Prezident Medvedev və baş nazir Putinin idarə edəcəyi Rusiyanı nə gözləyir?
Martın 2-də Rusiyada keçirilən prezident seçkisində qeyri-adi və gözlənilməz heç nə olmadı: əvvəlcədən güman olunduğu kimi, baş nazirin birinci müavini, prezident Vladimir Putin tərəfindən dəstəklənən Dmitri Medvedev inamlı qələbə qazandı.
Müxalifətdən olan müşahidəçilər, ilk növbədə isə kommunistlər seçkidə çoxsaylı qanun pozuntularına (qutulara saxta bülletenlərin doldurulması, sənədləşdirmə işində saxtakarlıq və s.) yol verildiyini bildirsə də, seçki ümumilikdə xalqın iradəsini əks etdirib. Beynəlxalq müşahidəçilər isə əsasən səsvermənin gedişindəki manipulyasiyalara yox, daha çox seçkidə lazımi rəqabətin olmamasına diqqət çəkiblər. Ümumilikdə, Medvedev Putinin 4 il əvvəlki seçkidə topladığı səslərdən təxminən 1 milyon artıq səs qazansa da, onun göstəricisi "ümummilli lider" adlandırılan Putinin rekordunu təzələməyib.
Seçki hakimiyyətin legitimləşdirilməsi üçün əsas məqam olsa da, Rusiyada əsas intriqa hələ qarşıdadır. Məsələ ondadır ki, Rusiyada ənənəvi olaraq, vahid rəhbərin nəzarətində olan ali hakimiyyət ilk dəfə olaraq, bölünmüş olacaq. Hazırda çoxları Medvedevin Kremlə, Putinin isə hökumətə başçılıq etməyə başlamasından sonra qərarların kim tərəfindən və necə qəbul ediləcəyi haqda düşünür. Analitiklərin əksəriyyəti hesab edir ki, ən azı ilkin dövrdə komanda rıçaqları və vacib məsələlərlə bağlı həlledici söz Putinin əlində cəmləşəcək. Burada söhbət heç də yalnız Medvedevin zəifliyindən getmir. Sadəcə hələlik onun özünun siyasi bazası, elitar komandası yoxdur və yeni dövlət başçısı öz karyerasına görə məhz Putinə borcludur.
Putin Rusiyanın mövcud hakimiyyət "vertikal"ını özünə uyğun qurub. Medvedev onu sadəcə prezidentlik rəmzi kimi götürə bilməz və o ya öz sistemini qurmalı, ya da mövcud sistemi öz silahdaşları ilə doldurmalıdır. Nə qədər ki, bu, baş verməyib (bunun nə vaxt olub-olmayacağı da məlum deyil), Medvedev Putindən sonra ikinci rolunu oynamalıdır. "The Wall Street Journal" hesab edir ki, Putinin xüsusi xidmət orqanları və güc strukturlarındakı adamları əvvəlcədən qəbul edilmiş vacib qərarların dəyişdirilməsinə cəhdlərin qarşısını alacaq. Bu fikirləri ölkənin siyasi həyatına aydınlıq gətirilməsi və ya Qərblə münasibətlərin dəyişdirilməsinə cəhdlər haqda da söyləmək mümkündür.
Bəzi KİV-də yer alan məlumatlara görə, Medvedevin yaxın qohumları ABŞ-da yaşayır, onun özü isə məmnuniyyətlə ailəvi istirahət üçün Qərb ölkələrinə üz tutur. Bundan başqa, ziyalı Medvedev xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşı deyil, rok-musiqi və İnterneti sevir. Məhz bu səbəbdən çox vaxt onu qərbrəpəst liberal adlandırırlar. Bununla eyni vaxtda KİV-lər israrla o fikrə də yer ayırır ki, Medvedev kənardan göründüyündən daha sərt və təkəbbürlü şəxsdir. Bunun həqiqətən də belə olub-olmadığını zaman göstərəcək. Lakin Rusiyanın yeni prezidentinin şəxsi keyfiyyətləri hələ ki həlledici məsələ deyil.
Məşhur amerikalı analitik və siyasətçi Zbiqnev Bjezinski "Exo Moskvı" radiosuna bu yaxınlarda verdiyi müsahibəsində Medvedevlə bağlı aşağıdakı fikirləri səsləndirib: "Fikrimcə, Medvedevin nə dərəcədə liberal olması o qədər də vacib deyil. Vacib olanı yaxın dövrdə ölkədə qərarların kim tərəfindən qəbul ediləcəyidir. Düşünürəm ki, bu sualın cavabı tam aydındır. Bu, mister Medvedev yox, mister Putin adlı şəxsdir".
Bununla yanaşı, analitik bildirib ki, "müəyyən vaxt keçdikdən sonra Medvedev müəyyən siyasi legitimlik əldə edəcək, öz ətrafında öz insanlarından ibarət dairə yaradacaq və bundan sonra hakimiyyətdə onunla Putin arasında balans dəyişməyə başlayacaq. Lakin bunan tezliklə baş tutacağına inanmıram".
Həqiqətən də, Medvedev-Putin hakimiyyət tandemi nadirliyi ilə seçilir. Rusiyanın keçmişində bunun analoqu olmayıb. 1999-cu ildə Yeltsinin hakimiyyəti Vladimir Putinə ötürdüyü vaxt RF-in ilk prezidenti bir sıra şərtlər irəli sürmüşdü. Yeri gəlmişkən, Putin də üzərinə götürdüyü öhdəlikləri vicdanla yerinə yetirdi və prezidentliyinin ilk dövründə dövlətin aparıcı postlarında Yeltsinin adamlarını saxladı. Baş nazir postu Mixail Kasyanovda, prezident administrasiyasının rəhbəri postu isə Aleksandr Voloşində qalmışdı. Yeltsin özü isə günlərini rahat şəkildə öz bağ evində keçirdi və əsasən səhhətinin qeydinə qaldı.
İndi isə vəziyyət tam fərqlidir - Putin prosesdən kənarlaşmır və hətta varisi Medvedevlə birlikdə ölkəyə rəhbərlik etmək fikrindədir. Nəticədə müşahidəçilər və siyasətçiləri bu sxemin nə dərəcədə möhkəm olacağı və Medvedev-Putin tandeminin ölkəni hansı istiqamətdə aparacağı düşündürür.
İnkişaf modeli baxımından, belə bir fikir səslənir ki, yeni tandem Rusiyanı vaxtilə Yaponiya, Cənubi Koreya, Tailand və İndoneziyanın keçdiyi yolla aparmağa cəhd göstərəcək. Yəni, dövlət və ya dövlətin subsidiyalaşdırdığı meqakorporasiyalar vasitəsilə, avtoritar modernləşdirmə modeli həyata keçiriləcək. Bu zaman siyasi rəqabət minimuma endiriləcək.
Bütün bunlarla yanaşı, hazırda Rusiyada siyasi-ideoloji xarakterli ümumi məsələlərlə bərabər ölkənin gündəmində son dərəcə ağrılı məsələlər olan pensiya sistemində islahatlar, dağılmış mənzil-kommunikasiya sistemi kimi məsələlər də dayanıb. Bundan başqa, demoqrafik eniş və Sibir və Uzaq Şərqin nəhəng ərazilərinin boşalması problemlərinin aradan qaldırılması üçün qeyri-standart addımlar atılmalıdır.
Tezliklə ölkədə ciddi kadr islahatlarının həyata keçiriləcəyinə də şübhə yoxdur. Hazırda əksər dairələri əvvəlki administrasiyanın nüfuzlu məmurlarının Kremldə qalacaqları (Sobyanin, Surkov, Seçin, İvanov və s.), yoxsa Putinlə birlikdə Ağ evə köçəcəkləri maraqlandırır. Məlumatlara görə, Medvedev bu şəxslərin əksəriyyətini sevmir. Moskvada belə bir fikir dolaşmaqdadır ki, yaxın vaxtlarda prezident administrasiyasına onun sabiq rəhbəri, aparat oyunlarında mahir sayılan Aleksandr Voloşin qaytarılacaq.
Bir sözlə, hazırda nazirlərdən və onların müavinlərindən hansıların öz kürsülərini qoruya biləcəkləri diqqətlə izlənilən əsas məsələlərdən biridir. Əsas diqqət isə güc strukturlarına yönəlib. Bu qurumlara kimlər rəhbərlik edəcək: onlar birmənalı olaraq, prezidentin tabeliyində qalacaqlar, yoxsa bu nəzarəti baş nazir Vladimir Putin öz əlinə alacaq? Bunun üçün sadəcə "Rusiya Federasiyasının hökuməti haqqında" qanuna dəyişiklik edilməsi, 15 güc strukturunun, hətta mümkündür ki, həm də Daxili İşlər Nazirliyinin hökumət başçısına tabe edilməsinə dair yeni prezidentin sərəncamına ehtiyac olacaq.
Çətin olanı Ali Baş Komandanın səlahiyyətləri məsələsidir. Bu səlahiyyətlərin Putinə ötürülməsi üçün ölkə konstitusiyasına dəyişiklik edilməlidir.
Nəhayət, Rusiya özünün xarici siyasət strategiyasını daha dəqiq şəkildə müəyyənləşdirməlidir. Moskva birləşmiş Avropaya doğru getmək fikrindədir, yoxsa iqtisadi və hərbi qüdrətini artıran Hindistanla Çin üçün xammal törəməsinə çevriləcək? Yeni prezident Medvedev hələ ki kartları açmağa tələsmir. Putin isə bir müddət əvvəl çoxmənalı bir ifadə ilə diqqəti cəlb edib. Kreml sahibi bildirib ki, o, keçmiş DTK əməkdaşı kimi, daim Qərbə özünün məqbul tərəfdaş olduğunu sübut etməli olurdu. Medvedevin isə belə problemi yoxdur və bu, ona Rusiyanın xarici siyasi maraqlarını müdafiəsi zamanı daha sərt mövqe nümayiş etdirməyə mane olmayacaq.
Yeni prezidentin ilk rəsmi səfəri ilə bağlı vəziyyət onun administrasiyasının xarici siyasət prioritetləri haqda müəyyən fikirlərin yaranmasına şərait yaradıb. Dmitri Medvedev bəyan edib ki, bu səfər MDB dövlətlərindən birinə ediləcək. Söhbət hansı ölkədən gedir? Əgər söhbət bu günlərdə Birləşmiş Ştatlardakı səfirini geri çağıran və Vaşinqtondan da eyni addımı atmasını istəyən Belarusdan gedirsə, bu, ABŞ və NATO ilə qarşıdurmanın daha da dərinləşəcəyini göstərən siqnal sayılacaq. Qazaxıstan və ya Özbəkistanın seçilməsi xarici siyasi prioritetlər vektorunun Avropadan Asiya və Şərqə doğru dəyişmək anlamına gələcək. İlk səfərin Rusiya üçün əhəmiyyətinin hamıya yaxşı aydın olduğu Ukraynaya edilməsi, əlbəttə ki, daha məqsədəuyğundur. Lakin Kiyevdə prezident Viktor Yuşşenko ilə baş nazir Yuliya Timoşenko arasında yaşanan problemlərlə müşahidə olunan parlament böhranı davam edir. Üstəlik, ikitərəfli münasibətlərdə mövcud olan çoxsaylı problemlər də bu səfəri kifayət qədər qəliz məsələyə çevirir.
Qalır Cənubi Qafqaz. Moskva ilə Tbilisi arasında böhranın hələ də aradan qalxmadığını nəzərə alsaq, Gürcüstanı istisna etmək mümkündür. Ermənistandakı biabırçı seçki və müxalifətin mitinqinin dağıdılması zamanı qan tökülməsi ilə başlanan gərginlik bu ölkəni də ilk rəsmi səfər üçün arzuolunmaz ölkəyə çevirir.
Beləliklə, Azərbaycan Medvedevin prezident kimi ilk səfərini etməsi üçün ən münasib ölkə sayıla bilər.
Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev artıq Dmitri Medvedevə Rusiya prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik məktubu göndərib. "Azərbaycan və Rusiya tarixən dostluq, mehriban qonşuluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək telləri ilə bir-birinə bağlı olub. Bu gün ölkələrimiz arasında münasibətlər keyfiyyət baxımından yeni xarakter alıb, strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib", - deyə məktubda bildirilir. Təbrikdə birgə səylərin Rusiya ilə Azərbaycanın münasibətlərinin dinamikasının inkişafına, hər iki tərəf üçün əlverişli və çoxplanlı qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə, iki xalqın rifahına, regionda sülh və sabitliyə xidmət edəcəyinə inam ifadə olunub.
Qeyd edək ki, yaş və dünyagörüşü baxımdan bir-birinə yaxın olan Dmitri Medvedevlə İlham Əliyev keçmişdə neft-qaz sahəsindəki fəaliyyətləri ilə də bir-birilə sıx əlaqədə olublar. Üstəlik, onların hər ikisi praqmatik siyasətçidir və bu da möhkəm tərəfdaş münasibətləri üçün yaxşı əsasdır.
Odur ki Medvedevin prezident kimi ilk rəsmi səfərini Bakıya edib-etməyəcəyindən asılı olmayaraq, ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafı və dərinləşməsi tendensiyası Kremlin yeni sahibinin dövründə əlavə impuls almaq üçün yaxşı şanslara malikdir.

GOVERNMENT IN TANDEM
The 2 March presidential elections in Russia yielded no surprises. As expected, the winner was First Deputy Prime Minister Dmitriy Medvedev, who was supported by the incumbent head of state, Vladimir Putin. According to the official returns announced by the Russian Central Electoral Commission, Medvedev gained 70.23 per cent of votes. Communist leader Gennadiy Zyuganov was supported by 17.76 per cent of voters. LDPR candidate Vladimir Zhirinovskiy gained 9.37 per cent and Democratic Party leader Andrey Bogdanov 1.29 per cent. Medvedev was supported by 52.5 million, Zyuganov by more than 13 million, Zhirinovskiy by almost 7 million and Bogdanov - by about one million Russian voters.
Although observers from the opposition, and principally the communists, noted numerous violations (ballot stuffing, machinations with absentee ballots and so on), in general the elections reflect the will of the Russian people. At the same time, international observers drew attention not so much to violations in electoral procedures as to the absence of real competition in the elections. For example, in absolute terms Medvedev gained almost one million votes more than Vladimir Putin did four years ago, while in percentage terms the support received by Medvedev did not reach the record levels of an outgoing president who has been declared a "national hero".
Elections are certainly important for the legitimacy of the government, but the most intriguing question is still to be answered. The fact is that a new era is beginning in Russia with the traditional single supreme power being divided for the first time. There is much speculation about who will make the decisions and how, once Medvedev moves into the presidential residency in the Kremlin and Putin moves into the prime ministerial office. Most analysts believe that Putin will initially maintain his grip on the levers of power and have the last say on important decisions. This is due not solely to the weakness of new president, Dmitriy Medvedev. The reason is that, for the time being, he does not have a political base and is indebted to Putin for his advancement.
Putin constructed the current vertical hierarchy of power in Russia to suit his own requirements. Medvedev cannot just inherit it as an attribute of the presidency and has to either develop his own system or fill the existing one with his own supporters. This has not happened yet (if this is the intention), and Medvedev can only be driven by Putin. According to The Wall Street Journal, Putin's people in the intelligence and law-enforcement agencies will foil any attempt to reconsider important decisions already taken, to open up political life or to change the current state of relations with the West.
According to a number of media reports, Medvedev has close relatives living in the USA and he is always more than happy to visit Western countries on family holidays. Medvedev is an intelligent man, he does not have close connections with the intelligence service and he likes rock music and the Internet. For this reason, he is often described as a pro-Western liberal. At the same time, the media are insistently promoting the idea that Medvedev is a tougher and much more ambitious person than he may seem. Time will show whether this is true or not, but the personal qualities of the new Russian president are not the determining factor right now. The well-known US analyst and politician, Zbigniew Brzezinski, said in a recent interview with Radio Ekho Moskvy: "I don't think that it matters how liberal Medvedev is. It matters who will be making the key decisions in the near future. I think the answer to this question is absolutely clear. This will be a person named Mr Putin, not Mr Medvedev." At the same time, "we may suppose that, in the course of time, Medvedev will acquire some political legitimacy, may knock together a group of people totally loyal to him and then the balance of power between Medvedev and Putin will begin to change. But I don't think that this will happen very soon," he said.
Indeed, the situation surrounding the formation of the governmental tandem of Medvedev and Putin is unique. It has no precedent in Russia's past. When, in 1999, Yeltsin handed over the reins of power to Vladimir Putin, he laid down a number of specific conditions and Putin kept his promises religiously. During his first term in office, he retained Yeltsin's people in key positions. Mikhail Kasyanov remained prime minister, while the presidential administration was headed by Aleksandr Voloshin. Yeltsin himself spent his time in his country house in comfort and ease, trying to obtain the necessary treatment. But now the situation is completely different - Putin is not going anywhere, he intends to run the country together with his successor and henchman Medvedev. As a result, correspondents and politicians are wondering whether this set-up will be stable and effective and in which direction Putin-Medvedev will lead the country.
In terms of a model of development, there are assumptions that an attempt is likely to be made to direct Russia along the path taken by Japan, South Korea, Thailand and Indonesia, i.e. a model of authoritarian modernization will be implemented by means of state-owned or state-funded mega-corporations with minimum political competition. However, apart from general political-ideological issues, in Russia there are the extremely painful and complex issues of reforms to the pension system and the collapsing housing economy. Radical action is also necessary to overcome the continuing demographic decline and depopulation of the gigantic territory of Siberia and the Far East.
It is clear that significant reshuffles will take place soon. Everyone is wondering whether influential officials in the previous administration (Sobyanin, Surkov, Sechin, Ivanov, etc.) will keep their posts in the Kremlin or whether they will move into the "White House", together with Putin. Rumours have it that Medvedev has an open aversion to many of these people. It is no surprise that there are rumours going round Moscow that Aleksandr Voloshin, who is very experienced in administrative games, will soon return to the presidential administration.
The question is which of the ministers and deputy prime ministers will keep his post. There is special interest in the law-enforcement ministries. Who will head them: will they remain subordinate only to the president or will Putin oversee their work as prime minister? To this end, it would only be necessary to make changes to the federal constitutional law, "On the government of the Russian Federation" and issue a new presidential decree to place the 15 law-enforcement ministries, and probably even the Foreign Ministry, under the control of the prime minister. Things are more difficult with the function of the president as supreme commander-in-chief, since Putin would need to change the constitution in order to take control.
And finally, Russia needs to clarify its foreign policy strategy. Does Moscow intend to move towards a united Europe or continue its inconsistent policy and become a raw materials appendage of India and China, who are growing in economic and military power? Newly-elected President Medvedev is in no hurry to lay his cards on the table. Putin recently let drop a meaningful phrase. He said that, as a former KGB agent, he has always had to prove to the West that he is a reliable partner. From this point of view, Medvedev is less vulnerable and nothing will prevent him from mounting a tough defence of Russia's foreign policy interests.
The first official visit by a newly-elected head of state gives some indication of the foreign policy priorities of his administration. Dmitriy Medvedev has said that it will be to one of the CIS countries. Which one? If it is Belarus, which recently recalled its ambassador to the USA and suggested that Washington does the same, this will be an open sign of an imminent deepening of the confrontation with the USA and NATO. A visit to Kazakhstan or Uzbekistan would indicate a shift in foreign policy priorities from Europe to Asia and to the East. Of course, a visit to Ukraine would be more expedient, due to the level of human relationships and Ukraine's importance to Russia. But the parliamentary crisis continues in Kiev and it is aggravated by the growing conflict between President Yushchenko and Prime Minister Timoshenko. The whole succession of problems in bilateral relations would make such a visit quite problematic. Only the South Caucasus remains. Georgia is not an option due to the unresolved crisis between Moscow and Tbilisi. After the hideous elections and bloody dispersal of the opposition, Armenia is not the best candidate for a first official visit. So Azerbaijan may prove quite suitable for Medvedev's first visit as president.
Azerbaijani President Ilham Aliyev has congratulated Medvedev on his election as President of the Russian Federation. "Azerbaijan and Russia are historically linked by close bonds of friendship, neighbourliness, cooperation and mutual support. Today, bilateral relations between our countries have acquired a qualitatively new character and have reached a level of strategic partnership," he said. He also expressed confidence that the joint efforts of the two sides will be channelled into the further dynamic and progressive development of interstate relations between Russia and Azerbaijan and the expansion and strengthening of comprehensive and mutually beneficial cooperation in the cause of the prosperity of the peoples of the two countries and for peace, stability and progress in the region.
Dmitriy Medvedev and Ilham Aliyev who are close in age and world outlook, were both closely linked to the oil and gas industries in the past. What is more, they are both pragmatic politicians. And this is a good basis for a steady partnership. For this reason, regardless of whether Medvedev pays his first official visit as president to Baku or not, the tendency towards closer relations between our countries has every chance of receiving additional impetus under the new master of the Kremlin. Azerbaijan and Russia will only benefit from that.