Saakaşvilinin yenidən prezident seçilməsinə etiraz edən müxalifət etiraz kampaniyasının güclənəcəyi ilə hədələyir
Yanvarın 5-də Gürcüs-tanda növbədənkənar prezident seçkisi keçirildi və gözlənildiyi kimi, Mixail Saakaşvili qələbə qazandı. Hakimiyyətin seçicinin iradəsinə müraciət etməsinə səbəb isə ölkədə ötən il noyabrın əvvəllərində baş qaldıran kəskin siyasi böhran oldu. Məlum olduğu kimi, həmin vaxt Gürcüstan müxalifətinin təşəbbüsü ilə başlanan xalq etirazı sonda nümayişin polis tərəfindən sərt şəkildə dağıdılması, ölkədə fövqəladə vəziyyətin elan olunması, nəha-yət, "İmedi" və "Kavkasiya" telekanallarının bağlanması ilə nəticələnmişdi. Saakaşvili hökumətinin bu fəaliyyəti, hətta onun ən yaxın müttəfiqlərindən olan ABŞ və Avropa İttifaqı tərəfindən də sərt tənqid edildi. Xatırladaq ki, bunadək Gürcüstanda Qamsaxurdia və Şevardnadzenin prezidentliyi dövründə iki dəfə - birincisində silahlı vətəndaş müharibəsi, ikincisində isə "məxməri inqilab" vasitəsilə, dinc yolla hakimiyyət dəyişikliyi baş verib. Odur ki növbədənkənar seçki hakimiyyətlə birləşmiş müxalifət arasında son dərəcə gər-ginləşən münasibətləri demokratik məcraya yönəltməli idi.
Lakin müxalifət Mixail Saakaşviliyə qarşı vahid namizədlə mübarizə apara bilmədi və seçkiöncəsi qarşı cəbhədən prezident postunu tutmağa, birdən-birə altı namizəd peyda oldu ki, bu da, əlbəttə, onların uğur əldə etmək şansını ciddi şəkildə azaltdı. Seçkiqabağı kampaniyanın müddəti də kifayət qədər qısa idi və bu üzdən müxalifət liderləri vətəndaşlar arasında, xüsusilə də, regionlarda təbliğatlarını lazımi səviyyədə qura bilmədilər.
Saakaşvilinin opponentləri, həmçinin, seçki qanunvericiliyində çox sayda pozuntuların olduğunu, yerlərdə müxalifət partiyalarının rəhbərləri və fəallarına qarşı zorakılığın həyata keçirildiyini, dövlətin inzibati resurslarından hakim partiyanın xeyrinə istifadə olunduğunu bəyan edirdi.
Bütün bunlarla yanaşı, ədalət naminə etiraf etmək lazımdır ki, Saakaşvili özü enerjili seçki təbliğatı apardı və həmin dövrdə, demək olar ki, bütün regionlarda görüşlər keçirdi. Doğrudan da, Saakaşvili indiyədək yol verdiyi səhvlərə görə müxalifətin ittihamlarını cavablandırmaq üçün kifayət qədər arqumentlərə malik idi. Çünki onun prezidentliyi dövründə Gürcüstanda yaşanan inkişaf danılmazdır. Bu iqtidar nüfuzdan düşmüş dövlət hakimiyyətini yenidən ayağa qaldırdı, Tbilisinin Acarıstan və Cavaxetiya üzərində nəzarətini bərpa etdi, həmçinin, Rusiya qoşunlarını vaxtından əvvəl ölkədən çıxara bildi. Bundan başqa, korrupsiya minimum həddə endirilib, ordu və polis orqanlarında islahatlar həyata keçirilib, şəhər və qəsəbələrin elektrik enerjisi və qazla təchizatı bərpa olunub. Yollar, məktəblər və s. təmir edilib, vergi və gömrük yığımları ilə bağlı vəziyyət yaxşılaşdırılıb, dövlət büdcəsi isə 6 dəfə artıb.
Əlbəttə ki, əhalinin sosial vəziyyəti hələ də ağır olaraq qalır. Əhalidə narazılıq yaradan məqamlar dövlət aparatlarındakı ixtisarlar və işdən kənarlaşdırılmalarla əlaqədar artan işsizlikdir. Saakaşvilinin opponentləri də məhz bu məqamdan yararlanmağa çalışaraq, sağa-sola vədlər "paylayırdılar". Məsələn, milyarder namizəd (bəzi məlumatlara görə, onun varidatı 11 milyard dollara çatır) Badri Patarkasişvili qalib gələcəyi halda, seçkiqabağı vədlərinin həyata keçirilməsi üçün şəxsi vəsaitindən 1 milyard dollar xərcləyəcəyini bəyan edirdi. O, kommunal xərclərin ciddi bir hissəsini öz cibindən ödəyəcəyini, hər ay hər bir ailə üçün 100 kilovatsaat elektrik enerjisinin pulunun özü tərəfindən keçiriləcəyini, bundan başqa, təbii qaz istifadəsinin bir hissəsini, içməli suyun isə bütün xərclərini öz vəsaiti hesabına ödəyəcəyini bildirirdi. Prezidentliyə namizəd bütün işsizlərə maddi dəstək olacağını, qarşıdan gələn il ölkədə istehsal olunan bütün üzüm və sitrus bitkilərinin pulunu ödəyərək alacağını, valideynlərə hər doğulan uşağa görə yardım ayrılacağını vəd edirdi.
Yerli leyboristlərin lideri Şalva Natelaşvili də populist vədlər səsləndirirdi.
Saakaşviliyə gəlincə, o, vətəndaşların sosial-iqtisadi durumunun yaxşılaşdırılacağını, sərfəli hökumət kreditlərinin paylanacağını, əhalinin birbaşa subsidiyalaşdırılmasının belə mümkünlüyünü bildirir, hətta xüsusilə kəndlərdə yaşayan yoxsul insanlara odun, un, qənd və yağ paylamaqdan da çəkinmirdi.
Xarici siyasətlə bağlı məqamlara gəlincə, bu məsələdə prezidentliyə namizədlərin prioritetləri arasında o qədər də fərq hiss edilməyib. Onların, demək olar ki, hər biri (İrina Sarişvili və Şalva Qatelaşvili istisna olmaqla) Gürcüstanın avroatlantik məkana inteqrasiyasının tərəfdarı kimi çıxış edirdilər. Lakin güclü prezident hakimiyyəti olmadan ölkə problemlərinin həllini mümkünsüz hesab edən Saakaşvilidən fərqli olaraq, müxalifət namizədləri parlament idarəçilik sisteminə keçilməsi, hətta prezidentlik vəzifəsinin ləğvini vacib sayırdılar.
Seçkiqabağı kampaniyanın gedişinə, təbii ki, "İmedi" telekanalı ilə bağlı situasiyanın da ciddi təsiri oldu. Qərbin təzyiqilə üzləşən hakimiyyət telekanalın fəaliyyətinin bərpasına razılıq versə də, 2007-ci il dekabrın 26-da kanal yenidən yayımını dayandırdı. Şirkət rəhbərliyi bu addımı Gürcüstan hakimiyyətinin siyasətinə etiraz olaraq, həmçinin kanalın rəhbəri Patarkasişvilinin durumu ilə bağlı situasiyanın qeyri-müəyyən olması ilə əlaqədar atdı. Patarkasişvili isə danılmaz faktlar qarşısında qaldığından, Londonda Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin əks-kəşfiyyat departamentinin rəhbəri Kodua ilə danışıqlar apardığını, onu hökumətə qarşı fəaliyyətə çəkmək üçün 100 milyon dollar rüşvət təklif etdiyini boynuna aldı. Məhz bundan sonra telekanalın bir çox əməkdaşı ya işlərindən kənarlaşdılar, ya da efirə çıxmaqdan imtina etdilər.
Nəhayət, seçki kampaniyası tamamilə dinc şəkildə və zorakılıq halları olmadan başa çatdı. Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) 3424 seçki məntəqəsinin (onların ümumi sayı 3512-dir) bülletenlərini hesabladıqdan sonra nəticələr açıqlandı: Mixail Saakaşvili - 52,21%, Levan Qaçeçiladze - 25,26%, Badri Patarkasişvili - 6,99%, Şalva Natelaşvili - 6,42%, David Qamkrelidze - 4,02%, Georgi Maisaşvili - 0,76%, İrina Sarişvili - 0,19%.
MSK seçici fəallığının 56,17% olduğunu açıqlayıb, seçici siyahılarına isə 3 352 448 Gürcüstan vətəndaşı haqda məlumatlar daxil olunub. Göstəricilərdən məlum olur ki, birləşmiş müxalifətin lideri Qaçeçiladze Tbilisidə önə çıxsa da, regionlarda Saakaşvili daha çox dəstək alıb.
Beləliklə, MSK-nın rəsmi məlumatına əsasən, Mixail Saakaşvili seçkinin ilk turundaca Gürcüstan prezidenti seçilib. Artıq onu qələbə münasibətilə Polşa, Ukrayna, Litva, Qazaxıstan, Türkiyə, Ermənistan kimi dövlətlərin başçıları təbrik ediblər. Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev də Saakaşviliyə təbrik məktubunu göndərib və orada qeyd edib ki, Azərbaycan və Gürcüstan tarixi və qırılmaz dostluq, mehriban qonşuluq tellərinə, qarşılıqlı dəstəyə malik ölkələrdir: «Bu gözəl ənənələr hazırda bizim dövlətlərarası münasibətlərimizin, strateji tərəfdaşlığımızın möhkəm əsasını təşkil edir. Əminəm ki, Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlığının istər ikitərəfli qaydada, istərsə də beynəlxalq və regional qurumlar çərçivəsində daha da inkişaf etdirilməsi və genişləndirilməsinə dair birgə səylərimiz bundan sonra da xalqlarımızın tərəqqisinə, regionda sülhün, sabitliyin və yüksəlişin təmin olunmasına kömək edəcək».
Gürcüstanda keçirilən prezident seçkisinin və Saakaşvilinin qələbəsinin beynəlxalq aləm tərəfindən tanınması yalnız MSK-nın rəsmi məlumatı əsasında yox, həm də, təxminən, 1000 əcnəbi və 2000 yerli müşahidəçinin apardığı monitorinq, seçki günü prosesin gedişinə nəzarəti əsasında baş tutub. Onların seçkiyə verdikləri qiymət isə belə olub: "Bu, ölkədə gürcü xalqının öz siyasi meylini nümayiş etdirməsinə imkan yaradan əsl yarışın baş tutduğu ilk seçki olub".
Bununla yanaşı, ölkədə seçkiqabağı kampaniyanın olduqca gərgin, qarşılıqlı inamsızlıq və qanun pozuntuları haqda ittihamlar şəraitində keçdiyi də vurğulanıb.
Avropa Şurası Parlament Assambleyasının nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş Matias Yorş bildirib ki, "Seçki tam nöqsansız keçməsə də, gürcü xalqının yaranmış siyasi böhrana demokratik şəkildə reaksiya vermək imkanı yaradılıb".
Avropa Parlamentinin nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş Mari-Ann İzler-Beqen isə öz növbəsində seçkini "gənc və zərif Gürcüstan demokratiyasının irəli atdığı daha bir addım" adlandırıb. O, Avropa İttifaqının Gürcüstana bu yolda bundan sonra da yardım edəcəyini, parlament seçkisinin keçirilməsinə köməklik göstərəcəyini qeyd edib. MDB ölkələrindən olan 22 nəfərlik, o qədər də böyük olmayan nümayəndə heyəti də, ümumilikdə, seçkiyə müsbət rəy verib.
Lakin Gürcüstan müxalifəti bu fikirlərlə qətiyyən razı deyil və hesab edir ki, Saakaşviliyə sərf edən nəticə kütləvi şəkildə saxtalaşdırmaya yol verilməsi ilə əldə olunub. Müxalifətin fikrincə, Saakaşvili və Qaçeçiladzenin iştirakı ilə seçkinin ikinci turu keçirilməlidir. Bu tələblə yanvarın 6-da Tbilisinin Rike meydanında birləşmiş müxalifətin mitinqi də keçirilib və meydana toplaşmış 10 minədək insan Saakaşvilinin vaxtından əvvəl qalib elan olunmasına etirazını bildirib, həmçinin səslərin yenidən sayılması tələbini irəli sürüb.
Birləşmiş müxalifətin növbəti mitinqi isə yanvarın 8-nə təyin olunsa da, güclü şaxta və qar yağması üzündən ayın 13-nə keçirilib.
Birləşmiş müxalifətin liderləri sayılan Levan Qaçeçiladze, Georgi Xaindrava, Condi Baqaturiya, Koba Davitaşvili və digərləri yanvarın 9-da MSK-nın binası qarşısına toplaşaraq, qurumun sədri Levan Tarxnişvilinin istefasını tələb ediblər. Onlar hətta MSK rəhbərinin kabinetinə soxularaq, bu qurumun seçkinin nəticələrini saxtalaşdırmaqla məşğul olduğunu, saxta protokolları qanuniləşdirdiyini bildiriblər. Təcili şəkildə mətbuat konfransı düzənləyən Tarxnişvili səsvermədən sonra MSK-ya 40-dək seçki məntəqəsində seçkinin nəticələrinin ləğvi tələbi ilə 450 müraciətin daxil olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, həmin müraciətlərdə ciddi qanun pozuntularının qeydə alındığı, hətta seçicilərin qutulara əlavə bülletenlər atdığı bildirilir. Bununla yanaşı, MSK sədri deyib ki, quruma şikayətlərin daxilolma müddəti başa çatdığından, artıq məsələyə yalnız məhkəmələrdə baxıla bilər. Lakin hətta sözügedən məntəqələrdə seçkinin nəticələrinin ləğv olunacağı halda belə, seçkinin ümumi mənzərəsi dəyişməyəcək.
Prezident seçkisi onunla eyni vaxtda səsverməyə çıxarılan digər məsələni kölgədə qoyub. Söhbət gürcülərin ölkənin NATO-ya üzvlüyünə münasibəti və 2008-ci ilin yazında parlament seçkisinin keçirilməsi məsələlərinin referenduma çıxarılmasından gedir. Qeyd edək ki, seçicilərin əksəriyyəti bu məsələnin hər ikisinə müsbət cavab verib. İlkin məlumatlara görə, seçicilərin 60%-dən artığı Gürcüstanın NATO-ya qəbuluna razı olduğunu bildirib. Məhz buna əsaslanan hökumət artıq Gürcüstan üçün alyansın NATO-ya qəbul üzrə fəaliyyət planına (Membership Action Plan) start veriləcəyini düşünür.
Amma bunun bu ilin aprelində Buxarestdə keçiriləcək sammitdə baş tutacağı inandırıcı deyil. Çünki alyans üzvləri hələ ki Gürcüstanın əlavə yükünü üzərinə götürmək və Moskvanın qəzəbinə səbəb olmaq niyyətində deyillər. Üstəlik, hazırkı mərhələdə Kosovo və İran problemlərinə dair Rusiya ilə ümumi dil tapılmasına ehtiyac var. Bu səbəbdən də qapılarının Gürcüstanın üzünə açıq olduğunu bəyan edən NATO, çox güman ki, qarşıdan gələn parlament seçkisinin demokratik standartlara uyğun keçirilməsi, Gürcüstan ordusunda islahatların sona çatdırılması və silahlı qüvvələr üzərində vətəndaş nəzarətinin tam təmin olunmasının gözlənməsinin vacibliyini əsas gətirərək, məsələni bir qədər ləngidəcək.
Parlament seçkisi isə, Saakaşvilinin dediyi kimi, aprel-may aylarında keçirilə bilər. Xatırladaq ki, Gürcüstan müxalifətinin ötən ilin payızında başlanan etiraz aksiyalarında əsas tələblərdən biri də məhz bu idi. Odur ki müxalifət formal olaraq, istəyinə nail olub. Onların hakimiyyətə hazırkı təzyiqinin parlament seçkisində özlərinə daha əlverişli şərtlər qazanmaq məqsədi güddüyü də istisna deyil.
Müxalifətin vəziyyəti yenidən gərginləşdirmək və bununla da, Saakaşvilinin qələbəsi ilə başa çatmış prezident seçkisinin nəticələrinin ləğvinə nail olmaq ehtimalı isə, yerli və əcnəbi analitiklərin fikrincə, minimum həddədir. M.Saakaşvili özünü kifayət qədər səbirli aparır. O, azad və ədalətli parlament seçkisinin keçiriləcəyini vəd edir, müxtəlif ictimai qrupların mövqeyini dinləməyə, hətta müxalifət sıralarındakı peşəkarları hökumətə cəlb etməyə hazır olduğunu bildirir.
Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya yolu tutduğunu bir daha təsdiqləyən Saakaşvili, bununla yanaşı, Rusiya ilə münasibətlərə dair də barışdırıcı bəyanat səsləndirib və ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılması, mövcud problemlərin həllinə nail olunması üçün kompromis axtarmağa hazır olduğunu açıqlayıb.
Gürcüstanda keçirilən seçki ilə bağlı azərbaycanlıların mövqeyi də az əhəmiyyət daşımırdı. Gürcüstanda sayına görə, ikinci etnik qrup olan azərbaycanlıların əksəriyyəti məhz Saakaşvilini dəstəkləyib. Bu, onların mövcud hakimiyyəti dəstəkləməyə meylli olmaq ənənəsi və ya Tbilisi ilə Bakı arasındakı dostluq, tərəfdaşlıq münasibətləri ilə bağlı deyil. Gürcüstan hakimiyyətinə çoxsaylı tənqidlərlə yanaşı, onlar açıq şəkildə bildirirlər ki, Saakaşvili hakimiyyəti özündən əvvəlkilərdən fərqli olaraq, azərbaycanlı əhalinin problemlərinin həlli üçün heç də az iş görməyib. Kəndlərlə rayon mərkəzləri arasındakı yollar müəyyən dərəcədə qaydaya salınıb, kəndlərdəki orta məktəblər əsaslı təmir olunub və kompyuterlərlə təchiz edilib. Yerli azərbaycanlıların torpaq islahatları ilə bağlı bütün gözləntiləri həyata keçməsə də, onların əksəriyyəti şəxsi torpaq sahələri əldə ediblər. Bundan başqa, əvvəllər tez-tez rast gəlinən quldur hücumlarının, oğurluqların, insanların girov götürülməsi hallarının qarşısı alınıb.
Nəhayət, ən əsası, polis, gömrük, yerli hakimiyyət orqanları artıq insanlardan rüşvət istəmir və onlar öz problemlərini həll edə bilirlər.
Qonşu ölkədə keçirilən seçki Azərbaycan üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edirdi. Söhbət orada bu və ya digər namizədin qələbə qazanmasından getmir. Gürcüstan prezidenti postunu kimin tutmasından asılı olmayaraq, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq onsuz da davam edəcəkdi. Azərbaycan üçün qonşu ölkədə hakimiyyətin zəif olması, xaos yaşanması arzuolunmaz idi. Çünki bu halda strateji əhəmiyyət daşıyan qaz və neft borularının, kommunikasiyaların, Gürcüstanla birlikdə reallaşdırılmasına başlanılan digər irimiqyaslı layihələrin fasiləsiz fəaliyyətinə təhlükə yarana bilərdi. Bu layihələrin başlanmasında və həyata keçirilməsində bilavasitə iştirak edən, həmçinin, Azərbaycan hökumətilə yaxın münasibətlərə malik olan Mixail Saakaşvilinin təkrarən prezident seçilməsi isə, şübhəsiz ki, Bakıya ölkələr arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi, siyasi və iqtisadi sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətlərində hər hansı tanışlıq üçün vaxt itirmədən fəaliyyətin davam etdirilməsinə imkan verir.

SECOND COMING OF MIKHEIL THE UNITER
The opposition questions Saakashvili's election as Georgian president and threatens to launch a protest campaign
The snap presidential election was held in Georgia on 5 January and, as expected, ended in victory for Mikheil Saakashvili. The authorities were forced to seek the support of voters when they were looking for a way out of the acute political crisis which developed in the country in early November last year.  As we know, opposition groups staged mass protests which were dispersed by the strong-arm tactics of the police. A state of emergency was declared and the Imedi and Kavkasia TV channels were shut down. These moves by the Saakashvili government stirred up strong criticism, even in the United States and EU, which support his policy. In the past, changes of government by force had already occurred twice, under presidents Gamsakhurdia and Shevardnadze: by civil war in the first case and the bloodless "Rose Revolution" in the second. So the snap election was designed to keep confrontation between the authorities and united opposition, which was escalating into a dangerous situation, within democratic and legal limits.
However, the opposition failed to nominate a single candidate against Mikheil Saakashvili: six contenders for the highest official post joined the campaign, which of course limited dramatically their chances of success. The campaign period was very short, and the opposition leaders failed to launch full-blown campaigns, especially in the provinces. Saakashvili's opponents point to numerous violations of electoral law, cases of violence against activists and leaders of local branches of opposition parties and wide use of government resources in favour of the ruling party's candidate.
In justice, it must be admitted, however, that Saakashvili conducted an energetic campaign and visited almost all the regions of the country. He knew how to counter the opposition's criticism of his mistakes and failures. After all, the country's progress during Saakashvili's presidency is visible and undeniable. His government has reanimated state governance, restored Tbilisi's control over Ajaria and Javakheti, and forced Russia to withdraw its troops from the country's territory even before the deadline. Rampant corruption in the lower tiers was curbed, the army and the police were reformed and electricity and natural gas supplies to towns and villages were restored. The government began to repair roads, school buildings, etc. The collection of tax and customs fees was improved, and the national budget increased six times.
Of course, the economic situation of the population remains grave. The high rate of unemployment, which is further aggravated by massive job cuts in government departments, aroused displeasure among the people. Saakashvili's opponents tried to take advantage of this and started to make generous promises. For example, Badri Patarkatsishvili, a billionaire who decided to run for president (by some estimates, his fortune reaches $11 billion) announced his plan to spend $1 billion from his own pocket to keep his campaign promises. In particular, he undertook to cover the lion's share of all utility bills of the Georgian population and pay off 100 kilowatt-hours of electricity, most of the natural gas bill and the entire water supply bill every month, provide financial assistance to the jobless and buy up the entire harvest of grapes and citruses next year, as well as to start paying generous child benefits to the parents of every new child. Shalva Natelashvili, leader of the Georgian Labour Party, did not stint on generous populist promises either. For his part, Saakashvili was also issuing promises left and right to improve the economic and social condition of Georgian citizens, beginning with cheap, government-sponsored loans and ending with direct subsidies for the population, even stooping to handing out firewood, flour, sugar and vegetable oil to needy families, especially in rural areas.
As for foreign political issues, the candidates had no serious differences in their views. Almost all of them, with the exception of Irina Sarishvili and Shalva Natelashvili, supported the idea of a Euro-Atlantic orientation for Georgia. But whereas Saakashvili argued that the country's problems cannot be resolved without a strong presidency, the opposition's programme was based upon demands that the country should become a parliamentary republic and the post of president should be abolished.
The election campaign was certainly influenced negatively by the situation at Imedi TV. Under pressure from the West, the authorities agreed to reopen the channel but, on 26 December 2007, the channel again suspended its broadcasting. The channel management made a statement that this was done in protest against the Georgian authorities' policy and also because of the unclear situation that had developed around the channel's owner, Patarkatsishvili. The latter was forced, when confronted with irrefutable evidence, to admit that he had held talks in London with Erekle Kodua, head of the Counter-intelligence Department of the Internal Affairs Ministry and had offered him $100 million in return for anti-government actions. Many journalists resigned or refused to go on the air after that.
Be that as it may, the election campaign did take place, and was peaceful, without any acts of violence. The Georgian Central Electoral Commission processed ballots from 3,424 electoral precincts (of the total 3,512) and announced the following results: Mikheil Saakashvili received 52.21% of the votes, Levan Gachechiladze - 25.26%, Badri Patarkatsishvili - 6.99%, Shalva Natelashvili - 6.42%, Davit Gamqrelidze - 4.02%, Giorgi Maisashvili - 0.76%, Irina Sarishvili - 0.19%. Voter turnout was 56.17%. The voters' lists included 3,352,448 Georgian citizens. The candidate from the united opposition, Gachechiladze, won Tbilisi, whereas Saakashvili led in the provinces.
So, according to the official statement of the Central Electoral Commission, Mikheil Saakashvili was elected Georgian president in the first round of the election. The Polish, Ukrainian, Lithuanian, Kazakhstani, Turkish and Arme-nian presidents have already congratulated Saakashvili. Azerbaijani President Ilham Aliyev also sent him a letter of congratulations, in which he noted that "Azerbaijan and Georgia are historically linked by inseparable ties of friendship, good, neighbourly relations and mutual support." "These good traditions remain a firm foundation for relations between our nations and our strategic partnership to this day. I am certain that in the future, our combined efforts towards broadening and advancing Azer-baijani-Geor-gian cooperation, both bilaterally and within the frameworks of international and regional organizations, will promote the prosperity of our peoples, peace, stability and progress in the region," I. Aliyev wrote.
The international community recognized the legitimacy of the results of the Georgian election and Saakashvili's victory not only on the basis of the official decision of the Georgian Central Electoral Commission, but also in consideration of the opinions of almost 1,000 foreign and 2,000 local observers who monitored the Georgian election campaign and supervised the voting process on the voting day. Their report reads that "this was the first truly competitive election in the country, which enabled the Georgian people to express their political preferences." It also noted that the "election campaign was conducted in a very tense atmosphere, marked by mistrust and multiple accusations of irregularities. The distinction between the carrying out of official duties by the former president and campaigning were often blurred, which enhanced the effect of absence of rivalry in the run up to the election." Matyas Eorsi, head of the OSCE delegation, noted that the presidential election, "although it was not absolutely flawless, enabled the Georgian people to express their reaction to the political crisis which has taken shape in a democratic manner." For her part, Marie-Anne Isler-Begen, who headed the delegation from the European Parliament, called the election "yet another step ahead for the young and fragile Georgian democracy." She also promised that the EU will keep providing assistance to Georgia in holding elections throughout this journey towards democracy.  A small, 22-strong delegation of the CIS countries also gave a generally positive assessment to the election.
However, the opposition categorically disagreed with these reports and now argues that the result in Saakashvili's favour was achieved through mass rigging and irregularities, which is why a second round should take place, with the participation of Saakashvili and Gachechiladze. The opposition staged a rally on Riqe Square in Tbilisi on 6 January, in which some 10,000 people took part, demanding a recount of the ballots and protesting against the premature declaration of Saakashvili's victory. Due to unusually cold weather and snowstorms, the next rally of the united opposition was postponed from the scheduled date of 8 January to 13 January.
Leaders of the united opposition, including Levan Gachechi-ladze, Giorgi Khaindrava, Jondi Baghaturia, Koba Davitashvili and others, gathered in front of the Central Electoral Commission building on 9 January, demanding the resignation of Commission Chairman Levan Tarkhnishvili.  They broke into Tarkhnishvili's office and said that his organization rigged the election results and legalized counterfeit tabulation records. During an improvised press conference, Tarkhnishvili told journalists that the electoral commissions received 450 complaints demanding that the election results from 40 electoral precincts be voided. Major irregularities were found at those precincts, including the casting of extra ballots into the ballot boxes by voters. However, because the deadline for filing complaints at the Central Electoral Commission had passed, protests against irregularities can only be contested in court. But even if the election results in these precincts are voided, this will not change the overall result of the election.
The presidential election overshadowed the referenda on two important issues which were held simultaneously with the vote: one on Georgian citizens' opinions about the country's accession to NATO and another on holding parliamentary elections in the spring of 2008. A majority of voters supplied positive answers to both questions. According to preliminary results, more than 60% of voters said yes to Georgia's aspiration to join the North Atlantic alliance. The country's government hopes that these results will help Georgia receive the green light to assignment of a Membership Action Plan for Georgia by NATO. However, this is unlikely to happen at the upcoming NATO summit in Bucharest in April. Members of the alliance are not particularly keen to take on the extra burden of Georgia's problems, and still less to anger Moscow at a time when they need to find a common language with the Kremlin on pressing problems like Kosovo and Iran. This is why NATO, although it reaffirmed that its door is open for Georgia, will most probably shelve the admission issue, citing as an excuse the need to wait to see whether the upcoming parliamentary elections meet democratic standards and for finalisation of reform of the Georgian Army and the strengthening of civilian control over the military.
Saakashvili said that parliamentary elections might take place in April or May. This was precisely the main demand at rallies staged by the opposition last fall. So, formally, they achieved their goal.  It is possible that the opposition's pressure on the government stems from a desire to negotiate more acceptable terms in the holding of parliamentary elections. The opinion of the overwhelming majority of both local and foreign analysts is that the opposition's chances of generating enough tension to achieve a voiding of Saakashvili's victory are minimal. Saakashvili himself is being restrained. He has promised that the parliamentary elections will be free and fair and expressed his readiness to be more attentive to the opinions of different social groups and even invite professionals from the ranks of the opposition to his government. Confirming Georgia's European orientation, Saakashvili made reconciliatory statements towards Russia and said that he was ready to make serious efforts to normalize bilateral relations and seek a compromise in the regulation of problems which strain relations between the two countries.
The position of ethnic Azeris in the presidential election was quite important. The second largest ethnic minority in Georgia, the majority of them voted for Saakashvili. They did so not only because of their traditional inclination to vote for the incumbent government, or out of consideration for the friendly partner-like relations between Tbilisi and Baku.  Although they too have numerous complaints about the authorities, Georgia's Azeris pointed out that, in contrast to its predecessors, the Saakashvili government did its best to resolve the problems of many communities. The roads between administrative centres of districts and villages were repaired to an acceptable standard and village schools were repaired and computerized. Although not all expectations of Georgian Azeris regarding land reform have been realised, the majority of them received their own private plots of land. The robberies, banditry and hostage-taking, which were quite frequent in the past, have been curbed. And most importantly, police, customs officers and local officials do not extort bribes any more, so it is possible to deal with them now.
The election in our neighbouring country was very important for Azerbaijan too. It is not a question of the victory of this or that candidate. Regardless of who becomes the Georgian president, the strategic partnership of our countries will continue. What would be unacceptable for us would be weakness in the government and, especially, chaos in Georgia. Any instability would pose a threat to the normal functioning of the strategic oil and gas pipelines, communications lines and other large-scale projects which Azerbaijan and Georgia launched together. It is obvious that the re-election of Mikheil Saakashvili, with whose direct and active participation these projects were launched and implemented, and who has close contacts with the Azerbaijani Government, will make it possible, without losing time on familiarization and limbering-up, to keep working hard on strengthening our strategic partnership through the development of political and economic cooperation.