Amerika-Rusiya danışıqlarının hərbi iddialar və təhlükəsizliyə heç bir aidiyyəti yoxdur
Sentyabrın ortaları, hƏtta bir il bundan əvvəldə ən anormal təxminlərdə təsəvvür belə oluna bilməyən bir hadisə ilə əlamətdar oldu: Amerika zabiti Rusiya fövqəlməxfi müdafiə sisteminin ən pünhan nöqtələrindən biri olan Qəbələ RLS ərazisinə qədəm qoydu. Rusiya ilə ABŞ arasında hərbi-siyasi qarşıdurmanın yeni yüksəliş mərhələsində Kremlin amerikalılara belə güzəştlərə getməyə hazır olması faktı sevindirici ola bilərdi... Bir yekə "əmma" olmasaydı. Əslində, elə əvvəldən bəlli olan son nəticədə amerikalı hərbçilərin bu radiolokasiya stansiyasına gəlişi sırf turist səciyyəli idi.
Axı hələ hərbi ekspertlər bu obyektlə tanış olmadan Vaşinqtonda yüksək səviyyəli məmurların Qəbələ RLS-in amerikalıların Çexiyada quraşdırmağı planlaşdırdıqları sistemi əvəz etməyə qadir olmaması barədə növbəti açıqlamalarından sonra bu səfəri başqa cür necə qiymətləndirmək olar? Amerikalılar, ən yaxşı halda, onu Şərqi Avropa raket əleyhinə müdafiə (RƏM) sisteminə əlavə kimi nəzərdən keçirə bilərlər. Bu isə Rusiyanı qane etmir və o, xarici işlər naziri Sergey Lavrov və onun müavini Sergey Kislyakın dililə növbəti dəfə bəyan etdi ki, Qəbələ RLS-dən birgə istifadə təklifi heç də bu obyektin amerikalıların Avropadakı RƏM sisteminə daxil olması demək deyil. Bunlar bir-birini istisna edən variantlardır.
Bununla belə, "Qəbələ turizmi" iki ölkənin xarici işlər və müdafiə nazirləri arasında 2+2 formulu əsasında danışıqların oktyabrın ortalarında Moskvada keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti raundu ərəfəsində baş tutub.
Görünür, sonda heç bir nəticə əldə edilməsə də, bir-birinə qonaq getmək tərəflərin xoşuna gəlib. Amerika raket əleyhinə müdafiə agentliyinin rəis müavini, briqada generalı Patrik O`Reyli bildirib ki, Kolorado, Alyaska və Kaliforniyadakı analoji RLS-lərlə tanış olmaq üçün Rusiya ekspertlərini ABŞ-a cavab səfərinə dəvət edib. "Gələn həftə bizdə raketlərin sınağı keçiriləcək və biz rusiyalı həmkarlarımızı müşahidəçi qismində dəvət etdik", - deyən amerikalı general onu da vurğulayıb ki, "Biz ballistik raketlərin mövcud və artmaqda olan təhlükəsinin qarşısının alınması məqsədilə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıq imkanlarına inanırıq".
Ümid hələ də yaşayır?
Əslində, indi onu öldürmək tərəflərin heç birinə sərf etmir. Kremlin özünün, ilk baxışdan, son məqama dirənmiş təəssüratı bağışlayan mövqeyindən müəyyən siyasi imtiyazlar müqabilində çəkilməsinin dəfələrlə şahidi olmuşuq. Amma bu dəfə də belə bir şey mümkün olacaqmı?
Düzünə qalsa, Rusiya ilə ABŞ-ın RƏM məsələsində əməkdaşlığı üçün əsas maneə yalnız Kremlin böyük dövlətçilik ambisiyalarıdır. Kreml hesab edir ki, Amerika RƏM sisteminin üçüncü eşelonunun qurulması müstəsna olaraq Rusiyanın əleyhinə yönəldilib və onun... Qərb istiqamətində raket atəşi açmaq imkanlarına güclü zərbə endirir. Nə az, nə də çox!
Bir özünüz düşünün, axı əsasən müdafiə sistemi olan RƏM raket buraxılması barədə erkən xəbərdarlıq və onların havada olarkən məhvi üçün nəzərdə tutulub. Hətta amerikalıların biclik işlətdiklərini (bu, onlar üçün tamamilə təbiidir) və qitələrarası ballistik raketlərə sahib olduğunu hələ heç ən xoş yuxusuna belə gətirə bilməyən İrandan müdafiə olunmaqdan daha çox, Rusiya ərazisini izləmək niyyəti güddüklərini təxmin etsək belə, Moskvanın adekvat addımlar atması, məsələn, raketlərini Kubada yerləşdirməsi daha məntiqi olardı. Əminliklə demək olar ki, Fidel Kastro rejimi rusların raket əleyhinə sistemini can-başla qəbul edər və yerləşdirərdi. Həm də bu zaman bununla bağlı beynəlxalq müqavilələrə istinad hüquqi qüvvəyə malik olmayacaq, çünki amerikalılar özləri də hərbi sahədəki bütün razılaşma və müqavilələri artıq çoxdan və bilərəkdən pozurlar.
Moskvanın öz ballistik raketlərinin sayını artırması və onları incə şəkildə Qərbə istiqamətləndirməsi daha asan yoldur və Kreml də məhz belə edəcəyilə hədələyir. Belə olan halda, amerikalıların Polşada yerləşdimək fikrində olduqları 10 antiraket qoruduğu sahəyə yönələn tankı ov tüfəngi ilə durdurmaq fikrində olan bostan qoruqçusunu xatırladacaq.
Onu da demək lazımdır ki, bu qalmaqalda hər iki tərəfdən o qədər qeyri-səmimilik var ki, artıq hətta siyasi riyakarlıq müsabiqəsi elan etmək və əvvəlcədən iki qızıl medal hazırlamaq da olar.
Axı aydındır ki, bütün bu dirəşmələrin arxasında hərbi yox, müstəsna olaraq siyasi ambisiyalar dayanır. Hamı indiki böyük dövlətlərin nə bu gün, nə sabah, nə də gələcəkdə bir-birinə raket zərbələri endirmək fikrində olmadıqlarını çox gözəl dərk edir. Tarixin bu səhifəsi hələ keçən əsrin 60-cı illərinin sonu, 70-ci illərin əvvəllərində qapadılıb. O vaxt hamıya aydın oldu ki, Qərblə Rusiya arasında heç bir nüvə müharibəsi olmayacaq, çünki belə bir müharibədə qalibin olması fiziki baxımdan mümkünsüzdür. İndi bu fikir heç kimin ağlına belə gəlmir. Başqa şey düşünürlər: sürətlə silahlanma, ilk növbədə, iqtisadi savaşdır və kimin birinci, kimin isə ikinci olduğunu indi də, sonralar da məhz o müəyyənləşdirəcək. Bu, siyasi ambisiyalar savaşıdır, savaş naminə savaşdır və yeganə mütləq məqsədə çevrilərək, "düşmən dövlətini nüvə dalğası ilə məhv etmək" kimi xəstə təxəyyülləri artıq çoxdan əvəz edib. Problem ondadır ki, Rusiya hələ tam formalaşmayan psixikalı, qlobal, ümumbəşəri özünüeyniləşdirmə yolunda olan bir dövlətdir. SSRİ dağılandan sonra cəmi 16 yaşı olan bu dövlət həmin yaşlı böyüməkdə olan nəslin nümayəndələrinin yaşadıqları sarsıntıları keçirir, onlara xas olan natamamlıq, yekəxanalıq və özünütəsdiq istəkləri ona da xasdır. Amerikalılar da məhz onun bu zəif damarını məharətlə tutmaqla, Rusiyanı asanlıqla növbəti avantüraya - onun yenicə formalaşmağa başlayan iqtisadi skeletini dağıtmalı olan sürətlə silahlanmaya cəlb edirlər.
ABŞ ilə Rusiya arasında RƏM məsələsilə bağlı hələ də qalmaqda olan əməkdaşlıq imkanlarına qayı-darkən, qeyd etmək lazımdır ki, o, yalnız Kreml indiki mövqeyindən əl çəkdiyi halda reallığa çevrilə bilər.
Əməkdaşlıq o vaxt mümkündür ki, birincisi, Moskva amerikalıları öz planlarından imtinaya məcbur edə bilməyəcəyini aydın dərk edər və kənarda qalmaqdansa, müəyyən informasiyaya və cərəyan edən hadisələrə müəyyən təsir rıçaqlarına malik olmaq üçün bu yeni sistemə daha yaxın olmağa üstünlük verər.
İkincisi, Rusiya siyasətçilərində ayıq praqmatizm üstün gələrsə və onlar ölkənin uzunmüddətli sürətli silahlanmaya qoşulmaq üçün potensialı olmadığını, sonda bunun SSRİ kimi parçalanmaya məruz qalmaqla nəticələnə biləcəyini dərk edərlərsə. Axı tarix nə isə öyrətməlidir!
Üçüncüsü, Moskva ABŞ-Rusiya qarşıdurmasının yeni yüksəlişindən möhkəm narahat olan Avropa Birliyinin güclü dəstəyini əldə edə bilərsə.
Dördüncüsü, tərəflər elə bir qarşılıqlı məqbul ssenari barədə razılığa gələ bilsələr ki, bu zaman Rusiya istiblişmenti Avropada RƏM sistemilə bağlı indiki sərt mövqeyindən nə daxili, nə də xarici arenada pərt olmadan geri çəkilə bilsin, çünki qarşıdan gələn parlament və prezident seçkilərini nəzərə alaraq, bu, "putinçilər" üçün çox önəmlidir. Mümkündür, amma...
...İnanmaq olmur
Elə bircə ona görə ki, ABŞ administrasiyası və hərbi-sənaye kompleksi (HSK) bu oyuna ona görə başlamayıblar ki, Rusiyaya təhlükəyə sürükləyən yoldan belə asanlıqla çəkinməyə imkan versinlər. Üstəlik, rusiyalılar da çox gözəl dərk edirlər ki, bu önəmli məsələdə güzəştə getmək nüfuzun itirilməsinə və müvafiq olaraq, bütün siyasi cəbhələr boyu güzəştlərə gətirib çıxaracaq. Lakin Kreml bir sadə həqiqəti də dərk etməlidir: hazırkı mərhələdə Rusiya inkişaf baxımından onilliklərlə irəlidə olan ABŞ və bütövlükdə Qərbə qarşı heç bir parametrə görə duruş gətirə bilməz. Bu məsələdə təkcə karbohidrogenlərin köməyi kifayət etməz. O, mütləq yeni bir oyuna başlamalı, vaxt udmalı, bütün gücünü iqtisadiyyatın yüksəldilməsinə yönəltməlidir. Bir neçə onillikdən sonrakı siyasi oyunlarda bu, ən önəmli və ən güclü arqumentə çevriləcək. Qüdrətli iqtisadiyyata malik Rusiya bu gün itirdiyi mövqeləri sabah geri qaytarmaq iqtidarında olacaq (Kutuzovun 1812-ci il müharibəsində müvəqqəti geri çəkilməsilə analogiya aparmaq olar). Düzgün hesablanmış uzunmüddətli davranış strategiyası olarsa, heç nə - nə Avropaya bugünkü güzəştlər, nə qonşu dövlətlərdə, o cümlədən Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada mövqelərin itirilməsi Rusiyaya fövqəldövlət statusunu geri qaytarmağa mane ola bilməyəcək. Yalnız iqtisadi baxımdan çox güclü şəkildə möhkəmlənəndən, sivil, humanist və həqiqətən, demokratik dövlət imici qazanandan sonra Rusiya avtomatik şəkildə, elə böyük səy göstərmədən yenə dünya miqyaslı mərkəzlərdən, hətta qütblərdən birinə çevriləcək...
İndiki duruma gəldikdə, bir daha təkrar edirəm, bu sətirlərin müəllifi Moskva ilə Qərbin, RƏM də daxil olmaqla, bərabərhüquqlu əməkdaşlığının mümkünlüyünə o qədər də ümidli deyil. Siyasi baxımdan, bu, ilk növbədə, elə amerikalıların özləri üçün sərfəli deyil. Sabah belə bir şey baş verərsə, güman ki, müvəqqəti səciyyə daşıyacaq, məsələn, ASQMM və bir çox digər strateji razılaşmalarda olduğu kimi. Öz üstünlüyünü dərk edən Avropa və ABŞ Rusiyaya həmişə, bayağı ifadəmə görə üzr istəyirəm, "atıblar".
Yeri gəlmişkən, heç də təsadüfi deyil ki, lap bu günlərdə, amerikalılar Qəbələ RLS-də olandan dərhal sonra mətbuatda onların Gürcüstanda da antiraketlər quaşdırmaq fikrində olmaları barədə informasiya meydana çıxdı. Xəbər agentliklərinin bildirdiyinə görə, "keçən həftə Azərbaycanda Qəbələ RLS-dən istifadə imkanlarını araşdıran amerikalı mütəxəssislər" artıq bir neçə gündür ki, Gürcüstandadır. Gürcüstan KİV-lərinin versiyasına görə, indi ABŞ ekspertləri Acaırıstanda Qəbələ RLS tipli RLS inşa etmək imkanını araşdırırlar. "Qruzavianaviqasiya" xidmətinin başçısı Giorgi Karbelaşvili sentyabrın 25-də bu versiyanı nə təsdiq, nə də inkar etdi. "Mətbuatda amerikalılarla ABŞ RƏM elementlərinin Gürcüstanda yerləşdirilməsi, hansısa texnologiyaların quraşdırılması ilə bağlı aparılan danışıqlar barədə xəbərlər dolaşmaqdadır. Əlbəttə, amerikalı ekspertlərin gəlişi nə iləsə əlaqədardır və həftə ərzində amerikalılar Gürcüstanın avianaviqasiya imkanlarının genişləndirilməsi imkanlarını araşdırıblar", - deyən Karbelaşvili qeyd etdi ki, "Amerikalılar Batumidə aeronaviqasiya imkanlarının auditini keçirirlər və gördükləri onları valeh edib".
Belə bir informasiyanın nəticələrini çox gözləmək lazım gəlmədi. "Gürcüstan ərazisində ABŞ RƏM sistemi üçün RLS yerləşdirildiyi halda, o, Rusiyanın ölkənin Avropa hissəsində yerləşən strateji qüvvələrinə nəzarət üçün istifadə oluna bilər". Bu sözləri "İnterfaks" agentliyinə müsahibəsində raket əleyhinə müdafiə korpusunun keçmiş komandanı general-leytenant Nikolay Rodionov söylədi. General aydınlaşdırdı: "Şübhəsiz, belə bir stansiya ölkəmizin təhlükəsizliyi üçün təhlükə olacaq, çünki ondan ölkənin Avropa hissəsində yerləşən strateji raketlərin buraxılmasını izləmək mümkündür". Podionovun sözlərinə görə, ABŞ Gürcüstanda RLS tikmək qərarına gələrsə, yəqin ki, bu, çox yüksək dəqiqlikli - santimetrlik dalğalar diapazonunda işləyən stansiya olacaq. "Bu zaman radarın yanında istənilən tərəfə - həm İrana, həm də şimala, yəni Rusiya ərazisinə istiqamətlənən antenaların quraşdırılacağını istisna etmək olmaz", - deyə hərbi ekspert bildirib. O, ABŞ-ın Rusiya sərhədləri boyu radarlar tikilməsi praktikasını davam etdirəcəyini də istisna etmədi. "Bununla ABŞ ölkəmizin maraqlarına aşkar etinasızlıq nümayiş etdirir", - deyə Rodionov qeyd edib.
Təbii ki, ABŞ-ın Gürcüstandakı səfirliyi bu informasiyanı təkzib edərək bildirdi ki, amerikalıların Qəbələ və Gürcüstan missiyalarının ümumi heç nəyi yoxdur. Sentyabrın 26-da ABŞ səfirliyi bildirib: "Amerika eksperlərindən ibarət qrupun Avropada ABŞ raketdən müdafiə sistemi elementlərinin yerləşdirilməsinə aidiyyəti yoxdur". "Qruziya online" isə xəbər verir: "Bu, Batumi hava limanının texniki imkanlarının və təyyarələrin qəzasız enməsi zamanı onları qəbul etməyə nə dərəcədə hazır olmasının araşdırılması üçün nəzərdə tutulan səfər idi".
Lakin birincisi, amerikalıların birincidən sonra ikinci addımı da atacaqları istisna deyil və bəlkə də, bir müddət sonra biz, həqiqətən, yeni Rusiya-ABŞ qalmaqalından xəbər tutacağıq. Bəhanə isə ABŞ ilə Gürcüstanın sonuncunun ərazisində növbəti RLS tikmək, üstəlik, orada bir-iki Amerika bazası yerləşdirmək niyyəti barədə açıqlamaları olacaq. Bu gün hadisələrin göstərilən axarda inkişafını kim istisna edə bilər? Üstəlik, ABŞ Gürcüstanın NATO-ya qəbulu üçün fəal şəkildə lobbiçilik edir, Gürcüstan isə Rusiyanın acığına amerikalılarla hər cür hərbi əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.
İkincisi, amerikalılar Kremlin Avropa RƏM sistemi məsələsində Kremlin yumşalması "təhlükəsilə" üzləşdikləri halda, Ağ ev, yəqin ki, yeni bir "manevr" edəcək ki, onun da yeganə məqsədi rusları yeni demarşlara, son nəticədə, sürətlə silahlanmaya təhrik etmək olacaq. Bunun təməlində isə ağılasığmaz, məsələn, "İranın ballistik raketlərinin təhlükəsi" (İran isə onları yaratmaqdan hələ Yer Marsdan uzaq olan qədər uzaqdır) kimi avamlığın dayandığı isə önəmli deyil. Əsas məsələ - son məqsəddir. Amerikalıların son məqsədi isə göz qabağındadır.

US-Russian talks have nothing to do with military ambitions and security
Something happened in the middle of September that was unthinkable just one year ago, even for the most paranoid: an American officer set foot inside the holy of holies of the top secret Russian defence system, the Qabala radar station. The fact that the Kremlin is ready to make such a concession to the Americans when there is a new stage in the military and political conflict between Russia and the USA would be cause for celebration, were it not for a big "but". Judging from its final outcome, the American military's visit to the radar station was a purely tourist trip, which was to be expected.
Could the military experts' visit be interpreted in any other way when, even before they had familiarized themselves with the facility, senior officials in Washington were making statements that the Qabala radar station is unable to replace the system that the Americans are planning to install in the Czech Republic? The best that the Americans had to offer was to allow it into its own backyard, that is, to consider it as an addition to the east European anti-missile defence system.
Of course, this does not suit Russia, which said once again via its foreign minister, Sergey Lavrov, and  his namesake, Deputy Minister Sergey Kislyak, that the proposal for joint use of information from Qabala radar station does not mean that the station is entering the American missile defence system in Europe at all - this is mutually exclusive.
Nevertheless, the "Qabala tourism" anticipates the latest round of talks under the 2+2 formula, which are to continue in mid-October in Moscow between the two countries' foreign and defence ministers.
It looks very much as though the sides really liked visiting one another, even though this produced no result. The deputy head of the American Missile Defence Agency, Brig Gen Patrick O'Reilly, said that he had invited Russian experts to pay a return visit to the USA to look at similar radar stations in Colorado, Alaska and California. "Next week we will be testing missiles and we have invited our Russian colleagues to observe the tests," he said. "We believe in the possibility of mutually beneficial cooperation with the aim of preventing current and growing threats from ballistic missiles."
Is there still hope?
It is to neither side's advantage to kill off hope at the moment. We have often seen the Kremlin withdraw from what initially appears to be a tough position in exchange for political gain. Is it possible in this instance? It is very much the Kremlin's great power ambitions that are putting a brake on cooperation between Russia and the USA on missile defence. The Kremlin thinks that the deployment of the third echelon of the American missile defence shield is targeted exclusively against Russia and restricts its opportunities to direct missile fire at the West, no less!
Judge for yourselves - the missile defence system is mainly aimed at giving an early warning of a rocket launch and intercepting it in the air. Even supposing that the Americans really are being very cunning (which is entirely natural for them) and intend not so much to defend themselves from Iran, which even in its wildest dreams cannot picture itself with inter-continental ballistic missiles, as to watch Russian territory, then it would be much more logical for Moscow to take appropriate steps. What exactly? For example, deploy their anti-missile systems in Cuba. There is no doubt that Fidel Castro's regime would take great pleasure in embracing a Russian anti-missile system. And references to international agreements in this regard would have no juridical force, as the Americans themselves have long since been deliberately breaking all agreements and treaties in the military sphere.
It would be easier still for Moscow to increase the number of its ballistic missiles, gracefully retargeting them towards the West, which the Kremlin has, basically, threatened to do. And in this case the 10 anti-missile installations that the Americans intend to set up in Poland would resemble a guard who intends to use a shot-gun to protect the garden from a tank.
There is so much insincerity on both sides in all this posturing that it is time to hold a competition for political hypocrisy but with the proviso that both sides can win gold medals.
It is clear that political and not military ambitions are behind all this pushing and shoving. Everyone understands full well that the current great powers have no intention of exchanging missile salvoes, not today, tomorrow or at any other time. This page of history was closed in the late 1960s-early 1970s when everyone realized that there would be no nuclear war between the West and Russia, as no-one could physically win the war. They are not even contemplating this now. They are thinking about something else: an arms race is primarily an economic war that will determine now and in the future who is first and who is second. This is a war of political ambitions, a fight for the sake of fighting, which has become an end in itself, long since replacing paranoid efforts "to knock down the enemy state with a nuclear wave".
The problem is that Russia is a state with an as yet not fully formed psyche which today is still on the road to global, human self-identification. This is a state that is only 16 years old after the collapse of the Soviet Union, that is going through the same psychological dislocation as adolescents at this age with the inferiority complexes, bravado and current desire for self-assertion. And the Americans are playing beautifully on this weak spot, easily dragging it into another venture, this time with an arms race, which is aimed at breaking the economic backbone that has only just started to be formed.
Going back to the possibilities for cooperation on missile defence between the USA and Russia which still exist, it has to be said that it can become a reality only if the Kremlin gives up its current position.
Cooperation is possible if, first, Moscow realizes clearly that it will not be able to make the Americans give up their plans and that it will be better to be closer to the new system and have information and certain levers of influence on events than to be left aside.
Second, if sober pragmatism takes the upper hand amongst Russian politicians, founded on an understanding of the lack of economic potential to join a lengthy phase in the arms race, which could end in the same collapse as in the USSR - after all, the lessons of history should be learnt eventually!
Third, if Moscow manages to secure the powerful support of the European community that is seriously concerned at the new stage in the American-Russian conflict.
Fourth, if the sides agree on a mutually acceptable scenario under which the Russian establishment can move from its current harsh position on European missile defence so as not to lose face both abroad and at home, which is very important for the Putinites with the parliamentary and presidential elections coming up. It's possible but -
Hard to believe
If only because the American administration and its military and industrial complex did not start this enterprise just to let Russia turn from a dangerous path so easily. The Russians themselves realize perfectly well that a concession on this very important issue will automatically lead to a loss of authority and, accordingly, concessions on all political fronts.
However, the Kremlin must understand a simple truth: at present Russia is in no state to oppose the USA and the West which are many years ahead. Hydrocarbons will be no help here. Russia has to decide on a new gambit, to win time, directing all its efforts on improving the economy. This will be the most important and strongest argument in political games in 20 years. A Russia with a powerful economy would tomorrow be able to regain the positions it has lost today, if you like by analogy with Kutuzov's temporary withdrawal during the war in 1812. If it implements a regulated, long-term strategy, nothing can stop Russia from regaining its lost status as a superpower - neither today's concessions in Europe, nor losses of position in neighbouring states, including in the South Caucasus and Central Asia. Only if it powerfully reinforces its economy and gains a new international image of a civilized, humane and truly democratic state, will Russia be able automatically, without making any particular effort, to become a centre of the world again, a pole if you like.
As for the current situation, may I repeat that I have no illusions about the possibility of equal cooperation between Moscow and the West, including on missile defence. This is, first of all, not to the political advantage of the Americans themselves. If it does happen tomorrow, then it will probably just be temporary as happened over the Conventional Forces in Europe Treaty and many other strategic international agreements. The West and the USA, in particular, realizing their superiority, have always dumped Russia - forgive the crude expression. It is no coincidence that just a few days ago, straight after the Americans visited the Qabala radar station, reports appeared in the press that the Americans intend to establish missile defence systems in Georgia. The news wires reported that American specialists "who last week studied the possibility of using the Qabala radar station in Azerbaijan" have been in Georgia for several days. According to the Georgian media, the US experts are now studying the possibility of building a radar station similar to Qabala in Ajaria. The head of the Georgian Air Navigation Service, Giorgi Karbelashvili, neither confirmed nor denied this theory on 25 September. "Information appeared in the press about talks held with the Americans on deploying elements of the USA's missile defences in Georgia and the installation of some technology. Of course, the Americans are visiting for a reason and for a week the Americans are studying the possibilities of extending air navigation capacity in Georgia," Karbelashvili said, noting that the American experts "are auditing the capacities for air navigation in Batumi and they are impressed with what they have seen".
"We did not have to wait long for a result from this information. If a radar station is located in Georgia as part of the American missile defence system, it could be used to monitor Russia's strategic forces based in the European part of the country," a former missile defence corps commander, Nikolay Rodionov, told Interfax. "Such a station would, of course, present a threat to the security of our country, as it could be used to track launches of our strategic missiles based in the country's European territory," the general explained. Rodionov said that if the USA does decide to build a radar station in Georgia, it would probably be a high precision station working on a centimetre wave band. "It cannot be ruled out that antennas could be installed next to the radar, looking both towards Iran and to the north, that is, towards Russian territory," the military expert said.
He also did not discount the possibility that the USA would continue its practice of building its missile defence system radars around Russia's borders. "In this way the USA is showing a clear lack of respect for our country's security interests," Rodionov said. This information was, of course, denied by the US embassy in Georgia which said that these two American missions to Qabala and Georgia had nothing in common. "The group of American experts have nothing to do with the possible deployment in Europe of elements of the US anti-missile defence system," the US embassy said on 26 September. "This was a pre-planned visit to study the technical capacity of Batumi airport and its readiness to accept aeroplanes making a possible emergency landing," Georgia Online reported.
However, first of all it cannot be discounted that having said "A", the Americans will go on to say "B" too and in a short time we will witness the latest Russian-American political scandal, caused by a statement by the USA and Georgia of their intention to build the latest missile defence installation on Georgian territory, and put a couple of American bases there while they're at it. Who today can rule out such a turn of events, especially with the USA actively lobbying for Georgia to join NATO and Georgia itself openly declaring its readiness to develop military cooperation in any way, including with the Americans, especially if this will pique Russia?
Second, if the danger of the Kremlin's compliance over the European missile defence system really does loom for the Americans, the White House will probably go for another manoeuvre with the sole aim of provoking the Russians to new demarches and, in the final analysis, an arms race. It is not important that the real reason for this is the utter stupidity of opposing the "threat of Iranian ballistic missiles" when Iran is as far from creating these missiles as the Earth is from Mars. The final goal is what is most important. And the American's final goal is all too obvious.