Çərşənbə axşamı, 08:11
Qərblə Türkmənistan arasında strateji münasibətlərin qurulmasında Azərbaycanın üzərinə böyük vəzifə düşür
Coğrafi baxımdan Xəzərin əks sahillərində yerləşən Azərbaycanla Türkmənistan uzun illər "barrikadanın əks tərəfləri"ndə olublar. İki ölkə arasında münasibətlərin gərgin keçdiyi dövrdən sonra, hazırda onlar arasında yaxınlaşma prosesi başlayıb. Ötən ay Bakıda keçirilən Azərbaycan-Türkmənistan danışıqlarını hər iki dövlət başçısının siyasi iradəsinin göstəricisi hesab etmək olar. Təsadüfi deyil ki, ekspertlər artıq Bakı görüşünü regional birliyin yaranması perspektivi baxımından vacib görüş adlandırıblar.
Bakı ilə Aşqabad arasında diplomatik əlaqələrin olmadığı bir neçə il ərzində xeyli sayda mübahisəli məqamlar yaranıb və onların müzakirəsi yalnız Türkmənistanda siyasi kursun dəyişməsindən sonra mümkün olub. Qurbanqulu Berdımuhammedovun hakimiyyətə gəlməsi ilə ölkə təcrid durumdan çıxmağa başlayıb və çoxvektorlu siyasi münasibətlər yolunu seçib. Bakı ilə əlaqələrin bərpası da, bir tərəfdən, məhz bu siyasətin göstəricisidirsə, digər tərəfdən, Türkmənistanın mümkün enerji layihələri ilə Avropaya çıxması üçün Cənubi Qafqaz dəhlizi yeganə vasitədir. Brüssel və Vaşinqton Türkmənistanla belə tərəfdaşlığa böyük ümidlər bəsləyir. Aşqabad onlara qarşılıq versə də, hələ ki hər hansı dəqiq və konkret cavabla çıxış etməyib.
İlk addım
Qayıdaq Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinə. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, bu gün tərəflər arasında həll olunmamış  xeyli məsələ var və onların hamısı bir-biri ilə əlaqəlidir. Konstruktiv dialoq istəyinin olduğu şəraitdə isə kiçik bir nöqtədən başlayaraq, bütün düyünü açmaq olar.
Yada salsaq ki, mərhum Türkmənbaşının "incikliyi"nin rəsmi səbəbi Bakının Aşqabada borcu ilə əlaqədar olub, yəqin ki, konstruktiv dialoqun aparılmasına əsas maneə kimi məhz bu məqamı göstərmək olar. Xatırladaq ki, bu borc, əsasən, Türkmənistan qazından istifadəyə görə yığılıb. XX əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan Türkmənistandan "mavi yanacaq" idxal edirdi və onun pulunu dərhal ödəmək iqtidarında deyildi. Sonradan Bakı borca görə, faizin hesablanması sistemindən narazılığını bildirdi və onun ödənməsi üçün qarşılıqlı sərfəli variantdan istifadə təklifi ilə çıxış etdi. Tərəflərin inadcıllığı və prinsipial olaraq, geri çəkilməməsi neft yataqları ətrafındakı fikir ayrılıqları ilə əlaqədar daha da artdı. Bu isə Saparmurat Niyazovun 2001-ci ildə ölkəsinin Bakıdakı diplomatik missiyasını geri çağırması ilə nəticələndi.
İndi isə tərəflər dövlət borcu məsələsini aradan qaldırmaqla, vacib regional layihələrlə bağlı mövqe yaxınlaşmasına nail ola bilər. Bakı artıq bu istiqamətdə ilk addımını atıb və dialoqa başlamazdan əvvəl borcu ödəməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Beləliklə, bu borcun qaytarılması ilə bağlı sxem və qrafiklərə dair qısa sürən danışıqların məntiqi yekunu olaraq, martın əvvəlində Bakıda miüvafiq sənəd imzalandı.
Türkmənistandan baş nazirin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov və baş nazirin digər müavini Xıdır Saparlıyevin rəhbərlik etdiyi iki nümayəndə heyəti Bakıya gəldi. Səfərdə məqsəd sözügedən razılaşmanın imzalanması, həmçinin 2007-ci ildə başlanmış hökumətlərarası dialoqun davam etdirilməsi idi.
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Xəzər İbrahimin sözlərinə görə, iki ölkənin xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Elmar Məmmədyarov və Rəşid Meredovun təkbətək görüşündə ikitərəfli siyasi, regional və qurumlararası münasibətlərin geniş spektri müzakirə edilib, ölkələrin regionun nəhəng enerji layihələri ilə bağlı mövqeləri ifadə olunub.
Nazirlər Kabinetində isə Azərbaycan və Türkmənistan hökumətləri arasında borc öhdəlikləri və maliyyə tələbatlarına dair öhdəliklərin yerinə yetirilməsini özündə əks etdirən razılaşma imzalanıb. Sənədi Azərbaycan tərəfdən baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov, qarşı tərəfdən isə Türkmənistan hökuməti başçısının müavini Xıdır Saparlıyev imzalayıb.
Y.Eyyubovun sözlərinə görə, iki ölkə başçıları hökumətlər qarşısında sözügedən razılaşmanı hazırlamaq və imzalamaq vəzifəsini qoymuşdular. Bununla əlaqədar, ekspertlər böyük işlər görüblər. Nəticədə, kompromislər və tərəflərin bir-birinə hörməti uzun müddət həll edilməmiş qalmış problemin aradan qaldırılmasına imkan verib.
"Azərbaycan iqtisadiyyatı dinamik inkişaf edir və bizim bundan sonra heç bir dövlətə borcumuz yoxdur", - deyə Y.Eyyubov qeyd edib. X.Saparlıyev isə öz növbəsində bildirib ki, o, iki ölkə arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın canlandırılacağına ümid edir.
Türkmənistan mənbələri yazır ki, Bakıda tərəflər hökumətlərarası iqtisadi komissiyanın ikinci iclasının keçirilməsi məsələsini də müzakirə ediblər. Yeri gəlmişkən, bu məsələ Türkmənistan hökumətinin martın 3-də keçirilmiş iclasında da diqqət mərkəzində olub.
Bakıda isə hesab edirlər ki, borc məsələsi ilə bağlı iki ölkə arasında əldə edilmiş prinsipial razılaşma heç də az vacib olmayan, hətta geostrateji nöqteyi-nəzərdən daha əhəmiyyətli digər problemlərin aradan qaldırılmasına yol açacaq. Belə problemlər sırasında Xəzərin statusuna dair vəziyyəti, sərhəd ərazidə yerləşən "Kəpəz" yatağı ilə bağlı durumu, Transxəzər qaz kəmərinin tikintisini göstərmək olar.
Mərkəzi Asiya qazının Cənubi Qafqaz dəhlizi və Türkiyə vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxarılmasını nəzərdə tutan bu layihə Vaşinqton və Brüsselin ciddi diqqət ayırdığı və marağında olan məsələdir. Faktiki olaraq, iddialı və prinsipial Avropa layihəsi olan Nabucco-nun taleyi də Transxəzər qaz kəməri və onun "mavi yanacaq"la doldurulmasından asılıdır.
Yollar Azərbaycanda kəsişir
Şübhəsiz ki, Qərbin Xəzər regionu ilə bağlı diplomatiyasında məhz enerji faktoru üstünlük təşkil edir. Avropa İttifaqı və ABŞ-ın yeganə etibarlı müttəfiqi olan Bakı isə artıq layihəyə yeni iştirakçıların, xüsusilə Türkmənistanın cəlb olunmasında tərəfdaşlarına kömək etməlidir. Türkmənistanın nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfərinin ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya ölkələri ilə enerji məsələləri üzrə koordinatoru Stiven Mənnin regiona baş çəkməsi ilə eyni vaxta düşməsi də təsadüfi sayıla bilməz.
Xatırladaq ki, S.Mənnin regiona Azərbaycan-Türkmənistan danışıqlarının Bakı raundundan əvvəl baş tutan səfəri zamanı hər iki paytaxtda söhbət, təbii ki, eyni məsələdən gedirdi: Mərkəzi Asiya və Azərbaycan qazının istehlakçılara ixracatçı və nəqledici ölkələrin, həmçinin Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinin gələcək kreditorlarının maraqlarının birləşdirilməsi vacibdir. Gözlənildiyi kimi, bu işdə dirijor funksiyasını Ağ ev öz üzərinə götürür, Stiven Mənnə isə "konsert"i son akkordunadək aparmaq həvalə olunur.
Lakin bu planların həyata keçirilməsinə mane olan məqam da var. Söhbət Avropa Parlamentinin Avropa İttifaqı ilə Aşqabad arasında Türkmənistanda insan haqlarının pozulması ilə əlaqədar ticari münasibətlərin qurulmasına qoyduğu qadağadan gedir. İndi bu maneəni Aİ-nin maraqlarına və mənliyinə toxunmadan "aşmaq" lazımdır. Bunun üçün isə yenə də prosesə üçüncü tərəfin cəlb olunması zəruridir. Və yenə də ön plana Azərbaycan çıxır, çünki onun iştirakı olmadan məsələnin həlli mümkünsüzdür.
"Vremya novostey" qəzeti yazır ki, hazırda Aşqabadla Brüssel arasında Transxəzər qaz kəmərinin tikintisinə dair "niyyət protokolu"nun imzalanması əvəzinə, tərəflərin mərhələ-mərhələ atacağı addımlar müzakirə olunur. İlkin mərhələ kimi, Türkmənistan ilə Azərbaycan arasında belə bir sənədin imzalanması, daha sonra isə oraya, məsələn,  Qazaxıstanın, sonra Türkiyənin qoşulması, bununla da müəyyən "zəncir"in qurulması  mümkündür.
Göründüyü kimi, Qərblə Türkmənistan arasında strateji münasibətlərin qurulmasında Azərbaycanın üzərinə vacib rol düşür. Bu səbəbdən də Brüssel və Vaşinqtonun Xəzər regionundakı maraqlarının əhəmiyyətli hissəsi məhz Bakı-Aşqabad münasibətlərinin şəffaflığı və etibarlılığından asılıdır.

Azerbaijan plays an important role in establishing strategic relations between the West and Turkmenistan
Author: Aziz Aliyev Baku
Being on opposite coasts of the Caspian, Azerbaijan and Turkmenistan have also been "on the opposite sides of the barricades" for some time. Diplomatic relations between the two states, which were heading downwards at the turn of the century, are now gaining momentum. Another round of Azerbaijani-Turkmen consultations, on a wide range of issues, was held in Baku in March and provided another graphic example of the political will of the two heads of state to strengthen bilateral relations. Political experts have already called the Baku meeting a key stage in forging a promising regional alliance.
Several years after the severance of diplomatic relations, Baku and Ashgabat amassed a whole range of disputes and movement only became possible after a change in the political line from Turkmenistan. With the arrival on the scene of Gurbanguly Berdimuhammedov, the country began to emerge from its isolation from the surrounding world and to follow a policy of securing comprehensive political relations. On the one hand, the restoration of ties with Baku is the direct result of such an approach and, on the other, in the current situation the South Caucasus corridor is Turkmenistan's only access to Europe for its potential energy projects. Brussels and Washington pin great hopes on such a partnership with Turkmenistan, while Ashgabat is responding to them, but has still not given a clear, affirmative answer.
The first step
So let's return to Azerbaijani-Turkmen relations. As we said above, the two countries have amassed a whole number of unsolved and interrelated issues. The most important thing is to start a constructive dialogue - the whole jumble can be disentangled if you loosen just one knot.
If we remember that the formal reason for the late Turkmenbashi "taking offence" was a conflict over the amount of Baku's debt to Ashgabat, this issue can probably be regarded as the key stumbling block to constructive dialogue.
The debt accumulated mainly due to Turkmen gas supplies. In the early 1990s, Azerbaijan imported "blue fuel" from Turkmenistan, but could not pay immediately. Then Baku disagreed with the method of calculating interest rates and proposed a mutually beneficial solution to the schedule of debt payment. The intractability and principled obstinacy of the two sides, which deteriorated due to the dispute over the delineation of oil fields, aggravated the situation even more. This was described as a "weighty" reason for Saparmurat Niyazov's decision to recall his diplomatic mission from Baku in 2001. After solving the problem of the state debt, the two countries will enter a new stage in their relations, which might bring their positions closer on important regional energy projects. Baku took the first step, expressing beforehand its readiness to pay off the debt before starting a dialogue.
A logical end to the relatively brief and, perhaps, uncomplicated negotiations on the plan and schedule of repayment was the signing of the relevant document in Baku in early March. Two delegations, led by Turkmen Deputy Prime Minister and Foreign Minister Rashid Meredov and Deputy Prime Minister Khydyr Saparliyev, visited the Azerbaijani capital in order to sign this agreement and continue the dialogue between the two countries' governments which had begun in 2007. The press secretary of the Azerbaijani Foreign Ministry, Xazar Ibrahim, said that the tete-a-tete meeting between the foreign ministers of Azerbaijan and Turkmenistan, Elmar Mammadyarov and Rashid Meredov, discussed a wide range of bilateral political, regional and interdepartmental relations and expressed the two states' attitude towards the major energy projects of our region.
At the Cabinet of Ministers they signed an agreement between the governments of Azerbaijan and Turkmenistan on the settlement of debts and financial requirements. The document was signed by First Deputy Prime Minister Yaqub Eyyubov and Turkmen Deputy Prime Minister Khydyr Saparliyev.
Eyyubov stressed that the two heads of state had set themselves the task of preparing the signing of this agreement. To this end, experts had carried out a great deal of work. Thanks to compromises and respect for each other's position, an issue that had lain unresolved for so long was finally solved.
"The Azerbaijani economy is developing rapidly, and now we have no debts to any other country," Eyyubov stressed.
In turn, Saparliyev expressed hope for the strengthening of economic and humanitarian cooperation between the two countries. Turkmen sources write that in Baku the two sides also discussed their readiness to hold a second session of the inter-government economic commission. Incidentally, this issue was at the centre of a Turkmen government session held on 3 March.
The fundamental agreement on debts will "clear the way" for the solving of important and even more fundamental issues from a geo-strategic point of view, says Baku. One of them is probably the problem of the legal status of the Caspian Sea, the dispute over the Kapaz border deposit and the project to construct a trans-Caspian pipeline.
This project, which provides for the transportation of Central Asian gas to the European market through the South Caucasus corridor, is within the sphere of interests of both Washington and Brussels. In fact, the fate of the ambitious and key European project, Nabucco, depends on this pipeline and its being filled by the "blue fuel" of Turkmenistan and Kazakhstan.
Roads converge in Azerbaijan
Of course, it is precisely the energy factor that dominates the West's interested involvement in Caspian regional diplomacy. Baku, which is the only guaranteed ally of the EU and USA, should now help its partners to involve new participants, specifically Turkmenistan, in the project.
It is no surprise that the mission of the Turkmen deputy prime ministers in Baku overlapped with a visit to the region by the US State Department Energy Coordinator for Europe and Eurasia, Steven Mann. His visit to Baku and Ashgabat preceded the Baku round of Azerbaijani-Turkmen negotiations.
The negotiations in both capitals focused on one issue, of course: it is necessary to consolidate the interests of countries exporting and transporting Central Asian and Azerbaijani gas, its buyers, as well as the creditors in the construction of the future trans-Caspian gas pipeline. As expected, the White House will play its role as conductor, and Mann has been authorized to bring this "concert" to its conclusion.
However, these plans are hindered by the ban that the European Parliament has imposed on trading relations between the European Union and Turkmenistan because of human rights violations in that country. This "hillock" has to be bypassed diplomatically without hurting the interests and pride of the EU. Stage-by-stage "bypassing" is impossible without third countries. And Azerbaijan comes to the foreground again here, because it is impossible to do this without Azerbaijan.
The publication Vremya Novostey writes that instead of signing some "protocol of intent" between Ashgabat and Baku on the construction of the trans-Caspian pipeline, they are discussing step-by-step bilateral actions. It may begin with the signing of an agreement between Turkmenistan and Azerbaijan, which may then be joined by Kazakhstan and Turkey. And this chain will become a well-organized pivot holding everything together in the transformation of bilateral and multilateral agreements into a trans-national consortium.
This means that Azerbaijan plays an important role in establishing strategic relations between the West and Turkmenistan. For this reason, the interests of Brussels and Washington in the Caspian region also depend largely on the transparency and reliability of Azerbaijani-Turkmen relations.