"GƏNC CANAVAR"ın QƏLƏBƏSİ
Ancey Dudanın Polşanın yeni prezidenti seçilməsi ölkənin və bütünlükdə Avropanın həyatında əlamətdar hadisədir
Polşada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələrini, həqiqətən, əlamətdar saymaq olar. Ancey Dudanın ölkə başçısı postuna yiyələnməsi yalnız Polşanın deyil, bütünlükdə Avropa məkanının taleyinə təsirsiz ötüşməyəcək.
Müxalifətçi "Qanun və ədalət" partiyasının namizədi olan Ancey Duda seçkidə hazırkı dövlət başçısı, "Vətəndaş platforması" partiyasını təmsil edən Bronislav Komorovskiyə qalib gəlib. O, əvvəllər - Smolensk üzərində baş vermiş təyyarə qəzası nəticəsində faciəvi şəkildə həlak olmuş prezident Lex Kaçinskinin dövründə ədliyyə nazirinin müavini, dövlət katibinin müavini vəzifələrində çalışıb. Duda Avropa Parlamentinin deputatı da olub ("Avropa mühafizəkarları və islahatçıları" fraksiyası).
A.Duda mühafizəkar, ənənəvi, dini dəyərlərə üstünlük verən şəxs kimi tanınır. Prezident seçkisində onu, ilk növbədə, ənənəvi mühafizəkar elektoratın dəstəkləməsi də təəccüblü deyil. Söhbət kənd və kiçik şəhərlərin sakinlərindən gedir. Bundan başqa, Polşada 2007-ci ildən hakimiyyətdə olan "Vətəndaş platforması"na qarşı tənqidi fikirdə olan gənclərin də böyük hissəsi Dudanı dəstəkləyib.
Polşalı analitiklər Ancey Dudanın qələbəsini "prezident Komorovskidən, "Vətəndaş platforması"nın 8 illik idarəçiliyindən narazılığın və yorulmanın nəticəsi" kimi qiymətləndirirlər. Onların fikrincə, Dudanın prezidentliyi Polşa tarixində yeni dövrün başlanğıcı olacaq. Görünən odur ki, Polşa dövlətinin hakim elitasında dəyişikliklər yalnız Dudanın prezidentlik kürsüsünə yüksəlməsilə bitməyəcək. Bəlkə də, prosesin davamı olaraq, "Qanun və ədalət" partiyası payızda keçiriləcək parlament seçkisində qələbə qazanacaq. Bundan başqa, yeni hakimiyyət tezliklə hökumət başçısı postuna sözügedən partiyanın lideri Yaroslav Kaçinskinin (mərhum Lex Kaçinskinin qardaşı) gəlişilə daha da güclənə bilər. Yeri gəlmişkən, Ancey Duda məhz Kaçinskinin adamı sayılır.
Bütün bunlarla yanaşı, Dudanın prezident seçkisindəki zəfərini qiymətləndirən zaman Polşa siyasətinin əfsanəvi personajı, "Həmrəylik" hərəkatının banisi, eks-prezident Lex Valensanın bir fikrini diqqətdən qaçırmaq olmaz: "Siyasi vəzifələri çox uzun müddət eyni şəxslər tutursa, onların xalqla əlaqəsi zəifləyir. Bu halda "gənc canavarlar" qalib gəlirlər".
Duda və ətrafındakı "gənc canavarlar", şübhəsiz ki, ölkənin daxili siyasi düzəninə müəyyən dəyişikliklər etməyə çalışırlar. Bu, istər kadr, istərsə də təşkilati məsələlərə aiddir. Hazırkı strategiyanın isə eyni zamanda daha konservativ və sosial təmayüllü olacağı gözlənilir. Dudanın hakimiyyətə gəlişi, əlbəttə ki, Polşanın xarici siyasətində, ilk növbədə, onun Avropanın həyatındakı rolunda da dəyişikliklərə yol açacaq.
Duda avroskeptikdir. Bu, onun avroya keçidə mənfi münasibətində də özünü göstərir. Dudanın fikrincə, Polşa valyutasından (zloty) imtina qiymət artımına səbəb olacaq. Yeni prezident nümunə kimi avrozonaya daxil olmuş digər Şərqi Avropa ölkələrindəki vəziyyəti göstərir. Bununla yanaşı, Dudanın Polşa prezidenti seçilməsi avropalıların Aİ-nin siyasətini qəbul etmədiklərinin daha bir göstəricisidir. Bu, yalnız Polşadakı seçkinin nəticələrinə aid deyil. İspaniyada da regional və yerli səviyyədə keçirilən seçkilər ultrasolçuların və avroskeptiklərin (birincilər Avro-Atlantik eyniliyə qarşı çıxır, ikincilər isə Aİ-nin siyasətini tənqid edir) qələbəsilə nəticələnib. Eyni sözləri Yunanıstan və Böyük Britaniya haqda da söyləmək olar. Bu ölkələrdə hökumətlər Aİ-yə üzvlük məsələsini referenduma çıxarmaq niyyətindədirlər. Bu, artıq söhbətin ümumqitə tendensiyasından getdiyini göstərir. Onun kökündə əhalinin böyük əksəriyyətinin gözündə sistemli hakimiyyətlə assosiasiya olunmayan şəxslərin hakimiyyətə gəlməsi dayanır.
Bu mənada Aİ-nin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Federika Moqerininin fikirləri maraqlıdır. Polşada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələrini şərh edən Moqerini bildirib ki, bu, Aİ layihəsinə yenidən baxılmasının vacibliyini göstərir. Son dövrlərdə keçirilən seçkilərdə avroskeptiklərin qələbələrinin getdikcə artdığına diqqət çəkən diplomat bildirib ki, "əgər biz Aİ-nin banilərinin layihəsini qoruyub-saxlamaq istəyiriksə, bir avropalılar kimi öz mövcudluğumuza və fəaliyyətimizə yenidən baxmalıyıq". "Yeni gettolarla, yeni marginallarla dolacaq, bizim bir-birimizdən qorxaraq yaşayacağımız Avropa Avropa olmayacaq. Bizim tariximiz, Avropanın tarixi bizə başqalarının da bizdən olduğunu öyrədir", - deyə o, bildirib.
Federika Moqerini Avropa ideyasının "dəyişdirilməsi"nin vacibliyi haqda danışsa da, Brüsselin bu istiqamətdə konkret hansı addımları ata biləcəyini açıqlamayıb. Əvəzində A.Duda ölkəsinin Brüsselin çaldığına oynamaq fikrində olmadığını qəti şəkildə dilə gətirib. O, Almaniyanın Polşanın siyasətində xüsusi rol oynadığı dövrün də arxada qaldığını bildirib. Bununla yanaşı, Brüssel və Berlinin Varşavanın siyasətinə təsirini azaltmağa çalışan yeni prezident Vaşinqtonla strateji münasibətlərin möhkəmləndirilməsində pis heç nə görmür. O, amerikapərəst mövqeyini əksər həmvətənlərinin heç də dost münasibəti bəsləmədiyi Rusiyaya sinə gərməyin vacibliyilə əsaslandırır. Dudanın Polşa ərazisində daimi NATO hərbi bazasını yerləşdirmək istəyi də onun Vaşinqtonla münasibətləri yaxınlaşdırmaq istəyilə izah olunur. Duda Şimali Atlantika Alyansının gələn il Varşavada keçiriləcək sammitində, məhz, bu məqsədə nail olmaq fikrindədir.
Rusiya ilə münasibətlərə gəlincə, yeni prezident dövründə Varşavanın bu siyasətində ciddi dəyişiklik gözlənilmir. O, beynəlxalq arenada həmişə olduğu kimi, bundan sonra da Moskvanın ən sərt tənqidçilərindən biri kimi çıxış edəcək. Polşanın Ukrayna böhranına münasibəti də dəyişməzdir. Hətta indi Varşavanın bu məsələdə daha sərt mövqe ortaya qoyacağı istisna deyil. Çünki Duda çox vaxt "Böyük Polşa" ideyasına sadiq millətçi dairələrin maraqlarını ifadə edir. Həmin dairələr isə 1939-cu il Molotov-Ribbentrop paktınadək olan sərhədlərin bərpasını tələb edir. Bu variantda hazırkı Ukraynanın qərb rayonları da Polşanın ərazisinə daxildir. Amma Duda, əlbəttə ki, Ukraynaya qarşı hər hansı açıq ərazi iddiası irəli sürmək fikrində deyil. O, nə qədər "millətçi" olsa da, kifayət qədər praqmatik siyasətçi təsiri bağışlayır. Demək, yeni prezident bu günün reallıqlarına zidd olan hər hansı addım atmayacaq. Dudanın "antirusiya" mövqeyinə rəğmən, Ukraynanın maraqlarına zərbə vura biləcəyisə başqa məsələdir. Məsələ ondadır ki, yeni prezident seçkiqabağı çıxışlarından birində "Kiyevlə dialoq zamanı Ukrayna Üsyançı Ordusundan (UÜO) qəhrəman düzəldilməsi məsələsini qaldıracağına söz verib. Yəni Duda Ukrayna hökumətinin UÜO-ya bəraət qazandırmaq qərarını qəbul etmir. Hər halda, 1943-cü ildə 80 min Volın polyakının ölümünə görə məsuliyyət məhz bu təşkilatın üzərindədir.
Yeni prezidentin "antirusiya" mövqeyi də böyük ehtimalla real siyasət çərçivəsini aşmayacaq. Ekspertlər Dudanın seçkiqabağı kampaniya zamanı Rusiya ilə münasibətlərə dair səsləndirdiyi bəyanatların Komorovski ilə müqayisədə daha barışdırıcı olduğuna diqqət çəkirlər. Bundan başqa, Moskva da Polşa ilə bir yaxın qonşu kimi, "mehriban, stereotiplərdən azad qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına" ümid edir. Doğrudur, bəziləri Kremlin Ancey Dudanın qələbəsinə yumşaq yanaşmasını Moskvanın gizli məqsədilə izah edir: Rusiya yeni prezidentin avroskeptikliyindən Polşanın Avropadan "təcrid edilməsi" üçün yararlanmağa çalışır. Amma Rusiya rəhbərliyinin bu perspektivə ciddi yanaşma ehtimalı o qədər də yüksək deyil. Dudanın avroskeptikliyi Polşa və ümumavropa siyasətinin elementindən başqa bir şey deyil. İstər Moskvada, istərsə də Varşavada yaxşı başa düşürlər ki, iki ölkənin və bütünlükdə regionun maraqlarına uyğun az-çox konstruktiv dialoqun dəstəklənməsi vacibdir. Dudanın Rusiya ilə münasibətlərə dair bəyanatlarındakı ehtiyatlılıq, həmçinin Kremlin Polşada hakimiyyətə yeni simaların gəlişindən məmnunluğun açıq büruzə verilməsi məhz bununla bağlıdır.

ПОБЕДА "МОЛОДОГО ВОЛКА"
Президентские выборы в Польше поистине можно считать знаковыми. Приход Анджея Дуды к руководству Польским государством обещает повлиять не только на судьбы самой страны, но и всего европейского пространства.
Кандидат от оппозиционной партии "Закон и справедливость" Анджей Дуда избран новым президентом Польши в результате победы над действующим главой Польши Брониславом Коморовским, представляющим партию "Гражданская платформа". Избранный президент в прошлом занимал должности заместителя министра юстиции, заместителя госсекретаря в администрации президента Леха Качиньского (2008-2010), трагически погибшего в авиакатастрофе над Смоленском, а также являлся депутатом Европейского парламента (фракция "Европейские консерваторы и реформисты").
Анджей Дуда позиционирует себя как консервативный деятель, проповедующий традиционные, религиозные ценности. Не удивительно, что на президентских выборах он заручился поддержкой, прежде всего, традиционного электората консерваторов - жителей сельской местности и небольших городов. За Дуду проголосовала и немалая часть молодежи, критически настроенная в отношении "Гражданской платформы", находившейся у руля власти в Польше с 2007 года.
Польские аналитики расценивают победу Анджея Дуды как "результат недовольства и усталости от президентства Коморовского и восьми лет правления "Гражданской платформы". По их мнению, президентство Дуды станет началом новой эпохи в истории Польши. Впрочем, перемены во властной элите Польского государства, судя по всему, не ограничатся лишь восшествием Дуды на президентский пост. Возможно, за успехом представителя "Закона и справедливости" на президентских выборах последует триумф самой организации на осенних выборах в парламент. Кроме того, уже в скором времени новая власть может усилиться приходом на пост главы правительства лидера партии "Закон и справедливость" Ярослава Качиньского (брата погибшего Леха Качиньского), ставленником которого, собственно, и считают Анджея Дуду.
Между тем при оценке триумфа Дуды на президентских выборах нельзя обойти справедливое замечание легендарной персоны в польской политике, основателя движения "Солидарность", экс-президента Леха Валенсы: "Когда политические должности очень долго занимают одни и те же люди, их связь с народом ослабевает. И победу одерживают молодые волки".
Дуда и окружающие его "молодые волки", несомненно, постараются привнести определенные перемены во внутриполитический уклад страны, как на кадровом и организационном уровнях, так и на стезе текущей стратегии, которая, как ожидается, станет одновременно более консервативной и социально ориентированной. Приход к власти Дуды обернется последствиями и для внешней политики Польши, прежде всего к ее роли в жизни Европы.
Избранный президент Польши слывет евроскептиком, что сказалось и в его отрицательном отношении к переходу страны на евро. По мнению Дуды, отказ от польской валюты (злотого) приведет к росту цен, как это произошло в других вошедших в еврозону государствах Восточной Европы. Между тем избрание Дуды президентом Польши вновь подтвердило тенденцию неприятия европейцами политики Евросоюза. Результаты выборов не только в Польше, но и Испании, где на региональном и местном уровнях победили ультралевые и евроскептики (первые выступают против евроатлантического единства, вторые критикуют политику ЕС), а также последние события в Греции и Великобритании, власти которой приняли решение о проведении референдума по вопросу членства в Евросоюзе, указывают на общеконтинентальную тенденцию. Суть ее - в усилении политических позиций и даже приходе к государственному руководству деятелей, не ассоциирующихся в глазах большей части населения с системной властью.
Показательно в этой связи заявление главы внешнеполитического ведомства Федерики Могерини, что результаты выборов в Польше доказывают необходимость пересмотра проекта Евросоюза. Подчеркнув факты участившихся побед евроскептиков на выборах, Могерини призвала к "переосмыслению нашего существования как европейцев, если мы хотим сохранить проект отцов-основателей". "Это будет не Европа, если она заполнится новыми гетто, новыми маргиналами, если мы будем жить, боясь друг друга. Наша история, история Европы, учит нас, что другие - это тоже мы", - пояснила она.
Федерика Могерини не стала конкретизировать, каковы будут конкретные меры Брюсселя с учетом необходимости "переосмысления" европейской идеи. Зато Анджей Дуда четко дал понять, что Варшава не станет играть под дудочку Брюсселя, а также намерена положить конец практике, когда Германия играла особую роль в политике Польши. Однако новый польский президент, стремящийся ослабить влияние Брюсселя и Берлина на политику страны, не видит ничего предосудительного в усилении стратегического союза с Вашингтоном. Свою проамериканскую позицию Дуда мотивирует необходимостью противостояния России, к которой немалое число его соотечественников питают отнюдь не дружеские чувства. Стремлением усилить взаимодействие с Вашингтоном объясняется и инициатива Дуды о размещении на территории Польши постоянных военных баз НАТО. Именно этого решения он обещает добиться на предстоящем в следующем году в Варшаве саммите Североатлантического альянса.
Тем самым при новом президенте не претерпит особых изменений политика Польши на российском направлении. Варшава как выступала, так и будет выступать одним из самых резких критиков Москвы на международной арене. Прежней останется и позиция Польши по украинскому кризису. Не исключено даже, что она может еще более радикализироваться, поскольку Дуда зачастую выражает взгляды националистических кругов, приверженцев идеи "Большой Польши", которые выступают за восстановление страны в границах до пакта Молотова-Риббентропа от 1939 года, то есть включавших в себя западные районы нынешней Украины. Впрочем, никаких официальных территориальных претензий к Киеву Дуда, разумеется, предъявлять не станет. При всей своей "националистичности" он создает впечатление прагматика, который никогда не станет предпринимать шагов, идущих вразрез с сегодняшними реалиями. Другое дело, что при всей своей "антироссийскости" Дуда может ударить и по интересам Украины. Так, новый президент в одном из предвыборных выступлений пообещал "поднять тему героизации УПА в диалоге с Киевом". Речь идет о неприятии Дудой реабилитации украинскими властями "Украинской повстанческой армии", ответственной за гибель 80 тысяч волынских поляков в 1943 году.
Между тем и "антироссийскость" нового польского президента, скорее всего, не будет выходить за пределы реалистичной политики. Эксперты обращают внимание на то, что высказывания Дуды, сделанные им во время предвыборной кампании, носили более примирительный тон по отношению к России по сравнению с риторикой действующего президента Бронислава Коморовского. Кроме того, сама Москва выражает надежду на выстраивание "добрых, неангажированных, свободных от стереотипов взаимовыгодных отношений" с Польшей как с ближайшим соседом. Правда, некоторые усматривают в лояльном отношении Кремля к победе Анджея Дуды на выборах стремление Москвы использовать евроскептицизм избранного польского президента для "изолирования Польши от остальной Европы". Однако маловероятно, чтобы российское руководство всерьез рассматривало подобную перспективу. Евроскепсис Дуды - всего лишь элемент польской и общеевропейской политики, не более того. Другое дело, что и в Москве, и в Варшаве понимают важность поддержания более-менее конструктивного диалога в интересах сторон и всего региона. С этим и связаны относительно сдержанная риторика Дуды по вопросу об отношениях с Россией, а также нескрываемое удовлетворение Кремля в связи с приходом к руководству Польшей новых лиц.