NÜVƏ QARŞIDURMASINDAN SÜLH DİALOQUNA
Pakistanda keçirilən parlament seçkilərində demokratların qalib gəlməsi islamabadla dehli arasında münasibətlərin normallaşmasına şərait yaradır
Son onillikdə qlobal təhlükəsizliyin təmini məsələsində Cənubi Asiyanın rolu artıb. Bununla yanaşı, regionda əsas hadisə, şübhəsiz ki, Pakistan-Hindistan qarşıdurmasıdır. Dehli ilə İslamabad arasında yaşanan yarıməsrlik münaqişənin kökündə müasir dünya düzümünün əksər siyasi kolliziyaları dayanıb. Hindistan-Pakistan hərbi rəqabəti keçmiş SSRİ-ABŞ-dan sonra dünya tarixində nüvə dövlətləri arasında ikinci böyük qarşıdurmadır. Və bu qarşıdurma həm də terrorizm və demoqrafik partlayış fonunda artan sosial problemlərlə də əhatə olunur. Belə bir şəraitdə, qarşıdurmanın aradan qalxacağına inanmaq çox çətindir. Amma buna baxmayaraq, hazırda regionda yaşananlar tunelin sonunda, axır ki işıq görünəcəyinə ümid etməyə əsas verir.
Strateji razılaşma
Hindistanda qarşıdurma 50 il əvvəl Hindistanın Britaniyanın hökmranlığından azad edilməsi və bu zaman müsəlman Pakistanının yaranması ilə başlayıb. Bu ayrılmadan dərhal sonra isə kütləvi toqquşmalar baş qaldırıb. Tərəflər arasında əsas mübahisə obyekti, əlbəttə ki, Kəşmir oldu. Hazırda Kəşmirin dörddəüçü Pakistanın, qalan hissəsi isə Hindistanın nəzarəti altındadır.
İki ölkə arasında ən güclü müharibə 1971-ci ildə yaşanıb. Həmin vaxt İslamabadın məğlubiyyəti Şərqi Pakistan ərazisində yeni dövlətin - Banqladeşin yaranmasına səbəb oldu. Bundan sonra Hindistan və Pakistan öz münasibətlərində yeni mərhələyə - nüvə qarşıdurmasına qədəm qoydular.
İlk olaraq, Hindistan özünün nüvə silahını yaratmağa başladı və 1974-cü ildə Racastan səhrasında onu sınaqdan keçirdi. Bir neçə il sonra isə İslamabad da anoloji proqramını işə saldı. 1998-ci ildə hər iki dövlət yeraltı nüvə sınağı keçirərək ballistik raketlərinin mövcudluğunu nümayiş etdirdilər. Qeyd edək ki, həm Hindistan, həm də Pakistan nüvə silahının yayılmaması haqda Müqaviləyə qoşulmaqdan imtina edir. Hindistan hesab edir ki, bu sənəd sadəcə "imtiyazlı ölkələr"dən ibarət bir qrupun nüvə silahı əldə etmək haqqını təsbit edir. İslamabad isə nüvə arsenalının inkişafı məsələsinin yalnız Dehlinin bu istiqamətdəki addımlarından asılı olduğunu bildirir.
Hər iki dövlət nüvə silahından böyük xarici siyasi hədəflərə nail olmaq üçün istifadə edir. Hindistan fövqəldövlət olmaq və BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvünə çevrilmək, Cənubi Asiyada hegemonluğunu təmin etmək, Pakis-tan və Çinin qarşısını almaq, ABŞ-ın Hind okeanı regionuna təsir imkanlarını azaltmaq məqsədi güdür.
Pakistan üçün isə nüvə silahı Hindistanın ona qarşı müharibəyə başlamayacağına zəmanət, həmçinin ölkənin İslam dünyasının aparıcı dövlətinə çevrilməsi deməkdir.
Beləliklə, demək olar ki, eyni vaxtda həm Hindistanın, həm də Pakistanın "qeyri-leqal nüvə dövləti" hesab olunması Cənubi Asiyanı yeni təhlükə ilə üz-üzə qoyur. Əhalinin görünməmiş sıxlığı və insanların kütləvi qırğın silahından müdafiəsi üçün elementar sistemin olmaması, insanların çox aşağı təhsil səviyyəsi və onların atomdan müdafiə sahəsində elementar biliklərə malik olmamaları ciddi problemdir. Çünki belə bir şəraitdə həta orta güclü bir nüvə partlayışı belə yüz minlərlə insanın həyatına son qoya bilər.
Hər iki dövlətin rəhbərliyi bu risklərin mövcudluğunu yaxşı anlayır. Onlar dəfələrlə barışığa cəhd ediblər. 1999-cu ilin fevralında tərəflər arasında hətta Sülh və Mehriban Qonşuluq haqda Bəyannamə də imzalanıb. Lakin artıq həmin ilin may-iyun aylarında Pakistan və Hindistanın nizami ordu hissələri arasında döyüş baş verib və nəticədə mindən artıq hərbçi həlak olub. Bu, dünya tarixində nüvə ölkələri arasında yaşanan ilk məhdud müharibə kimi yadda qalıb.
2003-cü ildə tərəflər orduların Kəşmirdəki təmas xəttində atəşkəs haqda razılaşmanın əldə edildiyini açıqlayıblar. Sonrakı ilin fevralında isə ikitərəfli kompleks danışıqlara başlanılıb. Bir müddət əvvəl - təxminən bir ay öncə Hindistan və Pakistan bir-birlərinə qarşı əsl strateji addım atıblar. Tərəflər təhlükəsizlik məsələlərinə dair informasiya mübadiləsi haqda sənədi imzalayıblar ki, bu da Hindistan Müdafiə Tədqiqatları və Analiz İnstitutu ilə Pakistanın Dövlət Strateji Tədqiqatlar İnstitutu arasında müntəzəm əlaqələr üçün imkan yaradır.
Beləliklə, iki rəqib nüvə dövləti arasında əlaqə üçün yeni kanal açılıb.
Bununla yanaşı, ekstremistlərin nüvə silahına çıxış əldə etməsi təhlükəsinin real olması regionda gərginliyi qoruyub-saxlayır. Pakistanın sabiq baş naziri Bənazir Bhuttonun ölümü ilə isə bu təhlükə daha da aşkar hiss olunmağa başlayıb.
"Sektantlar islamla manipulyasiya edirlər"
Ravalpindidə baş vermiş və hadisəyə görə "Əl-Qaidə" terrorçu şəbəkəsinin məsuliyyəti öz üzərinə götürdüyü faciədən sonra hamını bir sual maraqlandırır: ən məşhur müxalifət siyasətçisinin qətlindən sonra vətəndaş müharibəsi təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Pakistan nüvə silahı üzərində nəzarəti əldə saxlaya biləcəkmi? Görünən odur ki, terrorçuların məqsədi də xaos yaratmaqla İslam dünyasında nüvə silahına malik yeganə dövlətdə hakimiyyəti ələ keçirməkdir. Bununla da rəsmi İslamabad və bütünlükdə dünya ictimaiyyəti qlobal təhlükəsizliyin taleyinin asılı olduğu çətin imtahanla üz-üzə qalıb.
Hadisələrin arzuolunmaz istiqamətdə inkişafının qarşısını isə yalnız bir şey ala bilər - Pakistan hakimiyyəti dövlətin siyasi və iqtisadi institutlarını möhkəmləndirməli, ölkədəki ekstremist və terrorçu qruplaşmaların fəaliyyətinin qarşısını tam almalıdır. Hələlik görünən odur ki, 1999-cu ildə hərbi çevriliş nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş Pərviz Müşərrəf bütün bunları yaxşı anlayır. Hələ 2002-ci ildə - silahlı şəxslərin Dehlidə parlamentə hücumu zamanı iki ölkə arasında yaranmış növbəti qalmaqal fonunda general Müşərrəf bəyan etmişdi ki, "sektantlar Pakistanın əsas özülü olan İslamla manipulyasiya edirlər". Elə həmin vaxtdan o, "Caiş-e-Məhəmməd" və "Laşkar-e-Taiba" kimi radikal qruplaşmaların fəaliyyətini qadağan etdi, həmçinin dini, elmi təhsil sahələrində islahatlar haqda qərar verdi. Buna səbəb isə Müşərrəfin islamçıların bu sahələrə təsir imkanlarının qarşısını almaq istəyi idi.
Buna baxmayaraq, Müşərrəfin demokratik cəbhədəki əleyhdarları iddia edirlər ki, 11 Sentyabr faciəsindən sonra ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi antiterror koalisiyasına qoşulmasına baxmayaraq, Pakistan lideri terrorçu "Taliban" hərəkatına dəstək verməkdə davam edir. Pakistanlı ekspertlər bunu Müşərrəfin ətrafındakı bəzi nüfuzlu şəxslərin ekstremistlərlə maliyyə əlaqələrinə malik olması ilə əlaqələndirir.
Pakistanın bütün siyasətçiləri üçün bu il fevralın 18-də keçirilən parlament seçkisi "X saatı" oldu. Burada əsas diqqət Müşərrəfin radikalların hakimiyyətə gəlməsinin qarşısını almaq üçün demokratik müxalifətlə əməkdaşlığa gedib-getməyəcəyi (bunun üçün özünün siyasi təsir imkanlarından imtina etmək bahasına olsa belə) məsələsinə yönəlmişdi. Hamını maraqlandıran o idi ki, Müşərrəf ölkədəki siyasi qüvvələr nisbətini qorumaq üçün seçkinin saxtalaşdırılması da daxil olmaqla, inzibati resurslardan istifadəyə üstünlük verəcək, ya yox...
Demokratiya ayağa qalxır
Parlament seçkisi elə nəticə verdi ki, onun Pakistan üçün əhəmiyyətini etiraf etməmək mümkün deyil. Ələlxüsus, nəzərə alınsa ki, seçkiqabağı kampaniya çoxsaylı terror aksiyaları, adi vətəndaşlarla yanaşı, tanınmış siyasətçilərin də həlak olması fonunda keçirdi.
Parlamentdəki yerlər uğrunda 49 müxtəlif partiyanın təmsilçiləri mübarizə aparırdılar. Səsvermədə Milli Assambleyaya 272 deputat (parlamentin aşağı palatasında 342 yer var, onlardan 60-ı qadınlar, 10-u isə dini azlıqların nümayəndələri üçün nəzərdə tutulub), əyalət parlamentlərinə isə 577 üzv seçilməli idi.
Seçki dünyəvi dəyərlərə üstünlük verən müxalifətin inamlı qələbəsi və islamçılara meylli dairələrin məğlubiyyəti ilə nəticələndi. Seçicilərin ən çox səs verdikləri qüvvə isə Bənazir Bhuttonun qətlə yetirilməsindən sonra onun əri Asif Əli Zərdarinin rəhbərlik etdiyi Pakistan Xalq Partiyası (PXP) oldu. O, yeni parlamentdə 84 yer qazandı. Sonrakı yerləri Nəvaz Şərifin rəhbərlik etdiyi Pakistan Müsəlman Liqası (PML N) - 63 mandat, prezident Müşərrəfin tərəfdarlarından ibarət Cinnə Pakistan Müsəlman Liqası (PML Q) isə 36 yer əldə etdilər.
Qalib "xalqçılar" seçkidən dərhal sonra sabiq baş nazir Nəvaz Şərifin iştirakı ilə milli birlik hökuməti formalaşdırmaq niyyətini açıqladı.
Xatırladaq ki, hələ seçkidən bir gün əvvəl prezident Pərviz Müşərrəf bildirmişdi ki, o, qalibin kimliyindən asılı olmayaraq, yeni hökumətlə "əl-ələ verərək işləmək" fikrindədir. Səsvermədən sonra PML Q məğlubiyyətini dərhal boynuna aldı. Onun lideri Çadri Şudcaat Hüseyn bildirdi ki, onun partiyası seçkinin nəticəsini "açıq ürəklə qəbul edir", onun deputatları isə "müxalifətin yerində əyləşməyə hazırdır".
Əlbəttə, parlamentdə üçdəiki üstünlüyü ələ almış müxalifətin prezident Müşərrəfə impiçment elan etmək fikrinə düşə biləcəyi də istisna deyil. Onun özü isə toxunulmaz olduğuna tam əmindir. Prezident bu əminliyi yalnız güc strukturlarının ona olan loyal münasibəti ilə yox, həm də ABŞ-ın dəstəyi ilə bağlıdır. Vaşinqton Müşərrəfi Pakistanda islamçıların hakimiyyətə gəlməsinin qarşısını ala biləcək yeganə siyasətçi hesab edir.
İstənilən halda, əsas məsələ odur ki, Pakistanın yeni tarixinin bu məsuliyyətli anında prezident Müşərrəf məsuliyyət hiss edərək, demokratları istənilən yolla hakimiyyətə buraxmamaq yolu tutmadı. Öz növbəsində, dünyəvi müxalifət də həlledici məqamda birləşməyi bacardı. Ölkənin yeni parlamenti və ümumilikdə hakimiyyət sisteminin yeni şəraitdə görməli olduğu əsas iş terrorizmlə mübarizə yollarını müəyyənləşdirmək, ölkənin nüvə arsenalının terrorçuların əlinə keçməsinin ən kiçik ehtimallarını belə, yox etməkdir.
Əhəmiyyətli şans
Pakistanın demokratik qüvvələrinin qələbəsi, xalqın ekstremistlərlə bir addımlamaq istəməməsi bütünlükdə regiondakı sülh prosesi, xüsusilə də Dehli və İslamabad arasında münasibətlərin normallaşması üçün yaxşı şans yaradır. Hər halda, Cənubi Asiyadakı münaqişənin xroniki çərçivədən kənara çıxmayacağına, iki nüvə ölkəsi arasındakı problemin formal olaraq, çözülməyəcəyi halda belə, ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsinə mane olmayacağına ümid bəsləmək olar. Fəal sülh dialoqu perspektivi Hindistan və Pakistan qarşısında böyük üfüqlər - təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, energetika, humanitar sahələrdə, həmçinin narkotrafik və qaçaqmalçılıqla mübarizədə birgə maraqlar açır. Cənubi Asiyada Hindistan və Pakistanın dəstəyi ilə azad ticarət zonasının yaradılması da inteqrasiya proseslərinin inkişafına təsir etməlidir.
Cənubi Asiya regionunda sülh prosesinin inkişafında bu bölgə dövlətləri ilə xoş münasibətlərə üstünlük verən Azərbaycan da maraqlıdır. Bu, ilk növbədə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdəki yaxın müttəfiqlərindən olan Pakistana aiddir. Bakı Pakistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı nümayiş etdirdiyi ədalətli mövqeyi yüksək qiymətləndirir. Qeyd edək ki, İslamabad ermənilərdən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin təcili olaraq boşaldılmasını tələb edir.
Bütünlükdə Cənubi Asiya regionu üçün əhəmiyyətli məsələ olan Pakistanda sabitliyin bərqərar olması bizim ölkələrimiz arasında da strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinin əsas təminatıdır.

FROM NUCLEAR CONFRONTATION TO PEACEFUL DIALOGUE
In recent decades, South Asia has become a key region in terms of global security. The main developments in this process occur on the frontline of confrontation between Pakistan and India. The fifty year-old conflict between Delhi and Islamabad is a complex tangle of problems which are organically linked by many to political collision in the present-day world order. Terrorism and social problems against a backdrop of a grand-scale demographic explosion, as well as the military confrontation between these two nuclear powers, has become the second (after the USSR and USA) hotbed of nuclear deterrence in history - all these factors illustrate the drama of the situation in South Asia, a situation in which it is it is quite difficult to discern prospects for a peaceful outcome. Nonetheless, current developments in the region inspire hope that there is light at the end of the tunnel.
Strategic agreement
The confrontation on the subcontinent began more than 50 years ago, when the predominantly Muslim-populated Pakistan split away during the process of India's liberation from British colonialism. Mass clashes immediately followed the division. The biggest "bone of contention" was Kashmir. India and Pakistan have twice been at war over the region: from 1947-1948 and again in 1965. At present, about one third of Kashmir's territory is under Pakistani control, while the rest is Indian territory.
The most serious of the Indo-Pakistani wars broke out in 1971. Islamabad's defeat resulted in the establishment, in East Pakistan, of a new independent state, Bangladesh. India and Pakistan then entered a new phase in their relations, the phase of nuclear confrontation.
India was first to begin developing its own nuclear weapons: testing took place in the Rajasthan desert in 1974. A few years later, Pakistan, too, launched a nuclear programme. In 1998, both states conducted underground nuclear tests and showed off their ballistic missiles to each other. Both India and Pakistan refused to sign the non-proliferation treaty. In the opinion of the former, the document entitles only a small group of "privileged" countries to possess nuclear weapons, and Islamabad claims that its development of a nuclear arsenal depends entirely on actions taken by Delhi.
Both countries use their nuclear weapons to achieve major foreign political goals. India aspires to the status of a great power and membership of the UN Security Council, to attain hegemony in South Asia for the strategic containment of Pakistan and China, and to reduce US influence in the Indian Ocean zone. As for Pakistan, its nuclear arsenal serves as a guarantee that India will not launch a war against it and it also helps the country to become the leading power of the Muslim world.
So, the almost simultaneous establishment of India and Pakistan as "illegal nuclear powers" confronted South Asia with a new threat. Given the extremely high density of population and the practical absence of protection for the population from the effects of weapons of mass destruction, even one medium-size nuclear explosion could result in hundreds of thousands of casualties.
The leaders of the two states realize the huge risks in this situation. In 2004, India and Pakistan began comprehensive talks. But it was only recently, a little more than one month ago, that the two sides actually took a strategic step towards each other. They signed an agreement on the exchange of security information, which paves the way for regular contacts between the Indian Institute for Defence Studies and Analyses and Pakistan's Institute of Strategic Studies.
However, there is one issue which worries everyone in the region: the possibility that extremists might gain access to nuclear weapons. This threat has become more evident since the assassination of former Pakistani Prime Minister, Benazir Bhutto.
"Sectaries manipulate Islam"
The tragedy in Rawalpindi, for which the international terrorist network Al-Qa'ida claimed responsibility, has rendered the biggest question the most pressing one, too: will Pakistan, which came to the brink of civil war after the death of the most popular opposition politician, retain its control over its nuclear weapons?  The terrorists' scenario probably envisages the creation of chaos to push their way to power in the only Muslim country to possess nuclear weapons. This puts Islamabad and the entire international community to a very tough test; without exaggeration, the destiny of global security rests upon the outcome.
Only one course of action can prevent such an undesirable train of events: the Pakistani authorities should strengthen political and economic state institutions and curb all types of activities by the numerous extremist and terrorist organizations which still operate in the country. There are clear signs that Pakistani President Pervez Musharraf, who came to power after the 1999 coup, realizes the importance of these objectives. As early as 2002, in the throes of the last Indo-Pakistani crisis, which was caused by an attack by five gunmen on the Parliament building in Delhi, General Musharraf said that the "sectarians manipulate Islam, the main foundation of Pakistan."  At roughly the same time, he outlawed the radical organizations Jaish-e-Mohammad and Lashkar-i-Taiba and announced reforms to religious and secondary education to curb the influence of so-called Islamists in those areas.
Despite this, Musharraf's opponents from the democratic camp accuse him of offering continuing support to the Taliban, although he did join the US-led international anti-terrorist coalition after the 11 September tragedy. Pakistani experts attribute this to the fact that a number of influential officials among Musharraf's entourage are in business partnerships with extremists.
However, Hour H for all Pakistani politicians arrived with the universal parliamentary elections of 18 February. The main intrigue of the elections centred on the question of whether or not Musharraf would agree to cooperate with the democratic opposition to prevent the radicals from coming to power (even at the expense of his own political influence) and whether he would use his administrative resources, up to rigging the election, to maintain the pre-election balance of political power in Pakistan, in which he had played an all but absolute role.
Democracy rising from the ashes
The parliamentary elections produced results whose importance are hard to overestimate, especially as the election campaign unfolded against the backdrop of numerous terrorist acts which, together with the deaths of ordinary citizens, claimed the lives of a number of well-known politicians. Represen-tatives of 49 different political parties vied for Parliamentary seats. The nation was to elect 272 deputies to the National Assembly (the lower chamber of Parliament has 342 seats, of which 60 are reserved for women and 10 for representatives of religious minorities) and 577 deputies to provincial parliaments.
The elections ended in landslide victory for the secular opposition and defeat for the forces which tend toward the Islamists. The largest number of votes went to the Pakistan People's Party which, after Benazir Bhutto's death, is headed by her husband Asif Ali Zardari. That party won 84 seats in Parliament. Nawaz Sharif's Pakistan Muslim League (PML-N) was second with 63 seats.  And the Pakistan Muslim League-Quaid (PML-Q) was third with 36 seats. As winners, the People's Party announced that they wanted to form a government of national unity with the participation of former Prime Minister Nawaz Sharif.
Already, on election day, Pakistani President Pervez Musharraf had said that he would work "hand in hand" with the country's new government regardless of which party won the universal elections.  After the vote, the PML-Q accepted defeat immediately. Its leader, Chaudhry Shujaat Hussain, said that the party accepted the election results "with an open heart," and that its deputies were "ready to sit on the opposition seats."
Of course, the possibility cannot be ruled out that, having at its disposal two thirds of the seats, the former opposition might take the opportunity to start an impeachment of the incumbent president. But President Musharraf seems confident of his immunity. His confidence lies not only in his loyal forces, but also in the support of the US which, in large part, swayed Musharraf towards democratic changes in the country. Washington considers Musharraf the only politician able to tackle the threat of an Islamist accession to power in the country.
Be that as it may, at this decisive moment in Pakistani history, President Musharraf demonstrated responsibility in not yielding to the temptation to prevent democrats from coming to power at all costs, while the secular opposition demonstrated its willingness to unite. The main task of the newly formed parliament and the entire governmental system of Pakistan in the new political situation is to determine a way of fighting the terrorists and eliminating even the remotest chance of their getting hold of the nuclear arsenal.
A opportunity which cannot be missed
The victory of the democratic forces in Pakistan and the lack of support for the extremists make the success of the peace process and, first and foremost, further d?tente in relations between Delhi and Islamabad more likely. At least there is hope that the confrontation in South Asia will not deteriorate, even if the antagonism between the two nuclear regional powers is not formally resolved, and will not hinder the promotion of bilateral ties. A number of common interests in the fields of security, trade, the economy, energy, humanitarian cooperation and the fight against drug trafficking and contraband also make peaceful dialogue between India and Pakistan more likely.  The establishment of the free trade zone in South Asia, which both Pakistan and India supported, should also promote processes of integration.
Azerbaijan, which maintains good relations with the countries in the region, is also interested in the South Asian peace process. This is particularly true about Pakistan, one of the closest allies of Azerbaijan in the international arena. Baku appreciates highly Islamabad's just position on the regulation of Karabakh in the international arena, demanding the immediate and unconditional liberation of the occupied territories by Armenia. A strengthening of stability in Pakistan, which is important for the entire South Asian region, is a guarantee of further development in relations between our countries towards a strategic partnership.