Serbiya ərazisinin bölünməsinə könüllü şəkildə razılıq verəcək, yoxsa onu buna məcbur edəcəklər?
Mayın ortalarında BMT Təhlükəsizlik Şurasında Serbiyanın əyaləti, 1999-cu ildən beynəlxalq protektoratda olan Kosovoya dair qətnamənin ilk qeyri-rəsmi müzakirəsi keçirilib. Qurum üzvləri iki sənədi nəzərdən keçirib - onlardan biri ABŞ və Avropa İttifaqı, digəri isə Rusiya tərəfindən təqdim olunub. Birinci sənəddə faktiki olaraq Kosovoya müstəqillik verilməsini nəzərdə tutan Axtisaari planı dəstəklənir. Həmin plana əsasən, ilkin mərhələdə bölgəyə beynəlxalq nəzarətdə olmaqla müstəqilliyin verilməsi ilə yanaşı, onun "az silahlanmış" ordu hissələri yaratması, həmçinin gerb, bayraq və himn kimi dövlət atributlarına malik olması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Kosovonun müstəqil xarici siyasət yürütməsi, BMT də daxil olmaqla, müxtəlif beynəlxalq qurumlara qəbulu da Axtisaari planının tərkib hissəsidir. Nəhayət, sənəddə qeyd olunur ki, bölgənin serb və alban hissələrinə bölünməsi və ya hansısa dövlətə birləşdirilməsi yolverilməzdir.
Maraqların mübarizəsi
Kosovonun özündə də Axtisaari planına qarşı çıxanlar olsa da, sənəd bölgənin parlamenti tərəfindən qəbul edilib. Mütəşəkkil Alban Milli Hərəkatının üzvləri planda açıq şəkildə "Kosovonun müstəqilliyi"ndən danışılmamasından narazıdırlar. Bu azmış kimi, səsvermədə bölgənin serb nümayəndələri də iştirak etməyib.
Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Axtisaari planına əsasən, Kosovonun serb əhalisi üçün parlamentdə, hökumətdə və yerli icra orqanlarında kvotanın ayrılması nəzərdə tutulub.
BMT nümayəndəsinin hazırladığı plan Avropa İttifaqı ölkələrinin xarici işlər nazirləri tərəfindən də yekdilliklə dəstəklənsə də, Belqrad əks mövqe nümayiş etdirib.
Hər halda, artıq həmin planın qüvvəyə minməsi üçün onun BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən təsdiqlənməsi lazımdır. Elə əsas çətinliklər də bu məqamda üzə çıxıb. ABŞ-ın qurumdakı nümayəndəsi Zalmay Xəlilzadə Təhlükəsizlik Şurasının əksər üzvlərinin sənədi dəstəklədiyini bildirsə də, ekspertlər başqa fikirdədirlər. Belə ki, Axtisaari planı birmənalı şəkildə yalnız ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Belçika və İtaliya tərəfindən dəstəklənir. Panama, Peru və Qətər hələ ki tərəddüd edir. Konqo, Cənubi Afrika, Qana, İndoneziya və Çin isə daha çox sənədin qəbul edilməməsinə tərəfdardır. Bundan başqa, Slovakiya və Rusiyanın səsvermədə birmənalı olaraq əks mövqe tutacaqları aydındır. Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan Moskvanın istənilən məsələyə veto qoymaq hüququna malik olduğunu nəzərə alsaq, Rusiyanın səsi bu məsələdə daha vacibdir. Məsələ ondadır ki, danışıqların ilkin mərhələsindən sonra Moskva artıq veto hüququndan istfiadə edəcəyinə işarə vurub. Rusiya Belqradın Axtisaari planına qarşı çıxdığını əsas gətirərək bildirir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası problemin həllində bütün məqamları ölçüb-biçməlidir. Bu azmış kimi, Moskva münaqişənin həlli ilə bağlı özünün həll variantını da irəli sürüb. Onun fikrincə, Kosovoya dair BMT TŞ-nin vaxtilə qəbul etdiyi 1244 saylı Qətnamənin tələbləri yerinə yetirilməlidir. Xatırladaq ki, həmin sənəd Kosovoda "insan haqları və milli azlıqların hüquqlarının qorunması şərti ilə müxtəlif etnikli demokratiyanın yaradılmasını" nəzərdə tutur. Məsələ ilə bağlı Qərblə Rusiya arasındakı fikir ayrılıqları sonuncunun BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkinin fikirlərindən də açıq görünür. "Kosovo münaqişəsinin həlli ilə bağlı Rusiya və ABŞ-Avropa layihələri bir sıra məqamlarda ziddiyyət təşkil edir", - deyə diplomat qeyd edib. Onun fikrincə, Kosovoya müstəqilliyin verliməsinin "ciddi beynəlxalq fəsadları" olacaq: "İndiyədək heç vaxt hansısa dövlətin ərazisi olan muxtariyyata müstəqillik verilməsi təklif olunmayıb. Bu, dönüş nöqtəsidir və problem ciddi şəkildə müzakirə edilməlidir".
V.Çurkinin amerikalı həmkarı Z.Xəlilzadə buna cavab olaraq bildirib ki, onlar Kosovodakı serb azlığın hüquqlarının qorunmasını təmin etmək üçün sənədi Rusiyanın təklifləri ilə "möhkəmləndirməyə" hazırdırlar. Amma buna baxmayaraq, Moskvanın kompromisə getməyəcəyi ehtimalı daha çoxdur.
Maraqlıdır ki, Panama da faktiki olaraq, Rusiyanı dəstəkləyib. Bu ölkənin BMT-dəki təmsilçisi hesab edir ki, münaqişənin həlli istiqamətində albanlarla serblər arasında danışıqların daha altı ay davam etməsinə imkan yaradılmalı, həmçinin Kosovodakı milli azlıqların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün təhlükəsizlik standartları yaradılmalıdır. Vitali Çurkinin fikrincə, Panamanın bu mövqeyi BMT TŞ-nin digər üzvlərini "əməlli-başlı çaşdırıb".
Bütün baş verənlər göstərir ki, Kosovo ətrafında ciddi mübarizə gedir və bu, yalnız BMT çərçivəsi ilə məhdudlaşmır. Məsələ mayın 17-18-də Samarada keçirilən Rusiya-Aİ sammitində də müzakirə edilib. Tədbirin yekunlarına dair keçirdiyi mətbuat konfransında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov dünya ictimaiyyətini hadisələrin gedişini sürətləndirməməyə çağırıb. Bundan bir qədər əvvəl isə Kosovo problemi ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Moskvaya səfəri zamanı diqqət mərkəzində olub.
Bu məsələdə ən maraqlı tərəflərdən birinin də Avropa İttifaqı olduğuna şübhə yoxdur. Qurum problemin mümkün qədər tez həllinə çalışır və Kosovoda beynəlxalq nəzarətin məsuliyyətini öz üzərinə götürməyə hazırdır. Amma bununla yanaşı, Brüssel Serbiya və Rusiya ilə qarşıdurmadan da çəkinməyə çalışır.
Hazırda Aİ-yə sədrlik edən Almaniya Kosovo probleminin həllini özünün prioritetlərindən biri elan edib. Belqrad hesab edir ki, münaqişə ilə bağlı qətnamə "bir qədər yumşaldılmalı" və Kosovonun statusu məsələsi açıq saxlanılmalıdır. Bununla yanaşı, o, bölgədə KFOR (Beynəlxalq Təhlükəsizlik Qüvvələri) hissələrinin, polisin və Axtisaari planında nəzərdə tutulan sülhməramlı missiyanın yerləşdirilməsini də lazım bilir.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Moskvanın mövqeyi BMT missiyasının Kosovoya səfərinin nəticələrinə dair hazırladığı hesabatda da dolayısı ilə dəstəklənib. Xatırladaq ki, missiya Serbiyanın Oraxovaç, Velika Noça və Qranaçisa anklavlarında olub və belə bir qənaətə gəlib ki, Kosovo rəhbərliyi çoxmillətli cəmiyyət qurmağa hazır oldugunu nə qədər bəyan etsə də, bu vədlərin reallaşdırılmasına hazır deyil. Serbiyann baş naziri Voislav Koştunisa da "Vesti-24" telekanalına müsahibəsində bunu təsdiq edib. Onun sözlərinə görə, Kosovoda serblərin haquqları kobud şəkildə pozulur, oradakı situasiya haqda danışan BMT nümayəndələri isə dünya ictimaiyyətini aldadır: "Serb qaçqınlar Kosovoya qayıtmırlar. Ən dəhşətlisi isə odur ki, qaçqınlar yalnız albanların yaşadığı rayonlara deyil, həmçinin serblərin məskunlaşdığı və hazırda yaşadıqları ərazilərə də qayıtmaqdan imtina edir. Bu, biabırçılıqdır. Bu yalnız Kosovonun müvəqqəti administrasiyası və beynəlxalq ictimaiyyət üçün deyil, həm də BMT-nin Kosovodakı missiyası və qurumun xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaari üçün biabırçılıqdır. Həqiqət ondan ibarətdir ki, orada serblər sərbəst şəkildə hərəkət edə bilmirlər. Həqiqət ondan ibarətdir ki, onların böyük hissəsi Kosovoya qayıtmayıblar. Həqiqət ondan ibarətdir ki, 150-dək monastır və kilsə dağıdılıb".
Beləliklə, Serbiyanın mövqeyi dəyişməz olaraq qalır: Belqrad Kosovoya yalnız geniş müxtariyyatın verilməsinə razıdır.
Hər şey həll olunub?
Bütün bunlarla yanaşı, belə bir fikir səslənir ki, Kosovo problemi serblərin bunu istəyib-istəməməsindən asılı olmayaraq həll ediləcək. Sadəcə, görünür ki, hələlik onları, necə deyərlər, serblərin özləri üçün maksimum sərfəli olan vəziyyətə razılaşdırmağa çalışırlar. Məsələn, problemin qeyd olunan formada həllinin əvəzində Serbiyanın Avropa İttifaqına qəbuluna "yaşıl işıq yandırılması" vəd edilir. Belə fikir var ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Kosovonun statusunu müəyyənləşdirməyəcəyi halda, albanlar bunu özləri edəcək və ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqının əksər üzvləri bu faktı tanıyacaq.
Bu isə heç də əsassız iddia deyil və bir sıra yüksək rütbəli beynəlxalq vasitəçilərin fikirləri də deyilənləri təsdiq edir. Məsələn, hələ aprelin ortalarında ATƏT-in baş katibi Mark Perren de Brişambo Avstriyanın "Der Standard" qəzetinə müsahibəsində bildirmişdi ki, "əgər Kosovo birtərəfli qaydada özünü müstəqil dövlət elan edərsə, bir sıra dövlətlər onu tanıya bilər". Axtisaarinin müavini Albert Rouen isə öz növbəsində əmindir ki, "Kosovo istənilən halda müstəqilliyini elan edəcək". "Məsələ ondadır ki, biz prosesin idarə olunan olmasını istəyirik, yoxsa hər şeyin xaotik şəkildə baş verməsinə üstünlük veririk?", - deyə diplomat qeyd edib.
ABŞ-ın dövlət katibinin müavini Nikolas Börns də Rouenin fikirlərinə oxşar fikirlər səsləndirib. Onun fikrincə, "tarixin gedişinə mane olmaq çox çətindir".
Nəhayət, ən sərt yanaşma ABŞ dövlət katibinin digər müavini Daniel Friddən gəlib: "Düşünürəm ki, Kosovonun istənilən halda müstəqilliyini elan edəcəyi ruslara aydındır. Bu, ya nəzarət və müşahidə altında baş verəcək, ya da əksinə. Fikrimcə, birinci variant serb xalqı üçün daha əlverişlidir. İkinci halda hadisələr serblər üçün dəhşətli xarakter ala bilər". Beləliklə, ABŞ və Aİ Rusiyanı inandırmağa çalışırlar ki, onun veto hüququndan istifadə etməsi bölgədə zorakılığın bərpasına yol açacaq. Bu mövqeyə Rusiyanın cavabı isə XİN başçısının müavini Vladimir Titovdan gəlib: "Kosovo ictimaiyyəti sadəcə müstəqillk əldə etməyəcəkləri halda qanlı toqquşmalar yaradacaqlarını söyləməklə dünya ictimaiyyətini hədələyir".
Alternativ variant yoxdur
Göründüyü kimi, situasiya hələ ki "dalana dirənib". 2007-ci ilin Kosovo üçün həlledici il olacağı haqda vədlər isə hələlik yalnız vəd olaraq qalır. Məsələn, bir sıra ekspertlər Kosovoda yaşayan serbləri də nəzərə almağı məsləhət bilirlər. Unutmaq olmaz ki, bölgədə yaşayan serblərin liderlərindən biri Kosovoya müstəqillik veriləcəyi halda, serblərin Priştina hakimiyyətinə itaətsizlik göstərəcəyini bəyan edib. Bu halda isə situasiya həqiqətən nəzarətdən çıxa bilər və nəticədə nəinki Balkan yarımadasında, ümumiyyətlə, Avropada sabitlik pozula bilər. Bununla yanaşı, bir faktı da nəzərə almaq lazımdır ki, Kosovonun statusunun müəyyənləşdirilməsinə dair aparılan danışıqlar Serbiyanın daxilində də situasiyanı kifayət qədər gərginləşdirir. Regiondakı müşahidəçilər bu fikirdədilər ki, ölkədə keçiriləcək növbəti seçkilərdə radikalların qalib gəlmə şansı xeyli yüksəkdir. Ölkə parlamentinin spikeri Tomislav Nikoliç də eyni fikirdədir. O, əmindir ki, prezident Boris Tadiç və baş nazir Voislav Koştunisanın (Demokrat Partiyası və Serbiya Demokrat Partiyasının liderləri) kompromisə getməsinin səbəbi "yalnız Qərbin təzyiqi və şantajıdır". Xatırladaq ki, Serbiya parlamentinə seçkidə Voislav Şeşelin rəhbərlik etdiyi müxalifətçi "Serbiya Radikal Partiyası" seçicilərin 30 faizdən artığının səsini qazanaraq qalib gəlib. Lakin demokratlar da birlikdə xeyli səs qazana bilib. Qeyd edək ki, qərbpərəst partiyalar Avropa İttifaqına can atırsa, ultraradikallar hesab edirlər ki, Qərb Serbiyaya yalnız bəla gətirir. Bundan başqa, "Serbiya Radikal Partiyası" Kosovoya istənilən dərəcədə müstəqilliyin verilməsinin qəti əleyhinədir.
Amma Serbiyanın qərbpərəst partiyaları da, çətin ki, Axtisaari planı ilə razılaşsınlar. Çünki bu qərar onların siyasi məhvinə səbəb ola bilər. Sözügedən partiyaların bu addımı atmasına ölkə konstitusiyası da imkan vermir. Məsələ ondadır ki, ötən il keçirilən referendumda qəbul edilən konstitusiyaya əsasən, Kosovo Serbiyanın tərkib hissəsi hesab olunur. Konstitusiyaya yenidən baxılması kimi məsuliyyəti Serbiyanın hansısa partiyasının öz üzərinə götürəcəyi inandırıcı görünmür. Eyni zamanda Kosovonun statusunun qeyri-müəyən qalması da Serbiya dövlətini "içəridən yeyir". Məsələn, ABŞ-ın Belqraddakı səfiri Maykl Polt vaxtı ilə bəyan edib ki, müqavimətçi bölgənin statusu müəyyənləşməyənədək nə Belqrad, nə də Priştina Aİ-yə inteqrasiya haqda düşünə bilər. Bununla yanaşı, sonda serblərin özlərinin Avropa İttifaqından üz döndərmələri də mümkündür.
Separatçıların arzusu
Dünyanın bir çox ölkələrinin Kosovo ətrafında baş verənləri diqqətlə izləməsinin başqa bir səbəbi də var: Kosovo albanlarının taleyi həm Avropada, həm də ondan kənarda məskunlaşan etnik azlıqlara təsir edə bilər. Əgər kim üçünsə bu mümkündüsə, digəri üçün niyə mümkün deyil? Yaxud hansısa dövlətin ərazisi bölünürsə, digər dövlətlər hansı səbəbdən beynəlxalq qanunlarla qorunmalıdır? Bəzi KİV nümayəndələri artıq bildirirlər ki, hadisələrin bu cür gedişi Kipr, Fransa, Böyük Britaniya, İspaniya, Sloveniya və Rumıniya kimi ölkələrə öz təsirini göstərə bilər. Məlum olduğu kimi, bu ölkələrin ərazisində də ərazi və etnik problemlər mövcuddur.
Amma daha çox narahatlıq postsovet məkanındakı "dondurulmuş münaqişələr"lə bağlıdır. Məsələn, Dnestryanı bölgənin "prezident"i İqor Smirnov artıq ATƏT Parlament Assambleyasının sədri Qoran Lenmarkerlə görüşündə bildirib ki, "Kosovo ilə müqayisədə Dnestryanı Respublikanın müstəqilliyinin tanınması üçün daha böyük əsaslar var". Buna oxşar fikirləri tanınmamış  "Abxaziya Respublikasının" "xarici işlər naziri" Sergey Şamba da səsləndirib. Onun fikrincə, "abxazların müstəqilliyə iddialılarının hüquqi və tarixi əsasları Kosovo albanları ilə müqayisədə daha güclü və əsaslıdır".
"Kosovo modeli", təbii ki, erməni separatçılarına da rahatlıq vermir və təəssüf ki, onları bu məsələdə Rusiya da dəstəkləyir. Məsələn, MDB Ölkələri İnstitutunun direktoru, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, "Vahid Rusiya" partiyasının Ali Şurasının üzvü Konstantin Zatulin rəhbərlik etdiyi institutun Ermənistan filialının açılışında çıxış edərkən bildirib ki, "Kosovo münaqişəsi və digər oxşar münaqişələrin həllilə bağlı aparılan müzakirələr Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də şamil edilməlidir və Rusiya bu məsələdə öz rolunu oynamalıdır".
Rəsmi Bakı isə qeyd olunan fikirlərlə bağlı narahat deyil və qəti şəkildə əmindir ki, "Axtisaari planı" Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində istifadə oluna bilməz. Çünki əgər Kosovo münaqişəsində söhbət millətlərarası və bir dövlətin daxilində mövcud olan qarşıdurmadan gedirsə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi bir dövlətin digər dövlətə qarşı aqressiyası ilə bağlıdır və Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyi bütün dünya ictimaiyyəti tərəfindən də qəbul olunur.
Bundan başqa, Serbiya və Çernoqoriya federativ dövlət idisə, Azərbaycan unitar quruluşa malikdir.
Bununla yanaşı, onu da qeyd etmək lazımdır ki, "Kosovo presedenti"nin təkrarlanması cəhdi Rusiyanın mövqeyinə də təsir göstərə bilər. Hər halda Moskvanın Serbiyaya açıq dəstəyi yalnız "qardaş slavyan xalqına dəstək" məqsədi güdmür. Siyasətdə də biznesdə olduğu kimi, dostlar yox, maraqlar var. Moskva artıq dəfələrlə bəyan edib ki, Kosovoya müstəqillik verilməsi Rusiyanın MDB dövlətlərinin ərazilərində mövcud olan münaqişələrə münasibətinə birbaşa təsir göstərəcək. Söhbət əsasən Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı problemlərdən gedir.
Beləliklə, Rusiyanın bu məsələlərlə bağlı prinsipial mövqeyini bir anda dəyişə biləcəyini gözləmək olar. Bu, bir sıra serb siyasətçilərin BMT Təhlükəsizlik Şurasında münaqişə ilə bağlı gedən "vuruşma"nın Qərb ilə Rusiya arasında "al-ver" olması haqda səsləndirdiyi fikirləri bir daha təstiqləyir. Onu da unutmaq olmaz ki, Rusiyanın Abxaziya və Cənubi Osetiyadakı maraqları ilə yanaşı, Çeçenistan, Dağıstan və Tatarıstan da var: bu respublikalarda zaman-zaman müstəqillik haqda fikirlər səsləndirilməyə başlayır.
Beləliklə, Kosovo məsələsində Kreml üçün xeyli "mənfi" və "müsbətlər" var ki, rusiyalı siyasətçilər məhz bu səbəbdən onun haqqında danışarkən məsələnin "yaxşı-yaxşı ölçülüb-biçilməsinin" vacibliyini bildirirlər.
Pis, yoxsa daha da pis?
Hazırda əsas intriqa ondan ibarətdir ki, Serbiya öz ərazisinin bölünməsinə könüllü şəkildə razılıq verəcək, yoxsa onu buna məcbur edəcəklər? Birinci halda heç bir presedent olmayacaq, BMT isə öz aktivinə bir münaqişənin unikal ssenari əsasında sülh yolu ilə həllini yazacaq. Həqiqətən də məsələyə qərəzsiz və obyektiv yanaşsaq, Kosovonun hazırda Serbiyaya ziyanı daha çoxdur, nəinki xeyri. Bölgə hətta geniş muxtariyyat statusu qazansa belə, Belqrad oraya külli miqdarda maliyyə vəsaitləri ayırmalı olacaq. Əks halda, o, yenə ciddi qınaqlarla üz-üzə qalacaq. Serblərlə kosovolular arasında doğum sayının fərqindən isə heç danışmağa dəyməz.
Digər tərəfdən, serblər Kosovonu öz dövlətçiliklərinin beşiyi, müqəddəs torpaq, əcdadlarının qanı axıdılmış ərazi hesab edirlər. Bu torpaqlar əllərindən alınacağı təqdirdə serblərin miili şüuru necə olacaq? Hazırkı vəziyyətin sonradan süni şəkildə başqa yerdə yaradılmayacağına zəmanət varmı? Kim zəmanət verir ki, sonradan Kosovo Avropada "sabit qeyri-stabil ərazi" olan və beynəlxalq yardım hesabına yaşayan Fələstin Muxtariyyətinin analoquna çevrilməyəcək? Artıq bəzi ekspertlər belə perspektivin mümkünlüyünü bildirirlər.
Bütün bunlardan ən acınacaqlısı və mənasız olanı isə geosiyasi qarşıdurmadan, beynəlxalq gücsüzlükdən yenə də adi insanların- həm serblərin, həm də kosovoluların əziyyət çəkəcəyidir.
Marti Axtisaarinin fikrincə, əgər BMT TŞ mayda Kosovonun statusunu müəyyənləşdirə bilməsə, problem iyunda keçiriləcək "Böyük səkkizlik" sammitinin iştirakçılarının əsəblərini gərəcək və əhvallarını pozacaq.
Beləliklə, düşünmək olar ki, qiyamçı serb əyaləti ətrafında maraqların mübarizəsi hələ öz apogeyinə çatmayıb.

Суть интриги заключается в том, согласится ли Сербия на разделение своей территории добровольно или ее принудят к этому
В середине мая в Совете Безопасности ООН состоялся первый раунд неофициальных переговоров по проектам резолюций по Косово - сербской провинции, находящейся под международным протекторатом с 1999 года. Рассматривалось два документа - один, составленный при поддержке США и ЕС, и другой, подготовленный Россией. Американо-европейский текст опирается на так называемый план Ахтисаари, который, как известно, на начальном этапе фактически наделяет Косово независимостью под международным надзором. Также провинции разрешается иметь "легковооруженные" воинские формирования и такие символы государственности, как  герб, флаг и гимн. Кроме того, Косово сможет проводить собственную внешнюю политику, вступать в различные международные организации, в том числе и ООН. Вместе с тем  край нельзя будет разделить на сербскую и албанскую зоны или же присоединить к какому-либо государству.
Борьба интересов
Естественно, план Ахтисаари был одобрен парламентом Косово, хотя и там раздавались недовольные голоса. Членам организованного албанского националистического движения не по душе то, что в документе  не говорится о независимости провинции открытым текстом. В то же время в голосовании в Косово не принимали участия представители сербского населения края, хотя  им и собираются предоставить определенную квоту в парламенте, правительстве и органах самоуправления. Документ, составленный спецпредставителем ООН, также был единогласно поддержан министрами иностранных дел ЕС. Что же касается  Белграда, то он, конечно, предложения Ахтисаари отверг.
Теперь, чтобы вступить плану в действие, требуется одобрение Совета Безопасности ООН. И вот тут-то как раз-таки и начинаются основные трудности. Несмотря на заявления представителя США в ООН Залмая Халилзада о том, что большинство членов Совбеза  поддерживают документ, эксперты говорят о другом. Так, безоговорочно определение статуса Косово по Ахтисаари поддерживают только США, Великобритания, Франция, Бельгия и Италия. Панама, Перу и Катар постоянно колеблются. Конго, Южная Африка, Гана, Индонезия и Китай, скорее всего, склоняются в сторону неприятия. В свою очередь Словакия и Россия уже дали понять, что проголосуют против. И в этом раскладе сил особенно важна позиция Москвы, поскольку она как постоянный член Совета Безопасности ООН обладает правом вето. После первого раунда переговоров российская сторона уже намекнула, что, скорее всего, она им воспользуется. В качестве главной причины подобного решения приводится тот факт, что Белград выступает категорически против этого документа, а СБ ООН должен рассматривать все варианты развития событий. В свою очередь РФ предлагает на суд международного сообщества свой вариант документа, в котором говорится о необходимости безотлагательного выполнения резолюции СБ ООН №1244, предполагающей создание в Косово "многоэтнической демократии при соблюдении прав человека и прав нацменьшинств". О непримиримости позиций Запада и России свидетельствуют слова постоянного представителя РФ в ООН Виталия Чуркина, который заявил, что американо-европейский и российский проекты по ряду положений не поддаются сближению. Также он особо подчеркнул, что независимость Косово "будет иметь очень широкие международные последствия". "Никогда раньше не предлагалось предоставить независимость автономному региону, который является частью страны. Это - поворотный момент, он нуждается в очень серьезном рассмотрении", - уверен российский дипломат. В ответ на это Залмай Халилзад заверил российскую сторону в готовности  усилить документ российскими предложениями по обеспечению прав сербского меньшинства. Но все равно существует большая вероятность того, что Москва на компромисс не пойдет.
Примечательно, что российскую сторону фактически поддержал представитель Панамы, который заявил о необходимости продления  на шесть месяцев переговоров между сербами и албанцами  и обеспечения стандартов безопасности для национальных меньшинств в Косово. По мнению Виталия Чуркина, эта инициатива сильно "озадачила" остальных членов СБ ООН.
По всему видно, что вокруг Косово разворачивается нешуточная борьба, которая, конечно, не  замыкается только границами ООН. Данный вопрос обсуждался и во время саммита Россия - ЕС, состоявшегося 17-18 мая в Самаре. На итоговой пресс-конференции глава российского МИД Сергей Лавров призвал мировое сообщество не форсировать события. Немногим ранее Косово значилось в повестке дня и во время визита государственного секретаря США Кондолизы Райс в Москву.
Естественно, что одной из самых заинтересованных сторон в этом вопросе является Европейский союз. Тамошние политики явно хотят как можно быстрее покончить с проблемой Косово и даже готовы возложить на плечи союза основную долю международного присутствия в провинции. При этом параллельно Брюссель пытается  избежать кризиса в отношениях с Сербией и Россией. Председательствующая в ЕС Германия объявила проблему Косово одним из своих главных приоритетов - Берлин  выступает за так называемую "облегченную резолюцию", согласно которой вопрос о будущем статусе Косово остается открытым, но при этом разрешается  дальнейшее размещение там подразделений KFOR, полиции и предусмотренной планом Ахтисаари миротворческой миссии.
Стоит отметить, что позиция Москвы косвенно была поддержана отчетом о поездке дипломатов ООН в Косово. Они побывали в сербских анклавах Ораховач, Велика Hoчa и Грачаница и пришли к выводу, что, несмотря на заверения косовских властей о готовности  содействовать созданию в крае многоэтнического общества, они еще очень далеки от реального претворения в жизнь данных обещаний. Об этом же в интервью телеканалу "Вести-24" сообщил и премьер-министр Сербии Воислав Коштуница. По его словам, в Косово грубо нарушаются права сербов, а представители ООН обманывают мировое сообщество, когда говорят о ситуации в крае. "Сербские беженцы в Косово не возвращаются. И что самое ужасное, они не возвращаются не только в те районы, где живут албанцы, но и в места, где всегда жили и живут сербы. И это -  позор. Позор не только временной администрации и международному сообществу, но - в большей мере - позор миссии ООН в Косово и спецпредставителю Мартти Ахтисаари. Правда в том, что сербы не могут свободно передвигаться. Правда в том, что большая их часть не вернулась в Косово. Правда в том, что около 150 монастырей и храмов были разрушены", - подчеркнул Коштуница. Таким образом, позиция Белграда остается без изменений - Сербия согласна только на предоставление краю широкой автономии.
Все уже решено?
Тем временем все чаще озвучиваются прогнозы, что вопрос с Косово решится в любом случае, хотят того сербы или нет. Просто пока их, похоже, пытаются уговорить, как говорится, с максимальной выгодой для них самих же. Например, обещают дать им взамен зеленый свет в ЕС. Считается, что если Совбез ООН не определит статус Косово, то косовские албанцы сделают это сами, а США и большинство стран Евросоюза просто признают это как факт. И это не голословное утверждение, поскольку о данном варианте развития событий свидетельствуют ряд высказываний высокопоставленных международных посредников. Так, например, еще в середине апреля в интервью австрийской газете Der Standard генеральный секретарь ОБСЕ Марк Перрен де Бришамбо заявил, что "если Косово в одностороннем порядке провозгласит себя независимым государством, то оно может быть признано целым рядом государств". В свою очередь заместитель Ахтисаари Альберт Роуэн уверен, что "Косово наверняка провозгласит независимость при любых условиях". "Вопрос в том, хотим ли мы, чтобы процесс был управляемым и упорядоченным или хаотичным?" - вопрошает дипломат. Ему вторит заместитель госсекретаря США Николас Бернс, который считает, что "ходу истории помешать очень трудно".  И, наконец, самый жесткий подход озвучил заместитель госсекретаря США Дэн Фрид: "Я надеюсь, русским понятно, что Косово обретет независимость в любом случае. Либо это случится под наблюдением и контролем, которые гарантируют благополучие сербского народа. Либо неконтролируемым образом, и тогда больше всех пострадают косовские сербы, что будет ужасно". Таким образом, США и ЕС пытаются внушить России, что, применив право вето, она будет ответственна за эскалацию насилия в провинции. Ответ Москвы на это лучше всего иллюстрируют слова замглавы МИД России Владимира Титова о том, что  "косовские албанцы шантажируют мировое сообщество, угрожая устроить кровавую бойню, если они не получат независимость".
Альтернативы не существует
Как видим, ситуация пока что выглядит тупиковой, а обещания относительно того, что 2007 год станет для Косово знаковым, и вовсе зловещими. Например, ряд экспертов призывают не забывать о сербах, проживающих на территории Косово. Один  из тамошних лидеров, помнится, уже заявлял, что в случае предоставления краю независимости косовские сербы могут также провозгласить, что  места их компактного проживания не подчиняются власти Приштины. И вот тогда ситуация, действительно, может выйти из-под контроля. А это, в свою очередь, вполне способно дестабилизировать ситуацию не только на Балканском полуострове, но и во всей Европе.
К тому же стоит учитывать и тот факт, что переговоры по поводу определения статуса Косово значительно осложняют ситуацию внутри самой Сербии. Наблюдатели в регионе указывают на то, что на следующих парламентских выборах в стране могут победить радикалы. Такого же мнения придерживается и спикер Народной скупщины Томислав Николич. Он уверен, что все, что заставляет президента Бориса Тадича и главу правительства Воислава Коштуницу (лидеров Демократической партии и Демократической партии Сербии) идти на компромиссы друг с другом, - это "нажим и шантаж со стороны Запада". Напомним, что на выборах в Народную скупщину, получив поддержку более 30% избирателей, победила оппозиционная Сербская радикальная партия Воислава Шешеля. Однако партии демократического толка в сумме также набрали значительное количество голосов. И если проевропейские сербские политики настроены на ЕС, то ультрарадикалы, напротив, считают, что Запад приносит Сербии только одни беды. Кроме того, Сербская радикальная партия резко выступает против предоставления хоть какой-то степени независимости мятежной провинции. Впрочем, даже проевропейские партии Сербии вряд ли согласятся с предложениями Ахтисаари, так как для них это будет означать политическую смерть. Подобный шаг невозможен еще и потому, что принятая на референдуме, состоявшемся осенью прошлого года, новая Конституция Сербии ясно определяет Косово как неотъемлемую часть Сербии. Сомнительно, чтобы какая-либо политическая сила страны рискнула взять на себя ответственность за инициирование пересмотра Конституции. Но и нерешенность статуса Косово также подтачивает силы сербского государства. Например, посол США в Белграде Майкл Полт в свое время заявил, что пока статус мятежной автономии не будет окончательно определен, ни Белград, ни Приштина не могут рассчитывать на интеграцию в ЕС. Вместе с тем вполне может оказаться так, что сербы в конце концов сами отвернутся от Евросоюза.
Мечта сепаратистов
Многие страны мира с напряжением следят за событиями вокруг Косово еще и потому, что примеру косовских албанцев могут последовать и другие нацменьшинства на территории Европы, и не только. Если можно одним, то почему нельзя другим, и если территориальная целостность одной страны приносится в жертву, то почему другие государства должны находиться под защитой международного законодательства?  В частности, некоторые СМИ уже давно указывают на то, что подобные тревожные сигналы пока слабо раздаются из таких стран, как Кипр, Франция, Великобритания, Испания, Словения и Румыния. Как известно, им территориальные и этнические проблемы в той или иной степени знакомы, как говорится, не понаслышке. Однако больше всего опасений вызывают замороженные конфликты на территории бывшего Советского Союза. Так, например, президент Приднестровья Игорь Смирнов в ходе встречи с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Гораном Ленмаркером заявил, что "у Приднестровья имеется больше оснований для признания, чем у Косово". Нечто подобное говорил и министр иностранных дел Абхазии Сергей Шамба, по мнению которого "правовые и исторические основания абхазских притязаний на независимость сильнее, чем в Косово". "Косовская модель", естественно, не дает покоя и армянским сепаратистам, которые, к сожалению, находят в этом поддержку в России. Так, директор Института стран СНГ, депутат Государственной думы РФ, член генерального совета партии "Единая Россия" Константин Затулин на церемонии открытия филиала института в Армении заявил, что "обсуждение вопроса статуса Косово и других подобных международных конфликтов должно быть использовано в вопросе карабахского урегулирования, и Россия должна сыграть в этом свою роль". Однако официальный Баку на этот счет спокоен - документ, подобный  плану Ахтисаари, никоим образом не может быть применен в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Ведь, прежде всего, если в Косово вопрос межэтнический и внутригосударственный, то в случае Нагорного Карабаха речь идет о признанной международным сообществом  агрессии одного суверенного государства против другого. Также если Республика Сербия и Черногория была федеративным государством, то Азербайджанская Республика является унитарным государством.
При этом стоит отметить, что возможность попыток повторения "косовского прецедента" может повлиять и на позицию России. Ведь ее решительная поддержка Сербии вряд ли продиктована только лишь одним горячим желанием оказать поддержку "братскому славянскому народу". В политике, как и в бизнесе, нет друзей, а есть лишь интересы. Москва уже не раз намекала на то, что провозглашение независимости Косово будет иметь прямое влияние на отношение Москвы к территориальным конфликтам СНГ - прежде всего это касается Южной Осетии, Абхазии и Приднестровья. Таким образом, есть все основания полагать, что Кремль в один прекрасный миг в данном вопросе может своей принципиальности изменить. Это доказывают и высказывания некоторых сербских политиков о том, что "баталии" в Совбезе ООН есть не что иное, как проявление торга, идущего между РФ и Западом. В то же время не стоит забывать и о том, что помимо заинтересованности в Южной Осетии и Абхазии у России еще есть Чечня, Дагестан и Татарстан, которых время от времени посещают "светлые" мысли о большей независимости от Первопрестольной. Таким образом, понятно, что у Кремля в вопросе вокруг статуса Косово существует множество "за" и "против", и именно поэтому его представители постоянно призывают "не рубить с плеча", а подходить к проблеме взвешенно.
Плохо или еще хуже?
Вся интрига сейчас заключается в том, согласится ли Сербия на разделение своей территории добровольно или ее принудят к этому. Ведь в первом случае никакого прецедента не будет и ООН запишет в свой актив мирно разрешенный конфликт - по уникальному, заметьте, сценарию! Действительно, если разобраться во всем беспристрастно и честно, Косово в данный момент несет Сербии больше проблем, нежели пользы. И даже если провинция примет тот самый статус широкой автономии, то Белграду придется перекачивать туда огромные финансовые средства, иначе в его адрес опять-таки будут лететь гневные обвинения. А о разнице уровня рождаемости  между сербами и косоварами даже и говорить не стоит. Но, с другой стороны, ведь сербы считают Косово колыбелью своей государственности, святой землей, обильно политой кровью предков. Что же станет с сербским национальным самосознанием, если они от этой земли возьмут и откажутся? И потом, где гарантия того, что данная ситуация, когда Сербии и без Косово плохо и с ним еще хуже, не будет воссоздана потом где-нибудь искусственно? И где гарантия того, что Косово не превратится в европейский аналог Палестинской автономии, "стабильно нестабильной территории", существующей за счет международной помощи? Ряд экспертов уже озвучили возможность подобного сценария. И что самое обидное и бессмысленное во всем этом - страдать от геополитических склок и от международного бессилия опять будут простые люди, как сербы, так и косовары.
По мнению Мартти Ахтисаари, если СБ ООН не определится со статусом Косово в мае, проблема будет портить нервы и настроение участников саммита "большой восьмерки" в июне. Так что борьба интересов вокруг мятежной сербской провинции, возможно, еще даже не достигла своего апогея.