Çərşənbə axşamı, 11:51
İran ətrafında vəziyyət dünya ictimaiyyətini gərginlikdə saxlamaqda davam edir. Bunda, müəyyən mənada, BMT və digər dövlətlərin MAQATE müfəttişlərinin İranın nüvə obyektlərində yoxlamaları bərpa etməsi üçün Tehrana ciddi təzyiq göstərə bilməməsinin də rolu var.
Eyni zamanda, "mollakratiya" rejiminin nüvə silahı əldə edəcəyindən narahat olan digər dövlətlər də müxtəlif tədbirlərə əl atır. Hələlik İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlanmasına dair yekun qərar qəbul edilməsə də, Vaşinqton "antiiran cəbhəsi"nin qurulmasını davam etdirir, Tehrana qarşı iqtisadi və maliyyə sanksiyalarını gücləndirir. Ağ ev artıq bəyan edib ki, ABŞ yaxın vaxtlarda İranın neft yataqlarının işlənməsinə dair müqavilə imzalayan neft şirkətlərinə qarşı sərt sanksiyalar tətbiq edə bilər. Qeyd edək ki, ABŞ qanunvericiliyinə görə, Vaşinqton yalnız yerli şirkətləri deyil, İranla işgüzar əməliyyatlarda payı 20 milyon dollardan yüksək olan istənilən şirkəti cəzalandıra bilər. "Biz belə bir qanunun mövcudluğunu nəhəng neft və qaz şirkətlərinin nəzərinə çatdırmışıq. Bildirmişik ki, bu qurumlar sərhədi  keçərsə, həmin qanun işə düşə bilər", - deyə ABŞ Dövlət Departamentinin yüksək rütbəli nümayəndələrindən olan Nikolas Börns bildirib.
Əksər müşahidəçilər Börnsün açıqlamasını Vaşinqtonun Tehrana iqtisadi təzyiqləri artırmasının göstəricisi kimi qiymətləndiriblər. Bir məqam xüsusilə diqqət çəkir: ABŞ-ın bu bəyanatı Avropanın "Shell", "Repsol" və "Total"  da daxil olmaqla, bir neçə nəhəng şirkətinin İranın qaz yataqlarının işlənməsinə dair milyardlarla dollar dəyərində olan müqavilələr imzalamasının mümkünlüyünü müzakirə etdiyi vaxtda verilib. Bundan başqa, Çin və Malayziyanın enerji qrupları da İrana maraq göstərir.
Ekspertlər daha bir məqama diqqət çəkir. Sözügedən qanun ABŞ-da çoxdan qüvvədə olsa da, Vaşinqtonda neft şirkətlərinə qarşı real sanksiyalara hələ də rast gəlinmir. Lakin indi situasiya dəyişib: demokratların nəzarət etdiyi ABŞ Konqresi İranla əməkdaşlıq edən şirkətlərin sıxışdırılması üçün Corc Buş administrasiyasına ciddi təzyiq göstərir. Bundan başqa, hazırkı iqtisadi sanksiyalar bir müddət əvvəl KİV-də yer alan "İranda hərbi əməliyyat keçirmədən sabitliyin  pozulması planı"na aiddir.
Bütün bunlarla yanaşı, bir müddət əvvəl ABŞ-ın Ermənistandakı müvəqqəti işlər vəkili Entoni Qodfri kifayət qədər maraqlı bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, ABŞ Ermənistandakı Atom Elektrik Stansiyasının (Metsamor AES) yenisi ilə əvəzlənməsini vacib sayır. Diplomat xatırladıb ki, Vaşinqton AES-in təhlükəsinin azaldılması proqramı çərçivəsində Ermənistanla əməkdaşlıq etsə də, bu, lazımi nəticəni verməyib və Metsamor AES-in yenisi ilə əvəz edilməsinin vacibliyi qüvvədə qalıb. Müvəqqəti işlər vəkilinin sözlərinə görə, hazırda Vaşinqton bu məsələnin həllində optimal variantın tapılması üçün Ermənistan rəhbərliyi ilə müzakirələr aparır.
Formal olaraq, Qodfri seysmik zonada yerləşən Metsamor AES-in potensial ekoloji təhlükəsi haqda danışıb. Lakin elə həmin mətbuat konfransında o daha bir bəyanat səsləndirib ki, bu da ABŞ-ın sözügedən stansiya ilə bağlı narahatlığına başqa prizmadan yanaşılmasını mümkün edir. Amerikalı diplomatın bildirdiyinə görə, Vaşinqton Ermənistanın İranla energetika sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməsindən narahatdır. O, ölkəsinin İranın beynəlxalq öhdəliklərə əməl etməsinə nail olmaq məqsədi ilə digər dövlətlərlə əməkdaşlıq etdiyini də vurğulayıb. "BMT Təhlükəsizlik Şurasının iki qətnaməsi xarici dövlətlərin İranla əlaqələrinin məhdudlaşdırılmasına və bu ölkəyə investisiya qoyuluşunun qadağan edilməsinə yönəlib", - deyə Entoni Qodfri bildirib. - "Biz narahatlığımızı Ermənistan hökumətinə bütün səviyyələrdə bildirmişik. Bununla yanaşı, Vaşinqton Yerevanın Tehranla İran-Ermənistan qaz kəmərinin tikintisindəki əməkdaşlığını şəffaf həyata keçirməsini yüksək qiymətləndirir. Ermənistan hakimiyyətinin bu əməkdaşlığın perspektivini səmimi qiymətləndirməsi də təqdirəlayiqdir. Bundan başqa, ABŞ Ermənistan hökumətinin İranın beynəlxalq öhdəliklərə əməl etməsi istiqamətində dünya birliyi ilə əməkdaşlığını dəstəkləyir".
Diplomatın açıqlamalarına Ermənistan rəsmilərinin reaksiyası dərhal gəlib. Parlamentin vitse-spikeri, "daşnaksütun" partiyasının büro üzvü Vaan Ovanesyan bildirib ki, bu məsələdə narahatlığa əsas, hətta ciddi əsas var.  O vurğulayıb ki,  E.Qodfrinin ABŞ-ın İran-Ermənistan əməkdaşlığından narahatlığı haqda açıqlaması Yerevanı Tehranla münasibətlərdə daha ehtiyatlı olmağa çağırmaqdır. "Lakin  Ermənistan suveren dövlətdir və kiminlə hansı münasibətləri qurmağı o,  milli maraqlarına uyğun şəkildə özü seçməlidir", - deyə vitse-spiker qeyd edib.
Ovanesyan onu da əlavə edib ki, indiyədək dünya ictimaiyyəti Ermənistan-İran əməkdaşlığına anlaşıqlı yanaşıb və buna səbəb beynəlxalq aləmin blokadada olan dövlətin əməkdaşlıq üçün geniş imkanlarının olmadığını anlamasıdır: "Ermənistan kütləvi qırğın silahlarının yayılmamasını nəzərdə tutan, demək olar ki, bütün beynəlxalq sənədləri imzalayıb və bu istiqamətdə Yerevan nöqsansız siyasət yürüdür. Odur ki ABŞ-ın bu məsələdə narahatlığına heç bir səbəb yoxdur".
O, İranın ünvanına səsləndirilən ittihamların hələ sübuta yetirilmədiyini də əlavə edib.
Ermənistanın xarici işlər naziri Vardan Oskanyan isə sanki vəziyyəti düzəltməyə çalışaraq jurnalistlərə bildirib ki, onun ölkəsi ilə ABŞ arasında Yerevan-Tehran əməkdaşlığına dair heç bir problem yoxdur. Nazirin sözlərinə görə, Ermənistanın bütün ölkələrlə, xüsusilə qonşuları ilə münasibəti yaxşı və şəffafdır və bu baxımdan, narahatlığa heç bir səbəb yoxdur. V.Oskanyan E.Qodfrinin sözügedən bəyanatını konkret olaraq hansı kontekstdə səsləndirdiyini bilmədiyini söyləyib: "Ermənistanla ABŞ arasında bütün məsələlərə dair dialoq mövcuddur. Həm siyasi, həm iqtisadi, həm də təhlükəsizlik sahələrinə dair. Bütün məsələlər məhz bu çərçivədə müzakirə olunur". XİN başçısı Yerevanla Vaşinqton arasında hansısa gərginliyin yaranması haqda fikirləri qəti şəkildə təkzib edib.
Buna baxmayaraq, bir məqam artıq çoxdan hamıya məlumdur: diplomatiyada çalışdığın ölkədə mətbuat konfransı keçirərək, həmin dövlətin siyasətindən narahatlıq ifadə etmək çox ciddi jest hesab olunur.  Belə bir jest yalnız o zaman edilir ki, problemi danışıqlar yolu ilə məxfi şəkildə həll etmək səyləri nəticəsiz qalıb.
Bundan başqa, baxmayaraq ki ABŞ-da "energetika" anlayışına nüvə sahəsi də daxildir, formal olaraq Yerevanı İrana nüvə texnologiyası verməkdə heç kim ittiham etməyib. Bu məqamda aydın olur ki, indiyədək Azərbaycan mətbuatında da dəfələrlə yer alan bir fakt - Rusiya və İranın nüvə mütəxəssislərinin Metsamor AES-dəki erməni həmkarlarının vasitəçiliyi ilə əlaqə qurması Vaşinqtonun diqqətindən kənarda qalmayıb.
Nəhayət, Ermənistanın Yaxın Şərq radikalları ilə köhnə dost olduğu da hamıya məlum olan faktdır. ASALA-nın "Hizbullah" və "İslami-cihad" tipli qruplaşmalarla əməkdaşlığı buna bariz sübutdur və belə hallar kifayət qədərdir. Hər halda, Livanın, demək olar ki, hər gün partlayışlar baş verən xristian məhəllələrində heç vaxt qurbanlar arasında yerli ermənilərin olmaması da diqqətçəkən haldır. İranlı ultraradikal Mahmud Əhmədinejatı da heç kim yerli ermənilərin sıxışdırılmasında ittiham etmir.
Nəhayət, daha bir diqqət çəkən məqam Ermənistanın Ərəb Dövlətləri Liqasına "xüsusi dəvəti"dir.
Ermənistanla İranın yaxın münasibətlərindən daim həm region, həm də Azərbaycan mətbuatı yazır. Lakin bu haqda açıq narahatlıq nadir hallarda səsləndirilir. Belə narahatlıq 90-cı illərin sonlarında ABŞ-ın Ermənistandakı o zamankı səfiri Maykl Lemmonun dilindən səsləndirilmişdi. İndi isə Vaşinqton yenidən Yerevan-Tehran münasibətlərindən narahatlığını ifadə edirsə, bu, minimum düşünməyə əsas verir. Məhz bu məqamdan ABŞ-ın Cənubi Qafqaz ölkələri ilə bağlı siyasətinin "polyarizasiyası" başlaya bilər və Vaşinqton Azərbaycanla Ermənistana "bərabər yanaşma"ya son qoya bilər. Hər halda, elə həmin ərəfədə Vaşinqtondakı Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin (CSİS) Rusiya və Avroasiya Proqramının direktoru Kori Velt Ermənistanın "PanArmenian" agentliyinə müsahibəsində sensasion bəyanat səsləndirib: onun sözlərinə görə, ABŞ-dakı erməni lobbisi heç də həmişə erməni xalqının maraqlarına uyğun fəaliyyət göstərmir. "Erməni lobbisinə gəlincə, deyə bilərəm ki, onların fəaliyyəti heç də həmişə erməni xalqının maraqlarına xidmət etmir. ABŞ Konqresi Ermənistana səfir  təyin etsəydi, Türkiyə ilə münasibətlərin daha da yaxınlaşması məsələsinə daha həssas yanaşsaydı, Vaşinqtonun Yerevana diqqəti daha böyük olardı. Unutmaq olmaz ki, Birləşmiş Ştatlar İraqla münasibətlərdə yeni mərhələyə qədəm qoyur. Mən "erməni soyqırımı"nın (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.) qəbulunun Ermənistan və ABŞ-ın erməni icması üçün vacibliyini anlayıram. Amma əgər bu məqsəd ABŞ-Ermənistan və ABŞ-Türkiyə münasibətlərinin fundamental elementləri ilə toqquşursa, bu, hamıya ziyandır", - deyə Velt qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, bu gün erməni lobbisinin Türkiyədən daha çox ABŞ və Ermənistanın özünə problem yaratmasına dair fikirlər həm regional, həm də Azərbaycan mətbuatında çoxdan yer almaqdadır. Bundan başqa, hələ 90-cı illərin ortalarında bir çox azərbaycanlı politoloqlar, xüsusilə Vəfa Quluzadə bildirirdi ki, Yelisey çöllərində gəzintiyə çıxan, Sakit okeanın sahilindəki villasında istirahət edən ermənilər üçün "milli ruh" haqda uzun-uzadı danışmaq asandır. Amma Ermənistanda yaşayan və ölkənin problemləri ilə üz-üzə qalan ermənilər anlamalıdırlar ki, Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətləri normallaşdırmadan iqtisadi problemlərin həlli qeyri-mümkündür.
Son illər ABŞ-ın Ermənistanı Rusiyanın təsiri altından çıxartmaq, həmçinin, Yerevan-Ankara dialoquna yol açmaq üçün səylərini artırdığı da şübhə doğurmur. Bunun fonunda ermənilərin "erməni soyqırımı" məsələsində iddialarını davam etdirmələri, təbii ki, rəsmi Vaşinqtonun maraqlarına uyğun gəlmir. Hətta açıq desək, bu məsələnin erməni xalqının maraqlarına cavab vermədiyi də ortadadır.
Lakin Vaşinqton hələ indi ilk dəfə olaraq bu "maraqlar münaqişəsi"ni öz adı ilə çağırmağa qərar verib.

"IRANIAN EXAM" FOR YEREVAN AND WASHINGTON
The situation surrounding Iran is keeping the world community in suspense. This is taking place largely due to the inability of the UN and other international organizations to put real pressure on Iran to secure resumption of IAEA inspections at its nuclear sites.
This, for its part, urges other countries, also concerned about the clerical regime's nuclear plans, to take a different course of action. The final decision on the military operation against Iran has not been made yet, but Washington keeps rallying "anti-Iranian front" and stepping up economic and financial pressure on Iran. In particular, the White House has already made it clear that the USA may introduce serious sanctions against the oil companies signing contracts for the development of Iran's oil fields. BBC explains in this connection that according to the US law on sanctions against Iran, Washington can punish not necessarily American but also other companies with business operations with Iran exceeding $20 million. "We have informed major oil and gas companies of the existence of such a law and of our intention to apply it if they cross this line," Nicolas Burns, a senior State Department official, has said.
Most observers see Burns' statement as evidence of mounting US economic pressure on Iran. In addition to that, the US warning came at a time when several European energy giants, including
Shell, Repsol and Total, are considering the possibility of signing multi-billion contracts on the development of Iranian gas fields. Also, Chinese and Malaysian energy groups are expressing interest in Iran as well. Experts are drawing attention to another aspect of the problem as well. This law was adopted in the USA a long time ago, but Washington has so far refused to apply real sanctions against oil companies. Now the situation has changed: the US Congress, currently controlled by the Democrats, is putting pressure on the Bush administration urging it to take resolute measures with regard to companies cooperating with Iran. Also, the current economic sanctions perfectly dovetail with the campaign to destabilize the situation in Iran without the war, which was so extensively speculated on by the media of late.
In the meantime, an interesting statement has recently been made by US Charge d'Affaires in Armenia Anthony Godfrey. He said the USA considers it necessary to replace the Armenian (Metsamor) nuclear plant with a new station. He added that within the framework of assistance programs the USA had assisted Armenia in minimizing the nuclear plant risks, but that was not deemed sufficient and the need for replacing the Metsamor nuclear station with a new one is still on the agenda. The diplomat indicated that the USA was in talks with the Armenian government on finding the best solution to the issue.
Officially Anthony Godfrey spoke about the potential environmental hazard of the Metsamor nuclear plant, which is located in a seismic zone. However, during the same news conference, he made another statement which sheds more light on US concerns over the plant. The US diplomat stressed that Washington was concerned about the growing Armenian-Iranian energy cooperation. He added that his country was cooperating with other countries in an effort to urge Iran to honor its commitments to the international community. Two UN SC resolutions are aimed at reducing the relations of foreign states with Iran and to ban investment in this country. "We have voiced our concerns to the Armenian government at all levels. At the same time, the USA appreciates the transparency with which the Armenian government works with Iran on the construction of the Iran-Armenia gas pipeline. We value the sincerity with which the Armenian authorities characterize the prospects for developing these relations. Also, the USA supports the Armenian government in order for it to help the international community in urging Iran to observe its commitments," Godfrey said.
Yerevan issued an immediate reaction to Godfrey's statements. Deputy Speaker of the Armenian parliament, a member of the bureau of the Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun, Vaan Ovanesyan, unwillingly confirmed that there is a serious reason for concern. In particular, he indicated that the statement by the US charge d'affaires, Anthony Godfrey, that the USA is concerned with the expanding cooperation between Iran and Yerevan is a hint that Yerevan has to be more careful in its relations with Tehran. "However, Armenia is a sovereign country and can decide on how to build relations on the basis of its national interests," he said and added that the international community had thus far treated with understanding the Armenia-Iran cooperation realizing that the country, being in blockade, has no other option available. "Armenia has signed almost all international agreements on non-proliferation of weapons of mass destruction, so the republic behaves well and there is nothing for the USA to worry about," the Armenian politician stressed. He said further the allegations leveled against Iran have yet to be proved. However, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan tried to shy away and told journalists that there were no problems between Armenia and the USA over Armenia's relations with Iran. According to him, Armenia has good relations with all countries, especially its neighbors, and there is no reason for concern. At the same time, the minister indicated that he was unaware of the context in which Anthony Godfrey made the statement. "Armenia and the USA have a dialogue on all issues - political, economic and security. And it is within this framework that all the issues are being discussed," the foreign minister said and vigorously brushed off suggestions on a discerning strain in Yerevan-Washington relations.
In the meantime, it is common knowledge that when diplomats express concern over host country actions in a news conference, this is seen as a serious measure which is resorted to when attempts to iron out differences through confidential contacts and negotiations have not yielded fruit. In addition to that, no-one has officially accused Yerevan of handing over nuclear technologies to Tehran yet, though the word "energy" also has a nuclear connotation in the USA. And it is perfectly clear that the contacts between Russian and Iranian nuclear specialists with the mediation of their Armenian colleagues from the Metsamor nuclear plant, which have been extensively covered in the Azerbaijani media, did not escape the US attention.
At last, Armenia's long standing friendship with Middle Eastern radicals is also a well-known fact. Cooperation of ASALA with Hezbollah and Jihad Islami is a graphic but not the only example. In any case, Armenians are almost never among the victims of appallingly frequent acts of terror being committed in the Christian quarters of Lebanon. No-one is even trying to accuse Iranian ultra-radical Mahmud Ahmadinejad of suppressing the rights of local Armenians. At last, Armenia's status of a "specially invited guest" in the League of Arab Nations is also worthy of note.
Another thing is also quite clear. The regional media, especially Azerbaijani, constantly write about Armenia's close friendship with Iran. However, things have never gone as far as open expression of concern, except for a remark made in the late 90s by the then US ambassador to Armenia, Michael Lemmon. Today Washington's concerns over cooperation between Yerevan and Tehran are at least food for thought. It may well be followed by the beginning of "polarization" of Washington's policy with regard to countries of the South Caucasus and rejection of the "equal approach" to Azerbaijan and Armenia. In any case, it is noteworthy that the deputy director of the Russia and Eurasia programs of the Center of Strategic and International Surveys (CSIS), Cory Welt, made a no less sensational statement in an interview with PanArmenian news agency. According to him, the US Armenian lobby does not always act in the interests of the Armenian nation. "As for the Armenian lobby, all I can say is that it does not always act in the interests of the Armenian nation. The US attention to Armenia would be greater if the US Congress confirmed the appointment of the ambassador to Armenia and if the Congress had been more sensitive to the importance of maintaining good relations with Turkey because the United States is entering a new stage in relations with Iraq. I understand the great importance of the recognition of the "Armenian genocide" [quotation marks inserted by the author here and throughout] for Armenia and the Armenian lobby in the USA, but if this goal encounters with fundamental elements of the US-Armenia and US-Turkish relations, there is a risk that such relations will be affected," Welt said.
The regional media, including Azerbaijani, were and are circulating reports indicating that the activity of the Armenian lobby is creating a lot more problems for the USA and Armenia proper than Turkey. Furthermore, back in the mid-1990s many Azerbaijani political analysts, namely Vafa Quluzada, were saying that the Armenian lobby has a lot more opportunities to talk about the "national spirit" while walking about the Elysian Fields or sitting on a veranda in their villa overlooking the Pacific ocean than the Armenians dealing with pressing national problems on a day-to-day basis, including such a prosaic sphere as economic development which is hardly possible without normalization of relations with Azerbaijan and Turkey.
Moreover, in the last several years the USA has been applying serious effort to withdraw Armenia from Russia's monopolistic influence and to initiate a political dialogue between Yerevan and Ankara. Against this background the readiness of the Armenian lobby to pedal the topic of the "Armenian genocide" runs counter to the position of Washington and even the Armenian nation for that matter. However, Washington has ventured to name this "conflict of interests" for the first time, albeit on a semi-official level.