"GƏNC CANAVAR"ın QƏLƏBƏSİ
Ancey Dudanın Polşanın yeni prezidenti seçilməsi ölkənin və bütünlükdə Avropanın həyatında əlamətdar hadisədir
Polşada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələrini, həqiqətən, əlamətdar saymaq olar. Ancey Dudanın ölkə başçısı postuna yiyələnməsi yalnız Polşanın deyil, bütünlükdə Avropa məkanının taleyinə təsirsiz ötüşməyəcək.
Müxalifətçi "Qanun və ədalət" partiyasının namizədi olan Ancey Duda seçkidə hazırkı dövlət başçısı, "Vətəndaş platforması" partiyasını təmsil edən Bronislav Komorovskiyə qalib gəlib. O, əvvəllər - Smolensk üzərində baş vermiş təyyarə qəzası nəticəsində faciəvi şəkildə həlak olmuş prezident Lex Kaçinskinin dövründə ədliyyə nazirinin müavini, dövlət katibinin müavini vəzifələrində çalışıb. Duda Avropa Parlamentinin deputatı da olub ("Avropa mühafizəkarları və islahatçıları" fraksiyası).
A.Duda mühafizəkar, ənənəvi, dini dəyərlərə üstünlük verən şəxs kimi tanınır. Prezident seçkisində onu, ilk növbədə, ənənəvi mühafizəkar elektoratın dəstəkləməsi də təəccüblü deyil. Söhbət kənd və kiçik şəhərlərin sakinlərindən gedir. Bundan başqa, Polşada 2007-ci ildən hakimiyyətdə olan "Vətəndaş platforması"na qarşı tənqidi fikirdə olan gənclərin də böyük hissəsi Dudanı dəstəkləyib.
Polşalı analitiklər Ancey Dudanın qələbəsini "prezident Komorovskidən, "Vətəndaş platforması"nın 8 illik idarəçiliyindən narazılığın və yorulmanın nəticəsi" kimi qiymətləndirirlər. Onların fikrincə, Dudanın prezidentliyi Polşa tarixində yeni dövrün başlanğıcı olacaq. Görünən odur ki, Polşa dövlətinin hakim elitasında dəyişikliklər yalnız Dudanın prezidentlik kürsüsünə yüksəlməsilə bitməyəcək. Bəlkə də, prosesin davamı olaraq, "Qanun və ədalət" partiyası payızda keçiriləcək parlament seçkisində qələbə qazanacaq. Bundan başqa, yeni hakimiyyət tezliklə hökumət başçısı postuna sözügedən partiyanın lideri Yaroslav Kaçinskinin (mərhum Lex Kaçinskinin qardaşı) gəlişilə daha da güclənə bilər. Yeri gəlmişkən, Ancey Duda məhz Kaçinskinin adamı sayılır.
Bütün bunlarla yanaşı, Dudanın prezident seçkisindəki zəfərini qiymətləndirən zaman Polşa siyasətinin əfsanəvi personajı, "Həmrəylik" hərəkatının banisi, eks-prezident Lex Valensanın bir fikrini diqqətdən qaçırmaq olmaz: "Siyasi vəzifələri çox uzun müddət eyni şəxslər tutursa, onların xalqla əlaqəsi zəifləyir. Bu halda "gənc canavarlar" qalib gəlirlər".
Duda və ətrafındakı "gənc canavarlar", şübhəsiz ki, ölkənin daxili siyasi düzəninə müəyyən dəyişikliklər etməyə çalışırlar. Bu, istər kadr, istərsə də təşkilati məsələlərə aiddir. Hazırkı strategiyanın isə eyni zamanda daha konservativ və sosial təmayüllü olacağı gözlənilir. Dudanın hakimiyyətə gəlişi, əlbəttə ki, Polşanın xarici siyasətində, ilk növbədə, onun Avropanın həyatındakı rolunda da dəyişikliklərə yol açacaq.
Duda avroskeptikdir. Bu, onun avroya keçidə mənfi münasibətində də özünü göstərir. Dudanın fikrincə, Polşa valyutasından (zloty) imtina qiymət artımına səbəb olacaq. Yeni prezident nümunə kimi avrozonaya daxil olmuş digər Şərqi Avropa ölkələrindəki vəziyyəti göstərir. Bununla yanaşı, Dudanın Polşa prezidenti seçilməsi avropalıların Aİ-nin siyasətini qəbul etmədiklərinin daha bir göstəricisidir. Bu, yalnız Polşadakı seçkinin nəticələrinə aid deyil. İspaniyada da regional və yerli səviyyədə keçirilən seçkilər ultrasolçuların və avroskeptiklərin (birincilər Avro-Atlantik eyniliyə qarşı çıxır, ikincilər isə Aİ-nin siyasətini tənqid edir) qələbəsilə nəticələnib. Eyni sözləri Yunanıstan və Böyük Britaniya haqda da söyləmək olar. Bu ölkələrdə hökumətlər Aİ-yə üzvlük məsələsini referenduma çıxarmaq niyyətindədirlər. Bu, artıq söhbətin ümumqitə tendensiyasından getdiyini göstərir. Onun kökündə əhalinin böyük əksəriyyətinin gözündə sistemli hakimiyyətlə assosiasiya olunmayan şəxslərin hakimiyyətə gəlməsi dayanır.
Bu mənada Aİ-nin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Federika Moqerininin fikirləri maraqlıdır. Polşada keçirilmiş prezident seçkisinin nəticələrini şərh edən Moqerini bildirib ki, bu, Aİ layihəsinə yenidən baxılmasının vacibliyini göstərir. Son dövrlərdə keçirilən seçkilərdə avroskeptiklərin qələbələrinin getdikcə artdığına diqqət çəkən diplomat bildirib ki, "əgər biz Aİ-nin banilərinin layihəsini qoruyub-saxlamaq istəyiriksə, bir avropalılar kimi öz mövcudluğumuza və fəaliyyətimizə yenidən baxmalıyıq". "Yeni gettolarla, yeni marginallarla dolacaq, bizim bir-birimizdən qorxaraq yaşayacağımız Avropa Avropa olmayacaq. Bizim tariximiz, Avropanın tarixi bizə başqalarının da bizdən olduğunu öyrədir", - deyə o, bildirib.
Federika Moqerini Avropa ideyasının "dəyişdirilməsi"nin vacibliyi haqda danışsa da, Brüsselin bu istiqamətdə konkret hansı addımları ata biləcəyini açıqlamayıb. Əvəzində A.Duda ölkəsinin Brüsselin çaldığına oynamaq fikrində olmadığını qəti şəkildə dilə gətirib. O, Almaniyanın Polşanın siyasətində xüsusi rol oynadığı dövrün də arxada qaldığını bildirib. Bununla yanaşı, Brüssel və Berlinin Varşavanın siyasətinə təsirini azaltmağa çalışan yeni prezident Vaşinqtonla strateji münasibətlərin möhkəmləndirilməsində pis heç nə görmür. O, amerikapərəst mövqeyini əksər həmvətənlərinin heç də dost münasibəti bəsləmədiyi Rusiyaya sinə gərməyin vacibliyilə əsaslandırır. Dudanın Polşa ərazisində daimi NATO hərbi bazasını yerləşdirmək istəyi də onun Vaşinqtonla münasibətləri yaxınlaşdırmaq istəyilə izah olunur. Duda Şimali Atlantika Alyansının gələn il Varşavada keçiriləcək sammitində, məhz, bu məqsədə nail olmaq fikrindədir.
Rusiya ilə münasibətlərə gəlincə, yeni prezident dövründə Varşavanın bu siyasətində ciddi dəyişiklik gözlənilmir. O, beynəlxalq arenada həmişə olduğu kimi, bundan sonra da Moskvanın ən sərt tənqidçilərindən biri kimi çıxış edəcək. Polşanın Ukrayna böhranına münasibəti də dəyişməzdir. Hətta indi Varşavanın bu məsələdə daha sərt mövqe ortaya qoyacağı istisna deyil. Çünki Duda çox vaxt "Böyük Polşa" ideyasına sadiq millətçi dairələrin maraqlarını ifadə edir. Həmin dairələr isə 1939-cu il Molotov-Ribbentrop paktınadək olan sərhədlərin bərpasını tələb edir. Bu variantda hazırkı Ukraynanın qərb rayonları da Polşanın ərazisinə daxildir. Amma Duda, əlbəttə ki, Ukraynaya qarşı hər hansı açıq ərazi iddiası irəli sürmək fikrində deyil. O, nə qədər "millətçi" olsa da, kifayət qədər praqmatik siyasətçi təsiri bağışlayır. Demək, yeni prezident bu günün reallıqlarına zidd olan hər hansı addım atmayacaq. Dudanın "antirusiya" mövqeyinə rəğmən, Ukraynanın maraqlarına zərbə vura biləcəyisə başqa məsələdir. Məsələ ondadır ki, yeni prezident seçkiqabağı çıxışlarından birində "Kiyevlə dialoq zamanı Ukrayna Üsyançı Ordusundan (UÜO) qəhrəman düzəldilməsi məsələsini qaldıracağına söz verib. Yəni Duda Ukrayna hökumətinin UÜO-ya bəraət qazandırmaq qərarını qəbul etmir. Hər halda, 1943-cü ildə 80 min Volın polyakının ölümünə görə məsuliyyət məhz bu təşkilatın üzərindədir.
Yeni prezidentin "antirusiya" mövqeyi də böyük ehtimalla real siyasət çərçivəsini aşmayacaq. Ekspertlər Dudanın seçkiqabağı kampaniya zamanı Rusiya ilə münasibətlərə dair səsləndirdiyi bəyanatların Komorovski ilə müqayisədə daha barışdırıcı olduğuna diqqət çəkirlər. Bundan başqa, Moskva da Polşa ilə bir yaxın qonşu kimi, "mehriban, stereotiplərdən azad qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına" ümid edir. Doğrudur, bəziləri Kremlin Ancey Dudanın qələbəsinə yumşaq yanaşmasını Moskvanın gizli məqsədilə izah edir: Rusiya yeni prezidentin avroskeptikliyindən Polşanın Avropadan "təcrid edilməsi" üçün yararlanmağa çalışır. Amma Rusiya rəhbərliyinin bu perspektivə ciddi yanaşma ehtimalı o qədər də yüksək deyil. Dudanın avroskeptikliyi Polşa və ümumavropa siyasətinin elementindən başqa bir şey deyil. İstər Moskvada, istərsə də Varşavada yaxşı başa düşürlər ki, iki ölkənin və bütünlükdə regionun maraqlarına uyğun az-çox konstruktiv dialoqun dəstəklənməsi vacibdir. Dudanın Rusiya ilə münasibətlərə dair bəyanatlarındakı ehtiyatlılıq, həmçinin Kremlin Polşada hakimiyyətə yeni simaların gəlişindən məmnunluğun açıq büruzə verilməsi məhz bununla bağlıdır.

The election of Andrzej Duda as president of Poland has become a landmark event in the life of that country and entire Europe
The presidential polls in Poland can be viewed as truly significant. Andrzej Duda has taken the helm of state in Poland which is evidently going to affect the destinies of not only the country itself but also the entire space of Europe.
Andrzej Duda, the candidate of the opposition Law and Justice party has been elected new Polish president as a result of his victory over Bronislaw Komorowski, Poland's incumbent head representing the Civic Platform party. The president elect formerly held the posts of deputy minister of justice and deputy secretary of state in the administration of Lech Kachynski (2008-10) who tragically died in an air crash over Smolensk; he was also a European Parliament member (the European Conservatives and Reformists group).
Andrzej Duda positions himself as a conservative who preaches traditional religious values.  It is no surprise that, at the presidential election, he first and foremost enlisted the support for the conservatives from their traditional electorate - residents of rural areas and small towns. Duda was supported by a considerable part of young people critical of Civic Platform which had been in power in Poland since 2007.
Polish analysts regard Andrzej Duda's victory as a "result of discontent and fatigue with Komorowski's presidency and eight years of Civic Platform's rule. In their opinion, Duda's presidency will mark the beginning of a new era in the history of Poland. To all appearances though, changes in the power elite of the Polish state will not be confined to Duda's rise to the presidential post. This success of the Law and Justice representative may possibly be followed by the organization's triumph at the parliamentary polls next autumn. In addition, the new government may shortly be strengthened with Law and Justice leader Jaroslaw Kachynski (brother of deceased Lech Kachynski) who may head the government and whose protege Andrzej Duda is actually believed to be.
Meanwhile in assessing Duda's triumph at the presidential polls, we cannot pass over the fair comment by Lech Walesa, the legendary person in Polish politics, the founder of the Solidarity movement and ex-president: "When the same people hold political posts for a very long time, their ties with the people will weaken and the victory will go to young wolves".
Duda and the "young wolves" surrounding him will no doubt try to introduce certain changes in the country's internal political system in terms of personnel and organization as well as current strategy which is expected to become more conservative and at the same time more socially oriented. Duda's rise to power will have consequences for Poland's foreign policy, too, primarily its role in the life of Europe.
The president elect is said to be a eurosceptic which was manifested in his negative attitude to his country switching over to the euro. In Duda's opinion, giving up the Polish currency (zloty) will send prices up as was the case in other states of Eastern Europe which joined the euro zone. Meanwhile Duda's election as president of Poland has again confirmed the tendency among Europeans to reject the European Union's policy. The results of elections not only in Poland but also in Spain where far leftists and eurosceptics won at the regional and local levels (the former are against Euro-Atlantic unity and the latter criticize the EU policies), as well as the latest events in Greece and the UK where the authorities have taken the decision to call a referendum on the issue of EU membership, signal a general trend throughout the continent. Its essence consists in the fact that politicians, who are not associated with systemic power as viewed by a majority of the population, are strengthening their positions and even coming to power.
Indicative in this respect is the statement by [EU] foreign policy chief Federica Mogherini that the election results in Poland proved the need to revise the European Union project. Mogherini highlighted the increasingly frequent cases of eurosceptics winning elections and urged "rethinking our being European if we want to save the project of our founding fathers". "It will not be Europe if it gets filled with ghettos, of new marginals, if we make it live in the fear of the other. Our history, European history has taught us that the other is us," she explained.
Federica Mogherini did not specify measures to be taken by Brussels as regards the need to "rethink" the European idea. For his part, Andrzej Duda has made it absolutely clear that Warsaw will not dance to Brussels' pipe and that it was set to put an end to the practice of Germany playing a special role in Poland's politics. However, in seeking to loosen the influence of Brussels and Berlin on his country's policies, the new Polish president sees nothing wrong in strengthening strategic alliance with Washington. To reason his pro-US stance, Duda pleads the need to counter Russia to which quite a lot of his compatriots have feelings far from being friendly. Duda's wish to strengthen cooperation with Washington also explains his initiative for NATO to place its permanent military bases in Poland. He promises to get this particular decision taken by the NATO summit in Warsaw next year.
Thus Poland's policy in the Russian sector will undergo no major changes under the new president. Warsaw has been and will remain one of the harshest critics of Moscow on the international scene. Poland's stance on the Ukraine crisis will also remain unchanged. It should not be ruled out that it may even become more radical as Duda often voices the views of nationalist circles, supporters of the Greater Poland idea who advocate restoring the state within the borders it had before the Molotov-Ribbentrop pact of 1939 and including some western regions of today's Ukraine. However, Duda will naturally lay no official claims to Kiev. "Nationalist" as he is, he gives the impression of a pragmatic that will never go against today's realities. It is another matter that, with all his "anti-Russian" sentiment, Duda may hit Ukraine's interests, too.  Thus for instance, the new president promised in one of his campaign speeches to "raise the issue of glorification of the UPA in his dialogue with Kiev". At issue in this case is Duda's resentment of the rehabilitation of the Ukrainian Insurgent Army blamed for the death of 80,000 Polish residents of Volyn in 1943.
At the same time, the new Polish president's anti-Russian sentiment will most probably not go beyond the limits of realistic policy. Experts point out that Duda's statements about Russia made during his election campaign were more conciliatory in tone compared to the rhetoric of incumbent President Bronislaw Komorowski. In addition, Moscow itself is expressing its hope to build "good, unbiased, stereotype-free and mutually beneficial relations" with Poland as its next-door neighbour. However, some attribute Kremlin's loyal stance on Andrzej Duda's election victory to Moscow's desire to use the euroscepticism of the Polish president elect for "isolating Poland from the rest of Europe". It is still highly unlikely for the Russian leadership ever to consider this kind of prospects in earnest. Duda's euroscepticism is no more than just a component of Polish and general European politics. It is another matter that people both in Moscow and Warsaw are aware of the importance of maintaining a more or less constructive dialogue in the interests of the sides and the entire region. Hence, Duda's relatively low-key rhetoric on the issue of relations with Russia and the Kremlin's undisguised satisfaction at new forces coming to power in Poland.