BALKANLARIN "BARIT ÇƏLLƏYİ"
Serbiya paytaxtının Ətrafı Moskvanın mikrorayonlarına çox bənzəyir. Qədim məhəllələrin isə tarixi, ən azı, orta əsrlərə gedib-çıxan Avropa və Baltikyanı şəhərləri xatırladır. Belqradın əsas piyada küçəsi olan Knez Mixailov təpədə yerləşən son dərəcə gözəl Kalemeqdən (türk sözləri olan "kale" - meydan və "meqdan" - döyüş sözlərinin birləşməsi) parkına dirənir. Həmin hündürlükdən Savva və Dunay çaylarının qovuşduğu yerin mənzərəsi açılır. Lakin parkın ən diqqətəlayiq hissəsi vaxtilə çox döyüşlərə səhnə olmuş Belqrad qalasıdır.
Müharibənin izi
Bütünlükdə Serbiya ərazisi kimi, Belqrad da son dəfə müharibə səsini o qədər də uzaq olmayan keçmişdə - cəmi 8 il əvvəl eşidib. Həmin vaxtdan şəhərin mərkəzində NATO bombardmanının şahidi kimi, bir sıra dağılmış evlər qalmaqdadır. Alyansın üç ay davam edən hava müharibəsinə səbəb isə Slobodan Miloşeviçin Kosovoda hərbi əməliyyatlara (yerli partizanlara qarşı) son qoyulması, bölgənin geniş muxtariyyət statusunun bərpası, əsasən, NATO ölkələrinin ordusundan təşkil olunmuş sülhməramlıların bölgəyə girməsinə imkan yaradılması kimi tələblərə əməl etməməsi idi.
Yuqoslaviyaya ilk hava zərbəsi 1999-cu il martın 24-də endirilib. Əsas hədəf kimi, Serbiyadakı və Kosovo diyarındakı obyektlər seçilmişdi. Əməliyyatlara 1260 təyyarə və vertolyot, 30 hərbi gəmi, həmçinin 3 təyyarədaşıyan gəmi və 6 atom sualtı qayığı cəlb edilmişdi. Aviareydlərdə Çexiya, Polşa, Yunanıstan, Lüksemburq və İslandiya istisna olmaqla, NATO-nun, demək olar ki, bütün üzvləri iştirak edirdi. Hərbi təyyarəçilər 35 min uçuş zamanı Yuqoslaviyaya 15 min bomba (kaset bombaları da daxil olmaqla) və raket atmışdı.
1999-cu ildən hazırda 2 milyonluq əhalisinin 90%-ni etnik albanların təşkil etdiyi Kosovo BMT-nin idarəçiliyi altında idi. Bu günlərdə müstəqillik alacağı gözlənilir.
Belqrad isə hazırda sülhün hökm sürdüyü adi şəhəri xatırladır. Kalemeqdanın mənzərəli xiyabanlarında sevgililər gəzişir, Knez Mixailov küçəsindəki dünyada məşhur brend mağazalarında adam əlindən tərpənmək olmur, şəhərin, demək olar ki, bütün sakinləri ingilis dilində babat danışır, hər addımbaşı hamımıza yaxşı tanış olan "Makdonalds" restoranları ilə rastlaşırsan...
Belqradın payız axşamlarında gənclərə, kiçik uşaqlarla gəzməyə çıxan ailələrə baxanda, istər-istəməz hər an yeni müharibəyə səbəb ola biləcək Kosovo problemi yaddan çıxır.
Amma Kosovo Serbiyanın əsas problemidir və hələ də çözülməmiş qalır. O sanki ölkənin boynundan asılmış yükdür və bu "yükü yerə qoymadan" Serbiya Avropaya tam inteqrasiya oluna və ya Avropa İttifaqının tamhüquqlu üzvünə çevrilə bilməz.
Doğrudur, serb mağazalarında avro ilə göstərilmiş qiymətlərə rast gəlmək mümkündür, lakin valyuta hələ də dinar olaraq qalır. Odur ki "Kosovo dalanı"ndan çıxmağın yolu tapılmalıdır. Lakin hələ ki bu yolu nə Belqrad, nə Priştina, nə də beynəlxalq vasitəçilər tapa bilir.
Əlbəttə, fakt faktlığında qalır: Kosovo əhalisinin böyük əksəriyyətini etnik albanlar təşkil edir və onların müstəqilliyə can atması, müəyyən mənada, başa düşüləndir. Bundan başqa, burada bir məqam da var. Kosovo o qədər də varlı olmayan Serbiya üçün ağır iqtisadi yük ola bilər. Çünki günlərin birində Belqrad qəfildən bu qiyamçı bölgədən yaxa qurtarmaq fikrinə düşərsə, Serbiyanı dərhal əllər üstündə Avropa İttifaqına qəbul edəcəklər və bu ölkəyə investisiya axını başlayacaq. Bölgə Serbiyanın tərkibində qalacağı halda, Belqrad oraya külli miqdarda vəsait yönəltmək məcburiyyətində qalacaq.
Amma bu, məsələnin bir tərəfidir. Digər tərəfdən serb xalqının milli özünüdərki var və o, Kosovonu Serbiyanın tərkib hissəsi, mədəni və dini mərkəzi hesab edir. Odur ki Serbiyanın gündəlik həyatında Kosovo probleminin xüsusi izi var. Məsələn, ölkədə informasiya verilişlərinin hər biri Kosovo münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlar prosesi barədə xəbərlə başlayır, mövzu daim qəzetlərin ilk səhifələrində yer alır. Lakin serblərin Kosovonu itirmək fikrində olmadıqlarının daha qəti göstəricisi bu sətirlərin müəllifinin də rast gəldiyi Belqradın tarixi mərkəzindəki binalardan birinin fasadı üzərindəki yazı sayıla bilər. Binanın açıq qəhvəyi rəngli divarının üzərində iri və qara hərflərlə bir yazı var: "Ne damo Kosovo!" ("Kosovonu verməyəcəyik!").
O da nəzərə alınmalıdır ki, şəhərdə "divar incəsənəti" o qədər də populyar deyil.
Bundan başqa, bir müddət əvvəl Serbiya paytaxtında Kosovonun müstəqilliyinə qarşı geniş reklam kampaniyasına başlanılıb. Şəhərin küçələrində məşhur tarixi şəxslərin şəkilləri və sitatlarının yer aldığı lövhələr yerləşdirilib. "Biz özümüzə məxsus olanları qoruyacağıq və heç zaman verməyəcəyik" şüarı Britaniyanın sabiq baş naziri Uinston Çörçillin şəklinin yanında yazılıb. Xatırladaq ki, o, bu fikri İkinci Dünya müharibəsi dövründə səsləndirmişdi.
ABŞ-ın ilk prezidenti Corc Vaşinqtonun şəklinin yanında isə onun bu fikirləri yer alıb: "Bizim qul, yoxsa azad insanlar olduğumuzu nümayiş etdirməyimizin vaxtı çatıb".
Şəhər küçələrində Şarl de Qoll və Avraam Linkolnun sitatlarına və fotolarına da təsadüf olunur.
Sıfır nəticə
Dekabrın 10-da BMT Təhlükəsizlik Şurası Kosovo münaqişəsi üzrə beynəlxalq vasitəçilik edən "üçlük"ün (Rusiya, ABŞ və Avropa İttifaqı) məruzəsinin müzakirəsinə başlayıb. Qeyd edək ki, bölgənin yekun statusunun müəyyənləşdirilməsi üçün BMT-nin tərəflərə verdiyi vaxt məhz həmin gün bitib. Diplomatik mənbələrin məlumatına görə, məruzə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinə rəsmi olaraq bir gün əvvəl, qurumun baş katibi Pan Qi Mun tərəfindən verilib. Məlumat üçün bildirək ki, formal olaraq, bu, dekabrın 10-da baş verməli idi. Lakin BMT-nin Baş katibinin iqlim dəyişikliyinə dair konfransda iştirak etmək məqsədilə İndoneziyaya planlaşdırılan səfəri vaxtın bir gün qabağa çəkilməsinə səbəb olub.
Məruzənin məzmununa gəlincə, onun müəllifləri Belqradla Priştina arasında Kosovonun statusuna dair razılığın əldə edilmədiyini bildiriblər. Sənəddə tərəflərin Kosovoda 1999-cu ildə zorakılığın aradan qaldırılmasından sonra ilk dəfə bu cür birbaşa və intensiv dialoqa cəlb edildikləri də qeyd olunub. Müəlliflərin fikrincə, vacib məqamlardan biri Belqrad və Priştinanın öz gələcəklərini Avropa İttifaqının tərkibində görmələridir. Bundan başqa, münaqişə tərəfləri Kosovo və onun ətrafında sabitliyin pozulmasına səbəb ola biləcək addım atmayacaqlarını da vəd ediblər.
Bütün bunlara rəğmən, 2007-ci ilin avqustundan başlanan dialoqun nəticəsi sıfıra bərabərdir. "Üçlük" Kosovo ilə Serbiyanın "aralarındakı münasibətlər, xüsusilə tarixi, insani, coğrafi, iqtisadi və mədəni ölçülər baxımından əlaqəli olacaqlarına" şübhə etməsələr də, əsas məqam - bölgənin statusu ilə bağlı fikir ayrılığı qalmaqdadır.
Priştina rəhbərliyi, birmənalı olaraq, Serbiyadan ayrılmaq fikrindədir. Onların prezidenti Fatmir Seydiunun fikri bunu bir daha təsdiqləyir: "Müstəqillik bizim strategiyamızın başlanğıcı və sonudur. Biz buna istənilən halda nail olacağıq". Kosovo artıq bunu həll edilmiş məsələ sayır və yerli parlamentin müvafiq qərar qəbul edəcəyi günü gözləyir (bunun gələn ilin yanvarında baş tutması mümküdür). Qərb, xüsusilə ABŞ, Avropa İttifaqı və NATO-nun timsalında Kosovonun müstəqilliyini dəstəkləyir.
Belqrad isə bölgəyə geniş muxtariyyətin verilməsində israrlıdır. Bu halda, Kosovonun öz bayrağı və gerbinin qəbulu, onun beynəlxalq maliyyə qurumları ilə əlaqə qurması, Kosovo millilərinin beynəlxalq idman turnirlərinə qatılması kimi hallara da razılıq verilir. Lakin Belqrad bütün bunların yalnız Serbiyanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində mümkün olduğunu da xüsusi qeyd edir. Rusiyanın BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, "Serbiyanın qəbul etmədiyi yeganə məqam Kosovonun BMT, ATƏT və digər beynəlxalq institutlara üzvlüyüdür". Belqrad münaqişənin həllinin yalnız BMT Təhlükəsizlik Şurası çərçivəsində mümkün olduğuna da əmindir. Ölkənin baş naziri Vioslav Koştunisanın sözlərinə görə, Serbiya sözügedən qurumun məsələ ilə bağlı qəbul edəcəyi qərarı qəbul etməyə hazırdır.
Zəncirvari reaksiya
Belqradın BMT TŞ-nin qərarına belə arxayınlıqla yanaşması orada Rusiyanın ölkənin maraqlarından çıxış etməsi ilə əlaqədardır. Çünki Moskva dəfələrlə açıq şəkildə bəyan edib ki, Təhlükəsizlik Şurasında Serbiyanın maraqlarına uyğun olmayan istənilən qərarın qəbuluna veto qoyacaq. Dekabrın əvvəllərində Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov məsələyə bir daha qayıdaraq, Qərbdən olan tərəfdaşlarını Kosovo albanlarının "şantajının təsiri altına düşməməyə" çağırıb. "Biz bunun yalnız sərhədlərimiz yaxınlığında yox, eyni zamanda, bütün Avropa ərazisindəki tanınmamış ərazilərlə bağlı hansı vəziyyətə gətirib çıxara biləcəyini yaxşı anlayırıq", - deyə o qeyd edib. Söhbət, əlbəttə ki, Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı problemlərdən gedir. Həm də təkcə onlardan yox. Rusiyanın Federasiya Şurasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri Mixail Margelov bildirib ki, Kosovo birtərəfli qaydada müstəqilliyini elan edərsə, "Kürdüstanda, Fələstində, Şimali Osetiyada, İspaniyanın bask bölgələrində və digər ərazilərdə oxşar hallar baş qaldıra bilər". Bosniyadakı Serb Respublikasını da bu sıraya aid etmək olar.
Lavrov münaqişənin həlli üçün uydurma vaxtın qoyulmasının da yolverilməz olduğunu bildirib. Bununla da Moskva danışıqların davam etdirilməsinin tərəfdarı kimi çıxış edib.
Amma hər halda dialoq problemin həllində hansısa irəliləyişə səbəb olmalıdır. Məhz bu səbəbdən "üçlük"ün məruzəsinin BMT TŞ-də müzakirəsinə başlanmazdan əvvəl Moskvanın qurumdakı təmsilçisi V.Çurkin bildirib ki, tərəflər siyasi iradə göstərəcəyi təqdirdə, vasitəçilərin səylərinin nəticələri danışıqlar üçün çox müsbət zəmin yarada bilər. Amma bir şərtlə ki, beynəlxalq birlik bu məsələdə birgə mövqe nümayiş etdirsin. Rusiyalı diplomat hesab edir ki, "üçlük" 120 gün ərzində "Axtisaarinin 15 ayda gördüyü işdən çox iş görüb".
Xatırladaq ki, münaqişənin həlli "üçlük"ə tərəflər arasında 2006-cı il ərzində BMT-nin xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaarinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqların nəticəsiz başa çatmasından sonra həvalə edilib. Axtisaarinin planının ilkin mərhələdə Kosovoya beynəlxalq nəzarət altında faktiki müstəqillik verilməsini nəzərdə tutduğu da məlumdur. Sənəddə bölgəyə "yüngül silahlı" hərbi birləşmələrə sahib olma, şəxsi bayraq, gerb və himn yaratmaq hüququ da nəzərdə tutulur. Bundan başqa, Axtisaari planında bildirilir ki, Kosovo müstəqil xarici siyasət apara, BMT də daxil olmaqla, müxtəlif beynəlxalq qurumlara üzv ola bilər. Bölgənin serb və alban hissələrinə bölüşdürülməsinin, həmçinin hansısa dövlətə birləşdirilməsinin mümkünsüzlüyü də sözügedən planda əksini tapan məqamlardandır. Gözlənildiyi kimi, bu plan Serbiyanı qane etməyib və onun qəbuluna Rusiya tərəfindən əngəl yaradılıb.
Hərbi yolla...
Nəhayət, münaqişə tərəfləri sülh danışıqları ilə bağlı məruzənin BMT-nin baş katibinə təqdim edilməsindən sonra zorakılıqdan qaçacaqlarına dair açıqlamalarına baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyət Balkan regionunda situasiyanı son dərəcə təhlükəli sayır. Serbiyanın "RTS" telekanalının efirində Serbiyanın baş naziri Voislav Koştunitsanın müşaviri Aleksandr Simiç bildirib ki, Belqradın ölkənin ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün mümkün olan bütün vasitələrdən istifadə edəcək. Aleksandr Simiç onu da deyib ki, "Keçmiş Yuqoslaviya ərazisində baş verən vətəndaş müharibələri dövründən Serbiyanın bir sıra silahlı münaqişələrlə bağlı neqativ təcrübəsi var. Hakimiyyətin böyük müdriklik və ehtiyatlılıq göstərməsi məhz bununla əlaqədardır. Amma istənilən an dövlət maraqlarının silaha sarılmaqla qorunması da mümkündür. İstənilən təcavüz və müharibə təhlükəsinə ilk reaksiya verməli olan orqan BMT Təhlükəsizlik Şurasıdır. Lakin kimlərsə artıq bu orqanın da qərarlarına hörmət etmirlərsə, onda dövlətçiliyin müdafiəsi üçün başqa yol qalmır".
Serbiyanın Kosovo üzrə naziri Slobodan Samarciç isə jurnalistlərlə söhbəti zamanı bildirib ki, Belqrad rəhbərliyi ölkə sərhədlərinə təhlükə yaranacağı halda, "Avropanın istənilən dövlətinin ata biləcəyi addımları atacaq".
Serbiya KİV-nin məlumatına görə, artıq "ən son vasitələr" barədə fikirlər hakim koalisiya arasında ciddi mübahisələrə səbəb olub. Müşahidəçilər bildirir ki, rəsmi Belqrad faktik olaraq, sərt kurs (baş nazir Koştunisanın tərəfdarları) və daha ehtiyatlı yanaşmaya (prezident Tadiçin tərəfdarları) üstünlük verənlər arasında iki cəbhəyə bölünüb. Qeyd edək ki, ölkə prezidenti Serbiyanın Kosovonun ayrılmasına heç zaman razılaşmayacağını bildirərkən daim Belqradın "müharibə istəmədiyini" də vurğulayır. Tadiç hazırda ölkəsində etnik qrupların hüquqlarının tapdanmadığını, Kosovo ilə geniş muxtariyyətə dair 20 illik razılaşmanın imzalanmasının və müddət başa çatdıqdan sonra məsələyə yenidən baxılmasının mümkünlüyünü də qeyd edir.
Bundan başqa, mümkün güc tətbiqi haqqında fikirlərlə yanaşı, belə məlumatlar da var ki, Kosovo öz müstəqilliyini elan edəcəyi halda, Serbiya bölgəyə sanksiyalar tətbiq edə, oraya gediş-gəlişin qarşısını ala bilər. Hətta bölgənin elektrik enerjisinin kəsilməsi məsələsinin də gündəmə gətirilməsinin mümkünlüyü söylənilir.
NATO-nun Avropadakı birgə qüvvələrinin komandanı, general Con Kreddok isə bəyan edib ki, alyans serblər və kosovolular arasında istənilən qarşıdurmanın qarşısını almağa hazırdır. Noyabrın 30-dakı çıxışında NATO-nun baş katibi Yap de Hoop Sheffer də alyansın Kosovoda aranın qarışması ilə barışmayacağını, lazım gələcəyi halda, bölgədə hərbi mövcudluğunu gücləndirəcəyini bəyan edib.
Beləliklə, Kosovo ətrafında hadisələrin inkişafı bir neçə amildən aslı olacaqdır. Hər şeydən əvvəl, Priştinanın birtərəfli qaydada Serbiyadan ayrılması ilə əlaqədar Avropa İttifaqında vahid mövqenin olub-olmayacağı bəlli deyil. Belə ki, İspaniya və Yunanıstan Kosovoya müstəqillik verilməsində tələskənliyin əleyhinədir.
Ekspertlər Rusiyanın Serbiyaya dəstəyinin nə dərəcədə möhkəm olduğu barəsində də düşünürlər. Hər halda, Kosovoya müstəqillik verilməsi hansısa mənada Moskvanın özünə sərf edən məsələ deyil. Çünki Rusiyada müxtəlif millətlərin kompakt yaşadığı çox sayda ərazilər mövcuddur.
Üstəlik, Kreml Kosovo presedentini, ən azı, Cənubi Osetiya problemi ilə əlaqədar qabarda bilər.
Nəhayət, serblər özləri anlayırlar ki, Rusiya onlardan nisbətən uzaqda yerləşir, o, öz problemləri və geosiyasi oyunları ilə məşğuldur. Serbiyanın yeri isə birləşmiş Avropadır, Avropa İttifaqının digər dövlətləri arasındadır. Vaşinqton və Moskvanın Kosovo ətrafındakı oyunda haraya qədər gedə biləcəkləri də bəlli deyil.
Belə çıxır ki, hələ suallar cavablardan çoxdur. Odur ki hələlik yalnız situasiyanı izləmək və Balkanlar üçün müharibənin artıq keçilmiş mərhələ olmasına ümid etmək qalır.

THE "POWDER KEG" OF THE BALKANS
The outskirts of the Serbian capital look like Moscow's dormitory suburbs, while its older parts resemble those of medieval European and Baltic cities. Belgrade's main pedestrian zone, Prince Mihailo's Street, runs into the beautiful hilly park of Kalemegdan (Turkish words "kale" - "fortress" and "megdan" - "field"). The park looks onto the captivating junction of two rivers - the Sava and the Danube. However, the main sight in the park is Belgrade Castle which, just like the whole of Serbia, has seen many battles in the past.
The trace of war
Belgrade echoed to the sounds of war quite recently - eight years ago. Several gutted buildings still stand in the city centre as mute witnesses to NATO air strikes. The reason for the three-month air war launched by NATO was Slobodan Milosevic's refusal to end hostilities in Kosovo (by local guerrillas), restore its autonomy or allow an international peacekeeping force of the North Atlantic alliance into the region. The first air strike on Yugoslavia was carried out on 24 March 1999. Targets across Serbia and its region of Kosovo received most attacks. The operation involved 1,260 planes and helicopters, and 30 battleships, including three aircraft carriers and six nuclear submarines. Almost all member states of NATO, except for the Czech Republic, Poland, Greece, Luxembourg and Iceland, took part in the air raids. The war planes of the alliance made more than 35,000 sorties, dropping about 15,000 bombs (including cluster bombs) and missiles on Yugoslavia. Since the same year, the Serbian province of Yugoslavia, 90 per cent of whose two million people are now ethnic Albanians, has been ruled by the UN.
As for Belgrade itself, it looks like an ordinary, peaceful city at the moment. Young couples walk around the picturesque alleys of Kalemegdan, while the shops selling world-famous brands in Prince Mihailo's Street are completely packed. Almost all residents of the city speak fairly good English, and adverts for the American fast food restaurant McDonalds, which is probably known to most residents of the earth, are all over the place. On an autumn evening in the centre of Belgrade, packed with young people and families with children, the Kosovo conflict, which may turn into a new armed confrontation, seems very far away.
Nonetheless, Serbia's main problem has yet to be solved. It threatens the whole country, which will never be able to integrate into a united Europe and become a full member of the EU carrying such a burden. Yes, in Serbian shops, you can see price tags written in euros, but the country has its own currency - the dinar. It is clear that it is very important to find a way out of the Kosovo crisis. But no-one - neither Belgrade, nor Pristina, nor international mediators - knows how this should be done.
Of course, it is extremely difficult to argue with facts - most of the people in the disputed Serbian province are ethnic Albanians, whose aspiration to independence is quite understandable. There is one more thing to consider. Kosovo might become a heavy economic burden for Serbia, a country which is not so rich. If Belgrade suddenly decides to say goodbye to the rebellious region, Serbia will probably be immediately incorporated into the EU and investment will start flowing in. If the province remains part of Serbia, Belgrade will have to channel considerable financial resources there.
But this is only one side of the problem. The other side is the national self-consciousness of the Serbian people, which regards Kosovo as the cradle of its statehood - its cultural and religious centre. For this reason, the Kosovo problem still has its own special effect on Serbia's daily life. For example, all Serbian news bulletins start with reports about the Kosovo talks, and this subject occupies the front pages of the papers. Residents of Belgrade are well aware of the refugee problem. But the most graphic sign of the Serbs' unwillingness to part with Kosovo was seen by the author of this article on the fa?ade of a building in Belgrade's historical centre. The words, "Ne damo Kosovo!" (We will not give up Kosovo!") were written by hand in big black letters on a beige wall, although "wall art" is not so popular in the city. An advertising campaign against Kosovo's independence was launched in the Serbian capital recently. Billboards with photographs and quotes from prominent historical personalities appeared in the streets of Belgrade. "We will defend what belongs to us and we will not surrender," these words were written near a portrait of British Prime Minister Winston Churchill who pronounced them during the Second World War. "It is time to demonstrate if we are slaves or free people," says a poster near a portrait of the first US president, George Washington. Other posters carry statements by Charles de Gaulle and Abraham Lincoln.
Zero result
On 10 December, the UN Security Council began studying the report of the "troika" (Russia, USA and EU) of international mediators on Kosovo. The deadline for signing an agreement on the final status of the region expired on 10 December. Diplomatic sources said that the report was officially handed over to members of the Security Council by UN Secretary-General Ban Ki-moon. Officially, the report should have been submitted on 10 December, however, the date for the handover of the document was postponed because of the secretary-general's visit to Indonesia to participate in a conference on climate change.
The authors of the report acknowledged that Belgrade and Pristina had failed to reach agreement on the status of Kosovo. Nevertheless, the document says that "the sides have been involved in a steady and intensive direct, high-level dialogue since the end of violence in Kosovo in 1999". The authors of the report think that one of the most important issues is the fact that Belgrade and Pristina see their future under "the roof of the European Union". Also, the conflicting sides gave "assurances that they will not resort to actions that might destabilize the situation in and around Kosovo". Nevertheless, the dialogue which had been conducted since August this year yielded no result. Although the "troika" realizes that "Kosovo and Serbia will remain linked to each other because of the special nature of their relations, especially in historical, human, geographic, economic and cultural dimensions", the main question - the status of the disputed province - is still hanging in the air.
The Pristina government desires only full secession from Serbia. Everyone is aware of the statement by Kosovo President, Fatmir Sejdiu: "Independence is the beginning and end of our strategy. One way or another, we will achieve it." Kosovo believes that this issue has almost been solved and expects the local parliament to make the relevant decision (probably in January 2008), while the West - the United States, the European Union and NATO - will recognize the new sovereign state. Belgrade continues to insist that the region should be granted broader autonomy, which means that Kosovo may have its own flag and coat of arms, establish direct relations with international financial institutions and send its own national teams to international sporting events. But all of this should happen on the basis of Serbia's territorial integrity. Russia's permanent representative to the UN Security Council, Vitaliy Churkin, stressed that "the only thing that the Serbs are not ready to accept is Kosovo's membership of international political organizations such as the UN, the OSCE and some others". Belgrade is sure that a final solution to the problem can be found only within the framework of the UN Security Council. According to Prime Minister Vojislav Kostunica, the country is ready to recognize a decision by the UN Security Council.
Chain reaction
It must be noted here that Belgrade's confidence in a Security Council decision is based on the fact that it is strongly supported by Russia, a country which has repeatedly promised to veto any decision violating Serbia's rights. For example, in early December Russian Foreign Minister Sergey Lavrov called on Western partners not to succumb to "blackmail" by Kosovo's Albanians. "We understand very well what consequences this might have for other unrecognized territories - not only those situated near our borders, but also all over Europe," the Russian foreign minister said. He was talking about Abkhazia, South Ossetia and the Dniester region and not only them. The chairman of the international affairs committee of the Russian Federation Council, Mikhail Margelov, says that, "if Kosovo declares unilateral independence, we should expect similar events in Kurdistan, Palestine, North Ossetia, the Dniester region, Northern Ireland, the Basque Provinces in Spain and in many other places". The Serbian Republic in Bosnia can be added here as well. Meanwhile, Sergey Lavrov also said that it is impossible to set artificial deadlines for solving this problem. Thus, Moscow insists that negotiations must continue.
But the point is that dialogue should be marked by at least some progress on settlement of the conflict. For this reason, before the Security Council started discussing the report of the "troika", Russian representative Vitaliy Churkin said that the results of the mediators' efforts "are a very good start to negotiations which can be productive and successful in view of the political will displayed by the sides and on condition that the international community makes coordinated efforts to help them achieve this result". The Russian diplomat also said that in 120 days the "troika" managed to do "much more than Ahtisaari did in 15 months".
It must be remembered that the settlement of the issue was handed over to the mediators after negotiations on the final status of the region between Belgrade and Pristina, held in 2006 with the mediation of the UN secretary-general's special envoy Martti Ahtisaari, yielded no result. As we know, the Ahtisaari plan, in fact, granted independence to Kosovo under international supervision at the first stage. The province would also be allowed to have "lightly armed" military units and symbols of statehood such as a coat of arms, flag and national anthem. What is more, it was planned that Kosovo would be able to pursue its own foreign policy and join various international organizations, including the UN. At the same time, it was planned that the region would not be split into Serbian and Albanian zones, or merge with any other state. However, such a solution did not suit Belgrade, and the plan was blocked with the help of Russia.
With arms in their hands...
In such a situation, it is no surprise that although the conflicting sides agreed to avoid violence after the UN secretary-general is presented with a report on the results of peace efforts, the international community regards the situation in the Balkans as being extremely explosive. During his appearance on the Serbian TV channel RTS, Aleksandar Simic, an adviser to Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica, said that Serbia will use all available means to defend its territorial integrity. "Serbia has had negative experiences in a number of armed conflicts which happened during the civil war on the territory of the former Yugoslavia. This is the reason for the greater wisdom and care of the authorities, although we can defend our state interests with arms in our hands in any case. When no-one respects the position of the UN Security Council, the only organization which should react when someone threatens you with aggression or war, then the state has no other choice," Simic pointed out. In turn, the Serbian minister for Kosovo, Slobodan Samardzic, told journalists that Belgrade will react "just like any other country in Europe if its borders are in danger". It must be noted that, as the Serbian media maintains, all the talk "about the last resort" caused heated debates within the local ruling coalition. Observers point out that Belgrade has in fact split into hardliners (the circle around Prime Minister Kostunica) and supporters of a more cautious approach (the circle around President Tadic). For example, saying that the country will not accept Kosovo's independence, the Serbian leader always points out that Belgrade "does not want a war and will take every opportunity to say that". Tadic also always says that the rights of ethnic groups are not violated in Serbia and that the country is ready to sign an agreement on broad autonomy for 20 years in order to raise the issue of the region's status after the agreement expires.
Moreover, apart from rumours about possible military action, according to some information, if Kosovo decides to proclaim its independence, Belgrade might impose an economic blockade and ban trips to Kosovo. Power supplies to the region might be cut off as well.
Meanwhile, NATO's supreme allied commander in Europe, General John Craddock, has expressed his readiness to prevent possible clashes between the Serbs and Kosovars. Also, in his address on 30 November, NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer stressed that the alliance will not tolerate distubances in Kosovo and will increase its military presence in the region if need be.
Thus, we can say that the development of events around Kosovo will depend on several factors. First of all, it is not quite clear yet how united the position of the EU will be in the face of Pristina's possible unilateral secession from Belgrade. To all appearances, Spain and Greece are not delighted by the haste in granting independence to Kosovo. Experts are also speculating about how strongly Russia supports Serbia. On the one hand, the Kosovo precedent does not suit Moscow (if we take into account how many ethnic regions there are in Russia). However, at the same time, the Kremlin might want to "try on" the Kosovo case with regard to South Ossetia. And finally, the Serbs themselves cannot but understand that Russia is relatively distant from them and that it is a big state engaged in its own problems and geopolitical strategies. Serbia should belong to a united Europe, along with other member states of the EU. Nor is it clear how far Washington and Moscow can go in the Kosovo game.
It seems that, for the time being, there are more questions than answers. We can only follow developments in the situation and hope that war is already a thing of the past for the Balkan peninsula.