Azərbaycan diplomatiyası Cənub-Şərqi Avropaya istiqamət alıb
Sentyabr və oktyabrın əvvəlləri Azərbayjanın xariji siyasətində Xorvatiya şüarı altında keçəjək. Əvvəljə sentyabrın əvvəllərində xariji işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilk rəsmi səfərlə Zaqrebə yollanajaq. Oktyabrın əvvəllərində isə Xorvatiya prezidenti Stepan Mesiç Azərbayjana rəsmi səfərə gələjək (bu, Azərbayjan prezidenti İlham Əliyevin 2005-ji ilin iyununda Zaqrebə etdiyi səfərə javab xarakteri daşıyır).
Xorvatiya Azərbayjanın həm Balkanlarda, həm də ümumiyyətlə, Avropa qitəsində mövqelərinin möhkəmlənməsi baxımından maraqlı və perspektivli ölkədir. Azərbayjanın bu ölkə ilə münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi siyasi və iqtisadi, mədəniyyət və turizm sahələrində olduğu kimi, transkontinental nəqliyyat və enerci layihələrinin reallaşdırılmasında da böyük rol oynaya bilər.
Maraqlıdır ki, Xorvatiya bir çox xüsusiyyətlərinə görə Azərbayjanın "Balkan surəti"dir. Avropanın jənub-şərqində yerləşən bu ölkənin ərazisi, demək olar ki, Azərbayjanın ərazisi boydadır - 87,6 min kv. km. O, qitə hissəsi (56 542 kv. km.) və ərazi suları (31 067 kv. km.) hissəsinə bölünür. Son siyahıyaalınmaya əsasən (2001-ji il), ölkə əhalisinin sayı 4,4 milyon nəfərdir. Relyef (ölkədə dağlıq ərazi daha çoxdur) əhalinin qeyri-bərabər paylanmasına səbəb olub. Zaqreb və onun ətrafındakı mərkəzi rayonlar əhalinin daha sıx, dağ vilayətlər (Lika və s.) isə əksinə, seyrək məskunlaşmış ərazilərdir.
Milli tərkibinə görə  ölkədə xorvatlar çoxluq təşkil edir (90%-ə yaxın). Milli azlıqlar arasında daha çoxsaylı qrup  serblərdən  ibarətdir. Xorvatiyada boşnyaklar, italyanlar, majarlar, albanlar, sloveniyalılar, çexlər, çernoqoriyalılar, slovaklar və digər xalqların nümayəndələri də yaşayırlar. Keçmiş Yuqoslaviya ərazisindəki müharibədən sonra əhalisinin etnik tərkibi jiddi dəyişikliklərə məruz qalıb. 2001-ji ildə aparılan siyahıyaalmaya əsasən, 1991-ji ildə Xorvatiya əhalisinin 12%-ni təşkil edən serblər indi ölkədə jəmi 4,5%-dir. Əhalinin böyük hissəsi (87,8%) katoliklərdir. Pravoslavlar 4,42, müsəlmanlar 1,2, protestantlar 0,19%-dir.
Azərbayjanla Xorvatiya arasında tarixi planda da müəyyən oxşarlıqlar var. Bu ölkə də uzun müddət başqa  imperiyanın bir hissəsi olub və imperiyanın  tərkibindən çıxması ağrılı proseslərlə müşayiət edilib. XVIII əsrin sonlarından Xorvatiya Avstriya-Majarıstanın majar hissəsinin tərkibində olub. 1918-ji il noyabrın 29-da parlament onun Avstriya-Majarıstanın tərkibindən çıxaraq serb, xorvat və sloven krallığına (1929-ju ildən Yuqoslaviya krallığına) daxil olması barədə  qərar qəbul edib. Amma bu məsələdə ölkələrimiz arasında müəyyən fərq də  var. Azərbayjan  Rusiya imperiyasınin tərkibindən çıxaraq, SSRİ-nin tərkibinə daxil olanadək 23 ay müstəqil  dövlət kimi fəaliyyət göstərib. Xorvatiyanın tarixində belə hal olmayıb.
Xorvatiya Respublikası (XR) öz müstəqilliyini, təxminən, Azərbayjanla eyni vaxtda əldə edib. 1990-jı ildə burada keçirilən ilk çoxpartiyalı seçkidə Frano Tujmanın rəhbərlik etdiyi Xorvatiya Demokratik Birliyi (XDB) Partiyası qələbə qazanıb. 1991-ji ilin mayında isə Xorvatiyanın müstəqillik məsələsi referenduma çıxarılıb və həmin il iyunun 25-də müstəqillik və suverenlik barədə bəyannamə qəbul olunub. Lakin qanunveriji aktlar və ölkənin Yuqoslaviyanın tərkibindən çıxmaq qərarı yalnız 1991-ji il oktyabrın 8-də qüvvəyə minib. XR-in ilk prezidenti F.Tujman olub və o, 1999-ju ilin dekabrında vəfat edənədək bu postda qalıb.
1992-ji il yanvarın 13-də Xorvatiyanın müstəqilliyini ilk tanıyanlardan birinin Vatikan olmasını rəmzi məqam hesab etmək olar. Artıq həmin ilin 15 yanvarında Avropa İttifaqı da eyni addımı atıb.
Xorvatiya və Azərbayjanda separatçı hərəkatların başlanmasının səbəbləri və nətijələri arasında da paralellər aparmaq mümkündür. Xorvatiyanın Yuqoslaviyanın tərkibindən çıxmasına yerli serblərin müqavimət göstərməsi (onların sıx məskunlaşdığı rayonlarda) nətijədə silahlı münaqişəyə gətirib çıxarıb. Tanınmamış Serb Kraina Respublikasının silahlı birləşmələri Yuqoslaviya Xalq Ordusunun dəstəyilə (demək olar ki, "Qarabağ separatçıları - Ermənistan ordusu" birliyi ilə tam oxşardır) xorvatların Şərqi Slavoniya, Baranya, Qərbi Srem, Qərbi Slavoniya, Şərqi Liki, Kordun və Şimali Dalmasiya üzərində öz suverenliyini elan etməsinə jiddi müqavimət göstərib. 1991-ji ilin noyabrından münaqişənin həllində BMT fəal şəkildə iştirak etməyə başlayıb. Nətijədə sülhə dəstək əməliyyatı çərçivəsində Xorvatiyaya BMT-nin sülhməramlı kontingenti göndərilib. Xorvatların 1995-ji ilin may-avqust aylarında keçirdikləri iki hərbi-polis əməliyyatından sonra, yalnız Şərqi Slavoniya, Baranya və Qərbi Srem serblərin nəzarətində qalıb. 1995-ji il noyabrın 12-də Zaqreblə serblər arasında Erdutsk razılaşması imzalanıb və sözügedən ərazilər də Xorvatiyanın tərkibinə qatılıb. Danışıqların getdiyi dövrdə isə bölgədə BMT-nin müvəqqəti administrasiyası yaradılıb. 1998-ji il yanvarın 15-də həmin ərazilərin dinj yolla Xorvatiyaya reinteqrasiyası konstitusiya və qanunverijilik sistemi baxımından da tam başa çatdırılıb.
XDB-nin ölkəyə rəhbərlik etdiyi 10 il ərzində Xorvatiya müstəqil dövlət kimi möhkəmlənsə də, həmin dövrdə hakimiyyətdə olan qüvvələrin həddindən artıq millətçi mövqeyi respublikanı beynəlxalq təjrid vəziyyətinə salmışdı. Yalnız 2000-ji ilin yanvarında 6 partiyanı özündə birləşdirən demokratik koalisiyanın hakimiyyətə gəlişindən sonra Zaqrebin tezliklə Avroatlantik strukturlara inteqrasiya kursu Qərb tərəfindən fəal şəkildə dəstəklənməyə başlandı.
Hazırda Xorvatiyanın xariji siyasətində əsas üç prioritet var: Avropa İttifaqı və NATO-nun tamhüquqlu üzvü olması və regional əməkdaşlığın güjləndirilməsi.
Yeri gəlmişkən, Zaqreb son məqama daha böyük diqqət yetirir və əsaslı olaraq hesab edir ki, yalnız mehriban qonşuluq münasibətləri və qonşu dövlətlərlə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığı güjləndirməyə çalışan ölkə Aİ üzvlərinin dəstəyinə ümid edə bilər. Xorvatiyanın Avroatlantik strukturlara inteqrasiyası ilə əlaqədar qarşıya qoyulan öhdəliklərə ən çox əməl edən Jənub-Şərqi Avropa ölkəsi olması da təsadüfi deyil.
Azərbayjan-Xorvatiya münasibətlərinin inkişafına gəlinjə, prezident İlham Əliyevin 2005-ji ilin iyununda Zaqrebə səfəri bu inkişaf prosesinə güjlü impuls verib. Həmin səfərin yekununda birgə bəyannamə də imzalanıb. Bu vajib siyasi sənəddə iki ölkənin beynəlxalq və regional məsələlərlə bağlı vahid mövqeyə malik olduğu öz əksini tapıb. Xüsusilə, Zaqreb Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı dəqiq mövqeyini ortaya qoyub və bildirib ki, o, BMT Nizamnaməsinin prinsiplərinə, ATƏT-in əsas sənədlərinə, xüsusilə Helsinki Aktına sadiqdir, münaqişənin sülh yolu ilə, Azərbayjanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində və beynəlxalq aləm tərəfindən tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığı şərtilə həllini dəstəkləyir.
İki ölkənin siyasi dialoqun möhkəmlənməsilə əlaqədar qarşılıqlı marağı, iqtisadi-tijari, həmçinin investisiya və humanitar münasibətlərin inkişafını istəməsi ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşməsi üçün münbit şərait yaradır.
Jənub-Şərqi Avropa və ümumilikdə, Avropa qitəsinin enerci təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin və əməkdaşlığın vajibliyi də Azərbayjanla Xorvatiyanı bir-birinə yaxınlaşdıran jiddi faktordur. Bu səbəbdən də çox güman ki, Elmar Məmmədyarovun Zaqrebdə keçirəjəyi görüşlərdə məhz enerci məsələləri prioritet yerlərdən birini tutajaq. Balkan regionunun aparıjı paytaxtı olan Zaqrebin Moskva ilə şiddətli enerci siyasəti qarşıdurması fonunda Azərbayjanın müttəfiqinə çevrilməsi Bakı üçün son dərəjə vajib məsələ sayıla bilər. Bu kontekstdə, şübhəsiz ki, Xorvatiyanın Azərbayjan, Türkiyə, Yunanıstan və İtaliyanın iştirakı ilə reallaşdırılan "Nabujjo" və digər layihələrə siyasi dəstək verməsi vajibdir. Xatırladaq ki, sonunju iki dövlət Xorvatiya ilə qonşudur.
Bu məsələdə rəqabət son dərəjə yüksəkdir. Belə ki, Aİ-nin yeni "enerci qapısı" olmağa hazırlaşan Jənubi Avropa neft və qazın böyük hissəsini Rusiyadan alır və bu da təbii ki,  Moskvanın regiondakı çəkisini daha da artırır. Rusiyanın 2006-jı ildə Jənub-Şərqi və Jənubi Avropaya nəql etdiyi qazın həjmi 73 milyard kubmetr olub, bu isə Aİ-yə nəql edilən "mavi yanajaq"ın, təxminən, yarısı deməkdir.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvarında Makedoniya, Bolqarıstan və Albaniya Albaniya-Makedoniya-Bolqarıstan Neft Korporasiyasının (AMBO) yaradılmasına dair razılıq əldə edilib. Uzunluğu təxminən 1000 kilometr olajaq həmin boru kəməri Rusiya neftini  Qara dəniz sahillərindən Balkanlar vasitəsilə Aralıq dənizinə tərəf  nəql edəjək.
Gələn il isə Rusiya və Yunanıstan şirkətləri tərəfindən Burqas-Aleksandrupolis boru kəmərinin inşasına başlanması nəzərdə tutulub. Plana əsasən, layihə 2011-ji ildə reallaşdırılajaq və o zaman bu boru kəməri  ildə 20 milyon ton nefti Bolqarıstanın Qara dənizdəki Burqas limanından Yunanıstana nəql edə biləjək.
Aprelin əvvəllərində isə Xorvatiya, İtaliya, Rumıniya, Serbiya və Sloveniya arasında Panavropa deyilən neft kəmərinin inşasına başlanmasına dair razılaşma imzalanıb. Boru kəmərinin 1,4 min kilometr uzunluğunda olması, Qara dənizdən İtaliyanın Triest limanınadək uzanması nəzərdə tutulub. Həmçinin Avstriya, Çexiya və Almaniyanın mövjud boru kəmərləri şəbəkəsinə məhz həmin kəmərlə ildə 40 milyon ton neftin çatdırılması planlaşdırılır. Artıq  məsələ həmin neftin kimin olajağından ibarətdir. Zaqreblə münasibətlərin iqtisadi-tijari aspekti də Azərbayjan üçün son dərəjə vajib əhəmiyyət kəsb edir. İki ölkə arasında tijarət dövriyyəsi 1 milyon dollardan da aşağı düşüb və hazırda 0,858 milyon dollar kimi gülünj bir rəqəmlə ifadə olunur (söhbət 2007-ji ilin ilk 6 ayının göstərijisindən gedir. Bir il əvvəl bu göstəriji 5,1 milyon dollar olub). Xorvatiyanın regionda ən dinamik və güjlü iqtisadiyyata malik ölkə olduğunu nəzərə alsaq, yaranmış vəziyyət Azərbayjanı heç jür qane edə bilməz. Xorvatiyanın inkişafının makroiqtisadi göstərijilərinə nəzər salmaqla ikitərəfli münasibətlərdəki böyük potensialı görmək mümkündür. Bu ölkədə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) həjmi 60 milyard dollara çatıb (adambaşına 13,400 dollar. Ötən il ÜDM-nin artımı 4,6% təşkil edib). Dövlət büdjəsi 18 milyard dollar, ixraj isə 11 milyard dollardır. Xorvatiyanın sənayesi də yüksək templə yüksəlir. Sənayedə emal  sektoru ümumi istehsalın 80%-ni təşkil edir. Ölkənin aparıjı sahələri gəmiqayırma, maşınqayırma, neft emalı, kimya, yeyinti, ağaj emalı, elektrotexnika və əjzaçılıq sənayeləridir. Azərbayjanla Xorvatiya arasında bütün bu sahələr üzrə əməkdaşlıq  yaradılması mümkündür.
Siyasi planda Bakı üçün Zaqrebin Avroatlantik məkana inteqrasiyası, Aİ və NATO ilə qarşılıqlı fəaliyyət sahələrindəki təjrübəsi maraq doğurur. Xatırladaq ki, Xorvatiya Avropa İttifaqına inteqrasiyaya 1999-ju ildən başlayıb. 2001-ji il oktyabrın 29-da Zaqreb və Aİ nümayəndələri assosiasiya və stabilləşdirmə barədə  Saziş imzalayıb, 21 fevral 2003-jü il tarixində isə Xorvatiyanın Aİ-yə qəbulu ilə bağlı rəsmi ərizəsi qurum rəhbərliyinə təqdim olunub. 2004-jü ilin iyununda namizəd ölkə statusu alan Xorvatiyanın Aİ-yə qəbulu ilə əlaqədar formal danışıqlar proseduruna isə 2005-ji il oktyabrın 3-də qurum üzvü olan ölkələrin xariji işlər nazirlərinin görüşündə start verilib.
Hazırda artıq Avropa İttifaqının növbəti yeni üzvünün məhz Zaqreb olajağını söyləmək üçün də bütün əsaslar var. Ölkə rəhbərliyi Brüssellə  çox effektiv əməkdaşlıq və dialoq sxemi  hazırlayıb və lazım gələrsə, Azərbayjan tərəfi də həmin sxemdən yararlana bilər.
NATO ilə əməkdaşlığa gəlinjə, Zaqreb 2000-ji il mayın 25-dən qurumun Sülh Naminə Tərəfdaşlıq Proqramının iştirakçısıdır. Alyans üzvü olan ölkələrin xariji işlər nazirlərinin 2002-ji ilin mayında Reykyavikdə keçirilən toplantısında isə Xorvatiyanın NATO-ya üzv-lüklə bağlı hazırlığını nəzərdə tutan operativ fəaliyyət planına da buraxılması qərara alınıb. Bununla da Zaqreb NATO-ya üzv olmağa rəsmi namizəd statusu qazanıb.
2000-ji ilin noyabrında ölkə Ümumdünya Tijarət Təşkilatının üzvü olub ki, bu da həmin təşkilatın üzvü olmağa səy göstərən Bakının məsələ ətrafında Zaqreblə səmərəli müzakirələr aparması üçün zəmin yaradır.
Xorvatiya diplomatiyasının ATƏT-lə münasibətlərdə də böyük təjrübəsi var. ATƏT-in regionda müharibədən sonrakı bərpa işlərinin həyata keçirilməsi məqsədilə Xorvatiyada 11 ildir fəaliyyət göstərən missiyasının mandatının müddəti artıq başa çatmaq üzrədir. Bölgədə milli azlıqların hüquqlarının təmin edilməsi, ümumiyyətlə, müharibə nətijəsində əldən düşmüş Xorvatiya ijtimaiyyətinin Avropa standartlarına yaxınlaşdırılması  səyləri ATƏT missiyasının vəzifələrinə aid olunub.
Bir sözlə, Azərbayjanla Xorvatiya arasıda Aİ, NATO, ÜTT və ATƏT-lə əlaqədar qarşılıqlı fəaliyyət böyük perspektivlər vəd edir və bu sahələrdə Zaqrebin təjrübəsindən, imkanlarından yararlanmamaq  yanlışlıq olardı.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Xorvatiya regional əməkdaşlıq məsələsinə böyük önəm verir və onu xariji siyasətinin prioritet istiqaməti sayır.  Bu yaxınlarda  Xorvatiya Jənub-Şərqi Avropada əməkdaşlıq prosesi təşkilatına sədrliyi başa çatdırıb, Mərkəzi Avropada  azad tijarət haqqında sazişin, Balkan regionunda sabitliyin möhkəmləndirilməsi və əməkdaşlığın  inkişaf etdirilməsi  üzrə digər regional  layihələrin təşəbbüsçüsüdür.
Bütün bu faktlar Xorvatiyanın regionlararası təşəbbüslərə olduqja həssas yanaşdığını göstərir və bu da öz növbəsində, Zaqrebin Bakının irəli sürdüyü təşəbbüslərə də səmərəli şəkildə qoşula biləjəyindən xəbər verir.
Azərbayjanla Xorvatiya arasında humanitar sahədə, xüsusilə də turizm sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük perspektivlər var. Oranın  joğrafi mövqeyi, müxtəlif  istirahət növlərinin varlığı Xorvatiyanı avropalı turistlər üçün jəlbediji məkana çevirmişdir. 2006-jı ildə ölkəyə 10 milyondan artıq əjnəbi turist  gəlmişdir. Xorvatiyanın bir çox görməli yerləri - Dubrovnik (köhnə şəhər), Split (Diokletian sarayı), Troqir, Poreç, Şibenik  şəhərlərinin mədəni-tarixi abidələri , "Plitvits gölləri" milli parkı  YUNESKO-nun himayəsi altındadır.
Beləliklə, Xorvatiya bizim üçün həm siyasi, tijari, ener-getika və humanitar sahələrdə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlıq üçün, həm də Azərbayjanın maraqlarının Jənub-Şərqi Avropada daha geniş şəkildə təmin edilməsi, strateci jəhətdən vajib sayılan bu regionda mövqelərin möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyət daşıyır.

Azerbaijani diplomacy has set its sights on South Eastern Europe
In early September and early October Azerbaijan's foreign policy will focus on Croatia. First of all, Foreign Minister Elmar Mammadyarov will set off for Zagreb in early September on his first official visit to that country and President of Croatia Stjepan Mesic will pay an official visit to our country in early October (following a visit by the president of our country, Ilham Aliyev, to Croatia in June 2005).
Croatia is in all respects an interesting country and a promising one from the point of view of strengthening the position of Azerbaijan both in the Balkans and on the European continent. Developing our relations with it may hold a great deal of promise in the realm of politics and economics, culture and tourism and in implementing transcontinental transport and energy projects.
Interestingly, Croatia is in many ways a "Balkan copy" of Azerbaijan. The territory of this state lying in the south-eastern part of Europe is almost the same as ours. It covers 87,600 sq. km and is divided into a continental part (56,542 sq. km) and territorial waters with islands (31,067 sq. km). The latest census (2001) puts the population at 4.4 million). The population is distributed unequally due to the country's geographical features - it is predominantly mountainous. The central area is the most densely populated - Zagreb and its suburbs - while the mountainous regions (Lika and others) are sparsely populated.
The population is predominantly Croat, the nation which forms the state (90 per cent). Serbs are the biggest of the national minority groups. Bosniaks, Italians, Hungarians, Albanians, Slovenes, Czechs, Montenegrins, Slovaks and others also live here. As in our country, too, the ethnic makeup of the population in Croatia was radically changed following the armed conflict on the territory of the former Yugoslavia. According to the 2001 census, Serbs made up just 4.5 per cent of the population in Croatia, while in 1991, they accounted for 12 per cent of the population. The majority of the population are Catholics (87.8 per cent). Orthodox believers account for 4.42 per cent of the population, Muslims - 1.2 per cent, and Protestants - 0.19 per cent.
There is also some historical similarity between Croatia and Azerbaijan. Like Azerbaijan, Croatia was for a long time part of another imperial state and seceding from it was accompanied by painful processes. From the late 18th century, Croatia belonged to the Hungarian part of Austria-Hungary. On 29 November 1918, its parliament declared its secession from the Austro-Hungarian empire and that it was joining the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes (from 1929 the Kingdom of Yugoslavia). It is true that there is a crucial difference here - after secession from the Russian empire and before it became part of the USSR, Azerbaijan enjoyed a short, 23-month period of independent development which Croatia did not have.
The Republic of Croatia (RC) gained its independence almost at the same time as Azerbaijan. The Croatian Democratic Union (CDU), lead by Franjo Tudman, won the first multi-party elections in May 1990. A referendum on Croatia's independence was held in May 1991 which resulted in the Declaration on Independence and Sovereignty being adopted on 25 June 1991. However, legislative acts on the state independence of the RC and its secession from the SFRY came into force only on 8 October 1991. F. Tudman was the country's first president and he remained in this post until he died in December 1999. Symbolically, the Vatican was among the first to recognise the independence of Croatia on 13 January 1992. The EU also recognised its independence on 15 January 1992.
Certain comparisons may also be drawn with regard to the causes and consequences of the separatist movements in Croatia and Azerbaijan. Resistance by the Serbian population (primarily in areas densely populated by Serbs) to Croatia's secession from Yugoslavia lead to a protracted armed conflict. Armed formations of the self-proclaimed Republic of Serbian Krajina with the support of the Yugoslav National Army (almost complete symmetry with the "Karabakh separatist - Armenian army" connection) put up fierce resistance to the Croats attempts to affirm their sovereignty on the territory of Eastern Slavonia, Baranja, Western Syrmia, Western Slavonia, Eastern Lika, Kordun and Northern Dalmatia. The UN played an active part in settling the conflict from November 1991. A UN peacekeeping contingent was sent to the RC within the framework of an operation to uphold the peace. After the Croats carried out two paramilitary operations in May-August 1995, Eastern Slavonia, Baranja and Western Syrmia remained the only areas under Serb control. The Erdut agreement on the reintegration of these areas into the RC was signed between Zagreb and the Serb authorities on 12 November 1995. A temporary UN administration was set up in the region in the transitional period. The process of the peaceful reintegration of this region into the constitutional and legislative systems of the RC was completed on 15 January 1998.
Over the 10 years which the CDU ruled, Croatia was able to strengthen its position as an independent state but the nationalistic sentiments of the then ruling regime led to its substantial international isolation. After a democratic six-party coalition came to power in January 2000 (the Social Democratic Party, the Croatian Social Liberal Party, the Croatian Peasant Party, the Croatian People's Party, the Liberal Party and the Istrian Democratic Assembly), the West actively supported Zagreb's policy of joining Euro-Atlantic structures as soon as possible.
A strategic goal in Zagreb's foreign policy is to fulfil a trilateral task - to achieve full membership of the EU and NATO and to develop regional cooperation. Incidentally, Zagreb is giving particular attention to the latter since it rightly thinks that only a country which strives to develop good relations and mutually beneficial cooperation with its neighbours can count on the support of the EU members. It is not by accident therefore that Croatia is the leader among the countries of South Eastern Europe in implementing the tasks connected with integrating into Euro-Atlantic structures.
The development of Azerbaijani-Croatian relations was given a substantial boost by the visit by President of Azerbaijan I. Aliyev to Croatia in June 2005 which culminated in the signing of a joint declaration. This most important political document reflected the common approaches of our countries in crucial issues of world and regional politics. In particular, Zagreb stated its clear position on the issue of a Karabakh settlement stressing its adherence to the principles of the UN Charter, the main OSCE documents, in particular, the Helsinki Act, a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict on the basis of respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognised frontiers. The commonality of the interests of our countries, our mutual interest in strengthening political dialogue, in developing commercial, economic, investment and humanitarian relations create the prerequisites for the further development of bilateral relations.
Another factor bringing us closer is the need to act together and to cooperate in guaranteeing the energy security of South Eastern Europe and of the European continent as a whole. Therefore, it seems to us that energy will be one of the foremost topics on the agenda of the forthcoming talks to be held by the foreign minister in Croatia. It would be extremely important for Baku to turn Zagreb - a key capital in the Balkans - into its ally in the fierce energy politics confrontation with Moscow. It goes without saying that in this context, Croatia's political support for the Nabucco project and for other projects being carried out with the participation on Azerbaijan, Turkey, Greece and Italy is important. The last two countries are neighbours of Croatia's.
Competition in this issue is very fierce. Southern Europe, which is preparing to become the European Union's new energy gateway, receives a large part of its oil and gas from Russia which is stepping up its presence in the region. Suffice it to say that 73 bn cu.m. of Russian gas was supplied to countries of South Eastern and Southern Europe in 2006 - almost half the entire volume of gas Russia supplies to the countries of the European Union. Macedonia, Bulgaria and Albania agreed in January to create a pipeline of the Albania-Macedonia-Bulgaria (AMBO) oil corporation. It will be almost 1,000 km long and it will deliver Russian oil through the Balkans from the Black Sea shores to the Mediterranean Sea. Russian and Greek companies are expected to start to build a Burgas - Alexsandroupoli pipeline next year. When it is completed in 2011 it will be able to deliver 20 m tonnes of oil annually from the Bulgarian Black Sea port of Burgas to Greece. In early April, Croatia, Italy, Romania, Serbia and Slovenia signed an agreement on building a so-called pan-European oil pipeline. It should be 1,400 km long and run from the Black Sea to the port of Trieste in Italy. It is planned to pipe through it 40 m tonnes of oil annually to the existing pipeline network of Austria, the Czech Republic and Germany. Now the question is whose oil that will be.
The commercial and economic aspects of relations with Zagreb are extremely important for Baku. The trade turnover between the two countries has dropped below the million-dollar mark and is now a ridiculous 858,000 dollars (for the first six months of 2007, 5.1 m dollars in 2006). It is clear that Azerbaijan cannot be happy with such a situation for its partner is the most dynamic and strongest economy in the region. It's enough to take a look at the macro economic indices of Croatia's development to be convinced of the huge potential of bilateral relations. The GDP of this Balkan country has reached 60 bn dollars (per capita - 13,400 dollars, a rise of 4.6 per cent on 2006), its budget is 18 bn dollars, exports 11 bn dollars. Industry is developing rapidly - the processing sector accounts for 80 per cent of all production. The leading industries are: shipbuilding, machine engineering, oil refining, chemicals, food, timber manufacturing, electronics, and pharmaceuticals. Azerbaijan could cooperate actively with Croatia in all the above-mentioned spheres - if the government and the private sector were so-minded.
Politically, Baku is interested in Zagreb's experience of Euro-Atlantic integration and cooperation with the European Union and with NATO. Croatia began its movement into the EU in 1999. On 29 October 2001, representatives of Zagreb and the EU signed an Agreement on Association and Stabilisation and on 21 February 2003 the EU leadership was presented with Croatia's official application to join this organisation. It received the status of candidate country in June 2004 and on 3 October 2005, during a meeting of EU member countries' foreign ministers, the formal procedure for beginning talks on Croatia joining the EU was begun. And there is now every reason to think that this will be the next new member of the European Union. Its leadership has worked out a very effective scheme of dialogue and cooperation with Brussels which Azerbaijan could make very good use of.
Croatia became a participant in the Partnership for Peace programme on 25 May 2000. The decision to allow Croatia access to the operational plan of action to prepare for membership of the Alliance was taken at a meeting of NATO foreign ministers (May 2002 in Reykjavik). Croatia thereby received the status of official NATO candidate member. It became a member of the WTO in November 2000 which creates prerequisites for mutually beneficial dialogue on this topic, too, especially taking account of Baku's desire to join this organisation. Croatian diplomacy has gained considerable experience with regard to the OSCE, too. The OSCE mandate in Croatia is drawing to an end now. Over 11 years the OSCE worked actively for the post-conflict rehabilitation of the region, including the defence of the basic rights of ethnic minorities, and as a whole to "pull up" Croatian society, bled dry by the war, to European standards.
In other words, cooperation between our countries on issues of the EU, NATO, the WTO and the OSCE has very promising prospects and it would be very short-sighted not to take advantage of the experience and potential offered by Croatia.
As already mentioned above, Croatia devotes a lot of attention to regional cooperation, regarding this as one of the main priorities of its foreign policy. It recently ended its chairmanship of the organisation Process of Cooperation in South Eastern Europe, initiated an Agreement on Free Trade in Central Europe and other regional projects to strengthen stability and develop cooperation in the Balkans. All these facts make Croatian diplomacy extremely open to initiatives on interregional cooperation, which creates favourable prerequisites for possibly involving Zagreb in initiatives from Baku.
Our countries also have huge potential in the humanitarian sphere, especially in the sphere of tourism. Its geographical location and the combination of various types of leisure make Croatia attractive to European tourists. Over 10 million foreign tourists visited the country in 2006. Many of its tourist sites - Dubrovnik (the old city), cultural and historical monuments of the town of Split (the palace of Diocletian), Trogir, Porec, Sibenik, the Plitvice Lakes national park are under UNESCO patronage.
On the whole, Croatia is of interest for our country both with regard to developing mutually beneficial bilateral relations in the spheres of politics and commerce, energy and humanitarian cooperation, and with regard to forming a "Balkan bridgehead" for more actively promoting Azerbaijan's interests in South Eastern Europe and for strengthening its position in this strategic region.