с механизмом начисления процентов за задолженность, предложив выбрать взаимовыгодное решение по графику выплат по долгу. Несговорчивость и принципиальная неуступчивость сторон, на тот момент усилившаяся из-за спора вокруг пограничных нефтяных месторождений, усугубила ситуацию. И это было названо "весомой" причиной отзыва Сапармуратом Ниязовым дипломатической миссии из Баку в 2001 году.
Убрав с дороги проблему госдолга, стороны войдут в новую фазу отношений, которая может сблизить позиции сторон по важным региональным энергетическим проектам. Баку сделал первый шаг, изначально заявив о готовности погасить долг перед вступлением в диалог.
Логическим завершением относительно недолгих и, надо полагать, неосложненных переговоров по схеме и графику возврата явилось подписание соответствующего документа в Баку в начале марта.
Прибывшие в азербайджанскую столицу две делегации, возглавляемые вице-премьером, министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым и вице-премьером Хыдыром Сапарлыевым, были командированы с целью подписать указанное соглашение, а также продолжить межправительственный диалог, начатый в 2007 году.
Как сообщил пресс-секретарь азербайджанского МИД Хазар Ибрагим, на встрече тет-а-тет министров иностранных дел Азербайджана и Туркменистана Эльмара Мамедъярова и Рашида Мередова был обсужден широкий спектр двусторонних политических, региональных и межведомственных отношений, высказаны позиции государств по отношению к крупным энергетическим проектам нашего региона.
А в Кабинете министров состоялось подписание Соглашения между правительствами Азербайджана и Туркменистана об урегулировании долговых обязательств и финансовых требований. Документ подписями скрепили первый вице-премьер Ягуб Эюбов и заместитель председателя туркменского правительства Хыдыр Сапарлыев.
Я.Эюбов подчеркнул, что главы двух государств поставили перед правительствами задачу подготовить подписание данного соглашения. В связи с этим экспертами проведена большая работа. Благодаря компромиссам и уважению к позиции договаривающихся сторон был урегулирован вопрос, который долгое время не находил своего решения.
"Экономика Азербайджана динамично развивается, и у нас отныне нет долговых обязательств перед какой-либо страной", - подчеркнул Я.Эюбов.
Х.Сапарлыев, в свою очередь, выразил надежду на активизацию экономического и гуманитарного сотрудничества между двумя странами.
Туркменские источники пишут, что в Баку также была обсуждена готовность сторон к проведению второго заседания межправительственной экономической комиссии. Этот вопрос, кстати, был в центре заседания правительства Туркменистана, прошедшего 3 марта.
Принципиальная договоренность по долговым обязательствам, говорят в Баку, "расчистит путь" для решения не менее важных, а с геостратегической точки зрения, пожалуй, даже более принципиальных вопросов. Среди них можно назвать проблематику определения правового статуса Каспия, конфликт по приграничному месторождению "Кяпаз", проект строительства Транскаспийского трубопровода.
Данный проект, предполагающий транспортировку центральноазиатского газа на рынки европейских государств через Южно-Кавказский коридор и Турцию, находится в сфере интересов Вашингтона и Брюсселя. Фактически от наличия этой трубы и ее заполненности "голубым топливом" Туркменистана и Казахстана зависит судьба амбициозного и принципиального европейского проекта Nabucco.
Пути сходятся в Азербайджане
Безусловно, именно энергетический фактор превалирует в заинтересованном участии Запада в каспийской региональной дипломатии. А Баку, который является единственным гарантированным союзником ЕС и США, теперь должен помочь партнерам привлечь новых участников проекта, в частности Туркменистан.
И не удивительно, что миссия туркменских вице-премьеров в Баку совпала с посещением региона координатором по энергетическим вопросам Европы и Евразии Государственного департамента США Стивеном Манном. Его визит в Баку и Ашгабат предшествовал бакинскому раунду азербайджано-туркменских переговоров.
В обеих столицах речь, конечно же, шла об одном и том же: необходимо консолидировать интересы стран-экспортеров и транзитеров центральноазиатского и азербайджанского газа, его покупателей, а также кредиторов строительства будущего Транскаспийского газопровода. Функцию дирижера, как и предполагалось, берет на себя Белый дом, а Манн уполномочен довести "концерт" до финального аккорда.
Однако воплощению этих планов мешает запрет, который наложен Европарламентом на торговые отношения Евросоюза с Туркменистаном ввиду нарушений прав человека в этой стране. Этот "бугор" надо обойти дипломатично, не ущемляя интересов и самолюбия ЕС. Цепочка поэтапного "обхода" невозможна без вовлечения третьих стран. И опять на передний план выходит Азербайджан, без участия которого сделать это невозможно.
Как пишет издание "Время новостей", вместо заключения какого-либо "протокола о намерениях" между Ашгабатом и Брюсселем о строительстве Транскаспия обсуждается вариант пошаговых двусторонних действий. Началом может быть заключение соглашения между Туркменистаном и Азербайджаном, затем, например, к нему присоединится Казахстан, потом Турция - и эта цепочка фактически уже станет организованным стержнем, на который нанизывается все то, что оформит дву- и многосторонние договоренности в виде транснационального консорциума.
То есть Азербайджану отведена важная роль в построении стратегических отношений между Западом и Туркменистаном. Поэтому от степени прозрачности и надежности азербайджано-туркменских отношений в значительной степени зависят и интересы Брюсселя и Вашингтона в Каспийском регионе.