Saakaşvilinin yenidən prezident seçilməsinə etiraz edən müxalifət etiraz kampaniyasının güclənəcəyi ilə hədələyir
Yanvarın 5-də Gürcüs-tanda növbədənkənar prezident seçkisi keçirildi və gözlənildiyi kimi, Mixail Saakaşvili qələbə qazandı. Hakimiyyətin seçicinin iradəsinə müraciət etməsinə səbəb isə ölkədə ötən il noyabrın əvvəllərində baş qaldıran kəskin siyasi böhran oldu. Məlum olduğu kimi, həmin vaxt Gürcüstan müxalifətinin təşəbbüsü ilə başlanan xalq etirazı sonda nümayişin polis tərəfindən sərt şəkildə dağıdılması, ölkədə fövqəladə vəziyyətin elan olunması, nəha-yət, "İmedi" və "Kavkasiya" telekanallarının bağlanması ilə nəticələnmişdi. Saakaşvili hökumətinin bu fəaliyyəti, hətta onun ən yaxın müttəfiqlərindən olan ABŞ və Avropa İttifaqı tərəfindən də sərt tənqid edildi. Xatırladaq ki, bunadək Gürcüstanda Qamsaxurdia və Şevardnadzenin prezidentliyi dövründə iki dəfə - birincisində silahlı vətəndaş müharibəsi, ikincisində isə "məxməri inqilab" vasitəsilə, dinc yolla hakimiyyət dəyişikliyi baş verib. Odur ki növbədənkənar seçki hakimiyyətlə birləşmiş müxalifət arasında son dərəcə gər-ginləşən münasibətləri demokratik məcraya yönəltməli idi.
Lakin müxalifət Mixail Saakaşviliyə qarşı vahid namizədlə mübarizə apara bilmədi və seçkiöncəsi qarşı cəbhədən prezident postunu tutmağa, birdən-birə altı namizəd peyda oldu ki, bu da, əlbəttə, onların uğur əldə etmək şansını ciddi şəkildə azaltdı. Seçkiqabağı kampaniyanın müddəti də kifayət qədər qısa idi və bu üzdən müxalifət liderləri vətəndaşlar arasında, xüsusilə də, regionlarda təbliğatlarını lazımi səviyyədə qura bilmədilər.
Saakaşvilinin opponentləri, həmçinin, seçki qanunvericiliyində çox sayda pozuntuların olduğunu, yerlərdə müxalifət partiyalarının rəhbərləri və fəallarına qarşı zorakılığın həyata keçirildiyini, dövlətin inzibati resurslarından hakim partiyanın xeyrinə istifadə olunduğunu bəyan edirdi.
Bütün bunlarla yanaşı, ədalət naminə etiraf etmək lazımdır ki, Saakaşvili özü enerjili seçki təbliğatı apardı və həmin dövrdə, demək olar ki, bütün regionlarda görüşlər keçirdi. Doğrudan da, Saakaşvili indiyədək yol verdiyi səhvlərə görə müxalifətin ittihamlarını cavablandırmaq üçün kifayət qədər arqumentlərə malik idi. Çünki onun prezidentliyi dövründə Gürcüstanda yaşanan inkişaf danılmazdır. Bu iqtidar nüfuzdan düşmüş dövlət hakimiyyətini yenidən ayağa qaldırdı, Tbilisinin Acarıstan və Cavaxetiya üzərində nəzarətini bərpa etdi, həmçinin, Rusiya qoşunlarını vaxtından əvvəl ölkədən çıxara bildi. Bundan başqa, korrupsiya minimum həddə endirilib, ordu və polis orqanlarında islahatlar həyata keçirilib, şəhər və qəsəbələrin elektrik enerjisi və qazla təchizatı bərpa olunub. Yollar, məktəblər və s. təmir edilib, vergi və gömrük yığımları ilə bağlı vəziyyət yaxşılaşdırılıb, dövlət büdcəsi isə 6 dəfə artıb.
Əlbəttə ki, əhalinin sosial vəziyyəti hələ də ağır olaraq qalır. Əhalidə narazılıq yaradan məqamlar dövlət aparatlarındakı ixtisarlar və işdən kənarlaşdırılmalarla əlaqədar artan işsizlikdir. Saakaşvilinin opponentləri də məhz bu məqamdan yararlanmağa çalışaraq, sağa-sola vədlər "paylayırdılar". Məsələn, milyarder namizəd (bəzi məlumatlara görə, onun varidatı 11 milyard dollara çatır) Badri Patarkasişvili qalib gələcəyi halda, seçkiqabağı vədlərinin həyata keçirilməsi üçün şəxsi vəsaitindən 1 milyard dollar xərcləyəcəyini bəyan edirdi. O, kommunal xərclərin ciddi bir hissəsini öz cibindən ödəyəcəyini, hər ay hər bir ailə üçün 100 kilovatsaat elektrik enerjisinin pulunun özü tərəfindən keçiriləcəyini, bundan başqa, təbii qaz istifadəsinin bir hissəsini, içməli suyun isə bütün xərclərini öz vəsaiti hesabına ödəyəcəyini bildirirdi. Prezidentliyə namizəd bütün işsizlərə maddi dəstək olacağını, qarşıdan gələn il ölkədə istehsal olunan bütün üzüm və sitrus bitkilərinin pulunu ödəyərək alacağını, valideynlərə hər doğulan uşağa görə yardım ayrılacağını vəd edirdi.
Yerli leyboristlərin lideri Şalva Natelaşvili də populist vədlər səsləndirirdi.
Saakaşviliyə gəlincə, o, vətəndaşların sosial-iqtisadi durumunun yaxşılaşdırılacağını, sərfəli hökumət kreditlərinin paylanacağını, əhalinin birbaşa subsidiyalaşdırılmasının belə mümkünlüyünü bildirir, hətta xüsusilə kəndlərdə yaşayan yoxsul insanlara odun, un, qənd və yağ paylamaqdan da çəkinmirdi.
Xarici siyasətlə bağlı məqamlara gəlincə, bu məsələdə prezidentliyə namizədlərin prioritetləri arasında o qədər də fərq hiss edilməyib. Onların, demək olar ki, hər biri (İrina Sarişvili və Şalva Qatelaşvili istisna olmaqla) Gürcüstanın avroatlantik məkana inteqrasiyasının tərəfdarı kimi çıxış edirdilər. Lakin güclü prezident hakimiyyəti olmadan ölkə problemlərinin həllini mümkünsüz hesab edən Saakaşvilidən fərqli olaraq, müxalifət namizədləri parlament idarəçilik sisteminə keçilməsi, hətta prezidentlik vəzifəsinin ləğvini vacib sayırdılar.
Seçkiqabağı kampaniyanın gedişinə, təbii ki, "İmedi" telekanalı ilə bağlı situasiyanın da ciddi təsiri oldu. Qərbin təzyiqilə üzləşən hakimiyyət telekanalın fəaliyyətinin bərpasına razılıq versə də, 2007-ci il dekabrın 26-da kanal yenidən yayımını dayandırdı. Şirkət rəhbərliyi bu addımı Gürcüstan hakimiyyətinin siyasətinə etiraz olaraq, həmçinin kanalın rəhbəri Patarkasişvilinin durumu ilə bağlı situasiyanın qeyri-müəyyən olması ilə əlaqədar atdı. Patarkasişvili isə danılmaz faktlar qarşısında qaldığından, Londonda Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin əks-kəşfiyyat departamentinin rəhbəri Kodua ilə danışıqlar apardığını, onu hökumətə qarşı fəaliyyətə çəkmək üçün 100 milyon dollar rüşvət təklif etdiyini boynuna aldı. Məhz bundan sonra telekanalın bir çox əməkdaşı ya işlərindən kənarlaşdılar, ya da efirə çıxmaqdan imtina etdilər.
Nəhayət, seçki kampaniyası tamamilə dinc şəkildə və zorakılıq halları olmadan başa çatdı. Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) 3424 seçki məntəqəsinin (onların ümumi sayı 3512-dir) bülletenlərini hesabladıqdan sonra nəticələr açıqlandı: Mixail Saakaşvili - 52,21%, Levan Qaçeçiladze - 25,26%, Badri Patarkasişvili - 6,99%, Şalva Natelaşvili - 6,42%, David Qamkrelidze - 4,02%, Georgi Maisaşvili - 0,76%, İrina Sarişvili - 0,19%.
MSK seçici fəallığının 56,17% olduğunu açıqlayıb, seçici siyahılarına isə 3 352 448 Gürcüstan vətəndaşı haqda məlumatlar daxil olunub. Göstəricilərdən məlum olur ki, birləşmiş müxalifətin lideri Qaçeçiladze Tbilisidə önə çıxsa da, regionlarda Saakaşvili daha çox dəstək alıb.
Beləliklə, MSK-nın rəsmi məlumatına əsasən, Mixail Saakaşvili seçkinin ilk turundaca Gürcüstan prezidenti seçilib. Artıq onu qələbə münasibətilə Polşa, Ukrayna, Litva, Qazaxıstan, Türkiyə, Ermənistan kimi dövlətlərin başçıları təbrik ediblər. Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev də Saakaşviliyə təbrik məktubunu göndərib və orada qeyd edib ki, Azərbaycan və Gürcüstan tarixi və qırılmaz dostluq, mehriban qonşuluq tellərinə, qarşılıqlı dəstəyə malik ölkələrdir: «Bu gözəl ənənələr hazırda bizim dövlətlərarası münasibətlərimizin, strateji tərəfdaşlığımızın möhkəm əsasını təşkil edir. Əminəm ki, Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlığının istər ikitərəfli qaydada, istərsə də beynəlxalq və regional qurumlar çərçivəsində daha da inkişaf etdirilməsi və genişləndirilməsinə dair birgə səylərimiz bundan sonra da xalqlarımızın tərəqqisinə, regionda sülhün, sabitliyin və yüksəlişin təmin olunmasına kömək edəcək».
Gürcüstanda keçirilən prezident seçkisinin və Saakaşvilinin qələbəsinin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınması yalnız MSK-nın rəsmi məlumatı əsasında yox, həm də, təxminən, 1000 əcnəbi və 2000 yerli müşahidəçinin apardığı monitorinq, seçki günü prosesin gedişinə nəzarəti əsasında baş tutub. Onların seçkiyə verdikləri qiymət isə belə olub: "Bu, ölkədə gürcü xalqının öz siyasi meylini nümayiş etdirməsinə imkan yaradan əsl yarışın baş tutduğu ilk seçki olub".
Bununla yanaşı, ölkədə seçkiqabağı kampaniyanın olduqca gərgin, qarşılıqlı inamsızlıq və qanun pozuntuları haqda ittihamlar şəraitində keçdiyi də vurğulanıb.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş Matias Yorş bildirib ki, "Seçki tam nöqsansız keçməsə də, gürcü xalqının yaranmış siyasi böhrana demokratik şəkildə reaksiya vermək imkanı yaradılıb".
Avropa Parlamentinin nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş Mari-Ann İzler-Beqen isə öz növbəsində seçkini "gənc və zərif Gürcüstan demokratiyasının irəli atdığı daha bir addım" adlandırıb. O, Avropa İttifaqının Gürcüstana bu yolda bundan sonra da yardım edəcəyini, parlament seçkisinin keçirilməsinə köməklik göstərəcəyini qeyd edib. MDB ölkələrindən olan 22 nəfərlik, o qədər də böyük olmayan nümayəndə heyəti də, ümumilikdə, seçkiyə müsbət rəy verib.
Lakin Gürcüstan müxalifəti bu fikirlərlə qətiyyən razı deyil və hesab edir ki, Saakaşviliyə sərf edən nəticə kütləvi şəkildə saxtalaşdırmaya yol verilməsi ilə əldə olunub. Müxalifətin fikrincə, Saakaşvili və Qaçeçiladzenin iştirakı ilə seçkinin ikinci turu keçirilməlidir. Bu tələblə yanvarın 6-da Tbilisinin Rike meydanında birləşmiş müxalifətin mitinqi də keçirilib və meydana toplaşmış 10 minədək insan Saakaşvilinin vaxtından əvvəl qalib elan olunmasına etirazını bildirib, həmçinin səslərin yenidən sayılması tələbini irəli sürüb.
Birləşmiş müxalifətin növbəti mitinqi isə yanvarın 8-nə təyin olunsa da, güclü şaxta və qar yağması üzündən ayın 13-nə keçirilib.
Birləşmiş müxalifətin liderləri sayılan Levan Qaçeçiladze, Georgi Xaindrava, Condi Baqaturiya, Koba Davitaşvili və digərləri yanvarın 9-da MSK-nın binası qarşısına toplaşaraq, qurumun sədri Levan Tarxnişvilinin istefasını tələb ediblər. Onlar hətta MSK rəhbərinin kabinetinə soxularaq, bu qurumun seçkinin nəticələrini saxtalaşdırmaqla məşğul olduğunu, saxta protokolları qanuniləşdirdiyini bildiriblər. Təcili şəkildə mətbuat konfransı düzənləyən Tarxnişvili səsvermədən sonra MSK-ya 40-dək seçki məntəqəsində seçkinin nəticələrinin ləğvi tələbi ilə 450 müraciətin daxil olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, həmin müraciətlərdə ciddi qanun pozuntularının qeydə alındığı, hətta seçicilərin qutulara əlavə bülletenlər atdığı bildirilir. Bununla yanaşı, MSK sədri deyib ki, quruma şikayətlərin daxilolma müddəti başa çatdığından, artıq məsələyə yalnız məhkəmələrdə baxıla bilər. Lakin hətta sözügedən məntəqələrdə seçkinin nəticələrinin ləğv olunacağı halda belə, seçkinin ümumi mənzərəsi dəyişməyəcək.
Prezident seçkisi onunla eyni vaxtda səsverməyə çıxarılan digər məsələni kölgədə qoyub. Söhbət gürcülərin ölkənin NATO-ya üzvlüyünə münasibəti və 2008-ci ilin yazında parlament seçkisinin keçirilməsi məsələlərinin referenduma çıxarılmasından gedir. Qeyd edək ki, seçicilərin əksəriyyəti bu məsələnin hər ikisinə müsbət cavab verib. İlkin məlumatlara görə, seçicilərin 60%-dən artığı Gürcüstanın NATO-ya qəbuluna razı olduğunu bildirib. Məhz buna əsaslanan hökumət artıq Gürcüstan üçün alyansın NATO-ya qəbul üzrə fəaliyyət planına (Membership Action Plan) start veriləcəyini düşünür.
Amma bunun bu ilin aprelində Buxarestdə keçiriləcək sammitdə baş tutacağı inandırıcı deyil. Çünki alyans üzvləri hələ ki Gürcüstanın əlavə yükünü üzərinə götürmək və Moskvanın qəzəbinə səbəb olmaq niyyətində deyillər. Üstəlik, hazırkı mərhələdə Kosovo və İran problemlərinə dair Rusiya ilə ümumi dil tapılmasına ehtiyac var. Bu səbəbdən də qapılarının Gürcüstanın üzünə açıq olduğunu bəyan edən NATO, çox güman ki, qarşıdan gələn parlament seçkisinin demokratik standartlara uyğun keçirilməsi, Gürcüstan ordusunda islahatların sona çatdırılması və silahlı qüvvələr üzərində vətəndaş nəzarətinin tam təmin olunmasının gözlənməsinin vacibliyini əsas gətirərək, məsələni bir qədər ləngidəcək.
Parlament seçkisi isə, Saakaşvilinin dediyi kimi, aprel-may aylarında keçirilə bilər. Xatırladaq ki, Gürcüstan müxalifətinin ötən ilin payızında başlanan etiraz aksiyalarında əsas tələblərdən biri də məhz bu idi. Odur ki müxalifət formal olaraq, istəyinə nail olub. Onların hakimiyyətə hazırkı təzyiqinin parlament seçkisində özlərinə daha əlverişli şərtlər qazanmaq məqsədi güddüyü də istisna deyil.
Müxalifətin vəziyyəti yenidən gərginləşdirmək və bununla da, Saakaşvilinin qələbəsi ilə başa çatmış prezident seçkisinin nəticələrinin ləğvinə nail olmaq ehtimalı isə, yerli və əcnəbi analitiklərin fikrincə, minimum həddədir. M.Saakaşvili özünü kifayət qədər səbirli aparır. O, azad və ədalətli parlament seçkisinin keçiriləcəyini vəd edir, müxtəlif ictimai qrupların mövqeyini dinləməyə, hətta müxalifət sıralarındakı peşəkarları hökumətə cəlb etməyə hazır olduğunu bildirir.
Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya yolu tutduğunu bir daha təsdiqləyən Saakaşvili, bununla yanaşı, Rusiya ilə münasibətlərə dair də barışdırıcı bəyanat səsləndirib və ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılması, mövcud problemlərin həllinə nail olunması üçün kompromis axtarmağa hazır olduğunu açıqlayıb.
Gürcüstanda keçirilən seçki ilə bağlı azərbaycanlıların mövqeyi də az əhəmiyyət daşımırdı. Gürcüstanda sayına görə, ikinci etnik qrup olan azərbaycanlıların əksəriyyəti məhz Saakaşvilini dəstəkləyib. Bu, onların mövcud hakimiyyəti dəstəkləməyə meylli olmaq ənənəsi və ya Tbilisi ilə Bakı arasındakı dostluq, tərəfdaşlıq münasibətləri ilə bağlı deyil. Gürcüstan hakimiyyətinə çoxsaylı tənqidlərlə yanaşı, onlar açıq şəkildə bildirirlər ki, Saakaşvili hakimiyyəti özündən əvvəlkilərdən fərqli olaraq, azərbaycanlı əhalinin problemlərinin həlli üçün heç də az iş görməyib. Kəndlərlə rayon mərkəzləri arasındakı yollar müəyyən dərəcədə qaydaya salınıb, kəndlərdəki orta məktəblər əsaslı təmir olunub və kompyuterlərlə təchiz edilib. Yerli azərbaycanlıların torpaq islahatları ilə bağlı bütün gözləntiləri həyata keçməsə də, onların əksəriyyəti şəxsi torpaq sahələri əldə ediblər. Bundan başqa, əvvəllər tez-tez rast gəlinən quldur hücumlarının, oğurluqların, insanların girov götürülməsi hallarının qarşısı alınıb.
Nəhayət, ən əsası, polis, gömrük, yerli hakimiyyət orqanları artıq insanlardan rüşvət istəmir və onlar öz problemlərini həll edə bilirlər.
Qonşu ölkədə keçirilən seçki Azərbaycan üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edirdi. Söhbət orada bu və ya digər namizədin qələbə qazanmasından getmir. Gürcüstan prezidenti postunu kimin tutmasından asılı olmayaraq, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq onsuz da davam edəcəkdi. Azərbaycan üçün qonşu ölkədə hakimiyyətin zəif olması, xaos yaşanması arzuolunmaz idi. Çünki bu halda strateji əhəmiyyət daşıyan qaz və neft borularının, kommunikasiyaların, Gürcüstanla birlikdə reallaşdırılmasına başlanılan digər irimiqyaslı layihələrin fasiləsiz fəaliyyətinə təhlükə yarana bilərdi. Bu layihələrin başlanmasında və həyata keçirilməsində bilavasitə iştirak edən, həmçinin, Azərbaycan hökumətilə yaxın münasibətlərə malik olan Mixail Saakaşvilinin təkrarən prezident seçilməsi isə, şübhəsiz ki, Bakıya ölkələr arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi, siyasi və iqtisadi sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətlərində hər hansı tanışlıq üçün vaxt itirmədən fəaliyyətin davam etdirilməsinə imkan verir.

ВТОРОЕ ПРИШЕСТВИЕ МИХАИЛА-ОБЪЕДИНИТЕЛЯ
5ЯнварЯ в Грузии состоЯлись внеочередные президентские выборы, которые, как и ожидалось, принесли победу Михаилу Саакашвили. Обратиться к воле избирателей власти были вынуждены в ходе поиска выхода из острого политического кризиса, разразившегося в стране в начале ноября минувшего года. Как известно, оппозиционные силы инициировали массовые народные выступления, которые завершились жестким  разгоном полицией, введением чрезвычайного положения и остановкой деятельности телеканалов "Имеди" и "Кавкасиа". Действия правительства Саакашвили вызвали резкую критику, причем даже со стороны благоволивших к нему США и Евросоюза. Ранее в Грузии уже дважды, при президентах Гамсахурдиа и Шеварднадзе, происходила насильственная смена власти - соответственно через гражданскую войну в первом и бескровную "революцию роз" во втором случае. Так что внеочередные выборы должны были направить противостояние власти и объединенной оппозиции, которое уже принимало опасный оборот, в демократическое правовое русло.
Однако оппозиция так и не смогла противопоставить Михаилу Саакашвили единого кандидата - в избирательную кампанию включились сразу шесть претендентов на высший государственный пост, что, конечно, серьезно снизило шансы на успех. Сроки избирательной кампании были весьма сжатые, и по-настоящему развернуть свою агитацию среди граждан, особенно в регионах,  оппозиционные лидеры не смогли. Оппоненты Саакашвили заявляли о многочисленных нарушениях выборного законодательства, о фактах насилия в отношении активистов и руководителей оппозиционных партий на местах, а также о массированном использовании государственных ресурсов в пользу кандидатуры правящей партии.
Тем не менее справедливости ради следует признать, что Саакашвили провел энергичную избирательную кампанию, посетив почти все регионы страны. Ему было что противопоставить критике оппозиции за действительно совершенные им промахи и ошибки. Ведь достижения в годы президентства Саакашвили наглядны и неопровержимы. Его правительство реанимировало государственную власть, восстановило контроль Тбилиси над Аджарией и Джавахетией, досрочно вывело российские войска с территории страны. Была подавлена массовая низовая коррупция, реформированы армия и полиция, восстановлено электро- и газоснабжение городов и поселков. Стали ремонтироваться дороги, школы и пр. Улучшились сборы налогов и таможенные сборы, а государственный бюджет вырос шестикратно.
Конечно же, социальное положение населения все еще остается тяжелым. Недовольство людей вызывала высокая безработица, усугубляемая сокращением госаппарата и увольнениями. Этим и попытались воспользоваться оппоненты Саакашвили, направо и налево раздавая щедрые посулы. Так, кандидат-миллиардер (его состояние, по некоторым оценкам, достигает $11 миллиардов) Бадри Патаркацишвили заявил о намерении  потратить в случае своей победы $1 миллиард из личных средств  на реализацию предвыборных обещаний. В частности, он обязался взять на себя львиную долю всех коммунальных расходов населения и ежемесячно оплачивать каждой семье стоимость 100 киловатт-часов электроэнергии, основную часть расходов на природный газ и полностью - на воду,  материально поддержать всех безработных, скупить в будущем году весь урожай винограда и цитрусовых, выделить пособия родителям при рождении детей. Широковещательные популистские обещания раздавал и лидер местных лейбористов  Шалва Нателашвили. В свою очередь Саакашвили также не скупился на обещания по улучшению экономических и социальных условий жизни грузинских граждан, начиная от выдачи дешевых правительственных кредитов до прямого субсидирования населения, не гнушаясь при этом наделением нуждающихся семей, особенно в сельской местности, дровами, мукой, сахаром и маслом.
Что касается внешнеполитических вопросов, то тут у кандидатов в президенты серьезных разночтений не оказалось. Почти все они, исключая Ирину Саришвили и  Шалву Нателашвили, выступали за евроатлантическую интеграцию Грузии. Но если Саакашвили считал, что без сильной президентской власти проблемы страны не решить, то основу программы оппозиции составили требования, заключавшиеся в переходе к парламентской форме правления и даже ликвидации поста президента.
На ход избирательной кампании, несомненно, оказала влияние и ситуация с телеканалом "Имеди". Под нажимом Запада власти дали согласие на возобновление его деятельности, однако 26 декабря 2007 года канал вновь приостановил вещание. Как объявило его руководство, это было сделано в знак протеста против политики грузинских властей, а также из-за неопределенной ситуации, возникшей с владельцем телеканала Патаркацишвили. Последний перед лицом неопровержимых фактов был вынужден признать, что вел в Лондоне переговоры с руководителем департамента контрразведки МВД Кодуа и предлагал тому $100 миллионов с целью склонить к антиправительственным действиям. Многие журналисты после этого уволились или отказывались выходить в эфир.
Как бы там ни было, но избирательная кампания прошла и завершилась мирно, без актов насилия. Центризбирком Грузии после обработки данных 3424 избирательных участков (из 3512) объявил следующие результаты: Михаил Саакашвили - 52,21%, Леван Гачечиладзе - 25,26%, Бадри Патаркацишвили - 6,99%, Шалва Нателашвили - 6,42%, Давид Гамкрелидзе - 4,02%, Георгий Маисашвили - 0,76%, Ирина Саришвили - 0,19%. Явка на выборах составила 56,17%. В избирательные списки были включены данные 3352448 граждан Грузии. Кандидат от объединенной оппозиции Гачечиладзе вышел вперед в Тбилиси, тогда как в регионах преимущество осталось за Саакашвили.
Таким образом, Михаил Саакашвили, согласно официальному заявлению ЦИК, был избран президентом Грузии в первом же туре голосования. С победой его уже поздравили президенты Польши, Украины, Литвы, Казахстана, Турции, Армении. Свои поздравления прислал и президент Азербайджана Ильхам Алиев, который отметил, что "…Азербайджан и Грузия исторически связаны неразрывными узами дружбы, добрососедства и взаимоподдержки". "Эти добрые традиции сегодня являются прочной основой наших межгосударственных отношений, нашего стратегического партнерства. Уверен, что и впредь наши совместные усилия по дальнейшему развитию и расширению азербайджано-грузинского сотрудничества, как в двустороннем порядке, так и в рамках международных и региональных структур, будут способствовать процветанию наших народов, обеспечению мира, стабильности и прогресса в регионе", - отметил И. Алиев.
Признание итогов грузинских выборов и победы Саакашвили международным сообществом было сделано не только на основе официального решения ЦИК, но и с учетом мнения почти 1000 зарубежных и 2000 местных наблюдателей, осуществлявших контроль над ходом грузинских выборов и мониторинг в день голосования. Согласно их заключению, "…это были первые по-настоящему соревновательные выборы в стране, позволившие грузинскому народу выразить свои политические пристрастия". При этом также отмечалось, что "предвыборная кампания проходила в очень накаленной обстановке, ознаменовавшейся недоверием и повсеместными обвинениями в нарушениях. Различия между исполнением должностных обязанностей и предвыборной кампанией бывшего президента порой стирались, что усиливало отсутствие конкуренции в предвыборной среде". Глава делегации ПАСЕ Матиас Йорш отметил, что президентские выборы "…хоть и не были абсолютно безупречными, но позволили грузинскому народу демократически выразить свою реакцию на сложившийся политический кризис". В свою очередь Мари-Анн Излер-Беген, возглавившая делегацию Европарламента, назвала выборы "еще одним шагом вперед на пути молодой и хрупкой грузинской демократии". Она также пообещала, что Евросоюз продолжит помогать Грузии на этом пути при проведении парламентских выборов. Небольшая делегация наблюдателей от стран СНГ из 22 человек также дала общую позитивную оценку прошедшим выборам.
Однако оппозиция с данными выводами категорически не согласна и утверждает, что угодный для Саакашвили результат был обеспечен посредством массовых фальсификаций и подтасовки, а поэтому должен состояться второй тур с участием Саакашвили и Гачечиладзе.  В Тбилиси, на площади Рике, 6 января прошел митинг объединенной оппозиции, в котором приняли участие около 10 тысяч человек, требовавших пересчета голосов и протестующих против преждевременного объявления победителем Саакашвили. Следующий митинг объединенной оппозиции Грузии из-за сильных холодов и снегопада с  8 января был перенесен на 13 января.
Лидеры объединенной оппозиции, в их числе Леван Гачечиладзе, Георгий Хаиндрава, Джонди Багатурия, Коба Давиташвили и другие, собравшись 9 января у здания Центризбиркома, выступили с требованием отставки его руководителя Левана Тархнишвили. Они ворвались в кабинет главы ЦИК и заявили, что возглавляемая им структура занимается фальсификацией итогов выборов и узаконивает поддельные протоколы. В ходе импровизированной пресс-конференции Тархнишвили заявил журналистам, что в избирательные комиссии поступило 450 обращений, в которых содержались требования аннулировать результаты голосования на 40 избирательных участках. На них были зафиксированы серьезные нарушения, в том числе факты, когда избиратели опускали в урны лишние бюллетени. Однако из-за того, что срок подачи жалоб в Центризбирком истек, теперь нарушения могут быть опротестованы только в суде. Но даже в случае аннулирования результатов по этим участкам общую картину выборов это не изменит.
Президентские выборы оставили в тени проводившийся одновременно с ними референдум по двум важным вопросам: отношение грузинских граждан к вступлению страны в НАТО и проведение парламентских выборов весной 2008 года. Большинство избирателей положительно высказались по обоим из них. По предварительным данным, более 60% участников голосования поддержали стремление Грузии к вступлению в Североатлантический альянс. Исходя из этого, правительство  страны рассчитывает, что будет дан зеленый свет на принятие Плана действий по вступлению в НАТО (Membership Action Plan) для Грузии. Однако вряд ли это будет сделано на предстоящем в апреле Бухарестском саммите. Члены Альянса не горят желанием взваливать на себя дополнительное бремя проблем Грузии и тем более вызывать озлобление Москвы, в то время как нужно найти с ней язык по таким острым проблемам, как Косово и Иран. Поэтому НАТО, подтверждая открытость своих дверей для Грузии, скорее всего, оставит вопрос подвешенным под предлогом необходимости дождаться соответствия демократическим стандартам предстоящих парламентских выборов, а также доведения до конца осуществляемых реформ в грузинской армии и усиления гражданского контроля над ней.
Парламентские выборы, со слов Саакашвили, могут состояться в апреле-мае этого года. Именно это требование было основным во время митингов, начатых оппозицией осенью прошлого года. Так что формально она добилась своего. Не исключено, что нынешнее давление оппозиции на власти сопряжено со стремлением выторговать для себя более приемлемые условия проведения парламентских выборов. Вероятность того, что удастся раскачать ситуацию и добиться аннулирования решения о победе Саакашвили, по мнению подавляющего большинства местных и зарубежных аналитиков, - минимальная. Сам Саакашвили ведет себя сдержанно. Он обещает проведение честных и справедливых парламентских выборов, выражает готовность больше прислушиваться к мнению различных общественных групп и даже привлечь профессионалов из рядов оппозиции в правительство. Подтверждая европейский выбор Грузии, Саакашвили в отношении России сделал примирительные заявления и выразил готовность предпринять серьезные усилия для нормализации двусторонних отношений и поиска компромиссов в урегулировании разделяющих стороны проблем.
Позиция азербайджанцев на прошедших выборах имела немаловажное значение. Составляя вторую по численности этническую группу Грузии, они в своем большинстве поддержали Саакашвили. Сделано это было не только в силу их традиционной склонности поддерживать действующую власть и не только из-за дружественных, партнерских отношений между Тбилиси и Баку. Имея много претензий к властям, азербайджанцы Грузии прямо отмечали, что правительство Саакашвили, в отличие от своих предшественников, немало сделало для решения проблем населения. Дороги между райцентрами и селами приведены в относительный порядок, капитально отремонтированы и компьютеризированы сельские школы. Пусть не все ожидания местных азербайджанцев в связи с земельной реформой реализованы, но большинство получили собственные, частные земельные наделы. Пресечены частые ранее бандитские налеты, грабежи, захваты людей в заложники. А главное, полиция, таможня, местные власти более не вымогают взятки и можно решать свои проблемы.
Выборы в соседней стране имели большое значение и для Азербайджана. Дело не в победе того или иного претендента. Независимо от того, кто стал бы президентом Грузии, стратегическое партнерство между нашими странами было бы продолжено. Для нас неприемлемы были слабость власти, а тем более хаос в Грузии. Ведь в этом случае возникли бы угрозы для бесперебойного функционирования стратегических газо- и нефтепроводов, коммуникаций, других масштабных проектов, начатых совместно с Грузией. Очевидно, что переизбрание Михаила Саакашвили, при непосредственном и деятельном участии которого начаты и реализованы эти проекты и с которым у азербайджанского правительства имеются тесные контакты, позволит, не теряя времени на раскачку и ознакомление, энергично продолжить работу по укреплению нашего стратегического партнерства через наращивание политического и экономического взаимодействия.