Bu siyasi şahmat oyununda kim nəyi qurban verir?
ABŞ-ın raketdən müdafiə sistemlərinin (RMS) Şərqi Avropada yerləşdirilməsi məsələsi xeyli müddətdir ki, gündəmdən düşmür və yəqin ki, hələ uzun müddət düşməyəcək. Bununla yanaşı, Amerika ilə Rusiyanın Azərbaycandakı Qəbələ RLS-dən birgə istifadə məsələsi fəal şəkildə müzakirə olunur. Lakin bunun mümkünlüyünə inananların sayı o qədər də çox deyil. Qəbələ RLS-dən birgə istifadəyə israr etməklə, ABŞ-ın Çexiya və Polşada RMS yerləşdirməsi planından imtinasına nail olmağa çalışan Kreml də, Moskvanın təklifinin sadəcə "siyasi qambit" olduğunu bilən, istənilən halda Şərqi Avropada RMS yerləşdirilməsi planından imtinanı düşünməyən Vaşinqton da sözügedən məsələnin reallaşacağına inanmır.
İki həftə əvvəl, yəni sentyabrın ilk günlərində Bakıda Azərbaycan, ABŞ və Rusiyadan olan ekspertlər arasında üçtərəfli görüş keçirilməli idi. Lakin müəyyən səbəblərdən ekspertlərin məsələni yerində müzakirə etməsi üçün keçiriləcək həmin görüş sentyabrın ortalarınadək təxirə salındı. Həmin vaxt üç ölkə ekspertlərinin Azərbaycanın 2012-ci ilədək Rusiyaya icarəyə verdiyi RLS-ə baş çəkməsi də nəzərdə tutulur. Bu, Rusiya ilə ABŞ prezidentlərinin Avstraliyada Asiya - Sakit Okean İqtsiadi Əməkdaşlıq Təşkilatının toplantısı çərçivəsində baş tutan son görüşündə də qeyd edilib.
Lakin bir neçə gün əvvəl Rusiyanın Parisdəki səfirliyində keçirilən ikitərəfli görüşdə Amerika Moskvaya RMS sahəsində əməkdaşlığa dair yeni təkliflər verib. ABŞ dövlət katibinin beynəlxalq təhlükəsizlik və silahların yayılmaması üzrə köməkçisi Con Xudun sözlərinə görə, görüşdə Rusiya ABŞ-ın irəli sürdüyü təklifləri öyrənməyə razılıq verib. Danışıqların növbəti raundu isə bu il oktyabrın 3-də Moskvada baş tutmalıdır. "Biz ayrı-ayrı komponentlərin necə ola biləcəyi haqda daha dəqiq müzakirələr aparmaq istərdik", - deyə müzakirələrin yekunu ilə bağlı bəyanatla çıxış edən Xud bildirib. Dövlət Departamentinin nümayəndəsi ölkəsinin Rusiyaya verdiyi təkliflərin nədən ibarət olduğunu açıqlamasa da, qeyd edib ki, Vaşinqton Moskvanın "RMS sahəsindəki imkanlarından istifadə etməyə və onları müdafiə sistemi ilə bağlı ümumi plana daxil etməyə hazırdır".
ABŞ-ın irəli sürdüyü yeni təkliflərin nədən ibarət olduğu açıqlanmasa da, Vaşinqtonun kompromis variant təklif etdiyini düşünmək olar: Avropada RMS istənilən halda yaradılır, lakin Rusiya RLS-i də ümumi müşahidə sisteminə qoşulur. Öz ərazilərinin yaxınlığında Amerikaya məxsus raketlərin olmasını qəti istəməyən və "Çexiya-Polşa planı"nın baş tutmaması üçün bütün imkanlarından istifadə edən Moskvanın bu təkliflə razılaşıb-razılaşmayacağı məlum deyil.
Situasiya kifayət qədər paradoksaldır. Bir yandan tərəflər Qəbələ RLS-dən məhz Moskvanın təklif etdiyi formada birgə istifadə şansının olmadığına əmindirlər və bunu bir neçə gün əvvəl Rusiyanın yüksək rütbəli hərbi məmuru da bir daha bəyan edib. Üstəlik, Amerikanın mövqeyi də tam aydındır. Digər tərəfdən, Rusiya Kosmik Ordusunun komandanı, general-polkovnik Vladimir Popovkinin də bəyan etdiyi kimi, əgər Moskva Qəbələni və ümumiyyətlə, ölkədən kənarda olan bütün RLS-ləri tərk etməyə hazırlaşırsa, onda müzakirələr nə haqda aparılır? Üstəlik, Rusiya tərəfi yaxın zamanlarda Armavirdə istifadəyə veriləcək RLS-in Qəbələdəki stansiyanı tam əvəzləyəcəyini, hətta daha güclü olacağını da bəyan edib. Yəni Qəbələ RLS-in vacibliyinin aradan qalxmaqda olduğu artıq bu gün məlumdur.
Bundan başqa, sözügedən stansiyanın əsas çatışmazlıqlarından biri onun İranın yaxınlığında yerləşməsidir. Yəni İran ərazisindən raket buraxılacağı təqdirdə, Qəbələ RLS onun uçuş istiqamətini çox qısa vaxtda müşahidə edə bilər. Bu baxımdan, Rusiyanın İrandan bir qədər aralıda yerləşən Armavir stansiyasından birgə istifadə haqda təklifi daha cəlbedici görünür. Amma ABŞ-ın Avropada RMS yerləşdirməkdən imtina etməyəcəyi təqdirdə, Moskva öz ərazisində yerləşən son dərəcə vacib, strateji və gizli obyektdən Vaşinqtonla birlikdə istifadəyə razılaşacaqmı?
Hər halda, danışıqlar davam edir
Danışıqların mənası nədir? Səbəb sadədir: tərəflər açıq qarşıdurmaya getmək istəmir və heç olmasa, "pis oyunda gözəl mina"nın görüntüsünü qoruyub saxlamaq istəyir. Başqa sözlə, ABŞ və Rusiya yeni silahlanma yarışına start verilməsi haqda açıq bəyanatlar səsləndirmək istəmir. Lakin tərəflər arasında siyasi qarşıdurma artıq xeyli müddətdir ki, bütün "cəbhəboyu" davam edir: enerji və RMS məsələsindən tutmuş, Kosovo münaqişəsinədək. İki ölkə arasında bu məsələlərdən heç birinə dair nəinki yekdil rəy yoxdur, hətta hansısa məqamda üst-üstə düşən fikirlər belə mövcud deyil.
Moskva üçün RMS-lə bağlı aparılan hazırkı danışıqlar müəy-yən məna daşıyır. Məqsəd isə heç də Vaşinqtonu fikrindən döndərmək deyil: bu ideyanın perspektivsizliyi hamıya məlumdur.
Birincisi, son illər "iqtisadi əzələlərini şişirdən" Moskva yaxşı anlayır ki, onun üçün hələ tammiqyaslı silahlanma yarışına start verməyin zamanı yetişməyib. Çün-ki Rusiya faktik olaraq buna hazır deyil və "yarış"a rəsmi start verilməsi ölkənin iqtisadi stabilliyinə zərbə olacaq.
İkincisi, Kreml danışıqlar kartından istifadə etməklə, ABŞ-la onun avropalı müttəfiqləri arasında nifaq salmağa çalışır: aydındır ki, Avropa ölkələri Rusiyanın raketlərini Köhnə Dünyaya istiqamətləndirməsindən məmnun ola bilməzlər.
Nəhayət, üçüncüsü, RMS kartından tədricən istifadə etmək lazımdır ki, seçkilər ərəfəsində "Qərb imperialistləri"nə biabırçı məğlubiyyət görüntüsü yaranmasın. Yəni ABŞ-la idarəolunan qarşıdurma Rusiyanın hakim elitasına əlavə xal toplamaq və ölkə daxilində reytinqini yüksəltmək imkanı verir.
Prosesdə Amerikanın mövqeyi də müəyyən qədər Moskvanın mövqeyinə oxşardır. Seçkiqabağı dövr yaşayan ABŞ da dialoq görüntüsü yaratmaqla ölkə daxilində, həm də nəzarətdən çıxmış Konqresin fonunda mövqelərini tamamilə itirməməyə çalışır. Bundan başqa, Ağ ev üçün Avropa dövlətlərinin narazılığı və NATO daxilində parçalanma heç də arzuolunan deyil.
Üstəlik, Rusiyanın qorxunc və güclənən Çinlə hərbi-siyasi müttəfiqliyə vadar edilməsinin nə mənası var? Məlumdur ki, Çin də Potomak sahillərindəki "qırğı"ların mövcudluğundan narazıdır.
Məhz bu səbəblərdən qarşılıqlı münasibətlərdə hətta artmaqda olsa belə, ümumilikdə süst sayılacaq gərginlik hər iki tərəfə sərf edir.
"Qəbələ çətiri" Bakıya gərəkdirmi?
Bakı, bəlkə də, özü istəmədən bu siyasi oyunların mərkəzinə düşüb və baş verənlər hakimiyyət üçün əlavə "başağrısı"ndan başqa bir şey deyil. Faktik olaraq, baş verənlər Azərbaycan hakimiyyətinin çətinliklə qurduğu balanslaşdırılmış siyasəti təhlükə altına salır. Özü də təhlükə Azərbaycanın bu və ya digər addımlarına birdən-birə üç tərəfin - Qərbin, Rusiyanın və İranın reaksiyasından doğur. Razılaşın ki, olduqca çətin dilemmadır.
Bu günədək Azərbaycan hər üç tərəfin maraqları ilə məharətlə oynayaraq imtahandan alnıaçıq çıxıb. Lakin əsas sınaq hələ qarşıdadır: o, Qəbələ RLS-in gələcək taleyinə aydınlıq gəldikdən sonra yaşanacaq.
Birinci variant. Rusiya ilə ABŞ Qəbələ RLS-dən birgə istifadəyə dair razılığa gəlir. Etiraf edək ki, bu, ən az ehtimal olunan variant olsa da, hər halda, hələ ki gündəmdən çıxmayıb. Amerika hərbçilərinin Azərbaycan ərazisinə gəlmək cəhdi açıq-aşkar İran əleyhinə yönəlib və Tehran buna olduqca sərt reaksiya verəcək. Düzdür, müəyyən mərhələdə Azərbaycan məhz Rusiyanın vasitəçiliyi hesabına İranla münasibətləri tam korlamaya bilər. Söhbət Moskvanın Qəbələ RLS-dən İrana qarşı istifadə olunmayacağına verə biləcəyi zəmanətdən gedir. Amma bu, yalnız ilkin mərhələdə mümkündür.
Məlumdur ki, Putinin amerikalıları İranın şimal sərhədinə dəvət etməsi Tehran tərəfindən sevinclə qarşılanmayıb. Lakin indiyədək Tehranın məsələyə sərt reaksiya verməməsi onunla bağlıdır ki, bu ölkə Moskva ilə Vaşinqtonun İrana qarşı hər hansı koalisiya yaratmasını qeyri-mümkün hesab edir. Amma bir daha təkarlayırıq ki, vəziyyət hələlik yalnız ilkin mərhələdə belədir. Bəs sonra nə olacaq? Sonrakı mərhələlərdə Tehranın necə mövqe tutacağı məlum deyil. Bəlkə o, Rusiya və Azərbaycanı "dostluğa xəyanət"də günahlandıracaq?
Bu situasiyada Azərbaycanın üzləşə biləcəyi ən minimal təhlükə İran-Naxçıvan sərhədlərinin bağ-lanması, bu regiona elektrik enerjisi verilişinin dayandırılması, iqtisadi blokada, eyni zamanda Ermənistana İranın dəstəyinin artırılması ola bilər. Bir daha qeyd edək ki, bu, ən minimumudur.
Tarix göstərib ki, Rusiya indiyədək dəfələrlə etdiyi kimi, strateji tərəfdaşını asanlıqla sata bilər. İran da bu "qara siyahı"da növbəti dövlət ola bilər...
İkinci variant. Bir müddətdən sonra Rusiya Qəbələni tərk edir və onu amerikalılar əvəz edir. Məlumdur ki, ruslar olmadan Qəbələ RLS sadəcə dəmir-beton parçasına çevriləcək. Çünki qurum məhz Rusiya texnologiyası üçün nəzərdə tutulub və onsuz RLS-in fəaliyyəti mümkün deyil. Bu o deməkdir ki, amerikalılara özlərinin stansiyaları və bazaları lazım gələcək. Bu isə mollakrat rejimi ilə açıq qarşıdurma olacaq və İran bunu Azərbaycana bağışlamayacaq.
Əlbəttə, bu halda ABŞ tərəfindən müəyyən iqtisadi və siyasi imtiyazlar əldə ediləcək, ola bilsin ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli sahəsində də hansısa dəstək mümkündür (lakin fakt deyil - red.). Amma Rusiya və müsəlman dünyası ilə münasibətlərin pisləşməsi nəticəsində iqtisadi və siyasi itkilər heç də bundan az olmayacaq. Üstəlik, nəzərə alsaq ki, müsəlman dünyasının müəyyən dairələrinin terrorçuluğa meyli göz qabağındadır ...
Üçüncü variant. ABŞ ilə Rusiya razılığa gələ bilmir, Moskva tədricən Qəbələ RLS-dən imtina edərək qüvvələrini Armavirə çəkir. Amerikalı hərbçilərin Azərbaycana girməsi isə Bakının etirazı üzündən baş tutmur. Nəticədə Bakı Rusiya ilə siyasi münasibətdə tutarlı arqumentlərdən birini itirir.
Beləliklə, bir tərəfdən, sanki Azərbaycanın müstəqilliyi daha da möhkəmlənir. Digər tərəfdən isə, Bakı müəyyən iqtisadi-siyasi imtiyazlardan məhrum olur və getdikcə daha yüksək səviyyəyə qalxan enerji layihələri fonunda, Azərbaycana qarşı təhlükələr daha da artır. Çünki artıq bundan sonra Azərbaycanın bütün addımları Rusiyada daha böyük qısqanclıqla qarşılanacaq.
Fikrimizcə, Azərbaycan üçün sonuncu variant daha qəbulolunandır. Amma ilk variantda da müsbət məqamlar var. Çünki həmin halda Azərbaycanın əhəmiyyəti həm Rusiya, həm də Qərb üçün artmış olacaq. Unutmayaq ki, Moskva Qəbələ RLS-dən birgə istifadəni yalnız ABŞ-ın Avropada RMS yerləşdirmə planından imtina edəcəyi halda mümkün sayır.
Amma hər halda, Moskva öz tələblərindən əl çəkərək Vaşinqton ilə əməkdaşlığa gedərsə, Azərbaycanın iki nəhəng dövlətin köməyilə Ermənistanı işğal olunmuş torpaqları qaytarmağa "razı salmaq" üçün yaxşı şansı yaranacaq. Çünki Avropada RMS yerləşdirilməsi və ABŞ-la qarşıdurmanın aradan qaldırılması ilə müqayisədə, Rusiya üçün Ermənistanla tərəfdaşlıq o qədər də vacib məsələ deyil.
Amma bir daha qeyd etmək istərdim ki, birinci variantın baş tutması ehtimalı çox azdır.
Latış təcrübəsi bizə də uyğun gəlir
Beləliklə, hazırkı mərhələ Azərbaycan üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və rəsmi Bakı hər hərəkəti, sözü və addımında diqqətli olmalıdır. Çünki lazımi vəziyyətdə məharətli oyun qurulsa, fövqəldövlətlərin maraqları arasında balans qurmaqla daha çox xeyir əldə etmək olar, nəinki onlardan birinin tərəfinə "əyilməklə"... Amma bu, ən çətin və təhlükəli yoldur və burada əsasən yalnız öz gücünə arxalanmaq lazım gəlir. Oyunun ABŞ, Rusiya və İran kimi müxtəlif, bir-birinə tamamilə zidd ölkələrlə, həm də qlobal məsələlərlə bağlı oynandığı zaman təhlükəlilik dərəcəsi daha da artır.
Əlbəttə ki, daha bir yol da var: Gürcüstanın seçdiyi yolla getmək, ABŞ-a tam şəkildə yaxınlaşmaq, öz ərazilərində ona kart-blanş vermək və siyasi-hərbi təhlükəsizlik sahəsində Vaşinqtonun həm bizim, həm də özünün maraqlarının təmin edilməsi ilə məşğul olmasına şərait yaratmaq.
Amma bu zaman Rusiya və İranla dostluq münasibətlərinin pozulması və nəticədə yaranacaq siyasi və iqtisadi fəsadlarla üzləşəcəyimiz şübhəsizdir.
Bir sözlə, Azərbaycanın itirə biləcəyi çox şey var...
Sonda onu da qeyd etmək lazımdır ki, tarixin müəyyən dövründə Azərbaycan Qəbələ RLS-dən siyasi və iqtisadi üstünlüklər əldə edə bilib. Hazırda da belə bir imkan yaranıb. Lakin artıq "Qəbələ qambit"i özünün məntiqi sonluğuna yaxınlaşır və qalan müddət ərzində bir tərəfdən səhvə yol verməmək, digər yandan isə ondan maksimum yararlanmaq lazımdır.
Məncə, biz Qəbələ RLS-dən latışların SSRİ-nin dağılmasından sonra istifadə etdikləri kimi yararlansaq, gələcək nəsil bizdən narazı qalmayacaq. Stansiyanın ləğv edilməsi onun mövcudluğu zamanı qazandığımız yaxşılıqların ən yaxşısı olardı...

Who sacrifices what in this political chess game?
The deployment of the American missile defence shield in Eastern Europe is still on the agenda and likely to remain there for a long time. Intensive talks are under way on the possibility of the USA and Russia jointly using Azerbaijan's Daryal radar station located in Qabala. Few seem to believe that this will happen. Neither the Kremlin, which insists on the joint use of the radar station only on the condition that the Americans give up the missile defence system in the Czech Republic and Poland. Nor the Americans, who understand that Moscow's proposal is just a "political gambit" - the sacrifice of a piece on a chessboard in order to gain a positional advantage - and that there cannot be any talk of giving up the missile defence shield in the Czech Republic and Poland.
Two weeks ago, in early September, there was to have been a trilateral meeting of experts from Azerbaijan, Russia and the USA in Baku to discuss prospects for cooperation. However, for various reasons the trilateral meeting was re-scheduled for 15 September. A joint visit is planned to the radar station in Qabala which Russia has leased from Azerbaijan until 2012. This is what was announced at the latest meeting between the Russian and US presidents at the Asian-Pacific Economic Cooperation (APEC) summit in Australia.
However, at bilateral talks in the Russian embassy in Paris on Monday the US delegation submitted to the Russians new proposals on cooperation in missile defence, Agence France Presse reported. According to Assistant Secretary John Rood, who leads the Bureau of International Security and Nonproliferation, Russia agreed to study the US proposals. The next round of talks is to take place in Moscow on 3 October 2007. "We would like to start a more detailed conversation about individual components (of missile defence systems)," Rood said while commenting on the outcome of the talks. The representative of the State Department did not go into details of the American proposals, but said that Washington is ready to "use Russian capabilities" for missile defence and is ready to incorporate them in a joint missile defence plan.
Although the details of the US proposals have not been made public, it can be presumed from the gist of what was said that the USA is proposing a compromise: there will be a missile defence system in Eastern Europe, but the Russian radar stations will also be included in the joint monitoring system. But will Russia agree to this? It flatly rejects the prospect of having American anti-missile systems in the immediate vicinity of its territory and only offers its own capabilities if the Czech-Polish system is cancelled.
The situation is controversial. On the one hand the sides realize that the chances for joint use of the Daryal radar station are practically zero in the format on which Russia is insisting. A high ranking Russian military official recently said this. The USA has also made its position clear. If we add to this that Russia in future will leave Qabala, as well as all radar stations located beyond Russian borders, as Gen-Col Vladimir Popovkin, the commander of the Russian Federation's Space Troops, has recently said, it becomes completely unclear what the subject of the negotiations is. The radar station that will soon be put into operation near Armavir will have a more powerful tracking system and will completely replace the Qabala station. In other words, it is already clear that our Daryal is set to become redundant. It also has the disadvantage of being close to the Iranian border which means that if Tehran launches missiles Daryal will only be able to track them briefly. The Russian proposal of jointly using the Armavir radar station, which is further from Iran, seems more attractive. But will the Russians agree on joint use of such a vital, strategic and secret facility, located in Russia itself, unless they receive from the Americans guarantees of giving up missile defence in Eastern Europe.
Negotiations still continue
What is their meaning? There is only one reason: the sides do not want a direct confrontation and are "putting a brave face on a sorry business". They are avoiding a blunt announcement of another loop of the arms race, even though a political confrontation has effectively been in place for months and on different fronts: from the energy sector to the missile defence shield and the Kosovo problem. The sides have so far failed to reach a common denominator on any of the issues. There is not even a hint of their positions being close on at least some individual elements of these issues.
For Moscow the current talks on missile defence have certain significance. Their ultimate objective is not to persuade the Americans because everyone knows that is impossible. First, although Russia has built up its economic muscle recently, it knows full well that it is not time yet to begin a full-blown arms race as it is not physically ready for it. The official start of an arms race would only mean a complete subversion of economic stability. Second, the Kremlin is taking full advantage of the negotiations to sow discord in the ranks of the USA's European allies who are not too happy with Moscow's readiness to target its missile at them. Third, the game over the missile defence shield has to be played slowly in order not to appear domestically to have suffered a shameful defeat to "Western imperialists" in the run-up to the elections. A controlled crisis in relations with the USA allows the Russian ruling elite to score points and increase its political capital at home.
The position of the American administration is similar to Russia's. It also needs to create a semblance of dialogue in order not to weaken further its positions domestically in the run-up to the elections. Furthermore, the administration has a major headache in the shape of a defiant and stubborn Congress. Moreover, the White House is not at all amused by the resentment of European states and by the threat of a split in the holy of holies, the NATO military alliance. And there is no reason to push Russia too hard toward a possible military and political alliance with fearsome China which goes from strength to strength and which is also unhappy with the policy of Potomac "hawks".
Therefore, an increasing but torpid crisis in the relationship is beneficial for both sides.
Does Baku need the "Qabala umbrella"?
Like it or not, Baku has got embroiled in these political games which can only give the Azerbaijani authorities a headache. They are in effect threatening the balanced policy which the Azerbaijani government has been pursing for many years. This threat mostly comes from the response of the West, Russia and Iran to steps taken by Azerbaijan. To be frank, it is not a pleasant dilemma.
Until today Azerbaijan has skillfully balanced the interests of all three sides and risen to the challenge. But the main test is still ahead. It will come when a final and irrevocable decision on the fate of the Qabala radar station is made.
Option one. Russia and the USA reach agreement on joint use of the Qabala radar station. It is hard to believe it and this is the least likely course of events, but hypothetically it is still possible. The deployment of US servicemen in Azerbaijan will be directed against Iran exclusively and will naturally cause a harsher response from Tehran. We have so far had to rely on Russia's aid to somehow deal with Iran. To a degree, Azerbaijan will have a chance not to spoil its relations with Iran irrevocably thanks to Russia's mediation, as Moscow will guarantee that this facility will not be used for aggression against Iran.
But this only concerns the initial stage. It is clear that Putin inviting Americans to the northern border of Iran was never going to be welcomed in Tehran. Yet, so far Tehran's response has been limited because the idea of an anti-Iranian coalition of Moscow and Washington seemed implausible. But this was at the first stage. It is not clear what Tehran's response will be as its nuclear technology develops and if the Iranian regime accuses Russia and Azerbaijan of "betraying friendship". There can be no doubt that if Russia and the USA act in concert, Tehran will accuse Moscow of committing all kinds of sins and will list it as a foe.
The least we can expect in this situation is that the border between Iran and Naxcivan will be closed and the electricity supply to the exclave, completely isolated from the rest of Azerbaijan, will be cut off. There will be an economic blockade and Iran will step up its support for Armenia. Let me repeat it, this is the least.
History has shown that Russia can easily turn on its strategic partner, as it has done many times. Iran could find itself to be next on this "blacklist".
Option two. After some time Russia wraps up its operations in Qabala and is supplanted by the Americans. Without the Russians the Qabala radar station will be just a huge pile of reinforced concrete because it has been built for Russian technology and cannot be operated without it. Hence, the Americans will need their own stations and bases. This would mean an open confrontation with the mullah regime and Iran will never forgive that.
Certainly, there will be some economic and political rewards from the USA, maybe even on Karabakh (rather unlikely - author). But there will also be the same amount of political and economic losses. Relations with Russia will worsen, as will relations with Muslim countries in which there are people who are positively inclined to sabotage and terrorist operations.
Option three. The USA and Russia do not reach agreement. When the time comes, Russia retreats to Armavir and refuses to continue leasing Daryal in Qabala. But the American troops do not come to Azerbaijan because Baku does not want it. As a result, Baku loses one of its major bargaining chips in political dealings with Russia. On the one hand, Azerbaijan's independence apparently becomes stronger. But on the other, Baku loses some socioeconomic advantages against the backdrop of the expansion of energy projects which at the time will reach a higher level. The country will become more vulnerable to terrorism risks because from now on Azerbaijan's activities will be countered by, to put it mildly, a more zealous Russia.
Still, we believe that the third option is the most preferable for Azerbaijan, even though the first option also has advantages: it drastically increases the country's importance for both Russia and the West. It is not to be forgotten that, as Russia says, the joint use of the Qabala radar station is only possible if America gives up on the European missile defence shield. Still, should Moscow leave aside its demands and agree to cooperate with the Americans, Azerbaijan will be presented with a golden chance to use assistance from the two major powers and "persuade" Armenia to return the occupied territories. Compared with the missile defence system in Europe and easing the confrontation with the USA, the issue of partnership with Armenia is not that important for Russia. However, let me repeat that it is difficult to believe in the implementation of the first scenario.
We too could benefit from Latvia's experience
The times ahead will be strategically important for Azerbaijan which will have to meticulously analyse each step, every word and every action. Under advantageous circumstances and if done well, playing on the balance of interests of the major powers will be more profitable than siding with one of them. However, this is also the most difficult and dangerous path when it is not possible to rely on anyone but yourself. It is especially dangerous when playing with such different and completely opposite states as the USA, Russia and Iran and when it concerns global issues.
There is of course the possibility of following the path of Georgia by becoming Americanized and giving the USA a free hand in our land, so that Washington will care about our and its own interests in terms of military and political security. But the prospect of becoming unfriendly with Iran and Russia, given all the political and economic ramifications, is not attractive. Iran is still ruled by a mullah regime and Russia is also "alive and kicking" and overflowing with ambitions. We have much to lose in this case.
At one stage in its history Azerbaijan managed to "squeeze" out of the Qabala radar station factor a lot of political and economic advantages. This opportunity is still there. But to all appearances the Qabala gambit is nearing its logical conclusion and what remains to be done is not to make a mistake and to get as much as possible out of this. The radar station itself was never a blessing and its existence has also resulted in many problems for Azerbaijan. As they say, you can have no more of a cat than her skin.
I believe that in time we will do with the Qabala radar station what the Latvians did after the demise of the USSR. Our descendants will certainly not be unhappy with that. Dismantling the station will be the single biggest positive result we achieved during the entire period of its operation.