Serbiya ərazisinin bölünməsinə könüllü şəkildə razılıq verəcək, yoxsa onu buna məcbur edəcəklər?
Mayın ortalarında BMT Təhlükəsizlik Şurasında Serbiyanın əyaləti, 1999-cu ildən beynəlxalq protektoratda olan Kosovoya dair qətnamənin ilk qeyri-rəsmi müzakirəsi keçirilib. Qurum üzvləri iki sənədi nəzərdən keçirib - onlardan biri ABŞ və Avropa İttifaqı, digəri isə Rusiya tərəfindən təqdim olunub. Birinci sənəddə faktiki olaraq Kosovoya müstəqillik verilməsini nəzərdə tutan Axtisaari planı dəstəklənir. Həmin plana əsasən, ilkin mərhələdə bölgəyə beynəlxalq nəzarətdə olmaqla müstəqilliyin verilməsi ilə yanaşı, onun "az silahlanmış" ordu hissələri yaratması, həmçinin gerb, bayraq və himn kimi dövlət atributlarına malik olması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Kosovonun müstəqil xarici siyasət yürütməsi, BMT də daxil olmaqla, müxtəlif beynəlxalq qurumlara qəbulu da Axtisaari planının tərkib hissəsidir. Nəhayət, sənəddə qeyd olunur ki, bölgənin serb və alban hissələrinə bölünməsi və ya hansısa dövlətə birləşdirilməsi yolverilməzdir.
Maraqların mübarizəsi
Kosovonun özündə də Axtisaari planına qarşı çıxanlar olsa da, sənəd bölgənin parlamenti tərəfindən qəbul edilib. Mütəşəkkil Alban Milli Hərəkatının üzvləri planda açıq şəkildə "Kosovonun müstəqilliyi"ndən danışılmamasından narazıdırlar. Bu azmış kimi, səsvermədə bölgənin serb nümayəndələri də iştirak etməyib.
Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Axtisaari planına əsasən, Kosovonun serb əhalisi üçün parlamentdə, hökumətdə və yerli icra orqanlarında kvotanın ayrılması nəzərdə tutulub.
BMT nümayəndəsinin hazırladığı plan Avropa İttifaqı ölkələrinin xarici işlər nazirləri tərəfindən də yekdilliklə dəstəklənsə də, Belqrad əks mövqe nümayiş etdirib.
Hər halda, artıq həmin planın qüvvəyə minməsi üçün onun BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən təsdiqlənməsi lazımdır. Elə əsas çətinliklər də bu məqamda üzə çıxıb. ABŞ-ın qurumdakı nümayəndəsi Zalmay Xəlilzadə Təhlükəsizlik Şurasının əksər üzvlərinin sənədi dəstəklədiyini bildirsə də, ekspertlər başqa fikirdədirlər. Belə ki, Axtisaari planı birmənalı şəkildə yalnız ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Belçika və İtaliya tərəfindən dəstəklənir. Panama, Peru və Qətər hələ ki tərəddüd edir. Konqo, Cənubi Afrika, Qana, İndoneziya və Çin isə daha çox sənədin qəbul edilməməsinə tərəfdardır. Bundan başqa, Slovakiya və Rusiyanın səsvermədə birmənalı olaraq əks mövqe tutacaqları aydındır. Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü olan Moskvanın istənilən məsələyə veto qoymaq hüququna malik olduğunu nəzərə alsaq, Rusiyanın səsi bu məsələdə daha vacibdir. Məsələ ondadır ki, danışıqların ilkin mərhələsindən sonra Moskva artıq veto hüququndan istfiadə edəcəyinə işarə vurub. Rusiya Belqradın Axtisaari planına qarşı çıxdığını əsas gətirərək bildirir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası problemin həllində bütün məqamları ölçüb-biçməlidir. Bu azmış kimi, Moskva münaqişənin həlli ilə bağlı özünün həll variantını da irəli sürüb. Onun fikrincə, Kosovoya dair BMT TŞ-nin vaxtilə qəbul etdiyi 1244 saylı Qətnamənin tələbləri yerinə yetirilməlidir. Xatırladaq ki, həmin sənəd Kosovoda "insan haqları və milli azlıqların hüquqlarının qorunması şərti ilə müxtəlif etnikli demokratiyanın yaradılmasını" nəzərdə tutur. Məsələ ilə bağlı Qərblə Rusiya arasındakı fikir ayrılıqları sonuncunun BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkinin fikirlərindən də açıq görünür. "Kosovo münaqişəsinin həlli ilə bağlı Rusiya və ABŞ-Avropa layihələri bir sıra məqamlarda ziddiyyət təşkil edir", - deyə diplomat qeyd edib. Onun fikrincə, Kosovoya müstəqilliyin verliməsinin "ciddi beynəlxalq fəsadları" olacaq: "İndiyədək heç vaxt hansısa dövlətin ərazisi olan muxtariyyata müstəqillik verilməsi təklif olunmayıb. Bu, dönüş nöqtəsidir və problem ciddi şəkildə müzakirə edilməlidir".
V.Çurkinin amerikalı həmkarı Z.Xəlilzadə buna cavab olaraq bildirib ki, onlar Kosovodakı serb azlığın hüquqlarının qorunmasını təmin etmək üçün sənədi Rusiyanın təklifləri ilə "möhkəmləndirməyə" hazırdırlar. Amma buna baxmayaraq, Moskvanın kompromisə getməyəcəyi ehtimalı daha çoxdur.
Maraqlıdır ki, Panama da faktiki olaraq, Rusiyanı dəstəkləyib. Bu ölkənin BMT-dəki təmsilçisi hesab edir ki, münaqişənin həlli istiqamətində albanlarla serblər arasında danışıqların daha altı ay davam etməsinə imkan yaradılmalı, həmçinin Kosovodakı milli azlıqların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün təhlükəsizlik standartları yaradılmalıdır. Vitali Çurkinin fikrincə, Panamanın bu mövqeyi BMT TŞ-nin digər üzvlərini "əməlli-başlı çaşdırıb".
Bütün baş verənlər göstərir ki, Kosovo ətrafında ciddi mübarizə gedir və bu, yalnız BMT çərçivəsi ilə məhdudlaşmır. Məsələ mayın 17-18-də Samarada keçirilən Rusiya-Aİ sammitində də müzakirə edilib. Tədbirin yekunlarına dair keçirdiyi mətbuat konfransında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov dünya ictimaiyyətini hadisələrin gedişini sürətləndirməməyə çağırıb. Bundan bir qədər əvvəl isə Kosovo problemi ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Moskvaya səfəri zamanı diqqət mərkəzində olub.
Bu məsələdə ən maraqlı tərəflərdən birinin də Avropa İttifaqı olduğuna şübhə yoxdur. Qurum problemin mümkün qədər tez həllinə çalışır və Kosovoda beynəlxalq nəzarətin məsuliyyətini öz üzərinə götürməyə hazırdır. Amma bununla yanaşı, Brüssel Serbiya və Rusiya ilə qarşıdurmadan da çəkinməyə çalışır.
Hazırda Aİ-yə sədrlik edən Almaniya Kosovo probleminin həllini özünün prioritetlərindən biri elan edib. Belqrad hesab edir ki, münaqişə ilə bağlı qətnamə "bir qədər yumşaldılmalı" və Kosovonun statusu məsələsi açıq saxlanılmalıdır. Bununla yanaşı, o, bölgədə KFOR (Beynəlxalq Təhlükəsizlik Qüvvələri) hissələrinin, polisin və Axtisaari planında nəzərdə tutulan sülhməramlı missiyanın yerləşdirilməsini də lazım bilir.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Moskvanın mövqeyi BMT missiyasının Kosovoya səfərinin nəticələrinə dair hazırladığı hesabatda da dolayısı ilə dəstəklənib. Xatırladaq ki, missiya Serbiyanın Oraxovaç, Velika Noça və Qranaçisa anklavlarında olub və belə bir qənaətə gəlib ki, Kosovo rəhbərliyi çoxmillətli cəmiyyət qurmağa hazır oldugunu nə qədər bəyan etsə də, bu vədlərin reallaşdırılmasına hazır deyil. Serbiyann baş naziri Voislav Koştunisa da "Vesti-24" telekanalına müsahibəsində bunu təsdiq edib. Onun sözlərinə görə, Kosovoda serblərin haquqları kobud şəkildə pozulur, oradakı situasiya haqda danışan BMT nümayəndələri isə dünya ictimaiyyətini aldadır: "Serb qaçqınlar Kosovoya qayıtmırlar. Ən dəhşətlisi isə odur ki, qaçqınlar yalnız albanların yaşadığı rayonlara deyil, həmçinin serblərin məskunlaşdığı və hazırda yaşadıqları ərazilərə də qayıtmaqdan imtina edir. Bu, biabırçılıqdır. Bu yalnız Kosovonun müvəqqəti administrasiyası və beynəlxalq ictimaiyyət üçün deyil, həm də BMT-nin Kosovodakı missiyası və qurumun xüsusi nümayəndəsi Marti Axtisaari üçün biabırçılıqdır. Həqiqət ondan ibarətdir ki, orada serblər sərbəst şəkildə hərəkət edə bilmirlər. Həqiqət ondan ibarətdir ki, onların böyük hissəsi Kosovoya qayıtmayıblar. Həqiqət ondan ibarətdir ki, 150-dək monastır və kilsə dağıdılıb".
Beləliklə, Serbiyanın mövqeyi dəyişməz olaraq qalır: Belqrad Kosovoya yalnız geniş müxtariyyatın verilməsinə razıdır.
Hər şey həll olunub?
Bütün bunlarla yanaşı, belə bir fikir səslənir ki, Kosovo problemi serblərin bunu istəyib-istəməməsindən asılı olmayaraq həll ediləcək. Sadəcə, görünür ki, hələlik onları, necə deyərlər, serblərin özləri üçün maksimum sərfəli olan vəziyyətə razılaşdırmağa çalışırlar. Məsələn, problemin qeyd olunan formada həllinin əvəzində Serbiyanın Avropa İttifaqına qəbuluna "yaşıl işıq yandırılması" vəd edilir. Belə fikir var ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Kosovonun statusunu müəyyənləşdirməyəcəyi halda, albanlar bunu özləri edəcək və ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqının əksər üzvləri bu faktı tanıyacaq.
Bu isə heç də əsassız iddia deyil və bir sıra yüksək rütbəli beynəlxalq vasitəçilərin fikirləri də deyilənləri təsdiq edir. Məsələn, hələ aprelin ortalarında ATƏT-in baş katibi Mark Perren de Brişambo Avstriyanın "Der Standard" qəzetinə müsahibəsində bildirmişdi ki, "əgər Kosovo birtərəfli qaydada özünü müstəqil dövlət elan edərsə, bir sıra dövlətlər onu tanıya bilər". Axtisaarinin müavini Albert Rouen isə öz növbəsində əmindir ki, "Kosovo istənilən halda müstəqilliyini elan edəcək". "Məsələ ondadır ki, biz prosesin idarə olunan olmasını istəyirik, yoxsa hər şeyin xaotik şəkildə baş verməsinə üstünlük veririk?", - deyə diplomat qeyd edib.
ABŞ-ın dövlət katibinin müavini Nikolas Börns də Rouenin fikirlərinə oxşar fikirlər səsləndirib. Onun fikrincə, "tarixin gedişinə mane olmaq çox çətindir".
Nəhayət, ən sərt yanaşma ABŞ dövlət katibinin digər müavini Daniel Friddən gəlib: "Düşünürəm ki, Kosovonun istənilən halda müstəqilliyini elan edəcəyi ruslara aydındır. Bu, ya nəzarət və müşahidə altında baş verəcək, ya da əksinə. Fikrimcə, birinci variant serb xalqı üçün daha əlverişlidir. İkinci halda hadisələr serblər üçün dəhşətli xarakter ala bilər". Beləliklə, ABŞ və Aİ Rusiyanı inandırmağa çalışırlar ki, onun veto hüququndan istifadə etməsi bölgədə zorakılığın bərpasına yol açacaq. Bu mövqeyə Rusiyanın cavabı isə XİN başçısının müavini Vladimir Titovdan gəlib: "Kosovo ictimaiyyəti sadəcə müstəqillk əldə etməyəcəkləri halda qanlı toqquşmalar yaradacaqlarını söyləməklə dünya ictimaiyyətini hədələyir".
Alternativ variant yoxdur
Göründüyü kimi, situasiya hələ ki "dalana dirənib". 2007-ci ilin Kosovo üçün həlledici il olacağı haqda vədlər isə hələlik yalnız vəd olaraq qalır. Məsələn, bir sıra ekspertlər Kosovoda yaşayan serbləri də nəzərə almağı məsləhət bilirlər. Unutmaq olmaz ki, bölgədə yaşayan serblərin liderlərindən biri Kosovoya müstəqillik veriləcəyi halda, serblərin Priştina hakimiyyətinə itaətsizlik göstərəcəyini bəyan edib. Bu halda isə situasiya həqiqətən nəzarətdən çıxa bilər və nəticədə nəinki Balkan yarımadasında, ümumiyyətlə, Avropada sabitlik pozula bilər. Bununla yanaşı, bir faktı da nəzərə almaq lazımdır ki, Kosovonun statusunun müəyyənləşdirilməsinə dair aparılan danışıqlar Serbiyanın daxilində də situasiyanı kifayət qədər gərginləşdirir. Regiondakı müşahidəçilər bu fikirdədilər ki, ölkədə keçiriləcək növbəti seçkilərdə radikalların qalib gəlmə şansı xeyli yüksəkdir. Ölkə parlamentinin spikeri Tomislav Nikoliç də eyni fikirdədir. O, əmindir ki, prezident Boris Tadiç və baş nazir Voislav Koştunisanın (Demokrat Partiyası və Serbiya Demokrat Partiyasının liderləri) kompromisə getməsinin səbəbi "yalnız Qərbin təzyiqi və şantajıdır". Xatırladaq ki, Serbiya parlamentinə seçkidə Voislav Şeşelin rəhbərlik etdiyi müxalifətçi "Serbiya Radikal Partiyası" seçicilərin 30 faizdən artığının səsini qazanaraq qalib gəlib. Lakin demokratlar da birlikdə xeyli səs qazana bilib. Qeyd edək ki, qərbpərəst partiyalar Avropa İttifaqına can atırsa, ultraradikallar hesab edirlər ki, Qərb Serbiyaya yalnız bəla gətirir. Bundan başqa, "Serbiya Radikal Partiyası" Kosovoya istənilən dərəcədə müstəqilliyin verilməsinin qəti əleyhinədir.
Amma Serbiyanın qərbpərəst partiyaları da, çətin ki, Axtisaari planı ilə razılaşsınlar. Çünki bu qərar onların siyasi məhvinə səbəb ola bilər. Sözügedən partiyaların bu addımı atmasına ölkə konstitusiyası da imkan vermir. Məsələ ondadır ki, ötən il keçirilən referendumda qəbul edilən konstitusiyaya əsasən, Kosovo Serbiyanın tərkib hissəsi hesab olunur. Konstitusiyaya yenidən baxılması kimi məsuliyyəti Serbiyanın hansısa partiyasının öz üzərinə götürəcəyi inandırıcı görünmür. Eyni zamanda Kosovonun statusunun qeyri-müəyən qalması da Serbiya dövlətini "içəridən yeyir". Məsələn, ABŞ-ın Belqraddakı səfiri Maykl Polt vaxtı ilə bəyan edib ki, müqavimətçi bölgənin statusu müəyyənləşməyənədək nə Belqrad, nə də Priştina Aİ-yə inteqrasiya haqda düşünə bilər. Bununla yanaşı, sonda serblərin özlərinin Avropa İttifaqından üz döndərmələri də mümkündür.
Separatçıların arzusu
Dünyanın bir çox ölkələrinin Kosovo ətrafında baş verənləri diqqətlə izləməsinin başqa bir səbəbi də var: Kosovo albanlarının taleyi həm Avropada, həm də ondan kənarda məskunlaşan etnik azlıqlara təsir edə bilər. Əgər kim üçünsə bu mümkündüsə, digəri üçün niyə mümkün deyil? Yaxud hansısa dövlətin ərazisi bölünürsə, digər dövlətlər hansı səbəbdən beynəlxalq qanunlarla qorunmalıdır? Bəzi KİV nümayəndələri artıq bildirirlər ki, hadisələrin bu cür gedişi Kipr, Fransa, Böyük Britaniya, İspaniya, Sloveniya və Rumıniya kimi ölkələrə öz təsirini göstərə bilər. Məlum olduğu kimi, bu ölkələrin ərazisində də ərazi və etnik problemlər mövcuddur.
Amma daha çox narahatlıq postsovet məkanındakı "dondurulmuş münaqişələr"lə bağlıdır. Məsələn, Dnestryanı bölgənin "prezident"i İqor Smirnov artıq ATƏT Parlament Assambleyasının sədri Qoran Lenmarkerlə görüşündə bildirib ki, "Kosovo ilə müqayisədə Dnestryanı Respublikanın müstəqilliyinin tanınması üçün daha böyük əsaslar var". Buna oxşar fikirləri tanınmamış  "Abxaziya Respublikasının" "xarici işlər naziri" Sergey Şamba da səsləndirib. Onun fikrincə, "abxazların müstəqilliyə iddialılarının hüquqi və tarixi əsasları Kosovo albanları ilə müqayisədə daha güclü və əsaslıdır".
"Kosovo modeli", təbii ki, erməni separatçılarına da rahatlıq vermir və təəssüf ki, onları bu məsələdə Rusiya da dəstəkləyir. Məsələn, MDB Ölkələri İnstitutunun direktoru, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, "Vahid Rusiya" partiyasının Ali Şurasının üzvü Konstantin Zatulin rəhbərlik etdiyi institutun Ermənistan filialının açılışında çıxış edərkən bildirib ki, "Kosovo münaqişəsi və digər oxşar münaqişələrin həllilə bağlı aparılan müzakirələr Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də şamil edilməlidir və Rusiya bu məsələdə öz rolunu oynamalıdır".
Rəsmi Bakı isə qeyd olunan fikirlərlə bağlı narahat deyil və qəti şəkildə əmindir ki, "Axtisaari planı" Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində istifadə oluna bilməz. Çünki əgər Kosovo münaqişəsində söhbət millətlərarası və bir dövlətin daxilində mövcud olan qarşıdurmadan gedirsə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi bir dövlətin digər dövlətə qarşı aqressiyası ilə bağlıdır və Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyi bütün dünya ictimaiyyəti tərəfindən də qəbul olunur.
Bundan başqa, Serbiya və Çernoqoriya federativ dövlət idisə, Azərbaycan unitar quruluşa malikdir.
Bununla yanaşı, onu da qeyd etmək lazımdır ki, "Kosovo presedenti"nin təkrarlanması cəhdi Rusiyanın mövqeyinə də təsir göstərə bilər. Hər halda Moskvanın Serbiyaya açıq dəstəyi yalnız "qardaş slavyan xalqına dəstək" məqsədi güdmür. Siyasətdə də biznesdə olduğu kimi, dostlar yox, maraqlar var. Moskva artıq dəfələrlə bəyan edib ki, Kosovoya müstəqillik verilməsi Rusiyanın MDB dövlətlərinin ərazilərində mövcud olan münaqişələrə münasibətinə birbaşa təsir göstərəcək. Söhbət əsasən Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı problemlərdən gedir.
Beləliklə, Rusiyanın bu məsələlərlə bağlı prinsipial mövqeyini bir anda dəyişə biləcəyini gözləmək olar. Bu, bir sıra serb siyasətçilərin BMT Təhlükəsizlik Şurasında münaqişə ilə bağlı gedən "vuruşma"nın Qərb ilə Rusiya arasında "al-ver" olması haqda səsləndirdiyi fikirləri bir daha təstiqləyir. Onu da unutmaq olmaz ki, Rusiyanın Abxaziya və Cənubi Osetiyadakı maraqları ilə yanaşı, Çeçenistan, Dağıstan və Tatarıstan da var: bu respublikalarda zaman-zaman müstəqillik haqda fikirlər səsləndirilməyə başlayır.
Beləliklə, Kosovo məsələsində Kreml üçün xeyli "mənfi" və "müsbətlər" var ki, rusiyalı siyasətçilər məhz bu səbəbdən onun haqqında danışarkən məsələnin "yaxşı-yaxşı ölçülüb-biçilməsinin" vacibliyini bildirirlər.
Pis, yoxsa daha da pis?
Hazırda əsas intriqa ondan ibarətdir ki, Serbiya öz ərazisinin bölünməsinə könüllü şəkildə razılıq verəcək, yoxsa onu buna məcbur edəcəklər? Birinci halda heç bir presedent olmayacaq, BMT isə öz aktivinə bir münaqişənin unikal ssenari əsasında sülh yolu ilə həllini yazacaq. Həqiqətən də məsələyə qərəzsiz və obyektiv yanaşsaq, Kosovonun hazırda Serbiyaya ziyanı daha çoxdur, nəinki xeyri. Bölgə hətta geniş muxtariyyat statusu qazansa belə, Belqrad oraya külli miqdarda maliyyə vəsaitləri ayırmalı olacaq. Əks halda, o, yenə ciddi qınaqlarla üz-üzə qalacaq. Serblərlə kosovolular arasında doğum sayının fərqindən isə heç danışmağa dəyməz.
Digər tərəfdən, serblər Kosovonu öz dövlətçiliklərinin beşiyi, müqəddəs torpaq, əcdadlarının qanı axıdılmış ərazi hesab edirlər. Bu torpaqlar əllərindən alınacağı təqdirdə serblərin miili şüuru necə olacaq? Hazırkı vəziyyətin sonradan süni şəkildə başqa yerdə yaradılmayacağına zəmanət varmı? Kim zəmanət verir ki, sonradan Kosovo Avropada "sabit qeyri-stabil ərazi" olan və beynəlxalq yardım hesabına yaşayan Fələstin Muxtariyyətinin analoquna çevrilməyəcək? Artıq bəzi ekspertlər belə perspektivin mümkünlüyünü bildirirlər.
Bütün bunlardan ən acınacaqlısı və mənasız olanı isə geosiyasi qarşıdurmadan, beynəlxalq gücsüzlükdən yenə də adi insanların- həm serblərin, həm də kosovoluların əziyyət çəkəcəyidir.
Marti Axtisaarinin fikrincə, əgər BMT TŞ mayda Kosovonun statusunu müəyyənləşdirə bilməsə, problem iyunda keçiriləcək "Böyük səkkizlik" sammitinin iştirakçılarının əsəblərini gərəcək və əhvallarını pozacaq.
Beləliklə, düşünmək olar ki, qiyamçı serb əyaləti ətrafında maraqların mübarizəsi hələ öz apogeyinə çatmayıb.

IS THERE TO BE A PRECEDENT?
The heart of the matter lies in whether Serbia will agree to a division of its territory voluntarily or whether it will be forced
Author: Elnur Pasayev Baku
In the middle of May the first round of unofficial talks was held at the UN Security Council regarding draft resolutions on Kosovo, the Serbian province which has been an international protectorate since 1999. Two documents were under examination - one drawn up with the support of the USA and the EU, and another prepared by Russia. The American-European plan rests on the so-called Ahtisaari plan which, as is well known, at the first stage effectively grants Kosovo independence under international supervision. The province is also permitted to have "lightly armed" military units and also symbols of state such as a crest, flag and anthem. In addition, Kosovo can pursue its own foreign policy and join various international organizations, including the UN. However, the province cannot be divided into Serbian and Albanian zones or merge with another state.
Clash of interests
The Ahtisaari plan was, of course, approved by the Kosovo parliament, although there were expressions of displeasure even there. Members of the organized Albanian nationalist movement are displeased that the document contains no explicit reference to the independence of the province. At the same time, members of the region's Serb population did not take part in the vote in Kosovo, even though they are to receive a definite quota in the parliament, government and local authorities. The document drawn up by the UN special envoy was also unanimously approved by the foreign ministers of the EU. As regards Belgrade, it naturally rejected Ahtisaari's proposals. The plan now needs to be approved by the UN Security Council before it can go into effect. And this is where the main difficulties start. In spite of assertions by the US envoy to the UN, Zalmay Khalilzad, that the majority of members of the UN Security Council support the document, experts take a different view. Thus, Ahtisaari's definition of Kosovo's status is supported unequivocally only by the USA, Great Britain, France, Belgium and Italy. Panama, Peru and Qatar constantly waver. Congo, South Africa, Ghana, Indonesia and China are more inclined towards rejection. Slovakia and Russia, for their part, have already indicated that they will vote against. And Moscow's position is of particular importance in this correlation of forces because as a permanent member of the Security Council it has the right of veto. Russia has already hinted following the first round of talks that it will use it. It gives as the main reason for such a decision the fact that Belgrade categorically opposes the document and the UN Security Council should examine all possible scenarios. For its part, Russia is putting its own draft document to the international community which speaks of the need for the immediate implementation of UN resolution No 1244, envisaging the creation of "multi-ethnic democracy accompanied by the observance of the rights of the individual and of ethnic minorities" in Kosovo. That the positions of the West and Russia are irreconcilable is borne out by the words of the Russian permanent representative at the UN, Vitaliy Churkin, who said that on a number of provisions the American-European and the Russian drafts cannot be brought together. He also stressed especially that independence for Kosovo "will have very broad international repercussions". "Never before has anyone proposed granting independence to an autonomous region which is part of a country. This is a turning point, and it needs to be very closely examined," he said. In response, Khalilzad assured the Russian side that he is ready to stiffen the document with Russian proposals for guaranteeing the rights of the Serbian minority. But it still remains highly likely that Moscow will refuse to accept this compromise.
It is noteworthy that the Russian position was effectively supported by Panama, which spoke of the need to extend the talks between the Serbs and the Albanians by six months and to ensure security standards for the ethnic minorities in Kosovo. Churkin believes this initiative has greatly "perplexed" the other members of the Security Council.
It can clearly be seen that a serious trial of strength is developing around Kosovo which is, of course, not confined to the UN. This issue was also discussed during the Russia-EU summit which was held in Samara on 17-18 May. At the concluding press conference Russian Foreign Minister Sergey Lavrov called on the world community not to force events. Shortly before, Kosovo had also been on the agenda during a visit by US Secretary of State Condoleezza Rice to Moscow.
It is obvious that the EU is one of the most interested parties in this debate. The politicians there clearly want to be done with the Kosovo problem as quickly as possible and are even prepared to place the main burden of the international presence in the province on the shoulders of the union. At the same time, Brussels is anxious to avoid a crisis in relations with Serbia and Russia. Germany, which currently holds the EU presidency, has declared the problem of Kosovo one of its top priorities - Berlin favours a so-called "softened resolution" under which the question of the future status of Kosovo remains open while at the same time the future deployment of KFOR units, police and the peacekeeping mission envisaged by the Ahtisaari plan is allowed to go ahead.
It is worth pointing out that Moscow's position was indirectly supported by the report which followed a visit by UN diplomats to Kosovo. They visited the Serb enclaves of Orahovac, Velika Hoca and Gracanica and reached the conclusion that, in spite of assurances given by the Kosovo authorities regarding their readiness to help create a multi-ethnic society in the province, they are still a very long way from actually implementing these promises. This was also stated by Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica in an interview with "Vesti 24" television. He said that the rights of the Serbs were being grossly violated in Kosovo, while UN representatives were deceiving the world community when they talked about the situation in the province. "Serb refugees are not returning to Kosovo. And most terrible of all, they are not only not returning to those areas where Albanians live, they are not returning to those areas where Serbs have always lived and continue to live. And that is a scandal. It is a scandal not only for the temporary administration and the international community, it is a scandal for the UN mission in Kosovo and for special envoy Martti Ahtisaari. The truth is that the Serbs cannot move freely. The truth is that the majority of them have not returned to Kosovo. The truth is that some 150 monasteries and churches have been destroyed," he said. Belgrade's position therefore remains unchanged - Serbia agrees only to grant the region broad autonomy.
Already decided?
Meanwhile, predictions are becoming ever more frequent that the Kosovo issue is going to be resolved in any case whether the Serbs like it or not. It's just that for the moment it appears they are trying to persuade them, as it were, with maximum advantage for the Serbs themselves. For example, they are promising in exchange to give them the green light into the EU. It is believed that if the UN Security Council fails to settle the status of Kosovo, the Kosovo Albanians will do it themselves and the USA and the majority of the EU countries will simply recognize it as a fait accompli. And this is not a groundless assertion since this scenario is borne out by a number of statements issued by high-ranking international mediators. For example, in an interview with the Austrian newspaper Der Standard in mid-April, Secretary-General of the OSCE Marc Perrin de Brichambaut said that "if Kosovo unilaterally declares itself an independent state then it could be recognized by a whole number of states". Ahtisaari's deputy Albert Rohan is convinced that "Kosovo will probably declare independence in any event". "The question is do we want the process to be controlled and orderly or chaotic?" he asked. He is echoed by US Under Secretary of State Nicholas Burns, who believes that "it is very difficult to go against the tide of history". And finally, the most hardline approach was set out by Assistant Secretary of State Daniel Fried: "I hope the Russians understand that Kosovo will gain its independence in any case. This will happen either under observation and control, which will guarantee the welfare of the Serb people. Or in an uncontrolled way, and then it will be the Kosovo Serbs who suffer the most, which will be terrible." The USA and the EU are thus trying to persuade Russia that, by using its right of veto, it will be responsible for an escalation of violence in the province. Moscow's response to this is best illustrated by the words of Deputy Foreign Minister Vladimir Titov, who said that "the Kosovo Albanians are blackmailing the world community by threatening a bloodbath if they don't get their independence".
No alternative
As we can see, the situation appears to be deadlocked for the moment, while promises that 2007 will be a significant year for Kosovo appear downright ominous. For example, a number of experts are urging that the Serbs who live on the territory of Kosovo should not be forgotten. It may be recalled that one of the local leaders said that in the event of the province being granted independence the Kosovo Serbs could also declare that their enclaves are not subordinate to the authorities in Pristina. And then the situation could really get out of control. And this in turn is quite capable of destabilizing the situation not only on the Balkan peninsula but throughout Europe.
It is also worth remembering that the talks on defining the status of Kosovo are making the situation much more complicated in Serbia itself. Observers in the region are warning that radicals could triumph in the coming parliamentary elections in the country. This is a view that is also held by the speaker of the Serbian parliament, Tomislav Nikolic. He is convinced that everything that is forcing President Boris Tadic and Prime Minister Kostunica (leaders of the Democratic Party and the Democratic Party of Serbia respectively) to agree to compromises with one another is "pressure and blackmail by the West". We would recall that the opposition Serbian Radical Party of Vojislav Sesel won a victory in the elections to parliament, taking more than 30 per cent of the vote. But the democratic parties overall also won a substantial number of votes. And if the pro-European Serbian politicians lean towards the EU, the ultra-radicals, on the contrary, believe that the West is bringing only grief to Serbia. Also, the Serbian Radical Party fiercely opposes granting any degree of independence at all to the rebel province. However, even the pro-European Serbian parties will hardly agree to the proposals of Ahtisaari, as this would mean political death for them. Such a step is also impossible because the new Constitution of Serbia, passed in a referendum last autumn, clearly defines Kosovo as an inalienable part of Serbia. It is doubtful whether any political force in the country would risk taking on the responsibility for initiating a review of the Constitution. But failure to resolve the status of Kosovo is also sapping the strength of the Serbian state. For example, US ambassador in Belgrade Michael Polt once said that until the status of the rebel province is finally resolved neither Belgrade nor Pristina can count on integration into the EU. At the same time it is quite possible that the Serbs will themselves turn their backs on the European Union.
Separatists' dream
Another reason many countries are following the events surrounding Kosovo with apprehension is that the example of the Kosovo Albanians could be followed by other ethnic minorities on the territory of Europe, and not only there. If some can do it, then why not others, and if the territorial integrity of one country can be sacrificed, then why should other states remain under the protection of international law? In particular, some media sources have been pointing out for some time now that similar alarming signals are emanating - albeit weakly for the time being - from such countries as Cyprus, France, Great Britain, Spain, Slovenia and Romania. As we all know, they are familiar with territorial and ethnic problems to some degree or other from their own experience. But most concerns are prompted by the frozen conflicts on the territory of the former Soviet Union. For example, the president of the Dniester region, Igor Smirnov, said during a meeting with President of the OSCE Parliamentary Assembly Goran Lennmarker that "the Dniester region has more grounds for recognition than Kosovo". Something similar was said by the foreign minister of Abkhazia, Sergey Shamba, in whose opinion "the legal and historical grounds for Abkhaz claims to independence are stronger than in Kosovo". The "Kosovo model" is also of interest to the Armenian separatists who, unfortunately, find support on this issue in Russia. For example, the director of the Institute of CIS Countries, deputy of the State Duma and member of the general council of the United Russia party Konstantin Zatulin said at the opening ceremony for a branch of the institute in Armenia that "the discussion of the question of the status of Kosovo and other similar international conflicts has to be used in the issue of a Karabakh settlement, and Russia should play its role in this". But officials in Baku are relaxed on this account - there is no way a document like Ahtisaari's plan could be used in the process of settling the Karabakh conflict. After all, first and foremost, if the issue in Kosovo is inter-ethnic and internal, then in the case of Karabakh we are dealing with aggression by one sovereign state against another, which has been recognized as such by the international community. Also, if the Republic of Serbia and Montenegro was a federative state, then the Republic of Azerbaijan is a unitary state.
It should be said at this point that the possibility of trying to repeat the "Kosovo precedent" could have an effect on the position of Russia. After all, its determined support of Serbia is hardly dictated just by an ardent desire to provide support for "the fraternal Serbian people". In politics, as in business, there are no friends, only interests. Moscow has already hinted on several occasions that any declaration of independence for Kosovo will have a direct influence on Moscow's attitude to territorial conflicts in the CIS - this mainly concerns South Ossetia, Abkhazia and the Dniester region. There is thus every reason to suppose that the Kremlin could all of a sudden betray its principles on this issue. This is also borne out by statements from certain Serbian politicians that the "battles" in the UN Security Council are nothing but a sign of horse-trading between Russia and the West. At the same time we should not forget that apart from its interest in South Ossetia and Abkhazia, Russia also has Chechnya, Dagestan and Tatarstan, which from time to time entertain "radiant" thoughts of greater independence from Moscow. And so it is clear that in the question of the status of Kosovo the Kremlin has a great many "pros" and "cons", and this is precisely the reason its representatives constantly issue calls "not to wield an axe" but to take a balanced approach to the problem.
Bad or worse still?
The entire question now lies in whether Serbia will agree to a division of its territory voluntarily or whether it will be forced. In the first case, there will be no precedent and the UN will chalk up a peacefully resolved conflict - according to a unique scenario, please note! And indeed, if we take an impartial and honest look at all this, Kosovo is currently bringing Serbia more woe than benefit. And even if the province accepts that very status of broad autonomy, Belgrade will have to pump huge financial resources into it, otherwise it will again be the target of angry accusations. And it is scarcely worth pointing out the difference in the birth rates of the Serbs and the Kosovars. But on the other hand the Serbs regard Kosovo as the cradle of their statehood, a sacred land abundantly washed with the blood of their ancestors. What will become of the Serbian national consciousness if they simply decide to turn their backs on this land? And then, where is the guarantee that the present situation, in which it's bad for Serbia without Kosovo and worse still with it, will not be subsequently recreated somewhere artificially? And where is the guarantee that Kosovo will not turn into the European equivalent of the Palestinian autonomy, "a stably unstable territory", existing on international aid? A number of experts have already pointed out the possibility of such a scenario. And the most galling and senseless in all this is that those who suffer most from the geopolitical squabbles and international impotence will be the ordinary people, both Serbs and Kosovars. In the opinion of Ahtisaari, if the UN Security Council does not decide the status of Kosovo in May the problem will become an irritant and spoil the mood of the G8 summit in June. So the struggle of interests around the rebel Serbian province has perhaps not even reached its climax yet.