FAŞİZM, ERMƏNİÇİLİK VƏ YƏHUDİLƏRİN SOYQIRIMI
Erməni quldur dəstələrinin yəhudilərin planlı şəkildə qırılmasında əli olduğuna dair faktlar aşkarlanıb
Erməni etnokorporasiyası dünyanın ən müxtəlif xalqlarına qarşı etdiyi bütün cinayətlər arasında indiyədək yalnız birini tamamilə ört-basdır edə bilmişdi - yəhudilərin kütləvi şəkildə məhv edilməsini.  İki əsrdən sonra ermənilərin qədim yəhudilərə qarşı fitnələrinin nədən başlandığını, hətta təxmin etmək belə çətindir: bu məsələni aydınlaşdıra bilən mühüm sənədlər əlçatmaz arxivlərdə saxlanılır.
Bununla belə, arami versiyalı tarix aşkar kleptomaniya simptomlu iki erməninin adlarını qoruyub-saxlayıb: Qriqori Vartapet və Karapet Dionisi. Onları elə belə də adlandırırdılar. Təxminən, XIX əsrin əvvəllərində yaşamış bu iki işbaz erməni qriqorianlığı Ön Asiya ölkələrində amerikalı missionerlərin kifayət qədər yaxşı maliyyələşdirdikləri protestantlığa bir göz qırpımında dəyişdilər. Yəqin ki, bu şübhəli Karapetlə Vartapeti öz davamçıları sırasında görsəydilər, Martin Lüterlə Jan Kalvinin goru çatlayardı. Həqiqətən, o vaxt kimin ağlına gələrdi ki, söhbət İsa yolunda və onun naminə ciddi "cəfa çəkən" erməni "əzabkeşlər"indən gedəcək!
"Gənc protestantlar"ın məqsədi çox təhlükəli, hətta iblisanə idi: Qüdsdə İsanın qəbrini türklərdən xilas etmək (?). O vaxta qədər bu qəbir üçün heç bir təhlükə olmaması isə Vartapetlə Karapeti tamamilə maraqlandırmırdı. Əsas məsələ qlobal bir təhlükə uyduraraq, özlərini xristianlığın müqəddəs əşyalarının kafirlər - yəhudilər və müsəlmanlardan xilaskarları qismində təqdim etmək idi. Layihənin  gerçəkləşdirilməsinə dair ən müxtəlif variantlar, hətta İsanın qəbrinin oğurlanaraq, okeanın o tayına - Amerikaya aparılması da müzakirə edilirdi. Aydındır ki, müqəddəs torpağın mömin sakinləri - yəhudilər, müsəlmanlar və ilkin xristianlar bu qəddar niyyətin gerçəkləşməsinə imkan vermədilər. Bir sözlə, onlar başabəla protestantlar- Vartapetlə Karapeti qovdular və onların nəyə görə "əzab çəkdikləri" qaranlıq qaldı.
Ermənilərin yəhudilərə qarşı elan olunmamış müharibəsinə dair başqa faktlar da var.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Haqları İnstitutunun 1918-ci ildə yəhudilərin erməni quldur dəstələri tərəfindən kütləvi qırğını barədə bu yaxınlarda  aşkar etdiyi faktlar böyük ictimai əks-səda doğurdu. İnstitutun bu hadisələrlə bağlı 2006-cı ilin aprel ayında göndərdiyi sorğuya Azərbaycan Dağ Yəhudiləri İcmasının sədri cənab İhiilov Semyon Borisoviçdən rəsmi məktub alınıb.
AMEA İnsan Haqları İnstitutunun direktoru,
İnsan Haqları Üzrə Beynəlxalq Elmi Şuranın sədri,
professor R.F.Mustafayevə
Hörmətli cənab Rövşən Mustafayev!
Azərbaycan tarixinin faciəli və kədərli səhifələrini vərəqləyərkən və araşdırarkən hər dəfə belə bir faktla üzləşirik ki, azərbaycanlı qardaş və bacılarımızla yanaşı, yəhudi icmasının da nümayəndələri birgə Vətənimizi qəsb etməyə can atan düşmənlərimizin qurbanına çevrilirdilər. Mən 1918-1919-cu illərdə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım zamanı yəhudilərin də kütləvi qırğınına dair əvvəllər geniş ictimaiyyətə məlum olmayan faktları hələ 1980-ci illərdə aşkar etmişdim. Şahid xatirələri və ayrı-ayrı sənədli faktlara görə, azərbaycanlılarla yanaşı, 3 000 nəfərə qədər yəhudi də həlak olmuşdu.
İndiyə qədər 81 nəfər günahsız öldürülən yəhudinin adını sənədlərlə müəyyənləşdirmək mümkün olub. Hər il martın 31-i - 1918-1919-cu illərdə Azərbaycan xalqının soyqırımının xatirə günü biz öldürülən yəhudi uşaq, qadın və kişilərinin də ruhu üçün dualar oxuyuruq.
Hazırda birgə Vətənimizin - Azərbaycanın başqa yerlərində də kütləvi məzarlıqların aşkarlanması və həlak olanların adlarının müəyyənləşdirilməsi üçün işləri davam etdiririk.
Məktuba "qansızların əlilə 19 iyar 5679-cu ildə Quba şəhərində qətlə yetirilən" mülki yəhudi əhalisi nümayəndələrinin siyahısı əlavə edilib. Məktub arami dilindən tərcümə olunduqdan, qurbanların siyahısı olan mətnlər, həmçinin onların xatirəsi üçün səsləndirilən Xaşkavot duası identifikasiya edildikdən dərhal sonra institutda aşağıdakı tərkibdə ekspert komissiyası yaradıldı: millət vəkili Yevdo Abramov, AMEA İHİ direktorunun müavinləri Araz Qurbanov və Musa Musayev, tarixçi Moşe Bekker, İnsan Haqları üzrə Beynəlxalq Elmi Şuranın komissarı Rəşad Rzaquliyev, AMEA İHİ elmi katibi Nüşabə Əşrəfova, jurnalist, dağ yəhudiləri icması sədrinin müavini Semyon Şalmeyev. Sinaqoqların arxivlərində və qohumları 1918-ci ilin həmin qanlı günlərində cövlan edən ermənilərin qurbanı olmuş dağ yəhudilərindən instituta daxil olan çoxsaylı müraciətlər üzərində çox ağır bir iş başlandı.
Erməni quldur dəstələri tərəfindən mülki əhalinin kütləvi qırğın faktlarının araşdırılması üzrə ilk Azərbaycan Respublikası dövründə yaradılan Fövqəladə Komissiyanın protokollarında günahsız öldürülən daha bir neçə yəhudinin adını tapdıq. Bütün siyahılarda həlak olmuş uşaq, qadın və qocaların adları var. Yevdo Abramov fərdi pensiyaçı Yakov İlyiç Abramovun şəxsi arxivində yəhudilər arasında qurbanlar barədə yeni məlumatlar aşkarladı. Bu kağızları kommunist rejimi dönəmində qoruyub-saxlaya bilmiş Y.İ.Abramov nə vaxtsa həqiqəti öz xalqına çatdıracağına, günahsız qurbanların adlarının kədər və yaddaş xatirə lövhəsinə yaza biləcəyinə ümidini itirmirdi.
Amazaspın erməni quldur dəstələrinin yəhudiləri kütləvi şəkildə qətlə yetirdikləri yer Şimi çökəkliyi idi: insanları dəstə-dəstə bura gətirir, onları dəhşətli təhqir və işgəncələrə məruz qoyur - qızları və uşaqları zorlayır, qocaların, yeniyetmələrin burunlarını və qulaqlarını kəsir və sonra öldürürdülər. Meyitləri elə burada - Şimi çökəkliyində atıb gedirdilər...
İnstituta Bakı şəhərinin yəhudi ziyalılarından, Quba rayonunun yəhudi sakinlərindən daxil olan məktublarda tarixi həqiqəti bərpa etməyə can atdığımıza, "günah"ları yalnız erməni olmamaları olan insanların adlarının xatirələrdə yaşadılmasına çalışdığımıza görə bizə minnətdarlıq və ürəkağrısı var. Məşhur fotojurnalist Semyon Şalmeyevin məktubunda onun babasının - Qubanı erməni quldur dəstələrindən müdafiə edənlərdən biri olmuş Asaf Şalmeyevin taleyindən danışılır. Məktubda qeyd edilir: "Sovet hakimiyyəti orqanlarında yüksək vəzifələr tutmuş erməni millətçilərinin intiqamından ehtiyatlanan Asaf Şalmeyev Qubanı tərk etmək və doğma qəsəbəsinin müdafiəsində iştirakını ömrünün axırına qədər gizlətmək məcburiyyətində qalıb. Babamın ehtiyat etməsi üçün əsas da var idi. Müdafiə döyüşlərinin iştirakçısı olanlardan  birini daşnaklar öz evindəcə diri-diri yandırmışdılar. Qocaların xatırladığına görə, həmin əzabkeş yəhudinin adı İosif idi". Qubada yaşayan Dağ Yəhudiləri İcmasının sədri, respublikada böyük nüfuz və hörmət sahibi olan Boris Semanduyevin məktubunda bütün dünya yəhudilərinə 1918-1919-cu illərdə yəhudi soyqırımı faktlarını pisləmək çağırışı ünvanlanıb: "Dağ yəhudiləri erməni quldur dəstələrinin Qafqazın başqa xalqlarına qarşı törətdikləri çoxsaylı cinayətləri də pisləyirlər". Bizə o dövrün faciəvi hadisələrinə həsr olunmuş xüsusi elmi sessiya təşkil olunması barədə də çoxsaylı xahişlər də ünvanlanır. Sessiyanın ilk toplantısı 21 aprel 2006-cı ildə AMEA İHİ-də keçirilib. Forumun nəticələrinə görə, onun iştirakçıları Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevə məktubun mətnini qəbul ediblər. Məktuba əlavə olunan 28.04.2006-cı il tarixli rəsmi sənəddə "Azərbaycan yəhudiləri" Dini İcmasının ravvini Meir Bruk yazır: "Ümumdünya Yəhudi Konqresinin rəhbərliyinə. Bu məktubla Dağ Yəhudiləri İcmasının  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Azərbaycanda yaşayan xalqlara qarşı Azərbaycan ərazisində erməni quldur dəstələri tərəfindən 1918-1919-cu illərdə törədilən soyqırımın qurbanı olmuş yəhudilərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi barədə 21 aprel 2006-cı il tarixli müraciəti göndərilir. Bu materialı nəzərə almağınızı xahiş edirəm". Daha sonra Azərbaycanın yəhudi icmasının nümayəndələrinin AMEA İnsan Haqları İnstitutundakı toplantısında qəbul olunan məktubun mətni açıqlanır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti,
Əlahəzrət İlham Heydər oğlu Əliyevə
Möhtərəm cənab Prezident!
Azərbaycanda yəhudi icmasının tarixi Azərbaycan xalqının tarixilə sıx bağlıdır. Biz dövlətimizin taleyinə düşən bütün sevinc və kədəri bərabər bölüşürük.
Bu gün Azərbaycanın yəhudi icmasının 30 mindən çox üzvü var. Bu, yəhudilərin Qafqazda ən böyük icmasıdır. Möhtərəm cənab Prezident, mədəni və dini ənənələrimizin inkişaf etdirilməsi və qorunub- saxlanması  üçün malik olduğumuz geniş imkanlara görə Sizə hər birimiz adından minnətdarlığımızı bildiririk.
Yəhudilərin Azərbaycandakı həyatını araşdırarkən 1918-1919-cu illərdə Azərbaycan xalqına qarşı törədilən və 1939-1945-ci illərin Xolokosta yol açan soyqırım zamanı yəhudilərin kütləvi qırğınına dair əvvəllər məlum olmayan faktlar aşkarlamışıq. Sənədlərə və şahid ifadələrinə görə, azərbaycanlılarla yanaşı, erməni quldur dəstələrinin əlilə 3 000 nəfərə qədər yəhudi də qətlə yetirilib.
Hazırda AMEA İnsan Haqları İnstitutunun fəal yardımı sayəsində etnik qətllərin qurbanı olmuş yəhudilərin adlarının müəyyənləşdirilməsi üzrə ciddi iş aparılır. Hər il martın 31-i - 1918-1919-cu illərdə Azərbaycan xalqının soyqırımının xatirə günü biz öldürülən yəhudi uşaq, qadın və kişilərinin də ruhu üçün dualar oxuyuruq.
Möhtərəm cənab Prezident! Azərbaycan xalqının yüksək tolerantlığını unutmayaraq və yəhudilər üçün müqəddəs olan "Heç kim və heç nə unudulmur" prinsipindən çıxış edərək, müvafiq dövlət strukturlarına tarixi həqiqətlərin bərpasında bizə yardımçı olmaları barədə göstəriş və günahsız qətlə yetirilənlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün Quba rayonunda stela quraşdırılmasına icazə verməyinizi xahiş edirik.
Azərbaycanın yəhudi icması adından bu müraciəti Dağ Yəhudiləri İcmasının sədri İhiilov Semyon Borisoviç, Milli Məclisin deputatı Abramov Yevdo Sosunoviç, Avropa Yəhudiləri İcmasının nümayəndəsi Bekker Moisey Vladimiroviç, Dağ Yəhudiləri İcmasının  İdarə Heyətinin üzvü Şalmeyev Semyon Qriqoryeviç və Dağ Yəhudiləri İcmasının digər görkəmli fəalları imzalayıblar.
II Dünya müharibəsi dövrünə aid arxiv materialları erməni etnokorporasiyasının (ilk növbədə, erməni beynəlxalq terror təşkilatı "daşnaksütun"un) hitlerçi rejimlə fəal əməkdaşlığına dəlalət edən şəhadətnamələr var. Avstriyalı tədqiqatçı E.Fayqlın fikrincə, erməni cəza dəstələrinin fahistlər tərəfində çıxış etməsi, "şübhəsiz, yəhudiləri məhv etmək məqsədi güdürdü".
Digər bir tədqiqatçının - S.Uimsin məlumatına görə, Üçüncü Reyxin yəhudilər və polyakların məhv edilməsi siyasətinin həyata keçirilməsində ermənilərin 50-dən artıq nümayəndəsi (əsasən, peşəkar qatillər, qarətçilər, fırıldaqçılar, kriminal aləmin nümayəndələri) iştirak edirdi.
Ermənilərin faşist komandanlığının xüsusi cəza və təxribat dəstələrinə cəlb olunması sistemi hələ II Dünya müharibəsindən əvvəl formalaşmağa başlamışdı. L.Sergeyevə görə, gələcək SS qruppenfüreri və gestaponun (gizli dövlət polisi) rəisi Henrix Müller erməni beynəlxalq terror təşkilatı "daşnaksütun"un üzvləri və fəallarından agentura şəbəkəsi yaratmaq məqsədilə Bakıya səfər etmişdi. O, Azərbaycan paytaxtında 17 oktyabr 1938-ci ildə "Krup və Ko" şirkətinin - müharibə illərində ölüm düşərgələri şəbəkəsinə malik olan və Nürnberq prosesində dünya və bəşəriyyətə qarşı cinayət törətməkdə təqsirli bilinən şirkətin - mütəxəssislərindən ibarət nümayəndə heyətinin tərkibində "mühəndis Krauze" adı altında olmuşdu.
Berlinə qayıdan H.Müller bilavasitə rəisi H.Himlerə hesabat vermişdi: "Bakıya səfərimdən sonra deyə bilərəm ki, "daşnaksütun" millətçi təşkilatından olan agentlərimizin bütün məlumatları təsdiqini tapır". Arxivlərdə "mühəndis Krauze"nin "daşnaksütun"un sadəcə nəzarət etdiyi yox, həm də kadr baxımından, demək olar ki, bu təşkilatın peşəkar qatil və kriminal aləmin üzvü olan üzvlərindən ibarət DTK-nın (o vaxt NKVD - müəl.) yerli şöbəsinin "aşkar himayə etdiyi" yerli erməni terrorçuları ilə görüşləri barədə məlumatlar da qalmaqdadır. Yeri gəlmişkən, keçən əsrin 30-cu illərində azərbaycanlı, yəhudi, gürcü ziyalılarına qarşı kütləvi repressiyaları Stalin hakimiyyətinin bayrağı altında elə məhz həmin idarə yerinə yetirirdi.
Kommunist sözçülüyü ilə pərdələnərək, dəyişməkdə olan geosiyasi durumu nəzərə alan ermənilər dünya arenasında get-gedə güclənməkdə olan hitlerçi hökumətlə ittifaq bağlamaq üçün tələsik  yollar axtarmağa başladılar. H.Müllerin "daşnaksütun" erməni terror təşkilatına marağı onlar üçün reyxin düz özəyinə birbaşa yol açırdı. Nasistlər qarşısında kölə kimi quyruq bulayan erməni nümayəndələri yüksək rütbəli hitlerçiləri sadiq olduqlarına və yəhudilərə nifrət etdiklərinə inandırmaq üçün and içməyə belə hazır idilər.
Sənədlərə əsasən, Bakıda olarkən H.Müller və onun iki əməkdaşı Şarlottenburqda Türkiyənin görkəmli ictimai xadimi Tələt paşanın qətlinə görə həbs olunmuş Soqomon Tehliryanın yaxın qohumları ilə görüşüblər. Yeri gəlmişkən, Almaniya gizli polisinin dəstəyi və kommunist rejiminin rəhbərlərindən biri, "daşnaksütun" partiyasının üzvü Anastas Mikoyanın köməyilə S.Tehliryan həbsxanadan azad edilmiş (Berlin məhkəməsi gözlənilmədən ona bəraət vermişdi) və... Sovet İttifaqına deportasiya olunmuşdu. S.Tehliryanın dosyesinin materiallarından görünür ki, gestaponu Bakıdakı qohumu,  erməni beynəlxalq terror təşkilatı "daşnaksütun"un fəalı Serjik Movsesyana calayan da elə məhz o olmuşdu. S.Movsesyan bu görüşdən əvvəl artıq qətllər və terror aktları silsiləsinin iştirakçısı olduğundan, onun "xidmətləri" "mühəndis Krauzeni" tamamilə qane etmişdi. Bu adam isə müharibənin axırlarında belə bir açıqlama vermişdi: "Mənim idarəmin rəhbərliyi altında və iştirakı ilə həbsxanalarda, həbs düşərgələrində və aynzatsqruplar tərəfindən 6 milyon yəhudi, 5,7 milyon hərbi əsir, SSRİ-dən 3,3 milyon həbs düşərgəsi sakini, SSRİ ərazisində 700-800 min adam məhv edilib".
Hitlerçi və daşnakmənşəli qatillərin 1938-ci ildə baş tutan görüşü gestaponun gələcək şefi H.Müllerdə unudulmaz təəssürat doğurdu və onda belə bir əminlik yaratdı ki, bütün Qafqazda erməni beynəlxalq terror təşkilatının üzvlərindən yaxşı agentura tapmaq mümkün deyil.
Səciyyəvidir ki, Almaniyanın faşist rejiminə sığınan erməni ideoloqlarından birinin - Berlin Universitetinin professoru Artaşes Abegyanın nasistlərin "Volkscher Beobachter" adlı rəsmi qəzetində məqalə ilə çıxış etməsi də bu dövrə təsadüf edir. Almaniyanın hitlerçi hökumətinin "irqi zövq"ünə uyğun olaraq, məqalədə "ermənilərin hind-Avropa mənşəli" olmaları və bununla əlaqədar, semitlərə barışmaz münasibət bəslədikləri sübuta yetirilirdi. "Daşnaksütun" üzvü, Reyxin 6-cı təhlükəsizlik idarəsinin agenti Ohanes Dəvəcyanın sözlərilə desək,  bu qəbildən olan materiallar nasist rejiminin elitasını ermənilərin nümayəndələrini əməkdaşlığa daha fəal şəkildə cəlb etməyə inandırmaq məqsədi güdürdü. A.Asatryanın Almaniyada çap olunan kitabı da eyni ruhda yazılmışdı. Kitabda Adolf Hitlerin simasında ari irqinin üstünlüyü təbliğ edilir, guya ermənilərin də bu irqin bir qolu olduqları təbliğ edilirdi.  Müəllif "alman-erməni" ittifaqı formulunda israrlıdır və xəstə təxəyyülündən çıxış edərək, onun bəşəriyyətin inkişaf tarixinə aydınlıq gətirə biləcəyini iddia edir.
Bu qəbildən olan kvazietnososial sxemlərin inandırıcı olması və gerçəkləşdirilməsi məqsədilə erməni beynəlxalq terror təşkilatı "Daşnaksütün"ün Bolqarıstan ərazisində xüsusi hərbi kurs keçmiş 40 üzvü könüllü şəkildə Reyxə qoşuldu və faşist bayrağı altında yəhudilər və qaraçılara - "alman xalqının qanını içən oğru və tənbəllərə" qarşı repressiyalarda iştirak etdilər. O dövrdə erməni millətçiliyinin carçısı uşaq, qadın və qocaların qatili Qaregin Ter-Arutunyanın (quldur təxəllüsü Njde) Bolqarıstanda yaratdığı "Tseqakron" (hərfi tərcüməsi - "irq qarşısında səcdə... erməni gerçəkliyinin faşizmi") təşkilatı oldu. Yəhudilərdən təcrid olunmaq üçün bütün tədbirləri də elə məhz Njde görmüşdü: o, "antropoloq və tarixçilərin şəhadətlərini nümunə gətirir, təki erməniləri semit elan etməsinlər". Bunun üçün Njde Almaniyanın məşhur alimləri və nasist rəhbərliyilə fəal şəkildə əlaqələr qurur.
Ermənilərin faşist rejimilə əlaqələr qurmaq səyləri öz bəhrəsini verdi. İrəvan Dövlət Universitetinin beynəlxalq əlaqələr fakültəsinin materiallarına görə, müharibə əvvəli üçün A.Hitlerə gestaponun şefi H.Müller və gələcək işğal olunmuş şərq əraziləri naziri Alfred Rozenberq tərəfindən hazırlanmış arayış təqdim edildi və orada "guya ermənilərin ari mənşəli olmaları və bərabərhüquqlu müttəfiq kimi tanınmalarının zəruriliyi etiraf edilirdi".  A.Hitler onun üzərinə bir gün sonra dərkənar qoydu və həmin andan etibarən ermənilər "ari qaçqınları" (?) adlandırılan kateqoriyaya aid edilir və müvafiq sənədlər alırdılar. II Dünya müharibəsinin başlaması ərəfəsində "alman Reyxinə, təxminən, 27 000 erməni qulluq edirdi ki, bunlardan 3 000 nəfəri SS və almanların "Abver" kəşfiyyat xidmətində idilər".

FASCISM, ARMENIANISM AND THE GENOCIDE OF THE JEWS
Of all the crimes committed by the Armenian ethno-corporation against various peoples in the world, it had until recently managed to reliably conceal only one - the mass elimination of the Jews. Two centuries later it is hard to even imagine how the intrigue of Armenianism against the ancient Jews began: important papers which could have shed light on this matter are in archives which are difficult to access.
However, the Aramaic version of history has retained the name of two boys from the world of Armenianism with obvious symptoms of kleptomania: Grigoriy Vartapet and Karapet Dionysius. Those were their names. These two enterprising lads who lived towards the beginning of the 19th century quite jauntily (almost in one hour!) swapped Gregorianism for Protestantism, which was not badly paid by American missionaries in the countries of Frontal Asia. We have to suppose that Martin Luther and Jean Calvin would have turned in their graves had they found out about their new followers in the person of the dubious-looking Karapet and Vartapet. In fact, who would then have thought that this was about the future "great martyrs" of Armenianism, who would seriously "suffer" for and in the name of Christ!
The aim of the "young Protestants" was extremely dangerous, not to mention "satanic": to save (?) the grave of the Lord from the Turks in Jerusalem. Vartapet and Karapet took little interest in the fact that nothing had threatened it up until then. The most important thing was to invent a global threat, and paint themselves as the saviours of the Christian relics from the unbelievers: the Jews and Muslims. They discussed various options for implementing their project, including simply stealing the Lord's grave and taking the saint… across the ocean, to America. It is clear that the pious inhabitants of the Holy Land - Jews, Muslims and early Christians - would not have allowed this plot to be carried out. In a nutshell, they drove out these pathetic Christians, who were tormenting themselves for whatever reason.
There are other facts that bear witness to the undeclared war of Armenianism against the Jews.
Evidence of mass murders of Jews by Armenian bandit gangs in 1918 recently made public by the Academy of Sciences Institute for Human Rights (ASIHR) has caused real repercussions. In response to a query in April 2006 by the institute in connection with these events, we received an official letter from the chairman of the Community of Highland Jews of Azerbaijan, Mr Semen Borisovich Ikhiilov.
To the director of the Institute for Human Rights
National Academy of Sciences of Azerbaijan
Chairman of the International Scientific Council on Human Rights
Professor R. F. Mustafayev
Dear Mr Rovshan Mustafayev,
Perusing and studying the tragic and woeful pages of the history of Azerbaijan, each time we come across cases of members of the country's Jewish community falling, along with our Azerbaijani brothers and sisters, victim to enemies trying to conquer our common homeland. Back in the 1980s, I made public cases which had been previously unknown to the wider public of the mass annihilation of the Jews which took place in the period of the genocide of the Azerbaijani people in 1918-1919. According to eyewitness memories and individual documentary fragments, up to 3,000 Jews died along with the Azerbaijanis.
The names of 81 innocent slain Jews have currently been documentarily identified. On 31 March every year, on the Day of Memory of the Victims of the Genocide of the Azerbaijani People 1918-1919, we read prayers for the dead and prayers in memory of the souls of the murdered Jewish children, women and men.
We are currently continuing our work to expose the sites of mass burials in other regions of our joint Homeland, Azerbaijan, and establish the names of the dead…
The letter was accompanied by a list of members of the Jewish civilian population, victims of that sorrowful period of history, "who fell at the hands of the fiends on 19 Iyar 5679 in the town of Kuba". Immediately after translating the material from Aramaic and identifying the texts received containing the lists of victims' names, and after reciting a mourning prayer in memory, the institute set up an expert commission composed of: MP Yevdo Abramov, ASHIR deputy directors Araz Qurbanov and Musa Musayev, historian Moshe Bekker, commissar of the international scientific council for human rights Rashad Rzakuliyev, ASHIR academic secretary Nusaba Asrafova, and journalist and deputy chairman of the Community of Highland Jews of Azerbaijan Semen Shalmeyev. Painstaking work began in synagogue archives and with the many statements received by the institute from highland Jews whose relatives fell victim to militant Armenianism in those bloody days of 1918.
Several more names of Jews slain as innocents were found in the protocols of the Emergency Investigation Commission set up in the years of the first Azerbaijani Republic to investigate cases of mass murders of civilians by Armenian gangs. All the lists of the dead contain the names of children, women and the elderly. New evidence of Jewish victims was found by the respected Yevdo Abramov in the personal archive of individual pensioner Yakov Ilyich Abramov, who by a miracle had preserved papers from the years of Communist repressions, hoping to bring the truth to his people at some point and write the names of the slain innocents on a memorial stone of Sorrow and Memory. The site of the mass shootings of Jews by Amazaspa Armenian gangs was the Simi valley: people were taken there in batches, they were ill-treated - girls and children were raped, the noses and ears of the elderly and adolescents were cut off. Then they were killed. The corpses remained lying there in the valley, in the Simi gorge.
Letters received by the Institute for Human Rights from the Jewish intelligentsia in Baku say that villagers practising Judaism in the Kuba district are buoyed up by hope and gratitude by the attempt to establish the historical truth and not to allow eternity to wipe from memory the names of people whose fault lay only in the fact that they were not part of Armenianism. A letter from the famous photo journalist Semen Shalmeyev tells of the fate of his grandfather, Asaf Shalmeyev - one of the defenders of Kuba from the Armenian bandit gangs. "Fearing the revenge of Armenian nationalists occupying senior positions in bodies of Soviet power", the letter says, "Asaf Shalmeyev was forced to leave Kuba and to the end of his days conceal his participation in the defence of his native village. The fears of my grandfather were fully justified. One of the participants in the defensive fighting was burnt alive by the Dashnaks in his own home. According to the memories of old men, the Jewish martyr was called Iosif."
A letter from the chairman of the Community of Highland Jews living in Kuba, a man who is very authoritative and respected in the country, Boris Semanduyev, contains an appeal to all the Jews in the world to condemn cases of genocide against the Jews which took place in 1918-1919: "The highland Jews condemn multiple crimes by Armenian gangs, which were also committed against other peoples of the Caucasus."
Many appeals have also reached us asking us to organise a special scientific session on the tragic events of that time. The first meeting took place on 21 April 2006 at the ASHIR. Participants approved the text of a letter to Azerbaijani President Ilham Aliyev. In an accompanying document dated 28 April 2006 the chairman of the religious community of Jews of Azerbaijan, Rabbi Meir Bruk, writes: "To the leadership of the World Jewish Congress. This letter is accompanied by an appeal by the Community of Highland Jews to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev of 21 April 2006 with a request to make eternal the memory of the Jews who became victims of genocide against the peoples of Azerbaijan, carried out by Armenian bandit gangs in the period 1918-1919 on the territory of Azerbaijan. I request that this material be taken into account."
Then comes the text of a letter approved at the session of representatives of the Jewish community of Azerbaijan at the ASHIR.
His Excellency
The President of the Republic of Azerbaijan
Mr Ilham Heydar oglu Aliyev
Dear Mr President,
The history of the Jewish community in Azerbaijan is closely linked to the history of the Azerbaijani people. We have equally shared all the joys and grief which have fallen to the lot of our state.
Today the Jewish community in Azerbaijan amounts to more than 30,000 people. This is the largest community of Jews in the Caucasus. In the name of each one of us, we thank you, greatly-respected Mr President, for the great opportunities we have to develop and preserve our cultural and religious traditions.
Studying the life of the Jews in Azerbaijan, we have uncovered previously-unknown cases of their mass elimination, which took place during the period of the genocide of the Azerbaijani people in 1918-1919, which preceded the tragic Holocaust of 1939-1945. According to documents and eyewitness memories, along with the Azerbaijanis up to 3,000 Jews perished at the hands of bandit gangs.
Thanks to the active assistance from the Academy of Sciences Institute for Human Rights, we are now carrying out serious work to establish the names of the Jews who became the victims of ethnic cleansing. Every year on 31 March, on the Day of Memory of the Genocide of the Azerbaijani People 1918-1919, we read prayers for the dead and prayers in memory of the souls of the slain Jewish children, women and men. We are currently continuing work to establish the sites of the mass burials in other regions of our common Motherland, Azerbaijan, and establish the names of the dead.
Recalling the Azerbaijani people's high level of ethnic tolerance and proceeding from the principle holy to Jews that "no-one is forgotten and nothing is forgotten", we ask you to order the respective state structures to assist us in establishing the historical truth and give permission to erect a memorial stone in Kuba district to make eternal the memory of the innocently slain.
This appeal has been signed in the name of the Jewish community of Azerbaijan by Chairman of the Community of Highland Jews Semen Borisovich Ikhiilov, Milli Mejlis deputy Yevdo Sosunovich Abramov, member of the board of the Community of European Jews Semen Grigoryevich Shalmeyev and other prominent activists from the Community of Highland Jews.
Archive material from the period of the Second World War has preserved witness accounts about the active collaboration of the Armenian ethno-corporation (and above all the Armenian international terrorist organisation Dashnaktsutyun) with the Hitler regime. According to Austrian researcher E. Faygl, the participation of Armenian penal squads on the side of the Fascists "certainly had the aim of eliminating Jews". According to data from another researcher, S. Wims, more than 100,000 representatives of Armenianism (mainly from the ranks of professional murderers, marauders, conmen and members of the underworld) took part in carrying out the Third Reich policy of eliminating Jews and Poles.
The system of recruiting Armenianism to special Fascist command penal and sabotage squads began even before the Second World War. According to L. Sergeyev, the future SS gruppenfuhrer and head of the Gestapo (state secret police) Heinrich Muller came to Baku to set up a network of agents from among the members and activists of the Armenian international terrorist organisation Dashnaktsutyun. Under the name "engineer Krauz" he arrived in the capital of Azerbaijan on 17 October 1938 as part of a delegation of specialists from the Krupp and Co firm - a company which owned a network of death camps in the war years: at the Nuremburg trial it was found guilty of crimes against peace and humanity.
Returning to Berlin, Muller reported back to his direct boss, Heinrich Himmler: "After my trip to Baku I can state that all reports from our agents from the nationalist organisation Dashnaktsutyun are confirmed." The archives also retain witness accounts of meetings between "engineer Klaus" and a number of Armenian terrorists, which were openly "protected by the local branch of the KGB [then called the NKVD - author]", not only controlled by Dashnaktsutyun but basically made up of members of this organisation of professional murderers, members of the underworld and so on. Incidentally, it was the local NKVD branch that carried out the mass repressions of the Azerbaijani, Jewish and Georgian intelligentsias at the end of the 1930s under the banner of Stalin power.
Concealing itself behind Communist phrasings, international Armenianism, taking account of the changing geopolitical situation, started frantically seeking ways of uniting with the Hitlerite government, which was gathering force on the world stage. Muller's interest in the Armenian terrorist organisation Dashnaktsutyun opened a direct path to the heart of the Reich. Obsequiously bowing before Nazism, members of Armenianism strove to swear on oath to the senior Hitlerite their faithfulness and their hatred for the Jews.
According to documents in Baku, Muller and two of his colleagues met close relatives of Sogomon Tehliryan, arrested in Charlottenburg for the murder of prominent Turk public figure Talat Pasha. Using the support of Fascist Germany's secret police and that of one of the leaders of the Communist regime, Dashnaktstutyn member Anastas Mikoyan, the murderer Tehliran was freed from prison (a Berlin court unexpectedly found him innocent) and deported… to the Soviet Union. Material from Tehliryan's dossier shows that it was he who took the Gestapo to his relative in Baku, an activist from the international Armenian terrorist organisation Dashnaktsutyun, Serzhik Movsesyan. At the time of the meeting Movsesyan had already taken part in a series of murders and terrorist acts, so his "CV" quite suited "engineer Krauz", who even said at the end of the war: "Under the leadership of and with the participation of my department, 6 million Jews, 5.7 million prisoners-of-war, 3.3 million prisoners of USSR concentration camps and from 700,000-800,000 inhabitants of the territory of the USSR were eliminated in prisons and concentration camps and by Einzatsgruppen."
The meeting of the professional murders from the Hitlerite and Dashnaktsutyun camps which took place in 1938 made an indelible impression on the future head of the Gestapo, Muller, and the thought never left him that they would not find a better network of agents than the members of the Armenian international terrorist organisation in the whole of the Caucasus.
It is characteristic that a publication in the official Nazi newspaper, Volkischer Beobachter, by one of the ideologists of Armenianism who had attached himself to Germany's Fascist regime, Professor of Berlin University Artashes Abegyan, dates from this period. This article praising the "racial tastes" of Germany's Hitler government seeks to prove the "Indo-European origins of the Armenians" and that thus any links to the Semites are impossible. To use the terms of a member of Dashnaktsutyun and agent for the Reich's sixth security department, Oganes Devedzhyan, this type of publication was aimed at convincing the elite in the Nazi regime to actively recruit members of Armenianism for collaboration. In a similar spirit, a book by A. Asyatryan propagating, on the model of Adolf Hitler, the idea of the supremacy of the Aryan race - one of whose branches was, according to the theory, Armenianism - was written and published in Germany. The author insists on the phrasing "German-Armenian union", capable, according to his Hitlerite conviction, of bringing clarity to the history of development of humankind.
To make it convincing and implement this sort of quasi-ethno-social scheme, 40 members of the Armenian international terrorist organisation Dashnaktsutyun who had undergone special military courses in Bulgaria voluntarily attached themselves to the Reich and took part under the flag of the Fascists in repressions against Jews and Gypsies - "thieves and layabouts, sucking the blood of the German people". The mouthpiece of Armenian Nazism at that time was the Tsegakron organisation (literally translated as "veneration of race… Fascism of Armenian activity) created in Bulgaria by murderer of women, children and the elderly, Garegen Ter-Arutyunyan (gang name Nzhde). It was Nzhde who took all measures to distance the Armenians from the Jews: he cites as examples "the testimony of anthropologists and historians, anything so that the Armenians are not declared Semites". He actively established links with famous German academics and Nazi leaders to do this.
The efforts of Armenianism to establish links with the Fascist regime bore fruit. According to material from the Yerevan State University's Faculty of International Relations, towards the beginning of the war a document was put on Hitler's table drawn up based on information from Gestapo boss Heinrich Muller and the future minister of occupied eastern territories, Alfred Rosenberg, "in which was recognised the Aryan origins of the Armenians, who must be acknowledged as equal allies". Hitler made a resolution the next day. From that time representatives of Armenianism came under the category of so-called "Aryan refugees" (?), and received documents stating this. During the period of the start of the world war, "there were some 27,000 Armenians in the service of the German Reich, of whom 3,000 were in the service of the SS and Abwehr German intelligence".