ANKARADA BU YAY İSTİ KEÇİR
İstənilən demokratik quruluş üçün ənənəvi və qaçılmaz olan partiyalararası mübarizə Türkiyədə geniş miqyaslı siyasi böhrana çevrilib. Bu həm də Ankaranın Avropaya inteqrasiya perspektivinin pisləşməsi, həmçinin, Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) terrorçularının fəallığının artması fonunda baş verir.
Seçkiqabağı kampaniya
Türkiyədə daxili siyasi atmosfer aprelin sonları, mayın əvvəllərindən qarışmağa başladı. Ölkənin hazırkı prezidenti Əhməd Nejdət Sezərin səlahiyyət müddətinin başa çatması ilə əlaqədar olaraq parlamentə yeni dövlət başçısının seçilməsi proseduruna start verildi. Lakin seçkidə hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından (AKP) olan yeganə namizəd, xarici işlər naziri Abdulla Gül lazımi səsi toplaya bilmədi. Buna səbəb isə parlamentdə azlıqda olan müxalifətçi deputatların qurumun iclasını iki dəfə boykot etməsi və bununla da Gülün namizədliyinin səsə qoyulmasına imkan verməməsidir. Çətin situasiyada qalan deputatlar isə hazırkı qanunvericiliyə əsasən, ölkədə növbədənkənar parlament seçkisi elan etdilər və o, iyulun 22-nə təyin olundu.
Eyni zamanda, AKP Türkiyə Konstitusiyasına dəyişiklikləri nəzərdə tutan təkliflər də irəli sürdü. Həmin sənədə əsasən, ölkədə prezidentin parlament yox, xalq tərəfindən seçilməsi, həmçinin, parlamentin fəaliyyət müddətinin 5 ildən 4 ilə endirilməsi nəzərdə tutulub. Lakin bu sənədə veto qoyularaq, Böyük Millət Məclisinə (BMM) qaytarılsa da, deputatlar mayın 28-i və 31-də iki oxunuşdan sonra əvvəlki mövqelərini bir daha nümayiş etdirdilər.
Qeyd edək ki, Türkiyə qanunlarına əsasən, prezident eyni sənədə iki dəfə veto qoya bilməz. Beləliklə, Konstitusiyaya dəyişiklikləri nəzərdə tutan layihə ratifikasiya edilməzsə, məsələ ümumxalq referendumuna çıxarılmalıdır. Türkiyə hökumətinin başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə hesab edir ki, sözügedən referendumun növbədənkənar parlament seçkisi ilə eyni gündə keçirilməsi mümkündür.
Xatırladaq ki, qanun layihəsinə parlamentin 370 üzvü səs versə də, müxalifət, onunla həmrəy olan nüfuzlu hərbçilər, universitet dairələri və prezident Sezər məsələnin məhkəmə yolu ilə çözülməsinə qərar verdilər. Məsələ ondadır ki, Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CHP) liderləri sözügedən dəyişikliklər paketinin qəbulu zamanı bir sıra ciddi qanun pozuntularına yol verildiyini iddia edirlər.
CHP-nin parlament fraksiyası rəhbərinin müavini Topuzun sözlərinə görə, parlamentin səlahiyyət müddətinin azaldılması ilə bağlı qanuna dəyişikliyə dair layihənin qəbul edildiyi vaxt, ümumiyyətlə, BMM-də kvorum olmayıb. "Sənədin qəbuluna Konstitusiyanın tələbinə uyğun olaraq 367 deyil, 366 deputat səs verib. Odur ki sənədi qəbul edilmiş saymaq olmaz", - deyə Topuz qeyd edib.
Bu əsasla müxalifət Konstitusiya Məhkəməsinə yeni müraciət hazırlayır. Bu qurumla Ərdoğan hökuməti və hakim AKP arasında münasibətlər isə onsuz da gərgindir. Belə ki, Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Ərdoğanı onun rəhbərlik etdiyi qurumu təhqir etməkdə günahlandıraraq onun barəsində məhkəməyə müraciət edəcəyini açıqlayıb. Xatırladaq ki, mayın 29-da Türkiyənin baş naziri parlamentdə çıxışı zamanı Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyətini "biabırçılıq" adlandırıb. Ərdoğanın fikrincə, yeni prezidentin seçilməsi prosesinin pozulmasına məhz bu qurumun qərarı səbəb olub.
Bütün bunlarla yanaşı, ölkədə seçkiqabağı kampaniya getdikcə qızışmaqdadır. Parlament seçkisində iştirak etmək fikrində olan siyasi partiyalar artıq öz namizədlər siyahısını Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim ediblər. Hələlik belə partiyaların sayı 15-dir.
Ümumilikdə qarşıdan gələn seçki nəticəsində Türkiyə parlamentinin tərkibində xeyli dəyişikliyin olacağı gözlənilir. Məsələn, hazırda hakim partiyanı BMM-də təmsil edən 351 deputatdan 150-nin adı AKP-nin yeni namizədlər siyahısına salınmayıb. CHP-nin 149 deputatından isə 66-sı kənarda qalıb.
Bundan başqa, yeni parlamentdə qadınların sayının nəzərəçarpacaq dərəcədə artacağı gözlənilir. Belə ki, hakim partiyanın siyahısında 62, müxalifət namizədləri sırasında isə 52 qadın namizədin adına rast gəlinir. Müstəqil namizədlər arasında da zərif cinsin nümayəndələrinin sayı kifayət qədərdir.
Seçkiqabağı keçirilən sosioloji sorğularda hakim AKP-nin şəriksiz liderliyi davam edir. "Doğru Yol" və "Ana Vətən" partiyaları birləşmə haqda ümidverici bəyanatlar səsləndirsələr də, eks-baş nazir Məsud Yılmazın namizədliyi ilə bağlı razılığın əldə edilməməsi onların yenidən ayrı-ayrı yolla getmələrinə səbəb olub. Beləliklə, sağçı partiyaların parlamentə düşmək üçün keçilməli olan 10 faizlik baryeri aşacaqları belə şübhə doğurur.
CHP ilə Demokratik Sol Partiya (DSP) isə müzakirələrdən sonra iki təşkilatın bir ad altında birləşməsi ideyasını təxirə salaraq namizədlərin razılaşdırılması və qarşılıqlı dəstək haqda yekdil fikrə gəliblər. Sorğulara əsasən, bu partiyaların seçkidə ikinci və üçüncü yerləri tuta biləcəkləri ehtimal olunur.
Yeni parlamentə düşə biləcək dördüncü partiya kimi Milli Hərəkat Partiyasının (MHP) adı çəkilir.
Beləliklə, hətta AKP hazırkı mövqelərini qoruyub-saxlasa və ya lap daha da gücləndirsə belə, onun yeni parlamentdə neçə mandata sahib çıxması rəqib partiyaların baryeri aşıb-aşmayacağından asılı olacaq.
İstənilən halda, yerli və beynəlxalq müşahidəçilər ötən seçkidəki vəziyyətin təkrarlanması ehtimalının az olduğunu düşünürlər. Söhbət AKP-nin seçicilərin üçdə birinin səsini qazanaraq parlamentdə birpartiyalı hökumətin formalaşdırılması üçün kifayət edəcək çoxluğu əldə etməsindən gedir.
Birtərəfli hərəkət
Qeyd etmək lazımdır ki, Ərdoğan hökumətinin ölkədə iqtisadi-maliyyə sabitliyi yaratması ilə yanaşı, daha bir uğuru da var ki, bu da Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyü ilə bağlı 2005-ci ilin oktyabrından başlanan danışıqlardır. Onsuz da uzun proses olan bu məsələ (ekspertlərin qiymətləndirmələrinə görə, proses minimum 10-15 il vaxt aparacaq) Ankaranın Aİ-nin üzvü olan Kipr Respublikasını tanımaqdan imtina etməsi və onun üzünə özünün həm dəniz, həm də hava limanlarını açmaması üzündən daha da qəlizləşib. Məhz bu səbəbdən ötən ilin dekabrında Aİ-nin sammitində qurum Türkiyə ilə inteqarsiyaya dair danışıqların 35 maddəsi üzrə dialoqun dondurulmasına qərar verib.
Aİ-nin sədri olan Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer bir müddət əvvəl bildirib ki, qurum Ankara ilə iyunun sonlarında yalnız üç maddə üzrə danışıqları bərpa etməyə hazırdır.
Türkiyənin Avropaya inteqrasiyasının tərəfdarları üçün sevindirici olmayan daha bir məqam Nikolya Sarkozinin Fransa prezidenti seçilməsidir. Hələ seçkiqabağı kampaniyada Aİ-də Türkiyəyə yer olmadığını bəyan edən Sarkozi prezident seçildikdən sonra da bu mövqeyini bir daha təsdiqləyib. Onun Aİ-yə alternativ kimi Aralıq Dənizi Cəmiyyətinin yaradılması ideyası isə tək Ankarada deyil, həmçinin Təl-Əvivdə, Qahirədə və digər paytaxtlarda, yumşaq desək, soyuq qarşılanıb.
Ankara ilə Brüssel arasında uçurumun dərinləşdiyini göstərən daha bir məqam EUFOR komandanlığının Türkiyənin Aİ-nin sülhməramlı qüvvələri üzərində idarəetmə hüququnu tanımamasıdır. Buna cavab olaraq Ankara bir müddət əvvəl Avropa İttifaqı sülhməramlılarının tərkibinə verdiyi xüsusitəyinatlılardan ibarət briqadanı geri çağırıb. Xatırladaq ki, həmin briqada aviasiya və gəmilərlə təchiz edilərək daha da gücləndirilmişdi. Bununla da Türkiyə açıq şəkildə göstərib ki, onun Brüssellə münasibətləri birtərəfli hərəkətlərə yol ola bilməz.
Nəzərə alsaq ki, hərbi məsələlər hələ də NATO tərəfindən koordinasiya edilir (hətta əməliyyatlar Aİ-nin bayrağı altında keçirildikdə belə), yaranmış böhranın aradan qaldırılması üçün alyansın baş katibi Yap de Hoop Sxefferin Ankaraya gözlənilən səfəri maraq doğurmaya bilməz. Türkiyə ilə Avropa İttifaqı arasındakı siyasi məsələlərə gəlincə, tərəflər dialoqu davam etdirir. Aİ-nin genişlənmə məsələləri üzrə ali komissarı Oli Ren mayın 5-də İstanbulda "Türkiyə və Aİ: Birlikdə Avropanın vahid enerji siyasətinə" mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edərkən Ankaranı Avropaya inteqrasiya üçün nəzərdə tutulan demokratik dəyişikliklərdən imtina etməməyə, əsasən qanunun aliliyi və əsas azadlıqlar sahəsində islahatlara daha böyük diqqət ayırmağa çağırıb. O, Avropa İttifaqının Türkiyəni terrorla mübarizədə dəstəklədiyini də bəyan edib. "Avropa İttifaqı son zamanlarda Türkiyədə həyata keçirilən terror aksiyalarını pisləyir. Qurum terrorla mübarizə məsələsində sizin tərəfinizdədir", - deyə komissar qeyd edib.
Terrorçulara qarşı atəş!
PKK terrorçularının həyata keçirdikləri terror aksiyaları Türkiyə üçün elə ciddi problemə çevrilib ki, o həm daxili siyasi böhranın yaranmasına, həm də Avropaya inteqrasiya məsələsində çətinliklərin üzə çıxmasına səbəb olub. Son günlərin xronikası həqiqətən də ciddi təhlükədən xəbər verir. Mayın 22-də Ankarada "Anafartalar" adlı böyük ticarət mərkəzinin girişində kamikadzenin özünü partlatması nəticəsində yeddi nəfər həlak olub, yüzədək insan isə yaralanıb. Xüsusi xidmət orqanlarının səyi nəticəsində bunun ardınca daha iki terror aksiyasının qarşısını almaq mümkün olub və məlum olub ki, həmin partlayışları PKK üzvü olan qadın kamkadzelər törətməyə hazırlaşırmış. Həbs edilən qadınların üzərində 4 kq A- 4 tipli plastik partlayıcı götürülüb ki, cəmi bir neçə gün əvvəl Ankaradakı ticarət mərkəzində həyata keçirilən partlayışda da məhz həmin tipli qurğudan istifadə edildiyi məlum olub.
Daha sonra Pulumur şəhərciyindəki blok-postu kürd yaraqlılarının atəşə tutması nəticəsində Türkiyə ordusunun yeddi əsgəri həlak olub, daha yeddisi isə yaralanıb. Buna cavab olaraq türk ordusu "Çəkic" adı altında genişmiqyaslı antiterror əməliyyatlarına başlayıb. Əməliyyata 50 minlik ordu hissəsi cəlb olunub ki, onlar Türkiyənin 11 əyalətində zirehli texnika, hərbi vertolyot və təyyarələrin dəstəyi ilə terrorçuların zərərsizləşdirilməsinə başlayıblar. Türkiyə Ordusu Baş Qərargahının məlumatına görə, toqquşmalar nəticəsində 15 terrorçu qətlə yetirilib, yeddi yaraqlı həbs olunub. Lakin terrorçuların Şimali İraqın dağlıq rayonlarında yerləşən bazalarının zərərsizləşdirilməsi məqsədi ilə keçirilən reydlər İraq Kürdüstanının regional hökuməti ilə Ankara arasında münasibətlərin xeyli pisləşməsinə səbəb olub.
Eyni sözləri Türkiyə-ABŞ münasibətləri haqda da söyləmək olar.
Hər halda, Türkiyə hökuməti artıq xeyli müddətdir ki, İraq kürdlərinin muxtariyyətlərini genişləndirmək məqsədi ilə atdığı addımları müşahidə edərək, bunların Türkiyədə yaşayan kürdlər üçün təhlükəli nümunə ola biləcəyindən ehti-yatlanır. Ankara həmçinin zəngin neft ehtiyatlarına malik olan Kərkük şəhərinin kürd rayonlarının tərkibinə qatılması planından da narahatdır. Belə ki, bu, müstəqil İraq Kürdüstanının yaradılması planının iqtisadi fundamentinin qurulmasına səbəb olar ki, Ankarnın fikrincə, bu halda regionda tarazlıq pozula bilər. Bu səbəbdən diplomatik demarş və təbliğat vasitələrilə kifayətlənməyən Türkiyə İraqla sərhəd boyunca hərbi qüvvələr toplayaraq, bu ölkənin ərazisindəki kürd terrorçularının bazalarına zərbələr endiriləcəyi ilə hədələyir.
Türkiyə Baş Qərargahının rəisi Yaşar Böyükanıt bəyan edib ki, "artıq ordu belə bir əməliyyata başlamağa hazırdır. Lakin yekun qərar öklənin siyasi rəhbərliyi tərəfindən verilməlidir".
Lakin bu plandan ABŞ ciddi şəkildə narahatdır və hesab edir ki, türk ordusunun Şimali İraqa girməsi nəinki vəziyyəti düzəltməyəcək, hətta situasiyanı daha da qəlizləşdirəcək. ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays bir müddət əvvəl bu mövqeyi açıq şəkildə ortaya qoyub.
Bundan başqa, əməliyyatlara başlanacağı təqdirdə Türkiyənin Şimali İraqdakı biznes maraqları da zərər çəkə bilər. Eyni zamanda hadisələrin bu cür inkişafının Avrovada Türkiyənin imicinə mənfi təsir göstərəcəyi də məlumdur. Bu səbəbdən də güman edilir ki, Türkiyə problemin həlli istiqamətində köhnə taktikanı davam etdirəcək: zaman-zaman İraq ərazisinə daxil olaraq vertolyotların köməyi ilə terrorçular və onların bazalarını məhv etmək və yenidən Türkiyə ərazisinə qayıtmaq.
Eyni zamanda Türkiyədə ABŞ-a qarşı narazı münasibət də artmaqdadır və buna səbəb Vaşinqtonun İraq ərazisində PKK-nı zərərsizləşdirə bilməməsidir. Məhz bu məqam NATO üzvü olan iki müttəfiq arasında ciddi narazılığın yaranmasına səbəb olub. Xatırladaq ki, hələ ötən il Corc Buş administrasiyası ölkənin Hərbi Hava Qüvvələrinin sabiq generalı Cozef Ralstona PKK məsələsində amerikalılar, türklər və kürdlər arasında vasitəçilik etmək səlahiyyətlərini verib və bu işi məhz ona həvalə edib. Lakin bir çox yerli analitiklərin fikrincə, aparılan dialoq lazımi nəticələri verməyib. Strateji və Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Bürənt Əlirza bu haqda belə düşünür: "ABŞ Tüyrkiyənin narahatlığını başa düşür, lakin onlar çox çətin durumda qalıblar. Çünki Vaşinqton barışması mümkün olmayan tərəfləri barışdırmağa çalışır. Tərəzinin bir rərəfində onların Ankara ilə çoxdankı yaxın münasibətləri, digər gözündə isə ABŞ üçün İraq kürdləri ilə münasibət kimi son dərəcə vacib olan məqam dayanır".
İstənilən halda, qardaş Türkiyə çox çətin vəziyyətə düşüb. Belə ki, onun iki strateji tərəfdaşı - ABŞ və Aİ ilə münasibətləri eyni vaxtda "dalana dirənib". İraqda vəziyyətin qeyri-müəyyən olaraq qalması, PKK terrorçularının fəallığının artması isə istənilən an Ankara ilə Vaşinqton arasında münasibətlərdə daha ciddi böhran yaşanmasına gətirib çıxara bilər. Şübhəsiz ki, belə bir mərhələdə daxili siyasi sabitliyin qorunub-saxlanması, parlament seçkisinin demokratik və şəffaf keçirilməsi, işlək hökumətin formalaşdırılması və yeni prezidentin seçilməsi son dərəcə vacibdir. Yalnız tam legitim və xalqın dəstəyinə sahib olan dövlət Türkiyənin bu gün üzləşdiyi problemlərlə mübarizə apara, ölkəni demokratiya və inkişaf yolunda inamla irəliyə daşıya bilər.

It's crucial that Turkey's domestic politics stay within the constitutional fold
The usual inter-party fighting, unavoidable in any democracy, has turned into a fully blown political crisis in Turkey. This is taking place against the backdrop of Ankara's worsening prospects for Euro-integration and an escalation in terrorist activity by fighters from the Kurdistan Workers' Party, the PKK.
Election campaign
The domestic political atmosphere has been hotting up since the end of April, beginning of May. Parliament began the process of electing a new head of state as President Sezer's term of office was coming to an end. The only candidate from the ruling Justice and Development (AK) Party, Foreign Minister Abdullah Gul, did not gain the necessary number of votes, as opposition deputies, who form the minority in the Turkish parliament, twice blocked a vote on his candidacy. As a result, in line with legislation deputies declared early parliamentary elections to be held on 22 July.
At the same time the AK Party has submitted draft changes to the constitution under which the head of state would be elected by popular vote and parliament's term would be cut from five years to four. Turkish President Sezer vetoed the bill and returned it to parliament which in two readings on 28 and 31 May confirmed its previous decision. Under Turkish law the president cannot twice veto one and the same document. This means that if the bill of amendments is not ratified, then the question has to be decided by popular referendum, which the head of the government and AK Party thinks can be held at the same time as the early parliamentary elections.
Although 370 legislators voted for the amendments package, the opposition, which has the support of influential military and university circles and acting President Sezer, did not give up its intention to torpedo the bill through the courts. The leaders of the Republican People's Party claim that there were numerous infringements of the rules when the package of amendments was passed. Topuz, deputy head of the Republican People's Party parliamentary faction, said that the necessary quorum had not been present for the voting on reducing parliament's term of office. "Three hundred and sixty-six deputies voted in favour and not the 367 required by the constitution. It follows that it was not passed," he said. A new query is being prepared on this basis to the Constitutional Court, which already had strained relations with the ruling party and government of Recep Tayyip Erdogan. The chairwoman of the Constitutional Court accused Erdogan of insulting the court and said that she would bring a legal action against him. This followed the Turkish premier's description of the Constitutional Court's actions as "disgraceful" in a speech to parliament on 29 May. He thought that it was the court's decision that had led to the blocking of the procedure to elect a new president.
Meanwhile, the election campaign is beginning in the country. The political parties that intend to contest the elections have submitted their lists to the election commission. So far there are 15 parties. The elections are expected to change significantly the face of the Turkish parliament. Of the 351 ruling party deputies in parliament at present, 150 do not feature on the new list of candidates. Of the 149 People's Republican Party deputies 66 have been left out in the cold. A noticeable increase in the number of women in parliament is also expected with 62 on the ruling party list and 52 on the main opposition party list. Many independent candidates are women too.
Opinion polls give the ruling AK Party an undisputed lead. The much heralded union of the Dogru Yol and Anavatan parties has fallen through because of a failure to agree on the candidacy of ex-Prime Minister Mesut Yilmaz. As a result, whether or not the right-wing parties will cross the 10 per cent election barrier is open to question. After talks the People's Republican Party and Democratic Left Party decided to put off until a sunny day the idea of merging into a single party, stressing that they would agree on and mutually support candidates. These parties could come second and third. The fourth party expected to get into the new parliament is the Nationalist Movement Party. Even if the AK Party consolidates and extends its support amongst the electorate, the number of seats it wins will depend on whether or not its rival parties manage to cross the electoral barrier. Local and foreign observers think a repetition of the last elections unlikely, when the AK Party won only one-third of votes but got a substantial majority in parliament, enough to form a single-party government.
One-way street
As well as stabilizing the country's financial and economic position, one of the greatest achievements of Erdogan's government was the talks that began in October 2005 on Turkey's entry to the European Union. However, this long drawn-out process, which experts think will take at least 10 to 15 years, has stalled over Ankara's refusal to recognize the Republic of Cyprus, an EU member, and open up to it its air and sea ports. This prompted the decision at last December's EU summit to freeze talks on eight of the 35 articles in the integration dossier. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier, whose country is at present chairing the EU, recently said that Brussels is ready to resume talks with Turkey at the end of June on just three of the dossier articles.
The election of Nicolas Sarkozy as president of France does not inspire optimism amongst Turkish supporters of EU integration. He has repeated his position, set out during his election campaign, that there is no place for Turkey in the EU. His suggested alternative of creating a Mediterranean community parallel to the EU received a cold reception not only in Ankara, but also in Tel Aviv, Cairo and other capitals.
EUFOR command's refusal to give Turkey the right to command EU peacekeeping units has furnished further evidence of the widening differences between Ankara and Brussels. In response Ankara withdrew from the EU's international forces the specially created special-purpose brigade, backed up by aircraft and ships, which it had earlier pledged. Turkey made it clear that relations with Brussels could not be a one-way street.
Since military operations are coordinated by NATO, even when the operations are carried out under the EU flag, NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer is expected in Ankara to resolve the incipient crisis. As for political issues of cooperation between Turkey and the EU, the sides are continuing dialogue. Speaking on 5 June at the conference Turkey and the EU Together for a European Energy Policy, EU enlargement commissioner Olli Rehn called on Ankara not to step back from the democratic reforms envisaged in the EU integration process and paid particular attention to reforms related to the rule of law and basic freedoms. He also said that the European Union supports Turkey in the fight against terrorism: "The EU condemns and we deeply deplore these terrible attacks against Turkey and its people. Let me assure you that the EU is at your side in our common fight against terrorism."
Hammering the terrorists
Terrorism committed by PKK fighters has become such an acute problem for Turkey that it is beginning to eclipse both the domestic political crisis and the difficulties of EU integration. The chronicle of the past few days is truly alarming. On 22 May a suicide bomber blew himself up at the entrance to one of the main shopping centres in Ankara, Anafartalar, killing seven people and injuring around 100. The special services then prevented another two attacks planned by female terrorists who are members of the PKK. They were arrested carrying 4 kg of A-4 plastic explosive, the same type as that used in the Ankara attack.
At least seven Turkish soldiers died and another seven were wounded when Kurdish fighters attacked a military base in Pulumur. In response the Turkish army is carrying out a major anti-terrorist operation in the east of the country, codenamed Hammer. It involves an army contingent of 50,000 operating in 11 Turkish provinces with the support of armoured subdivisions, military helicopters and aeroplanes. The Turkish General Staff reported that 15 fighters had been killed and seven arrested during armed clashes.
Raids by fighters from their bases in the mountains in northern Iraq have led to a serious deterioration in Ankara's relations with the regional government of Iraqi Kurdistan and also with Washington. The Turkish authorities have for a long time been anxiously following the steps taken by Iraqi Kurds to extend their autonomy, fearing that this could be a dangerous example for Turkey's own Kurdish population. Ankara is also concerned at plans to include the oil-rich town of Kirkuk into the Kurdish area. This would provide an economic foundation for the plan to declare the independence of Iraqi Kurdistan which Turkey thinks would disrupt the balance in the region. Not restricting itself to diplomatic gestures and propaganda attacks, Turkey is concentrating its troops in the border strip with Iraq and threatening to strike the fighters' bases.
The chief of the Turkish General Staff, Gen Buyukanit, declared that "the army is ready for such an operation, but the final decision rests with the country's political leadership". However, the USA is warning against military action, thinking that an incursion by Turkish troops into northern Iraq would not only fail to produce the desired result but would further complicate the situation. US Secretary of State Condoleezza Rice recently said this publicly once again. Turkish business interests in northern Iraq might suffer too. The negative consequences for Turkey's image in European public opinion have to be added to the mix as well. The old tactics of operations by Turkish special units in the border areas are, therefore, expected to be continued: brief incursions into Iraqi territory, elimination of the enemy and their bases with air support from military helicopters and subsequent return to Turkish territory.
At the same time disappointment with the USA is growing in Turkey because of the Americans' inability to neutralize PKK activities from Iraqi territory which has led to serious friction between the two NATO allies. Last year the Bush administration appointed former air force General Joseph Ralston to be a mediator between the Americans, Turks and Iraqi Kurds on the issue of the PKK. However, many local analysts think that the dialogue has not produced the necessary results. Bulent Aliriza of the Centre for Strategic and International Studies says: "The United States understands Turkey's concerns, but it is caught in a very difficult position of trying to reconcile what is irreconcilable. It has its long-standing relationship with Ankara on one side, and on the other side it has its very important tactical relationship with the Iraqi Kurds, who are opposed to a Turkish intervention in Iraq."
Be that as it may, our brother Turkey is in a difficult situation. Its relations with both its strategic partners, the European Union and the USA, have run into a blind alley. A potentially more dangerous military crisis between the USA and Iran could at any moment be added to the uncertainty in Iraq, aggravated by the PKK's terrorist activity. It is obvious that at such a time it is extremely important to keep the domestic political situation within the constitutional fold, to hold democratic early parliamentary elections, to form an effective government and elect a new head of state. Only state authorities that are absolutely legitimate and enjoy the people's trust can cope with the challenges facing Turkey today and continue to lead the country confidently along the path of modernization and progress.