NÜVƏ QARŞIDURMASINDAN SÜLH DİALOQUNA
Pakistanda keçirilən parlament seçkilərində demokratların qalib gəlməsi islamabadla dehli arasında münasibətlərin normallaşmasına şərait yaradır
Son onillikdə qlobal təhlükəsizliyin təmini məsələsində Cənubi Asiyanın rolu artıb. Bununla yanaşı, regionda əsas hadisə, şübhəsiz ki, Pakistan-Hindistan qarşıdurmasıdır. Dehli ilə İslamabad arasında yaşanan yarıməsrlik münaqişənin kökündə müasir dünya düzümünün əksər siyasi kolliziyaları dayanıb. Hindistan-Pakistan hərbi rəqabəti keçmiş SSRİ-ABŞ-dan sonra dünya tarixində nüvə dövlətləri arasında ikinci böyük qarşıdurmadır. Və bu qarşıdurma həm də terrorizm və demoqrafik partlayış fonunda artan sosial problemlərlə də əhatə olunur. Belə bir şəraitdə, qarşıdurmanın aradan qalxacağına inanmaq çox çətindir. Amma buna baxmayaraq, hazırda regionda yaşananlar tunelin sonunda, axır ki işıq görünəcəyinə ümid etməyə əsas verir.
Strateji razılaşma
Hindistanda qarşıdurma 50 il əvvəl Hindistanın Britaniyanın hökmranlığından azad edilməsi və bu zaman müsəlman Pakistanının yaranması ilə başlayıb. Bu ayrılmadan dərhal sonra isə kütləvi toqquşmalar baş qaldırıb. Tərəflər arasında əsas mübahisə obyekti, əlbəttə ki, Kəşmir oldu. Hazırda Kəşmirin dörddəüçü Pakistanın, qalan hissəsi isə Hindistanın nəzarəti altındadır.
İki ölkə arasında ən güclü müharibə 1971-ci ildə yaşanıb. Həmin vaxt İslamabadın məğlubiyyəti Şərqi Pakistan ərazisində yeni dövlətin - Banqladeşin yaranmasına səbəb oldu. Bundan sonra Hindistan və Pakistan öz münasibətlərində yeni mərhələyə - nüvə qarşıdurmasına qədəm qoydular.
İlk olaraq, Hindistan özünün nüvə silahını yaratmağa başladı və 1974-cü ildə Racastan səhrasında onu sınaqdan keçirdi. Bir neçə il sonra isə İslamabad da anoloji proqramını işə saldı. 1998-ci ildə hər iki dövlət yeraltı nüvə sınağı keçirərək ballistik raketlərinin mövcudluğunu nümayiş etdirdilər. Qeyd edək ki, həm Hindistan, həm də Pakistan nüvə silahının yayılmaması haqda Müqaviləyə qoşulmaqdan imtina edir. Hindistan hesab edir ki, bu sənəd sadəcə "imtiyazlı ölkələr"dən ibarət bir qrupun nüvə silahı əldə etmək haqqını təsbit edir. İslamabad isə nüvə arsenalının inkişafı məsələsinin yalnız Dehlinin bu istiqamətdəki addımlarından asılı olduğunu bildirir.
Hər iki dövlət nüvə silahından böyük xarici siyasi hədəflərə nail olmaq üçün istifadə edir. Hindistan fövqəldövlət olmaq və BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvünə çevrilmək, Cənubi Asiyada hegemonluğunu təmin etmək, Pakis-tan və Çinin qarşısını almaq, ABŞ-ın Hind okeanı regionuna təsir imkanlarını azaltmaq məqsədi güdür.
Pakistan üçün isə nüvə silahı Hindistanın ona qarşı müharibəyə başlamayacağına zəmanət, həmçinin ölkənin İslam dünyasının aparıcı dövlətinə çevrilməsi deməkdir.
Beləliklə, demək olar ki, eyni vaxtda həm Hindistanın, həm də Pakistanın "qeyri-leqal nüvə dövləti" hesab olunması Cənubi Asiyanı yeni təhlükə ilə üz-üzə qoyur. Əhalinin görünməmiş sıxlığı və insanların kütləvi qırğın silahından müdafiəsi üçün elementar sistemin olmaması, insanların çox aşağı təhsil səviyyəsi və onların atomdan müdafiə sahəsində elementar biliklərə malik olmamaları ciddi problemdir. Çünki belə bir şəraitdə həta orta güclü bir nüvə partlayışı belə yüz minlərlə insanın həyatına son qoya bilər.
Hər iki dövlətin rəhbərliyi bu risklərin mövcudluğunu yaxşı anlayır. Onlar dəfələrlə barışığa cəhd ediblər. 1999-cu ilin fevralında tərəflər arasında hətta Sülh və Mehriban Qonşuluq haqda Bəyannamə də imzalanıb. Lakin artıq həmin ilin may-iyun aylarında Pakistan və Hindistanın nizami ordu hissələri arasında döyüş baş verib və nəticədə mindən artıq hərbçi həlak olub. Bu, dünya tarixində nüvə ölkələri arasında yaşanan ilk məhdud müharibə kimi yadda qalıb.
2003-cü ildə tərəflər orduların Kəşmirdəki təmas xəttində atəşkəs haqda razılaşmanın əldə edildiyini açıqlayıblar. Sonrakı ilin fevralında isə ikitərəfli kompleks danışıqlara başlanılıb. Bir müddət əvvəl - təxminən bir ay öncə Hindistan və Pakistan bir-birlərinə qarşı əsl strateji addım atıblar. Tərəflər təhlükəsizlik məsələlərinə dair informasiya mübadiləsi haqda sənədi imzalayıblar ki, bu da Hindistan Müdafiə Tədqiqatları və Analiz İnstitutu ilə Pakistanın Dövlət Strateji Tədqiqatlar İnstitutu arasında müntəzəm əlaqələr üçün imkan yaradır.
Beləliklə, iki rəqib nüvə dövləti arasında əlaqə üçün yeni kanal açılıb.
Bununla yanaşı, ekstremistlərin nüvə silahına çıxış əldə etməsi təhlükəsinin real olması regionda gərginliyi qoruyub-saxlayır. Pakistanın sabiq baş naziri Bənazir Bhuttonun ölümü ilə isə bu təhlükə daha da aşkar hiss olunmağa başlayıb.
"Sektantlar islamla manipulyasiya edirlər"
Ravalpindidə baş vermiş və hadisəyə görə "Əl-Qaidə" terrorçu şəbəkəsinin məsuliyyəti öz üzərinə götürdüyü faciədən sonra hamını bir sual maraqlandırır: ən məşhur müxalifət siyasətçisinin qətlindən sonra vətəndaş müharibəsi təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Pakistan nüvə silahı üzərində nəzarəti əldə saxlaya biləcəkmi? Görünən odur ki, terrorçuların məqsədi də xaos yaratmaqla İslam dünyasında nüvə silahına malik yeganə dövlətdə hakimiyyəti ələ keçirməkdir. Bununla da rəsmi İslamabad və bütünlükdə dünya ictimaiyyəti qlobal təhlükəsizliyin taleyinin asılı olduğu çətin imtahanla üz-üzə qalıb.
Hadisələrin arzuolunmaz istiqamətdə inkişafının qarşısını isə yalnız bir şey ala bilər - Pakistan hakimiyyəti dövlətin siyasi və iqtisadi institutlarını möhkəmləndirməli, ölkədəki ekstremist və terrorçu qruplaşmaların fəaliyyətinin qarşısını tam almalıdır. Hələlik görünən odur ki, 1999-cu ildə hərbi çevriliş nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş Pərviz Müşərrəf bütün bunları yaxşı anlayır. Hələ 2002-ci ildə - silahlı şəxslərin Dehlidə parlamentə hücumu zamanı iki ölkə arasında yaranmış növbəti qalmaqal fonunda general Müşərrəf bəyan etmişdi ki, "sektantlar Pakistanın əsas özülü olan İslamla manipulyasiya edirlər". Elə həmin vaxtdan o, "Caiş-e-Məhəmməd" və "Laşkar-e-Taiba" kimi radikal qruplaşmaların fəaliyyətini qadağan etdi, həmçinin dini, elmi təhsil sahələrində islahatlar haqda qərar verdi. Buna səbəb isə Müşərrəfin islamçıların bu sahələrə təsir imkanlarının qarşısını almaq istəyi idi.
Buna baxmayaraq, Müşərrəfin demokratik cəbhədəki əleyhdarları iddia edirlər ki, 11 Sentyabr faciəsindən sonra ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi antiterror koalisiyasına qoşulmasına baxmayaraq, Pakistan lideri terrorçu "Taliban" hərəkatına dəstək verməkdə davam edir. Pakistanlı ekspertlər bunu Müşərrəfin ətrafındakı bəzi nüfuzlu şəxslərin ekstremistlərlə maliyyə əlaqələrinə malik olması ilə əlaqələndirir.
Pakistanın bütün siyasətçiləri üçün bu il fevralın 18-də keçirilən parlament seçkisi "X saatı" oldu. Burada əsas diqqət Müşərrəfin radikalların hakimiyyətə gəlməsinin qarşısını almaq üçün demokratik müxalifətlə əməkdaşlığa gedib-getməyəcəyi (bunun üçün özünün siyasi təsir imkanlarından imtina etmək bahasına olsa belə) məsələsinə yönəlmişdi. Hamını maraqlandıran o idi ki, Müşərrəf ölkədəki siyasi qüvvələr nisbətini qorumaq üçün seçkinin saxtalaşdırılması da daxil olmaqla, inzibati resurslardan istifadəyə üstünlük verəcək, ya yox...
Demokratiya ayağa qalxır
Parlament seçkisi elə nəticə verdi ki, onun Pakistan üçün əhəmiyyətini etiraf etməmək mümkün deyil. Ələlxüsus, nəzərə alınsa ki, seçkiqabağı kampaniya çoxsaylı terror aksiyaları, adi vətəndaşlarla yanaşı, tanınmış siyasətçilərin də həlak olması fonunda keçirdi.
Parlamentdəki yerlər uğrunda 49 müxtəlif partiyanın təmsilçiləri mübarizə aparırdılar. Səsvermədə Milli Assambleyaya 272 deputat (parlamentin aşağı palatasında 342 yer var, onlardan 60-ı qadınlar, 10-u isə dini azlıqların nümayəndələri üçün nəzərdə tutulub), əyalət parlamentlərinə isə 577 üzv seçilməli idi.
Seçki dünyəvi dəyərlərə üstünlük verən müxalifətin inamlı qələbəsi və islamçılara meylli dairələrin məğlubiyyəti ilə nəticələndi. Seçicilərin ən çox səs verdikləri qüvvə isə Bənazir Bhuttonun qətlə yetirilməsindən sonra onun əri Asif Əli Zərdarinin rəhbərlik etdiyi Pakistan Xalq Partiyası (PXP) oldu. O, yeni parlamentdə 84 yer qazandı. Sonrakı yerləri Nəvaz Şərifin rəhbərlik etdiyi Pakistan Müsəlman Liqası (PML N) - 63 mandat, prezident Müşərrəfin tərəfdarlarından ibarət Cinnə Pakistan Müsəlman Liqası (PML Q) isə 36 yer əldə etdilər.
Qalib "xalqçılar" seçkidən dərhal sonra sabiq baş nazir Nəvaz Şərifin iştirakı ilə milli birlik hökuməti formalaşdırmaq niyyətini açıqladı.
Xatırladaq ki, hələ seçkidən bir gün əvvəl prezident Pərviz Müşərrəf bildirmişdi ki, o, qalibin kimliyindən asılı olmayaraq, yeni hökumətlə "əl-ələ verərək işləmək" fikrindədir. Səsvermədən sonra PML Q məğlubiyyətini dərhal boynuna aldı. Onun lideri Çadri Şudcaat Hüseyn bildirdi ki, onun partiyası seçkinin nəticəsini "açıq ürəklə qəbul edir", onun deputatları isə "müxalifətin yerində əyləşməyə hazırdır".
Əlbəttə, parlamentdə üçdəiki üstünlüyü ələ almış müxalifətin prezident Müşərrəfə impiçment elan etmək fikrinə düşə biləcəyi də istisna deyil. Onun özü isə toxunulmaz olduğuna tam əmindir. Prezident bu əminliyi yalnız güc strukturlarının ona olan loyal münasibəti ilə yox, həm də ABŞ-ın dəstəyi ilə bağlıdır. Vaşinqton Müşərrəfi Pakistanda islamçıların hakimiyyətə gəlməsinin qarşısını ala biləcək yeganə siyasətçi hesab edir.
İstənilən halda, əsas məsələ odur ki, Pakistanın yeni tarixinin bu məsuliyyətli anında prezident Müşərrəf məsuliyyət hiss edərək, demokratları istənilən yolla hakimiyyətə buraxmamaq yolu tutmadı. Öz növbəsində, dünyəvi müxalifət də həlledici məqamda birləşməyi bacardı. Ölkənin yeni parlamenti və ümumilikdə hakimiyyət sisteminin yeni şəraitdə görməli olduğu əsas iş terrorizmlə mübarizə yollarını müəyyənləşdirmək, ölkənin nüvə arsenalının terrorçuların əlinə keçməsinin ən kiçik ehtimallarını belə, yox etməkdir.
Əhəmiyyətli şans
Pakistanın demokratik qüvvələrinin qələbəsi, xalqın ekstremistlərlə bir addımlamaq istəməməsi bütünlükdə regiondakı sülh prosesi, xüsusilə də Dehli və İslamabad arasında münasibətlərin normallaşması üçün yaxşı şans yaradır. Hər halda, Cənubi Asiyadakı münaqişənin xroniki çərçivədən kənara çıxmayacağına, iki nüvə ölkəsi arasındakı problemin formal olaraq, çözülməyəcəyi halda belə, ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsinə mane olmayacağına ümid bəsləmək olar. Fəal sülh dialoqu perspektivi Hindistan və Pakistan qarşısında böyük üfüqlər - təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, energetika, humanitar sahələrdə, həmçinin narkotrafik və qaçaqmalçılıqla mübarizədə birgə maraqlar açır. Cənubi Asiyada Hindistan və Pakistanın dəstəyi ilə azad ticarət zonasının yaradılması da inteqrasiya proseslərinin inkişafına təsir etməlidir.
Cənubi Asiya regionunda sülh prosesinin inkişafında bu bölgə dövlətləri ilə xoş münasibətlərə üstünlük verən Azərbaycan da maraqlıdır. Bu, ilk növbədə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki yaxın müttəfiqlərindən olan Pakistana aiddir. Bakı Pakistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı nümayiş etdirdiyi ədalətli mövqeyi yüksək qiymətləndirir. Qeyd edək ki, İslamabad ermənilərdən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin təcili olaraq boşaldılmasını tələb edir.
Bütünlükdə Cənubi Asiya regionu üçün əhəmiyyətli məsələ olan Pakistanda sabitliyin bərqərar olması bizim ölkələrimiz arasında da strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinin əsas təminatıdır.

ОТ ЯДЕРНОЙ КОНФРОНТАЦИИ К МИРНОМУ ДИАЛОГУ
Победа демократов на выборах в Пакистане дает шанс на разрядку в отношениях между дели и исламабадом
В последние десятилетия  Южная Азия превращается в один из ключевых регионов с точки зрения глобальной безопасности. Главное действие этого процесса развернулось на "сцене" индийско-пакистанского противостояния. В сложный узел полувекового конфликта между Дели и Исламабадом сплетены проблемы, которые органически связаны со многими политическими болезнями современного миропорядка. Терроризм, социальные бедствия на фоне грандиозного демографического взрыва, наконец, военное соперничество двух ядерных держав - Индии и Пакистана, ставшее вторым в мировой истории очагом ядерного сдерживания (после холодной войны между СССР и США), - эти факторы указывают на всю драматичность южноазиатской ситуации, в которой порой трудно разглядеть перспективу благополучной развязки. И, тем не менее, события, разворачивающиеся ныне в регионе, дают основание надеяться, что в конце туннеля забрезжил долгожданный просвет.
Стратегическое соглашение
Противостояние в Индостане началось более 50 лет назад, когда в процессе освобождения Индии от британского господства от нее откололся мусульманский Пакистан. Сразу после разделения начались массовые столкновения, несколько раз приводившие к войнам между двумя государствами. После самой масштабной из них, произошедшей в 1971 году и завершившейся созданием на территории Восточного Пакистана государства Бангладеш, Дели и Исламабад открыли в своих отношениях этап ядерной конфронтации. В 1974 году ядерную программу запустила Индия, через несколько лет ее примеру последовал Пакистан. При этом обе страны отказались подписать Договор о нераспространении ядерного оружия. По мнению первой, этот документ закрепляет право обладания ядерным оружием за небольшой группой "привилегированных" стран, а Исламабад уверяет, что развитие его ядерного арсенала полностью зависит от шагов Дели в этой сфере.
Оба государства используют ядерное оружие для достижения крупных внешнеполитических целей. Индия - для получения статуса великой державы и постоянного членства в Совете Безопасности ООН, обеспечения своей гегемонии в Южной Азии, стратегического сдерживания Пакистана и Китая, снижения влияния США в зоне Индийского океана. Обладание же Пакистаном ядерного оружия призвано, помимо удержания Индии от войны против него, содействовать превращению страны в ведущее государство исламского мира.
Почти одновременное утверждение Индии и Пакистана в ранге "нелегальных ядерных держав" поставило Южную Азию перед лицом новой угрозы. При чрезвычайно большой плотности и численности населения, практически отсутствующей системе его защиты от оружия массового поражения даже один ядерный взрыв средней мощности может вызвать людские потери, исчисляемые сотнями тысяч.
Руководители двух государств осознают весь громадный риск положения. В 2004 году Индия и Пакистан начали комплексные переговоры. Но лишь совсем недавно, чуть более месяца тому назад, стороны предприняли в буквальном смысле стратегический шаг навстречу друг другу. Ими подписано соглашение об обмене информацией по вопросам безопасности, которое открывает путь для регулярных контактов между Институтом оборонных исследований и анализа Индии и Государственным институтом стратегических исследований Пакистана.
Однако один вопрос продолжает держать регион в напряженности. Речь идет о реальной опасности получения экстремистами доступа к ядерному оружию. Эта угроза со всей очевидностью предстала в связи с убийством экс-премьера Пакистана Беназир Бхутто.
"Сектанты манипулируют исламом"
Трагедия в Равалпинди, ответственность за которую взяла на себя международная террористическая сеть "Аль-Каида", обострила главный вопрос: сохранится ли в Пакистане, оказавшемся после гибели самого популярного оппозиционного политика на грани гражданской войны, контроль над ядерным оружием. Собственно, сценарий террористов, видимо, и заключается в том, чтобы через создание хаоса обеспечить себе путь к власти в единственной стране исламского мира, обладающей ядерным оружием. Тем самым официальный Исламабад и все мировое сообщество оказались перед сложнейшим экзаменом, от результата которого зависит судьба глобальной безопасности.
Предотвратить нежелательное развитие событий может только одно: пакистанские власти должны укрепить политические и экономические институты государства, пресечь всякую деятельность все еще орудующих в стране многочисленных экстремистских и террористических организаций. Все это прекрасно понимает президент Пакистана Первез Мушарраф, пришедший к власти в результате военного переворота в 1999 году. Еще в 2002 году, в условиях очередного индийско-пакистанского кризиса, вызванного нападением пятерых боевиков на здание парламента в Дели, генерал Мушарраф заявил, что "сектанты манипулируют исламом - основой фундамента Пакистана". В те же дни он объявил о запрещении радикальных организаций "Джаиш-е-Мухаммад" и "Лакшар-е-Таиба", а также о проведении реформы религиозного и школьного образования в целях устранения влияния так называемых исламистов в этой сфере.
Несмотря на это, противники Мушаррафа из демократического лагеря обвиняют его в том, что президент, хоть и вступил после трагедии 11 сентября в ряды возглавляемой США международной антитеррористической коалиции, но все же полностью не отказался от поддержки "Талибана". Пакистанские эксперты связывают это с тем, что ряд влиятельных деятелей в окружении Мушаррафа имеют с экстремистами общие финансовые дела.
Однако час "Х" для всех пакистанских политиков наступил на всеобщих парламентских выборах, которые состоялись 18 февраля. Главная интрига завязалась как раз вокруг вопроса о том, согласится ли Мушарраф пойти на сотрудничество с демократической оппозицией ради недопущения к власти радикалов (даже если при этом придется ограничить собственное политическое влияние) или же пойдет на использование административного ресурса, вплоть до фальсификации выборов, ради сохранения довыборного расклада политических сил в Пакистане.
Демократия, восстающая из пепла
Результаты парламентских выборов трудно переоценить. Тем более что избирательная кампания прошла на фоне многочисленных терактов, в числе жертв которых наряду с простыми гражданами оказались и ряд известных политиков. За места в парламенте боролись представители 49 различных политических партий. Народу предстояло избрать 272 депутата Национальной ассамблеи (нижняя палата парламента включает в себя 342 места, 60 из них зарезервированы для женщин, 10 - для представителей религиозных меньшинств) и 577 депутатов провинциальных парламентов.
Выборы завершились внушительной победой светской оппозиции и поражением сил, ориентирующихся на исламистов. Наибольшее количество голосов избирателей отдано Пакистанской народной партии (ПНП), которую после гибели Беназир Бхутто возглавил ее муж Асиф Али Зардари. Эта партия получила в новом парламенте 84 депутатских места. Далее следует Пакистанская мусульманская лига Наваза Шарифа (PML N) - 63 мандата. Третьей пришла к финишу поддерживающая главу государства фракция Джинны Пакистанской мусульманской лиги (PML Q) - 36 депутатских мест. "Народники" в ранге победителей заявили о намерении сформировать правительство национального единства с участием экс-премьера Наваза Шарифа.
Еще в день голосования президент Пакистана Первез Мушарраф заявил, что "будет работать рука об руку" с новым правительством страны независимо от того, какая партия победит на всеобщих выборах. После голосования PML Q не замедлила признать свое поражение. Ее лидер Чадри Шуджаат Хуссейн заявил, что партия принимает результаты выборов "с открытым сердцем", а ее депутаты готовы "сидеть на месте оппозиции".
Конечно, не исключен вариант, что оппозиция, взяв под свой контроль две трети депутатских голосов, решит воспользоваться возможностью объявить импичмент нынешнему президенту. Но президент Мушарраф, судя по всему, полностью уверен в своей неприкосновенности. Гарантию такой уверенности ему дает не только опора на лояльные к нему силовые структуры, но и поддержка со стороны Соединенных Штатов, во многом повлиявших на Мушаррафа с тем, чтобы он открыл дорогу к демократическим переменам. Вашингтон продолжает считать Мушаррафа единственным политиком в Пакистане, способным противостоять угрозе прихода к власти в стране исламистов.
Как бы там ни было, но в решающий момент новейшей пакистанской истории президент Мушарраф проявил достаточную ответственность, не поддавшись искушению любой ценой не допустить к власти демократов, а светская оппозиция продемонстрировала готовность объединиться. Главное, что придется сделать вновь сформированному парламенту и всей системе пакистанской власти в условиях новой политической конфигурации, - это определить пути борьбы с террористами и устранить даже саму вероятность попадания к ним в руки ядерного арсенала страны.
Шанс, который нельзя упустить
Победа демократических сил Пакистана, волевая демонстрация народом этой страны своего нежелания идти по одному пути с экстремистами позволяют надеяться на успех мирного процесса во всем регионе, прежде всего на дальнейшую разрядку в отношениях между Дели и Исламабадом. Во всяком случае есть шанс, что конфронтация в Южной Азии не выйдет за рамки хронического процесса, при котором противоречия между двумя ядерными державами региона даже если и не получат формального разрешения, но все же не помешают расширению двусторонних связей. Перспективу активного мирного диалога открывает перед Индией и Пакистаном и ряд общих интересов в сфере безопасности, торгово-экономического, энергетического и гуманитарного сотрудничества, в борьбе с наркотрафиком и контрабандой. Развитию интеграционных процессов должно способствовать также установление зоны свободной торговли в Южной Азии, поддержанное Индией и Пакистаном.
В южноазиатском мирном процессе заинтересован и Азербайджан, поддерживающий добрые отношения со странами этого региона. В особенности это касается Пакистана - одного из ближайших союзников Азербайджана на международной арене. Баку высоко оценивает справедливую позицию Исламабада по карабахскому урегулированию, заключающуюся в требовании немедленного и безусловного освобождения армянами оккупированных территорий Азербайджана. Укрепление стабильности в Пакистане, значимое для всего Южно-Азиатского региона, - главный залог того, что отношения между нашими странами будут и далее развиваться в русле стратегического союзничества.